Pastoraal overleg moet zeker worden voortgezet Londonderry herdenkt „bloedige zondag" CeidócSomatit Speurtocht L.P.O. naar uitweg uit polarisatie n Overeenkomst getekend in zakelijke en koele sfeer giro 34 36 OO Einde aan bittere oorlog in Vietnam Weekeinde vol geweld KERK EN POLITIEK giro 34 36 OO vi LEIDSE COURANT zige ty- Een overleg, dat met aarzeling is sch begonnen, maar toch met een daa zekere tevredenheid werd afg- sloten, zoals kardinaal Alfrink het in zijn slotwoord formuleer de. Niemand, zo zei hij, ver wachtte een groot aantal resolu ties. We hebben gelegenheid ga- zorgen op tafel te leg- NOORDWIJKERHOUT De onmondigheid in kerk, samenleving en bedrijf, de verhouding rijk arm en de prestatie maatschappij bleken uiteindelijk de drie onderwerpen, die het landelijk Pastoraal Overleg, dat vrijdag, zaterdag en zondag in Noordwijkerhout voor het eerst bijeen is geweest, met voorrang wil behandelen wanneer het gaat om „de rechtvaardigheid ln de wereld", het thema, dat voor deze eerste bijeenkomst op de agenda stond. Hiermee is een eerste aanzet geleverd tot een verdergaand overleg. Voor de voort zetting daarvan spraken zich aan het slot van de bijeenkomst alle deelnemers uit. onderwerp „rechtvaardigheid" had voorbereid. Men stond hier deels afwijzend, deels aarzelend tegenover, voornamelijk, omdat concretisering ontbrak en di verse taken, die aan de raad zouden kunnen worden toebe deeld al door bestaande institu ties worden behartigd. 1 I afgerond. Dat laatste viel niet te verwonde ren. Hoewel al een sterke voor selectie was gemaakt, waren er toch zeven werkgroepen nodig om de overgeblevene aan te pakken. En zelfs toen bleek, dat men nog iets vergeten had, namelijk het uitnodigen buitenlandse arbeiders tot het overleg, hoewel deze bij de houding rijk-arm, ruim onder werp van gesprek waren. Men werd daarop opmerkzaam jmd gemaakt door een telegram inge de Spaanse bedrijfsaalmoeze- optr nier A. Targo uit Zaandam, die Soberheid het discriminerend noemde dat Een ander „,den,en) vln ge_ de vijftigduizend katholieke bui- - - tenlandse arbeiders niet L.P.O. vertegenwoordigd waren. De vergadering zat daar wel een beetje mee. „Laten we hen maar eerlijk laten weten, dat we hen vergeten zijn", sugge reerde mevrouw Van Gennip Horsten uit Den Haag. gen. Geen probleem is grondig In de loop van de discussies gedu rende de bijeenkomsten werden zeer vele zaken aangesneden. En daarvan betrof de verhou ding kerk en politiek. Kardinaal Alfrink wees erop, dat het bren gen van partijpolitiek in de kerk een levensgevaarlijke zaak zou zijn, die grote polarisatie zou brengen. Hij zag de taak van de kerk veeleer liggen in het aanreiken van tendenzen en in het aangeven van richtingen, waarin christenen zich op grond van het evangelie zich politiek zouden moeten opstellen. delegaties wel op tafel zal ko men werd het landelijk pas toraal overleg gevraagd zich uit te spreken over de instelling van een raad voor kerk en sa menleving,, een suggestie ge daan door de commissie, die het ken een permanent diaconaat voor gehuwden mogelijk te ma ken. In september zal het bo vendien mogelijk zijn voor af gestudeerden van de sociale academie een theologische opleiding in Utrecht te volgen. PARIJS (AP/RTR) De Ver enigde Staten en Noord-Vietnam hebben zaterdag met de onder tekening van de uitgebreide vre desovereenkomst officieel een einde gemaakt aan hun lange en bittere oorlog, en aan de langste oorlog in de Amerikaan se geschiedenis. De Verenigde Staten, Noord-Vietnam, Zuid- Vietnam en de voorlopige Revo lutionaire regering onderteken den het akkoord eerst tijdens een zaterdagochtend volgens plan verlopen plechtigheid waarbij de vier ministers 52 keer hun handtekening moesten zetten. De sfeer bij de onderte kening was koel en zakelijk. 