Zaterdag retour Gezinsverzorging zoekt helpsters Leidse raad heide (praat)palen voor komend onderzoek P1 Rembrandt S.G. krijgt rectrix enkele reis plus een piek Hoge Rijndijk blijft Zoeterwoude meeste moeilijkheden geven GS onthouden hun fiat aan centrum- annen stad en randgemeenten Tijdelijk voordelig uit met NS City Centrum: Met openbaar vervoer kan men ook te ver gaan in stad Van CRM mag het VAGINA 3 I DINSDAG 30 JANUARI 1973 LEIDSE COURANT EIDEN Praktisch grapje van burgemeester Vis: „Ik kan mis schien voortaan beter de vergadering 's avonds om kwart voor elf openen, dat zou de efficiency bevorderen". De Leidse gemeente raad, die gisteravond om half acht bijeenkwam, was inderdaad pas legen elven op snelheid gekomen. Betrekkelijke snelheid dan nog maar, want het voorstel van B. en W. om nog eens 290.000 gulden beschikbaar te stellen voor het beginnen van een organisatieonder zoek naar de structuur en de functionering van het bestuurlijke en ambtelijke apparaat van de gemeente, werd nog niet door de raad met een besluit gehonoreerd. Volgende week maandag moet de wet houder van financiën nog een antwoord geven op opmerkingen uit de raad, die zich weer eens helemaal kon overgeven aan een paar uur keuvelen over procedurekwesties. oewel het de argeloze lezer niet al te veel zal zeggen, werd door wethouder Harmsen in eerste instantie vastgesteld, dat een Brede Commissie" een grote taak en bevoegdheid krijgt bij opzet van het onderzoek, zo dat daarna aan de raad een af gerond voorstel, ter zake gedaan kan worden. De heer Hoeven (CPN) had graag inspraak ge zien van de wijkcomité's. De heer Harmsen zag dat niet zo zitten, maar misschien is er een andere vorm van „horen" mo gelijk. De heer Driessen (KVP) betreurde, dat de politie buiten het onderzoek valt. oor enige levendigheid zorgde de benoeming van een rector van Rembrandt-scholengemeen- schap. Het wordt een rectrix, die dr. J Blom opvolgt, want 24 raadsleden stemden voor mevr. Jeannette L. de Boer-Pino (52) uit Rotterdam en slechts 13 gin gen mee met B en W die de heer Joh. P. Tange (43), even eens uit Rotterdam, als num mer één op de voordracht had den geplaatst. De heer Van Aken (PvdA) had aanmerkingen Zes gymlokalen tekort bij basisonderwijs «fclDEN Zowel bij het basis- als bij het buitengewoon en het voortgezet onderwijs in Leiden "bestaat een tekort aan gymnas tieklokalen. |or het basisonderwijs bedraagt m let tekort-totaal zes lokalen. Na 5 verloop van tijd echter, in het bijzonder door de woningbouw in de Merenwijk, zal het tekort 5| oplopen tot 11 a 12 lokalen. In het tekort van twee lokalen kan voorlopig worden voorzien door huur van niet voor het onder wijs gebouwde ruimten. In Lei den Zuid-West is de situatie dui delijk het ernstigst. Hier zijn drie lokalen te weinig voor het basis gymnastiekonderwijs. In zuid-oost, noord en Morskwar- tier is elk één lokaal te weinig. Praatavond met Eric Jurgens in Politiek Café OORSCHOTEN In het Voor- schotense politieke café in het restaurant van de sporthal „De e{ Vliethorst" komt morgenavond Eric Jurgens, Tweede Kamerlid van de PPR. nl imen met de belangstellenden aan dit maandelijkse politieke café zal de heer Jurgens mee praten over het discussiestuk „Samen-over-Leven". Dit stuk ste is opgesteld naar aanleiding van het rapport van de zgn. com missie Mansholt, waarin een po litieke vertaling wordt gegeven van het rapport van de club van Reme. Het politiek café gaat open om 20.15 uur, Calypso koos een nieuwe voorzitter LEIDEN Tijdens een algemene