Beveiliging van vijver Voorhout is nu in studie YAC adviseert gemeente bij woningwetbouw Sterrezanger 55 jaar getrouwd Bezetting van basisscholen wordt dunner „Bankje" groeide door Lindhout en de Witt uit tot groot bedrijf bollen- duin- en vlietstreek Ook slagerij en slijterij in Mijnders „Haven 'Uitmuntende' St. Bernard OOK Wat u moet weten Veilingen PAGINA 6 WOENSDAG 24 JANUARI 1973 LEIDSE COURANT Hearing na handtekeningen actie zeer druk bezocht Voorhout B w. van Voorhout, de raad en de commissie ruim telijke ordening gaan zo snel mogelijk bekijken wat de beste oplossing is voor de vijver in de Boekhorst. Vorig jaar verdronk daar een 2-jarige kleuter. Na een handtekeningenactie eer der deze maand werd deze week in het parochiehuis een discus, sieavond over dit onderwerp ge- houden. Ouders van kinderen Het aanbrengen die in de buurt van deze gevaar- lijke vijver wonen konden tijdens deze bijeenkomst hun wensen kenbaar maken welke beveili ging huns inziens het meest adequant is. Ongeveer zestig ouders kwamen hun stem uit brengen. De meeste stemmen (30) kreeg wilden de vijver gedempt zien het voorstel om halverwege het en twee van de aanwezigen wil- grasveld een afrastering te den de vijver laten zoals hij er plaatsen met daarvoor wat be- nu bij ligt. planting. Tien personen voelden Binnen de gemeente zal nu beke- meer voor een afrastering ken worden wat het beste is voor schuin onder water. Een kind. de viiver- maar vooral v00r de dat per ongeluk in de vijver te- omwonenden, recht zou komen zou door deze Het is niet zo dat het voorstel dat de meeste stemmen kreeg nu vsk uitgevoerd zal worden. Bur gemeester Stolwijk liet dit aan het begin van de avond in een kore inleiding duidelijk naar voren komen. Veel stemmen (15) kreeg ook het voorstel om in de vijver vlak onder het wateroppervlak een betonnen vloer te storten. In de zomer zou de vijver dan als een soort waterbadje benut kunnen worden, in de winter als (veili ge) schaatsbaan en in het voor- en najaar zou er dan gerol schaatst kunnen worden. een afschel ding bij de Willem Alexander- straat kreeg geen enkele stem en ook het afbreken van de brug over de vijver leverde niet één vorstemmer op. Niemand ook voelde iets voor het voorstel om langs de straatkant een afschei ding te maken. Vijf personen De gevaarlijke Voorhoutse vijver VanGervenis bijna niet in te halen LISSE De bedrijfsklaverja» competities in Rest. „De Beurs' aan de Haven in Lisse worden in grote hevigheid voortgezet Al het onmogelijk geachte blijkt in deze competitie mogelijk tt zijn, hetgeen ten gevolge heeft, dat men daarmede het team „Van Gerven" In de kaar speelt en het een practisch nle meer in te halen voorspron) heeft bezorgd op alle deelne mende teams. Zelf speelden de Van Gerven's, voor hun doen dan, een matigt wedstrijd tegen Van Zanten mei een overwinning van 137-130 Van Stein, de enige ploeg die nog een redelijke kans had, liet ziet door GWB gewoon wegblazeo met 142-130; Draka, ook in dt pechhoek, verloor van Broekhui- zenteam met 147-125; Sikkenj speelde letterlijk met de kisten makers van Elka en won fors met 142-129. De enige die val -begint te krijgen op bedrijfskla- verjassen is het Slaapkamer centrum met 147-120 tegen de Vlindermannen. Vrijdag 26 jan. worden In De Beurs de wedstrijden voortge- LEIDERDORP De raad van Leiderdorp heeft dezer dagen het voorstel van B en W inzake