iemand woont er nog uit wil eigen vrije CO-nota over Leiden-Noord: stad en randqemeenten Mn raadsvergadering: Nieuwe secretaris Leimuiden beëdigd de kabel Landbouwschool Alphen 50 jaar OOK PSP wil onderzoek naar verhouding stedelijke musea Wat u moet weten GINA 3 ZATERDAG 20 JANUARI 1973 LEIDSE COURANT den Een van de meest achtergebleven gebieden van e gemeente Leiden, namelijk het noordelijk stadsdeel, omt opnieuw in het centrum van de belangstelling te taan nu het Maatschappelijk Contact Orgaan in een uit- ebreide en zeer gedocumenteerde nota een niets ver- >oemd licht heeft doen schijnen op een oude stadswijk- h—1^^ n-nood: Plan Noord. Stui kpla 2.40 tiek radicalisme en de baldadig heid, vooral onder de jeugd (6 t/m 14 jaar;, moet men tegen de achtergrond van deze om standigheden 2 1IV dit samengestelde „Portret kele daarvan volgen hier. 22.02|an een Leidse woonwijk, die in Allereerst is daar de kwaliteit van aatschappelijk opzicht achter- het woonmilieu: slechte kwali- isteld is" wil het MCO (thans teit van de woningen, onaan- ll^elzijnsraad Leiden) een bij- trekkelijke woonomgeving (wei- ■age leveren aan de voorberei- ni gspeelgelegenheid e ngroen). de leefbaarheid in deze Ook de inkomensverdeling baart )A(ijk op een hoger peil te bren- zorgen: een belangrijk deel van ijk (door een gebrekkig functione rende voorlichting en informatie is voor veel mensen het „socia- le" leven steeds ondoorzichtiger geworden), maar ook door het hoge percentage werklozen. Een sprekend cijfer: in één van de zes stemdistricten in Plan Noord was een niet-stemmers- percentage van 4549 (Prov. Staten '70), een percentage dat in geen enkel ander Leids stern- district voorkomt. r-.vW' c-r -- structuur is Plan Noord een :inig levenskrachtige wijk. venals in Leiden als geheel, is Spo et aantal inwoners dalend. de verdiende inkomens in Plan Noord (64 pet.) lag in 1970 on der de 10.000 en het overgrote deel (85 pet.) onder de 15.000. ind 1967 waren er nog 11.085 Het opleidingsniveau ligt relatief l.ijanuari '72 was dit ge- laag. Dit komt tot uitdrukking in het niveau van het uitgeoe fende beroep: handarbeiders vormen in Plan Noord verreweg de belangrijkste beroepscatego rie (waaruit weer het lage inko- ■nenspeil te verklaren valt). tot beneden de 9900. Leiden kan het dalende be- 13 olkingsbestand nog gecamou- eerd worden door toedoen van e nieuwbouw in de laatste ja- (Juwelenwijk/Merenwijk n.d.>, maar deze nieuwbouw Dan de ontwikkelingskansen. Deze lijft in Plan Noord al vele ja- zijn voor het opgroeiende deel ;n""ien achterwege. van Plan Noord betrekkelijk ge- verhuis-animo is in Noord zeer ring. De oorzaak ligt veelal ir root: 3 pet. wil beslist wel het weinig stimulerende gezins- ?RO: ertrekken. Maar omdat in deze milieu. vijk juist de laagste inkomens- Noord wordt hierdoor meer ategorieën geconcentreerd zijn meer een woonwijk, groot deel van deze po rn entiële verhuizers daar waar- chijnlijk niet aan toe komen, se achterstand van Noord ma- lifesteert zich volgens de MCO- mand meer uit vrije wil ver kiest; een min of meer gedwon gen leefgemeenschap waai iedereen ,,in hetzelfde schuitje negatieve binding dus. rapporteurs in zes punten. En- Ook de politieke apathie en poli tfOSj de 'kl IMUIDEN Tijdens de eerste ssiekvergadering van de gemeente raad heeft burgemeester Breen isteravond de nieuwe secreta- de heer Kuilboer, officieel :ëdigd en geïnstalleerd. Op de Ibune zaten o.m. de echtgeno- de heer Kuilboer, fami- ieleden, de burgemeester van Langedijk (zijn vroegere werk- gever) en collega's van de nieu- ijjwe secretaris. raad verleende een krediet voor vernieuwing van het brug- Bilderdam. De heren Gi- lissen en Treur waren van me ning dat voor het