Was Zwammerdam een Romeinse vlootbasis of schepenkerkhof? GS remt woningbouw in Hoogmade af Vergulde Vos onbereikbaar voor C-l clubs streeknieuws Vertegenwoordiger „kreeg" f50.000 op presenteerblad Zeges Van Cassel en Van Veen bij Docos Aanleg spoorlijn Alphen A dam nog uitgesteld PAGINA S WOENSDAG 24 JANUARI 1973 LEIDSE COURANT ZWAMMERDAM De vondst in november jl. van een scheepje uit voormalige bedding van de de romelnse tijd is in Zwammerdam nog gevolgd door het blootleg- Oude Rijn ontdekt. Al direct gen van drie andere. Vijf dagen geleden Is een vijfde schip gevon- had de mening postgevat, dat in den. Er Is nog maar twee vierkante meter van aan het licht ge- Romeinse havens zo niet hele ge bracht maar naar het zich laat aanzien, is het groter en in ieder zonken schepen, dan toch wel geval zwaarder gebouwd dan het schip dat eerder werd geborgen. grote fragmenten ervan in de i9 „We zijn overdonderd door het aantal", zeggen de schatgravers van vochtige grond bewaard geble- het Instituut voor prae- en protohistorie van de Universiteit van Amsterdam. Tot toe nog niet erg De recente vondsten te Zwam- veel romeinse schepen gevonden in de noordwestelijke grenslan den van het vroegere imperium. De vondsten bleven beperkt tot enkele fragmenten en één heel schip, dat in 1893 in het Utrechtse Vechten aan het licht kwam. Totdat in 1968 te Kapel Avezaath een vrijwel compleet schip uit .de bagger werd gebor- Bij die gelegenheid was al gen. deel merdam zijn gedaan bij grond werkzaamheden voor de bouw van „De Hooge Burch", een te huis voor geestelijk gehandicap ten van de Vereniging Johan- nesstichting. Ze sluiten aan bij de opgravingen van het limes- castellum (grensfort) „Nigrum Pellum", in de jaren 1960-1971. De schatgraver (van de Amsterdamse universiteit) geeft uitleg. ven zouden kunnen zijn. Wat dezer dagen achtereenvol gens aan schepen en neven vondsten in Zwammerdam werd aangetroffen, stelde de veldploe- gen aanvankelijk voor de vraag: was „Nigrum Pellum" een vlootbasis, van waaruit ten tijde van Germanicus uitvallen gedaan werden naar de opstan dige stammen in het noorden? Of kan er sprake zijn van een schepen-kerkhof? kaden langs de De verschillen van scheepstypen, die bijeen werden aangetroffen, duidde op een soort van scheepskerkhof. Do situering van de vondsten vormt een voor de hand liggend antwoord. Alle vijf schepen die tot nu toe in Zwammerdam gevonden wer den, liggen gemeerd en zijn tus sen palen gezonken langs de zandige oever van de dichtge slibde Rijn-bedding- Daarover lag tenminste sinds de mid deleeuwen een landweggetje. Men mag nu veronderstellen dat de schepen aan het eind van de tweede eeuw na Christus tot zinken zijn gebracht om te die nen als fundament hetzij voor een kade, die wat verder in de dichtslibbende rivier reikte, dan wel van een kruppelpad, dat in de dichtgeslibde Rijnbedding ge legd werd en waarvan men in de bagger het houten „wegdek" nog ziet zitten. Onder het weggetje werd in de cember 1971 een 7 meter lange boomkano gevonden, die gedeel telijk werd kapotgetrokken door een graafmachine. In november 11. kwam een 23 meter lang schip aan het licht, dat nog voor 70% bewaard was geble ven. Men achtte dat al uniek voor scheeps-archeologisch on derzoek. Die schuit had, naar het onder zoek uitwees, steenslag aange voerd voor de bouw van het derde castollum. Daarmee was de ouderdom ten naaste bij be kend- Want de stenen gebouwen op het castellum-terrein zijn ge bouwd rond het laatste kwart van de eerste eeuw en ze wer den verlaten tegen het midden van de derde eeuw A.D. Het derde schip was weer een