Catshuis: droom van iedere politicus NEDERLANDSE POLITIEK LIJDT AAN ZELF-OVERSCHATTING 53 DAGEN KABINETSCRISIS HIJ OF IK: DAT IS DE HELE KWESTIE, MAAR SOMS IS HET .HIJ EN IK' DEN HAAG Spelen om het be zit van het Catshuis is in de Ne derlandse politiek een bijzonder hoog spel. Het brengt succes of het breekt de politicus soms voor altijd. Toch droomt praktisch ie dere Nederlandse politicus min stens één keer in zijn leven van dit Catshuis. Zo ook drs. J. den Uyl, de 53-jarige leider van de so cialistische Tweede Kamerfractie. ftn aantal Nederlanders voor liet een dramatische ontwikke ling in de vaderlandse politiek-. Zij zien zelfs de grote chaos al ïoor zich opdoemen, om'dat nie mand met iemand anders in zee wil gaan. Het land wordt zo zeggen zij, onregeer baar, onbestuurbaar, een prooi de politieke en niet-politie- ke profiteurs. Zelfs een gedegen en voorzichti ge politicus als mr. W. Aantjes een van de voormannen van de anti-revolutionairen heeft kort voor de verkiezingen van 29 no vember vorig jaar voorspeld, dat Nederland in een soort Franse vierde republiek terecht zou komen als het zo doorging. Met andere woorden: in Neder land zou het onmogelijk worden II om een behoorlijke regering sa men te stellen. „Nu of nooit" heeft hij dezer da gen opnieuw gedacht. Want wan neer zijn triomfale intocht in het Catshuis als minister-president deze keer mislukt, zal het drs. J. den Uyl nooit meer lukken. Per slot van zaken is hij al 53 jaar en de Nederlandse maatschappij ziet steeds liever jongere gezichten, ook in de politiek. Het gaat thans in het politieke po- kerspel om het Catshuis om het premierschap tussen hem, drs. J. Den Uyl en de KVP. Opnieuw tussen hem en de KVP en dit sinds oktober 1965 toen het kabinet Cals ten val gebracht werd. Dat heet onder de Nederlandse politici „elkaar de Zwarte Piet" proberen toe te spelen. De gewone Neder landse kiezer noemt het liever het elkaar bijna onmogelijk maken. De PvdA wil niet met de KVP (of de confessionelen), de KVP wilde niet meer met de PvdA. En de marge tussen „willen en wilden" is het kleine veld van de Neder landse politieke strijd geworden. Hoewel een ruime meerderheid van de kiezers die op de PvdA hebben gestemd en 40 procent KVP-stemmers een regering van minstens PvdA en KVP wenst. Wij zouden dan voor de ellende staan, dat regeringen elkaar zouden opvolgen met zo onge veer de snelheid van het geluid. Het gevolg: een totaal bank roet van de goedwillende en goedbedoelde politiek. Hebben wij dit aan ons zelf te wijten of bevinden we ons mid den in een totale verandering in Nederland? Feit is, dat er veel meer in eco nomisch, maatschappelijk en po litiek Nederland omgaat dan in het gewone dagelijks leven blijkt. Feit is bijvoorbeeld, dat de Nederlandse politici parle ment en regering lang niet (heer alleen uitmaken wat er in pns land te doen staat. Veel meer doen dat de economen, de financiers de ondernemers, de vakbonden, de aktiegroepen, de pressiegroepen- Zij zijn het die de lijn bepalen, waarop Neder land moet koersen. Maar het zijn vooral de kiezers die het be leid langzaam maar zeker rich ting geven, of de politici dit nu willen of niet. Daarom is het vol betekenis, wanneer een grote meerderheid van de Nederlanders een rege ring wil hebben, waarin de KVP en de PvdA opnieuw met elkaar regeren, eventueel met enkele andere partijen. Het is ook vol betekenis, dat een groot deel van Nederland het referen dum ingevoerd wil hebben. Dit referendum wordt in Zwitser land met veel succes toegepast. Bepaalde politieke of andere