.RUSLAND DOET MEE AAN CONFERENTIE Dorp dreigt met acties tegen NS v Twee voor weken arrest majoor Miog Q Troepenbeperking in Europa Open universiteit start spoedig CNV vindt *t welletjes met PTT- tarieven Mafiaproces in Palermo RAND- KRANT OltvRIJDAG 19 JANUARI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Ie Franse beeldhouwer Jacques Muller wilde de Venus van Milo met een hoofddeksel tooikn. En om bij de tijd te blijven ontwierp hij een „kachelpijphoed" die hij op het beeld vastmaakte. Het geheel is te am bewonderen op een tentoonstelling in het Ready Museum in Parijs. Van een onzer verslaggevers TRECHT Nederland krijgt i open universiteit. De Kring i Utrechtse Repetitoren gaat rolgend jaar van start met deze öpen universlteit waarop ieder- geschiedt. In de toekomst zal het volgen, van een universitaire opleiding op deze wijze in ons land nooit meer kosten dan, naar de huidige prijzen gere kend, 500,— per jaar, schien wel minder aldus de heer ten die een universitaire oplei- Bergman. Jing wil volgen maar daartoe in £je Kring van Utrechtse Repetito- - ren zaj ^ans jn treden MOSKOU (UPI) De Sovjet-Unie heeft formeel toege stemd eind deze maand met de westelijke geallieeerden deel te nemen aan besprekingen over vermindering van het aantal troepen in Europa. De Russen ontboden de am bassadeurs van de NAVO-landen elk afzonderlijk om mee te delen dat zij aan de op Amerikaans initiatief te houden besprekingen over wederzijdse en evenwichtige troepen vermindering (MBFR) zouden deel nemen. De NAVO-landen hadden voorge steld de besprekingen, die op 31 januari zouden beginnen, te houden in Genève. Een woord voerder van het Oostenrijkse ministerie van buitenlandse za ken deelde echter mee dat de landen van het Pact van War schau willen dat het overleg in Wenen zal plaatsvinden en niet in Genève. Volgens westelijke diplomatieke kringen in de Russische hoofd stad stelden de Sovjets ook voor de besprekingen niet slechts te beperken tot de blokken van Oost en West maar ook andere belanghebbende landen toe te staan, daaraan deel te nemen. Dit sloeg op neutrale landen en zou kunnen worden opgevat als een tegemoetkoming aan Frank rijk dat weigerde deel te nemen aan onderhandelingen uitslui tend tussen Oost en West. De NAVO raad gaat in beginsel akkoord met de datum van 31 januari, maar, aldus NAVO- kringen in Brussel, dan is het kort dag en ook al in verband daarmee meent de NAVO dat Genève dan de aangewezen plaats is voor het voeren van de MBFR-gesprekken. Als deelnemers aan de conferen tie over troepenvermindering zijn uitgenodigd de Sovjet-Unie, Polen, de DDR, Tsjechoslowa- kije, de Verenigde Staten, Enge land, West-Duitsland, Neder land. België. Roemenië, Bulgarije, De- j nemarken. Noorwegen, Italië, Griekenland en Turkije kunnen I waarnemers sturen. Gat f 10 milj. in Surinaamse begroting PARAMARIBO (ANP) Het Su rinaamse begrotingstekort zal in 1973 minstens tien miljoen gul den hoger zijn dan Is geraamd. In de nota bij de ontwerpbegro ting 1973 werd al gesteld dat de te verwachten opbrengst van in komstenbelasting minder zou zijn, omdat de bauxletmaat- schappijen minder zullen bijdra gen. Het Surinaamse ministerie van financiën heeft nu toegege ven dat de opbrengst van de In komstenbelasting die op 34.750.000 Surinaamse gulden (ong. 69,5 miljoen gulden) vijf miljoen Surinaamse gulden te hoog is geraamd. Een woordvoerder van het minis terie scheef dit toe aan de da lingen op de wereldmarkt van de prijzen van bauxiet, aluin aarde en aluminium. [het verleden niet in de gefegen- een opleiding kan rijgen in de studierichtingen Rechten, geschiedenis en peda- igiek. Volgens de Kring van Utrechtse repetitoren is het ini- i overeenstemming met het regeringsstandpunt van mi- I nister Van Veen (onderwijs), die ij heeft verklaard dat het mogelijk Jmoet zijn mensen die zelfjlan- I dig studeren, ook universitaire I examens te laten doen. directeur van de Kring van [Utrechtse Repetitoren, drs. J. irgman, zei dat reeds enkele [tientallen hoogleraren en weten schappelijke medewerkers die de universiteiten willen veria- positief reageerden op de eerste berichten over een extra universiteit, een universiteit id voor personen die overdag geen universitair onderwijs kunnen