Harm Kuipers kiest voor artsenstudie Deining rond dopingstest- Werder's Höttges bedwong Bayern PEC-Feyenoord moest het van spanning hebben Nederlanders weigeren mee te werken Savrcelina verraste Excelsior te gehaast Heerenveen miste kansen NEC rustte na 2-0 FSC weerstond Spartak Trnava BRUINZEEL AAN LEIDING MAANDAG 29 JANUARI 1973 ALMA ATA De 21-jarige LJoed- milla Savroelina heeft dit week einde voor een verrassing ge zorgd door in Alma Ata de Rus sische nationale schaatstitel bij de dames te veroveren. Zij kwam tot een puntentotaal van 183.449 mpunten met de volgen de prestaties: 45.05 seconden op de 500 meter, 1-28.62 op de 1000 meter, de 1500 meter in 2.17.21 en de 3000 meter in 4.50.12. Het wereldrecord staat met 182.805 punten op naam van Atje Keulen-Deelstra. Ljoedmil- la Savroelina slaagde er in de oud-Europese en wereldkam pioene Nina Statkevitsj, die 183.584 punten had, voor te blij ven. De rijdster uit Leningrad won wel de drie kilometer in 4.49.56, maar dat was niet vol doende om het verlies op de 1000 meter (1.29.76) goed te ma ken. Tatjana Sjelekova bezette de derde positie in het eindklas sement met 184.567 punten. In Oppdal (Noorwegen) zijn dit week- De uitslagen, beren: Zaterdag: 500 meter: 1/2. Lasse Efsklnd en Per BJoerang 40.3. 3. Arnulf Sunde 40.4 Efsklnd 1.23.0. 2/3. yersen belde -. ...eter: 1. BJot. ,JBi inden. 2. Iversen 40.2, 3/4. Efs- Sunde 40.5. 1/2 BJoerang en Efsklnd 1.22.8, 3. Eindklassement: 1. punten, Efsklnd 163.700. 3. Iver Van onze speciale verslaggever GRENOBLE Na Grenoble en Deventer zal Harm Kuypers, sinds twee jaar lid van de kern ploeg, zijn internationale schaatscarrière voorlopig afslui ten. Voorlopig, omdat Harm Kuypers de komende twee jaar al zijn aandacht wil schenken aan zijn artsenstudie. Wanneer de gebrilde student, die twee jaar geleden zo verrassend was doorgedrongen tot de internatio nale schaatstop zijn „bul" in zijn zak heeft, zal hij opnieuw bekijken of een come back tot de mogelijkheden behoort. De komende twee jaar zal Harm Kuypers zijn schaatsen in ie der geval niet in het vet zetten, want hij wil wel blijven schaat- Topsport bedrijven zal voor hem hebben afgedaan. „Het was dit jaar eigenlijk al een onmogelij ke combinatie. Mijn studie was steeds op de eerste plaats geko men. Met de vele verplichtin gen, die nu eenmaal aan het lid maatschap van de kernploeg zitten, heb ik soms de grootste moeite gehad om niet achterop te raken. Goede studieresultaten en goede sportprestaties zijn moeilijk te combineren. Ik ben geen supermens. Bovendien is mijn vader een eenvoudige elec- tricien, die ook keihard moet werken om mij een kans te ge ven in de maatschappij", aldus Harm Kuypers, de nuchtere doordenker en doorzetter. „In november werd het me allemaal te veel. Ik heb mijn trainingen moeten onderbreken om een be langrijk tentamen te doen. Voor die tijd heb ik op pillen geleefd]* Ik kon moeilijk slapen, omdat mijn gedachten steeds bij het schaatsen of bij mijn studie wa ren". Tentamen Het tentamen, waarvoor Harm Kuypers een acht kreeg, kwam voor de schaatsende student als een bevrijding. Na zijn terug keer in Noorwegen, waar de Nederlandse kernploeg een trai ningskamp hield ging het plotse ling veel beter. Ook in Grenoble bewees Harm Kuypers dat hij bevrijd was van zijn studiepro blemen. „Ik kon nooit glijden. Op de een of andere manier ging het erg krampachtig. De laatste weken ben ik veel beter gaan rijden. Ik wil dit seizoen nog een top prestatie leveren, want ik wil mijn internationale schaatscar rière met succes afsluiten". Een hartige uitspraak van Harm Kuypers, die