Beleid vestiging CBS maakte in 4 jaar reuzenzwaai Belgische staat grote verliezer benzinecrisis Sloopwoningen van Enka in Breda bezet Bewoners van eiland veilig na vulkaaneruptie is Nieuwe boekjes postzegels 3 in automaten Nieuwbouw in Voorburg misleidde personeel de familie ashton CBS-top: Ministers stonden te lieden i|/ WOENSDAG 24 JANUARI 1973 LEIDSE COURANT 'DEN HAAG (ANP) De PTT gaat alle postzegelboekjesauto- maten geschikt maken voor de afgifte van boekjes met een waarde van 2 gulden aan post zegels. Gisteren is een aanvang gemaakt met de ombouw van de automaten in Den Haag. Na de stad Den Haag zullen de overige automaten van het Haagse postdistrict volgen (in totaal ca. 400 stuks). Vervolgens komt de rest van het land aan de beurt. •Er zullen twee soorten boekjes uit de automaten verkregen kunnen worden: boekjes met 7 postze gels van 25 ct en 5 van 5 ct en boekjes met 5 zegels van 35 ct en 1 van 25ct. Dr. ir. Oele uit Tweede Kamer DEN HAAG (ANP) Dr. Ir. A. P. Oele (PvdA) heeft bedankt voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer. Dit in verband met zijn benoeming per 1 fe bruari tot burgemeester van Delft. Zijn opvolger in de kamer is de heer M. J. C. Konings (43) te Maastricht. Gisteren zijn vijf Kamerleden geïnstalleerd. Het waren de mi nister Van Agt (KVP) van Jus titie en de staatssecretarissen Rietkerk (WD) van Sociale Za ken en Vonhoff (WD) van CRM. en voorts drs. H. J. B Aarts (KVP) en Drs. J. F.' Scherpenhuizen (WD). De bewindslieden waren onmid dellijk na de kamerverkiezingen tot lid van de Tweede Kamer gekozen verklaard, maar had den voor het kerstreces hun ge loofsbrieven nog niet ingezon den. Drs. Aarts is opvolger van ir. Lardinois én drs. Scherpen huizen vervangt J. M. var. de Ven, die om gezondheidsredenen zijn benoeming niet kon aan- I vaarden. I Accijnspot blijft leeg ANTWERPEN De nieuwste bel- Er is door dat ,,nee" verkopen genmop: Het is twaalf meter maflr één grote verliezer, lang, het stinkt naar frites i het rijdt niet meer. Heel goed: Een Belgische bus tijdens de staking bij de oliemaatschappij en. Vertel deze mop in België, en ge loopt een prachtkans hem niet een tweede keer te kunnen vertellen. Zo gespannon is er de sfeer. de situatie in België, nu benzinepompen voor de tweede maal sinds vorige week Hoe Belgische staat, die per liter 7 francs - zo'n 50 cent - aan ac cijns derft. En het is dan ook met lede ogen dat de Belgische douaniers de Belgische auto's vol uit Nederland en^ Duitsland zien terugkeren. Eindelijk heb ben ze weer wat om handen: rij en auto's aanhouden. Alles meer dan de volle tank plus vijf liter reserve wordt belast met 9,4 francs invoerrechten en btw. het consigne hebben gekregen in Gent wordt de zaak met ty- te sluiten. Nog één dag voor- pisch Vlaamse humor opgevat. NS neemt proef met „zaterdag retour'" kaartjes UTRECHT (ANP) De spoorwe gen gaan in februari bij wijze van proef beginnen met de ver koop van „zaterdagretours". Op de dertien zaterdagen in februa ri, maart en april kost een re tour eerste of tweede klas maar een gulden meer dan een enkele reis. Voor kinderen van vier tot en met negen jaar moet derhal ve enkele reisprijs plus een gul den worden betaald.