's Middags kwamen de Noordviet- mese minister van buiten landse zaken Nguyen Duy Trinh en zijn Amerikaanse ambtge noot Rogers opnieuw bijeen om nagenoeg dezelfde documenten als 's ochtends opnieuw te on- i dertekenen. Er was slechts een belangrijk verschil: in de tekst van de zaterdagmiddag onderte kende documenten werd de Kleinzoon Stalin overleden aan gebruik drugs MOSKOU (UPI) Op de Mos- kouse begraafplaats Novodeveit- sy waar ook de vroegere partij en regeringsleider Nikita Kroetsjew begraven ligt, is twee en een halve maand geleden een kleinzoon van Stalin becra- ven die aan een te grote dosis verdovende middelen zou zijn overleden. Het gaat om de 23-jarige Vasily Vnsiliewitsj Stalm, wiens vader. een luitenant-generaal, in 1963 j zelfmoord p'eegde in een de- pressieve bui als gevolg van al-1 coholisme. Diens moeder was i Stalins tweede vrouw, Nadezjda, die in 1932 onder geheimzinnige I omstandigheden overleed. voorlopige revolutionaire rege ring met name genoemd. Als blijk van het Zuidvietnamese protest tegen deze officiële aan duiding van de voorlopige revo lutionaire regering in het door Rogers ondertekende document, hield de Zuidvietnamese minis ter van buitenlandse zaken, Tran van Lam, twee van de vier Engelstalige kopieën van het verdrag achter. Dit symo- lische gebaar is niet van in vloed op de geldigheid van het verdrag omdat Rogers en Trinh de kopieën van het verdrag in het Vietnamees en twee Engelse kopieën wel hadden onderte kend. De Amerikaanse regering heeft zaterdag voorgesteld de vredesconferentie over Viet nam op maandag 26 februari te beginnen. Aan deze conferentie zullen dertien partijen deelne- Inmiddels hebben de Noordvietna- mezen de lijst overhandigd met namen van 555 Amerikaanse militairen die zich in Noordviet- namese krijgsgevangenschap bevinden. Onzekerheid bestaat nog over het lot van 1347 ande re Amerikanen die worden ver mist. Velen van hen zullen, naar wordt vermoed, zijn ge sneuveld. In de Amerikaanse stad Orlando in de staat Florida zijn enkele woonwijken zwaar getroffen door een tor nado. Daarbij zijn minstens 17 mensen gewond geraakt, terwijl 300 mensen dakloos werden. Vooral caravans waren niet tegen het stormgeweld opgewassen. Van een onzer verslaggevers Den Haag Het weekeinde was weer vol van geweld. Bij een schietpartij in de Bijlmermeer (Amsterdam) werd de afgelo pen nacht de 27-jarige Surina mer A. Loswijk dodelijk getrof fen. Hij zou drie mannen een partij van 50 kg hasjiesj leve ren. Toen het op betalen aan kwam, werd de man neerge schoten. Achteraf is gebleken dat het hier om een partij waar deloze nep-hasj ging. Aan de Amstel in Amsterdam werden zaterdag op klaarlichte I dag twee mannen door onbeken den met een stuk ijzer neerge slagen en van hun portefeuilles, horloges en ringen berpofd. Tijdens een huisfeestje in Rotter dam werd zaterdagavond een Turkse gastarbeider door een beschonken Rotterdammer met een mes in de borst gestoken. Het slachtoffer moest in een zie kenhuis worden opgenomen. Twee gemaskerde mannen hebben zaterdagavond in Eindhoven een gewapende roofoverval gepleegd op een bakkerij. Drie aanwezige personeelsleden werden onder schot gehouden, waarna de da ders er met de opbrengst van die dag, 50.000 vandoorgin- gen. Tijdens hun vlucht openden zij nog het vuur op een juist binnenrijdende bestelauto. Nie mand werd gewond. sprek was de plaats berheid binnen de consuptie- maatschappij. Kardinaal Alfrink kon hier wijzen op de komende vastenbrief, die op dit onder werp betrekking zal hebben en die wellicht een hanteerbare voortzetting van het beraad