Vrede in Vietnam kernpunt in programma paus Skandinavisch kaasfestijn in de Bijenkorf ■Korte metten- „Voor paus en kerk" vraagt radicale ommekeer Puttemans start in indoorstrijd UUNUklWAL 1IkHlWAW 1H! WüiWP" „Ik ben bereid alle stappen te doen, die kunnen leiden tot een einde van de oorlog in Viet nam", zei paus Paulus begin 1966 tot de bij de Heilige Stoel geaccrediteerde diplomaten. Bij het ondertekenen van de wapenstilstandsovereenkomst, nu zeven jaar later zal men, het geheel van de pause lijke bemoeienissen overziende, moeten constateren, dat hij zich aan zijn woord heeft ge houden en dat van deze paus niet kan worden gezegd, dat hij gezwegen heeft. Langs de weg van het appèl het gesprek, diplomatieke de marches en correspondentie, vaak langs ongebruikelijke ka nalen heeft hij getracht zijn in vloed uit te oefenen bij de be trokken partijen en hun lei ders, zoals Johnson, Nixon, Gromyko, Podgorny, Ho Chi Minh, Mao Tse Tung, Ky en Van Thieu. Te wijzen valt daarbij onder meer op zijn bezoek aan de VN in New York, waar hij sprak met Gromyko en John son, zijn initiatieven tot het houden van een kort bestand met Kerstmis, al lukte het hem niet langdurige uitbreidin gen daarvan te bewerkstelligen zijn ijveren voor het lot der krijgsgevangenen en zijn inzet voor zowel Noord- als Zuid- Vietnam, het aanbod om het paleis van Lateranen ter be schikking te stellen voor de vredesonderhandelingen. Te wijzen valt ook op zijn ont moeting met mevrouw Binh, de minister van buitenlandse zaken van de revolutionaire re gering en die van mevrouw Binh met mgr. Agostino Casa- roli in Rome in februari 1971. Zijn goodwill, ook in Noord- Vietnam bleek wel uit hetgeen Ho Chi Minh zei, toen hij de president van de Duitse Cari- tasorganisatie ontving: „Ik ben op de hoogte van de hu maniteit van de paus, die van zijn vijand houdt als van zijn eigen broeder". Tekenend ook voor zijn visie op het conflict is, dat hij zijn medewerker uit vroeger dagen, de apostolische gedelegeer de voor Canada, mgr. Pignedo- li naar Zuid-Vietnam zond om „de psychologische deblokke ring" van de Zuidvietnamese katholieken te bewerkstelligen. Hij wilde hen ervan overtui gen, dat de vrede er niet nood zakelijk toe hoefde te leiden, dat hun land in handen van overwinnaars kwam. De activi teiten en bemoeienissen met Vietnam van de paus, die vaak noodgedwongen in stilte moes ten worden uitgevoerd, hebben in elk geval invloed gehad op een mentaliteitsverandering in Zuid-Vietnam. Zijn werkzaamheid naar beide partijen in het conflict kan worden gezien als gebaseerd op het woord, dat hij al met Kerstmis 1966 sprak: „De goe de wil is de sleutel tot de vre de". Hij voegde daaraan toe: „De moeilijkheid ontstaat als gevolg van de omstandigheid, dat deze sleutel door beide partijen tegelijkertijd moet worden omgedraaid". De sleu tel wordt nu omgedraaid, zij het knarsend. Ook de kerk in Vietnam draagt de sporen van de ja renlange strijd, hier zichbaar gemaakt in een kerkje ten noorden van Saigon, dat werd verwoest, nadat de wapenstil stand was getekend. In de toekomst zullen ook protestantse kinderen in Zwe den niet meer verplicht zijn op de scholen godsdienstonderwijs te volgen. Deze beslissing heeft de Zweedse regering ge nomen na een interventie van de Europaraad. Tot nu toe wa ren alleen katholieken en joden vrijgesteld van het verplichte godsdienstonderricht. Drie r.k. priesters, die on langs door bisschop Aparicio van het bisdom San Vicente in El Salvador zijn ontslagen, omdat zij waren weggebleven van recepties van het staats hoofd