Die Rote Kapelle ongelooflijk maar waar verhaal over Russische spionage Extra groot formaat van Music all in TELEVISIE VANAVOND TELEVISIE MORGEN RADIO VANAVOND RADIO MORGEN TERUGBLIK PAGINA 2 LEIDSE COURANT WOENSDAG 24 JANUARI j y Schaatsen van amateurs op tv en radio (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De NOS-radio zal rechtstreeks, de NOS-televisie zowel rechtstreeks als in sa menvattingen, verslag geven van de Europese kampioen schappen schaatsen voor ama teurs die zaterdag 27 en zondag 28 januari worden gehouden Grenoble. De NOS-televisie zendt zaterdag 27 januari via Ned. I verslagen uit van 15.30 tot 16.00 uur en van 17.30 tot 18.15 uur. Op zondag 28 jan. kan men de ver richtingen der schaatsers volgen van 14.00 tot 14.50 en van 16.30 tot 16.55 uur via Ned. I, en van 17.00 tot 17.45 uur via Ned. II. Tevens zal het programma Stu dio Sport beelden van de kam pioenschappen bevatten. De NOS-radiö zendt rechtstreeks reportages uit op zaterdag 27 januari in de NCRV-Sportshow tussen 16.03 en 18.00 uur via Hil versum 3 en op zondag 28 ja nuari in het NOS-sportprogram- ma „Langs de Lijn" dat van 14.02 tot 18.00 uur wordt uitge zonden via Hilversum 3. KRO-show „Piste" vanuit De Vlieger molen in Voorburg In het sportcentrum De Vlieger molen te Voorhure wordt dins dag 30 januari de KRO-televlsie- show „Piste" opgenomen, die in april wordt uitgezonden. Aan deze opname werken internatio nale artiesten mee als Madame Rita met haar kraagberen uit Duitsland, de lassowerper Ro- setti uit Engeland, Karl Antoi- ne, temmer van adelaars, gie ren en kondors uit Frankrijk, de rijwielacrobaten The Gerar- dis uit Italië, de goochelkunste naars The Keeners uit Amerika en de Spaanse The Plata Bro thers met een komisch nummer. Het programma wordt muzikaal begeleid door het tv-órkest on der leiding van de Belgische di rigent Tony Vos. Presentator is Hans van Willigenburg. Tijdens de opmars van de Duitse legers door Rusland moest Hitier I bekennen: „De bolsjewieken zijn i in één ding sterker dan wij: in spionage". En Schellenberg, hoofd van de inlichtingendienst van de SS schreef: „Steeds weer vroeg Hitier inlichtingen over onze con- trasplonage-activiteiten. Hij vond de Russische geheime diensten oneindig veel nauwgezetter en waarschijnlijk vruchtbaarder dan die van Engeland en elk ander land". De Duitse legerleiding had het gevoel, dat de Russische gene raals letterlijk over de schouder van Hitier meekeken in de kaar ten. Lang voor Hitier zijn troepen samentrok voor Stalingrad om daar de beslissende slag te slaan was dit in Moskou bekend. Dit maakt de vernietigende slag voor de Duitsers mede mogelijk. Dit alles was met bewondering voor de moed van vele duizenden anderen te danken aan één man, Leopold Trepper, een Poolse jood, die de armoe van zijn jeugd later compenseerde door politieke acti viteiten en na tal van omzwervin gen in Frankrijk terecht kwam. Als overtuigd communist liet hij zich opnemen in een van de com munistische spionagecellen, die daar actief waren. Toen deze werd opgerold werd hij naar Mos kou gehaald. Hij kreeg daar een opleiding en werd teruggestuurd om in West-Europa een nieuwe spionagegroep te vormen met be hulp van „correspondenten uit de arbeidersklasse", zoals Moskou alle communistisch georganiseer de arbeiders noemt. Trepper slaagde er in een spiona- genet op te bouwen, dat eerst lit Berlijn en later vanuit Brussel, Amsterdam en Parijs elke avond enige uren in de lucht was om in code berichten en ont wikkelingen over te seinen. Om dat deze organisatie tot grote schade van de Duitsers in het ge heim werkte, zijn lang niet alle gegevens over deze zaak