Wereldtop vogels n de Rivièrahal Romeins bezoek aan Nederland ÉÉN GROTE VOLIÈRE Eeid^CBouAatti1 KERKELIJKE INFORMATIE Brandt legt vreedzame regeringsverklaring af Kissinger naar Parijs om akkoord te voltooien ZIEKENZALVING VEREENVOUDIGD Duitse hulp voor heel Vietnam dank zij u blijft de kerk mm» van de grond 973 DAG 19 JANUARI 1973 LEIDSE COURANT HAAG Vogelliefheb- rs -en dat moeten er hon- rdduizenden zijn kunnen n 27 januari tot en met 3 iruari hun hartje opha- in de Rivièrahal van de tterdamse diergaarde ijdorp, die dan één grote lière zal zijn. De Neder- ndse Bond van Vogellief- ibers houdt daar een reldtentoonstelling, iarop ruim 4000 geveder- vrienden te bewonderen len zijn. listrateur Van Berkel van organiserende bond met 00 leden de grootste ter we reld verwacht zo'n 30.000 be zoekers (welk aantal bij een vo rige show in 1965 werd gehaald) en raadt de mensen die werke lijk iets willen zien dan ook aan, zeker niet op het weekein de te komen, wanneer de groot- zelfs uit Canada. De meeste ui teraard uit Nederland. De heer Van Berkel is maar wat trots op, dat zeker 95% van de Ne derlandse inzendingen' bestaat uit eigen kweek van het afgelo pen jaar. drukte wordt verwacht, Men zal er kleurkanaries in vele maar in de loop van de week. Volgens hem zijn er wel zo'n slor dige 80.000 Nederlanders die een stukje natuur in hun nabijheid hebben in de vorm van een vo lière ergens irf de tuin. Daar naast nog ontelbaar velen die een vogeltje in een kooi in hun huis hebben. Inzendingen komen uit alle deleri van de wereld, o.a. uit Joegosla vië, Italië, Spanje, Portugal en kleuren kunnen zien (er zijn rïu reeds 200 erkende kleuren) en variëteiten, postuur kanaries Een kleurkQ„arie op de hand (de grotere soort), bastaardvo gels (kruising kanaries en wild zangvogels) en natuurlijk ook de al even kleurrijke tropische vogeltjes. Voorafgaande aan de tentoonstel ling zal een legertje keurmees ters de fluweelzachte kolonie aan een nauwgezet onderzoek i zijn meester. Op de wereldtentoon- onderwerpen (pigment, bijkleur, houding, grootte, vorm, bevede- ring, conditie) en de wereld kampioenen aan wijzen. Daar heeft men drie dagen' voor uit getrokken. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiniiiiiifliiiM Wat de bezoekers te zien zullen krijgen is van topniveau, zegt de heer Van Berkel, want geloof maar dat de inzenders alleen met hun top-exemplaren zullen komen. liiiilioinilM Zwarte dag voor Euratom BRUSSEL (ANP) Het Euro pees ministerberaad over de toekomst van het gemeenschap pelijk onderzoekcentrum van Euratom is gisteravond laat volstrekt mislukt. „Een zwarte dag bij het begin van de uitge breide gemeenschap", aldus ka rakteriseerde de Nederlandse staatssecretaris Westerterp (buitenlandse zaken) dit resul taat. De Belgische voorzitter van da Europese ministerraad, staats secretaris Lefèvre, noemde Eu ratom zelfs „een lijk dat bloedt". Zijn conclusie was dat de Europese Commissie zich nu maar moest bezinnen op voor stellen inzake het sluiten van alle inrichtingen van het ge meenschappelijk onderzoekcen trum in het Nederlandse Petten, het Belgische Geel. het Italiaanse Ispra en het Duitse Karlsruhe. De Nederlandse staatssecretaris ging dat te ver. Hij concludeer de dat de Commissie zich op de situatie zal moeten bezinnen en op 5 februari, als de raad op nieuw zal vergaderen, met nieu we voorstellen moet komen. Het overnemen door Nederland de reactor in Petten zou volgens de Commissie problemen met zich meebrengen. euwe VW EA 400 zal (jit jaar i Frankfurt worden geintrodu-1 met watergekoelde motor voor- autotentoonstelling in ceerd. De auto wordt uitgerust in en aandrijving op de voorwie- HAAG (KNP) Om we- Zljdse informatie te geven en iverstanden op te ruimen at de secretaris van de Ro- |nse congregatie voor de reli- mgr. A. Mayer, ver- iedelijk in oktober naar ons