boomstam-kano: van het vierde, een 10 meter lange boomstam kano waarvan de diepgang ver groot werd door „opboeisels" op de wanden, is alleen de stuur- boordwand over. Maar men her kent een mastspoor en een gat, waar een touw doorgelopen zou hebben, wat het tot een zeilkano of een jaagschuit stempelt. Vondsten bij het schip: een nalatenschap van eeuwen. Drie van deze vier schuiten verte genwoordigen evenzovele va rianten van het type boomstam boot. Want ook bet schip, dat in november geborgen werd, be stond uit uitgeholde boomstam men, in de lengte doorgezaagd en van een planken bodem op opboeisels voorzien. Vastgesteld is, dat de nade. nmet riet ge breeuwd waren. Het schip was van een met essehout gepende, eikehouten dorpelconstructie, die niet van keltisch-germaanse origine is. Er komen in de eer ste eeuwen van onze jaartelling hier te lande derhalve gelijktij dig schepen volgens inheemse en romeins-mediterrane bouw- traditie voor. Enkele dagen geleden heeft men onder het weggetje een vijfde schip gelocaliseerd nadat men op een 18 meter lange eikehou ten balk stootte, die waarschijn lijk van het castellum afkomstig was. Daaronder zat nog meer hout. Naar het zich laat aan zien is dit schip tenminste 30 en ten hoogste 45 meter lang groter en zeker zwaarder ge bouwd dan het grootste, tot nu toe ter plaatse gevonden schip. Bij de vier eerste scheepswrakken zijn verschillende kleinere vond sten gedaan, zoals een schedel, een disselbijl met houten steel, een klauwhamer, leerwerk waaronder schoenzolen, Inheems aardewerk en geïmporteerd „terra sigilata". De scheeps- vondsten worden voor conserve ring van het hout de eerstko mende jaren in het laborato rium van de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders te Ketelhaven behandeld. De opgravingen, het onderzoek en de conservering duren voort. Het terrein van de Johannes- stlchtlng is niet voor bezoekers toegankelijk. WOUBRUGGE Gedeputeerde Staten hebben besloten de bouw van vrije sectorwoningen in Hoogmade niet goed te keuren. Dit deden zij op advies van het ontwerp Streekplan Plassenge- bied. Hierdoor zullen de woning wet- en premiewoningen veel duurder worden. Ook de bouw van enkele goedkope eengezins- en bejaardenwoningen kan nu niet doorgaan- De raad van Woubrugge sprak -• gisteravond zijn verwondering uit over deze beslissing. De so- I ciale woningbouw wordt hier door veel te duur. De huren zul- len met tien gulden per maand worden verhoogd. De raad was het er unaniem over eens dat er 'in Den Haag scherp geprotes teerd moet worden tegen deze onbegrijpelijke afremming van de woningbouw in Hoogmade. Met betrekking tot de bouw van een Cultureel Centrum zei bur gemeester Brouwer de Koning het te betreuren dat er nogal wat misvattingen waren ont staan over de reeds genomen raadsbesluiten. Vooral de heer Coutier had rog al wat beden kingen tegen de inspraak van de gemeente in het stichtingsbe stuur. Ook wilde hij een apart besluit over het gratis ter be schikking stellen van de grond. Tenslotte werd wethouder Van der Laan met 7—2 stemmen ge kozen tot vertegenwoordiger van de gemeente in het stich tingsbestuur. In zijn jaaroverzicht vermeldde de burgemeester dat de bevol king van Woubnigge met 2%% is toegenomen. Het woningbe stand liep op tot 1150 terwijl het plnssengebïed tot 1980 1200 voor schrijft. Ook deelde hij mee dat GS het besluit de Van Poel geestlaan in Hoogmade voor 124.000 te reconstrueren had goedgekeurd- Voorts kwam de prioriteitenlijst tot 1977 naar voren. Als voorlo pige prioriteiten werden ge noemd: 1. Uitbreiding yan het gemeentehuip en aanleg van