zal dienen. v Mgr. Ernst kon wijzen binnen Xerk en samenleving het onderwerp „vrouw Behalve over de prioriteit van de kerk" op een komende brief onderwerpen voor komend over- van de bisschoppen over dit leg waarvoor dan een uitge- derwerp. werkt voorstel van de bisschop- Mgr. Staverman tenslotte kon n pelijke beheerscommissie in dedelen, dat het episcopaat bin- overleg met de diocesane nenkort het Vaticaan zal LONDONDERRY (Reuter/UPI) In de katholieke wijk Bogside hebben duizenden mensen giste ren demonstraties gehouden ter herdenking van de bloedige zon dag van Londonderry. Een jaar geleden werden daar 13 deelne mers aan een verboden mars van katholieken voor gelijke burgerrechten door Britse mili tairen doodgeschoten. De betaogingen van gisteren ver liepen vreedzaam maar een groepje jongeren, dat zich af scheidde van de hoofdstoet, raakte slaags met Britse mili tairen. Ze bekogelden legerpos ten en een protestantse straat met stenen en staken auto's in brand. De Britse militairen ge bruikten rubberkogels, traangas en een waterkanon om de 200 a 300 jongeren uit elkaar te drij ven. De herdenkingsplechtigheden wa ren georganiseerd door twee concurrerende katholieke groe peringen. De bijeenkomst van de Noordierse vereniging voor Arrestaties in Spaanse ontvoerings- burgerrechten (NICRA) bij Free Derry Corner, de plaats waar vorig jaar de 13 mensen omkwamen, trok rond 2.500 mensen. Een demonstratie op een sportveld, onder auspiciën van de provisionals van de IRA werd door naar schatting 3.000 mensen bezocht. De offi ciële IRA had haar bijeenkomst afgelast, ten gunste van de be toging van de NICRA. In de Bogside hingen zwarte vlag gen uit en veel betogers hadden zwarte banden om Op het pastoraal overleg in Noordwijkerhout is zaterdag de kwestie „Kerk en politiek" ter sprake gekomen. GeJet op de pijnlijke im passe waarin de kabinetsinformatie mede door toedoen van confes sionele partijen gekomen is, kreeg de kwestie schijnbaar een ac tueel tintje. Enkele sprekers wekten bij hun interventie over recht vaardigheid in de wereld inderdaad de indruk, dat ze de kerkelijke hiërarchie om adviezen zo niet een uitspraak vroegen wat de chris ten in de politiek van vandaag concreet behoort te doen. Kardinaal Alfrink zelf wees op het ongerijmde, dat tot gerecht vaardigde kritiek van velen het kerkelijk gezag in het verleden te apodictisch als politieke windwijzer had gefungeerd, daarna een meer terughoudende houding innam, maar zich nu weer geconfron teerd ziet met christenen die, zo niet openlijk dan toch tussen de regels door, vragen om stappen van de Kerk op het politieke ter- En dit terwijl het kerkelijk gezag in Nederland sinds de dagen van het mandement zich duidelijk beperken wil tot het aangeven van de eisen welke Christus zijn schepselen in het Evangelie stelt, het daarbij aan de christen overlatend hoe hij tegen die achtergrond zijn handelen aan zijn geweten conformeren moet. Overgang Het feit één generatie terug de Nederlandse bisschoppen te verstaan gaven dat zij de concretisering van het Evangelie bij voorkeur ge stalte zagen krijgen in het program van één bepaalde politieke par tij, terwijl ze nu erkennen dat in Nederland belijdende katholieken in partijen van rechts tot links pogen het Rijk van Christus op aar de te realiseren, wijst op een sterk gemarkeerde overgang. Hier in Nederland heeft het kerkelijk gezag geleerd, wat bisschoppen dn andere landen pas beginnen te leren: dat politieke partijen slechts onvolmaakte middelen zijn om mensen de vrede en recht vaardigheid van Christus deelachtig te doen worden. Dat politieke partijen ook in hun opstaan en vallen een afspiegeling zijn van 's mensen onvolmaakte