bekend, maar de Franse journalist Gilles Perrault is na jaren speurwerk en honderden interviews door geheel Europa tot een reconstructie ge komen, die hij heeft neergelegd in zijn boek „Die Rote Kapelle". De gedramatiseerde documentaire daarvan gaat thans op de tv tege lijk met de verschijning van dit boek als goedkope paperback, een De auteur Perrault heeft dit boek opgezet als een journalistiek fei tenrelaas en zich wel in de be schrijving, maar niet In de feiten aan verdichtsels overgegeven. De feiten behoefden niet te worden versterkt. Zoals ze onaangedikt in dit boek zijn neergelegd; vormen zij een avontuurlijke detective, een realistische roman, doortrok ken van moed en wreedheid, een relaas over de meest ongelooflijke gebeurtenissen, zoals geen auteur ze achter de schrijftafel verzon nen zou kunnen hebben. Een voorbeeld: Om de spionage- activiteiten van zijn groep naar buiten te kunnen dekken, had Trepper met als hoofdkantoor Brussel een handelsonderneming gevestigd onder de naam Simex- co. De hoogste Duitse chef Fort- ner van de contra-spionage had eveneens om zonder al te veel op zien te kunnen werken een im- en exportmaatschappij volkomen toe vallig in hetzelfde pand onderge bracht. De heren Trepper en Fortner, van wie de eerste alles deed om uit handen van Fortner te blijven en de tweede alles in het werk stelde om Trepper te pakken te krijgen, kwamen elkaar regelmatig op de gang tegen, na men hun hoeden voor elkaar af en groetten elkaar beleefd. Later toen de Brusselse zender door de Duitsers was overmeesterd en Trepper had weten te ontkomen en in Parijs een nieuwe zender had gevestigd, kreeg Fortner een foto van hem in handen. Toen be greep hij zijn voortvluchtige prooi vrijwel dagelijks te hebben ont moet. Merkwaardige rol Die Rote Kapelle (Het Rode Or kest) is. een benaming die door de Duitsers aan deze Russische spio nagegroep is gegeven, omdat zij door middel Van de radio zoveel registers bespeelde en omdat als er een zender het zwijgen was op gelegd de tweede prompt de lucht inging. Dit heeft te maken met het intelligent en menselijk ver mogen van Trepper in het organi seren. Hij werkte altijd met drie groepen, waarbij de tweede in re serve werd gehouden en de derde in staat van wording om onmid dellijk in reserve te kunnen wor- NEDERLAND I TROS Donald Duck in Rommelland NOS 18.45 Ti-Ta-Tovenaar 18.55 Journaal 19.05 Van gewest tot gewest 19.50 Socutera 20.00 Journaal 20.21 Politieke uitzending PvdA 20.31 Die Rote Kapelle spionage-serie 21.40 Stroming, sociaal 22.05 Studio Sport 22.30 Den Haag vandaag 22.40 Journaal 22.45 Schooltelevisie 20.21 Misdaden uit hartstocl t.v.-serie 21.10 Music all in 21.40 op uw gezondheid, medisch KRO/RKK-IKOR 22.05 Kenmerk-kort IKOR 22.10 Leerhuis-tweegesprek NOS 22.50 Journaal 22.55 Hoe word ik de compu de baas? (Teleac) BELGIë NEDERLANDS Hoogstmerkwaardig is de rol, die de Duitsers zelf speelden in dit spel zonder dat ze zich dit bewust waren. Ten eerste wekte de Ge stapo met zijn wreedheden zoveel weerzin in Duitse niet nazi-kringen dat hooggeplaatste Duitsers uit wraak de Russische spionnen aan informatie hielpen. Ten tweede dreef Treppers maat schappij Simexco een bloeiende handel met de Duitsers, die deze maatschappij gebruikten als leve rancier van al die goederen, die zij niet rechtstreeks wilden roven. Uit de aard van de bestellingen en de plaats van aflevering wis ten de spionnen van Simexco weer hoe de situatie in Duitsland zich ontwikkelde. Bovendien fi nancierden de Duitsers op deze wijze zelf de communistische spio- nage-activiteiten. De Simexco was zelfs betrokken bij een douceurtje van de Duitse legerleiding voor