Pastoor Goudkamp is nu weer vicar Samenwerking met de ouders: Kleuters van De Hummelhof op beeldbuis Mevr. J. Staal verrast met zilver van ON kwaliteitseis in Holle Bolle Gijs Goed amateur toneel in C.C. stad en randgemeenten Anglicaans priester werkte en studeerde twee jaar in Leiden ^OOK Wat u moet weten Raadsleden vragen om verruiming subsidie EHBO hielp bij 100 ongevallen Nieuws van de Leidse universiteit MAANDAG 29 JANUARI 1373 LEIDSE COURANT ugdéeiden Maarten Goudkamp, 61 jaar en anglicaans priester, ver trekt morgen met zijn vrouw weer naar het Australische dio cees Grafton, waarvan de bis schop hem twee jaar geleden „uitleende" aan de Oud-Katho lieke Kerk van Nederland (zoals men weet bestaat tussen Angli canen en Oud-Katholieken vol ledige intercommunie) om part time pastoor te worden van de parochie te Leiden. „Ik vind het best als je die mensen wilt hel pen daar, maar op voorwaarde, dat je over twee jaar weer hier bent," zo gaf de bisschoppelijke baas van vicar Goudkamp hem zijn zegen. wee jaar is mister Goudkamp pastoor geweest. Gisteren nam hij na de hoogmis in het witte kerkje aan de Zoeterwoudse sin gel afscheid van zijn tijdelijke kudde van nog geen 100 zielen en een groot aantal personen daarbuiten die in de afgelopen periode het echtpaar Goudkamp erg hebben leren waarderen, 'an huisuit is Maarten Goudkamp Ned. Herv. In Sas van Gent was hij predikant en in Amsterdam zat hij in de leiding de organisatie AMVJ bij veldprediker gewerkt had in Engeland, Australië en Indone sië. In het begin der vijftiger jaren werkte hij onder de emi granten in Australië, waar hij in 1965 tot priester van de Ang licaanse Kerk werd gewijd. In de paar jaar dat hij in Leiden is geweest heeft hij zijn tijd verdeeld tussen zielzorg en theologische studie aan de uni versiteit van Amsterdam. Vori ge week legde hij daar zijn laatste tentamen af voor zijn doctoraal. De scriptie maakt hij in Australië af, „op m'n gemak, en dan stuur ik hem wel per post over." „Als ik op 7 maart in Nieuw Zuid hof r J r - r Duane uiigeKenue oniwiKKeung Leidsebosje, nadat hij als Wales aankom, begint het juist Je kunt nooit zeggen, dat Maarten te hebben aangetroffen: „in Ne- najaar te worden in Australië. Een hele zomer schiet er bij in. Ik word in Grafton lid van het kathedrale team, samen met de bisschop, de deken en nog wat priesters. M'n precieze taak hoor ik nog wel. Fijn voor ons ook om de kinderen weer terug te zien. We hebben er vier in Australië, twee zijn getrouwd. Een andere dochter woont in Washington. Aan boord van het schip, dat ons en een heel stel Engelse emigranten naar Au stralië brengt, heb ik mijn werk als boordpredikant, nou ja, pre- dikant klopt niet helemaal.. Als wde kerk betre„ geeste ijk verzorger, teg maar. Goudkamp hier een of pastoor voor mijn part. stralië ongekende ontwikkeling Goudkamp. vicar is geworden om het geld. „Je wordt daar slecht betaald, hier in Neder land zit je daarbij vergeleken in de Kerk op rozen. Je moet er gewoon een halve baan bijne men. Om het geld voor de terug reis bij elkaar te krijgen heeft mijn vrouw hier in Leiden heel prettig gewerkt op het Prenten kabinet. In Australië gaan we weer wat voor haar zoeken, want over een jaar of drie ko men we terug, als ik met pen sioen ga. Hier in Nederland lig gen nu eenmaal onze achter gronden, we zijn er geboren. Ik ben meer Hollander dan Aus- straliër, ofschoon ik geen vreemdeling ben. We hebben het twee jaar hier in Leiden goed gehad. Een fijne parochie, een kleine erg trouwe groep. Heel goeie vrienden heb ik ge maakt, ook via de Lion's Club International." Maarten Goudkamp, die dan wel de 60 is gepasseerd maar in wiens ogen de jeugd nog naar buiten straalt, is ook door de jonge studenten helemaal geac cepteerd: „je heet Maarten en dat bèn je." Nu spijt het hem weg te gaan. Eigenlijk Maarten Goudkamp met zijn vrouw op het punt van vertrek. Rechts kijkt de bisschop v had hij graag willen blijve: „Ik heb stomverbaasd