Een kwart van Nederlanders rijdt in auto Kosten voor milieu en veiligheid geleidelijk opvoeren KLASSE-WAGENS BIJ DE OVERHEID Mestkevers maken Australië vruchtbaar WEGWIJS Onder redaktie van Guido Halleen ZELF DOEN Vakbeurs Karwei vol noviteiten HET AARDIGE VAN DE WETENSCHAP MAANDAG 29 JANUARI 1973 LEIDSE COURANT Van een onzer verslaggevers. Utrecht De vakbeurs Kar wei, die van zaterdag 27 t/m. woensdag 31 januari in de Ire ne- en de Marijkehal van de Jaarbeurs te Utrecht wordt ge houden, groeit met de omzet van de doe-het-zelfbranche in een enorm tempo mee. De Irenehal alleen is niet vol doende meer. nu het aanta' deelnemers sinds vorig jaar met nog eens de helft is toe genomen. De groei van de branche betreft vrijwel alle groepen, maar vooral die van gereedschappen/ijzerwaren, wand-, vloer- en plafond bedekking en behang en de groep verven, lakken, lijmen e.d. De inrichters van de beurs verwachten dat dit jaar voor meer dan een miljard gulden door de doe-het-zelver zal wor den vertimmerd, geverfd, ge plakt en gelegd. Bovendien is duidelijk dat de doe-het-zelver niet langer terugschrikt voor het moeilijker werk, zoals op het gebied van de electrische voudige wijze fineerranden van het werkstuk kunnen worden gesneden, zonder gevaar voor beschadigingen. Er zijn houten wandtegels te zien waarop houten blokjes in allerlei re- liefs zijn aan te brengen, en waarmee men zijn eigen ta bleau kan opbouwen. De gereedschapsgroep Iaat een nieuw zaaghandvat zien. waar mee in allerlei richtingen, dus ook bij moeilijke hoeken een voudig is te werken. Nieuws op het terrein van de boorma chines, frezen, standaards e.d. Bij de verf komen twee fir ma's met een belangrijk nieuwtje: lakverf voor binnen of buiten die met water kan worden verwerkt. Kwasten rei nigen, vlekken wegwerken, e.d., dit alles gebeurt met wa ter. Een van de fabrikanten le vert hoogglanslak. de andere mat tot zijdeglans. Opvallend is een nieuw bevestigingssys teem. waarbij door middel van een rail met haken van al les kan worden opgehangen. Voor de tuin is voorhanden een Een spuitrevolver van het Gardenasysteem, die gebruikt kan worden voor het tectyleren van auto's. Te zien op de vakbeurs Karwei. installaties en het sanitair. Hoewel formeel allerlei ver bodsbepalingen bestaan, is het materiaal vrij in de handel. Het enige dat mankeert is een aantal duidelijke richtlijnen van de overheid voor de instal latie en informatie door de fa brikant. Informatie is trouwens toch een wat teer punt in deze branche. De detaillist is vaak niet in staat zich met het snel groeiend assortiment ver trouwd te maken, terwijl ook de verpakking vaak onvoldoen de gegevens levert over werk wijze of verwerking. Daarom is de introductie op de beurs van 'n „kluskaart" (uitg. Mis- set-Fonorama) een goede vondst. Er zullen f50 kaarten worden uitgegeven, die elk een bepaalde ..klus" beschrijven, geilhistreerd met werktekenin gen; het worden tien groepen van zes kaarten, die elk op een bepaald materiaal betrekking hebben. Op die manier wordt de eenvoudige klusjesman he- schermd tegen de kans dat hij zijn dure materiaal verknoeit of dit verkeerd kiest, terwijl hij ook niet verplicht is zijn licht op te steken in een duur handboek. De beurs - trouwens meer op de detailhandel gericht dan op de consument - laat een groot aantal noviteiten zien. Op het gebied van hout is er een strijkfineer in banen van 25 cm. breed, dat dankzij een be- lijmde rugzijde door middel van een strijkijzer is ann te brengen. Er komt een omlijner op de markt, waarmee op een- plastic grasmatversteviging vor plaatsen waar veel gelo pen wordt. Op bet gras ge plaatst hecht deze mat zich spoedig vast,, waardoor het gras een veel betere weerstand krijgt. Een gruskantschaor op accu, eventueel leverbaar met steel en wlelset is een uilkomst voor degenen die moeilijk door de kniei'n gaan. Tenslotte wordt de beurs over spoeld door allerlei kleine, handige zaken, zoals 'n nieuwe lijmstift, waarmee de afge schuinde