De huid in het hospitaal Belangstelling voor de ruif Werken met hoge bloeddruk VOOR DE VROUW SNELLE HAP MEDISCHE RUBRIEK LEIDSE COURANT DINSDAG 30 JANUARI 1973 Hopelijk komt u er nooit te liggen, maar het kan. Een groot aantal men sen brengt wel eens een paar weken in het ziekenhuis door. Belangrijk: wat neemt u mee in de beauty-case? Gaat i zich verwaarlozen in het ziekenbedje dan voelt u zich eens zo ellendig. Beginnen bij het begin. In het tevoren gepakte koffertje hoort desinfecterende TTC zeep die heerlijk fris ruikt. Bo vendien hebben proeven uitgewezen dat 2% TTC aan zeep de bacteriën op de huid met 98°r, reduceren. En de huid is een hartelijke gastheer voor gevaarlijke staphylicoccen en andere „positieve" beestjes. Deze mispunten zoeken een residentie vooral waar veel zieke mensen bijeen zijn. Andere zeep met antibacteriële werking is de G II. Huidjelief Na de wasbeurt (als u aan het op knappen bent zelf doen, armen en be nen stevig masseren met bodylotion bijvoorbeeld „Almond" of „Lemon" Moistering Lotion". Deze produkten zitten in een plastic flacon en ik zal zoveel mogelijk verzorgingsprodukten opnoemen, die op deze wijze verpakt zijn. Als u half uit uw bed hangend in uw nachtkastje moet graaien om ze te voorschijn te toveren hoeft u niet bang te zijn dat er scherven vallen als ze per ongeluk op de grond terecht ko men. Ook Yardley heeft een fijne hand- en bodycream in lichtgewicht flacon. Volgende stap is het gebruik van deodorant. „Hi and Dri" antiper- spirant in onbreekbare spraybus, maakt geen natte plekken. er lang mee; er hoeft van elk product maar weinig te worden gebruikt. De ochtendprocedure gaat als volgt:, schoonmaken met diep reinigende milk. Om te stimuleren lotion gebrui ken, op de voet gevolgd door vochtin- brengende crème. De opknapbeurt af ronden met een fond de teint. Deze maakt het gezicht donziger en egaler, maar denk eraan dat ze ook last kan geven doordat lakens en kussenslopen „kleurvegen" oplopen als u zich daar tussen wegmoffelt. Bent u echter lo pend- of meestal gewoon rechtop zit tend patiënt, laat dan alle bedenkingen varen en tut u fijn op. Voor het mid dagdutje desnoods met een tissue wat afnemen. Om de huid op peil te houden is er ook een zeer goed watertje van Arden „Bye Lines" een anti wrinkle lotion, die voedt en schoonmaakt tege lijk. Daarna als u wilt wat „velvet Moisture Film" gebruiken eventueel gevolgd door foundation. Verder liever niet aan het gezicht prutsen. Een be scheiden veegje lipstick in een teer kleurtje mag. Een te sterk opgemaak te patiënte met turquoise of groene eye-make-up ziet er idioot uit in bed. Ook de blush stick of creme rouge maar thuis laten. De blosjes worden te gemaakt. Optutten Nu het slaperig gezicht bewerken, want de thermometer werd u al om 6 uur 's morgens toegestopt. De produc ten van Payot kalmeren de huid door verwerking van azuleen en een kamil- lenextract. Het Huis werkt veel met zuiver natuurlijke bestanddelen. De zalfjes zijn niet goedkoop, maar u doet Jong en fris Het Is zuur maar door de droge lucht in de ziekenhuiskamer en gebrek aan een verfrissend windje dreigt de huid vochtarm te worden. Behalve de voe dende nachtcrème, die u natuurlijk al tijd moet gebruiken, is het Masker bij na onontbeerlijk om er een beetje fris uit te blijven zien. Maar geef wel tevo ren uw kamergenote(n) een seintje dat u er met uw spierwitte gecraqueleerde gezicht doodeng gaat uitzien. Dé narig heid is echter gauw weggespoeld met lauw water. Andere