vernieuwen Gewijzigd adres van de stichting gezinsverzorging .eiden Vanaf 24 januari houdt q de stichting gezinsverzorging geen spreekuur meer aan de Morssingel, maar in hst nieuwe gebouw bij het Antonius Club huis, Mars 45. let spreekuur is dagelijks van 9 tot 10 uur. Telefonisch is de .Stichting te bereiken onder Spa nummer 49441. De stichting Ge zinsverzorging verleent hulp aan bejaarden1 en gezinnen, waarin de moeder door ziekte ontbreekt. dedt klas dedc SS, "i I] Verschuivingen biljart-strijd Veen- en Rijn NleflvOUBRUGGE in de verschil lende klassen van de afdeling Veen- en Rijnstreek vonden de afgelopen week weer enkele verschuivingen plaats, op ranglijst. In C-l is De Vergulde Vos in theorie al kampioen, ter- re# wijl in C-2 Jacobswoude door een 72 nederlaag tegen Hara- co zijn posiite aan ce Kop enigs zins zag bedreigd. De Kroon liep daarentegen weer een kost baar puntje in. C-3 speelden Nieuwe Wetering en De Schelp een zeer spannen de wedstrijd, die toch nog gelijk eindigde. Tenslotte is De Sport in C-4 weer 2 punten ingelopen op de koploper en ook hier wordt de spanning steeds scher- 5m, van het remmingswerk bij de brug het hoogheemraadschap Rijnland, als eigenaar, maar moest opdraven. De voorzitter stelde echter, dat de gemeente onderhoudsplichtig is en daarom voor deze kosten moet opko men. Hij wilde wel, op aandrin gen van beide raadsleden, bij Rijnland aandringen op een bij drage in de kosten. Het bedrag per leerling voor '73 werd vast gesteld, de fractievoorzitters Kea en Treur dankten B. en W. voor het bepaalde bedrag. G. S. hebben goedkeuring verleend voor verlenging van de Beuken laan i.v.m. verwezenlijking van het plan Honhoff. Een voorstel van de heer Gilissen om de pen sioenregeling van de wethouders tot een volgende vergadering op te schorten werd met algemene stemmen aangenomen. Bij de rondvraag wees de heer Kea op de gevaarlijke situatie op de W. v.d. Veldenweg, waa brug van de fam. Poelgeest te ver op de weg uitsteekt. De tuatie zal ter plaatse worden beoordeeld, beloofde de burge meester. Zoeterwoude Er wordt hard gewerkt aan de bouw van het zwem bad op het sportcomplex Haasbroek. Deze week is de vloer gestort voor het overdekte instructiebad. Voor de buitenbaden is men bezig met het heiwerk. Dit is voor het kleuterbad, dat helemaal apart komt te liggen, al gereed. Ravage op Goudseweg door hotsing BODEGRAVEN Een botsing tussen een melkauto en een vrachtwagen veroorzaakte giste ren op de Goudseweg een enor me ravage. De botsing ontstond doordat de bestuurder var melkwagen, G. Hamoen geen voorrang verleende aan een uit de richting Gouda komende vrachtwagen. De vrachtwagen kon nauwelijks gehavend zijn weg weer vervol gen. Door de botsing was de in houd van de melkauto zo gaan schuiven dat de weg bezaaid lag met zuivelartikelen en kruide nierswaren. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. ér Aar/Zevenhoven De stroomstoring die donderdag- -_- -7- m j avond een groot deel van Ter Aar en Zevenhoven in het duis- JL^.Ü.1_I.V ter zette, blijkt veroorzaakt te zijn door een breuk in dingskabel van het hoogspan- I ningsstation Aardam-Korteraar. Bij de reconstructiewerkzaam- 111 heden van de Kerkweg, medio vorig jaar, is er waarschijnlijk door nog onbekende oorzaak een knik in de kabel gekomen. Het door de storing getroffen gebied was bijna 2 uur van stroom ver stoken. Met een definitief her stel is door de SLF een begin gemaakt. Agenda van Hazerswoudse raadsvergadering HAZERSWOUD Op donder dag 25 ianu 's avonds om 20.00 uur, komt de raad van de gemeente in openbare vergadd- ring in het gemeentehuis aan het Frederik van Eedenplein bijeen. Op de agenda staan onder meer de volgende onderwerpen: on