CeidaeSouAci/iit AKKOORD BEREIKT Wapens in Vietnam zullen zondagmorgen worden neergelegd KVP verwijdert zich van VVD blijmaker ULTIMATUM WEIGERAARS 1000 GULDEN Zwammerdams bodem vol oude schepen Toekomst Raad van van Europa Restaurant uitgebrand: Chinezen omgekomen redacteur buitenland verdien hechte BON 197: 64e JAARGANG No. 11911 WOENSDAG 24 JANUARI 1973 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Nog vanochtend deelde mr. Lan- dré van de TROS met grote stelligheid mee: „Geen Ajax op tv". Dan zendt de TROS op II uit: 19.05 uur Sjoko voor de kin deren; 21.10 uur Music all in, show; 21.40 uur Op uw gezond heid. Ned. I; 20.31 uur Die Rote Kapelle, doc.; 21.40 uur Stro ming over vormingscentra, dis cussie met staatssecretaris Von- hoff. In het algemeen veel bewolking en op de meeste plaatsen droog. Zwakke tot matige zuidelijke wind. Minimum temperaturen om streeks plus 1, maxima morgen rond 4 graden. Donderdag: zon: 08.3017.15; maan: 00.42—10.30. Hoogw. Scheveningen: 7.1419.32, laagw.: 3.0215.23. Ie Noordvietnamese onderhandelaar, Le Due Tho en de Amerikaan Kissinger drukken elkaar hartelijk de hand, na afloop van hun laatste en beslissende gesprek in Parijs. President Nixon tijdens de toe spraak waarin hij het bestand aankondigde. TRAATSBURG (ANP) - De /an uropa zal zich ii toekomst vooral moeten toeleg gen op het doen eerbiedigen de renhten van de mens en versterken van de parlementen tegenover de uitvoerende macht, aldus het Tweede Ka merlid P. Dankert (PvdA), in de assemblee van de raad in Straatsburg. jt nu toe heeft de raad zich nau welijks bemoeid met verster king van de positie der parle mentariërs tegenover de rege ringen die over veel meer mid delen beschikken dan zij. h het algemeen werd de toe komst van de zeventien landen V «mvattende raad gezien als het F vormen van een brug tussen de I negen staten van de EG en de acht overige, niet bij de ge meenschap aangesloten landen. Over samenwerking tussen Oost en West maakte men zich wei nig illusies. Ambassadeur in Haiti in gijzeling WASHINGTON (AFP) Drie ge wapende mannen zijn gister avond de ambassade van de Verenigde Staten in Port-au- Prince binnengedrongen en hou den er de ambassadeur, Clinton Knox, en enkele medewerkers vast, zo heeft het Amerikaanse ministerie van buitenlandse za ken meegedeeld. Wolgens berichten uit Haiti eisen de mannen de vrijlating van po litieke gevangenen die zich in handen van de regering van president Jean-Claude Duvalier bevinden. Het ministerie kon geen verdere bijzonderheden geven, ook al omdat het de situatie nog niet geheel overziet. WASHINGTON/SAIGON, (Rtr/AP) President Nixon heeft vannacht bekendgemaakt dat in Vietnam een wa penstilstandsakkoord is bereikt, dat zondagmorgen 01.00 uur Westeuropese tijd zal ingaan. Het akkoord heeft de instemming van president Thieu van Zuid-Vietnam. Het is gistermiddag door de onderhandelaars Kissinger en Le Due Tho in Parijs geparafeerd, en het zal zondag formeel worden getekend. „Ik verzeker u een stabiele vrede in Vietnam", zo verklaarde Nixon. Het akkoord houdt de volgende hoofdpunten in: koord, Indonesië, Canada, Hon garije en Polen, zijn inmiddels gewaarschuwd torpen gereed te houden. In Amerika worden art sen gereed gehouden om de krijgsgevenagenen na hun vrij lating op te vangen. Aan het front in Zuid-Vietnam is de strijd in alle hevigheid opge laaid. De gevechten zijn de zwaarste sinds vijf maanden. Vooral ten noorden van Saigon wordt zwaar gevochten. 1. Wapenstilstand onder interna tionaal toezicht, vanaf zondag morgen. 2. Vrijlating binnen 60 dagen van alle Amerikaanse krijgsgevan genen. 3. Terugtrekking van de resteren de 24.000 Amerikaanse mili tairen uit Zuid-Vietnam in de zelfde tijd. NEW YORK (DPA) De legen darische Amerikaanse jazz- trombtnist en bandleider Ed ward „Kid" Ory is volgens Ne- wyorkse radioberichten dinsdag op 86-jarige leeftijd in Honoloe- Ite overleden. 'e musicus, die bekende jazz'-me- lodieën als Savoy Blues" en Muskrat Ramble" gecompo neerd heeft, woonde sinds 1966 op Hawaii, v'elen groten van de jazz, onder wie Louis Armstrong en Joe „King" Oliver, hebben in Ory's band gespeeld. 