Slankblijfsters wacht een nieuw leven CLUB VAN GRATIA GAAT ACTIVITEITEN STERK UITBREIDEN 1 Nieuw verkeersplan voor de Pieterswijk Vaginas woensdag24januari 1973 LEiDSEcourant stad en randgemeenten Jaarclubs gaan discussiëren over Leiden Niet-verkoper voor rechter Ex-dikkerds voor dikkerds-van-nu RIJNSTREEK/LEIDEN De heren banketbakkers en suikerverwer- Stralend, „dik" tevreden met Enige informatie voor wi weg zoekt naar de Club voor Slankblijvers. Wie een over- gewicht Heeft van 10 tot 16 kilo, mag rekenen op een ge middelde cursusduur van 16 x 1 uur per week. Door el kaar kan men 1 kg per week afvallen. Ook echtparen zijn welkom op de cursus, zij ge nieten reductie. Informatie wordt verschaft door de volgende cursusleid sters in hun rayons: Mevr. H. Nagel, 01719—3088, voor Noordwijk, Katwijk, Oegst- geest, Rijnsburg, Voorhout, Noordwijkerhout, Die Zil k. mevr. A. Koets, tel. 01717— 5119, voor Voorschoten, imevr. T. E. Boonstra, tel. 0172094922, voor Boskoop, Bodegraven, Koudekerk en iHazerswoudemevrouw Th. M. M. Smolders, 01713—2323, voor Roelofarertdsveen, Oude en Nieuwe Wetering. Oude Ade, Rijpwetering, Kaag en Warmond, mevr. C. Damen, tel. 017222562, voor Alphen a.d. Rijn, Ter Aar, Woubrug- ge, Nieuwkoop, Zevenhoven, Nieuwveen, Leimuiden en Langeraar. In maart begint Zandman (del. 01751— 6203) een cursus te Wasse naar. kende industrieën mogen zich zorgen gaan maken als de kruistocht van slanke Gratia S. van der Oye uit Den Haag eenmaal op volle toeren draait. Sinds Koos Postema op 9 september j.I. in zijn Groot Uur U een aantal diepgelovige leden van Gratia's Club voor Slank blijvers voor de telelenzen haalde, is er een frisse postuurlijke wind over het land gaan waaien. In het hele land gaan in de komende weken 75 cursussen beginnen. Volgens een globale prognose kunnen in 1973 iedere vier maanden duizend Nederlanders hun streefgewicht bereiken. Zo zullen er per jaar 3000 slangblijvers bijkomen. Ook in de Rijnstreek, in duin- en boliengebied gaan tal van opgeleide slankheidsapostelen hun zonnige missionaire arbeid verrichten. Het zijn dames die door de televisie uitzending wekker werden geschud en getroffen zijn door de genade van Gratia. Zij gaan de strijd aanbinden met de zoetigheden en alle andere groepen dikmakers. Het is waarlijk geen suggestie: door het aanhangen van het heilzame slankblijvers-evangelie is de harmonie in gezinsverban den teruggekeerd. De man van een der toekomstige cursusleid sters vertrouwde me toe, dat het leven bij hem thuis „heel anders was geworden". „Mijn vrouw worstelde met het pro bleem, het dik zijn bracht psy chologische spanningen: het niet meer mee kunnen doen, er over al „uit" lifgen. 't Was een min derwaardigheidsgevoel. Ik stond aanvankelijk nogal sceptisch te genover de cursus, maar nu kan ik er niet meer over uitge sproken raken. Het is een groot succes, verbluffend. Ze wordt met de dag een andere vrouw. Helemaal m'n „oude" echtgeno te waar ik destijds mee ge trouwd ben. Haar persoonlijk heid komt terug en de frustra ties zijn verdwenen". De burgemeestersvrouw van Alke made, mevrouw Th. M. M. Smolders-Nieuwerkerk, is ook een „bekeerlinge". Ze zette die septemberavond „door een stom toeval" het Uur U aan. „Meteen dacht ik toen: dit is het. Een oplossing na lang zoeken. Ik ben niet teleurgesteld; het is werkelijk iets heel bijzonders. Het clubverband van de Slank blijvers is de sterkste zijde van de cursus, driekwart van de zaak, mag ik wel zeggen. Als je de eetwijze eruit licht, helpt het niets. In je eentje iets moeilijks doen is vaak niet realiseerbaar. Door het werk van mijn man Qok mevrouw Damen |n heb ik veel contacten m de ge- haar nieuwe postuur, veert me vrouw Corinna Damen-Elia bij de Langeraarse plas als een pluisje uit haar stoel omhoog („vorig jaar kreunde ik nog overeind"): „ik hou niet meer van suiker", verklaart zij als een dopelinge die aan