subsidieverlening aan de Vrouwen Ad- ?ies Commissie voor de woningbouw aangenomen. De raad bleek wel wat moeite te hebben met de samenstelling van de commissie. B en W hebben namelijk niet de normale procedure gevolgd om door advertenties leden voor de commissie te werven. Een raadslid had daar bezwaar tegen. Zijn voorstel om alsnog advertenties te plaatsen werd met 7 tegen 6 stemmen verworpen. De Vrouwen Advies Commissie (VAC), bestaande uit tien da mes van wie er zes bestuurlij ke ervaring in het verenigings leven hebben, krijgt een subsi die van 840 gulden om met het werk te starten. De commissie (er bestaan er vele in ons land) stelt zich tot doel om het colle ge te adviseren omtrent de si tuering, indeling en inrichting van woningen in de woningwet sector, alsmede over de woon omgeving. Voorts wil de com missie fungeren als vraagbaak voor de inwoners van de ge meente Leiderdorp. Zij hoopt dan advies te kunnen verstrek ken over materialen, kwaliteiten etc. met betrekking tot de wo ninginrichting. Uit hoofde van haar samenstelling kan de commissie een goed con tact hebben met de vrouwenor ganisaties en daardoor gemak kelijk aan de weet komen wat er onder de huisvrouwen leeft ten aanzien van de woningin richting en evéntuele wenst dit gebied. Deskundigheid is geen noodzaak voor de leden van het VAC omdat de diverse instanties wat dat aangaat des kundig genoeg zijn. De gemeen te is meer gebaat met reële wensen van de commissie die niet belemmerd worden door bezwaren als te duur, niet uit voerbaar etc. Belangrijk is dat de commissie de wensen duide lijk leert formuleren en daar voor zullen cursussen gehouden worden. Mogelijk is er een taak weggelegd voor de VAC bij de aanpak van het bestemmings plan Buitenhof. SASSENHEIM Het is morgen 55 jaar geleden dat Jeroen Koe- Iewijn en Pietronella v. Schie in Noordwijkerhout op het Raad huis aantekenden. De bruide gom, oorspronkelijk Noordwij- ker, verhuisde op z'n 18e jaar naar „Piet Gijs" waar hij z'n Pietertje leerde kennen. Hij heeft altijd in de bollen ge werkt, 30 jaar te Sassenheim en 14 jaar te Oegstgeest. De brui degom (79) en bruid (76) heb ben 7 kinderen, 20 kleinkinderen, en één achterkleinkind. Jeroen Koelewijn heeft bijzondere DOORSCHOTEN De Voorschotense gemeenteraad maakte het tij dens de algemene beschouwingen rondom de onderwijsbegroting voor 1973 de wethouder niet erg moeilijk. Wethouder Esselaar (KVP) zorgde zelf voor een schokeffect door de raad mede te de len: „We moeten ons realiseren met wat voor een snel tempo de gezinsverdunning plaats vindt. Binnen enkele jaren zullen er een aantal scholen in Voorschoten verdwijnen. De vraag is of iedere wijk nog wel een eigen school voor basis-onderwijs kan behouden of krij gen". De onderwijs-deskundigen in de toonde dat rekenen, schrijven raad hadden te voren hun me- en lezen niet alles is, maar ning kenbaar gemaakt over de handvaardigheid een even grote 75.000,- welke als randvoorzie- waarde heeft, ningen onderwijs op de begro- Drs. Mennema (PvdA) stelde dat ting 1973 staan. Mevrouw Schef- onderwijs meer is dan alleen de fer (VVD) aarzelde niet om na- materiele behartiging door de drukkelijk te stellen dat de gemeente en hij bepleitte de school de kinderen lezen, schrij- aanstelling van een schoolbio- ven en rekenen moet bij bren- loog. gen. Wanneer dit niet in deze Mr. Goosens (D'66) vroeg om de