Functie voor dr. v. d. Schaar nog onzeker rcfo.CTna O co d0ENE Complot met bombrieven in Israël HP WACHTEN OP MAATREGELEN BIJ GIJZELING Panam en TWA zien af van Concorde 1 Paucksch wordt uitgeleverd Zitactie op rails Narcotica uit politie- kluizen LEIDSE COURANT UTRECHT (ANP) Het staat nog niet vast of de Eindho- vense hartchirurg dr. P. J. van der Schaar op korte ter mijn operaties kan verrichten. Een door minister Stuyt - ingestelde commissie onder voorzitterschap van de voor zitter van de gezondheidsraad dr. A. J. C. H. Haex, is wel druk bezig het pad te effenen naar een functie voor dr. Van der Schaar in het hartchirurgisch team van het Nij meegse Academische Sint Radboudziekenhuis, maar het verlossende woord is nog niet gesproken. Dr. Van der Schaar zei desge vraagd dat er nog een aantal onzekerheden zijn, zoals de da tum van indiensttreding en het moment waarop hij daadwerke lijk aan het werk kan gaan. Hij heeft al wel een aantal gesprek ken gehad met de beide thorax- DEN HAAG (ANP) De presi- dent van de rechtbank in Den Haag heeft de eis van de 34-ja- rige Duitse narcoticakoning C. Paucksch, dat hij niet door de minister van justitie naar Zwe den zou worden uitgewezen, af gewezen. De Narcoticakoning. had dit in een kort geding tegen de staat gevorderd. Zweden heeft de uitlevering van Paucksch gevraagd, omdat hij in 1968 en 1969 amfetaminen en andere pepmiddelen Zweden zou hebben binnen gesmokkeld. De rechtbank in Maastricht ver klaarde de uitlevering ontoelaat baar, waarna de Hoge Raad be sliste dat de uitlevering wel toe laatbaar was. De minister van justitie besloot op 23 januari dat Paucksch aan Zweden zou worden uitgeleverd tegen de tijd dat hij zijn straf van vijf maanden wegens ille gaal verblijf in Nederland zou hebben uitgezeten. De straftijd eindigt op 4 februari. Tegenaktie van Belgische vishandelaren Brussel (ANp) De vishandela ren aan de Belgische kust voe ren een tegenactie nadat de Bel gische verbruikersunie, enkele weken geleden, het eten van vis had ontraden. Volgens de Belgi sche consumentenorganisatie zou het eten van veel vis onge zond zijn vanwege het voorko men van kwik in vis. In vrijwel alle viswinkels langs de kust krijgen de klanten momen teel een pamflet uitgereikt, waarin de Amerikaanse hoogle raar Stare zegt dat vis een gro te voedingswaarde heeft en dat het gevaar van kwikvergiftiging bij het eten van het zeebanket overdreven wordt. Stuk rivier verdwenen BELGRADO (AP) Van een 15 kilometer lange Joegoslavische rivier, waarin veel snoek voor komt, is een stuk van 9 kilome ter lang ergens in een rabijn verdwenen en spoorloos, evenals de veelbegeerde vis. De rivier, DE Cetijna, stroomt in (of onder) de berg Povlen die staat in *de buurt van de Servi sche stad Valjevo. chirurgen in Nijmegen en met leden van de commissie-Haex. Dr. Van der Schaar zal als alles definitief doorgaat worden aan gesteld als wetenschappelijk hoofdmedewerker. De aanstel ling wordt voorlopig voor een jaar. Voor zijn jongere broer, de Til- burgse hartchirurg dr. H. van der Schaar, bestaan mogelijkhe den om als hartchirurg werk zaam te blijven. Dat zou kun nen in het academisch zieken huis in Leiden, waar beide broers hun opleiding tot hartchi rurg hebben ontvangen van prof. dr. G. Brom. Dit is woensdag gezegd door de Amsterdamse chirurg dr. J. M. Greep. Volgens dr. Greep zou dr. H. van der Schaar er echter de voorkeur aan geven een nieuwe algemene chirurgische praktijk op te bouwen. De moeilijkheden tussen dr. H. van der Schaar en de twee alge meen chirurgen in het Tilburgse ziekenhuis werden voorgelegd aan een arbitrage-commissie van de koninklijke maatschappij tot bevordering der genees kunst, die dr. Van der Schaar in het ongelijk