Nieuwe aktie voor L. Trepper Pilconsult behoort onder ziekenfonds Ontmoeting van paus met Meir ging niet soepel CeidócSouAcmt Regering bereid Indo-China te helpen bij opbouw Bejaarde kraakt kamer ZATERDAG 20 JANUARI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Premier Golda Meir heeft gisteren in Tel Aviv een persconferentie gehouden over haar reis naar Parijs, Genève en het bezoek aan de Paus. Over de ontmoeting met Paus Paulus liet ze zich nogal kri- tisch uit. TEL AVIV (AP) De «?rsfe ont moeting in het Vaticaan tussen een paus en een Israëlische pre mier is niet geheel en al soepel verlopen en was gelardeerd met momenten van grote spanning, aldus hif?ft premier Golda Meir in een gisteren verschenen in terview bekendgemaakt. (In het dagblad Maariv zegt mevrouw Meir dat zij tijdens de audiëntie in het Vaticaan jongstleden maandag moest denhen aan het christelijke kruis als het sym bool waaronder joden generaties lang werden gedood. De opening van het gesprek was helemaal niet naar mijn zin- ci, teert Maariv mevr. Meir. Bij 't begin zei de paus tegen mij dat hij moeilijk kon begrijpen hoe het Joodse volk, dat barmhartig zou moeten zijn, zo in eigen land zo hardvochtig kon optre- dlen. Ik kan er niet tegep als er zo te gen ons wordt gesproken. Ik heb eerder dit soort ervaringen gehad en ik doe voor niemand een stap opzij die met dit soort uitspraken de conversatie denkt te kunnen openen. Dus ik zei te gen de Paus: Uwe heiligheid weet u wat mijn vroegste herin nering is? Een pogrom in Kiev. Toen we barmhartig waren en geen eigen land hadden en zwak waren werden we naar de gas kamers gesleept, Dit waren de woorden van dfe 74- jarige grootmoeder-premier in een openhartig, gedetailleerd in terview over de historische au diëntie in het Vaticaan bij Paus Paulus VI. Mevrouw Meir onthulde ook dat Israël om de audiëntie had ge vraagd nadat het Vaticaan had laten doorschemeren positief te zullen reageren op een dergelijk verzoek. Hiermee lijkc de onze kerheid, over de kwestie op wiqns verzoek het gesprek tot stand is gekomen, uit de we reld. Amsterdam (ANP) Leopold Trepper, de 69-jarige Poolse Jood, die ln de Tweede Wereld oorlog voor de Russische oorlog voering ln België en Frankrijk het spionagenet „Die Rote Ka- pelle" opbouwde, zit nog steeds in Polen en krijgt geen visum om zich bij zijn vrouw in Ko penhagen te voegen. Polen wil zijn nationale verzetsheld niet kwijt. Het visum wordt hem ge weigerd „om redenen van staatsbelang". Eert klein Nederlands actiecomité, dat vorig jaar een actie ontke tende om, hem een uitreisvisum te bezorgen hernieuwt die po gingen nu de NOS is begonnen met de uitzending van een serie van zeven afleveringen over „Die Rote Kapelle". Het initia tief gaat uit van enkele publicis ten. Vorig jaar zijn lijsten met handte keningen aan de PooN mbas- sadeur toegezonden. en is Treppers gezondheid iteruit gegaan. In Frankrijk is een ac tie op gang gekomen om hem van extra medicijnen te voor zien. Het actiecomité in Neder land wil daaraan gaan mede werken- Nederland heeft vorig jaar op de televisie met Trepper kennis kunnen maken. „Achter het Nieuws" van de Vara zond toen een interview met hem uit, ge maakt in zijn woning te War schau. De thans lopende tv-serie, ver vaardigd door een Duitse regis seur in de vorm van een gedra matiseerde documentaire, is volgens Trepper zelf op ver schillende punten historisch niet gehesfl juist. Het aotie-comité is bang, dat Trepper er ietwat dubbelhartig in tevoorschijn zal komen. Tegen het werk van spionnen bestaat nu eenmaal al tijd veel achterdocht. In dit ver band deelt het comité mede,, dat de naam van Treoper in een re cente Franse rechtszaak geheel is gezuiverd. Het Witte Huis heeft deze foto van het geheime over leg van