de soldaten, voor wie bij wijze van versierd verlof reisjes naar Parijs werden georganiseerd. Bij de opvang van deze soldafén in Parijs werd de Simexco ingescha keld, die daarbij lijsten kreeg, waarop niet alleen de namen voorkomen van de soldaten maar ook van de onderdelen, waartoe zij behoorden, en waar deze wa ren gelegerd. Het ging hier veelal om oostfront-soldaten, zodat de Russische spionnen en daarmee Moskou precies wisten waar de Duitse divisies waren gelegen. Meermalen bleken officieren van de geallieerde legers over zorg vuldiger stafkaarten van de Duit se fronten te beschikken dan de Duitse officieren zelf. Ongeloof lijk, maar waar. In ongenade Werd de Grote Baas Trepper van Die Rote Kapelle, zoals hij met ontzag werd genoemd ook door de Duitsers, de meesterspion die technieken bedacht en invoerde welke nu nog als schoolvoorbeel den worden gehanteerd, na de oorlog met roem overladen? Als een ondergronds werkende gene raal is hij mede een man die de Duitsers vernietigende slagen toe bracht. Maar toen hij na de oor log in Moskou terugkeerde, werd hij daar in de gevangenis gestopt na een veroordeling tot 15 jaar. Hoe was dit mogelijk? Schrijver Perrault gaat daar heel diep op in, boort vele bronnen aan, maar weet daarvoor eigenlijk ook geen verklaring. Hier moet hij werken met veronderstellingen waarvoor hij overigens feiten aanvoert. Trepper is in Parijs een tijd lang gearresteerd geweest door de Duitsers en wist door meesterlijke misleiding zelfs toen nog berich- Louis Trepper, alias De Grote Baas, tijdens het hoogtepunt van zijn activiteiten in de oor ten door te spelen aan Moskou, Dit zou Moskou achterdochtig hebben gemaakt. Bovendien wa ren zijn gegevens over de Duit sers zo volledig, dat men hem in Moskou ook daarom verdacht van collaboratie met de Duitsers. In dit alles hebben nog veel meer dingen meegespeeld die we hier niet allemaal na kunnen lopen, maar in het boek van Perrault tot hoogst belangwekkende lectuur leidt. Mogelijk ook duldde Stalin geen roem aan minderen dan hij. Sta lin, zozeer gericht op verheerlij king van zijn persoon, wenste nie mand naast zich die in aanzien stond. Na de dood van Stalin werd Trepper vrijgelaten met de mededeling, dat er geen bezwa rend materiaal tegen hem was gevonden. Trepper leeft nu in Polen, oud en ziek. Hij wil zich bij zijn vrouw voegen in Kopenhagen, maar krijgt geen toestemming. Ook in ons land wordt daarvoor nu actie gevoerd. Zeventig jaar, eenzaam en ziek, de Grote Baas Trepper. TON OLIEMULLER NEDERLAND II 18.45 Ti-Ta-Tovenaar 18.55 Journaal TROS 19.05 Sjoko, teanershow 20.00 Journaal 17.00 Jevanjong, jeugd 18.40 De Fabeltjeskrant 18.45 Korte film Milieubescherming 19.20 Publieke tribune 19.35 Zoeklicht 19.40 Mededelingen en de 19.45 Nieuwsberichten 20.35 Mary Roos-show 21.15 Konfrontatie 22.00 Afspraak onder de 22.25 Horen en zien 22.45 Nieuwsberichten NEDERLAND I 5 Schooltelevisie 5 Ti-Ta-Tovenaar 5 Journaal EO-kinderkrant 9 The Forerunners, muziek 9 Journaal l Eilanden in de wolken 9 En nu... mijn verzoek, muziek 9 Nader bekeken 9 Lofprijzing in het Heilige Land 9 Het recept voor een kater 9 U schrijft ons i Journaal samen' 19.45 Popeye 20.00 Journaal 20.21 Berichten uit leving 20.35 All in the family, tv-se 1 21.00 De bond en de achterbi het NW 1 21.45 Barend is weer bezig, show 22.25 Polanski, documentaire 23.15 Den Haag vandaag 23.25 Journaal BELGIë Nederlands NEDERLAND II VPRO 19.05 Beertje Colargol 19.20 Zwijgen is goud, oude films 14.00 Schooltelevisie 17.00 Schooltelevisie 18.00 De Fabeltjeskrant 18.05 Calvin en de kolonel, tekenfilm 18.30 Jonger dan je denkt. 