derzoek geloofsbrieven B.C. Poot; benoeming lid commissies van bijstand voor algemene za ken, onderwijs en middenstand; benoeming lid bestuur Sport stichting Hazerswoude; benoe ming lid algemeen bestuur streekmuziekschool „Rijnakker- oord"; vergoeding ex artikel 72 der Lager-onderwijs-wet 1930; vaststelling vergoeding Kleuter onderwijs 1970; wijziging begro ting in verband met aanschaf fing tv-toestel basisschool De Rhynenburch; wijziging begro ting in verband met vernieuwing verwarming R.K. kleuterschool Groenestein; krediet bodemon derzoek; verhoging deelname fraudeverzekering; krediet aan leg Ridder van Montfoortlaan. Prins Claus in Boskoop BOSKOOP Prins Claus zal don derdag 1 februari de nieuwe Rijks Middelbare Tuinbouw school aan de Azalealaan ko men openen. De prins arriveert omstreeks 2 uur in Boskoop. De officiële opening vindt pas thans plaats, omdat de Rijks Middelbare Tuinbouwschool tegelijkertijd het 75-jarig bestaan viert. De vereniging van leerlingen en oud-leerlingen „Arbori Cultura" bestaat 65 jaar en ook dit feit zal dezer dagen worden her dacht. Een en ander gaat ge paard met grote feestelijkheden, waarbij de hele Boskoopse bur gerij zal worden betrokken. ALPHEN A.D. RIJN In park- restaurant, restaurant Avifauna is op een Wethouder M. Paats complimi jubileumavond op feestelijke teerde namens het gemeentebe- wijze herdacht, dat 50 jaar gele- stuur. den (2 okt. 1922) te Alphen de Later op de avond wees burge- Christ. Lagere Landbouwschool meester Gallas op het grote nut werd geopend. Onder leiding van de voorzitter, de heer G. de Wit, werd een receptie gehou den waarop vele oudleerlingen, leraren cn andere belangstellen den hun gelukwensen kwamen aanbieden. Veel bloemstukken sierden de bovenzaal van het goed landbouwonderwijs, vooral in een gebied als Rijnstreek. De feestavond werd zeer gezellig en muzikaal opge luisterd door de heer J. J. Goedhart jr. uit Koudekerk a.d Rijn en door de goochelaar Te- KATWIJK Gisteren is het toch gelukt. De twfe veertig jaar oude monumentaal ie pen1" zijn verpoot van de raadhuistuin aan de Nieuwe Duinweg naar de tegenover liggende tuin naast kleuter school De Spelbrink. Vorige week vrijdag kwam een Slie- drechtse aannemer mfc't een voor dit werk veel te lichte bandenshovel. Dinsdag kwam men met een zeer zware bandenshovel, maar zonder de juiste hulpstukken. Zoals bericht bleef één van de beide veertigers in hori zontale toestand in de raad huistuin liggen. Dat heeft tot giste renmor (gin voortge duurd. Toen pas is men met de zelfde bandenshovel, voor zien van de juiste hulpstuk ken aan het werk gegaan. Het eigenlijke wegrijden van de bomen was een kwestie van enkele minuten. Het Wer stevig neerzetten in de nieuwe bodem had ..meer voeten in de aarde". Maar vóór de middag had men het werk geklaard. Gisterenmiddag heel, m,„ „og een kleinere kastanje ver plaatst van de Comman deurslaan naar de nieuw bouwwijk Molenblok Zuid. GROENTEVEILING LEIDEN (19 jan) Appelen 20—59, Cham pignons 100165, peren 4086. aardappelen 24, Andijvie 115— 128, kroten, gekookt 70, Boeren kool 7984. Groene kool 28-32, Spruiten A 66—78, Spruiten B 59-63, prei 5973, uien middel- grof 18—57, winterpeen 32 Witlof 110—153, knolselderij 21—25, sla A 17—20, Sla B 12—16 per 100 stuks, selderij 20—36. HAZERSWOUDE De be veiliging van de kruispunten op de Rijndijk komt aan de orde in de raadsvergadering van donderdag 22 februari. Het PvdA-raadslid P. Ooster- hoff heeft in verband hier mee vragen voorgelegd aan Rijkswaterstaat. per. C-l: Vergulde Vos 1: 10-9-1-55; De Sport 1: 9-5-4-38; Nieuwe Wete ring 1: 10-6-4-35Vergulde Vos 2; 9- 5-4-32; Monopole 1: 9-3-6-28; Roelofa- rendsveen 1: 10-3-7-27; De Plas 1: 11-3-8-44; Vergulde