ledenvergadering, die de Leidse Onderwatersport Vereniging „Calypso" vrijdagavond gehou den heeft, legde de heer A. Ph. De heer Groeneweg voerde jaren- zitter neer. De heer Groeneweg voerde jare- lang een zeer actief en succes vol beleid. Hij werd opgevolgd door de eerste secretaris, de heer C. Altona. Tot nieuwe eer ste secretaris werd bneoemd de heer F. Ph. Stendert. In het afgelopen jaar maakten le den van „Calypso" 523 officieel geregistreerde duiken in open water in binnen- en buitenland. Momenteel zijn er 39 nieuwe le den in opleiding. Glansrijke zege van DVO LEIDERDORP De volleybal wedstrijd dames DVO tegen Sp. Cl. Oegstgeest is in een glansrij ke overwinning voor DVO geëin digd en wel in een 30 overwin ning. De 'eerste set ging het de dames van de Leiderdorpse volleybal vereniging gemakkelijk af. Zij wonnen deze set met 15—1. Door deze uitslag kon DVO zich meer risico permitteren. DVO bouwde keer op keer aanvallen op waartegen Sp. Cl. Oegstgeest niet was opgewassen resultaat 15—3. De dames uit Oegstgeest kwamen in de derde set nog even in de aanval. Maar de verdediging van DVO was goed op dreef zo dat deze set weer een overwin ning werd voor DVO 15—7. De volgende wedstrijd speelt DVO in een uitwedstrijd tegen Leyton AC dinsdag 30 januari in de vijf Meihal te 19.15 uur. LEIDEN Van 8 tot 10 fe bruari wordt in Leiden een internationale cursus gege ven over de perspectieven van „anti-virale" behande ling van kanker. Deze cursus wordt georganiseerd door de Boerhave-com missie in sa menwerking met de Euro pean Organisation for Re search on Treatment of Can cer CEORTC). (ADVERTENTIE) Iets nieuws van NS: een zaterdagretour! Een retourtje voorde enkele-reisprijs plus een gulden. - Een tijdelijk aanbod op de zaterdagen in februarimaarten april. Profiteer ervan. Ie voordeeldag: 3 februari. op de wijze van informatie aan de raad enerzijds en aan de In spraakcommissie van de scho lengemeenschap anderzijds; daar was een duidelijk verschil tussen geweest. De voldoening over de uitslag was groot op de publieke tribune, een afvaardi ging van leerlingen riep daar verheugd „hoi". De raad heeft voorts een groot aantal leden in commissies be noemd. Als lid van de raad voor de VVD werd geïnstalleerd de heer C. Elzinga, die de plaats van drs. De Jong kwam bezet ten. De liberale fractie is thans duidelijk verjongd. LEIDEN Om de preciese wensen van de bewoners van de Leidse Piet Heinstraat te peilen is gister avond een hoorzitting gehouden naar aanleiding van de toekomstige verfraaiing van de straat. Er werd onder anderen gesproken over het doortrekken van het trotoir bij de ingang van de straat en over de aanleg van een tegelpad in plaats van een trottoirt/e aan beide zijden van de ingang. Het is verder de bedoeling, dat in de straat een tiental bomen zal komen en dat de huizen per auto bereikbaar blijven. Op de open ruimte aan het eind van de straat zou een houten hut met speelpalen of een zitbank kun nen komen. De gemeentelijke ontwerpers, die al een schetsplan voor de Piet Heinstraat hebben, zou den het tenslotte niet vinden misstaan, dat voor de verschillende woningen een betegelde plek wordt ge maakt met stoep en eventueel een bloembak. LEIDEN De voorrechten, die nota van de Kamer het openbaar vervoer heeft, mo gen niet ontaarden in een wille keurige doorkruising van wat het wandelgebied heet te wor den. Dit schrijft het bestuur van het Leids City Centrum aan de stuurgroep van het verkeers- en vervoersplan voor Leiden, naar aanleiding van het door