mogelijkheden: „Mintmask" uit zuivere mintkruiden en „Eggmask" voor alle huidtypen. Speciaal voor het droge huidje vocht- vasthouder „Honymask van zuivere klaverhoning. Drie weefselopkrikker- tjes van Revlon, die niet hard worden op het gezicht maar zacht en soepel blijven. Als u langer dan 14 dagen opgenomen blijft zult u toch een zustertje moeten vangen om uw haren te wassen. Al leen bij de nieuwste ziekenhuizen komt er een dameskapper aan uw bed. Is er helemaal niemand beschikbaar om u te helpen, spuit dan om de dag met Frottée poederspray, die het vet rede lijk uit het haar verdrijft. Wel goed uitborstelen. Geurtjes Natuurlijk heeft u parfum in uw gage". Lekker geurende mensen len zich prettiger tussen de witte la kens. Eau de toilette fraiche van Lan- come smokkelt lentefrisheid de zieken huiskamer binnen. „Sandrine" van Cheramy ruikt naar de berghellingen rond Grasse. „Audace de Rochas' is een nieuwtje; altijd goed de parfums van Balmain („Vent vert", „Miss Bal- main", „Jolie Madame") en helemaal te gek de grote Varven verstuiver, die u hult in een verfrissende nevel. Ver geet verder niet in het schoonheidskof fertje mee te voeren haarlak, tissues, odol om de mond te spoelen, K2 tex tiel deodorant, schaartje, watten, eau de cologne-doekjes èn een pruik! Voor de dag dat u weer naar huis gaat.... TINY FRANCIS. men zegt:... dat een zijden hals doek beter is dan een wollenJuist, althans voor sommige menser Kriebelige wol kan bij bepaal cfe mensen nJ. hoestbuien verwekker .fcht hartkloppinger een hartkwaal bet&e. nen.Onyu/sf.Ontelbare mensen die last hebben van hartkloppingen. - bezitten toch volko men gezonde harten ^..(tóems^npuist bij de lip of de neus doktersbehandeling vergt. Juist.Op die plaatsen bevindenzich naar verhouding wei nig lymfvaten.zocfet sssitti; worden afgevoerd. dau^n cen&ed 'middel is om in ssap te komen. Onjuist. SESfSSS dus averechts. De echtgenote van Pim Jacobs, Rita Reys houdt van lekker eten. Ziehier haar receptuur voor een warme hap. Voorbereiding 5 minuten Voor 4 personen Bereiding 10 minuten 8 dunne sneetjes wittebrood 100 gram Roquefort 4 plakken goed gekookte ham 50 gram boter knoflook Met een vork de Franse kaas samen met dë boter in een diep bord fijnmaken. Sneetjes brood besprenkelen met wat knoflook uit de knijper. Het geprakte mengsel royaal over de sneetjes uitsmeren. Bovenop een plak ham, netjes in vorm gesneden. Daaroverheen weer een met knoflook bestrooid boterham metje. In de oven goudbruin bakken. Uit het boek van Bum Verbiezen over Lekkerbekken (A. J. G. Strengholt NV). De ruit heeft de mannenwereld veroverd. In alle internationa le collecties kom je 'm tegen: het Higgins-bakkers-ruitje, de Sherlock Holmes- en schaduw- ruit, de blokruit en de Prince de Galles, klassiek en altijd goed. Jasjes, broeken, vesten, zelfs hoedjes zijn in een ruit- motief uitgevoerd. Ook de bla zer mag geruit zijn evenals de overjas, tegengevoerd in roest of taupe. Tweeds voor het voorjaar, gabardine, water proof poplin voor regenjassen en flannels voor hockey en an dere buitensporten zijn ook po pulair. Engelse herenkleding is altijd de beste ter wereld geweest. Het mooist is dan ook het handgemaakte pak in Engelse stijl dat we binnenkort vaak over straat zullen zien wande len. Alle goede zaken verkopen het. Voor pantalons gebruikt ipen nogal eens cavalry twill, een stevige stof voor een broek zonder omslagen en opgestikte zijnaad. In Londen werd onlangs de eerste internationale