gestaan, toen ik hier destijds aankwam, over de veranderingen in Ne derland. Ik was er zo'n 25 jaar niet meer geweest. Verbaasd over de kleding, het gedrag, de vrijheid ten opzichte van aller lei gewoonten, de etikette ook. Mijn conclusie is dat er veel ten goede is veranderd. De situatie is opener en democratischer; de jongeren laten zich de democra tie niet meer voorkauwen." vicar i Utrecht toe. derland luistert rr kaar, of doet althans pogingen daartoe. Het is ook een samen luisteren, werken en zoeken. Met name de Rooms Katholieke Kerk verkeert hier in een toe stand die voor Australië gewoon onherkenbaar is. In de praktijk zijn de Oud Katholieken en hun Roomse broeders al ver. In Rot terdam bijvoorbeeld gebruiken zij de Paradijskerk samen. Nie mand bekommert zich erover wie 's zondags in de eucharistie viering voorgaat. Dit gaat al verder dan de officiële afspra ken." el- Vicar Goudkamp. die qua oeucu- menische ontwikkeling nu weer in een atmosfeer terugkomt van zo'n 20 jaar geleden, zal wel iets van de Hollandse „frisheid" trachten te doen overwaaien in zijn Australische omgeving. „Ik hoop werkelijk, dat de plurifor miteit binnen de R.K. Kerk mo gelijk wordt, zoals in de Angli caanse Kerk samen geleefd wordt, van low tot high en ang- lo-katholieken toe. De tijd van schisma's is achter de rug. We moeten Vaticanum II laten doorwerken, omdat dit noodza kelijk is in deze moderne we reld.. Ik vertrouw, dat Rome daarvoor oog zal krijgen en de mensen de ruimte geeft. Zo zal de groep Open Kerk met hier in Leiden figuren als deken Van Noort en pastor van Well (wel ke laatste samen met ds. Hor- tensius reusachtig werk verricht in de Merenwijk) rustig door dienen te gaan met waarmee men bezig is. Het gaat erom de openheid open te houden. Ik zal jullie vanuit het zuidelijk half rond in de gaten blijven hou den. Zoiets laat je niet meer los." Ton Pleters I LEIDEN De heer Jog. Si- [tiel derius thans burgemeester van Ameland, is benoemd tot burgemeester van Sleen. De heer Siderius was van 1 no vember 1958 tot 17 april 1962 werkzaam op de afdeling „commies redacteur" ter ge meentesecretarie van Lei den, waar hij o.a. belast was met zaken van het kabinet van de burgemeester. LEIDERDORP De Leider- dorpse gymnastiekvereniging Sparta houdt morgenavond de algemene jaarlijkse le denvergadering om acht uur in de Scheppingskerk. Na af loop van de vergadering zal de avond worden voortgezet met „bingo" waarvoor aan trekkelijke prijzen beschik baar worden gesteld. Op woensdag 14 februari a.s. om acht uur zal Sparta voor le den en niet leden een trimtest houden in de zaal aan de Be". Splinterlaan. lellns mi Donateursavond Pèulus Band EIDEN De donateursavond 17 van de Paulus Band begon zater- igoi dagavond met een eerste optre den, dart bestond uit nummers, die in de trend liggen van de hedendaagse bandmuziek. Het tweede optreden was geheel an- ders van opzet. Dat was zeer P modern en maakte duidelijk, E dat er vele mogelijkheden zijn 03S me' een drumband. et tweede optreden werd beslo ten met hét bekende nummer .Arnen". Dat sloeg erg inhield dat er twee toegiften geven moesten worden. Het ge hele optreden stond onder lei ding van R. Punselie en K. de "loning. het programma van de avond [stonden verder een film, een Amerikaanse verkoop en bingo, op geweldige wijze gepresen- fteerd door K. Janson. Door deze alitd'goed georganiseerde avond is "iet aantal donateurs aanzienlijk 'gestegen. Open Huis Ei «Elisabeth" a4druk weer bezocht EIDERDORP Tijdens het zaterdagmiddag gehouden b'J- Open Huis van het Elisabeth ziekenhuis aan de Simon Smitweg van 15.00 uur tot 18.00 uur hebben ongeveer 1000 mensen gebruik van ge- maakt van de gelegenheid het ziekenhuis eens op tid-t.t hun gemak te kunnen bekij ken. ij binnenkomst kreeg men appi een folder over het zieken- .ongt huis alsmede een plattegrond [t J van de indeling van het zie kenhuis aangeboden, waarna t emen op zijn gemak het hele ïienA Be,30uw kon bekijken. Op alle