19.10 Uit de dierenwereld 19.35 Zoeklicht 19.40 Mededelingen 19.45 Nieuwsberichten 20.10 Behekste tijd, film 21.20 Première 22.00 Gastprogramma 22.30 Nieuwsberichten HILVERESUM 1 HILVERSUM 2 NOS: 18.00 Spiegel blinden en slechtz) 'E. O.: 19.00 den. 18.50 (S>) Lichte grai Openbaar Kunstbfl 19.10 R.V.U. 19.50 Den Haag koorzang. 20.00 Studie en informatie. 20.35 Woensdagavond-Finalegeva rieerd programma. TROS: 21.30 (S) gewijde 23.00 De i 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM 3 23.55-24.00 Nieuws. NOS: 18.00 Nieuw Midnight Musik: Metropolé Ora Harro Schulze-Boysen, de Luftwaffe-officier, die uit haat jegens formatie hielp. nazi's de Russische spionnen i in- Louis Trepper, gefotografeerd i jaar gevangenis in Moskou. dan het Hollandse ras, de natuur schoonhouden. Ned I 19.05 uur. Die Rote Kapelle Makarow zendt elke nacht infor matie over de Duitse militaire ac ties naar Moskou. Deze informa tie heeft hij van Trepper, die in Parijs opereert. De nachtelijke activiteiten van Makarow worden ontdekt. Dischler, de chef van de Duitse contraspionnage geeft op dracht de geheime zender op te sporen. Ned I 20.31 uur. Vanavond een extra lange afleve ring van Music all in, het muzika le onderdeel van het programma „3 X 1 Is 1". Pim Jacobs presen teert op de hem zo eigen manier gasten uit binnen- en buitenland, onder andere Labi Siffre, Toby Rix, Linda Grant, Jacques Ary, Dennis Palmer, Jean Luc Ponty en Marie Laforêt, de Franse zan geres met de mooie ogen. De zan gers worden begeleid door het or kest van Rogier van Otterloo. Ned. II 21.10 uur. Van gewest tot gewest Hou 't scherm in het oog dorpje Ruigoord, gelegen midden in de IJ-polder ten noorden van Halfweg, dat gaat verdwijnen on der het zand van de uitgestrekte industrieterreinen en plaats moet maken voor de oprukkende fabrie ken van Amsterdam. Voorts re portages over de eerste Friese schoolradioles, en over het na tuurgebied De Weerribben in Ove rijssel, waar nu Zweedse koeien grazen. Het is een experiment want deze koeien zouden, beter Stroming In dit programma over een maat schappij in beweging komt een aantal leiders en jongeren in de vormingscentra aan het woord. Staatssecretaris Vonhoff van de CRM is ook aanwezig. Ned. I 21.40 uur. Misdaden uit harstocht Ieder mens heeft zijn geheim. Voor sommige mensen is dit ge heim persoonlijk en niet van be lang voor hun omgeving. Soms echter kan zo'n geheim verschrik kelijke gevolgen hebben. Ned. II 20.21 uur. Marie Laforêt, de Franse zange NOS-orkest op de plaat Van onze radio en tv-redactie HILSERSUM Het Radio Fil harmonisch Orkest van de NOS werkt mee aan 6 grammofoon- platenprodukties (in totaal 8 l.p.'s) van Decca, die zullen verschijnen in de serie „Phase four stereo". De dirigenten, die bij dit project zijn betrokken, zijn Jean Four- net als vast dirigent van het Radio Filharmonisch Orkest, Carlos Palta, Anatole Fistoulari, An tal Dorati en Stanley Black. Solist is de violist Ruggiero Ric- ci. Medewerking verleent het Omroep Vrouwenkoor van de NOS. De eerste plaat, waarvoor de op namen onlangs zijn gemaakt, bevat een onder leiding van Carlos Païta uitgevoerd pro gramma met ouvertures van Beethoven, Berlioz, Brahms en Wagner. In februari worden de opnamen gemaakt voor een De- bussy-programma, dat wordt gerealiseerd onder leiding van Jean Fournet. Medewerking verleent het Omroep Vrouwen koor. Met Anatole Fistoulari als diri gent volgen in april en mei op namen voor 3 l.p.'s van een Tsjaikowski-produktie. HILVERSUM I 8.00 Nieuws Radiojournaal. 8.50 Morgenwijding. 9.00 Toppers van toen (gr). 9.35 Wu- allerlei dereen. met om 11.55 Beursberich ten. 12.30 (S) Sportrevue. 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojournaal. 