VIETNAMOORLOG BRACHT KLOOF IN SAMENLEVING Opzoek naarhyge rente? Wereld is opgelucht door bestand Nederlander ontkent moord op eigen bruid CcidócSotwatit Half miljoen nieuwe woningen in Zd. -Holland U kriigt tot 65% bij ae postspaarbank Publieke opinie ging belangrijke rol spelen in jarenlang voortslepend oorlogsgeweld c.b.s. gehalveerd Episcopaat betrekt r.k. instanties bij beleidsproblematiek GDAGCVERS vm WOENSDAG 24 JANUARI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA I fN HAAG (ANP-Reuter-U- I) „Het einde van een oorlog van een tragisch con flict dat zo immens veel 'dood, verwoesting, menselijk leed voor alle betrokkenen 'heeft veroorzarjct en nog had leunnen veroorzaken, moet voor heel de were'id en is Voor de Nederlandse rege ling en ook voor mijper soonlijk reden tot intense Verheugenis", aldus de Ne derlandse minister van bui tenlandse zaken \drs. W. K. N. Schmelzer over het be stand in Vietnam. Vaticaanse kringen verwel komden het nieuws met het uitspreken van de hoop dat het akkoord zou leiden tot duurzame vrede in» Indochi na. De Italiaanse regering sprak haar genoegen over het bestand uit en' bood hulp aan bij de wederopbouw in Vietnam. De Britse regering heeft haar „grote vreugde" uitgesproken over het berei ken van een akkoord over Vietnam. „Nu is de kans ge schapen om het om te zetten iri een duurzame vrede in heel Indochina", verklaarde Londen. De Japanse regering prees het bereikte akkoord en beloofde actieve deelne ming aan de wederopbouw van Indochina. Eeri Westduitse regerings woordvoerder verklaarde dat men in Bonn opgelucht is over het bereikte akkoord en dat men hoopt dat er de fundering mee is gelegd voor vrede in Indochina. Van een onzer redacteuren DEN HAAG De grote oor log die Amerika gedurende de laatste tien jaar in Viet nam heeft gevoerd, heeft ernstige gevolgen gehad voor de Amerikaanse en westerse samenleving. De publieke opinie is een rol gaan spelen, zoals zelden eerder in de geschiedenis is gebeurd hoewel die openbare mening aanvan kelijk zeker niet het ver trek van de Amerikanen van het oorlogstoneel eiste. De oorlog is voor de Amerikanen begonnen, nadat Eisenhower in 1955 de eerste adviseurs naar Vietnam zond. Algemeen gold toen nog de opvatting dat in Vietnam het communisme een halt moest worden toegeroepen, zoals dat ook in Korea was ge beurd. De Amerikanen vochten toen trouwens nog niet. In het begin van de jaren zestig breid de Kennedy het aantal advi seurs uit, een politiek die door Johnson werd voortgezet. Ook toen gold nog de mening in Amerika dat de regering niet genoeg deed om voor eens en altijd een eind te maken aan het „oorlogje der onderontwik kelden". Die harde aanpak kwam na het Tonkin-incident, waarbij Ameri kaanse torpedobootjagers in de Golf van Tonkin door Noordviet- namese torpedoboten zouden zijn aangevallen. Later kon niet bevestigd worden dat het inci dent ook werkelijk zou hebben plaats gehad. Er is beweerd dat Johnson of het Pentagon de zaak zelfs hebben geënsceneerd om onbeperkte volmachten voor de oorlog te krijgen. De oorlog escaleerde snel, en het aantal Amerikaanse troepen groeide tot boven het half miljoen. Daarmee ontstond ook het verzet tegen de oorlog. Het waren de jeugd en de intelectuelen die het eerst in verzet kwamen: op de universiteiten, later ook op straat. Duizenden studenten de- Vrede in Vietnam nog ver verwijderd In Vietnam is het tenslotte dan tot een bestand gekomen. Dat maakt, voorlopig althans, een einde aan de gevechten en bombardementen, die onder wijlen