kolonel Armando Molina, hebben de regering van hun land beschuldigd van onder drukking. Bij een bezoek aan de stad Mexico verklaarden de priesters: Zij wil de geeste lijken en de godsdienst gebrui ken als instrumenten voor poli tieke propaganda. Zij steunt de godsdienst om het onrecht te verdoezelen. De Joegoslavische journalls- te Smiljana Rednlc, redactrice van het katholieke tijdschrift „Glas Koncila" is door een rechtbank te Aijeka tot een jaar gevangenisstraf veroor deeld. De straf is opgelegd vanwege het feit dat zij vorig jaar de toetreding van de Kroaten tot het Joegoslavische staatsverband bestempelde als een „historische fout". In het jongste nummer van het bisdomblad van Passau heeft bisschop dr. A. Hofmann met nadruk verklaard dat de genen die aan een abortus pro- vocatus meewerken, volgens het kerkelijk wetboek met ex communicatie gestraft zullen worden. Lezers van het blad hadden de bisschop eerder ge vraagd wat de kerk juridisch tegen abortus provocatus kan uitrichten. Het volksreferendum, dat op 8 maart in Ierland zal wor den gehouden in verband met een mogelijke hereniging van de beide Ierlanden, dreigt bij voorbaat te mislukken. De grootste Noordierse oppositie partij, de SDLP, heeft laten weten dat de Noordierse katho lieken het referendum volko men zullen boycotten om daar mee te protesteren tegen „de onverantwoorde beslissing van de Britse regering". Zusters in India maken ernst met bijbelwoord Een zustercongregatie in India gaat het woord „Zalig zij die hongeren en dorsten omwille van de gerechtigheid", letter lijk nemen. De zusters hebben besloten om niet meer dan anderhalve dol lar per maand aan voedsel uit te geven, het bedrag dat de bevolking van Noord-Kerala, waar de zusters wonen, hier voor kan besteden. Ze eten slechts tweemaal per maand vlees. De zusters behoren tot de con gregatie „Dienaressen van de armen." Ze gaan barrevoets en dragen de traditionele oran je sari. De zusters hebben een groot aandeel gehad in het terugbrengen van de kinder sterfte in de provincie Pattu- van van vijftig naar vijf pro cent. Ook leren zij de bevol king betere 'andbouwmethodes. De beweging „voor paus en kerk", ziet zich zelf, aldus voorzit ter, pastoor Hans Mich, geenszins als een conservatief tegen wicht tegen al te progressieve tendenzen. Ze steunt echter veel meer elke werkelijke vooruitgang, maar keert zich tegen een progessivisme, dat in feite anti-christelijk is, omdat het vernietigt en niet bijdraagt tot verdere ontwikkeling, aldus pastoor Milch uit Hattersheim am Main. De voorzitter van de beweging „voor paus en kerk" is ervan overtuigd dat het progressivisme er op gericht is, de zieke maat schappij. haar immoraliteit en haar chaotische zelfontwaarding te bevesigen en te verdiepen. „Dit neomodernisme vergiftigt de verkondiging, de liturgie en het leven van de gemeenschap in ernstige mate", verklaarde Milch in een vraaggesprek met het Duitse katholieke persbureau KNA. „Het modernisme is erop gericht de inhoud van het geloof in het bewustzijn van het Godsvolk uit te roeien en zo de kerk van binnen uit te vernietigen". Pastoor Milch deed in het vraaggesprek een beroep op diegenen in de katholieke kerk, die verantwoordelijkheid dragen, om een halt toe te roepen aan de vernietigende progressiviteit, en met ingrijpende maatregelen de weg vrij te maken voor echte en we zenlijke vooruitgang. Het is niet voldoende hier en daar het ergste te verhoeden en de uitwassen te verbieden. Op dit moment is een radikale en totale ommekeer noodzakelijk om te kunnen beginnen met het meest