Henry Kissinger met de Noorclvietnamese onderhandelaar Le Due Tho op 13 januari in Pa rijs, vrijgegeven. Rechts ed Amerikaanse delegatie met in het midden Henry Kissinger. Links de Noord- vietnamese onderhande laars met tweede van links Le Due Tho. Hij houdt de tanden stevig op elkaar geklemd, mogelijk denkend: „Mij zullen ze niet in de bek kijken". Ook deze driejarige hengst Rondeei's Carefulle moest geloven aan een veterinair onderzoek, bij de traditionele centrale keuring van dekhengsten in de Brabanthallen in Den Bosch. - (Van een onzer verslaggevers) Den Haag De Hoge Raad heeft bepaald dat de pilconsulten, door de huisartsen gegeven aan ziekenfondsverzekerden die zon der medische indicatie de anti conceptiepil gaan gebruiken of gebruiken tot het ziekenfonds pakket moeten worden gerekend. Dit betekent, dat de huisartsen geen aparte vergoeding voor deze pilconsulten kunnen vra gen. De Hoge Raad gaat er van uit, dat het gebruik van de anti-con ceptiepil voor de gezondheid van vrouwen die de pil zonder medische indicatie willen ge bruiken, zodanige gevaren kan opleveren, dat voorafgaand me disch onderzoek en medische begeleiding noodzakelijk zijn en dat deze individuele preventieve gezondheidszorg tot het terrein van de huisarts behoort. Het arrest van de Hoge Raad be tekent - volgens een globale schatting - dat de ziekenfondsen een bedrag van 32 miljoen in hun zak mogen houden. De huisartsen hebben ingevolge een afspraak met de fondsen, sinds vier jaar geleden het besluit viel om -het „pilproces" aan te spannen, alle pilconsulten geno teerd. Indien de Hoge Raad hen in het gelijk had gesteld, zouden ze de consulten over die jaren achteraf vergoed hebben gekre gen. Iedere huisarts zou dan ge middeld 7000,- terugontvangen hebben. Britse acteur Max Adrian overleden Londen (AP) Max Adrian, de Britse acteur met de gouden stem, is gisteravond op 69-iari- ge leeftijd plotseling overleden. De zeer veelzijdige toneelspeler was juist thuisgkomen in zijn woning in Surrey, na te hebben gerepeteerd voor een televisie spel, toen hij overleed. Adrian trad het eerst op in een musical. Lady be good van George Gershwin. De laatste ja ren behoorde Adrian, die ook vele malen in Amerika had op getreden, tot de Royal Shakes peare Company. HOENSBROEK (ANP) Aan de 77-jariye heer J. Mikkers heeft de Hoensbroekse carnavalsver eniging een onderscheiding gekend voor het feit, dat hij als bewoner van het bejaardencen trum „Pius X" enkele dagen ge leden een andere leegstaande kamer in het centrum heeft ge kraakt. De heer Mikkers deed dit, omdat de nieuwe kamer (met balkon) die hem al enige tijd geleden door de directie was toegezegd, inmiddels weer aan iemand an ders was beloofd. Hierdoor dreigde de kamer met balkon de neus van de heer Mikkers voorbij te gaan. Midden in in de nacht heeft hij toon zijn kraakactie uitgevoerd, ,,op kou sevoeten" door niemand gehol pen, heet hij zijn meubeltjes van zijn oude naar de nieuwe kamer gebracht. Directie en be stuur van het bejaardencentrum hebben nog niet besloten, wat ze thans zullen doen. i zich af. AFLEVERING 24 y i Jean legde de laatste hand aan de cake waaraan ze be- zig was, en vroeg Freda hem in de oven te zetten. Ze i stond op en bracht haar handen naar haar rug alsof het haar moeite kostte overeind te blijven. Ze was moe en I dacht aan de bevrediging die ze altijd vond in het doen van allerlei kleine dingen voor het gezin. Nu voelde ze alles als een corvee. Het vormde niet meer de inhoud 1 van haar leven. Alles was leeg om haar heen. Het vlees en bloed waren uit het gezin. H.Hoe moet het als Michael hier is?", vroeg Freda. „Hij kan vanavond niet komen, hij moet werken". „Dat is dan uitstel van executie". Jean ging naar de gootsteen om haar handen af te spoelen. Ze