Oude glorie van de RAF voor nageslacht bewaard 1 Wat moet Pompidou met links bewind? NIEUW MUSEUM IN LONDEN ZATERDAG 20 JANUARI i Dit Stranraer-walervliegtuig is een boot", het enige overblijvende exempla de trotse bezittingen v i dit merk, werd gebouwd in Canada. RAF-museum. Deze „vliegende Contrast: een Avro 504K oefenvliegtuig Lighfning-straaljager, die 2.400 km per met opj de achtergrond een van Frankrijk naar Enge land. Tijdens de eerste wereldoorlog, namelijk tot 1916, werd de Blériot XI nog gebruikt door het „Royal Flying Corps", voorganger van Groot- Brittanniës Royal Air Force". De bewapening van dit broze -vliegtuig be stond uit een revolver of een geweer, afgevuurd door de piloot. De Blériot XI gelijkt op een teer koolwitje dat met zijn delikate vleugels te rechtgekomen is in een spinneweb. Inclusief de gewapende piloot, bedroeg het gewicht van dit vlieg tuigje 900 pond. Destijds had het eeen maximum snelheid van 80 km per uur. Een moderne tegen hanger van die kleine pio nier, de PIB Lightning, wordt eveneens geëxpo seerd in Hendon. Deze straaljager lijkt naast de Blériot een brutale zilve ren haai, die ongeveer 2.400 km per uur haalt. Dè periode van de eerste wereldoorlog wordt nog vertegenwoordigd door talrijke tweedekkers, waarender de Avro 504K, een oefenvliegtuig uit 1918, en driedekkers, zoals de Sopwith, een jacht vliegtuig met een uursnel heid van maximum 171 km. Het museum is ook rijk aan vliegmachines uit de tijd tussen beide we reldoorlogen, de periode waarin de vliegende kis ten sterk gestroomlijnd werden. Het grootste van deze toestellen, de Vickers Vimy-tweedekkerbom- menwerper, was bij de Britse luchtmacht in ge bruik van 1918 tot 1933. Met een van deze machi nes staken de RAF-piloten Alcock en Brown in juni 1919 voor het eerst non stop de Atlantische Oceaan over. Hun Vickers Vimy wordt echter be waard in het „Science Museum" van centraal Londen. Het RAF-Museum gaat bijzonder trots op zijn verzilverde Supermarine Stranraer, het laatste nog overblijvende exemplaar van een in Groot-Brittan- nië ontworpen tweedek kerwatervliegtuig. Deze „vliegende boten" deden dienst in de RAF van 1936 tot 1944. De Supermarine Stranraer, die men kan bewonderen in Hendon, werd gebouwd in Canada en vloog tijdens de tweede wereldoorlog voor de Ko- Van onze correspondent Roger Simons. LONDEN „S for Su gar" staat in het nieuwe museum van de Britse Luchtmacht te Hendon, in Noord-Londen, op de ere plaats. Geen wonder, want „S for Sugar" is de trots van de RAF. Een merk waardige oude kist, die haar speren verdiende tij dens de tweede wereldoor log" „Sugar" is een Avro Lan caster-bommenwerper, die 124 „sorties" gedaan heeft boven het Derde Rijk en telkens veilig terugkeerde naar Engeland. Hoewel het afweergeschut hem soms erg toetakelde en hij ooit boven Berlijn op een andere Lancaster botste, bracht „Sugar" zijn be manning steeds weer thuis. „Si^gar" werd een legerde, die letterlijk be waard bleef voor het na geslacht. Deze imposante bommen werper, met zijn vier Rolls-Royce Merlin- sohroefmotoren, is een van de ongeveer 40 vlieg tuigen, tentoongesteld in het RAF-museum dat ein de 1972 officieel geopend werd door de Britse ko ningin. De 7.300 Lancas ters van de RAF hebben 608.000 ton bommen uitge worpen boven Duitsland. De Lancaster was de be langrijkste Britse bom menwerper van de tweede wereldoorlog; de enige vliegmachine, die geladen kon worden met d« „Grand Slam"-bom van 22.000 pond, bestemd om dammen te vernietigen. Ofschoon de „Royal Air Force" en haar voorgan gers sinds 1912 uitgerust werden met tenminste honderdduizend vliegma chines, die heus niet alle maal verloren zijn gegaan tijdens beide wereldoorlo gen, blijven daarvan ver bazend weinig toestellen over. Van degene die ge bouwd werden tijdens We reldoorlog 1 de Camels, de SE5's, de Bristol-jacht- vliegtuigen, e.a. be staan er nog slechts een twintigtal. 