afdelingen en zalen wer den de bezoekers opgevan gen en daar door een ter plaatse deskundige rondge leid. Men kon zo ook ontdek ken, dat het moderne zieken huis dat toch aan alle eisen voldeed toch ook weer sober gehouden. de vele belangstelling was het niet mogelijk uit te komen met het schema van 18.00 uur. Zoeterwoude De kinderen van de R.K. kleuterschool „Hum melhof" wacht woensdag een bijzondere ervaring. Zij zullen dan mogen medewerken aan het kinder-t.v. programma „Wie dus". Het contact met de programma makers is tot stand gekomen middels hoofdleidster M. v. Rijn. Haar grote hobby is zeilen en van haar ervaring en des kundigheid in deze sport is door de t.v.-mensen een dankbaar gebruik gemaakt. Vanaf elf uur 's morgens hebben de kinderen vrij waarna zij om half één weer op school worden verwacht. Vandaar gaat men met twee speciale KRO-bussen naar studio Bellevue in Amster dam. Het programma wordt op woensdag 7 februari uitgezon den. Daar de groep van drie klassen te groot is wordt deze in tweeën gesplitst door middel van loting. De ene groep werkt dan mee aan de generale en de andere aan de t.v.-opname. LEIDERDORP De school raad voor het openbaar la ger onderwijs in Leiderdorp vergadert hedenavond om acht uur in het Gemeente huis van Leiderdorp. Een aantal oude leden treedt af en een aantal nieuwe leden wordt verwelkomd. Op de agenda staat verder de verkiezing van een nieuwe voorzitter en secretaris. Daarna gaat de schoolraad praten over de inschakeling van de publieke tribune, het vreemde talen onderwijs, de prioriteiten, en een folder over het onderwijs. Oestgeest Ten huize van me vrouw Pieck-Fernandez aan de Laan van Arenstein te Oegst- geest waren gisteren een groot aantal genodigden getuige bestuursleden van het KVG waaronder het enige mannelijke lid, de heer A. Schlntman, haar zoon en schoondochter met kin- i bijzondere verrassing. Deze De nietsvermoedende presidente gold de bijna 75-jarige mevrouw J. Staal van Sandvliet, tot op heden al meer dan 25 jaar voor zitster van de plaatselijke afde ling van het Katholiek Vrouwen gilde. In de veronderstelling, dat zij uit genodigd was door een der be- stuursleden om het jaarverslag DK „p grond stond perplex, maar toen burge meester van Eijsinga het woord nam. was het geheim spoedig onthuld. „Het is mij een bijzon dere vreugde u mede te delen dat u door de koningin onder scheiden bent met de medaille in het zilver behorende bij de orde van Oranje Nassau". Burgemester Eysinga speldt Staal de medaille op. stellen voor de komen de jaarvergadering betrad zij nietsvermoedend de salon van de familie Pieck. Daar trof zij burgemeester dhr. T. A. J. van Eijsinga en echtgenote aan, de wethouder van CRM de heer J. J. Thorn, pastoor H. Kooiman, mevr. M. E. Gouverneur van Deene namens het kerkbestuur. n vele verdiensten Staal. Burgemees ter van Eijsinga deed een op somming van haar vele aktivi- teiten o.m. bij de Federatie van Vrouwelijke Vrijwillige Hulpver lening, als secretaresse en voor zitster van het KVG, bij de stichting H.H. en Gezinsvoor lichting. het comité wereldge bedsdag, en vooral ook de Medi sche Missie Actie. Nadat Oegstgeests eerste burger de versierselen had opgespeld, schonk mevrouw Gouverneur van Deene namens het kerkbe stuur de daarbij behorende draagspeld. Leiden De peuters in de Leidse binnenstad krijgen zoet jes aan iets meer bewegingsvrijheid. Het is nog niet vol maakt en het is allemaal wat laat gekomen, maar in een tijdsbestek van enkele maanden zijn er twee peuterspeel zalen geopend: in het najaar in het clubhuis „In de vro- lijcke arke" (Pieterskerkchoorsteeg) en onlangs in het Kreatief Sentrum aan de Breestraat. Deze speelzaal heet „Holle Bolle Gijs". Het heeft heel wat voeten in aarde ge had voordat de crèche er was. Het initiatief kwam van Margreet Cappon en Netty van den Heuvel. Hun enthou siasme en de dringende behoefte alleen waren niet vol doende. Het geld en de ruimte ontbraken. Uiteindelijk kon er op de tweede