parkeerruimte: 250.000, Bouw van een verenigingsgebouw in Woubrugge f 120.000. Aanleg rioleringsplan in Hoogmade 350.000 en Sanering van de slootgedeelten bij de Van Alc- maerlaan en Comriekade: 32.000. Het raadslid Venhuizen pleitte voor dat de grootste prioriteit gegeven zou moeten worden objecten die de leefbaarheid van de gemeenten zouden be vorderen- Op de volgende ge meentebegroting zullen enkele van de genoemde prioriteiten geplaatst worden. Naar aanleiding van de uitvoerige belastingrota deelde de voorzit ter mee dat de belastingen laag zijn in de gemeente. De straat belasting ligt zelfs beneden de door het ministerie gestelde norm. Bovendien is een riole ringsbelasting in de naaste toe komst onvermijdelijk. Het raadslid Luiing maakte zich zorgen over het huisvuil. Hij vroeg zich af waar dat moest blijven als de huidige stort plaats vol is. Met algemene stemmen koos de raad burgemeester Brouwer de Koning in het bestuur van de streekmuziekschool „Rijnak koord". Na een korte discussie werd met 54 stemmen beslo ten de Kerkstraat in Hoogmade tot voorrangsweg te verklaren. O LEIDEN „Het werd me als het ware op een presenteerblaadje aangeboden", aldus de verkla ring van een 3S-jarige vertegen woordiger uit Haarlem die voor de Haagse rechtbank terecht stond voor de verduistering van ruim 50.000 gulden ten nadele van een internationale handels maatschappij uit Leiden. Verdachte had zijn slag kunnen slaan omdat, zo luidde de con clusie van de president, „de ad ministratie van het bedrijf een rotzooitje was". Zonder enige argwaan te wekken schreef de vertegenwoordiger kwitanties uit en incasseerde hij ook gel den voor geleverde goederen, zelfs van klanten die door het bedrijf op de zwarte lijst waren geplaatst en aan wio dus niet mocht worden geleverd. Van het verduisterde geld (volgens de betrokken handelsmaatschap pij is In de afgelopen Jaren op onverklaarbare wijze 168.000 gulden zoekgeraakt), betaalde verdachte de eerste aanbetaling van een nieuw huis. De officier van Justitie, mr. Beer, zei dat het bedrijf er mede schuldig aan is geweest dat de vertegen woordiger zonder moeite zo'n fors bedrag had kunnen achter houden. Daarom ook wilde hij volstaan met een eis van vijf maanden gevangenisstraf waar van een maand voorwaardelijk met aftrek van voorarrest. Ver dediger mr. Son zei dat ver dachte het bedrijf schadeloos wil stellen. Hij pleitte voor onmiddellijke In vrijheidstelling. Rechtbank en raadkamer wezen dit verzoek af. Vonnis op 6 fe bruari. Ter Aar De Christelijke Plattelandsjongeren hebben gisteravond in Het Dorpshuis in Ter Aar hun acteertalenten getoond in het blijspel „Een beeld van een man". De vrijwel volle zaal liet eensgezind blijken, het stuk en het spel een succes te vinden. Voor de uitvoering hield de eerwaarde heer J. Goedhart uit Nieuwkoop een inleiding over het onderwerp „Het leven door, maar er ook uit". Na de pauze zorgde het trio Jan Bouke Weybrandi voor een plezierige muzikale presentatie. Dat iedereen de CPJ-avond van de afdeling Nieuwveen een succes vond. liet men blijken door enthousiast mee te doen aan de grote verloting die iu de pauze werd gehouden. Veel schade in bollenland door honden NOORDWIJK Elk voorjaar ple gen de bollenkwekers en tuin ders in Noordwijk veel schade te ondervinden van loslopende honden. De olgemene politieverordening verbiedt het laten loslopen van honden op aan anderen toebeho rende grond, zonder dat men van de eigenaar of gebruiker van de grond toestemming heeft gekregen. Op het naleven van deze bepaling zal de politie een strenge con trole gaan uitoefenen. Overtre ders lopen de kans op een proces-verbaal en een fikse straf, terwijl de eigenaars of houders van de honden boven dien door de benadeelde kwe kers en tuinders aansprakelijk kunnen worden gesteld voor de eventueel aangerichte schade. 