de duivel heeft verzaakt. „Voor wie er geen last van heeft gehad, is dit niet te begrijpen. Alleluia. Tien kilo eraf. Streefgewicht. En dat blijft zo. Slank worden is geen kunst, maar het zo houden, dat geef ik je te doen. Dat gaf ook de club me te doen. Ziedaar, joepie, het is bereikt. Collectief hebben we in zak en as gezeten, allemaal in hetzelfde schuitje, en nu is de overwinning be haald. Tien jaar heb ik geknokt met m'n lijn. Dieet zus, dieet zo. Meestal helemaal niet eten, daar komt het dan wel op neer. „Oh, mama is weer op dieet", zeiden de kinderen op gezette tijden, „ze eet weer 'ns niets. Een waterkuur deed ik, iets met proteïne of zo, water, water, geen druppel sherry meer. En dan maar weer opgeven. Maar alle sikkeneurigheid is nu foet- De club van Gratia tijdens een van hun „lijn" bijeenkomsten. meente. Eigenlijk wilde ik niet zo'n cursus gaan leiden, maar nu zie ik het als een stukje so ciaal werk. Ik kan anderen iets tastbaars meegeven dat nog re sultaten heeft ook. Voor mij was dit de belangrijkste over weging om hiermee te begin gen van de dagelijkse handelingen haar rayon anderen happy ma ken met hun streefgewicht. Na dat zij via Koos Postema en Gratia van der Oye (God bless her) een lichte toekomst in het verschiet had zien liggen, toog zij op de cursus aan het „lij nen". Na 6 lessen al wilde zij de theorieën van de club „uit dragen", de „zending" in en cursusleidster worden. De oplei ding kreeg ze van Gratia zelf, die dit werk persoonlijk ter hand heeft genomen. „De leid sters moeten dikke mensen zijn die zelf zijn afgevallen. Alleen zij kennen de problemen van hen die gaan komen. Er hoeft maar iets van tegenslag te ge beuren, en ze slaan weer aan het eten. Daar moeten ze van af". Toen mevrouw Damen en haar lotgenoten eenmaal op hun „streefgewicht" waren, kwam het grote ogenblik, dat Gratia haar het sierlijke club-insigne op truitje, bloes of revers speld de: een gestyleerde, nog niet geheel afgeslankte ,,S". Ze wa ren toen officieel lid van de Club voor Slankblijvers. Nu is deze Langeraarse getraind orrf zelf les te geven in gezondheid. „Je gaat leven op de „eetwij- zer", gefundeerd op nieuwe kook- en leefgewoonten. Je ver andert van eetgewoonte. Je voelt je weer meetellen, jonger, een ander mens. Ik weet niet hoe ik het zeggen moet: het is gewoon fantastisch. Het gekke is, dat je veel meer eet. Ik had nog nooit zoveel gegeten. Je hoeft nooit honger te hebben. Er zijn zalige recepten, waarop je je leven gaat afstemmen. Niet dat je maar raak eet, maar je eet verantwoord, je gaat verantwoord boodschappen doen. Ik kan me elke dag in de keuken uitleven. Je weet je in grediënten, gaat zelf combine ren. Je maakt de lekkerste din gen omdat je inventief wordt". Een legertje cursusleidsters en volgelingen stoomt nu op, in het afgeroomde kielzog van Gratia van der Oye, die voor de cur sussen stage liep in Israël. Na ruim drie jaar Haagse praktijk ervaring heeft Gratia een voor Nederland geheel nieuwe bena dering in de strijd tegen de „vervetting" gevonden: afslan ken in groepsverband. Ze wordt geruggesteund door prof. dr. den Hartog, voorzitter van de landelijke Voedingsraad, en geassisteerd door een Haagse huisarts. Trouwens alle artsen die met het werk onder de bui- tenvetters in contact komen steunen deze cursus. Advies: wie mee wil doen, raadplege eerst zijn of haar dokter, vooral als men onder behandeling is. Het aantal naar de Club doorge stuurde patiënten groeit gesta dig. „Wat zo geweldig is bij de Club", vertelt mevrouw Damen, „is de kosteloze nazorg, een primeur voor Nederland. Ook heeft de cursist recht op maandelijke controle, met het psychologische effect van de stok achter de deur. Je wordt niet meer losge laten. Als je wilt, kun je voor je hele leven terugvallen op de club". Op deze manier wordt de Club voor Slankblijvers een SOS-dienst in geestelijke nood: „we laten niemand