verdieping van het Kreatief Sentrum een vergaderzaal vrijgemaakt worden. Aansluitend daaraan en veilig afgesloten was bovendien nog een lange hol- en rijgang. Met behulp van een groep jongeren kwam de in richting tot stand: speelgoed (ook veel gegeven), tafeltjes en stoeltjes een laag weeceetje, bereikbare kapstokjes een gladde glijbaan en een zandbak in een vrachtwagen wiel. Netty van der Heuvel bezig met de peuters. De initiatiefneemsters werden De steun aangesteld als leidsters. Beiden niet-materiaal opzicht nodig, zijn niet onbekend met het „Het is een kwaliteitseis dat de werk. Netty heeft de opleiding ouders betrokken zijn bij het ge- kleuterleidster en vier jaar er- beuren in de speelzaal. Het kind varing achter de rug en Mar- is er mee gebaat", greet heeft het diploma sociale De samenwerking is in feite op academie. De combinatie Krea tief Sentrum-Holle Bolle Gijs blijkt voor alle partijen plezie rig. Het KS zorgt voor het geld. Op de begroting kon men nog een klein gaatje vinden. Een crèche was al lang een hartewens van het KS. Die kon nu vervuld worden omdat er deskundige mensen beschikbaar waren. Zo heeft het Kreatief Sentrum weer een zinvolle di mensie erbij. Financieel komt Holle Bolle Gijs er niet zonder de steun van de ouders. Ze betalen minimaal zegt Margreet, „dat is e te groot woord ervoor", de ouders is ook in t0C1i is het op z'n minst aanzet. De kinderen krijgen tekeningen voor zich met begrippen als kort en lang (twee potloden), hoog en laag (vlindertjes) enz. Het verschil kunnen ze zien, de leidster noemt het woord. Dan mogen de peuters het lange of het korte potlood gaan kleuren. Ook dit is weer een lesje: kleu ren kennen. gang gekomen tijdens de eerste ouderavond die vorige week ge houden werd. Niet iedereen was er, maar degenen die er wel waren, bleken erg enthousiast. Verschillende ideeën kwamen Zo proberen Margreet Cappon naar voren. Zaterdagmiddag komen een paar vaders timmeren en knutselen. „Er zijn nog kastjes en planken nodig. En we willen meer en meer toe naar houten speelgoed. Er komt ook een waterknoeibak en verschillende speelgoedjes moeten gerepareerd worden". een gulden per week. Als dat Een groep moeders komt een moeilijk is, kan er kleinere bijdrage gepraat wor den. Netty en Margreet zien de crèche het liefst gratis. „Ieder kind heeft er recht op en het zou dan ook voor 100 procent door de overheid betaald moeten worden. paar uur per week de leidsters helpen het kleine troepje te run nen. Deze moederhulp geeft De speelzaal Netty en Margreet de gelegen heid zich meer bezig te houden met speciale projecten. Een daarvan is een soort taaipro ject. „Noem het zo maar niet", Netty van den Heuvel de kinde ren spelenderwijs nieuwe feiten te laten zien, nieuwe dingen te laten ontdekken. Zonder de ou ders, zou dat nooit lukken, zou het kind in de kou komen te Holle Bolle Gijs" is dan ook geen opbergplaats voor kinde ren van „makkelijke moeders", maar een ruimte waar het kind zich gericht kan ontplooien. open dagelijks van 9 tot 12 en van 2 tot 5 (be halve zaterdag). Inlichtingen: aan de zaal of tel. 43118 ('s avonds), Netty van den Heuvel. O LEIDEN De Leidse sportver enigingen moeten ook voor hun leden onder de acht jaar subsi die krijgen, aldus het voorstel, dat de PAK-raadsleden II. Kwik en J. Duivesteyn hebben ge daan. Op het ogenblik geldt de jeugd- sportsubsidie voo r- -n^n van 8 tot en met 17 jaar en wel 235 per persoon. Volgens de raadsleden moet het gaan gel den vanaf het zesde jaar. Daar van zullen dan vooral de zwem en gymverenigingen kunnen profiteren die voor zeer hoge kosten zitten bij het huren van accommodaties. LEIDERDORP/ZOETERWOUDE (H.R.) De EHBO-vereni- ging „Meerburg Zoeterwoude Leiderdorp hield afgelopen ou derdag haar jaarlijkse ledenver gadering in de grote zaal van de Drie Eendjes. Uit het jaar verslag bleek tot welke activi teiten de afdeling het afgelopen jaar was gekomen. In dit verslag stond o.a., dat door de leden ongeveer 