be leidskwesties worden aan het hele volk voorgelegd. De uitslag van dit onderzoek, dit „polsen van het volk", is beslissend voor bedoelde kwestie. Nederland kent echter nog ande re problemen. De politieke par tijen hebben namelijk in de loop der j&ren hun eigen machtsblok jes ontwikkeld mede ook dankzij hun grotere of kleinere invloed op benoemingen. Een aantal posten in Nederland is zonder meer belangrijk, omdat vandaar uit het centrale, provinciale, ge meentelijke en „indirekte" be leid bepaald wordt. De invloed op benoemingen, op het bezetten van sleutelposities, is het grootst wanneer politieke partijen deel uitmaken van de regering. Van daar dikwijls allerlei frustraties in diverse partijen, tegenwoor dig vooral in de PvdA omdat deze partij zolang buiten de re gering gebleven is. Posities of zo men wil carrières blijven nu eenmaal aantrekkelijk, welke politieke kleur men ook heeft. Niet alleen aantrekkelijk vanwe ge de status, maar ook vanwege de financiële mogelijkheden. Bij vele betekenen deze posten voor al het invloed kunnen uitoefenen op de maatschappelijke en staatkundige hervormingen vol gens de programma's van be trokken politieke partijen. En dat alles vormt een voortdu rende machtstrijd om de huis- steutel van het Catshuis. Dezelfde strijd om de macht vindt men de laatste tijd weer terug in de zogenaamde polari satie in Nederland. Hoe meer men tegenstellingen bij de ander weet op te roepen, des te ge makkelijker gaat het om de ei gen macht te vergroten met alle maatschappelijke en politieke voordelen vandien. De idealen die men in de poli tiek heeft kunnen daarmee dan ook verwezenlijkt worden. Hebben wij, gewone Nederland se kiezers, daarmee nu zoveel te maken? We weten wel beter Want ons leven gaat verder, dan alleen maar totdat ons bedje ge spreid, ons kostje gekocht, of onze zekerheid vastgelegd is. Er is zo ontstellend veel gaande in deze wereld, in ons Nederland van 1973 dat wij gewone kiezers zeer nauw betrokken moeten blijven bij het politieke gebeu ren. Zeker, wanneer politici el kaar niet kunnen of willen vin den, omdat zij toevallig eikaars kleur, afkomst of belijdenis niet „lusten". Die tijd zijn wij allang voorbij, ook al willen vele politi ci dit nog steeds niet aanvaar den. Wanneer drs. J. den Uyl van mr. F. Andriessen verlangt, dat deze de VVD nu eindelijk af zweert als regeringspartner moet hijzelf ook nadenken. Want een groot deel van zijn partij en van zijn kiezers wil, dat hij met de KVP in zee gaat. Zoals een groot deel van de KVP wil dat mr. Andriessen en zijn KVP- fractie met de PvdA achter de regeringstafel gaat zitten. Maar dan komt het, want drs. J. den Uyl heeft voor de verkie zingen broederschap gezworen met D'66 en met de PPR, om gedrieën in de regering, of ge drieën in de oppositie te gaan. En daar staat men dan in de politieke kou. Want de Progres sieve Drie hebben bij de verkie zingen geen meerderheid be haald, evenmin als de confessio nelen. Dan kan men wel willen pola riseren, willen deconfessionalise- ren of wat ook. Het feit ligt er. er zjn zo geen meerderheden in Nederland. Dus, zeggen wij. ge wone kiezers, ga dan aan tafel zitten en praat net zo lang tot je met elkaar een meerderheid hebt, zoals de kiezers op 29 no vember gewild hebben- Politici maken namelijk steeds de fout, om behoorlijke enquêtes en gefundeerde wetenschappelij ke onderzoekingen naast zich neer te leggen, tenzij in zo'n on derzoek iets van hun eigen poli tieke gading te vinden is. Dan grijpen ze die stok. om hun te genstander opnieuw te lijf