kant voor brede lijm- strepen zorgt, de scherpe kant voor dunne strepen Er is een uitschuifbarc kast- en gordcro- beroede die op gewenste breedte kan worden aange bracht. Er zijn kant-en-klare verlichtingssets, bestaande uit een compleet armatuur met met buis of lamp. in onbreek baar kunststof. Een zeer een voudige scharensliep voorkomt de dure aanschaf van de elec trische apparaten op dit ter rein. Doe-het-zelf plamuur Is een kant cn klare pasta, die overal kan worden aange bracht, zich zeer eenvoudig laat verwerken en ook snel droogt. Er i9 nieuws op het gebied van de wandbeklcdlngcn, op het terrein van de handenar beid, kortom op elk gebied waar de doe-het-zelvor zich wil begeven voor het onderhoud van zijn woning, voor het bou wen van zijn eigen interieur, voor het beoefenen van zijn hobby of het gemakkelijk en snel afhandelen van noodzake lijke „klussen" VEEL PRIMEURS OP PERSONENAUTO-RAI Het Nederlandse personenwa genpark is in acht jaar ge groeid van één miljoen in 1964 tot drie miljoen stuks vorig jaar. De verwachting is dat er over 7 jaar, dus rond 1980, zo'n vijf miljoen personenau to's zullen zijn. De autodicht heid is thans 1 auto op 4,5 in woners tussen 1 op 12 in 1964 en 1 op 3 in 1980. Vergeleken bij de andere EEG-landen loopt Nederland met de autodicht heid betreft zo'n twee jaar achter. Hetgeen wordt ver klaard doordat het inkomen per hoofd van de bevolking in ons land ook lager is dan in de overigere EEG-landen. Deze cijfers zijn bekend ge maakt op de persconferentie ter gelegenheid van de RAI voor personenwagens welke van 8 t/m 18 februari te Am sterdam wordt gehouden. Veruit de meeste auto's wor den aangetroffen in de Rand stad Holland. Zo is de auto dichtheid in Amsterdam 1 op 3,6 in Den Haag 1 op 3,7, Rot terdam en Utrecht 1 op 4,1. Met deze gemiddelden even aren of overtreffen genoemde vijf grote steden het Europese niveau. Op zich is dat niet zo vreemd, want in Parijs, Turijn en MUnchen is de autodicht heid 1 op 3, in Rome, Brussel, Stuttgart, Hamburg en Milaan 1 op 3,5. Cijfers uit 1970 wijzen uit dat de meeste auto's in het bezit zijn van mensen met een jaar inkomen dat ligt tussen de 10.000,- en 15.000,-. Eender de van het totale wagenpark wordt door deze imkomens- groep bereden. De klasse 15.000,- tot 20.000.- volgt met 21 procent om de tweede plaats. De groep 20.008,- tot 50.000,- is met 19 procent derde. Voor 's rijks schatkist is dit steeds groeiende autopark een belangrijke bron van iinkom sten. Aan allerlei belastingen incasseerde het rijk vorig jaar 31 miljard, waarvan 17,3 pro cent werd afgestaan door het De overheid moet voorzienin gen voor veiligheid en schone re uitlaatgassen geleidelijk in voeren. Bij het voorschrijven van een groot aantal kostbare voorzieningen ineens, zal de particuliere automobilist in de lagere inkomensklasse geen auto meer kunnen rijden. Dit zei de heer A. Meijer, voorzit ter van de afdeling fabrikanten en Importeurs van personenau- tomobielen van de RAI op een persconferentie in Amsterdam naar aanleiding van de RAI- personenautotentoonstelling. Een te abrupte invoering van kostbare voorzieningen is on aanvaardbaar, nu de auto een sociale verworvenheid begint te worden. Van de particuliere autobezitter had in 1970 im- Wie een personenauto gaat ko pen heeft in ons land een rui me keus. Op het ogenblik zijn er 63 merken op de automarkt, die ongeveer 300 verschillende typen auto's aanbieden Er blij ken zes typen te koop in de prijsklasse boven de 100.000 gulden, 14 typen tussen de 50 en 100.000 gulden, 92 tussen de 20 en 50.000 gulden, 58 tussen de 10 en 20.000 gulden en 144 in de prijsklasse tot 10.000 gul den. De Zweedse verkeersveilig- heidsdienst heeft Volkswagen opdracht gegeven 2000 wagens van het type K 70 uit het ver keer te nemen, omdat deze mers ruim de helft een inko men beneden de 15.000. Over de EEG-richtlijn, die de omvang van uitlaatgassen van auto's aan banden wil leggen, zei hij dat de Nederlandse overheid nogal traag