25 jaar na We reldoorlog 2 zijn nog zo wat 75 Spitfires verspreid over de aarde, enkele Hurricanes, een handvol Mosquito's en nauwelijks 2 of 3 Lancasters. „Sugar" en vele andere historische vliegende krat ten hebben een veilig on derdak gevonden dank zij de ijver en de volharing van luchtmaarschalk Sir Dermot Boyle en Dr. John Tanner, directeur van het nieuwe museum, die samen 10 jaar lang ijver den om het miljoen pond sterling (8 miljoen gul den) in te zamelen dat ze nodig hadden voor een ge schikte lap grond en een aantal oude vliegmachi nes. De keuze viel op Hendon, omdat vroeger zich daar een luchtmacht basis bevond. AI in 1911 werden er militaire vlieg tuigen getest. De luchtba sis van Hendon was zeer aktief tijdens de eerste wereldoorlog. Rond twee hangars uit die periode werd een impo sant gebouw opgericht dat ruim en hoog genoeg is om er permanent een aan tal vliegtuigen in te expo seren. Ieder aspect van de Britse luchtmacht, de afêelopen 60 jaar en van daag de dag, wordt op boeiende wijze geïllus treerd met een bioscoop (200 zitplaatsen), een win kel met luchtvaartsou venirs en en restauratie zaal. De bezoekers van dit gloednieuwe museum wil len uiteraard in de eerste plaats vliegtuigen zien. Wat de geschiedenis van de militaire luchtvaart be treft, komen ze nergens ter wereld beter aan hun trekken. De oudste vlie gende kist, die tentoonge steld wordt, is de Franse Blériot XI, een later mo del van het broze toestel waarmee Louis Blériot in 1909 zijn historische vluéht Twee vliegtuigen van meer dan 50 jaar geleden: op de voorgrond de sopwith-driedekker, een jachtvlieg tuig uit de eerste wereldoorlog dat 170 km per uur kon halen; op de achtergrond de Vickers Vimy-bommen- werper, die in 1918 in gebruik genomen werd door de RAF. F24, die bijna 160 km sneller en tweemaal zo zwaar was dan zijn jong ste broertje. Deze Super marine Spitfire is een van de sierlijkste vliegmachi nes, die ooit gebouwd wer den. De F24 had een top snelheid van 693 km per uur en bleef bij de RAF in dienst tot 1952. Wat dé Britten en de Amerikanen „the jet age" noemen, namelijk het tijd perk van de straalvliegtui gen, is ook uitstekend ver tegenwoordigd in dit mu seum van de RAF. De Gloster Meteor, het enige straalvliegtuig dat tijdens de tweede wereldoorlog gebruikt werd door de geallieerden, staat er op een ereplaats. Van deze Meteor werden 3.300 exemplaren gebouwd. Met 't tentoongestelde toestel, de EE 549, bereikte Group Captain E.M. Donaldson in 1946 de wereldrecord snelheid van meer dan 1.000 km per uur. In dezelfde afdeling van het museum ziet men de Canberra, die in 1953 de luchtrace Londen-Nieuw- Zeeland won; 20.352 km in 23 u. 51 minuten. Naast deze „vroege" en tamelijk kleine jets is de moderne, pijlsnelle Lightning een ware luchtreus. Ook de Hawker P. 1127-straal ja ger, die loodrecht opstijgt, verdient een speciale ver melding. Voor al wie geboeid wordt door de luchtvaart, is dit nieuwe museum van de RAF een „must" in Lon den. De geëxposeerde oor logsvliegtuigen werden verzameld in de Verenig de Staten, Canada, Noor wegen, Portugal, Afgha nistan, Australië en Enge land. Ofschoon op dit mo ment slechts 36 vliegma chines tentoongesteld wor den, bedraagt de totale collectie van het museum niet minder dan 110 toe stellen. Het ligt in de be doeling de expositie regel matig te wijzigen. Dr. John Tanner heeft niet veel moeite gehad om sommige vliegtuigen te bemachtigen. In andere gevallen duurde het ech ter maanden en zelfs ja ren eer ze voor de dag kwamen. Hij had veel ge duld nodig en werd vaak teleurgesteld. De Hurrica ne in het museum isnaar verluidt een van de