volgorde gebeurt, dan leren de bevordering van buitenschoolse kinderen niet denken en de ge- aktiviteiten. volgen van het kwaliteitsverlies Wethouder Esselaar ging in bij de bij het onderwijs zijn dagelijks beantwoording op de vragen over mobiele lokalen, de Maria- school en de Boschgeestschool. De gemeente is nog in overleg met het r.k. schoolbestuur over een eventuele bouw van de Ma- riaschool in de wijk Adegeest, de Boschgeestschool wordt te gengehouden door de bezwaar schriften van enige wijkbewo ners tegen de situering van de noodschool. De schoolraad voor het openbaar onderwijs functio neert niet juist, omdat er teveel wisseling is in het bestuur. Eeuwenoud gebruik door Koelewijn in ere gehouden bekendheid verworven als de laatste Sterrezanger van ons land. Van de 36 jaar dat ze te Voorhout woonden, was hij 29 jaar sterrezanger in Voorhout en wijde omtrek, wat hij in 1931 overnam voor 2.50 van Piet de Raadt uit „Piet Gijs". De Ster- rezang was een typisch folklo ristisch verschijnsel rond Drie koningen. Het is afkomstig uit de Middeleeuwen, en werd eeu wenlang in vrijwel alle delen van het land in ere gehouden tot het gebruik langzaam uit stierf. Zo is er uit historische archieven gebleken dat circa 1400 de abdis van het klooster te Rijnsburg, de Sterrezanger plaatselijk financieel steunde. Als sterrezanger heeft Koelewijn Jeroen Koelewijn en Pietronella van Schie: de aarde zingen. vergezeld van z'n twee zoons duizenden bezoeken afgelegd. Met een fraai versierde ster op z'n schouder, werd m.i.v. Eer ste Kersdag, avond aan avond, tot het Octaaf van Driekoningen, overal aangebeld en waar men welkom was werd binnenshuis de mare van de geboren Koning uitgedragen in een lied bestaan de uit zes coupletten. Tijdens het zingen werd de stpr het middelpunt van z'n dochter Gretha, stopte hij ermee. Er was niemand die hem opvolgde, zodat hij zich de laatste „sterrezanger" van het land mag noemen. Eén der deelnemende zoons vertelde on langs over de beloning dat deze in de regel van een stuiver tot een dubbeltje lag. Bij „de rijk dom" was het vaak een gulden, zelfs hadden ze ééri klant van een tientje, verlicht Het feest wordt in de intieme gedraaid. Gemeentesecretaris kring van de familie gevierd, Meissen van Voorhout zorgde daar de gezondheid van de brui ervoor dat ook in de donkere degom de laatste tijd nogal zor- oorlogsjaren dit aloude gebruik gen baart. kon worden voortgezet. In 1960 werd het Koelewijn te zwaar en op Driekoningen, de trouwdag De sterrezanger himself. LISSE Half maart hopen de (gewoon vers vlees) en een slij. heren J. Mijnders Jr. en Sr. de terij ondergebracht. In totaal eerste paal te kunnen laten krijgen de verkoopafdelingen slaan voor voor hun nieuwe 616 m2 beschikbaar, cash carrybedrijf „De Ha- De bouw zal kunnen beginnen als ven" op de hoek Grachtweg-Ka- GS toestemming hebben ver- pelstraat. leend en de oude bollenschuur Met de gemeentelijke instantie, is de hoek de Grachtweg i, men thans geheel rond over de bouwplannen van architect Ho reman uit Heemstede. In de nieuwe vestiging, die een oppervlakte zal beslaan van 30x27 meter worden behalve de meubelzaak ook een slagerij afgebroken. De uitvoering zal worden opgedragen aan Aanne mersbedrijf Valk uit Lisserdijk. Bij de opzet van het nieuwbouw- plan is ook rekening gehouden met de parkeermogelijkheden De hoofdingang komt te liggen aan