tentoon stelling gehouden van Spaanse herenkleding. In het Londoner Hotel toonden negen wolfabri kanten een spectrum van mo gelijkheden. De expositie werd gehouden onder auspiciën van het Comité International Tex- til, promotie was ook in han den van de Spaanse afdeling van het Internationaal Wolse- cretariaat, altijd zo actief in Nederland. Ook de Spanjaar den hielden de klassieke lijn aan in subtiele Prince of Wa les ruit met als hoofdtoon wit, beige en blauw en een open rood, dat angry red" werd genoemd. Verder in het Engels palet voor meneer: garnaalro- se, vlaggeblauw en vanille. De trend neigt naar de dertiger jaren. Mode neemt tegenwoordig bij de Grieken een voorname plaats in. De Griek Jean Des- sès (thans overleden) werkte in de jaren vijftig al samen met Dior en de ook jong ge storven Fath. Calbari en Yan- nis Tseklenis doen nu van zich spreken. Mogelijk omdat Grie kenland op dit punt aan het ontwaken is, koos de Belgische modefabrikant Jerome Hash het Griekse eiland Rhodos om zijn lente/zomer collectie te to nen. Ook Jerome is gek op het ruitmotief. Zijn colberts en battledress jasjes met gebreide boorden zijn uitgevoerd in rui ten en ruitjes. De mannenmode met de grote S voor Saai en Somber is dood. Vandaar dat de Belg de man tegen de avond opsiert met velours en satijn, dat hij rustig combineert. Er was een wit satijnen smoking, met zwart afgebiesde revers en een wit satijnen avondcolbert op groen satijnen broek. Speelse vondst: groen satijnen jasje op groen/witte glimbroek in „pied de poule". Toch houdt Hash zijn mode goeddeels manne lijk. Kijk maar naar model „Artitoteles", geruit jasje van lichte Shetland wol op donker groen geruite broek van dezelf de stof. Hetzelfde geheel in bruin en beige Shetland. Jero me's creaties worden behalve in Amerika in zes Europese landen verkocht. In Nederland bij de fa. v. d. Sluis, Confectie- centrum, Amsterdam. 1) Uitdagende ruiten voor de jonge man in grote blokken; de veertiger doet wat kalmer aan met een rustige schaduw- ruit. Onberispelijke Engelse jasjes. Het linker is een blazer met priemend puntige revers en grote opgestikte zakken. Bij het rechter model zijn de re vers kleiner, evenals de schuin gesneden klepzakjes. 2) Driedelige Engelse „outfit" voor koele dagen. Korte coat van geruite tweed, gevoerd met waterproof poplin voor als er ineens een bui komt opzette. Er hoort een jasje bij van de zelfde tweed op effen broek. Het kranig hoedje maakt er voor meneer een „total look" van. Bij sommige ziekten is het dui delijk dat de persoon in kwes tie geheel arbeidsongeschikt is. Andere aandoeningen maken de bepaling van de arbeidsge schiktheid veel genuanceerder. Niet zelden hebben behalve de patiënten ook de geneesheren er hun eigen opvatting over. Tot deze laatste categorie be hoort ongetwijfeld de hoge bloeddruk. Onder invloed van een belas ting, zowel lichamelijk als geestelijk, gaat de bloeddruk stijgen. Toch is de stijging meer uitgesproken bij oudere dan bij jongere personen. Ook is de stijging groter bij niet-ge- trainde dan bij getrainde indi viduen. Zo heeft men vastge steld dat tussen de 18 en de 34 jaar de bloeddruk oploopt van 122 maximum druk en 79 mini mum druk tot 18 maximum en 9 minimum, en dit bij een ar beid van 2000 ml zuurstof per minuut. Bij de leeftijd van 50 tot 55 jaar stijgt de bloeddruk tot 19 maximum en 9,5 minimum druk en dit bij een arbeid van slechts 1200 ml zuurstof per minuut. Kortom, bij inspan ning stijgt de bloeddruk vlug