afscheid moet nemen van een sport waarin hij een grote vedette had kunnen worden.. Harm Kuypers, die zijn topsport ge bruikte om zich in zijn studie te kunnen uitleven, zal door zijn sympathieke houding en sportief gedrag worden gemist in de in ternationale schaatswereld. Harm Kuypers wil zich na gaan specia- Op het middenveld van PSV speelde Pleun Strik een sterke wedstrijd. Loon naar werken kreeg I het derde doelpunt. Rechts loopt Strik juichend weg. Naast hem Schmidt Hansen. Voor het doel i Excelsior v. d. Roer (liggend) en Tetteroo. ROTTERDAM P.S.V. heeft in een oninteressante wedstrijd weinig overtui gend van Excelsior gewon nen. De thuisclub was veel meer in de aanval. Alles ging echter te gehaast om de vooral in de lucht zwak ke Eindhovense verdedi ging te kunnen verslaan. PSV moest het hebben van counters. Strik was daarbij als aanvallende man op het middenveld zeer sterk. vrij gevaarlijk. Verder haalde verdediger Bron een voldoende. Van der Dungen haalde zich de toorn van de goed leidende scheidsrechter Ram op de hals. Hij schakelde in de 33e minuut Kwakkernaat uit, die werd ver vangen door Moerkerken. Ver volgens bezondigde deze verde diger zich aan spelbederf. Daar na bracht v.d. Dungen Meutste- ge zeer unfair tenval, wat aan leiding was voor Ram hem de gele kaart voor te houden. Scoreverloop: 8 Schmidt Hansen 0—1, 30 v.d. Kuijlen 0—2, 51 Strik C3, 82 Moerkerken 1—3. Scheidsrechter: Ram. Toeschou wers: 3000. Excelsior: v.d. Roer; De Mos, B. v.d. Heyden (Tabberne). Tette roo, Bron; F. v.d. Heide, Den Butter, v.d. Vaart; Meutstege, Kwakkernaat (Moerkerken), Roggeveen. PSV: v. Beveren; v.d. Dungen, Van Kraay, Nordquist, Kemper; Strik, Van Gestel, Schmidt Han sen: Hoekema, v.d. Kuylèn (Lubse), Van Dinter. Eindhoven Naast de wedstrij den voor de bekercompetitic werd ook nog een wedstrijd voor de gewone competitie in de eerste divisie ingehaald. In Eindhoven voetbalden Eindho ven en Heerenveeen tegen el kaar. De wedstrijd gaf een ma tige partij voetbal te zien waar in Heerenveen tegen" de teleur stellende Eindhovenaars veel sterker was, maar slechts één van de vele kansen kon benut ten. In de 42ste mirfuut was het Meijerink die de twee punten voor de Heerenveeners verdien de. Op de ranglijst klom Hee- rerween door dit resultaat één plaats. Eindhoven—Heerenveen 0—1 (0— 1) 42 Meijerink 01. Scheids rechter: Beek. Teoschouwers: 3000. Zwolle In een matige wed strijd, waarin niet alleen Feyenoord ver beneden zijn kunnen bleef maar ook PEC die goede vorm van de laatste weken lang niet haalde, vergoedde de spanning veel. Want lange tijd stond het 0-1, met in die fase van de wedstrijd PEC in een niet te kanslo ze rol De Zwollenaars vonden echter keer op keer een keiharde Rot terdamse verdediging op hun weg en bovendien stak doelman Reitsma in een voortreffelijke vorm. Dat kon niet gezegd wor den van Van Hanegem, die in de eerste helft bovendien de gele kaart kreeg wegens opmerkin gen over de leiding. Kort daarop ontstond het eerste doelpunt, dat door De long werd gescoord nadat Kristen- sen, volgens veleri van achter de lijn, de bal had voorgezet. Als PEC iets meer routine had gehad, zou de gelijkmaker ze ker niet zijn uitgebleven. Na de rust trok PEC zich even min iets aan van de reputatie Henk Wery en zijn specialiteit Hoog boven doelman Post feof hij het tweede doelpunt van Fey enoord in de Zwolse touwen. van Feyenoord, dat in de verde diging (Israel) nogal eens een steekje liet vallen. Tien minuten voor tijd viel de beslissing door Wery, die goed doorliep op een pas van Kristensen. Bij het pas seren van