vijf, die nog overblijven in de wereld. Een andere zeld zame vliegmachine in Hendon is de Bristol Beaufighter, die door de Britten ontdekt werd in Portugal. Van de Beau fighter blijven in heel de wereld nog maar drie exemplaren over. Ofschoon het RAF-Mu- seum zich bevindt in het enigszins afgelegen Noord-Londen, duurt het meestal heel wat langer om unieke oude vliegtui gen te ontdekken dan om Hendon te vinden. Het station „Colindale" van de Ondergrondse „Nor thern Line", die echter in dit deel van Londen bo vengronds rijdt, ligt er vlak bij. ROGER SIMONS. ninklijke Canadese Lucht macht. Voor de RAF werden meer Vickers Wellington bommenwerpers gebouwd dan vliegtuigen van een ander type. Van de 11.461 Wellingtons, die de fabrie ken verlieten, blijft echter voor zover bekend slechts één exemplaar over. Het staat eveneens in het RAF-Museum van Hendon. De Wellington kon een maximumsnelheid ontwikkelen van 400 km per uur. Het maximumge wicht van zijn lading bommen bedroeg 4.500 pond. Hij was bovendien bewapend met acht ma chinegeweren. De unieke Wellington van het RAF- Museum heeft een hoofd rol gespeeld in de bekende Engelse oorlogsfilm „The Dam Busters". Het museum beschikt ook over de oudste overblij vende Spitfire, een Mark 1, die slag geleverd heeft in1 de „Battle of Britain", en de laatste Spitfire, de Enkele van de gevechtsvliegtuigen, die men in het RAF-museum van Hendon kan bekijken; op de voor grond een Miles Magister-oefenvliegruig, links het enige overblijvende Defiant-jachtvliegtuig en de laatste van de Wellington-bommenwerpers; rechts een Sea Fury-jager. PARIJS Nadat de Gaullisten twee weken geleden onder leiding van premier Messmer hun program ma voor de komende verkiezingen hadden bespro ken, zullen op 5 februari de meerderheidspartijen In het Franse parlement een massale bijeenkomst houden. Ze hopen dat die vergelijkbaar zal zijn met de bijeenkomst van de linkse drie - commu nisten, socialisten en linkse radicalen - die vorige maand heeft plaats gehad. Hoewel de verkiezingsstrijd pas officieel op 12 fe bruari van start gaat, drie weken voor de verkiezin gen, zijn de gevechten al begonnen. Het gemeen schappelijke programma van de linkse drie is al eni ge. maanden openbaar. De opinieonderzoeken die wekelijks verschijnen, sug gereren dat het een nek-aan-nek-race wordt. Andere peilingen geven een ruime meerderheid voor de link se drie te zien. Maar afgezien van deze voorspellin gen is het publiek vooral geïnteresserd in de vraag die eraan vastzit: wat gaat de president doen als er een linkse meerderheid uit de bus komt? President Pompidou houdt van het politieke spelle tje, dat ook met veel hartstocht door zijn grote voor ganger (De Gaulle) beoefend werd, om de mensen in het ongewisse te laten, of, wat de Amerikanen noemen, zijn keus nog open te laten. Ook zijn pers conferentie van 9 januari heeft in dit opzicht nauwe lijks nieuws opgeleverd. Wat in eerste instantie zijn bedoelingen verdacht maakte, was een verklaring van premier Messmer, die zei dat de president na de verkiezingen een nieu we regering zou vormen op basis van de politiek die hij op dat moment wilde volgen en niet op basis van de een of andere verkiezingscombinatie. In onze oren klinkt dit als een vierkante ontkenning van het democratisch stelsel. De reactie van de Fransen was niet zo fel, omdat Pompidou al eerder twijfel had opgeroepen door zijn uitspraken. Tijdens een persconferentie in de afgelo pen zomer verklaarde hij dat hij noch Mitterrand (socialisten) noch Marchais (communisten) zou vra gen een nieuwe regering te vormen. Toch verklaarde een zegsman van de regering onlangs dat Pompidou bij de vorming van een nieuwe regering „de grond wet zal raadplegen". Wat zegt de grondwet over dit onderwerp? Helaas erg