1 LEIDEN De tafeltennisvereni ging Docos hield in het kader van onderlinge krachtmetingen haar jaarlijkse A en C-kampen. In de A-kamp streden de top-tien van Docos om de hoogste eer te behalen. Hoewel veel werd ver- j wacht van het optreden van jeugdige senioren a!s Hans Ro denburg en Hans Waayer, werd al spoedig duidelijk dat het we derom zou gaan tussen de huidi ge le team-spelers, Jacques v. Veen, Ton PAmi en Gerard v. d. Klaauw. De overige sipelers vormden voor dit drietal geen wezenlijke bedreiging, houguit werd incidenteel geprofiteerd van een onderschatting. De on derlinge strijd tussen de spelers uit het le team eindigde onbe- 1LPHEN AAN DEN RIJN Amsterdam". „Zal een spoorlijn naar Amsterdam de wijk Rid- derveld niet In tweeën splitsen". Deze vragen zijn gesteld tijdens de inspraakprocedure bij het voorontwerp structuurplan Al phen aan den Rijn. Het gemeen tebestuur reageerde hierop, door te verklaren dat voor een railverbinding in de richting Amsterdam aangenomen dat deze verbinding er zal komen niet gerekend moet worden op een aanleg in deze eeuw. 'ocht het er ooit toe komen, dan zal de spoorbaan verhoogd moe ten worden aangelegd, waar door in belangrijk mindere mate sprake zal zijn van barriè- slist. V. d. Klaauw won van Van Veen. PAmi van v. d. Klaauw en Van Veen zegevierde na een moeizame strijd weer over PAmi. Met een gelijk aan tal winstpartijen voor ieder, moest het gamegemiddelde be slissen wie of zich kampioen mocht noemen. Het werd Jac ques v. Veen, die na vijf jaar weer bezit nam van de titel. Van de overige deelnemers viel vooral de constante prestatie op van Fred Brack, die als 4e ein digde en de 5e plaats van Peter Brouwer, die als invaller voor de zieke Jos Vreeburg, een aar dige score wist te bereiken. Uit slag: 1. J. v. Veen, 2. T. 1'Ami, 3. G. v. d. Klaauw. 4. F. Bracké, 5. P. Brouwer, 6. H. Hodenburg, 7/8/9 H. Waayer, H. Gerritse, C. v. Zijp 10. A. Brouwer. In de C-kamp was het iemand van de wat oudere tafel- tennisgeneratie, die met de eer gipg strijken. Nico v. Cassel speelde met gedegen en beke ken spel zijn jongere tegenstan ders weg. Ook Piet Bik, d t op het laatste ongeslagen bleef, moest voor Nico het hoofd bui gen. Uitslag: 1. N. v. Cassel 2. P. Bik, 3. H. Jansen 4 C Prins, 5 W. Vreeburg 6/7/8/9 T Brouwer, J v. Tol, Cl. v. Kempen, J. v. Kempen 10. J. Verhoogt. WOUBRUGGE In de afdeling Veen- en Rijnstreek van de KNBB is de afgelopen week het eerste team met de kampioens- vlag gaan strijken en wel de Vergulde Vos 1 van klasse C-l. Met 57 punten uit 10 wedstrijden zijn zij voor alle concurrenten onbereikbaar geworden. In klasse C-2 heeft Jacobswoude 1 uit Woubrugge nog slechts 5 punten uit 2 wedstrijden nodig om zich eveneens kampioen te mogen noemen. In C-3 is de strijd nog steeds open al wacht Jacobswoude 2 ook hier zijn kansen af- Tenslotte is bij C-4 Ons Genoegen 2 verder uitgelo pen op de naaste concurrenten met liefst 5 punten, al is de strijd hier nog lang niet beslist en blijft er nog volop spanning bestaan. 