stelde. Hij moet het Tilburgse ziekenhuis, blijkens een maandag bekendgemaakt communiqué van de directie van dit ziekenhuis, verlaten. De benoeming van drs. H. A. Huysmans, hartchirurg in het team van Sint Antonuszieken- huis in Utrecht, tot hoogleraar thoraxchirurgie in het Utrechtse academisch ziekenhuis, is nu of ficieel. De 39-jarige drs. Huys mans volgt in het academisch ziekenhuis hart- en vaatchirurg dr. J. Wieberdink, die na een hevig conflict eind januari 1971 ontslag nam, op. Elsevier (alweer) heeft in tegen stelling tot de andere weekbla den uitvoerig het eerste misda dige geval van gijzeling op Ne derlandse bodem gebracht, compleet met commentaar, dat luidt: „Meer dan ooit wacht Ne derland op een ministerieel rap port terzake maatregelen bij gijzeling." Het geschop tegen het leger frus treert de beroepsmilitairen. „Op het veld staan de oude krijtlijnen, maar we moeten spelen volgens nieuwe spelre gels", klaagt een hunner in een rondetafel-gesprek. Veel ook over het bestand in Vietnam met. deze hoofdredactionele kanttekening: „De voortdurende aanwezigheid van Noordvietna- mese troepen in Zuid-Vietnam, is alleen nog een bestandsvoor- waarde, gelukkig geen vredes- bepaling, maar het is te hopen, dat bij de komende vredesbe sprekingen deze gevaarlijke tijdbom wordt gedemonteerd. Hij tikt niet alleen onder de slordige vrede in Vietnam; hij tikt onder de wereldvrede". Over het nauwgezet gevolgde lande lijk pastoraal beraad in Noord- wijkerhout: „Tenminste be staat in de gespleten katholieke kerkprovincie nu een lichaam, dat de verschillende kerkvisies en pastorale verlangens kan weerspiegelen, die er in leven. Een lichaam, waarin men al pratend en biddend proberen kan elkaar terug te vinden. Tenminste: als Rome en met name de pauselijke gezant, dit lichaam die vrijheid niet ont zegt". De Haagse Post licht in zijn om slagartikel rijkswaterstaat door: „Een dienst van betweters", en „een bolwerk van hovaardige klusjesmannen." Dat gaat in deze sfeer: „De stormvloedke ring in de Hollandse IJssel heeft een deur van 80 meter breed, een geweldig ding dat volgens de ontwerper zo groot moest worden omdat anders een noodzakelijk betonnen eilandje in het midden van de rivier de stromingen zodanig zou beïn vloeden, dat de scheepvaart er hinder van zou ondervinden. Zijn bewering werd pas later gecontroleerd en bleek een fa bel: de man wilde gewoon de grootste vloeddeur ter wereld bouwen." Royale aandacht voorts voor het actuele pro bleem van de euthanasie. Neu- rochirurg Braakman zegt: „Het is buitengewoon moeilijk, zo niet onmogelijk, voor een bui tenstaander om te beoordelen hoe het is te leven met verlam de benen of armen, beroofd van sexuele functies en hulpbehoe vend tot in de meest persoonlij ke zaken. Zoals het ook vrijwel onmogelijk is om te peilen wel ke last dit voor de omgeving be tekent. Het is daarom begrijpe lijk, dat steeds meer mensen in volle gezondheid de wens te kennen geven voor dit lot ge spaard te mogen blijven." En: „lk zie aankomen, dat we ons over een aantal jaren gaan af vragen of je aan een patiënt die één percent kans heeft om in le ven te blijven drie maanden lang mag blijven sleutelen." Vrij Nederlantj heeft een verhaal van dr. Yvonne Capdeville, die tijdens de bombarde menten in Hanoi was. „De kin deren zijn ergste. Er zijn zoveel dove kinderen, doof ge worden door de knallen van de bommen. Die zullen ook niet meer leren praten. Er zijn in de meeste gevallen geen gehoorres- ten meer". Kabelbranders blijken Culemborg te terroriseren, en niet alleen met stank. Vrij Nederland was er en inderdaad werd de fotograaf van het blad na het maken van een foto achtervolgd tot de ver schijning van een agent van po litie er een