president Johnson na het omstreden Tonkinci- dent, in volle hevigheid losbraken en diep hebben ingegrepen in het leven en welzijn van velen. Wat achtergebleven is, is een land vol gruwelijke littekens, als gevolg van moordpartijen over en weer. Littekens van ontredderde families, weduwen, wezen, invaliden en ontbladering. Aan een verdere uitbreiding hiervan ds, zo mag men hopen, voorlopig een einde gekomen. Men kan en mag evenwel nu niet concluderen, dat thans de vrede voor de deur staat. Het bestand is maar één stap op de lange tocht naar een vreedzaam Vietnam; een tocht die op ieder tijdstip afge broken kan worden. Want een oplossing voor het wezenlijke pro bleem van Vietnam lijkt nog lang niet in zicht. Noord-Vietnam zal zich niet neerleggen bij het bestaan vayi een verdeeld Vietnam; de VS en Zuid-Vietnam zullen zich met hand en tand blijven verzetten tegen een eventueel communistisch getint Vietnam. De strijd hier over is nu evenwel verlegd naar de conferentietafel en dat is voor lopig het belangrijke winstpunt. TWELKE uitleg de ministers Langman en Geertsema ook ann de maatregel van de CBS-defensie verder zullen geven, het lijkt er op dat het kabinet de kool en de geti heeft willen sparen. Limburg wordt niet tegen het hoofd gestoten door het helemaal ach terhouden van de zoete koek welke Heerlen op de decentralisatie- strooiavond beloofd was. En voor de protesterende Haagse agglo meratie, de ambtenarenorganisaties en de deskundigen die zakenlijk de uittocht van het CBS uit de Randstad onverantwoord vonden, moet kennelijk gelden dat halve smart behalve gedeelde wellicht ook helende smart kan zijn. Het merkwaardige resultaat van de regeringsbeslissing is, dat nie mand weet of ze echt als een compromis bedoeld is, maar vrijwel iedereen boos blijkt. Op het eerste gezicht zou men dus moeten con cluderen dat er wel op handiger en bekwamer wijze kolen en geiten in Nederland gespaard zijn. Wie gelooft, dat het volgend kabinet niet meer met deze affaire te maken zal krijgen? Jarenlang is Vietnam ondergedompeld geweest in de ellende. De meest beklagenswaardige groep is misschien wel die van de vluchtelingen, die soms hulpeloos gevangen zaten tussen de messen van de schaar van de strijdende partijen. serteerden om niet naar Viet nam te worden gezonden. Er ontstond een geloofwaardig- heidskloof die zo breed werd dat Johnson in 1968 moest afzien van een campagne voor een tweede ambtstermijn. Nixon haalde et zijn vredesbe- lofte de verkiezingswinst bin nen, maar de vredesdemonstra ties hielden niet op. Er kwam pas een omkeer, in de vorm van groeiende apatie, toen be gonnen werd met terugtrekking van de troepen. Het aantal slachtoffers onder de Amerika nen verminderde, en Nixon ging zich bepalen tot een luchtoorlog, Interpellatie over besloten vennootschap •EN HAAG (ANP) —Het Twee de-Kamerlid Van Gorkum (PPR) heeft van de Tweede Ka mer verlof gekregen de minis ters Van Agt (justitie) en Boersma (sociale zaken) te in terpelleren over het oneigenlijk gebruik dat volgens hem op gróte schaal gemaakt wordt van de „besloten vennootschp'Wol- geos Van Gorkum is de bedoe ling van de nieuwe wet op de b.y.'s geweest kleinere onderne mingen te vrijwaren van een uitgebreide publikatieplicht vol gens de nieuwe wet op de jaar rekening. Thans blijkt dat zelfs ondernemingen met 30.000 werk nemers de b.v.