doelman Post bles seerde hij zich echter zodanig dat hij moest uitvallen. Het mooiste doelpunt van de wed strijd kwam drie minuten voor tijd op naam van Van Hane gem, die uit een voorzet van Ressel fraai inkopte. PEC kwam in de laatste seconden tot een verdiend tegenpunt door Heskamp, die koppend een voorzet van Rorye afrondde: 1—3. Hesknmp 1-3. doorn, Heskamp. Van FevenoordReitsma: Schneider. Is rael, Vnn Daele. Van Dulvenlmde De Jong. Schoenmaker. Vnn Hane gem; Wery (Ladlnszky), Ressel. liseren in de orthopedie. Zijn specialistenstudie, die minder tijd vergt, biedt de Drentse rij der misschien de mogelijkheden om aan een come back te gaan denken. Veel wil Harm Kuypers er nu nog niet over zeggen, want hij is realist genoeg om te beseffen, dat een eventuele come back nog zwaarder zal zijn dan zijn artsenstudie. Harm Kuypers schuwt het zware werk en de problemen van de top sport niet. Geen opgave is de Drent te veel. Dus misschien zal de ster van Harm Kuypers nog eenmaal schitteren, maar dan pas over twee jaar. WIL VAN DER PLAS Van onze speciale verslaggever GRENOBLE De dopingcontrole tijdens het Europese schaats kampioenschap in Grenoble was een farce. Zaterdagmiddag zorgde Leen Pfrommer voor enige deining toen hij zich bij de organisatie beklaagde over de gebrekkige manier van de controle. Hans van Helden en Harm Kuipers, die zich na af loop van de vijfduizend meter voor de dopingcontrole moesten melden, weigerden aan de con trole mee te werken als dr. Lap niet aanwezig mocht zijn. Nadat dr. Lap tot de dopingcontro lekamer was toegelaten, ver baasde de Nederlandse sport arts zich over de onbetrouwba re methode die in Grenoble werd toegepast. Ook de Zweed Göran Claeson protesteerde fel, maar voldeed later „onder protest" aan de controle. Na de weigering van Hans van Helden en Harm Kuipers werd Pfrom mer erbij gehaald. Hij zei: „Hans van Helden weigerde omdat er slechts een flesje was. Bovendien was het deksel van plastic. In de ISU-reglementen staat dat men bij de dopingcon trole gebruik moet maken van twee flesjes die afgesloten moe ten worden door een metalen dop en daarna moeten worden verzegeld. Ik gaf Hans van Hel den volkomen gelijk en ik heb daarna contact opgenomen met Henny Roos. Hij had begrip voor mijn standpunt maar wees Hans van Helden en Harm Kui pers erop dat weigeren verboden was. Weigering staat volgens de ISU-reglementen gelijk aan schuld bekennen. Hoofdscheids- rechter Kvaalen en de ISU-afge- vaardigde, de Rus Kapitanoff, besloten daarna de dopingcon trole voor zaterdag ongeldig te verklaren. De organisatie in Grenoble heeft van de ISU een berisping gekregen over de slechte voorzieningen bi controle", aldus Leen Pfrom mer die er ook nog op wees da contra-expertise nimmer moge lijk zou zijn geweest als er ii derdaad met een flesje zou zij gewerkt. Gistermiddag was d dopingcontrole aanmerkelijl verbeterd. Er waren twee fles jes en de plastic doppen waren vervangen. Toch liet de art3 van de Nederlandse schaats ploeg, dr. Lap, 'n protest horen „Alles is wel verbeterd tussen de 1500 meter en 10.000 meter stonden de urinemonster»! onbeheerd in een onafgeslol ruimte zodat er nog fraude n gelijk zou zijn geweest". BREMEN Het "miljoenen-elf tal" van Werder Bremen, dat dit seizoen met één punt uit de laatste vijf wedstrijden hele kleine broodjes bakte, heeft za terdag voor een daverende ver rassing gezorgd door in een uit verkocht eigen huis (38.000 toe schouwers) Bayern MUnchen, met 1—0 te kloppen. De "vader" van deze opzienbare- de ovenvinning was internatio nal Horst Dieter Höttges. De voorstopper verloor Gerd Millller geen ogenblik uit het oog, orga niseerde de verdediging en ver zorgde de aanvoer naar de voorste linie. Van zijn voet kwam de voorzet, waaruit drie minuten na rust Hasebrink het enige doelpunt maakte. 