Vc_ 10-4-6-42; RBV 1: 11-6-5-39. Basse C-3Nieuwe Wetering 2: 11-7- 4-59: De Schelp 2: 11-7-4-58: Jacobs- woude 2; 10-7-3-55: De Sport 2: 11- 5-6-51Roelufarondsveen 3: 10-5-5-46: Monopole 2: 9-6-3-44: Haraco 2: 10- 4-h-';4De Plas 2: 10-1-9-23. Basse C-4: Ons Genoegen 3: 13-10-3- 81; De Snort 3: 12-9-3-71: Nieuwe Wetering 4: 13-8-5-66: Ons Genoegen 2: 12-7-5-64; Roelof a rends veen 4: 11- 5-3-57; RBV 2: 1:3-4-9-55; Het Rerht- hu'.'v i.T-6-7-54RBV 3: 13-5-8-52: Nieuwe Wetering 3: 13-5-S-52: Ja- cobswoude 3: 11-7-4-49: De Kroon 2: Alphen Vergezeld van zijn echt genote bracht de heer P. N. dep Leeuw, directeur aanvullende, sociale voorzieningen van het j ministerie van Sociale Zaken, gistermiddag een kort bezoefe aan de sociale werkplaats aanl de Spoorhaven in Alphen. Hun', belangstelling ging vooral uit1 naar de nieuwe test- en trainings-1 afdeling van de werkplaats. On der leiding van de heer A. del Lange, bedrijfsleider (links op i rug) kregen de heer De Leeuw j en zijn echtgenote een rond-1 gang door de werkplaats en uit leg van de arbcidsmethode. LEIDEN De heer Amptmeier (PSP) heeft gisteren in de com missievergadering CRM vragen gesteld over de verhouding tus sen de Lakenhal en het molen- heropende. gerestaureerde schouwburg te trekken. Wethouder mevrouw Den Haan hoopt dat het cultuurbeleid in de toekomst verbeteren zal. Van de Raad voor cultuur is binnen kort een rapport hierover te verwachten. Over de zwembadnota wilde de wethoude. niets zeggen, on danks sterke druk van de com- LEIDEN In de Harte- brugkerk zal a.s. zondag om 9 uur een plechtige Hoogmis worden opgedragen door Monseigneur Simonis, bis schop van Rotterdam. Daar na zal in het Anthoniusclub- huis een gezamenlijk ontbijt worden gehouden voor leden van het Nederlands Katho liek Ondernemers Verbond, die deze ochtend organiseert. Ook hierbij zal dr. Simonis aanwezig zijn en spreken. i OEGSTGEEST Het PvdA-bestuur afdeling Oegst- geest is nu als volgt samen gesteld: Voorzitter, T. Tjia; 2e voorzitter C. van Alderwe- gen; secretaris, J. van Ben ten; penningmeester, C. Zweistra; leden: O. van Bel le, G. van Benthem, M. L. G. van Benthem. M. Haasnoot. B. Prins. Het se cretariaat is gevestigd aan de Anemonenlaan 11 te Oegstgeest. VOORSCHOTEN Naar aanleiding van vragen van de KVP-fractie zal er op de perrons van het NS-station schuilgelegenheid komen. B. en W. hebben daartoe con tact opgenomen met dc di rectie van de N.S. Vooral op het perron voor de richting Den Haag bleek de schuilge legenheid te gering. LISSE De traditionele Huisroeiwedstrijd begint morgen met de uitreiking van de potten door de heer Th. van Beek in De Engel Zaterdag 17 februari kan men op een tentoonstelling gaan zien wat de resultaten zijn van de inspanningen de huis-kwekers. LISSE Alle gelukkigen jan. wordt In het Gastenhuis Welkom aan de Bondstraat te Lisse een evangelisatie- dienst gehouden door de Ak- tie Kruistochten Nederland Bollenstreek. In deze dienst zal voorgaan ds. J. Graven deel. aanvang 8 uur. RIJPWETERING Het prijsjassen t.b.v. de bejaar- denkas vindt vanavond plaats in café De Vergulden Vos. Er zijn vele mooie prij zen te winnen. Aanvang 20.00 HAZERSWOUDE heer A. J. Keune, tot voor kort één van de twee Ha- zerswoudse vertegenwoordi gers in de streekmuziek school Rijnakkoord te Lei derdorp, is verhuisd en kar op grond daarvan niet meer als afgevaardigde voor deze plaats worden aangewezen. B. en W. adviseren de raud mevrouw K. A. Bruinsm Smit te benoemen tot lid van het algemeen bestuur. Moeilijkheden i wonii houw Hoogmade Bij de bouw te Hoogmadc Is t.a.v. tie woningwei- en prcmlewonln- gen geen enkel bezwaar van ho gerhand gekomen, evenmin voor de hoge uitgaven voor het bouwrijp