deze groep samengestelde rapport „Het openbaar vervoer op korte termijn". De City Centrum-mensen zouden het onverteerbaar vinden als in de toekomst alle busdiensten vanuit de buitenwijken en rand gemeenten via het centrum van Leilden gaan rijden. Dit in te genstelling tot de hetgeen in de Koop- Orgelmuziek en modeshow tijdens Open House in Noord Hofland VOORSCHOTEN - Dit orgel staat vrijdagavond voor de deur van de aula in de Voor schoten^ wijk Noord Hof land. Het Is niet alleen be doeld als stemmingkweker, ook of nog meer als trekker voor de bewoners die nog niet uit hun huizen gelokt zijn door het „Open House" programma, dat de steur- groep Noosd-Hofland organi seert. Vier nieuwe evene menten zijn inmiddels be kend geworden. Het Leidse boetiekechtpaar Cas en Tmie van Es zal een buitengewone modeshow ver zorgen. Uit Londen laten zij de allernieuwste collectie van het huis ..Shubette of London"' komen. Het is voor al lederen kleding. Daar naast brengt Tinie van Es de laatste modellen van het be kende atelier „Gimmick', dat ziüh heeft gespeciali seerd in „snelle kleding". De mannequins en dressmen worden gerecruteerd uit de Jongerengroep van Noord- Hofland. Lady-speaker ds Ti nie van Es zelf. Voor de mu ziek zorgt een eigen kwartet. De Noord Hoflanders zelf ne men ook nog actief deel aan „Open House" door een foto- en diawedstrijd. Ruim 100 pakketten zijn al ingezonden. Dit werk zal allemaal ten toongesteld worden vrijdag avond. Dart zullen ook door een (nog geheim gehouden) gast de prijzen uitgereikt worden. De jury voor deze wedstrijd bestaat uit foto- en filmman Fred Reekers, foto graaf Lex Klimbie en een KODAK-afgevaardlgde. Naast het fotowerk van het „Kiektoernooi" is er nog een mogelijkheid om eigen crea tiviteit te tonen. In een apar te galerij kunnen de bewo ners van Noord Hofland hun schilderijen, tekeningen', et sen, wandkleden enzovoort ophangen. De werken moeten voor vrij dag gebracht worden naar de heer C. Mentir.flc, Weiter- dreef 67. „Krici Krici Ticek" (zing vogeltje zing) is een volksdansgroep uit Oegst geest en Leiden. Onder lei ding van Ellen Breebaart zal zij een demonstratie geven tijdens „Open House". Ze wordt terzijde gestaan door ide Leidse groep Yaravi (In diaanse muziek). De mensen hiervan hebben de (vooral) blaasinstrumenten allemaal zelf gemaakt en weten de echte INCA-sound aardig te benaderen!. In een stand ver tellen bedde groepen over hun kunnen. „Open House" start vrijdag avond om half acht ln de aula van Noord Hofland, Voorschoten, ledereen Is wel kom. HHRHhHMmBMUi LEIDEN De gevaarlijke situatie bij de Pelikaanstraat na opening van de nieuwe Pauwbrug is enigs zins verbeterd. Gistermorgen is door de gemeente een zwart-wit blok langs de randen van de vlucht heuvels en trottoirs aangebracht. Automobilisten kunnen vooral bij nacht nu beter zien dat er „drem pels" in de weg liggen. Met deze „wandversiering" is de gemeente de eerste fase ter voltooiing van dit kruispunt ingegaan. Voorschoten heeft een medede ling ontvangen, dat GS hun goedkeuring aan de bestem mingsplannen „Centrum" en „Voorstraat hebben onthouden. Er zijn bezwaren tegen de zgn. rondweg en het parkeerterrein voor de oude pastorie van de Herv. Kerk in de Treubstraat. Voor dit laatste stukje centrum moet de gemeente eerst een na dere bestemming geven. Wethouder Koetser veronderstelt, dat de centrumplannen wel goed gekeurd zullen worden in dien deze twee onderdelen ge wijzigd of nader beschreven worden. Het verkrijgen van een goedge keurd plan voor het „Centrum" en de „Voorstraat" speelt al vanaf de jaren '60. Om voor de historisch gegroeide dorpskern een bestemmingsplan te verkrij gen. dat recht doet nan de oud heid en het moderne elan van bedrijfsvoeren zijn talrijke raads- en commissievergaderin gen geweest, hearings voor de burgerij en besprekingen met de dienst monumentenzorg. De rondweg over het voormalige Marine Opkomst Centrum, wel ke thans is afgekeurd, zorgde ook voor verdeeldheid in de ge meenteraad. Langs deze rond weg zouden kantoorflats ge bouwd worden, waarvoor o.a. de oude boerderij „De Linde hoeve" afgebroken diende te worden. LEIDEN De afdeling Leiden van het NVV houdt vanavond om 20 uur de Jaar vergadering. Naast de vaste agendapunten zal een inleiding worden ge houden door de economische medewerker van het NVV, drs. J. de Graaf, over de so ciaal economische situatie van Leiden en omgeving. De vergadering is in „Ons Cen trum", Hooigracht 84. handel en Fabrieken over deze zaak als ideaal wordt gezien. „Uitgaande van de bestaande verkeerssituatie is een bemoei lijking van het binnenstadsver- keer voor personenauto's met een vrije doorlaat voor autobus sen door het wandelgebied met een frequentie van vele tiental len per uur, een vrij povere om schrijving van een verkeers- oplossing", schrijft het Leids City Centrum al badinerend aan de stuurgroep. Het bestuur van het LCC vindt het opmerkelijk, dat bij de sa menstelling van het rapport „Het Openbaar vervoer op kor te termijn", kennelijk is uitge gaan van een vooraf bepaalde vaste instelling, die in geen en kel opzicht met wat voor alter natieve oplossing in welke ver binding dan ook, practisch reke ning heeft gehouden. Toch ge looft het City Centrum, dat vol doende „verkeers-vaklieden" in de stuurgroep aanwezig zijn om tot een betere compositie te ko men. Het LCC besluit haar schrijven met: „Een uitbalance ren van practische bereikbaar heden in een zo groot mogelijke bereikbaarheid van de city, zon der schade te berokkenen aan de plannen tot ontwikkeling van de stad en een betere leefbaar heid daarin, was de commissie liever geweest dan dit patroon van eenzijdig benaderde ver- keersmanipuluties". CPN: Laat de ambtenaren demonstreren LEIDEN De Leidse CPN-frac- tle heeft het gemeentebestuur per brief gcvrangd om de amb tenaren „betaald verlof" te ge ven op 6 febuari. Op die datum zal namelijk in Den Haag een demonstratie gehou den worden door ambtenaren uit het hele land naar aanlei ding van onder andere „de ver hoging van de eigen bijdrage aan de pensioenpremie". De re gering Biesheuvel zou verder een politiek voeren „van aan tasting en afbraak van verwor ven rechten" wat betreft de ambtenaren. LEIDEN De stichting Gezins verzorging te Leiden is ver huisd. Ze heeft met opluchting de deur achter zich dichtgetrok ken van bet pand Morssingel 8, dat veel te krap cn erg „versle ten" was, om zich te vestigen aan de Lange Mare 45. Het n eu- we kantoor van de stichting wordt begin april officieel in ge bruik gesteld. In het nieuwe pand is het plezie rig werken omdat er, behalve de directeur en de administratie ook de tien leidsters hun domi cilie hebben. Behalve directeur en leidsters, ad ministrateur en twee admini stratieve krachten werken 45 dames in vaste dienst van de stichting. Van hen wijden de meesten zich aan de gezinsver zorging; 166 anderen staan de stichting in part time verband ten dienste voor de verzorging van bejaarden en chronische zieken. Gezinsverzorging Is daadwerkelij ke. tijdelijke, verzorging van huishoudelijke