ger naargelang de persoon ou der is. Een ernstig gevolg van hoge bloeddruk is natuurlijk de her senbloeding. De vraag is nu of iemand met hoge bloeddruk gemakkelijker het slachtoffer wordt van een hersenbloeding indien hij geregeld werkt en zich inspant. Ook op dit gebied zijn de opvattingen van de ge neesheren duidelijk anders ge worden. Waar men vroeger aandrong op rust en het ver mijden van elke inspanning. heeft men nu meer de tendens een zekere inspanning toe te staan, ja zelfs aan te bevelen. Men is er nu van overtuigd dat een „matige" inspanning nooit Aanleiding geeft tot een hersen bloeding, althans bij iemand die lijdende is aan een „mati ge vorm van hoge bloeddruk. Een geregelde fysieke inspan ning zou zelfs een gunstige in vloed hebben om gevolgen in de hersenen (bloedings- trom bose, embolie) te voorkomen. Ook stelt men vast dat de ar beidscapaciteit bij alle patiën ten verbetert na een geleide trainingsperiode van zes maan den. Tenslotte weet men niets met zekerheid, hetzij in de zin van verslechtering, het zij in de zin van verbetering, over de uiteindelijke weerslag van fysische inspanningen op de hersenen bij lijden aan hoge bloeddruk. Ook omtrent de weerslag van een chronische psychische be lasting is og niets met zeker heid bekend. Een van de rede nen is ongetwijfeld dat men stresstoestanden en psychische inspanningen niet zo gemakke lijk kan doseren en standaardi seren als een lichamelijke prestatie. Meestal zijn de personen met hoge bloeddruk werkbekwaam en de eventuele arbeidsonge schiktheid is slechts tijdelijk. Zelfs een lichte onvoldoende werking van de nierfunktie is geen belemmering voor een werkhervatting. Dit is zeker in tegenspraak met de opvattin gen, die men er een tiental ja ren geleden op nahield. In ieder geval is het zo dat het verdere verloop van een hoge bloeddruk en van de nierwer king er niet nadelig door bein- vloed wordt. Het is daarom jammer om vast te stellen op hoeveel personen, als het ware broodroof wordt gepleegd op grond van achterhaalde medi sche redenen. Hopelijk zal de uitbouw van bekwame bedrijfsgeneeskundi ge diensten hierin snel veran dering brengen. Patiënten die op grond van hun hoge bloed druk als invalide worden be schouwd voelen zich dikwijls tekort gedaan. Een andere vraag die weieens ter sprake komt is de rijvaar digheid bij hoge bloeddruk. Spe cialisten terzake zijn van me ning dat het rijbewijs zou moe ten onttrokken worden indien er een ernstige weerslag is op de oogbloedvaten, in techni sche termen spreekt men van een oogfundus stadium III of IV. Hoge bloeddruk vergt niet zel den een langdurige behande ling. Gedurende de behande ling met bloeddrukverlagende middelen zou geregelde fysi sche inspanning aan te raden zijn om aldus te streven naar een nieuw evenwicht. Het is wel zo dat bepaalde genees middelen de patient arbeidson geschikt maken voor bepaalde beroepen. In dit verband denken we vooral aan piloten, beroeps chauffeurs, treinmachinisten enz. Deze beroepen brengen immers een eventueel gevaar mee; zowel voor de patient zelf als voor zijn medearbei ders en derden. Als besluit zouden we kunnen samenvatten dat verhoogde bloeddruk over het algemeen geen contra-indikatie is voor een geregelde arbeid. Meer en meer komt men tot het besef dat voldoende beweging eerder gunstig is dan nadelig. Dit maakt de aandoening draaglij ker, althans vanuit sociaal eco nomisch standpunt bekeken. DR. ICKX.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 10