meer los, zoals na de andere afslankku- ren". In de club helpt men el kaar in groepsverband: elke week hoogstends 15 leden per avond, zonder leeftijdsbinding. Allemaal gelijke monniken, ge lijke kappen, mede-lijders en medeslachtoffers van een tijds gewricht die de moeilijkheden en (eet)problemen naar elkaar terug kaatsen. Dan is er de on verbiddelijke weegschaal als een Vrouwe Justitia. Onder de gretige blikken van de mede clubleden sta je erop. Op de weegschaal triomfeert de volhardendheid en staat het schaamrood op de kaken van de zondaar of zondares. En ieder een kijkt. De wankelmoedige staat dan bloot (ofschoon ge kleed) aan de spot en terecht wijzingen van de beter doorbij tende collega's. De angst voor die schaamte is al een stimu lans om het koekje het koekje te laten. Er zijn maar weinigen die op het schandblok willen staan. Kijk, en dat ls zo'n on miskenbare vrucht van het slank worden en blijven in groepsverband. Tegen Corinna Damen zeggen de dorpelingen: mijn hemel, wat bent u slank geworden. Zelf groeit ze daaronder. „Je gunt het iedereen van harte, je weet wat hiermee tobben is. Je kunt je veel leuker kleden. Mijn broekpakmaat 46 is 40 gewor den. Met opgeheven hoofd loop ik nu een boetiek binnen en van de zomer mag iedereen me in bikini zien. Het cursusgeld (45 gulden per maand, eenmalig in- leggeld 15 gulden) lijkt mis schien veel, maar je krijgt er zo ontzettend veel voor terug. Neem alleen maar die Eetwij- zer met honderdenéén gezellige methodes. Voor iemand die per se wil, moet dat geld op te brengen zijn". „Mijn man, de kinderen en de hele familie eten „van me" mee. Ze vinden het gewoon heerlijk, anders dan anders. Niet duurder, want je laat veel vallen. Je gaat alleen lekkerder eten. De huisartsen die hierin zijn betrokken, zien heil in het veranderen van eetgewoonten, want hongerstakingen, anti-hon- gerpilletjes en vrijblijvende kuurtjes helpen niet. En dan nog: je moet normaal kunnen leven, drie keer eten op een dag. een borreltje op z'n tijd (niet tijdens de afslankcursus). Tien kilo heb ik dan toch maar extra aan m'n lijf gehad. Gek hé, ik ben gewoon trots op me zelf. Vond me altijd een slappe ling: jij dikkerd, je kunt niet eens met je kinderen meehollen. Nou, reken maar. dat dat nu wel gebeurt. Ik ken vrouwen op de cursus die je elke dag mooier en charmanter ziet wor den". Geslaagde slankblijvers zijn om jaloers op te worden. Ik voelde me, met m'n buikje, een vette lomperd toen ik bij mevrouw Damen wegging. Ze stond in de voortuin als een den. „Ik kom er wel uit", had ik nog geroe pen, maar als ik straks m'n pilsje drink weet ik, dat Ik er op die manier nooit uit kom. Ton Pleters. BV Codan toch in de Grote Polder tOETERWOUDE In de laatste yergaldering besloot de gemeen teraad principiële medewerking te onthouden aan het verzoek van de B.V. Codangroep te Oegstgeest voor vestiging op het 'terrein van het Industrieschap Nadien heeft Codart een nadere toelichting gegeven. De huidige personeelssterkte bestaat uit 6 personen. Na evt. vestiging in Zoeterwoude zal het bedrijf ze ker werk gaan bieden aan 10 tot 15 werknemers waardoor zij zich niet zal onderscheiden van andere vestigingen in dit ge bied. Voorgesteld wordt om als nog een positieve verklaring af te geven. (Jrote Polder. De geuite bezwa- Voor het terrein van de N.V. „De ren hadden o.m. betrekking op het feit dat dit bedrijf slechts aan een beperkt aantal perso nen werkgelegenheid zal kunnen gaan bieden. Hiermede zou niet beantwoord worden aan de doel stellingen van dit schap. Vijver" heeft zich Bonda's Vee voederbedrijf als gegadigde ge meld. Voor haar vestiging wil zij de beschikking hebben over 3.000 m2. De commissie openba re werken heeft in gunstige zin geadviseerd. '.E1DEN De Leidse jaarclubs ,"t Kan Verkeren" en „Cabood le" organiseren aanstaande don derdagavond om negen uur een discussieavond over de proble men