dringende, aldus de voorzitter van de beweging. Eerste contact Oost-Duitsland en Vaticaan Het Vaticaan en de Duitse De mocratische Republiek hebben voor de eerste maal recht streeks contact gehad. De woordvoerder van het Vati caan heeft bekend gemaakt dat op 24 januari besprekingen hebben plaatsgevonden tussen een hoge Oostduitse partijfunc tionaris en aartsbisschiop Agostino Casaroll, de „minis ter van buitenlandse zaken" van het Vaticaan. Genoemde Oostduitse partij functionaris is Werner Lam- berz, lid van het politieke bu reau en secretaris van het cen trale comité van de socialisti sche eenheidspartij (SED). Hij noemde zijn besprekingen met mgr. Casaroli „zeer openhartig en vriendelijk". Volgens waarnemers in Rome moet het contact worden ge zien in het licht van het stre ven van het Vaticaan naar be tere betrekkingen met Oosteu- ropese landen .waaronder Po len. Tsjechoslowakije en Hon garije. Wat Oost-Duitsland be treft streeft het Vaticaan naar een regeling van kwesties van geloofsvrijheid en vrijheid van godsdienstonderwijs. In Oost- Duitsland is tien procent van de bevolking rooms-katholiek. LEIDEN - Emiel Putte mans, de zilveren-medaille winnaar op de 10.000 meter in München zal op 10 en 11 februari deelnemen aan de open Nederlandse indoor kampioenschappen in de Groenoordhal te Leiden. Puttemans voert een groep Belgi sche atleten aan die (n Leiden gaat proberen te voldoen aan de limieten voor de Europese in doorkampioenschappen, een maand later in het sportpaleis Ahoy. Puttemans zal het in Leiden met zijn landgenoten Polleunis, Or* nelis en Theys opnemen tegen o.a. de Nederlanders Hermens. Nystad en Tiebosch. Ook Her man Mignon. finalist op de Olympische 1500 meter, start in Leiden met onder andere De Leiden met onder anderen De kampioenschappen in Leiden heeft de gehele Nederlandse top ingeschreven. Prijs en premie toto 23 en 24 DEN HAAG De houder van formulier R 6039095 is de grote winnaar geworden van sporttoto 23. Hij ontvangt aan prijs en premie een brutobedrag van 153.047,50. >e houder van formulier C 6622823 deelnemer aan toto 24, moet het met iets minder doen. Hij krijgt aan prijs en premie een brutobedrag van 139.733,50. Suske en Wiske De malle mergpijp Oil is M niel UtèikJofaL.dBMjtlo'tt x MA.. Lucky Luke James Jesse VOOR HJN £>R M J*« WELfi E0VTE JCAOEAU'S NOPI^ ^/owncrrByt) TÖEAJ Ik KLBlN capcau<s WAS BESTVHP PE KBKSTHM op BeH L. WlE'T IWW JE EEAIS EB» UAH «I lE HUISMUS* DIE AJSr *0 JAAR OP EBAJ KAhemt. De meeste mensen kennen Danablu. Zweden en Noorwegen. Waaronder En dan is hun kennis van de Noordelijke kazen uitgeput. Jammer. Komt u maar 's naar de Bijenkorf. Daar vindt u een hele serie kazen uit Denemarken, maar liefst 16 nouveautés. Van de nieuwe noemen we L'Amulétte. Is er in varianten o.a. met Japans zeewier. Met peper, knoflook en kummel. Met kummel en komijn. Als Prijswinner per 150 gram 1,65 Uit Noorwegen komt Gudbrandsdalsost. Eet makkelijker weg dan dat je 't uitspreekt. 't Is een melange van geit en koe. Als Prijswinner 150 gram voor 1,35 Namen noemen heeft verder weinig zin. U moet maar 's langs komen. Om te proeven. Van de Castello, de Svecia en al die andere onbekende Skandinavische heerlijk heden. Je kunt ze zó eten, of als dessert of... als smörrcbröd. Systeem: sneetje korstloos witbrood, daarover de kaas en dan eigenlijk alles wat maar lekker is. Augurk, radijs, tomaat, paté, kaviaar, alles. Maar hoe u 't ook wilt eten, *t is de moeite waard om even kennis te komen maken. Villkommen,

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13