eind aan maakte. „De terreinen zijn van hoge hekken voorzien en er lopen ge vaarlijke honden los." Voetbal ler Nol Heijerman van Sparta laat zich van een andere kant zien. „Je hebt hier in Rotter dam een tehuis voor moeilijk opvoedbare kinderen, Het An ker. Ik werd gebeld of ik daar een keer wilde komen. Samen met Kreuz ben ik een middag bij die kinderen geweest. Ik zou honderd gulden mee willen brengen om die kinderen nog een keer zo'n prettige middag te kunnen bezorgen. Je had die ogen moeten zien. Kreuz, die toch niet voor niets hier is geko men, dacht er net zo over. De directeur van Het Anker zei: weet je wat het verschil is tus sen spelers van Sparta en FeiJ- enoord? De Feijenoord-spelers vragen hier 250 gulden voor." DENMMLINIE De Nieuwe Linie opent met het verhaal van twee sociaal voe lende artsen uit Antwerpen, die door de Belgisehe orde van ge neesheren zijn geschorst omdat zij hun patiënten te goedkope hulp hadden verschaft. Het pas toraal beraad in Noordwijker- hout wordt gekenschetst als „een beetje Barend Servet show". Citaat: „Het was een kinderspeelplaats van organisa tie, een democratie-zandbak. En dat laatste nog niet eens. Er zijn soms goede dingen gezegd. Dat maakt het geval nog er ger." Voorts het verhaal van een vrouw die door het Ameri kaanse bedrijf Honeywell Bul! ontslagen is omdat ze heeft meegelopen in de Utrechtse pro testmars tegen de bombarde menten op Vietnam. Over de toekomst van dit geschonden lend zelf: „Het bewind van Sai gon is zowel politiek als sociaal een verloren zaak. Het heeft geen infrastructuur om op te staan. Het front en de vrijheids strijders in noord en zuid heb ben dat wel", 'n Interessant ar tikel tenslotte over „het weghij- gen van pijn bij de bevalling". „Een aantal Twentse huisvrou wen wilde geen weet hebben var. deze natuurlijke krachten. Een huisarts die de methode en kele jaren geleden introduceer de, heeft er tot zijn spijt weer mee moeten stoppen, omdat de aloude burenhulp in gevaar kwam. De Twentse buurvrou wen weigerden namelijk om te assisteren in een kraamkamer van een vrouw die haar kind zonder pijn ter wereld bracht, dat kon volgens de Twentse vrouwen nooit goed zijn." In de Groene Amsterdammer kri tiek op de progressieve drie „die zich te buiten zijn gegaan aan allerlei taktische manoeu vres die echter bij de basis van met name de PvdA en PPR minder goed gevallen zijn. Die basis wil vooral zuiverheid en duidelijkheid en is op korte ter mijn niet in regeringsmacht geïnteresseerd". Ook hier een beschouwing over de toekomst van Vietnam met name van het noorden- „Het is zeer goed mogelijk, dat Europese invloed met uitzondering van enige economische samenwerking met Frankrijk en Zweden af zal nemen. Zodra Vietnams indus trie weer opgebouwd is met inbegrip van de kolen- en erts winning en met de voortdu rende uitbreiding van Noord-Ko- rea's zware en middelzware in dustrie, wordt het mogelijk om een economische blokvorming van kleinere landen in Zuid-Oost Azië tegemoet te zien. geba seerd op complementaire econo mieën." Ook Accent wijóc veei aandacht aan „de wapenstilstand zonder vi ede" in Vietnam en is zo volgzaam, dat het dezelfde voorplaat heeft als Elsevier. Ander onderwerp is de zaak der Zuidmolukkers, wier president, ir. Manusuma, niet gelooft dat harde acties op komst zijn, maar wel bang is voor de explo sieve situatie in de kampen van zijn volk. „De Indonesiërs be zoeken onze woonoorden. De Nederlandse overheid doet daar niets aan. Men vergeet dat wij in oorlog zijn met Indonesië. Sneharto's mannen lopen rustig rond tussen onze mensen. Als het tot een treffen komt tussen de Zuidmolukkers en Indone siërs op Nederlands grondge bied, notabene, dan is dat te wijten aan het