bleef met één hand aan de kraan staat e zei: „Dat is maar goed ook, want misschien komt het niet zover". „Hoe moet het als Michael hier is?", vroeg Freda. Ze keek naar haar moeder /2 het viel haar op, dat de rimpels bij haar ogen scherper waren geworden en haar be vegingen trager. Dat haar huid strak over haar jukbeenderen gespannen was. wat de bijna wezenloze ogen nog sterker deed uitkomen. Jean keel. haar doch ter aan zonder haar te zien. Het was alsof ze dwars ook door haar heen keek. Even meende Freda te weten wat haar moeder bedoelde, maar ze zette het Zoiets dacht men niet. Jean waste af en Freda zat op het aanrecht. Ze praatten in het besef, dat ze beiden trachtten, niet aan de bedoe ling van Jeans opmerking te denken. Het was iets dat eigenlijk niet gezegd had mogen worden, dat beseften ze allebei. Zoals alle mensen wel eens overkomt, zagen ze zich voor een bepaald feit geplaatst en probeerden te doen alsof er niets gebeurd was. Freda zei, dat ze Owen die middag geleerd had hoe hij een baby een luier moest omdoen. Ze was enige uren niet hem alleen geweest, maar was nog steeds niet ze ker van haar gevoelens voor hem. Ze dacht aan het moment, toen hij zijn hand op haar knie had gelegd, aan de huivering die toen door haar heen was gegaan, maar ze wist niet zeker wat het was. Misschien het bewustzijn van zijn fysieke aanwezigheid, voor een deel zeer zeker, maar er was ook nog iets anders. Ze kon het precies zeggen. Het was geen andere man. Het was iets wat steeds om haar heen was, iets in de lucht. Iets in haar bereidde haar op iets voor, maar ze wist niet waarop. Edwin deed voorzichtig de voordeur open en hing zijn jas en hoed op de gebruikelijke plaats. Hij hoorde Jean en Freda in de keuken praten maar de deur was dicht. „Wilt u niet over de brief praten?", vroeg hij fluiste rend als een samenzweerder aan mevrouw Porter. „We mogen geen hoop wekken". „Hoop?", vroeg mevrouw Porter, een beetje verbaasd. „Zeg maar dat u voor zaken hier bent, in verband met uw huis". Jean en Freda kwamen de keuken uit en ver welkomden hun gast met alle enthousiasme dat ze on der de gegeven omstandigheden konden opbrengen. Fre da nam haar mee naar boven om zich wat op te frissen en Jean en Edwin gingen naar de huiskamer. Toen ze binnen waren, deed Jean de deur dicht en ging er met haar rug tegenaan staan, met haar hand aan de knop. de toegang voor ieder ander afsluitend. Edwin zag het verwijt in het gezicht van zijn vrouw, in haar hele hou ding, en hij begreep dat zij hem op haar manier ver antwoordelijk stelde, niet alleen voor alles wat er ge beurd was, maar ook voor do komst van mevrouw Por ter. „Probeer haar op haar gemak te stellen", zei hij, „al was het maar ter wille van Margaret. AN re on haar gemak is, maakt ze het iedereen misschien niet zo moeilijk. Ze is trouwens een srakker". „Heeft ze gezegd waarvoor ze komt?" Edwin loog en zei haar, dat het voor een zakelijke aan gelegenheid was, waarbij ze hulp nodig had. Hij zag dat zijn vrouw hem niet geloofde, maar ze waren te moe om er verder op in te gaan. Ter wille van de vrede van het ogenblik, lieten ze het onderwerp rusten tot later, wanneer het weer naar boven zou komen als slecht ver teerd voedsel, dacht Edwin. Hij voorzag een gesprek met Jean, al was het jaren later, waarbij ze onver wacht over dit moment zou beginnen. Ze zou elk woord herhalen dat hij had gezegd. Ze zou weten of hij had gezeten of gestaan en ze zou zelfs de titel van het boek weten, dat hij in zijn hand had. Het was verbazingwek kend zo goed als zij zich alles tot in details wist te her inneren. Het beangstigde hem soms. „In ieder geval is Michael er ni*t bij. Dat is tenminste één geluk", zei hij. „En het lijkt me beter dat een van ons bij Margaret blijft om ervoor