te gaan. Voor de hand liggende conclusies worden wanneer zij niet in eigen politiek raam passen doodgezwegen of on dersteboven gepraat. En de Ne- r samenwerken, jullie politici" Iedere Nederlandse politicus droomt minstens een keer in zijn leven over het Catshuis. derlandse kiezer blijft in de kou staan. Dan maar nieuwe verkiezingen? „Nee", zegt mr. dr. Bas de Gaay Fortman van de PPR, „dat lost niets op". „Ja", zeg gen anderen, onder meer mr. H. van Mierlo van D'66. „want dan wordt de polarisatie nog duide lijker". Zijn collega Hans de Gruyter gaat nog verder: „Dan bevorder je alleen maar de de confessionalisering. Want over 50 jaar bestaat er geen christen dom meer." Waarmee deze pragmaticus van D'66 bewijst van de historie wei nig geleerd te hebben. Van een Noordbrabander had men ande re opvattingen mogen verwach ten. Of de KVP politiek dan zo slim gemanoeuvreerd heeft? Ook dat mag men betwijfelen, omdat het grote politieke spel al ver voor de verkiezingen duidelijk gewor den was. Het moet voor vele KVP-ers maar ook voor vele progressieven een enorme te leurstelling geweest zijn te moe ten ervaren, dat van dit alles vooral de VVD geprofiteerd heeft. En dat bijvoorbeeld vele vrouwen, die de KVP op 29 no vember ontrouw geworden zijn (tweederde van het verlies aan kiezers bij de KVP... de VVD van Hans en Pien gekozen heb ben. De crisis in de Nederlandse par lementaire democratie is door dit alles bijna levensgroot ge worden. Als men tenminste de ontrouw, het wantrouwen van de kiezers ten opzichte van wat er de laatste jaren gebeurd is, als een aanwijzing in die richting wil zien. Eén simpel voorbeeld: zelfs de nieuwe kiezers (Nederlanders van 18 jaar af) vinden dat de kleine Nederlandse zelfstandige door regeringen en parlement schandelijk verwaarloosd is. Op die kleine zelfstandige heeft de Nederlandse maatschappij al een ontelbaar aantal jaren ge dreven. Een ander voorbeeld hoe het in Nederland ligt: N.K.V.-voorzit ter Mertens heeft destijds de po litici die zich zo nodig met de vakbonden moeten bemoeien Ia- ten weten dat zij zich met hun eigen zaken, „met het algemeen belang" moeten bezighouden en niet met alleen vakbondswerk. „Dat doen wij wel", aldus de heer Mertens. „We hebben weinig vertrouwen in de Nederlandse politici" heeft een vrij groot deel van de Ne derlanders gezegd tijdens een nationaal verkiezingsonderzoek na de laatste verkiezingen. „De Nederlandse kiezer '72". het rapport over het onderzoek van de verkiezingen november 1972 leert de politici in dit verband meer, dan wat ook. Ongestraft kan men de realiteit nooit lang ontkennen. Noch drs. J. den Uyl, noch mr. F. An driessen. noch kabinetsinforma teur dr J. Ruppert, noch welke andere politicus ook. Want nog maar 14 procent van de kiezers heeft „veel vertrouwen" in de politieke partijen. Maar bijna de helft heeft er weinig of helemaal geen vertrouwen meer in. En niet minder dan 70% van de kie zers zegt: „Politieke partijen beloven veel, maar er komt wei nig van terecht." F.cn teken aan de wand van de Nederlandse parlementaire de mocratie. Er is nog hoop, want den Uyl en Andriessen streven in wezen .op den duur naar het zelfde: een meerderheidskabinet liefst met elkaar. GUIDO HALLEEN TON v.d. HOUTEN DEN HAAG Vandaag is de 53ste dag van de kabi netscrisis, die woensdag 29 november 1972 begon. Dat was de dag van de verkiezingen voor de Tweede Kamer. De koningin nam toen de ontslagaanvrage van het op vijf par tijen steunende kabinet Biesheuvel in overweging. Na de oorlog hebben we nu al vijftien kabinetscrises