van Leiden. Hierbij is iets dereen welkom. Het is duidelijk, dat Leiden een „arme en ver krotte" stad is maar waar de ggoblemen nu precies zitten, daar moet deze avond informa tie over geven. Hiertoe zijn een aantal deskundigen aangetrok ken. e bedoeling is, dat de heer J. H. Kamphuis, directeur van de Welzijnsraad, eerst een inlei ding van ongeveer twintig minu ten geeft, waarin hij vijf onder werpen aanstipt. Daarna ver deelt de zaal zich in vijf groe nen, naar onderwerp, en iedere groep „bestormt" de onder- ^erp-deskundige met vragen. Waarnemers van de jaarclubs noteren de belangrijkste vragen en- als de groepen na een uur weer bij elkaar komen worden deze door het deskundigen-fo rum centraal behandeld. Als fo rum-leden zijn aangetrokken: Mevrouw Kerling-Simons (raads lid), Frits Kleinhans (Re lease), L. J. Merges (psycho loog), P. van Westbroek (sa menlevingsopbouw), De Loor (adjunct-directeur financiën), Van Dam (raadslid). Van Pijke- ren (jeugdconsulent) en Boog- gaerts (Kreatief Sentrum). Diegenen, die zich willen voorbe reiden op deze avond, kunnen op het stadhuis het boekje „Lei den voorgoed in Last?" gratis verkrijgen. De organisatoren en de sprekers zouden verder graag zien, dat de woorden in dader.' worden omgezet en dat naderhand daadwerkelijk aller lei zaken, bijvoorbeeld in werk groepen, worden aangevat. On derwerpen, die zeker aan de orde komen zijn: Finariciële po litiek van de stad, jeugd- en jongerenwerk, huur en wonen, samenlevingsopbouw op wijk en buurtr.'iveau en geestelijke gezondheidszorg en hulpverle ning. LEIDEN Voordat de belde zijden van het Rapenburg In verband met werkzaamheden worden afgesloten, is het van belang dat zo spoedig mogelijk verkeersmaatregelen in de Pieterswijk worden genomen. Dit vindt het actiecomité Pieterswijk na nieuw overleg over de toestand in de wijk. Het comité is nu zelfs zover gegaan, dat er een ontwerp-plan aan de gemeente getoond kan worden. De samenstellers van het plan zijn zich bewust, dat het hier om „amatcur-wcrk" gaat maar ze hebben toch de indruk, dat het overgrote deel van de wijk achter het huidige, hierbij afgedrukte, plan kan staan. de diverse rijrichtingen. LEIDEN De commissie van stadsontwikkeling heeft gisteren B en W geadviseerd tot dag vaarding van de eigenaar van een perceel grond aan de Boer- haavelaan over te gaan. Bij KB heeft de gemeente Leiden toe stemming gekregen de grond, die nodig is voor de verwezen lijking van het bestemmings plan „Leidcn-Houtkwartler- Zuid" te onteigenen. Hiertoe deed de gemeente een bod van 16.900,— op twee percelen grond tussen de Boerhaavelaan en de spoorlijn Leiden-Amster dam. Dit in verband met de bouw van een aantal flats. De eigenaar weigerde echter zijn grond te verkopen. De commis sie van stadsontwikkeling meent genoeg argumenten in handen te hebben om de zaak voor de arrondissementsrechtbank te De exploitatie en verdere plan ning van het gemeente object Vüetpark gaat in fasen geschie den. Een enkel pin met be trekking tot het object zou voor de gemeente veel te hoge kosten met zich meebrengen. Tijdens de bespreking van deze zaak kwam ook de bebouwing van Meerburg ter sprake, met name de vestiging van een botencentrum. De grond voor de bouw van dit centrum, dat aan het Rijn-Schiekanaal ligt, is reeds eigendom van de heer van Dijk. Nadat een afgerond bouwplan voor deze vestiging bij de gemeente waa ingediend volgde aanvankelijk een bouw vergunning. Deze werd later in getrokken. Een rrfeuw plan, nu voor een laagbouw, werd aan de gemeenteraad voorgelegd. Hierap is nog steeds niet gerea geerd. De eigenaar, de heer van Dijk, zou door deze vertraging in ernstige financiële moeilijk heden zijn geraakt. Naar aanlei ding hiervan wilde de com mis se een zo spoedig mogelijke be sluitvorming. ZOETERWOUDE De kaartavond van KPJ wordt verschoven van aanstaande vrijdag naar vrijdag 2 fe bruari. Ook de volgende