5. Een waarborg dat het volk van Zuid-Vietnam het recht krijgt zonder inmenging zjjn eigen toekomst te bepalen. Vandaag zal de volledige tekst van het akkoord en de uitveroe- ringsovereenkomsten worden gepubliceerd. Nixon verklaarde plechtig dat hij de regering vn Thieu zal erkennen als de enige wettelijke regering van Zuid- Vietnam. Thieu verklaarde te zelfdertijd dat de overeenkomst de souvereiniteit van Zuid-Viet nam erkent, maar dat de wa penstilstand geen volledige waarborg vormt voor een duur zame vrede. Wel zijn de com munisten gedwongen te erken nen dat Zuid- en Noord-Vietnam twee afzonderlijke landen zijn, aldus Thieu. Saigon wordt geen coalitieregering opgedrongen, maar de regering zal met de Vietcong onderhandelen over een politieke oplosiing voor Zuid-Vietnam. Ook moet nog on derhandeld worden over de te rugtrekking van de Noordviet namese troepen. Noord-Vietnam heeft het bereikte akkoord begroet als een grote overwinning voor het Vietname se volk, premier Pham Van Dong verklaarde voort te zullen gaan op de weg „naar de be vrijding van Zuid-Vietnam en de hereniging van het vader land". De landen die toezicht zullen hou den op de naleving van het ak- BERGEN OP ZOOM Een nog onbekend aantal personen, waarschijnlijk Chinezen, is om het leven gekomen bij een brand die vanmorgen een Chi nees eethuis in Bergen op Zoom totaal verwoestte. Vier personen zijn gered, van wie er één in het ziekenhuis werd opgenomen. Om vijf uur vanmorgen werd brandalarm gegeven. De hele ochtend is de brandweer met het blussingswerk bezig ge weest. Het pand is geheel uitge brand en ingestort. Het was vanmorgen nog onbekend hoe veel personen zich onder het puin bevonden. Het Chinees res taurant zou zaterdag geopend worden. Gisteren was een re ceptie geweest, waarna enkele Chinese gasten waren blijven Het restaurant, in het hart van Bergen op Zoom, was gevestigd in een oud pand, dichtbij de Grote Kerk die zelf enige tijd geleden afbrandde. De panden naast het restaurant hebben veel waterschade opgelopen. De redactie van Leidsch Dagblad zoekt op zeer korte termijn een Warme belangstelling voor het internationaal gebeuren ls na tuurlijk noodzakelijk. Ervaring met het redigeren van kopij en lay-outen van pagina's is uiterst welkom. Maar nog belangrijker ls een soepele geest en een vermogen tot slagvaardige analyse. De nieuwe man komt in een prettig, maar klein team te werken, dus talent voor impro visatie is ook nooit weg. Brieven aan de Hoofdredactie van de krant, Witte Singel 1, Leiden. DEN HAAG Onderwijsminister Van Veen is er niet van overtuigd dat de collegegeldwet onuitvoerbaar zou zijn. In een bespreking heeft hij gisteren vertegenwoordigers van de dertien universiteitsbesturen gezegd dat hij voor 15 maart van de besturen lijsten verwacht met de namen van studen ten die de 1.000 gulden collegegeld blijven weigeren te beta len. Over sancties tegen wanbetalers wordt pas half maart verder gepraat. Voorlopig zal de enige sanctie bestaan uit een aan getekende brief van het univesiteitsbestuur waarin staat dat de betrokken, wanbetalende student vanaf 10 maart geen ge bruik meer mag maken van onderwijs- en universiteitsvoor zieningen. Thans heeft naar schatting 30 procent van de stu denten het collegegeld nog niet betaald. In de loop van vol gende maand zullen zij een schriftelijke aanmaning tot beta ling krijgen. Bij het decerend personeel bestaat grote weerstand om "poli tieagent te spelen" en wanbetalers buiten de collegezaal te zetten. Volgens de minister zijn deze vanaf 10 maart echte in dringers. De heer Van Veen heeft de universiteitsbesturen te verstaan gegeven, dat hun begrotingen in gevaar komen als zij niet meewerken aan de uitvoering van de coKegewet. De minister ontkende dat hij ooit verband heeft gelegd tussen colleggeld en kinderbijslag. De PvdA-Kamerlid Masman zal volgende week een interpellatie houden over de collegegeldwet. Leo Duyndam.uitsmijter. COUP IN ZESDAAGSE ROTTERDAM ROTTERDAM René Pijnen en Leo Duijndam (foto) hadden gisteren in het weer uitverkochte