meege maakt. De kortste duurde zes dagen (in 1969) en de lang ste 121 dagen (In 1956). Vijf kabinetscrises duurden langer dan vijftig dagen; dat waren die in 1952, 1956, 1959, 1963 en 1971. Tien kabinetscrises werden binnen vijftig dagen opge lost: in 1946, 1948, 1951, 1955, 1958, 1960, 1965, 1966, 1967 en 1972. De duur van kabinetsformaties na verkiezingen voor de Tweede Kamer was als volgt: 36 dagen in 1946, 30 In 1948, 66 in 1952, 121 in 1956, 68 In 1959, 70 in 1963, 47 In 1967 en 69 in 1971. Het verloop van de huidige kabinetscrisis was tot dusver als volgt: 29 november: de koningin vraagt ministers en staatssecre tarissen al datgene te blijven verrichten wat zij in het be- lang van het koninkrijk noodzakelijk achten. 1 december: omdat er een (in)formateur zal moeten ko men. begint de koningin met het raadplegen van politici. Zij ontvangt waarnemend vice-voorzitter van de Raad van State mr. A. L. de Block, Eerste Kamervoorzitter mr. M. de Niet, Tweede Kamervoorzitter mr. F. van Thiel en de frak- tievoorzitters Den Uyl (PvdA), Andriessen (KVP) en Wiegel (WD). 2 december: De koningin vervolgt het raadplegen van poli tici. Zij ontvangt de fraktievoorzitters Biesheuvel (ARP). Tilanus (CHU). Van Mierlo (D'66). Bakker (CPN), Berger (DS'70) en De Gaay Fortman (PPR). 4 december: Nadat de koningin de laatste groep fraktie- voorritters geraadpleegd heeft - Alma (SGP), Jongeling (r.pv). Van der Lek (PSP). Beuker (RKPN) en Koekoek (BP) - vraaet zij prof. mr. W. F. de Gaay Fortman een informatieoDdracht te aanvaarden; hij weigert. Dr. M. RupDert. lid van de Raad van State aanvaardde de opdracht „een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden tot het vormen van een kabinet, dat zich verzekerd weet van een vruchtbare samenwerking met de volksvertegenwoordi ging, dan wel mag vertrouwen in voldoende mate steun in de volksvertegenwoordiging te zullen vinden". De heer Ruopert kan alle kanten op. 7 december: Informateur Ruppert ontvangt ter oriëntatie over de financieel-economische problematiek de ministers Boersma (Sociale Zaken), Nelissen (Financiën) en Lang- man (Economische Zaken). 8 december: Op deze tiende dag van de crisis begint de In formateur met het polsen van de fraktievoorzitters over hun star-dnunt inzake de vorming van een meerderheidska binet. Hii ontvangt Andriessen en Den Uyl. 11 december: De informateur ontvangt De Gaav Fortman on Biesheuvel. De adviezen vnn de fraktievoorzitters aan de koningin worden gepubliceerd. 12 december: De informateur ontvangt Tilanus, Van Mier lo en Berger. 13 december: De informateur praat nogmaals afzonderlijk met Den Uyl en Andriessen. Het gaat om de vraag of het mogelijk is een progressief-confessloneel meerderheidskabi net te vormen. 14 december: De informateur ontvangt Bakker, Abma en Jongeling. 15 december: De informateur ontvangt Van der Lek, Beu ker en Koekoek. 18 december: Op deze twintigste dag van de crisis brengt informateur Ruppert tussentijds verslag uit aan de konin gin. 19 december: De informateur confronteert Andriessen en Den Uyl met elkaar. Hij moet tot de conclusie komen, dat dc vorming van een progressief-confessioneel meerder heidskabinet niet mogelijk is. Dc linkse drie hebben voor de verkiezingen gezegd slechts na de verkiezingen in een kabinet te willen zitten met partijen, waarmee voor dc ver kiezingen akkoorden zijn gesloten. Zo'n akkoord is slechts tot stand gekomen tussen PvdA, D'66 en PPR en niet met de confessionelen. De eerste fase van de informatie is hier mee afgesloten. De tweede fase wordt begonnen met afzon derlijke gesprekken met Den Uyl en Andriessen. 