SfA. Tijdens zijn werkbezoek, een week zal duren, zal hij ^der meer de algemene verga- ing van de Stichting Neder- dse Priester Religieuzen IPR) bijwonen, waarop de s tuatie van de religieu st en de beleidslijnen ter spra- zullen komen. internationaal congres voor reli gieuze oversten te Rome laten weten het op prijs te stellen met een groter aantal Neder landse religieuzen te willen spreken. De vier stichtingen van religieu zen hebben de secretaris van de congregatie voor de religieuzen nu uitgenodigd naar ons land te komen om de Nederlandse reli gieuzen in hun eigen situatie te kunnen ontmoeten. Pater Mayêr, een Benedictijn van Duitse afkomst, acht dergelijke bezoeken zeer nuttig en aan moedigend als aanvulling „op het vaak mistroostige werk in Rome". e Nederlandse oversten, die mgr- Mayer in Rome hebben meegemaakt, kenschetsen hem als iemand die een open ge sprek voert en kritiek op zijn Romeinse congregatie ernstig neemt. BONN (AP-Reuter) Bondskan selier Willy Brandt heeft in zijn regeringsverklaring gezegd, dat West-Duitsland bereid is zowel Noord- als Zuid-Vietnam te hel pen met de wederopbouw, zodra de vrede getekend is. Brandt acht verder de Ameri kaanse militaire en politieke aanwezigheid noodzakelijk yoor het machtsevenwicht en Bonn zal er ook naar streven de Eu ropese positie in de NAVO te versterken. West-Duitsland zal voorts een „natie van goede na buurschap blijven en de politiek gericht op vriendschap met de communistische landen voortzet ten. Gehoopt wordt op een niet- aanvalsverdrag met Tsjecho- Slowakije en op een normalise ring van de betrekkingen met Hongarije en Bulgarije. West-Duitsland zal verder het met Oost-Duitsland gesloten verdrag naar letter en geest getrouw uit voeren en blijven streven naar vriendschappelijke betrekkin gen; de vrede tussen Oost- en West-Duitsland heeft prioriteit boven de Duitse hereniging. Tenslotte hoopt Brandt een situa tie te bereiken, waarin er langs de grens tussen Oost- en West- Duitsland niet meer geschoten Brandt tijdens het afleggen van zijn regeringsverklaring. PREMIER IAN SMITH Troepen uit Z.-Afrika in Rhodesië LOESAKA, (AP) - In Loesaka (Zambia) is bekend gemaakt dat 4.000 (blanke) Zuidafrikaan- se militairen in Rhodesië zijn aangekomen om te helpen bij de strijd tegen verzetslieden. Het aantal verzetslieden dat se dert enige weken in Rhodesië opereert zou tachtig bedragen. President Kaoenda van Zambia noemde de toestand aan de Rhodesische grens explosief. Volgens hem was het bewind- Smith in zeer ernstige moeilijk heden gewikkeld die ontstaan waren na het optreden van de verzetslieden. (ADVERTENTIE) Stakende scholieren veroorzaken opstoppingen AMSTERDAM (ANP) De meesten van de stakende scho lieren in Amsterdam hebben zich op de eerste dagvan het jongerenprotest tegen de oorlog in Vietnam aan de schooluren gehouden. Kamerleden en GS Limburg contra CBS DEN HAAG (ANP) Kamerle den van verschillende fracties uit de Tweede Kamer hebben de regering gevraagd de beslissing over een eventuele verplaatsing van het Centraal Bureau voor de Statistiek naar Zuid-Limburg uit te stellen. De Kamerleden noemen hei ongewenst dat deze zaak door een demissionair ka binet wordt afgedaan. Gedeputeerde Staten van Limburg hebben echter de regering ge vraagd zo spoedig mogelijk te besluiten tot overplaatsing van het CBS naar Zuid-Limburg. De liberale fractievoorzitter in de Tweede Kamer, Hans Wiegel, heeft de schriftelijke vragen aan de regering over een even tuele CBS-overplaatsing naar Zuid-Limburg niet mede-onder tekend. De plaatsing van zijn naam onder de vragen is een gevolg van een misverstand. Pastoraal overleg gaat over kloof praten Hoofdpunt van de agenda welke het Landelijk Pastoraal Overleg vol gende week in Noordwijkenhout behandelen gaat, zou „Rechtvaar digheid in de wereld" moeten zijn. Maar de gespreksleiders zullen