- Dit experiment biedt vooral voor delen aan mensen die lange af standen willen overbruggen. Op korte afstanden (voor de tweede klas minder dan 17 km en voor de eerste minder dan elf km) is een gewoon retour voordeliger. Als het zaterdagretour aanslaat bij het publiek zal het waar schijnlijk definitief worden inge voerd. De spoorwegen werken al langer met weekend-retours (de prijs van een gewoon retourtje plus een gulden), waarmee zaterdag heen en zondag terug mag wor den gereisd. raad, en dan zullen de meeste tankstations die nu triest het bordje „gesloten" hebben uitge hangen. ,,nee" moeten verko pen, omdat ze gewoon niets meer hebben. Lichte straf voor belager van Heintje BRUSSEL (ANP) De Duitser Siegfried Martin, die vorig jaar is binnengedrongen in de villa van de jonge zanger Heintje in het Belgische Neu Moresnet en hem daar met een pistool be dreigde, is gisteren in Vervlers veroordeeld tot een gevangenis straf van vijftien maanden, waarvan tien maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. De Duitser kreeg bovendien een boete opgelegd van ruim 400 gulden. De Rechtbank voerde als verzachtende omstandigheid aan dat de Duitser zich uit ei gen beweging bij dc Belgische justitie had gemeld. Drs. M. Josephus Jitta spreekt voor „Arti et Industriae" op za terdagavond 27 januari in ,.De ontmoeting" over ,,De ontwikke ling van het Impressionisme tot het Expressionisme". De paarden, die eerder nauwe lijks nog de haver verdienden, zijn in ere hersteld. De koetsjes, waarvoor ze moeizaam sjok kend hun werk doen, dragen het opschrift: „Laat ze maar sta ken". j Moeilijker hebben het de kwekers van sierbloeinen. Van hen ging een noodkreet uit "De verwar ming van de kassen dreigt uit te vallen. Dit kan de doodsteek zijn voor vele bedrijven." In Antwerpen is een garagehouder begonnen me» de verhuur van fietsen. Ondertussen duren de onderhan delingen voort om een akkoord te bereiken binnen de petro- leumsector. Onderhandelingen, die als het aan minister Major van Arbeid en Tewerkstelling ligt. zo snel mogelijk zouden zijn verlopen, met tegemoetko ming aan alle eisen van de sta kers. Het verkeer in de steden is stuk ken minder intensief. Knelpun ten als Scheldetunnel in. Antwer pen en de doorsteek door Brus sel leken gisteren tijdens het spitsuur tamme buitenwegen. Het mag dan waar zijn dat in Brussel de stadsbussen nog even kunnen rijden, de particu lieren schoven met grote rijen van 30, 40 wagens aan voor de verkooppunten waar voor hen, die een speciale machtiging hadden, nog brandstof verkocht werd. Bankovervallen voor steun aan Grieks verzet UTRECHT (ANP) - De eenichl- makende gewapende bankover vallen op de Amro-bank aan de Vleutenseweg in Utrecht (eind juli vorig jaar buit ruim ƒ40.000) en dc Amro-bank aan het Valeriusplein in Amsterdam (6 september vorig jaar, buit eveneens ruim ƒ40.000) zouden zijn gepleegd ter financiering van het verzet tegen het Griek se kolonclsbewind. Dit zei een van de overvallers, de 33-jarige Griek Ilias R. gisteren als getuige voor de Utrechtse Rechtbank in een strafzaak te gen twee in Utrecht wonende Grieken, aan wie ondermeer medeplichtigheid aan, beide overvallen ten laste was gelegd. Ilias en een aantal Italiaanse colleg 's moeten zich in fe bruari voor de Amsterdamse Rechtbank verantwoorden voor enkele andere bankovervallen. „Ik voel me nog best", zegt de oudste inwoonster van ons land. mevr. J. Leeuwenburg-Hordijk uit Rotterdam, die morgen 106 hoopt te worden. Ze woont in bij haar 68-jarige dochter en heeft intussen zes van haar acht kinderen overleefd. Het is niet te hopen, dat al haar kleinkin deren morgen op bezoek komen, want liet zijn er vijftig. De achterkleinkinderen zijn niet te tellen. Oudste van het land morgen 106 jaar ROTTERDAM (ANP) Dc oud ste Inwoonster van ons land, mevrouw J. Leeuwenburg-Hor dijk, hoopt morgen haar 106e verjaardng te vieren. Zij woont aan dc Beijerlandselaan 48b in Rotterdam. Vorige week dinsdag overleed in Amsterdam de toen oudste in woonster, mevrouw E. van der Burgh-Leusveld. Zij was 108 jaar. Australië dreigt bij kernproeven met oorlogsschip CANBERRA (AP) De Australi sche premier Gough Whitlam heeft gezegd dat Australië de diplomatieke betrekkingen met Frankrijk zal verbreken en een oorlogsschip naar de plaats stu ren waar Frankrijk wederom kernproeven wil gaan houden, als Frankrijk doorgaat met het nemen van deze proeven in de Grote Oceaan. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Directeur-generaal dr. J. C. W. Verstege van het Cen traal Bureau voor de Statistiek staat geheel achter de actie van zijn ambtenaren tegen de overplaatsing van een deel van deze dienst naar Zuid-Limburg. Hij heeft gisteren laten weten geheel te staan achter de verklaring van zijn ambtenaren, die menen dat de over plaatsing van het CBS het voortbestaan van de statistiek in de wor tel aantast. Ook dr. Verstege meent dat door de regeringsbeslissing de onrust bij de ambtenaren nog jaren zal voortduren. „Daardoor wordt een volstrekt oonleefbar werkklimaat geschapen". De huidige beslissing betekent een de Block, minister van Econo- volstrekte koerswijziging van de mische Zaken in het kabinet De regering in het beleid rond het Jong, vernietigde. CBS. In nvember 1968 kon bij gjj het heien van de eerste paal j i november 1968 in Voorburg het heien van de eerste paal Voorburg voor het nieuwe ge bouw van deze dienst, direc teur-generaal dr. Verstege nog zeggen: „Na vijftien jaar wor stelen met de vraag waar en wanneer de eerste paal de grond in zou gaan, past ons gro te dankbaarheid. De grootste hindernis is ongetwijfeld ge weest de periodiek opduikende verkeerde gedachte dat het CBS primair een administratieve dienst zou zijn, in plaats van een onafhankelijk staforgaan van de regering, en uit dien hoofde evengoed elders in den lande gevestigd zou kunnen worden. Deze gedachte is thans definitief van de baan", aldus dr. Verstege in november 1968. Nu, i vier jaar later, moeten zei mr. De Block: „Vrijwel geen overheidsbeleid is denk baar zonder het gereedschap van statistische informatie. Dit is een van de overwegingen ge weest, welke de opvolgende ka binetten, na raadpleging van de centrale commissie voor de sta tistiek, tot de overtuiging heb ben gebracht, dat het CBS in het regeringscentrum dient te blijven". Op deze uitspraken van „de op volgende kabinetten" hebben de ambtenaren in 1968 hun ambte lijke toekomst en hun privé-si- tuatie gebouwd. „Zij zullen in onderlinge samenwerking iets goeds, iets moois en iets nuttigs tot stand brengen", zei dr. Ver stege nog op diezelfde dag. hij en zijn staf de regering ver- Nu moeten hij en zijn staf de i wijten een desastreuze beslis sing te hebben genomen. Dit verwijt geldt in wezen vooral minister Langman, die eind vo rige week de uitspraken van zijn voorganger in 1968 mr. L. gering verwijten met haar be sluit een volstrekt onleefbaar werkklimaat te hebben gescha pen. En dit ruim vier jaar na de plechtige belofte van de toen malige minister De Block. AFLEVERING 25 Hij wilde ergens alleen zijn, buiten de tijd, op 'n plaats zuster, dus wil je me niet het voordeel van de twijfel waar niets bewoog en waar de massieve, betrouwbare geven?" gebouwen de enige dingen in het landschap waren. „Je weet niets van Owen", zei ze scherp en als uit zelf- Hij wilde zijn eigen privé landschap, samengesteld uit verdediging. Ze sprak alsof ze probeerde zichzelf te dingen die niet konden groeien, niet leven, niet bewegen overtuigen en zich te verbergen voor iets wat ze niet en geen voedsel nodig hadden. onder de ogen wilde zien. Michael vroeg zich af waar- Hij keek naar een hu.s en het bewoog niet. Het beant- voor ze zich wilde verbergen en plotseling zag hij een woordde zijn blik niet. Het wendde zijn blik niet af. Het onbewuste blik in haar ogen. Het leek alsof ze bang stond stil. Heel stil. Heel duidelijk. was, als een in het nauw gedreven kat. Hij had die blik Hij dacht aan het kind dat