Ahoy'-complex een daverende uitsmijter in petto. Twintig voor twaalf kwam de Brabant-Westland-expresse vol doende op snelheid voor een ongelooflijke coup. Voor Merckx en Sercu er goed en wel erg in hadden, stonden ze op een achterstand van een ronde. De slag was gevallen; de propvolle Ahoy'-hal beleefde opwindende slot akkoorden van de meest geslaagde zesdaag se in Nederland. Eerder op de avond hadden de handelaars in zwarte kaarten goede zaken gedaan. Voor honderd gulden verkochten ze de laatste toegangsbewijzen. (Van een onzer verslaggevers). DEN HAAG De K.V.P. voelt er niets voor op nieuw met de V.V.D. te regeren. Mr. F. Andries- sen, de voorzitter van de K.V.P.-Tweede Kamer fractie heeft informateur Ruppert laten weten de liberalen niet de zekerheden te willen verschaf fen, waarom de V.V.D. gevraagd had. Het zijn zekerheden in de economische, financiële en so ciale sfeer en daarin verschilt de K.V.P. funda menteel van mening met de V.V.D. De A.R. en de C.H.U. denken iets genuanceerder over een eventuele samenwerking met de libera len in een extra-parlementair kabinet. Deson danks liet mr. W. A. Aantjes, de fractieleider van de A.R. in de Tweede Kamer, gisteren weten. dat de vornving van een kabinet van confessione len en liberalen een uiterst moeilijke zaak is ge worden. De C.H.U.-fractieleider dr. Tilanus ging nog iets verder door te verklaren, dat hij weinig heil ziet in een confessioneel-liberaal minder heidskabinet. Het standpunt van de K.V.P. heeft de socialist den Uyl blijkens zijn uitlating tot genoegen gestemd. ,.De K.V.P. is bezig afstand te nemen van de V.V.D. Dat kan een belangrijk moment zijn in de Nederlandse politiek, als daar een keuze voor een progressief beleid op volgt", aldus drs. den Uyl. V.V.D.-fractieleider H. Wiegel was minder soepel in zijn commentaar „De K.V.P. vraagt van ons een blanco cheque, maar die wordt al leen aan kredietwaardigen gegeven". ZWAMMERDAM Opnieuw zijn bij werkzaamheden in Zwammerdam Romeinse schepen gevonden. Daarmee is het aantal schepen, in het haventerrein van het voor malige grensfort „Nigrum Pellum" op vijf gebracht. De schepen blijken alle ge meerd en gezonken voor de oever van de oude Rijn-bed ding, die later met klei opgevuld de basis werd voor een (middeleeuwse) knuppelweg. Drie van de vier eerstgevon- den vaartuigen vertegen woordigen evenzoveel ver schillende scheepstypen: de uitgeholde boomstam, de boomstam, die door „opboei- sel" groter diepgang gege ven was en het grotere type dat bestond uit twee of meer uitgeholde bomen waartussen een bodem van planken en voorzien van een opboeisel, dat uit verschillende delen samengesteld kan zijn. Het vijfde schip, waarvan nog maar twee vierkante meter is blootgelegd, is naar bere kening minimaal 30 en ten hoogste 45 meter lang. Daar mee is het groter dan het schip dat in november jl. werd geborgen. Mogelijk is het van eenzelfde constructie als het romeinse Het vijfde schip, kano. schip dat fn 1968 door het Rijksmuseum van Oudheden en de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders werd uit gegraven in Kapel Avezaath. De vondsten bij Zwammerdam zijn niet alleen spectaculair. Door de wetenschappelijke informatie die ze geven over de locale scheepsbouwtradi- ties in de romeinse tijd, trek ken de opgravingen op het terrein van de Vereniging Johannesstichting internatio naal de aandacht. Een uitvoeriger beschrijving op pag. 5. Nr. 6 Fijn voor zoon of dochter is deze ori ginele plastic tele-voetbal. Ook deze bijna niet kapot te krijgen bal. krijgt u thuisgestuurd na opgave van een nieuw abonnement. Het aanbrengen van een nieuw abonnement wordt door ons goed beloond. Voor ieder nieuw kwartaalabonnement, da{ door U wordt opgegeven, ontvangt u een echte 'Blijmaker'. Maak oen ander blij met onze krant en uzelf met zo'n geweldige Blijmaker. Noteer m.i.v. de LEIDSE COURANT Naam: Adres stuur deze bon in open envelop, zonder post zegel naar: antwoordnummer 349, Lelden als nieuw kwartaalabonnee op Woonplaats Stuur blijmaker nr. 6 naar: Naam: Adres Woonplaats LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1