13.21 Alert! op het vlak van muziek en maatschappij, 13.50 (S) De wereld van de opera: beschouwing over: Der fllegende Hollander, opera van 16.05 (S) Aspecten: kunstrubriek. 17.00 (S> Mobiel een beweeglijk programma voor beweeglijke men- 17.55 Mededelingen. voor de vrouw. 11.05 (S) Voor zieken. 11.40 Luuisteren naar dief® poëzieprogramma. 11.55 Mededelis gen. 12.00 Zingen met Cecilia: vo!b muziek. 12.15 (S) Orlmoradio: kinder koor en Promenade Orkest. Mededelingen t,b.v. land- en bouw. 12.30 Nieuws. 12.41 Hiei nu. 12.50 Middagpauzedienst. 13.11 (S) Koorvereniging en licht instpj mentaal kwartet. 13.20 (S; Licht semble. 13.45 Moét het zo?: repo ge over de Raad voor Milieudel sle. 14.05 Schoolradio. 14.25 (S) Mo derne kamermuziek. 15.15 De pijbe maakt nieuwsgierig: gesprek ovfl Schriftwoorden. 15.30 Nieuws. 15.3 (S) Studio 6: middagmagazine. 16.5 Hier en nu. 16.32 (S) Reglo-reott streeks: gevarieerd muzikaal, reg" en nationaal allerlei. 17.30 Nleuv 17.33 Hier en nu. waarin om 1? (NOS) Hoogoven Schaaktoernooi, j HILVERSUM 2 HILVERSU NCRV: 7.00 Nieuws. 7.02 Het levende word. 7.08 (S) Preludium: klassie ke muziek (gr.). 7.30 Nieuws. 7.41 Hier en nu. 7.55 Aangestipt: pro gramma-overzicht 8.00 (S) Te Deum laudamus: klassieke gewijde muziek (gr.). 8.24 Op de man af: evange lisch kommentaar. 8.20 Gymnastiek 'MÉH TROS: 7.00 Nieuws. 7.02 De Hugo Gelderen Show. (8.00 Nieuws). 1_ 9.00 Nieuws. 9.03 KRO-op-Drle: (JJfO jockeyshow. (10.00 en 11.00 Nieuws) 12.00 Nieuws. 12.03 Van twaalf ,5W twee: KRO's pauze-programma, rnt om 13.00 Nieuws en om 13.03 Radt maar. 14.00 Nieuws. 14.03 Disejc* keyshow. (15.00 Nleuv Johtóons dood kreeg ruime aan dacht gisteren. In het NOS-jour- naal, in VARA's Achter het Nieuws en tenslotte in een apar te necrologie van de NOS. Ach ter het Nieuws was bij monde van Paul van 't Veer het meest kritisch. De uitzendingen vielen op de dag waarop het vrijwel zeker leek dat het Vietnam-conflict een einde nam. Tragisch conflict waarvan de uitkomst bewees dat het gelijk altijd toevalt aan de winnende partij. Johnson is in dat conflict eigen lijk de grote verliezer geweest. Niet om zijn gelijk of ongelijk, maar orctfat hij een politiek doorzette, die uiteindelijk Ameri ka tot da morele verliezer zou maken. Die politiek is, ook in Achter het Nieuws, aanvankelijk als juist bestempeld. De VARA-rubriek en alle andere tv-nieuwsru- brieken zijn omgeschakeld toen een „winnend Amerika" er niet meer in zat. Het is huichel achtig om over de grens van le ven en dood „Johnson moorde naar" te blijven spreken. Iets heel anders is de bokssport. Ons kijken gisteren begon en sloot ermee. Begon met Muham mad All, door de VARA ge kocht David Frost-Interview sloot met de AVRO-reportagi van de match Frazier—Fore Ali, wellicht de grootste boksei aller tijden, kwam in het ge sprek met Frost erg sympatj# over, het titelgevecht om de we reldtitel vonden we een akelige aangelegenheid. En dan was er Bartje. Nedfer landse tv-serie met vervreet» dende ondertiteling, die vood storend werkt als het Drenif dialect minder onverstaanbaM uitvalt als de ondertitelaar ver moedt. Die aflevering van gisteren een slaapverwekkende aangek genheid van louter kneuterig* prietpraat. Waarbij geconsta teerd kan worden dat Willy v^a» Hemert telkens als de vervehni op zijn hoogst is, met een dramatische scène komt, dié j< toch weer verzoent met de série Eén ding staat voor ons vast' mevrouw Jantje Weurdlng, die op amateur-basis de rol vW Bartjes moeder speelt, maal' van haar karakter iets zo vir- schrlkkelijk-goeds, dat geen en kele „beroeps" haar zou kunne» verbeteren. V*

Leidse Courant | 1973 | | pagina 2