'olgt iftonntandcn zien or than* als C-l: Vergulde Vos 1 10-67. Do Snort 1 10—41. Nieuwe Wetering 1 10-'IS, Roelofarendsvecn 1 11—34. revorming. „In het licht van de toenemende vraag naar beter openbaar vervoer in plaats van de aanleg van autosnelwegen behoeft aanleg op een vroeger tijdstip dan nu wordt geacht, niet uitgesloten te zijn", zo la ten B. en W. nog wel weten Bij de planning van het verkeer en het vervoer antwoorden B. en W. desgevraagd dat in de nieuwe woonwijken op bijna alle wegen het fietsverkeer geschei den wordt van het autoverkeer. Men is van plan dit beleid voort te zetten. Met vragenstellers zijn B. en W. het eens dat de Oudshoornseweg in het bijzon der voor fietsers en voetgangers „niet ongevaarlijk" is. Deze aangelegenheid heeft de aan dacht van het gemeentebestuur, Het lijkt niet waarschijnlijk dat de plannen zo wordt gezegd. dam nog deze eeuw werkelijkheid worden. ROELOFARENDSVEEN - Voor de onderlinge competi tie van de schaakclub „Utile Dulci" werden de 16e en 17e ronde gespeeld. De uitslagen waren als volgt: 16e ronde: Van Berke!—Olierook 1—0, Sterk—Van Rijn VS—Sterk Har v. d. Meer I0, Olic- ro ,kVan Bestelen 10, GanzevVs—Oamen 0—1; 17e rond- Van BerkelA. v. d. Aart 1-0. Van Rijn—Van Leur 1—0. Valwat.r—Aker boom 0—1. Ton Qlijerhoek— Jos v. d. Aart 1—0. Ton Olij- erhoekTon Bakker 10, WindhorstA. v. d. Aart 0 1. Jan v.d. Meer—R. van Leur 10, NieuwintKoppe laar I0. Bouwmeester— Ganzevles I—0, Windhorst A. v.d. Aart 1—0, Sterk— Olierook afgebr. Hazerswoudse bevolking O kan spoedig ganzenborden HAZERSWOUDE - De commls-1 sie milieuhygiëne uit Hazers- j K woude gaat op dinsdag 6 fe bruari, tijdens een openbare vergadering die om 20 uur In het gemeentehuls begint, weer aandacht besteden aan het gan zenbordspel. I Dit spel. dat feint zal zijn op de „Zwart"' WtlUT in milieutechnische zaken ter plaatse, wil de commissie zo HüZCrSWOllde Vergulde Vos :i 12—61. Roelofaren veen 2 12—40, Ons Genoegen 1 13— 4H, Hnraco 1 12—48, RBV 1 12— 3!). lifi.se Nieuwe Wetering 2 12-66, De Schep 2 12-60. De Sport 1 12- 68. Jacnhswoude 2 l0-sr.. Roelofa rendsvecn :t u—48. Monopole 2 li— 46. llnrnro 2 11—41. De Pint 3 11— C-4: Ons Genoegen 3 14—87, De Sp-.rt 3 13-73. Rnoloforendsvccn 4 13—71. Ons Genoegen 2 13—70, Nieuwe Wetering 4 13—66. RBV 2 it -63, Rechthuis 14 87. jaoobfwmW -I- 3 n 63, itr.v r: 33. ni Wetering 3 11433. De Kroon 2 13— 42. Nieuwe Wetering 6 14-34. spoedig mogelijk onder de bur gerij van Hazerswoude versprei den. Aan de orde komt ook een voorstel, om het schouwen van sloten en vaarten in de gemeen te te doen plaatsvinden door de commissieleden. Voorts wordt aandacht gevraagd voor een modelverordening inzake de te stellen eisen aan het water. De organisatie HAZERSWOUDE - In een groot gedeelte van Hazerswoude ziet de bevolking zich vandaag en morgen geconfronteerd met een sterk verminderde kracht op het water van het drinkwaterlei dingnet. De hoofdbuizen van het net worden namelijk „doorge- dic do commissie binnen afzien- j bare lijd in het dorp en aan de Rijndijk (in totaal vier) op touw zal zetten, cn d» activiteiten voor de eerstkomende boom- plantdag zu'len eveneens wljknvonden, 1 De bewoners, die door dat spoelen door do verminderde kracht „zwart" water uit de kraan zien druppelen, zijn via een geluids wagen op de hoogte gesteld van het ongerief, dat hun enkele da gen te wachten staat. den besproken. De burgerij Wat de hardheid van het drinkwa- ordt in de gelegenheid gesteld om een half uur lang voor de aanvang van de vergadering (dus tussen 19.30 en 2 uur) rv.ct de commissieleden van gedach- j ten te wisselen over de t!,' It: j de vergadering te behandelen onderwerpen. ter betrelt getracht wordt om die hardheid verder dan naar twintig graden terug te brengen. Misachten zelfs wel tot zestien of twaalf grad n", deelde wet- h._..Jcr L. Verwal rp - liatst g ".-.-u'Vn g2m"r.e aa'lsver- gadering mede.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5