1 FC Köln, dat in de laatste acht wedstrijden slechts één keer verloor, redde in de slotfase bij Rot Weiss Oberhausen een ge lijkspel: 2—2. Het elftal van het moment, is MSV Duisburg, dat door een overwinning met 43 in het Neckarstadion tegen VFB Stuttgart voor de negende ach tereenvolgende keer ongeslagen bleef. Dc leidende clubs in de Engelse Eerste divisie hebben het zater dag zwaar te verduren gehad. Leider Liverpool verloor de uit wedstrijd tegen Wolverhampton Wanderers met 2—1, hetgeen de erste nederlaag na tien wed- 'rijden betekende. Runner-up \rsenal leek van deze misstap •iet te zullen profiteren. Even ia rust stonden de Londenaren eigen vel d tegen Newcastle United met 2—0 achter. Een he vig offensief leverde alsnog een gelijkspel (2—2) Liverpool geraakte tegen Wolver hampton al na tien minuten in moeilijkheden toen international Emelvn Hughes de bal in eigen doel deponeerde. Kevin Keegan, Hughes' collega in het nationale elftal zorgde zeven minuten la ter voor de ge'ijkmaker. Twaalf minuten voor tijd echter kwam Liverpool opnieuw - en ditmaal definitief achter door een doel punt van John Richards. Manchester United, dat enige miljoenen besteedde aan spelers aankopen, geraakte iets verder uit de gevaarlijke zone door in de uit-wedstrijd tegen Coventry City gelijk te spelen: 1—1. Slandard Luik en Anderiecht heb ben op de achttiende zondag van de Belgische competitie weer een punt verspeeld. Club Brugge had aan een doelpunt, vn Henk Houwaart, genoeg voor winst op royal Antwerp FC. Ra cing White had in de Brusselse derby weinig medelijden met Crossing (3—0) en kwam daar- Gerd Muller (rechts) zorgt voor gevaar in de verdediging van Werder Bremen. Giinther Bernard en de doelman zullen echter een doelpunt voorkomen. Bayern München verloor met 1—0. door in puntentotaal gelijk en dank zij het doelsaldo zelfs voorbij Standard Luik. Verrassingen bleven uit in de Ita liaanse competitie. De beide koplopers AC Milan en Juven- tus maakten geen misstap door hun wedstrijden tegen respectie velijk Palermo en Bologna in winst om te zetten. Een strafschop voor AC Milan heeft voor de tweede keer in zes weken voor een enorme chaos gezorgd bij een wedstrijd uit de Italiaanse eerste divisie. Mi lan verloeg zondag in een uit wedstrijd Palermo met 1—0, dank zij een strafschop in de tachtigste minuut, die interna tional Rivera "verzilverde". Nadat de scheidsrechter de straf schop tien minuten voor tijd toekende, brak een enorm tu mult los. De Siciliaanse toe schouwers wiepen alles wat voor handen was op het speel veld, flessen, sinaasappelen, pa- rapluies en geldstukken. Een fles raakte midvelder Landini van de thuisclub, die pas na en kele minuten de strijd kon voortzetten. Juventus speelde thuis en gaf het veel lager geplaatste Bologna met 2—0 klop. De runner-up van dit seizoen, Lazio uit Rome, deelde in Milaan de punten met Internazionale. Op kop gaan nu de AC Milan en Juventus en met ieder 24 punten. Internazionale en Lazio blijven op de hielen met ieder 22 punten. In Spanje voetbalde leider Barce lona gelijk tegen het zuidelijke Valencia. Michels' pupillen be haalden weliswaar een gelijk spel van 00, maar behielden desondanks een voorsprong van 2 punten op aartsrivaal Atletico Madrid dat met 21 baas bleef over Oviedo. Sensatie was de nederlaag van 1—0 die Real Madrid leed tegen Gijon. De ne derlaag van Espanol