in Margarets schoot groeide, meer gezien en hij mocht hem niet. Hij keek naar Freda. Ze was knap. Ze bracht haar kop- Even later kwam Owen binnen en zijn uitbundige be- je aan haar mond en keek hem over de rand heen aan. groeting bespaarde hun de rest van het gesprek. Mi- Ze had hem van mevrouw Porter verteld en nu dwaal- chael keek in zijn koffiekop en voelde zich als gered de het gesprek af naar iets groters, iets gevaarl jkers. van een val in iets donkers en triests, iets onpeilbaars. Het was alsof ze samen over de rand van een van de Hij zette het uit zijn gedachten. koffiekopjes liepen. Allebei bang erin te vallen, maar Hij wist dat het zou terugkomen, al wist hij niet waar allebei wetend dat ze elk aan een andere kant van de of hoe. Maar hij wist het en Freda wist het ook. Het kring begonnen, elkaar onvermijdelijk moesten ontmoe- was donker en somber in het café, en de verf bladderde ten. De rand was smal en ze zouden er allebei in val- in lange repen van de muren. Er hing een muffe lucht, len. alsof de oude muren iets verborgen. „Je mag me niet erg hè?", zei hij. Het was er net zoals in een miljoen andere cafés. „Dat heb ik nooit gezegd". Edwin en mevrouw Porter zaten in een hoek aan een „Nee, en omdat ik het heb gezegd, ben je verlegen, en kaal houten tafeltje. De man die ze wilden spreken je bent verlegen omdat je me niet erg mag, is dat zo?" stond achter het buffet en toen Edwin de consumpties Freda wendde haar blik af. Ze vroeg zich af of het haalde, zei de man, Cowking geheten, dat hij over een waar was dat ze hem niet mocht, en ze hoopte dat het minuutje bij hen zou komen. Toen Michael in het ziekenhuis kwam, trof hij Freda, waar was. Ze wist dat ze iets voor hem voelde en als Edw n keek naar Celia. Ze had de brief nog in haar Jean en Edwin in de gang buiten de zaal, maar hij het geen hekel of zelfs haat was, was ze bang voor de hand en hij was vochtig van het zweet. De inkt begon kwam niet verder, want Freda werkte hem vlug naar andere mogelijkheden. al uit te vloeien en de woorden begonnen onleesbaar te buiten, mompelend dat ze hem later wel zou vertellen „Als je het dan weten wilt, Michael", zei ze, „ik giloof worden. wat er gebeurd was. niet dat je geschikt bent voor Margaret". „Mevrouw Porter", zei Edwin, „wilt u me iets belo- Ze gingen een klein café binnen. Op het tafeltje waren „Net zoals je weet dat jij geschikt bent voor Owen?", ven? Belooft u mij. dat hiervan niet teveel zult ver- natte kr.ngen waar vu.Ie koppen hadden gestaan. Freda vroeg hij. wachten?" had hier met Owen afgesproken. „Dat is mijn zaak", zei ze snibbig, op een gevoelige „Het maakt voor mij geen verschil, hoe dan ook", ant- Ze hadden zwijgend door de bijna geheel verduisterde plek geraakt. „Blijf je bij haar als ze het kind kwijt- woordde ze. „Ik bedoel dat ik geen wonderen verwacht, stad gelopen. De gebouwen verhieven zich aan weerszij- traakt?" geloof me." den van hen als spoken in de lucht. De straten waar ze „Dat lijkt me een harteloze, ongevoelige vraag, vooral De plotselinge veranderinge van haar stem verbaasde door liepen, waren leeg en Michael had zich als een op dit tijdstip en op de manier waarop je hem stelt. Edwin. spijbelaar gevoeld. Hij voelde het verlangen, stil te Om je de waarheid te zeggen, is die vraag mij vandaag „Wat dit voelt is van belang, meneer Ashton", zei ze, staan en naar de stilte te luisteren en weer een kleine al eerder gesteld en het antwoord was toen en is nog: naar haar hart gr jpend. jongen te zijn. Het was een rustige avond, zoals ze in ja." Hij begreep dat ze doelde op het feit dat ze meende te lange tijd niet hadden gekend, en die rust en stilte wa- Hij wachtte even en voegde er toen aan toe: weten dat John