te zorgen dat ze zich niet te veel op windt", zei Jean. Toen ze weg waren, hoorde Owen, die op het kind zou passen, het boven huilen en moest proberen het stil te krijgen. De eerste poging in zijn leven, een baby een schone luier om te doen. leidde niet bepaald tot een succes en hij was blij toen er gebeld werd. Hij rende naar bened',4, in de hoop dat het Freda was. en zo niet, dan iemand anders van de familie. Hij had dringend versterking nodig. Toen hij de voordeur open maakte, kwam Michael bin nen, die zichzelf voorstelde en even verbaasd was een vreemde Australiër in huis aan te treffen als Owen toen hij Michael zag binnenkomen. „Weet je iets van baby's?", vroeg Owen verontschuldi gend. Michael antwoordde glimlachend dat hij er inderdaad iets van wist. Nadat zijn vrouw was gestorven, had hij zijn dochtertje Barbara verzorgd, en hij verwachtte spoedig zijn kennis weer in praktijk te kunnen brengen. Hij keek op zijn horloge. „Ik mis niet graag het bezoekuur in het ziekenhuis", zei hij, „ik heb even vrijaf kunnen krijgen om Marga ret te bezoeken". Hij ging niet verder op het onderwerp in, daar hij zag dat Owcn niets van zijn relatie tot de familie begreep. Hij vond het beter niet in details te treden, er zelfs he lemaal niet op in te gaan. „Ik denk dat ik er wel zal zijn voordat ze weggaan", zei hij, „maar ik hoopte dat ik ze nog hier zou aantreffen". Ze gingen samen naar boven om te doen wat, te oorde len naar het aanhoudende gekrijs gedaan moest wor den. Michael had maar vijf minuten nodig om het kind te varzorgen, waarna hij naar het ziekenhui: vertrok, Owen vol bewondering en lof achterlatend. Hij kon hem niet genoeg danken. (wordt vervolgd) Samenwerking politie in Het Gooi Hilversum (ANP) De vijf Gool- se gemeenten met gemeentepoli tie zijn gisteren overgegaan tot vergaande samenwerking op po litieel gebied. Hilversum, Bus- sum, Huizen, Laren en Naarden zullen onder meer gezamenlijk hun materiële uitrusting voor de politie gaan gebruiken en elke politie-ambtenaar krijgt de be voegdheid op het gebied van een van de andere vier gemeen ten op te treden. Een 7.0 doorgevoerde samenwerking Is nog uniek in Nederland. De samenwerking tussen de vijf korpsen betreft zowel perma nente als incidentele maatrege len op het gebied van de sur veillance in het algemeen, het verkeerstoezicht en de misdaad bestrijding. De administratie van de vijf korp sen zal worden ingericht, dat alle gegevens onderling verge- lijkbuar en uitwisselbaar zijn. Ook belasting kent haar grenzen Uitgerekend op het moment dat de fiscus via de bekende „blauwe brieven" probeert uit te zoeken wat de Nederlandse burger de schatkist nog over 1972 schuldig is, onderschrijft een topman van Financiën —staatssecretaris Soholten— dat in Nederland de belas tingdruk de toelaatbaar-maximale grens nadert. Hoeveel procent er dan nog wel bovenop kan, rekent de heer Scholten niet voor ons uit; hij is wel wijzer, want wie in 1950 voorspeld had hoeveel centen er van elke verdiende gulden er door de overheid anno 1973 in het belastingzakje wordt opgehaald, zou voor gek gezet zijn. Desalniettemin is het bciastingplafond hier hoger gelegd dan in vrijwel alle vergelijkbare landen. Waarbij dan nog komt, dat ons uitgebreide sociale zekerheidsstelsel weliswaar niet perfect is, maar de gemiddelde burger toch wel voor een premielast stelt die samen met de belastingdruk bijna de helft van zijn loon of salaris uit de directe consumptie houdt. Onder de echte of zogenoemde maatschappij-critici zijn er die de grens nog lang niet bereikt vinden, omdat naar hun mening de ge meenschapsvoorzieningen regel en persoonlijke keuze bij presteren, verdienen en besteden bijkomstig zou moeten worden. Voor prakti sche consequenties gesteld, laten ze evenwel