-vorm hebben aangenomen, zei hij. EDINBURGH (AP) In Edin burgh is gisteren de 21-jarige in Nederland geboren Duitser Ernst D- voor de rechter ver schenen. Hij wordt beschuldigd van het vermoorden van zijn 18-jarige Duitse vrouw Helga Konrad na dat hij haar leven had verze kerd voor 412.000 pond 3.123.000 gulden. De beklaagde zei on schuldig te zijn. D. zou zijn vrouw in oktober ver- leden jaar hebben vermoord door haar van een rots te du wen in het park van Holyrood in Edinburgh. Diezelfde dag was het stel getrouwd. Helga was weggelopen van haar ou ders. Volgens de politie zou D. het hele bedrag in handen krij- j gen als zijn vrouw omkwam door een ongeval en de helft bij j een natuurlijke dood. D. wordt er voorts van beschuldigd te hebben getracht een bank in Edinburgh een bedrag van 10.000 pond te ontfutselen. De zaak zal -vermoedelijk twee we ken duren; er moet worden ge werkt met behulp van tolken. mezen zelf. De malaise bleek inmiddels diep om zich heen te hebben gegre pen. De kloof tussen oud en jong was verscherpt; rassenrel- len, muiterijen, een omvangrijk gebruik van verdovende midde len, en oorlogsexcessen zoals de moordpartij van My Lai, had den het Amerikaanse leger ook thuis in opspraak gebracht. Vol gens McGovern behoorden de strijdkrachten tot de grootste slachtoffers van de oorlog. Een maal na een eventuele ont wenningskuur terug in de maatschappij, wachtte de sol daat het probleem van de werk loosheid die vorig jaar tot 6 pro cent was gestegen. Door de oorlog, die naar schatting 200 miljard dollar heeft gekost, was Amerika in monetaire moeilijkheden gekomen, waren allerlei sociale programma's voor huizenbouw, verbetering van de steden, gelijke kansen voor de rassen, e.d. niet van de grond gekomen. Daarbij kwam dat Nixon er blijk van gaf steeds meer als een ab soluut heerser te gaan regeren. De tijdelijke hervatting van de bombardementen rond kertmis was hiervan een teken. Nu de vrede, althans voor Amerika te rugkeert, moet de regering zich gaan richten op het overbrug gen van de ontstane kloven, bin nen de eigen maatschappij en tussen Amerika en haar „be-1 vriende" naties. UTRECHT (KNP) De Nederlandse bisschoppen hebben gisteren op een buitengewone vergadering besloten bij wijze van proef de agen da's voor hun vergaderingen op lange termijn te plannen, teneinde doeltreffender te kunnen werken. Ook heeft de bisschoppenconferen tie besloten de voornaamste raden en instanties op kerkelijk gebied nauwer te betrekken bij de voorbereiding en bespreking van de ge wichtige pastorale problemen. De bisschoppen denken hierbij aan organen als de nationale raad voor liturgie, de raad voor de katechese, de katholieke schoolraad, de missieraad, de stichtingen van religieuzen, het college van bis schoppelijke gedelegeerden voor het onderwijs en de jeugdraad. Wat de planning op lange termijn betreft: in februari spreken de bis schoppen over kritische gemeenten, biecht en boeteviering, in maart over kerkelijke opleidingen en de ambtsvoorbereiding, in april over het diakonaat, in juni over de oecumene, in oktober over de katechese en in november over de liturgische kwesties. Atoomkachel MOSKOU (DPA) Een „atoom oven" moet ervoor zorgen dat het Russische maanwagentje Loenochod 2 de felle kou van de eerste maannacht kan door staan- In Moskou is bekendgemaakt dat de elektronische systemen van de maanauto tegen de gevolgen van de temperatuur van 140 graden Celsius onder nul die tij dens de rond 14 aardse dagen durende maannacht heerst, beschermd zullen worden door de warmte die met behulp van kernenergie is verkregen. altijd safe Mevrouw Lady Bird Johnson ach ter de lijkkist van haar echt genoot. De kist wordt door een