falen van de Ne derlandse regering ten opzichte van de in Nederland levende Zuidmolukkers." Groningen (ANP) Buurtbewoners hebben gisteren rond het middag- zuur de spoorlijn GroningenDelfzijl bij het Noordstation drie kwartier geblokkeerd door op de rails te gaan zitten. Drie treinen konden daardoor niet rijden. De buurtbewoners waren ontstemd over de geringe inzet van perso neel bij het plaatsen van een afrastering rond het werkterrein bij het Noorderstation. Maandagmiddag is daar een 11-jarig jongetje verongelukt toen een zandwagen achteruit reed. Na de komst van meer arbeiders hielpen buurtbewoners met het werk. Gistermiddag was er al een groot gedeelte van de bijna twee kilome ter lange omheining klaar. Deze krijgt een hoogte van bijna twee In Brussel en andere Belgische steden hebben gisteren duizenden scholieren betoogd tegen de plannen van de defensieminister Vanden Boeynants om uitstel van militaire dienst wegens studieredenen af te schaffen. In Brussel kwam het daarbij tot een pittig handgemeen met de rijkswacht. Tel Aviv (Reuter) Israël heeft een spionagenet opgerold dat zich op de bezette Hoogvlakte an Golan bevond. Een onbe- id aantal personen is gear ceerd. Enkelen van hen wor- ervan verdacht bombrieven uit Israël te hebben ge- ird aan de Amerikaanse pre- jnt Nlxon en diens minister i buitenlandse zaken William gers. Dit is door een woord- :rder van het leger in Tel ivf bekendgemaakt. bombrieven aan Nixon en Ro kers werden vorig jaar oktober door een postbeambte in Kiryat Shmoneh, Galilea, onderschept. Enkele gearresteerden gaven toe dat zij bombrieven van de Syrische inlichtingendienst ont vingen om uit Israël te verstu ren. Zij hadden tevens bombrie ven naar mensen in Israël ge stuurd. Een inwoner van: de stad Majdal Shams in de heuvels van Golan werd afgelopen zaterdagnacht tijdens een gevecht met een Is raëlische patrouille doodgescho ten toen hij probeerde de Syri sche grens over te komen'. Op zijn lichaam werden handgrana ten en documenten gevonden. Vervolgens werden in Majdal Shams verscheiderie mensen gearresteerd die tijdens een verhoor bekenden dat zij door de inlichtingendienst van Syrië waren gerecruteerd om militai re informatie aan Syrië door te geven. Volgens de woordvoerder iiï Tel Aviv worden nog meer arresta ties verwacht. AFLEVERING 32 „Hij schaamt zich voor me, vader", zei Sheila, toen ze met de warmwaterkruik onder haar arm bij de keu kendeur stond. „Ik zou trots op hem moeten zijn, nu hij zijn aanstelling verwacht, een man met toekomst, maar dat ben ik niet. Ik ben alleen maar bang dat hij steeds verder van me verwijderd raakt," „Je bent alleen maar teleurgesteld omdat hij niet heeft opgebeld", zei Edwin vergoelijkend. Ze draaide zich om, maar bleef in de deuropening staan. „Je weet aan wiens kant ik sta", zei Edwin. „Ja. ja en dat is een steun, vader, dat is een steun." Ze glimlachte vaag en deed zachtjes de deur achter zich dicht. Het kwam Edwin voor, dat ze moed verzamelde om de nacht alleen in het donker door te brengen. En dat deed ze inderdaad. Edwin bleef even staan peinzen, maar hij werd ge stoord door Jean, die de keuken binnenkwam toen ze Sheila naar boven had horen gaan. Hij zweeg nog even en stelde toen de vraag die van hem werd verwacht. „Waarom vroeg je Sheila hier te blijven nadat je Mi chael had geweigerd?" „Zij is familie", antwoordde Jean eenvoudig. „Familie", echode Edwin. Hij vroeg zich af hoeveel dat woord betekende en wat de waarde ervan in werkelijkheid was. Het was afgezaagd, had zijn waarde verloren en bete kende niets meer. Het was een overblijfsel van senti menten die ze niet meer voelden, of als ze ze voelden, dacht Edwin, waren het niet meer dan voorwendsels. „Ik begin te