Grachtweg. Oude gewassen kosten gemeente 10.675 meer BOSKOOP Het Boskoopse kwe kerij museum heeft een aanvul lend krediet nodig van 19.675. Dit komt ter sprake in de raadsvergadering van maandag. Met dit krediet wil men de voor bewerkte grond beplanten met gewassen die eeuwen geleden in Boskoop gekweekt werden, maar die nu van de markt ver dwenen zijn. Wanneer de aanleg nu plaatsheeft kan men nog profiteren van het „groeisei zoen" 1973. NOORDWIJK De Bondsspaar- Het uit pure gemeenschapszin Tijdens het afscheidsdiner, ge- bank Noordwijk heeft afscheid genomen van haar veteranen P. H. Lindhout en F. N. de Witt, voor wie statutair de tijd van heengaan was gekomen. Niet minder dan 27 respectievelijk 28 jaar hadden zij in het bestuur zitting, laatstelijk als voorzitter en secretaris. In deze jaren is het „bankje" aan de Voorstraat uitgegroeid tot Geweldige steun ondervond men verrichte werk vond een afge meten beloning: één sigaar als men begon en na afloop van de zitting nog een sigaar, soms vergezeld van een borreltje, dat haastig onder tafel werd ge schoven als er een verlate klant binnenkwam. STEUN te zien, aldus mevrouw Schef- fer. Daarom dacht mevrouw Scheffer bij de randvoorzienin- gen eerder aan taalonderricht, dan aan vakleerkrachten, die alleen creativiteit en musische vorming beogen, lok de heer Uyterlinde (PCG) meende dat niet te veel vakleer krachten moeten worden aange trokken te meer daar deze meestal buiten het schoolgebeu ren staan, te heer Marcelis (KVP) beklem- SASSENHEIM ..Peggy", de St. Bernard van de heer 'A. Schrama blijkt een prijzenjager te zijn. Onlangs behaalde zij op de tentoon stelling van de Kynologenclub ..Rijnland" het predicaat uitmun tendOok vorig jaar behaalde zij in de Rai deze titel bij de verde- digings- en bewakingshonden. Peggy is van oorsprong een Ameri- kanse. Zij werd in mei 1971 door de heer Schrama gekocht. Het is de Sassenheimer niet vreemd prijzen te halen op tentoonstellingen. Zijn vorige St. Bernard ..Car von Sauliamt" behaalde maar liefst 27 kampioenschappen. Op de foto: De zus van de heer Schrama met een moderne bankinstelling met een riant gelegen hoofdkantoor te Noordwijk aan Zee, een bij kantoor te Noordwijk-Binnen, een kantoor te Noordwijkerhout en een kantoor te Voorhout. De volgende vestiging, een kantoor te Rijnsburg staat op stapel en de ondertekening van deze plan nen was voor de heren Lindhout en De Witt de laatste bestuurs daad. Het kapitale pand komt op de hoek Koestraat-Vliet NZ en is een creatie van het archi tectenbureau Paardekooper en Barnhoorn te Lisse. In de tijd dat de heren Lindhout en De Witt werden aangezocht om in het spaarbankbestuur zit ting te nemen, zaten de bestuur ders nog zelf aan de balie, want men beschikte niet over perso neel. Zo kwamen zij recht streeks in contact met de spaar ders, die stuk voor stuk het ka mertje binnenschoven om bus of beurs te legen, daar de ene cliënt voor de ander niet wilde weten hoeveel spaarcenten op het boekje werden bijgeschre ven. de jaren voor en na de oorlog van de toenmalige boekhouder, de heer Jos. de Mooy, vader van de tegenwoordige directeur, de eminente Noordwijker, die voor de Spaarbank voor Noord wijk en Omstreken enorm veel werk heeft verzet en samen met de bestuurders de basis heeft SSLl^yS^SSSt He. personeel nan, me, ren. Deze ontwikkeling van de tegenwoordige Bondsspaarbank, combineerd