speciale erewacht naar de LBJ- bibliotheek in Austin (Texas) begeleid, waar het lichaam van de ex-president van de VS zou worden opgebaard. Johnson wordt privé begraven WASHINGTON (Reuter-AP) Het stoffelijk overschot van ex- president Lyndon Johnson van de VS is vanmiddag overgevlo gen naar het capitool in Wash ington voor een plechtikheid. Morgenochtend vindt dan nog een kerkdienst in Washington plaats waarna het stoffelijk overschot wordt teruggebracht naar Texas voor de begrafenis die volstrekt privé is. President Nixon heeft de dag van morgen bestemd tot nationale rouwdag. DAKAR (AP) De Afrikaanse nationalistische leider Amiicar Cabral is vermoord door de lei der van de door hem aange voerde marine-eenheden. Dit heeft president Sekou Touré van Guinee in een radiorede uit Co nakry bekendgemaakt. Volgens Sekou 'l'ouré heeft de 36 jaar oude Innocente Camil, hoofd van de marine van Cabrals Afrikaanse part:j voor de onaf hankelijkheid van Guinee-Bissau en Kaap Verde, aan de commis sie van onderzoek naar de dood van Cabral de moord bekend. Maarten Smit nu dirigent van het N.S.O. DEN HAAG (ANP) - De 28-jari ge Maarten Smit is door het be stuur van de stichting het Ne derlands Studenten Orkest be noemd to opvolger van scheidende dirigen Jan Bros sen. De nieuwe dirigen is se der juli 1972 verbonden aan he Naionaal Balie. Bij zijn afscheid van he Orkes is de 54-jarige Jan Brossen be noemd tot ridder in de Orde van Oranje Ntssau. Burgemees ter Samkalden van Amsterdam bekleedde Brossen na het slot- concert gisteravond van de twintigse toernet van net or kest in he Concergebouw me de versierselen der orde. Van het orkest kreeg de dirigent een presse-papier waarop een af beelding van de onderzijde van het orkest sttat. DORDRECHT (ANP) De 500.000ste na de bevrijding in Zuid-Holland gebouwde woning staat in Dordrecht. Minister1 Udink heeft gisteren de sleutels van deze woningen uitgereikt. De minister zei dat vorig jaar het moment is bereikt waarop in Zuid-Hoiland de na de oorlog gebouwde wonngen in aantal de bestaande woningvoorraad van voor de oorlog zijn gaan over treffen. In dezo provincie wonen dus meer mensen in nieuwe dan in oude woningen. De minister stelde vast, dat Ne derland op het gebied van de woningbouw internationaal een j toppotitie heeft veroverd. Vorig jaar werd met de bouw van 136.160 woningen begonnen. Uit dit getal trok de minister de conclusie dat ook 1973 een goed bouwjaar zal worden. De minister vond het beleid ten aanzien van de stadsvernieu wing van groot belang. Nu het i kwantatieve tekort snel aan het I verdwijnen is, staat of valt het Gisteren was hel in Parijs de beurt aan grote Modehuizen als woningbouwprogramma met de 1 Balmain, Chanel. Courröges. De collecte van Chanel werd gade ge vervanging en verbetering van slagen door de Westduitse ministersvrouwen Scheel en Emke en de Franse mevrouw Schumann. Bij de shows overigens weinig op zienbarends. Zowel Chanel als Balmain borduurden voort op hun welbekende mode-thema's. Ook hier veel wit en marineblauw. Deze roze chiffon lange avondjapon is van Chanel. de slechte woningen in Nederland ettelijke honderd duizenden zijn, aldus de beer Udink. (ADVERTENTIE) HJwc 7304 a r-allef-BeSte kguze MALSE j 1URL APPEAL |500 gram SUPER SCHOUDERHAM 100 gram PALINGWORST 100 gram f «OLIMl\ DELICIOUS een fijne handappel 2 kilo HOLLANDS! WITLOF 500 TO gram I jeldig t/m zaterdag U vindt alle andere VIVO- aanbiedingen op pagina 2en 3 van Uw damesblad Ij

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9