zowel als van op voedkundige aard. die wordt verleend door speciaal daarvoor opgeleide krachten onder des kundige leiding. Het doel van de gezinsverzorging is het normale gezinsleven in geval van ziekte van de moeder zoveel mogelijk te handhoven, hetgeen ook de genezing van de moeder zal be vorderen. De stichting stelt zich bovendien ten doel, daadwerke lijke hulp te verlenen aan be jaarden, waardoor dezen niette genstaande de handicaps van het ouder worden, zolang moge lijk zelfstandig kunnen blijven. Alle aanvragen voor hulp van deze aard komen centraal bin nen; vele via de maatschappe- lijk-werksters van de ziekenhui zen, de GG en GD of de Ge meentelijke Sociale Dienst. Daarom is ook de samenwer king met deze instellingen van zo groot belang. Zo spoedig mo gelijk na het ontvangen van een verzoek om hulp gaat een van de leidsters de aanvrager bezoe ken om zich van de situatie op de hoogte te stellen, waarna hulp verleend wordt, zodra dat mogelijk is. Helaas overtreft het aantal aanvragen meestal het aantal beschikbare helpsters. De stichting heeft dan ook nog vele helpsters nodig. Gelukkig heeft het bestuur van de stichting Gezinsverzorging van het ministerie vnn Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk toestemming gekregen, meer personeel uan te nemen. Daardoor zal ze in staat zijn, nog meer gezinnen en bejaur- den te helpen. Het stichtingsbe stuur hoopt nu, dat vele dames zich als helpster zullen melden om deze vorm van hulp aan de naaste ook mogelijk te maken. ZOETERWOUDE De straatweg aan de Hoge Rijndijk blijft ge vaarlijk. Bijna de helft van het aantal verkeersongevallen, dat de politie vorig jaar regis treerde binnen de gemeente grenzen, vond daar plaats. Het waren er 35 waarvan één met dodelijke afloop. Verder waren er 8 ongevallen met zwaar li chamelijk letsel en 5 met licht letsel en 21 met alleen materië le schade. Verder vonden er nog 9 ongeval len plaats op kruispunten met zijwegen van de Hoge Rijndijk. Ondanks de intensivering van het verkeer was het aantal on gevallen op de straatweg zelf, nog één lager dan in 1971. De reconstructie welke in opdracht van Rijkswaterstaat plaats vond is hier zeker niet vreemd aan. Dat blijkt met name uit de ver mindering van het aantal onge vallen op de kruising met de Ommedijkseweg dat vorig jaar slechts twee bedroeg tegen zes in 1971. Voor de gehele gemeente werd de politie 87 keer gealarmeerd voor een verkeersongeval dat betekende een toename van 13 keer of wel 20%. In het dorpsge deelte miste de reconstructie van de Dr. Kortmannstraat en de verlaging van de Asschuur- brug haar effect niet. Er wer den nu vier ongevallen gemeld tegen acht in het voorafgaande jaar. De kruising Dr. Bouwdijk- straatVeldzichtstraat werd ge vaarlijker zodat het besluit dat i de raad vorige week nam deze tot voorrarvgskruising te verklaren, met dien verstande, dat het verkeer in eerstgenoem- de straat voorrang krijgt, zeker j niet ongegrond is. De toename van het verkeer op de buitenwegen, deels te verkla- 1 ren door de enorme uitgroei van het naburige Zoetermeér, ook terug te vinden in de onge vallenstatistiek. Met name de Broekweg en het Weddepad was er meer dan een verdubbe ling terwijl ook de Weipoortse- wep en de Nieuweweg een gro- I ter aandeel in het totaal lever- Moeder is ziek. Maar het gezinsleven gaat gewoon door. Dank zif de gezinsverzorgster die den- bedrijven door zoals ook moeder zou doen even tijd maakt voor een spelletje met de

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3