geloven, dat ze een slachtoffer van deze familie is en het ziet ernaar uit, dat Machael dat ook wordt. „Als er een slachtoffer is, is het Margaret," zei Jean. „Jean, ze moeten hun Ieven6 samen leiden. Waarom aanvaard je dat toch niet?" „Als ik daar zo zeker van was als jij schijnt te zijn, zou ik het misschien doen. Dat heb ik Margaret beloofd en ik breek mijn beloften niet gauw, Edwin." Ze dacht aan wat Margaret haar eerder op de dag had verteld: dat ze zich zo loom voelde en dat ze het kind niet meer had gevoeld. „Die belofte zul je uiteindelijk moeten houden," zei Ed- Het werd een rustige nacht. Er kwamen geen luchtaan vallen. geen onderbrekingen, geen alarm, een nacht die hun allemaal de slaap had moeten brengen. Maar ze sliepen onrustig en met onderbrekingen. Het huis was vol mensen, allemaal beschutting zoekend on der hetzelfde dak en toch zo ver van elkaar. Margaret lag met het gewicht van haar kind in haar li chaam, dat op het punt stond geboren te worden in een wereld die bijna geen nieuw leven meer leek te kunnen bevatten. Het was alsof haar kind met een onaardse kalmte op de gave van het leven wachtte, alsof het zich terugtrok, bang zijn bestaan kenbaar te maken. En Michael? Nadat hij van de Ashtons naar huis was gelopen, was hij in zijn stoel gaan zitten. Het had geen zin naar bed te gaan. want hij wist dat hij die nacht toch niet zou slapen, en hij voelde zich ook niet in staat een boek of de krant te lezen. Hij voelde zich als ge vangen in een luchtledige ruimte waar beweging onmo gelijk was. Ze wachtten. Allemaal. Het was ongeveer zeven uur in de ochtend toen Marga ret het zweet uitbrak en iets in haar omlaag gleed. Ze riep om haar moeder. Latar dacht ze nog vaak aan dat moment terug. Aan dat moment, toen ze hun al haar angsten wilde be kennen, het uit wilde gillen en zeggen hoe bang ze was voor de toekomst. „Het is nu over", zei ze later tegen haar moeder. „Ik dacht gisteravond, toen jullie allemaal al naar bed wa ren. dat ik het weer voelde bewegen." Jean klopte op haar hand. „Wees maar niet bang, de ziekenwagen komt zo zei „Michael was gisteravond erg moa. Had iemand hem niet kunnen vragen te blijven?" Jean zei dat Sheila was gebleven en dat er geen plaats zou zijn geweest. Het viel Margaret op, dat ze haar blik vermeed, toen ze dit zei. „Moeder, toen in mei, toen we dachten dat ik het kind zou kwijtraken. toen ik bij Michael wilde blijven, weet u". Margaret aarzelde en trok haar hand terug, „wilt u niet proberen het te begrijpen?" Jean zweeg. In haar waren zoveel antwoorden op de vraag van haar dochter, maar ze kon het juiste niet vinden. Michael kwam nadat de ziekenwagen Margaret naar het ziekenhuis had gebracht. De familie was thuis. Met een van de verpleegsters was afgesproken, dat ze van uit he: ziekenhuis zou opbellen als er iets zou gebeuren. „Freda", vroeg Michael, toen hij alleen met haar in de keuken was, „je mag mij niet erg, hè?" „Ik ken je niet zo goed", antwoordde ze. „Kunnen we geen vrienden zijn? Ter wille van Marga ret? Ik hou van haar en ik laat haar niet in de steek." Freda keek op naar het gezicht vóór haar. Het was een vreemd gezicht met een ernstige trek en ze las er de oprechte wens in, iets goed te maken, te begrijpen. „Het spijt me", zei ze, „ik ben grof en onnadenkend geweest, lk geloof wel dat we vrienden kunnen zijn." „Je hand erop?", vroeg Michael lachend. Freda stak haar hand uit, in antwoord op zijn vraag. Toen haar vingers de zijne raakten, voelde ze een schok. Ze was een ogenblik als verdoofd en door een paniek aangegrepen. Ze trok har hand terug, mompel de iets onverstaanbaars, bracht haar handen naar haar hoofd en rende de keuken uit. (Wordt vervolgd) NEW YORK (DPA/AFP) - Iets minder dan de