is ge weest. De EEG-norm is in ons land nog steeds niet ingevoerd, hoewel de ontwerp-beschiklking is verschenen. De eerste fase van de richtlijn, die voor sta tionair lopende motoren geldt, is op 1 oktober 1970 ingegaan. De tweede, die ook rijdende auto's in de norm betrekt ging op 1 oktober 1972 in. De heer Meijer zei dat men zich goed bewust moet zijn van de enorme kosten die het openbaar vervoer, vooral het railvervoer, met zich mee brengt. KORTWEG niet voldoen aan de eisen in Zweden m.b.t. het gehalte aan koolmonoxide in uitlaatgassen. De Japanse auto's doen het steeds beter in ons land. Was het aandeel van de Japanners in 1971 nog 6,8 procent, het af gelopen jaar steeg dit tot 9,3. Het betekent dat bijna van elke tien verkochte auto's in ons land er één uit Japan komt. In 1971 telde ons land zeven Japanse automerken (Toyota, Datsun, Honda. Mazda. Isuzu. Suzuki en Nissan). Vorig jaar Hoezeer het openbaar vervoer bij bepaalde vervoerstaken zijn nut heeft, men mag er zich niet teveel van voorstel len. Niet voor niets grijpt de directie van de NS naar mid delen om de auto in discrediet te brengen. Wie niet zoveel te bieden heeft en toch de enor me verliezen, die de gemeen schap moet dragen, wil recht vaardigen, komt kennelijk met dit soort methoden, aldus de voorzitter. De heer Meijer noemde het op vallend dat vooral de railtech niek zoveel kosten vergt. Men zou het gebruik van bussen, die zo nodig een vrije baan moeten krijgen, moeten bevor deren. Een grotere opbrengst zou echter slechts tekorten kunnen verkleinen. zes; Suzuki en Nissan vielen af, Subaru kwam erbij. Toyota en Datsun komen het sterkst uit de bus met marktpercenta- ges van ruim 4; Mazda is der de met een marktpercentage van 1. Audi/NSU, behorend lot de Volkswagengroep, heeft beslo ten de produktie van de model len NSU 1000 en 1200 stop te zetten. De kleine NSU Prinz 4 zal in produktie blijven, maar alleen nog worden uitgevoerd naar Italië. De fabriek zal voortaan nog slechts de Audi 100 gaan ma ken, alsmede de NSU RO-RO met de wankelmotor. gemotoriseerde verkeer. An ders gezegd: Van elke 6 belas tingguldens is er één afkom stig van de automobilisten, hetzij direkt hetzij indirekt. Met uitzondering van Dene marken is de aanschaf van een auto en de prijs van benzi ne nergens zo hoog in de EEG als juist in ons land. De komende RAI belooft een bijzonder interessante tentoon stelling te worden vanwege het vele nieuws dat wordt gepre senteerd. In totaal zullen 68 merken uit 16 landen vertegen woordigd zijn. Chrysler en Fiat zijn in Amsterdam pre sent met een wereldprimeur. Chrysler brengt een twee liter automaat en Fiat is aanwezig met de reeds in ons blad be sproken sportwagen Fiat X 1/9. Europese primeurs zijn de Datsun 2400 gt, Mazda 1818 stationcar en Subaru 1400. An dere nieuwelingen zijn de Alfa Een minister mag rijden in een dienstauto, die maximaal 38.000 gulden (inclusief b.t..w) heeft gekost, terwijl lagere ambtenaren met een ambtsge bied dat niet groter is dan een provincie hooguit de beschik king krijgen over een dienstau to van 6100 gulden. Een en an der blijkt uit de onlangs gepu bliceerde normen voor dienst auto's. De wagens moeten goedkoper zijn naarmate de rang of func tie lager is. Zo mag de auto van een staatssecretaris hoog uit 25.000 gulden hebben gekost en die van een secretaris-gene raal of een directeur-generaal hooguit 15.000 gulden. Lagere ambtenaren met een werkge bied groter dan een provincie mogen rijden in een wagen van 7500 gulden. Voor militaire ambtenaren gel den weer andere normen. De chef van marinestaf, generale staf of luchtmachtstaf en ook de voorzitter van de chefs van staven komen in aanmerking voor een dienstauto van maxi maal 21.500 gulden. De vlag en opperofficieren met een funktie waaraan de rang van vice-admiraal of luitenant-ge neraal is verbonden moeten het doen met een wagen van 15.000 gulden. Zo dalen de dienstauto's in waarde tot 9400 gulden voor die functionaris sen, die uit hoofde