al hun zeilen moeten bijzetten, als ze willen bereiken dat het schip inderdaad die koers gaat varen. Want de kans is groot, dat Noordwijkerhout volgende week vooral in het teken komt te staan van de groeiende tegenstellingen binnen onze kerkprovincie; volgens rapporteur mr. Bakker is namelijk de polarisatie het uitschietende punt in de voorbesprekingen van dioce sane raden over de meest dringende pastorale problemen. Deze conclusie lijkt ons zeker juist, zoverre de polarisatie zich ook meester aan het maken is van de „gewone gelovigen"; door een voudige waarnemingen aanwijsbaar is, dat daardoor heel wat ka- thojieken-aan-de-basis via sleur en twijfel tot volslagen passiviteit geraakt zijn. Het enige wat naar onze mening absoluut niet vast staat, is dat dit in hoofdzaak komt door het twisten over de vraag of een centraal Kerkgezag als bijvoorbeeld de Paus dan wel plaatselijke Kerkge meenschappen uit het Evangelie de richtlijnen inzake geloof, mo raal en geloofsbeleving moeten vaststellen. Scherper Het rapport van mr. Bakker constateert wel tiat, terwijl de „unlfor- misten" en „pluriformisten" op het punt van de geloofsleer onver zoenbaar lijken, met meer begrip over eikaars standpunt inzake ge loofsbeleving en andere pastorale problemen wordt gesproken. Maar de essentie blijkt toch ergens een geloofscrisis te zijn en die maakt het conflict scherper dan optimisten veronderstellen. Dat impliceert tevens dat men er met de afbakening van „plaatselij ke Kerk" er niet is door bijvoorbeeld de Nederlandse kerkprovincie tegenover de Westduitse of Italiaanse te stellen; in ons land lopen de scheidslijnen dwars door alle bisdommen heen en zelfs genera- tieverschillen duiden niet op beslissend-markante scheidslijnen. Essentieel Men lost het kernprobleem dan ook niet op met te aanvaarden dat een pluriforme Kerkvisie een rechtmatig en doelmatig uitgangspunt voor het in Nederland te voeren beleid is; dat zou wel kunnen voor verschillende pastorale gebieden, mits men het eerst eens is gewor den over wat essentieel is in Kerk en Geloof Zoals de stand van zaken nu is, lijkt de oplossing van een probleem als „rechtvaardigheid in de wereld" nog eerder bereikbaar dan het scheppen van zo'n klimaat in de Nederlandse kerkprovincie dat er weer geleefd en gewerkt kan worden in evangelische zin met een duidelijke visie op wat essentieel is voor allen die geloven in Chris tus en zijn Kerk. Metro: een financieeltschandaal Het wordt toch wel eens hoog tijd het beestje bij zijn naam te noe men: wat in Amsterdam gebeurt met de metro is niet anders dan een grof financieel schandaal. Vier jaar geleden startte daar het metro-project, met de aanleg van de eerste lijn, van de Bijlmer naar het Centraal Station. De deskundigen raamden de kosten toen op 250 miljoen gulden. Nu, na vier jaar. blijkt dat die kosten dage lijks gestegen zijn met een half miljoen en dat die ene lijn als hij in 1978 gereed komt, zo'n slordige anderhalf twee miljard gulden zal hebben gekost. Dat laatste is weer een raming van deskundigen, maar als men ziet welke enorme blunders die deskundigen in eerste instantie hebben gemaakt, hoeft men helemaal niet vreemd op te kijken als het uiteindelijke bedrag nog hoger zal zijn. Wat voor deskundigen zijn dat eigenlijk? Overschrijding van begrotin gen komt wel meer voor, er zijn altijd wel ongewisse factoren die niet direct ingecalculeerd kunnen worden, maar wat nu In Amster dam gebeurt kan men toch moeilijk meer toeschrijven aan dergelij ke factoren. Als zoiets in het bedrijfsleven gebeurt vallen er kop pen. Daar wordt wel iets nauwkeuriger begroot, verantwoord, om dat anders faillissementen aan de orde van de dag zouden zijn. In Amsterdam is maar wat aangerommeld, zonder kennis van zaken. Met gemeenschapsgelden. Die zijn er blijkbaar toch genoeg. Geen wonder dat de hoofdstad kampt met een gigantisch begrotingste kort. Dan maar een beroep doen op het rijk. Weer gemeenschaps gelden. Belastingontduiking en misbruik maken van de sociale wetgeving worden (terecht) aan de kaak gesteld en bestraft. P.v.d.A.