avond is een week verscho ven en is nu op 2 maart. Het actiecomité Pieterswijk blijkt enigszins te zijn bekomen van de nogal chaotisch verlopen hearing in het gemeentehuis donderdag 11 janauri j.I. De Bij eenkomst toen viel grotendeels in het water, doordat wethouder Kret in het begin van de avond plotseling met de mededeling kwam, dat het Rapenburg voor langere tijd zou worden afgeslo ten. Dat kwam voor de Pieters- wijkers als een donderslag bij heldere hemel. Men had zich vooraf namelijk met de mogelij ke afsluiting van de Breestraat beziggehouden en daar alle plannen en voorstellen op afge- Het Degradatie voor Sanocel/Scylla 2 LEIDEN Sanocel/Scylla 2 de gradeert naar de hoofdklasse. De ten tweede male overge speelde wedstrijd tegen NOAD eindigde in Schiedam in een 5—5 gelijk spel en dat was voor Sanocel/Scylla onvoldoende om wederom een beslissingswed strijd in de wacht te slepen. De eerder gespeelde wedstrijden tussen Sanocel/Scylla 2 en NOAD waren door de Nederl. Tafeltennisbond ongeldig ver klaard. Of de kwestie, die een aanvang nam met het staken van de wedstriji NOADSano-, cel/Scylla 2 op II november, hiermee definitief is opgelost, is te betwijfe.en. Zo m 'gelijk ligt van Sanoccl/Scyla zijde protest en/of beroep nog in het ver schiet. stemd. Hoe het ook zij, men is over de klap heen en de her nieuwde activiteiten hebben nu reeds een min of meer (het zal nog moeten blijken) rijpe vrucht afgeworpen. ontworpen plan staat een gedeeltelijke verkeersafsluiting voor maar het moet verant woord blijven. Het doorgaande verkeer wordt het in ieder geval bijzonder moeilijk gemaakt. In het ontwerp-plan komen de vol gende ingrepen voor: Lange Brug: eenrichtingsverkeer van af de Zonnevcldstraat tot Ra penburg, parkeerverbod, laden en lossen voor 12 uur. Zonne veldstraat: verkeer in beide richtingen, niet parkeren aan de huizenkant. Herensteeg: inrij- verbod voor beide richtingen met uitzondering van de bewo ners en bedienend verkeer. (Uit rijden via Rapenburg en inrij den via Kloksteeg). Salomon- steeg: afsluiten in beide richtin gen (na werkzaamheden aan Rapenburg!). Nieuwsteeg: ver keer beide richtingen, parkeer verbod. Kloksteeg: eenrichting vanaf Pieterskerkhof, inrijver- bod vanaf Rapenburg. Pieters kerkhof: eenrichting vanaf Nieuwsteeg tot Pieterskerk straat. Pieterskerkstraat: een richting vanaf Pieterskerkhof. Pieterskerkgrarht: verkeer in beide richtingen. Lokhorst straat: verkeer in beide richtin gen, stopverbod. Muskadel- steeg: afsluiten voor alle ver keer. Gerecht: verkeer in beide richtingen, parkeerverbod rechts vanuit de Lokhorststraat Houtstraat: na werkzaamheden eenrichting vanaf Rapenbu-g, parkeerverbod beide zijden. Pa pengracht: verkeer beide rich tingen. inrijverbod vanaf Bree straat. Het lussenplan voor het Rapen burg is volgens het buurtcomité niet haalbaar, ook al omdat de Doelenburg veel te smal is. Het comité merkt verder op, dat de purkeermogelijkheden in de wijk maar weinig worden inge krompen door deze maatrege len. In het ontwerp-plan wordt tenslotte no g gesproken over groenvoorzieningen in de ver schillende straten en stegen. De bewoners willen hierbij alle mo gelijke medewerking verlenen. Het wijkcomité is van mening, dat de grootst mogelijke spoed achter de aanpak van de ver keerssituatie in de, buurt moet worden gezet daar anders de gevolgen niet te overzien zullen zijn. ZOETERWOUDE Als de voetbalwedstrijd van Ajax hedenavond via de televisie wordt uitgezonden, zal de klaverjasavond van SJZ ver schoven worden naar de vol gende week. „Dienst aan de wereld" is het théma van de twee laat ste Tuerustingsavonden. Zij worl-n verzorgd door dr. H. de I.nnge. Vrijdagavond zal hij in de kleine aal van „Ons hu:s" aanwezig zijn om als voorbereiding op deze avenden de ortwik^-lingspre» blenatiek te berpreken, aan vang half negen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3