van hun- taak over een dienstauto beho ren te beschikken. Wat je noemt, klassewagens bij de overheid. Sud en de Alfetta van Alfa Ro meo, de Ami Super van Ci- troën, Datsun Cherry coupé, Fiat 126, Jaquar J 12. Honda Civic, Lada 1200 stationcar. Lancia Beta, Opel Rekord 2100 diesel, Opel Kadett Sport, Peu geot 104, Renault 12 TS en Triumph Dolomite. Verstoring in het biologische evenwicht kan verstrekkende gevolgen hebben. Een land als Australië geeft daar verschei dene voorbeelden van. De ko- nijnenplagen konden daar ont staan omdat deze geïmporteer de dieren er geen natuurlijke vijanden aantroffen. Australië kent van nature ook geen hoef dieren en dientengevolge ook geen mestkevers, de afvalop- ruimers bij uitstek. Hoefdieren zijn er inmiddels in grote getale en het contingent runderen alleen al produceert tegenwoordig 200 miljoen hoopjes koemest, waarvan de vermenging met de aarde zeer wordt vertraagd door de afwe zigheid van mestkevers. Zo doende vallen grote stukken weiland uit, want koeien ver smaden nu eenmaal door eigen uitwerpselen overbemest gras. De achtergebleven „vlaaien" zijn ideale broedplaatsen voor bloedzuigende rundervliegen en de hinderlijke musea vetustis- sima, de bosvlieg. Enige tijd geleden heeft men 200.000 mestkevers in Noord-Australië ingevoerd. De resultaten zijn er naar. In sommige gebieden vermeerderden de kevers zich zo goed. dat de meeste koe mest in twee tot drie dagen in gegraven werd. Dat betekende dat het aantal rundervliegen met meer dan tachtig pet ver minderde. Drijvend land Een vulkanische eilandenreeks, die zich miljoenen jaren gele den uitgestrekt heeft in zuid- noordelijke richting in de te genwoordige Golf van Benga len, vormt nu een 4800 km lang onderwatergebergte op een diepte van 1500 meter. Dit is een van de resultaten van de 22e expeditie van het Ame rikaanse onderzoekmgsvaar- tuig Glomar Challenger. Men heeft ook ontdekt dat de Indi sche Oceaan een zeer ingewik kelde bodemstruktuur heeft. Men neemt aan dat deze Indi sche Oceaan ontstaan is door het uit elkaar drijven van gro te brokstukken van een reus achtige landmassa, Gondwana- land. Afrika, Zuid-Amerika, In dia, Australië en het zuidpool gebied zijn delen geweest van dit Gondwanaland. Een reus achtig deel botste tenslotte te gen het Aziatische vasteland aan. Modderlagen en andere afzettingen van het eens door de zee overspoelde gebied wer den door het in noordelijke richting opdringende Indiase subcontinent omhooggedrukt tot het hoogste gebergte ter wereld, de Himalaja. Bij diep teboringen in de zeebodem hebben onderzoekers overblijf selen van mosselbanken naar de oppervlakte gebracht. Daar onder bevonden zich massieve bruinkoollagen. Ouderdomsbe- palingen toonden aan dat het oudste deel van de zeebodem omstreeks tachtig miljoen jaar oud is. Ongeveer zestig mil Himalajagebergte: opgeduwd door botsend India. joen jaar geleden kwam India, dat zich van Australië steeds verder noordwaarts verplaats te, tot rust. Het botste toen te gen het Aziatisch vasteland. Voordien dreven beide land- massa's van elkaar weg met een snelheid van vijftien centi meter per jaar. Safurnus C Onze geringde Snturnus bezit negen, mogelijk zelfs tien ma nen. Titan is daarvan de groot ste, namelijk bijna even groot als onze aarde. Titan bezit ook een atmosfeer die weliswaar ijler is dan die van de aarde Met zekerheid heeft men kun nen aantonen dat methaan of moerasgas daarin voorkomt dat op dezelfde manier in de atmosfeer circuleert als bij ons het water. Nu is het nan Trafton van het McDonaldob- •ervatorium gelukt het spec trum van moleculair waterstof (Hl) U ontdekken. Dat bete kent dat Titan ook waterstof herbergt. Aangezien het soorte lijk gewicht van Titan veel kleiner is dan dat van de maan kun deze waterstof ook gemak kelijker ontwijken in de we reldruimte. Daarom vermoedt men ook, dat zich op Titan processen afspelen wuarbij constant waterstof wordt ge producecrd.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7