pogen op een weg naar de volmaaktheid welke hier op aarde niet te bereiken is. Wat wij „links" noemen, kan evengoed mensen die oprecht geloven, aantrekken als „rechts". Het is meer de inhoud welke wij in een fles doen dan het etiketje erop dat de oprechtheid van ons handelen bepaalt. Op die etiketjes moeten we geen bisschoppelijke goedkeuring meer vragen. ADVERTENTIE lepra jaar 1973 "het jubileum van een schandvlek" 100 laar geleden werd de leprabacterie ontdekt 25 laar geleden vond men hèt geneesmiddel ertegen: dds en toch: do wereld kent nog zeker ruim l5miljoen leprapatiënten (zaterdag 27 januari 1973 nerv-tv) wereldlopradag 1973 kan men met recht "het jubileum van een schandvlek" noemen. daarom: giro 34 36 OO tn.v. stichting wereldlepradag nederland. voor 2,50 redt u een kind. voor ƒ11,— geneest u een slachtoffer. wereldlepradag den haag stop lepra! bij het „jubileum". en vla de banken zaak PAMPLONA (AFP) De Spaan se politie heeft ln verband met de ontvoering van miljonair Fe lipe Huarte acht personen gear resteerd. Ze zijn volgens gou verneur Ruiz de Gordoa van de provincie Navarra allen direct of indirect bij de zaak betrok ken. tijdens de herdenking van Bloedige Zondag in da Honderden zieken na eetparlij SANTIAGO fDPA) Onpeveer 500 mensen in Santiago hebben last van hun maag gekregen na een etentje met de voorzitter van de Chileense Nationale Par tij, Onofre Jarpa. Volgens een parlementslid van de Nationale Partij, Gustavo Alcssandri, die een van de genodigden op het diner was, heeft iemand vergif in het eten gestrooid. Naar zijn zeggen worden 320 men sen met braakneigingen, maag kramp en diarree behandeld in het Barros Luco ziekenhuis. Nog 200 anderen, onder wie de partijvoorzitter hebben zich in een particuliere kliniek laten behandelen. Jordaans leger onder Egyptisch bevel CAIRO (AP) De Egyptische minister van Defensie, luite nant-generaal Ahmed Ismail, Is benoemd tot opperbevelhebber van d« confrontatie-landen Egypte, Syrië en Jordanië die rechtstreeks betrokken zijn bij het conflict met Israël. De be slissing is genomen door de con ferentie van Arabische minis ters van Defensie. Het opnemen van de Jordaanse strijdkrachten onder het bevel van Ismail wordt in Caïro ge zien als een succes voor de Ara bische pogingen het zogenoemde oosteliik front te reactiveren. Ismail is ook bevelhebber van de Egyntische. Syrische en Libi sche lerers. De instelling vari een verenigd op perbevel kan leiden tot de te rugkeer van de Palestijnse guerrilla-organisaties naar Jor danië, "eëindiglng van het isole ment van Jordanië in de Arabi sche wereld «m toenemende Arabische druk op Israël. PLEASANTVILLE, New Yersey (AP) Bij een brand in een flatgebouw te Pleasantville zijn tenminste tien personen om het leven gekomen. IADVERTENTIE Minister werd 't zwarte schaap NITMEGEN (ANP) De demis sionaire minister van Onderwijs en Wetenschappen, mr. C. van Veen, is zaterdagavond ln de stad v. aar zijn beleid fel is be streden, uitgeroepen tot het zwar.e «chnnp van Nederland ln 1972. Dat gebeurde tijdens een galazitting van de Nijmeegse carnavalsvereniging ,,'t Swcrtc Schaop". De bewindsman ontpopte zich in Nijmegen als een ware buut- reedner". Sprekende over de duizend gulden collegegeld vroeg hij: „Zijn er soms nog studenten in de zaal? Ik wil u gerust stellen, ik heb mijn kwi tantieboekje bij me". Vorig jaar was dr. W. Drees jr. het zwarte schaap van de car- navallwen. NOORDWIJKERHOUT De be handeling van de „dringende pastorale problemen", een van de onderwerpen van het Lande lijk Pastoraal Overleg, dat dit weekeinde in Noordwijkerhout werd belegd, heeft, naar kon worden verwacht, behalve enige emotionele momenten, weinig