met de jaarlijkse feestavond van college, bestuur en personeel, sprak directeur De Mooy de scheidende bestuur ders toe. De heer J. Dudok van Heel sprak namens het college van toezicht. Vervolgens was het woord aan mr. P. J. L. van Hoeken van 's-Gravenpolder, de nieuwe bestuursvoorzitter. Hij sprak zijn waardering uit voor de wijze waarop de scheidende bestuurders opengestaan hadden voor alle veranderingen van de laatste jaren. Als herinnerings geschenk bood hij de heren Lindhout en De Wit elk een kleuren-TV aan. Hun dames werden In de bloemen gezet. FOORDRACHT demonstreert zich uiteraard in de cijfers. Bedroeg de omzet in 1945, toen de heer Lindhout zijn intrede in het bestuur deed rond één miljoen gulden tijd toch wel een respectabele som - en was het aantal muta ties ongeveer 3500, het afgelo pen jaar bedroog deze omzet ruim 200 miljoen en werden 310.000 mutaties geregistreerd. De laatste vijf jaar verdubbelde het aantal spaarders en kwam daarmede op ca. 20.000. Van alle bondsspaarbanken heeft het Noordwijkse kantoor het groot ste overschot tussen inleg en uitbetaling. - NOORDWIJK De jonge ren LTB belegt vrijdag 2 fe bruari een vergadering in „De Nachtegaal". De heer H. Meyers zal spreken over de nieuwste ontwikkeling van mechanisatie dn de bloembol- lenteelt. Aanvang 20.00 uur. LISSE Negen leden van! de W.V. Lisse hebben bij de jubileuimwedstrijden van W.V. Amsterdam goede suc cessen geboekt. Het waren: Mayckel Sweekhorst (le op 50 m rugslag) en 2e op 50 m vrije slag) Liesbefch v. d. Velden (2e op 50 m rug- slag); Hans van Elk (2e op 50 m. schoolslag); Netty Lobbezoo (3e op 50 m school slag en 4e op 50 m vrije slag); Marijke Langeveld (2e 25 m vlinderslag en 3e op 50 m vrije slag); Nico Arend- sen (2e op 25 m. vlinder slag); Peter de Haas (3e op 25 vlinderslag). VOORSCHOTEN Bij de in Voorschoten gehouden tel lingen van de kericbezoekers is gebleken dat vooral het kerkbezoek in de St. Luren- tius sterk is teruggelopen. De Laurentiusparoohie telt' 5000 parochianen. Afgelopen'1 weekeinde kwamen van deze vijfduizend parohianen 850 in de Laurentiuskerk en 100 in de Aula in Noord-Hofland.' Het kerkbezoek in de Moeder. Gods is aanzienlijk gunsti-, ger. Deze parochie telt 2350, parochianen en hiervan be-, ochten 1237 de Moeder. Godskerk. de voordracht van een lang rijm waarin menig leuk mo ment werd opgerakeld. Namens de personeelsvereniging „De Bijen" overhandigde men een tafelaansteker. i men ook af- lep Passchier, die binnenkoort mevr. Vaartjes gaat worden. In de loop van I ruim vijf jaar had zij voor Noordwijk en omgeving een compleet jeugdschoolspaarplan van de grond af opgebouwd, dat prachtig functioneerde. Honder-1 1 den jongens en meisjes zijn er bij betrokken en mej. Passchier kent hen nagenoeg allen per-1 soonlijk. Verschillende geschen- j ken zullen haar aan het werk op j de bank herinneren. 35. Carina 40—42, Belinda Sonla 70—1,00, Stelltzia 2.20. Helet nla 60. Fc Troschrysa «sS Irissen Ideal 2,30, Trosanjers 1.86. Freesla' 1.25—3.50. Anemonen 60-64. Narcis sen 90—1.35, Tulpen Lustige Wltvvé, Apeldoorn. Blenda, Snow Stat, Heanghe 1.35—1,75, Preludium. Cai- sinl. Paul Richter, - - - 'c TropL.. Prominen ce. Mickev Mouse, Madam Corlolan 1.50—1,90. Karei Do< 2.352.60. Apricot Beauty. Dcmetlr 2. 102.45. Golden Apeldoorn 2,05j- A I 85—1.05. B I 20—50. i. Spnll- en 8000

Leidse Courant | 1973 | | pagina 6