bij Gastel- Ion betekende eveneens een ver rassing (20). Barcelona gaat op kop met 29 punten, gevolgd door Atletico, dat twee punten minder heeft. Espanol viel door het slechte resultaat wat terug (24 punten) terwijl Real Madrid teleur blijft stellen. In de Portugese competitie blijft Benfica heer en meester. Dit maal werd Sporting Lissabon slachtoffer van de scoringsdrift van de Benficanen. De ning van 2—1 betekende op nieuw een record in de Portu gese nationale competitie. Na twintig wedstrijden leidt Ben fica met 40 punten gevolgd door Belenenses met (30!) pun ten. De Schotse competitie beleefde in de zaterdag gespeelde wedstrij den wellicht de grootste sensatie van dit seizoen. Leider Celtic op bezoek bij „dwerg" Airdrie werd met een nederlaag 1 naar huis gestuurd, door de achterstand op rivaal Glasgow Rangers nog eens punten groter werd. Rangers zelf maakte tegen Morton geen fout en behaalden krappe overwinning. Op kop gaat nu Rangers met 35 punten. Tweede is Celtic met 32 punten, maar met drie wed strijden minder gespeeld. Hiber nian en Dundee zijn respectie velijk derde en vierde met re pectievelijk 31 en 27 punten. NIJMEGEN NEC heeft dt kwartfinales in het toernooi om de KNVB-beker be reikt, maar de maniet waarop dat gebeurde, toon de geen niveau. De eerste divisieclub SVV kwam kwalitatief tekort tegen de full-profs van NEC, maar de Nijmegenaars slaagden er toch niet in meer dan twee doelpunten te produ ceren. De combinaties van de thuisclub1) waren zeker niet slecht, maar in de voorhoede stond spits'| Janssens steeds alleen. Er ont-. stonden voor SW zelfs goede' mogelijkheden. Zo kwamen Van der Spek en Groeneweg in idea le schietpositie, maar zij faal-1 den. Dat deed Thijssen twee maal niet. In de eerste helft: strafte hij een defensiefout van SW af en na de rust scoorde; hij van dichtbij. Na de voor-j sprong deed NEC er helemaal niets meer aan. Verder dan een fraai schot van Rijkuiter tegen de lat kwam SVV niet. Scoreverloop8. Thijssen 1-0 2-0. Scheidsrechter SVV: V.d. Velden: Van Beek; Oster- holt. Steenbergen. V.d. Korput: V.d. Spek. Mulder. Warnaar; Groeneweg., POT" Rijkuiter, Vnn Putten. j Geleen Fortuna SC heeft giste ren' in Geleen een vriendschap pelijke wedstrijd gelijkgespeeld tegen de Tsjechische kam- j pioensploeg Spartak Trnava, i kwartfinalist in het toernooi om de Europese beker. Fortuna.L nam door Blotenberg in de vijf- Aff de minuut een voorsprong, Hor-1 ha( vath maakte twintig minuten na de de rust gelijk. Scheidsrechter Van Gerr.ert floot voor 5500 toe- J ^in schouwers. BRUSSEL Tilly van der Madell heeft gisteren in Dadizele (Belr™ een veldloop over 1200 meter'; gewonnen. Zij legde de afstand af in 4 minuten 18 seconden, de Belgische Bruynooghe werdl I tweede op 11 seconden. CERVINIA West-Duitsland 1 g (Zimmerer, Utzschneider, SteinJI bauer en Ohlwaerter) is giste-fl ren in Cervina Europees kam«aS pioen Viermansbob geworden., De Westduitsers legden de vier F manches af in totaal 4 minJ 39.40 sec. Zwitserland 2 werd in 4.40.12 tweede en Zwitserland 1 in 4.40.55 derde. Kaapstad Het jacht „Stormy" van de 72-jarige Nederlandse schipper Kees Bruynzeel had zondag in de zeMrace van Kaap stad naar Rio de Janeiro nog ruim de leiding. De boot had in In het afgelopen etmaal vorderde 15 dager.' een afstand van 2808 zeemijlen afgelegd, hetgeen op een gemiddelde uursnelheid neerkomt van 7,8 knopen. de „Stormy" 172 zeemijlen^! K- Men heeft nu nog 847 zeemijlen' Het af te leggen tot de finish. Het Zuidafrikaanse schip „Jakaran- da" is tweede.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 14