100 maal eer ste hulp was verleend bij be- drijfs, sport-, huis- en straat ongevallen. Het financieel verslag gaf een voordelig saldo aan. Een van de belangrijkste punten van de agenda was de bestuursverkie zing. Mevr. G. de Winter (voor zitster) en mevr. R. vun de Meyden (2e secretaresse) waren aftredend. Beiden werden her kozen. De heer B. de Waal (2e penningmeester) was door zijn verhuizing tussentijds aftredend. Tot zijn opvolger is gekozen de heer J. M. Versteegen. Na afloop van het officiële gedeel te is door de heer Nijssen uit Leiden een kleurenfilm vertoond over een niertransplantatie. Deze film was bijzonder interes sant. Bijzonder teleurstellend was het, dat op deze avond zo weinig leden van hun belang stelling blijk gaven. LEIDEN De heer Van der Linden is gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen op een proefschrift getiteld „De dif fusie van polyethyloon in wa ter". Het college van bestuur van de universteit heeft in een brief aan de minister zijn veront rusting uitgesproken over het besluit om de ambtenarenbij- drage voor het pensioen te verhogen tot 12%. Deze bud gettaire maatregel betekent in feite een salarisverlaging voor de ambtenaren in ver gelijking tot andere werkne mers in de maatschappij. Hiermede wordt, volgens het bestuur de rechtszekerheid aangetast Zeer ernstig be zwaar mankt het Leidse col lege bovendien tegen het late tijdstip waarop de maatregel is afgekondigd. Hierdoor was het college niet in de gele genheid om de minister zijn mening te doen weten. Diploniazweimiieii in .,I)e Does" Leiderdorp Afgelopen zaterdag slaagden voor het diploma a in het zwembad de Does de vol gende kandidaten: mej. F. Hil- brink; mej. Ch. van 't Hoff. mevr. A. den Hollander, mej. H. Rilsbergen. mevr. M. Ver hoef, R. Vink. B. Renner. J. W. Roubos, C. van der Leest, E. Hoge. J. Kooyman, B. Bos, R. de Jong, B. van de Berg, K. den Hecten, C. Bosman, M Koolc, J. Hagendoorn, M. Dik ken, M. Voskuil, J. van der Wal, M. Luvendijk, K. Wonders, I. de Haas, S. Wijmans, R. Bud ding, IJ Dupper, R. van der Leest, J. de Klein, H. de Vries, N. Hamerling, D. J. A. Schol ten. J. van Gulden, L. Braun en J. Hauwcrt. Afgewezen een kan didaat. Voor het zwemdiploma B slaag den de volgende kandidaten: mevr. M. Barends, J. Veldho ven, J. van Seters. M. van den Eng, M. Mokkonstorm, G. J. Schrcuder, J. Van Wijk, Chr. Rijnsburgcr en T. Mulder. Al deze kandidaten zijn opgeleid door de chef badmeester de heer Lans en zijn medewerkers van de zwemvereniging de Does. LEIDERDORP De commis sie verkeer en vervoer ver gadert morgen in het Ge meentehuis. De openbare vergadering begint 's avonds om acht uur. Het belangrijk ste agendapunt is de beveili ging van de oversteekplaats voor voetgangers en fietsers op de Persant Snoepweg bij het Essenpark. Voorscholen In Voorschoten heeft de toneelgroep „Voorschoten" zatr ig twee maal een opvoering gegeven van het blijspel „Ver roe- je niet" van August van Zuvlen. In de midd-g genoten de zieken en bejaarden van het blijspel tijdens de speciale hejaardenmiddag in het Cultureel Centrum verzorgd door U.V.V. en Zonnebloem. V. Avonds zate" in het Cultureel Centrum de donateurs van de toneel groep en de i ingstellcndcn voor het amateurtoneel en dat zijn er gelukk'g in Voorschoten nog steeds heel wat. IIet vrij moeilijke stuk werd aanvaardbaar op de planken gezet en menigrnaalwerdo'-'nrtelijkgelach menigmaal v/erd hartelijk gelachen om allerlei vermakelijke si tuaties Thijs van Toorn als zenuwachtige bruidegom op de laatste dag van z'jn vrijgezellenbestaan droeg het gehele blijspel en wist de overigen (meest jeugdige spelers) omhoog te trekken door zijn grote routine als amateurlcnc Ispeler. Vermeldenswaard zijn even eens Gerard Bendien als tuinman en Jolanda Kriek als werkster. De toneelgroep „Voorschoten" kan nog enige leden gebruiken te meer daar het amateurtoneel in Voorschoten weer aardig op gang gaat komen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3