helft van de he roïne en cocaïne die sinds 1960 door de Newyorkse politie bij overvallen in beslag waren ge nomen, een hoeveelheid van 180 kilo, is op onverklaarbare ma nier verdwenen uit de kluizen van de Newyorkse politie. Deze hoeveelheid verdovende midde len zou in de straathandel 350 miljoen gulden opbrengen. Waarschuwing O Sadat aan Egypt! enaren CAIRO (UPI/AFP) President Anwar Sadat van Egypte heeft alle overheidsfunctionarissen die niet in de revolutie geloven uit genodigd hun ontslag aan tc bieden. De president zei dit in een rede tijdens een bijzondere zitting van het parlement dat bijeen was geroepen in verband met de recente studentenonlusten als gevolg waarvan de universitei ten en middelbare scholen tot zaterdag zijn gesloten. ncn in Oostenrijk veroordeeld WENEN (AFP) - Drie jonge Arabieren, leden van de Palestijnse organi satie „Zwarte Septem ber" zijn door een recht bank in Wenen veroor deeld tot vier maanden gevangenisstraf. ZIJ zul len onmiddellijk worden uitgewezen. Het drietal werd op 20 ja nuari van dit jaar in Oos tenrijk gearresteerd. Zij waren in het bezit van Is raëlische pasporten. De rechtbank achtte hen schuldig aan gebruik van vervalste documenten. De drie Arabieren waren via Zwitserland naar Oos tenrijk gekomen. NEW YORK, (AP) De Ameri kaanse luchtvaartmaatschappij Pan American Airways heeft meegedeeld dat zij afziet van haar optie op de aankoop van zeven Concordes. Uit een onderzoek van PANAM zou zijn gebleken dat het vlieg tuig in staat zal zijn tot de ge plande supersonische vluchten, maar dat het een aanzienlijk geringer bereik heeft, minder kan vervoeren en de onder houdskosten hoger zijn dan die van de huidige en toekomstige reuzestraalvliegtuigen en dat daardoor de tarieven aanzienlijk hoger zullen moeten zijn dan van de huidige toestellen. Kort na de beslissing van PA- NAM om geen Concordes aan te schaffen .deelde Trans World Airlines (TWA) mee dat zijn raad van bestuur aan zou raden geen gebruik te maken van de optie op zes Concordes. TWA zei dat het „ernstige twijfels had over de economische le vensvatbaarheid van de Concor de". De productie van de Concorde gaat normaal door. Djakarta niet gelukkig met huwelijk Wynn Djakarta (ANP) De Indonesi sche autoriteiten zijn niet geluk kig met het huwelijk dat een Amerikaanse anthropologe, Wynn Sargent met een papocu- stamhoofd heeft gesloten. „Indien Wynn Sargent, die een onderzoek instelt naar het sexuele gedrag van de bewoners van de Balirm vallei, slechts ter wille van haar onderzoek is getrouwd, zal het huwelijk niet worden goedgekeurd", aldus iheeft een' woordvoerder van het ministerie van binnenlandse za ken in Djakarta verklaard. Vooral het voornemen van de Amerikaanse anthropologe, evenals de andere bewoners van de Baliem-vallei haar kleren uf te leggen, is in DJakaratn met 'weinig enthousiasme ontvangen. Sedert enige jaren beijveren de Indonesische autoriteiten zich, in het kader van de „operatic Koteka", de bewoners van de binnenlanden van West Irian een moderner levensstijl bij te brengen, en zich te kleden. De zoon van de 42-jarlge oude Wynn Sargent heeft verklaard te geloven dat zijn moeder het stamhoofd Obahaok is getrouwd ten einde haar on'derzopk te kunnen verrichten. Hij ver wachtte dat het huwelijk zal worden ontbonden wanneer zij haar boek heeft voltooid. Fons Jansen houdt lezing Fons Jansen spreekt op maandag avond 5 februari in de aula van het Gemeentemuseum tc Den Haag over „Kleinkunst; niet maar doorrammen". Hij zal de verschillende vormen vun cabaret behandelen en de betrokkenheid van de cabaretier bij deze vormen waardoor zijn kwaliteiten én zijn beperkingen gedemonstreerd worden.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7