blijken in feite niet an ders te bedoelen dan via veranderingen in de inkomensverdeling het leven voor de een wat plezieriger te maken en voor de ander wat meer aan economische grenzen gebonden. Als het echt aankomt op kiezen willen ook de meeste vakbonden de inkomens toch liever tot elkaar laten komen door wat over te hevelen van de goed-verdie- nenden naar de minder gelukkigen dan door extra fiscale druk op de hogere inkomens. In studies en verlanglijstjes inzake de maatschappelijke hervormin gen wordt nogal eens over het hoofd gezien, dat drastische nivelle ring van lonen ook fiscale gevolgen zou kunnen krijgen. De kleine groep van topinkomens incasseert inderdaad een onevenredig groot deel van de nationale welvaart, maaT zij vormt ook een bijzonder aantrekkelijke clientèle voor de fiscus. Fiscus houdt vast Wat de fiscus door vermindering van het bruto-inkomen bij die zeer hoge en „gewoon" hoge inkomens zou gaan missen, moet ze elders zien te vangen. Want de fiscus moet vasthouden aan een bepaald totaal om onze fllnk-uitgegroeide en onmisbare gemeenschapsvoor zieningen te kunnen financieren. Zo beschouwd is de kreet van staatssecretaris Scholten onze belastingen naderen het zindelijke maximum ergens toch ook weer een kwestie van relativiteit. En degenen die sterk propageren dat de meest-verdienden wat minder ruimte gaan krijgen ten gunste van de minimumlijders, doen er goed aan meer te denken aan een betere verhouding tussen de net to-inkomens dan aan het afknotten van bruto-inkomens. Onverenigbaar Want het is bijvoorbeeld onverenigbaar, dat enerzijds geprobeerd wordt de grens voor het belastingvrije inkomen zo hoog mogelijk op te krikken en van de andere kant de bruto-inkomens waaruit de meeste belasting geput wordt, sterk omlaag te drukken. In het be lang van de gemeenschapsvoorzieningen zal trouwens de loongrens beneden welke er geen belasting verschuldigd is, niet veel meer op gestuwd kunnen worden. Want naarmate de kans om belastinggeld te vinden in de directe sfeer van lonen en inkomens kleiner wordt, zal de overheid zich meer gedwongen zien geld te halen uit de indirecte sfeer. Maar met belastingen als de B.T.W. en accijnzen kan de Nederlandse overheid om twee redenen niet veel verder gaan: de verhouding tussen onze belastingtarieven en die van andere E.E.G.-landen en de consequen ties voor de sociaal-economische politiek in eigen land. Het lijkt ons derhalve een onvermijdelijke conclusie dat wat door druk op hogere inkomens aan belasting minder binnen komt. door een brede bevolkingsgroep zal moeten worden opgebracht. Of met andere woorden; in hogere lonen en inkomsten voor de grote massa zal een deel moeten zitten, dat via de fiscus weer aan de collectieve gemeenschap wordt afgestaan Concessies van links In de geruchtenstroom die sterker wordt naarmate de informatiepo ging van de heer Ruppert een absoluut nulpunt dreigt te bereiken, kan ook gehoord worden dat Den Uyl de confessionele partijen meer concessies wil doen. Dit zal enerzijds wel een gevolg zijn van de overtuiging zijnerzijds, dat ook de PvdA wat moet doen om te voorkomen dat hel land re geringsloos blijft, maar onderszijds bevestigt het dat Den Uyl toch wel heel graag naar het Catshuis wil. Maar elke concessie van links blijft onvoldoende, zolang Den Uyl blijft eisen dat de inbreng in een kabinet van het linkse trio een parlementair karakter moet mogen hebben, terwijl KVP, ARP en CHU zich tot „randfiguren" zouden moeten beperken en dus voor de extra-parlementaire bijkleur zorgen. Of het kabinet wordt echt extra-parlementair en dan blijven met Biesheuvel, Scbmelzer, Andrlessen enz. ook Den Uyl en Van Mierlo buiten de regering, of links erkent dat de confessionele partijen ge lijk recht hebben om van het