-wethou der Lammers van Publieke Werken van Amsterdam heeft dezer da gen laten weten, dat de gemeente niet geneigd is het werk aan do metro geheel of gedeeltelijk te stoppen, hoewel er in de hoofdstad steeds meer stemmen opgaan om met dit prestigeobject te kappen. Voor de socialisten is het, met zoveel gemeenschapsgelden achter de hand, gemakkelijk afgeven op het particulier initiatief. De gemeenteraad zal binnenkort beslisiwn of de aanleg van de metro al dan niet zal worden stopgezet. De raadsleden zijn dat blijkt wel uit de goedkeuring In 1968 ook geen deskundigen, hetgeen ze overigens niet kwalijk is te nemen. Maar deskundig of niet. ieder mens kan wel aan de hand van die ontstellende kostenoverschrij- ding zien. dat men de verkeerde weg heeft gekozen. Zo niet, dan wordt het Amsterdamse metro-project naast een financieel ook een politiek schandaal. De Chinese minister van buitenlandse handel Pai Hsiang-Kuo is gisteren voor een bezoek van een in ons land aangekomen om de handelsbetrekkingen tussen Nederland en China te bevorderen, ter Langman haalde zijn collega op Schiphol af. In het midden een tolk. WASHINGTON/PARIJS/SAI GON/HANOI (Reuter-AFP- DPA-UPI) President Nixons adviseur dr. Henry Kissinger keert maandag naar Parijs te rug, waar hij dinsdag met de Noordvietnamese geheime on derhandelaar Le Due Tho en diens medewerkers de tekst zal gaan voltooien voor de Vietna mese vredesovereenkomst. In Saigon hebben regeringskrin gen verklaard, dat de bestands overeenkomst voor Vietnam binnen de komende twee weken zal worden ondertekend. NoordVietnam heeft de wereld opgeroepen waakzaam te blij ven om te voorkomen dat de Amerikanen „weer terugkrabbe len" bij de vredesbesprekingen of tot „oorlogszuchtige handelin gen" ovepgaan. Inmiddels voert generaal Haig, Kissingers rechterhand, in Bangkok overleg met de Thaise regering. Hij was dondpHag uit Saigon vertrokken naa-- Phnom Penh waar hij met de Cambod jaanse regering sprak, Daarna reisde hij door i.aar Ba gkok. De Zuidvir'namese nr-oster van buitcr ndse zaken Tran Van La*-» \eeft categorisch berichten o end dat voo- de inauguratie v n president Nixon een be stand van 24 zal worden af gekondigd. N v.crdt morgen gernaugureeri Presidentieel adviseur Henry Kissinger zet in Washington zijn hand tekening voor een jonge bewonderaar. Kissinger vertrekt volgende week naar l'arijs voor de laatste onderhandelingsronde met Le Doek Tho. RIO DE JANEIRO (AP) Een Braziliaans meisje van 12 jaar heeft gisteren het leven ge schonken aan een tweeling, 2 meisjes. De moeder gaat de kinderen, die het goed maken, Cristina en Cristiane noemen. De vader, tweemaal zo oud als de jonge moeder, heeft doen we ten met het meisje te gaan trouwen. ROME (KNP) Paus Paulus heeft gisteren een nieuw ritueel en nieuwe bepalingen voor het sacrament van de ziekenzalving bekend gemaakt. Het document, dat naar de beginwoorden „Sccram unctio- nem infarmorum" wordt genoemd, laat duidelijk uitkomen dat de zalving der zieken niet uitsluitend het sacrament is voor stervenden. De geschikte tijd om het sacrament te ontvangen is volgens het docu ment wanneer het leven van een gelovige door ziekte of ouderdom in gevaar begint te komen. Belangrijkste vernieuwing is dat niet meer de vijf zintuigen, rr.aar nog slechts voorhoofd en handen worden gezalfd. Het zalving.bed wordt nog slechts eenmaal uilgesproken. Ook is niet langer olijfolie vereist voor de geldigheid van het sacrament. Er mag andere ol'e worden gebruikt, die echter plantaardig moet zijn. Het nieuwe ri tueel is verplichtend vanaf 1 januari 1974.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9