weinig. Pompidou beweert dat de grondwet erg flexibel is. Zij bepaalt dat de president de premier zal aanwijzen en op zijn aanbeveling de ministers benoemt. Maar dit betekent niet dat de president de leider van de grootste partij of partijen moet vra gen. Volgens de grondwet zou hij zelfs een minder heidsregering kunnen vormen, zelfs als het parle ment deze met moties van wantrouwen omver zou willen werpen. De grondwet van de vijfde republiek geeft de presi dent verregaander en onbelemmerder bevoegdheden dan de Amerikaanse president geniet. Afgezien van zijn recht op de premier en ministers te benoemen en te ontslaan, leidt hij de wekelijkse vergaderingen van het kabinet. Hij leidt de buitenlandse politiek en heeft het recht om te onderhandelen en verdragen te ondertekenen. Hij kan het parlement ontbinden om een wet aan een nieuw debat te onderwerpen en kan een volksstemming laten houden over elke nieu we wet. President Pompidou heeft deze bevoegdheden nog verder uitgebreid. Hij houdt werkelijk controle op alle belangrijke regeringsbesluiten door zelf alle be langrijke vergaderingen bij te wonen. Er wordt geen grote beslissing genomen zonder zijn toestemming. Daarom valt het inderdaad te betwijfelen of presi dent Pompidou goed zou kunnen functioneren met een regering en parlement die beheerst worden door leden van de oppositie. Zijn directe betrokkenheid bij het werk van de regering is te groot. Maar er is nog een ander probleem. President Pom pidou gelooft, omdat een president rechtstreeks ge kozen wordt voor een periode van zeven jaar, dat hij een rechtsgeldig mandaat heeft om die politiek te voeren die hij in het belang acht van Frankrijk. Dit recht kan niet aan leden van het parlement gegeven worden - hoewel Pompidou zelf maar 37,5 pet bij de verkiezingen kreeg. Het vooruitzicht van een verkiezingssucces voor links in maart, is - begrijpelijk - niet plezierig voor Pompidou. Hoe zal hij nu precies de grondwet gaan toepassen? Hij schijnt minstens vijf mogelijkheden te hebben: 1. Een premier en een regering benoemen, afkom stig uit de nieuwe parlementaire meerderheid en hieraan zijn eigen politieke opvatting aanpassen, zo dat de regering efficient kan werken. Dit komt voor hem niet in aanmerking. 2. Het nieuwe parlement ontbinden en nieuwe verkie zingen uitschrijven, waaraan hij direct zijn eigen toekomst zou kunnen verbinden. Maar dit zou ave rechts kunnen werken. 3. Zelf aftreden. Dit komt voor hem nog minder in aanmerking. 4. Een minderheidsregering samenstellen van Gaul listen en bondgenoten en aan het parlement overla ten of dit er mee wil samenwerken. Op die manier lijkt het nauwelijks aannemelijk dat er goed gere geerd kan worden. En wat doet de president als de regering ontslag neemt? 5. Als links niet de absolute meerderheid in het par lement krijgt, kan de president proberen de huidige meerderheid uit te breiden voor hervormingsgezin- den in een nieuwe regering op te nemen. Dit zou weieens de aangewezen mogelijkheid kunnen zijn. Maar ook een variant van 1 en 2 is niet uitgesloten. Pompidou benoemt dan zijn tegenstander Mitterrand tot premier en gebruikt dan zijn bevoegdheden om de linkse regering te belemmeren. Als hij dan merkt dat de kiezers voldoende teleurgesteld zijn in de nieuwe regering, ontbindt hij het parlement en schrijft nieuwe verkiezingen uit. Waar veel Fransen zich nu bezorgd ommaken is dat een linkse regering haar macht niet zou willen af staan als ze haar meerderheid in het parlement ver liest. Mitterrand heeft hierover gezegd dat de socia listen onder zulke omrtandigheden beslist hun ont slag zullen indienen. Maar wat doen de Gaullisten straks in zo'n situatie? Want daar gaat het in feite om. (Copyright The Guardian)

Leidse Courant | 1973 | | pagina 14