maken, voor zover dit betreft de bouw van 22 woning wet- en 16 premiewonlngen. Wat betreft evenwel het bouwrijp maken t.b.v. de vrije sectorwo ningen staan bedenkingen, die gebaseerd ziin op de in het ont- werp-streekplan Plassengcbiied neergelegde planologische visie. Hierin wordt gesteld, dat dc wo ningbouw in Hoog made moet worden beperkt en slechts mag plaats vinden ter voldoening aan de behoefte van de eigen bevol king. B. en w. kunnen niet akkoord gaan met een dergelijke be snoeiing van de bouwplannen in Hoogmade, omdat de vrije sec torbouw te Hoogmade praktisch de enige mogelijkheid biedt het bestemmingsplan financieel rond te krijgen. Overleg met de directie van de Volkshuisvesting heeft geen uitzicht geboden ov»»r de verhoging van de grondpr.js voor de woningwetwoningen. Een verhoging van ƒ100 per kavel betekent een huurverho ging van 10 gulden per maand. Reden waarom alle bezwaren gemotiveerd nog eens ter tafel zullen worden gebracht bij GS. zaken, zoals een goede ming en werkverdeling. De Valk, de beide ste- Directeur Wurfbain van de Laken- delijke musea. Hij vroeg zich af hal. bij de vergadering als gast of het molenmuseum niet tekort aanwezig, beloofde over deze werd gedaan in vergelijking kwestie met het personeel van met de Lakenhal. Gebleken was De Valk te gaan praten. Hij kon dat beide instellingen vrijwel verder meedelen dat de bewa- evenveel bezoekers trekken. king in de beide musea nu prac- Toch ontbreekt het in De Valk tisch geregeld was. aan nog heel wat belangrijke De samenwerking tussen K O missie. en de schouwburg moet gehand- De heer Van Aken (PvdA) stelde haafd blijven, ondanks de 70.000 mevrouw Den Haan voor om gulden verlies. Het gevaar be- met Jt Sportstichting eens te staat namelijk dat men bij gaan praten over het boekje staking van de samenwerking nu over twee, drie jaar veel meer kosten en moeite zal heb ben om het publiek naar de dan met wensen en klachten dat de Stichting jaarlijks uitgeeft om j zo te komen tot een gezamenlijk j plan ter verbetering. NOORDWIJKERHOUT Het interieur van hotel Van der Gees is gistermiddag, geheel vernieuwd, door het bouwbureau Niersman uit Voorschoten aan de jonge firmant Frans van der Geest opgele verd. De hotelaccommodatie is verbeterd (ruimere kamers en meer comfort), maar de meeste aandacht kreeg de vernieuwing van het café. Centraal staat daar nu de ronde open haard met gestoffeerde nieuwd. Het geheel ademt de sfeer van de Engelse plattelands- banken, die noden tot gezellige kout. De bar werd volledig herbergen, van waaruit de kastelein en zijn vrouw een groot deel van hun ideeën putten. De heer v. d. Geest sr. (sinds 1940 zijn beste krachten wijdend aan de zaak) verrichtte de officiële opening door de haard aan te steken zie foto). Burgemeester H. J. M. Bosma noemde het vernieuwde bedrijf een aanwinst voor recreatief Noord, wijkerhout. VEEMARKT LEIDEN (19 jan.) Aanvoer: stieren 15, melk koeien 40. vette koeien 214, vare koeien 50, vette kalveren 30, vette schapen 40, vette lamme ren 692, varkens (zeugen) 61, schrammen 18, biggen 542, gei ten 16, totaal 1718. Prijzen (in guldens per stuk): slachtstieren per kg. gesl. gew. 6,10—7,00; melkkoeien 15502250; vette i, koeien per kg. gesl. gew. 5,20—* 6,70; vare koelen 1150—2000; vette kalveren per kg. lev. gew- 5,005,60; vette schapen 100 140, vette lammeren 165—215; drachtige zeugen 500600; schrammen 115—135; biggen 90—100; geiten 20—00. Handel: slachtstieren goed, melkkoeien redelijk, vette koeien vlug, vare koeien redelijk, vette kalveren goed. vette schapen vine, vette lammeren vlug. zeugen redelijk, schrammen redelijk biggen re delijk, geiten vlug.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3