20 december: Afzonderlijke gesprekken van de informateur met Wiegel, Biesheuvel, De Gaay Fortman en Tilanus. 21 december: Afzonderlijke gesprekken met Van Mierlo en Berger. 27 december: De informateur publiceert de brieven van de fraktievoorzitters met hun standpunten over de zes moge lijkheden tot vorming van een kabinet. De progressieve drie houden vast aan hun progressieve minderheidskabi net; de KVP houdt vast aan haar extraparlementaire kabi net; ARP en CHU laten andere mogelijkheden nog open. De informateur begint zijn onderzoek naar de mogelijk heid van de vorming van een vijfpartijenkabinet (de „oude vijf" KVP. ARP. CHU, VVD en DS'70). De informateur voert gesprekken met Andriessen, Wiegel, Aantjes (ver vangt Biesheuvel), Tilanus en Berger. Zij moeten op 29 de cember voor 18.00 uur hun standpunt Inzake het vijfpartij enkabinet kenbaar maken. 29 december: Er blijken nogal wat verschillen te zijn In de opvattingen van de vijf partijen. 3 januari: Op deze 36ste dag van de informatie voert de in formateur verkennende besprekingen met de fraktievoorzit ters van KVP, ARP, CHU. WD en DS'70. Het gaat om de vraag of de verschillen te overbruggen zijn. 4 januari: De verkennende besprekingen worden voortgezet. 5 januari: De frakties bespreken het verloop van de ver kennende besprekingen. 8 januari: De informateur praat wederom met de fraktie voorzitters van de „oude vijf". 9 januari: De verkennende besprekingen worden afgeslo ten. De vijf frakties moeten voor 10 januari 24 uur laten weten of zij bereid zijn mee te werken aan een vijf partij en kabinet. 10 Januari: De Informateur brengt opnieuw tussentijds ver slag uit aan de koningin. De fraktics van de vijf partijen stellen het hun gevraagde antwoord op. 11 januari: De Informateur publiceert de antwoorden en concludeert dat voorzetting van het gesprek met de vijf thans niet zinvol is. De laatste mogelijkheid tot het vormen van een parlementair meerderheidskabinet moet op deze 44ste dag van de informatie worden afgeschreven. 12 januari: De informateur nodigt de fraktievoorzitters van KVP, ARP, CHU. en WD uit voor een gesprek over de mogelijkheid tot vorming van een minderheidskabinet van vier partijen. Na het gesprek deelt hij mee nu dc mogelijk heid van een extraparlementair kabinet te gaan ónderzoe- ken; dit op verzoek van de vier fraktievoorzitters. Biesheu vel. Tilanus en Wiegel zijn kennelijk bekeerd tot het stand punt van de KVP, dat steeds de vorming van een extra parlementair kabinet heeft bepleit. 15 januari: De informateur ontvangt achtereenvolgens Den Uyl, Andriessen en Wiegel en vraagt of zij bereid zijn geestverwanten niet te ontraden in een extraparlementair kabinet zitting te nemen. 16 januari: Dezelfde vraag wordt voorgelegd aan Biesheu vel, De Gaay Fortman, Tilanus, Van Mierlo en Berger. - De crisis duurt nu al vijftig dagen. 17 januari: Dc informateur wil graag van de fraktievoor zitters antwoord horen op de vragen betreffende de vor ming van een extraparlementair kabinet. Ondertussen is al duidelijk geworden, dat Wiegel (WD) niet zal meewerken ais in zo'n kabinet vertegenwoordigers van de PvdA zitting hebben. Den Uyl vraagt Andriessen eerst zich uit te spre ken tegen samenwerking met de VVD. De informateur ont vangt Den Uyl, Wiegel, Biesheuvel en De Gaay Fortman, Tilanus en Andriessen. 18 januari:De informateur ontvangt Van Mierlo en Berger. 20 januari: De crisis duurt 53 dagen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13