tastbaars opgeleverd in zoverre het ging om zaken als plurifor miteit en polarisatie. Wat de pluriformiteit betreft was daar de bereidheid van kardinaal Al frink de suggestie over te ne men om de bisschoppen voor te stellen over de verhouding plu- rlfonnlteit-legitimlteit een ge fundeerd schrijven uit te bren gen. Wat de polarisatie betreft kwam het tot een aantal sugges ties, die er wellicht toe zouden kunnen leiden dichter bij elkaar te komen. Uiteraard was de situatie in het bisdom Roermond hierbij het draaipunt van de discussies. De deken van Roermond dr. P. van den Baar sprak over een heillo ze scheiding van geesten, die zich in Roermond voltrekt en die overal doordringt tot in de families toe. „Wij zouden graag willen zeggen", zo zei hij, „dat wij samen met onze bisschop verder zouden kunnen gaan in de geest van ruim overleg en beraad zoals wij dit sinds enke le jaren gewend waren geweest. Dit overleg is in het afgelopen jaar herhaaldelijk geblokkeerd, omdat twee kerkvisies met el kaar in conflict raakten naar aanleiding van heel concrete be leidsvragen". Hij meende, dat het spoedig en zeer concreet duidelijk diende te worden of en in hoeverre deze beide kerkvi sies - de uniforme en de pluri forme - naast elkaar recht van bestaan hebben en welke pasto rale wegen gevolgd kunnen wor den en welke niet. Dr. Van den Baar. stelde verder dat „wij in Limburg het gevoel hebben, dat ons diocees het kind van de re kening is van alles wat er in de afgelopen jaren in de Neder landse kerkprovincie is gebeurd en van de wijze waarop de Ne derlandse kerkprovincie buiten onze landsgrenzen is voorge steld en afgeschilderd." Een zeer emotioneel geladen ver klaring kwam van een ander lid van de Roermondse delegatie, namelijk aalmoezenier F. Adams. Hij liet echter zijn, naar hij het zelf formuleerde „misschien wat harde duidelijke taal", volgen door een gebaar van toenadering in de vorm van een handdruk aan mgr. Gijsen, die overigens zelf niet aan de discussie deelnam. Geduld Dat deed onder anderen wel mgr. dr. J. B. Möller van Groningen, die stelde dat ook de bisschop pen dagelijs leden onder de ge weldige spanningen en tegen stellingen. „Wij hebben fouten gemaakt en de gevolgen daar van komen terecht op mensen, die het goed bedoelen". Duide lijk is, zo stelde hij, dat ook het bisschoppencollege pluriform is en hij zag dat als iets positiefs. Hij constateerde ook, dat de meeste verschillen geen geloofs verschillen zijn, „Wij leven uit één geloof. Wat mgr. Gijsen ook doet, hij doet het uit oprechte zorg en liefde voor de kerk. Wij hebben lang genoeg gekeken naar het verleden. Als we ge duld hebben en vooral niet emo tioneel zijn kan er een moment komen, dat we beter uit de cri sis komen dan we erin zijn ge gaan". Suggesties In het verloop van de discussies kwamen een aantal suggesties naar voren, dio aan het slot door mr. J. J., R. Bakker uit Den Haag, rapporteur over het onderwerp, werden samengevat en die wegen tot handreiking zouden kunnen openen, zoals het Inschakelen van de stichting priester-religieuzen, die juist vanwege haar bijzondere kerk rechterlijke positie hulp zou kunnen bieden, het benutten van pastorale raden als forum, waarin ook anderen bij het be leid betrokken kunnen worden, het concreet ter discussie stel len van beleidsproblemen ln het landelijk pastoraal overleg, het zorgen voor een betere informa tie, waarbij gedacht zou kunnen worden aan een landelijk pasto raal informatiecentrum, het bie den van steun van de e- e pasto rale raad aan de andere, het blijven geloven In elkanders in tegriteit en het aanvaarden van geloofsnood als gebedsnoad.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5