nog leefde. ren kostbaar. „Hoor es even, ik wil geen ruzie krijgen met Margarets (wordt vervolgd) Enkele bezetters bij een van de Enkawoningen. die zij voorlopig voor afbraak hebben gered. zee. De bewoners van een huis dat door kolkende massa's werd overspoeld, konden bijtijds ont komen. VESTMANNAEYJAR (RTR/UPI) De uitbarsting van een IJs landse vulkaan, die al zeker 5.000 jaar als uitgedoofd werd beschouwd, heeft gisteren wel de circa 5500 bewoners van het Heymaey is het voornaamste ei- clland Heymaey bij IJsland ge- land van de Westmanarchipel, die op circa 160 km ten zuiden van IJsland ligt. Hot eiland is vier km breed en acht km lang. Terwijl de Helgafjell duizenden tonnen kokende lava en as uit stootte en een steeds breder wordende spleet het eiland in tweeën dreigde te delen, werd de bevolking met vissersboten, kustvaarders, vliegtuigen en he likopters naar IJsland overge bracht, waar de scholen in de hoofdstad Reykjavik al waren ontruimd om dc geëvacueerden onderdak te brengen. De lavastroom loopt aan de oost kant van Vestmannaeyjar, de enige plaats op het eiland, in Volgens geologen bestaat er ge vaar dat Heymaey uit elkaar barst en in de Atlantische oceaan verdwijnt. Plaatselijke functionarissen zijn echter van oordeel dat de activiteit van de Helgafjell zal afnemen en dat de bewoners zullen kunnen te rugkeren. Op het eiland ontstond een scheur van ongeveer 2,5 km in de bo dem. waaruit op 20 tot 30 plaat sen puimsteenachtig materiaal omhoog werd geslingerd. BREDA (ANP) —Een groep vrij willigers van diverse sociale in stellingen In Breda heeft in dc nacht van maandag op dinsdag de „Gildewljk" in de nabijheid van dc Enka-fabrlck in Breda bezet. Met deze actie protes teert de groep tegen de afbraak van de ongeveer zeventig wo ningen, waaruit deze wijk be staat. Vorige weck begon men met de sloop van de woningen. De woningen zijn twee jaar gele den nog voor vijf jaar opge knapt. Gezien de woningnood in Breda vindon de actievoerders het absoluut onverantwoord, dut de woningen nu al worden afge broken. De actievoerders hebben gisteren de eerste ronde gewonnen. Ze slaagden ejln na enkele uren discussiëren en een korte felle actie van de nog in de wijk wo nende twaalf gezinnen de slo pers ervan te overtuigen, dat zo beter met hun werk konden stoppen. De slopers werken in opdracht van Akzo, de eigenaar van de woningen. Twee jaar geleden verleende do gemeente Breda een sloopver gunning aan de Akzo, omdat de Enka de grond nodig zou heb ben voor uitbreiding van de fa briek. Na de recente problemen bij Enka is van die uitbreiding geen sprake meer. De verlening van de sloopvergunning had twee jaar geleden zodanige ac ties tot gevolg, dat Enka besloot het achterstallige onderhoud to verrichten en de woningen voor nog vijf Jaar bewoonbaar te maken. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Dc ministers Geert- sema (Binnenlandse Zaken) en Langman (Economische Zaken) hebben zitten Hegen tegenover ruim veertig journalisten. Dat is de mening van twee topfunctio narissen van het CBS, de heren Links (wetenschappelijk advi seur in dc rang van directeur) en Dries sen hoofd algemene zaken). Dit naar aanleiding van de mededeling van minister Lang man maandagmiddag tegenover de pers, dat dc directeur-gene- raa' van het CBS. de heer Ver stege. vorige week donderdag aan hem zou hebben voorge steld om een godeelte van het CBS over te plaatsen in plaats van het gehele bureau. Op de vraag of hieruit zou mogen worden afgeleid dat zowel mi nister Langman als minister Geertsema hebben zitten liegen, zei de heer Driessen.: „Als u dit woord wilt gebnii<-»*n dan zijn wij het dn.-" -i mee e^ns".

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7