extraparlementaire karakter van het kabinet een schijn te maken. Universitaire chaos Minister van Veen had een dubbele reden om de zorgelijke toestand, aan de Delftse T.H. ontstaan door de bestuursleegloop aldaar sne( in de ministerraad te brengen: in de eerste plaats omdat het beeld van ons universitaire leven chaotisch dreigt te worden; ten tweede omdat de overheid met haar halfslachtige beleid inzake het ver hoogde collegegeld in ruime mate debet is aan de bestuurscrisis in Delft. Wanneer in andere universiteitssteden hoogleraren weigeren college te geven of hun functie helemaal opgeven, gebeurt dit begin 1973 niet voor de eerste, maar bepaald ook niet voor de laatste maal. De democratisering van het wetenschappelijk onderwijs heeft naast al lerlei redenen een deel van de studenten en vun het wetenschappe lijk personeel vorm en inhoud van het onderwijs volgens een meer derheidsprincipe willen laten bepalen. Een hoogleraar, die wat hem opgedrongen wordt, oprecht voelt als een aanslag op zijn verantwoordelijkheidsgevoel als wetenschaps man. zal don het weigeren om op de eisen in te gaan niet alk-en als zijn recht, maar ook als zijn plicht beschouwen. Vooral omdat de studie-motieven van tegen hem opponerende studenten ioms o«k van dubieus karakter zijn. In Delft is het acute probleem ditmaal niet van onderwijskundige, maar bestuurlijke aard. De oorzaak ligt hier voor een deel in de omstandigheid dat de bestuurstructuren die voor ons hoger oc^er- wijs zijn doorgevoerd van elk meningsverschil een conflict kunnen Minister Van Veen moet volgende week zien hoe hij in Delft de knoop ontwarren kan. We voorzien dat zijn opvolger in de toekomst meer van dit soort karweitjes op tc lossen zal krijgen. DEN HAAG (ANP) De rege ring is bereid om na het staken van de vijandelijkheden in dtf landen van Indo-China bij te dragen aan de wederopbouw van deze landen. Zij geeft er de voorkeur aan de hulpverlening 1 in het kader van de Verenigde Naties tc doen plaatsvinden, j maar zij zul zich in huur beslis- j slngen mede laten leiden door 1 de wensen die de regeringen van de betrokken landen naar I voren zullen brengen. I Dit is gistermiddag meegedeeld door de ministers Schmelzer van buitenlandse 7aken en Boer- 'tien van ontwikkelingssamen werking tijdens een bijeenkomst met de vaste kamercommissies voor buitenlandse zaken en ont wikkelingssamenwerking. In deze vergadering gaf minister Schmelzer een uiteenzetting over de ontwikkelingen In Indo- China sinds medio oktober van het vorig Jaar. Over de omvang van de hulpver lening konden de bewindslieden in dit stadium nog geen uit spraak doen. De benodigde gel den zullen moeten worden ont trokken aan de reeds vastgeleg de prirlteiten In het vlerjaren- programma van de Nederlandse ontwikkelingshulp. Hoewel de regering het zwaarte punt van haar hulpverlening duidelijk op de wederopbouw wenst te leggen, hetgeen eerst na do beëindiging van de vijan delijkheden op zinvolle wijze kan plaatsvindon, juicht zij het particuliere Inltlntief toe dat in Nederland al op gong gekomen is. De ministers achten deze ac tiviteiten zeer geschikt voor het verlenen van directe noodhulp. De Amerikaanse luchtmacht heeft bekendgemaakt dat er een twee de piloot is beschuldigd van te hebben geweigerd een aanvals- vlucht te doen op Noord-Vlet- nam tijdens de Kerstdagen. Het was kapitein Dwight J. Evans Jr.. oud 26 Jaar en piloot van een Phantom jachtbommenwer per behorend tot het 34ste tacti sche jachteskader, dat is gesta tioneerd in Thailand. De eerste dienstweigeraar was de 30-jarige kapitein Michael Heck, piloot van een zware bommen werper. Beide vliegers zullen wegens het niet opvolgen van een hevel voor de krijgsraad verschijnen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7