olaa volgen. Examens móeten aan bestaande universiteiten worden gedaan. oor .het onderwijs aan de open universiteit verkiest de heer Bergman het z.g. Instant Res ponse Systeem. Hierbij zijn re gelmatige bijeenkomsten met docenten voorzien ter begelei ding van schriftelijke lessen, zoals thans reeds in Engeland met het ministerie van Onder wijs om tot een werkelijke open universiteit te komen, een insti tuut, dat ook zelf examens mag afnemen. Meer geld voor onderwijs ldeuters DEN HAAG (ANP) De vergoe dingsbedragen voor het kleuter onderwijs zullen op een hoger niveau worden gebracht. Staats secretaris Schelfhout (onder wijs) heeft dit aan de Tweede Kamer meegedeeld. In antwoord op vragen van de Kamerleden Hermes (KVP), van Leijenhorst (CHU) en Ver- maat (ARP) heeft hij de kamer tevens meegedeeld dat 'n werk groep zal worden ingesteld vooi een onderzoek naar het ver schijnsel dat de uitgaven van het kleuteronderwijs in belang rijke mate uitgaan boven de vastgestelde normvergoedingen. Vligverkeer Zestiennoven beperkt ROTTERDAM (ANP) De Rot terdamse luchthaven Zestienho ven heeft een algeheel start- en j landingsverbod gedurende de nachtelijke uren afgekondigd voor vliegtuigen, die niet ge luidsarm zijn. Tussen half 1 des nachts en vijf uur In de ochtend mag door deze vliegtuigen niet worden gevlogen. Het verkeer wordt beperkt tussen half vijf 's avonds en half een 's nachts en tussen vijf uur en zes uur in de ochtend. Een andere maatregel, die even eens met ingang van het nieuwe jaar is gekomen, is een beper king van het oefenvliegen mot kleine vliegtuigen. Ed Fendell (links), de man die i gedurende de Apoiio-maanvluc/i- ten de tv-camera op de maan vanaf het controle-centrum in I Houston bediende heeft gisteren in Berlijn de Gouden Camera ontvangen, een Duitse „Oscar" voor tv-producties. Ook de ac- trice Lilli Palmer en de acteur Eric Ode ontvingen een Gouden Camera. ZWOLLE (ANP) De inwoners van het dorp Ittersum bij Zwol le dreigen met harde acties als er niet spoedig een eind wordt gemaakt aan de spoorwegover gang-ellende, waarmee zij al ja renlang worden geconfronteerd. De spoorwegovergang, die Itter sum van Zwolle scheidt, is ge middeld 30 minuten per uur ge sloten. Al jaren wordt er in It tersum over deze situatie ge klaagd, maar hoewel het pro bleem ook onderwerp van ge- het ministerie van Verkeer en Waterstaat en de Nederlandse Spoorwegen is er nog altijd geen oplossing in zicht. Blijft de situatie voor de bewo ners van Ittersum uitzichtloos, dan wil men met puin en auto wrakken de overweg blokkeren of met hetzelfde materiaal te IJsselbrug versperren. Bij de NS heeft men de indruk dat de noodzakelijke voorzienin gen door gebrek aan geld wor den vertraagd. sprek is bij de gemeente Zwolle, Boterprijs omlaag STRAATSBURG (ANP) - De Europese commissie zal de EEG-ministerraad over enkele weken voorstellen de boterprijs aanzienlijk, met bijvoorbeeld een gulden per kilo, te verlagen om de consumptie te stimuleren. Ir. Lardinois, die dit als lid van de Europese Commissie in het Europese parlement heeft mee gedeeld, achtte een voorraad van 300.000 ton de omvang van de boterberg aan het einde van het jaar niet buitenspo rig. Dit is voor de 250 miljoen inwoners van de negen landen van de gemeenschappelijke markt nauwelijks meer dan een buffervoorraad om perioden van schaarste, bijvoorbeeld als gevolg van slecht weer, te over bruggen. T»t PI UTRECHT (AN) De deze week van kracht geworden nieuwe ta riefsverhoging van PTT voor de verzending van periodieken (on geveer 40 procent hoger) bete- kent voor de drie vakcentrales een lastenverzwaring van 1 1/4 h 1 Va miljoen gulden, zo heeft I het CNV berekend. Het CNV vindt het nu welletjes. Tegen de nu doorgevoerde ta- riefsverhoging hebben de vak^l centrales destijds al ernstig be zwaar gemaakt. Het CNV wil bij voorbaat al protesteren te gen eventuele verdere tariefs verhogingen. Voor een krijgsraa din Athene is gisteren het proces begonnen tegen dertien leden van de beweging Grieks Verzet die beschuldigd worden van ondermijnende acties tegen het Griekse kolonelsbewind. De verdachten, waaronder vier vrouwen, zouden o.m. in 1970 zijn betrokken bij een poging tot kaping van een lijntoestel van Olympic Airways, terwijl ze ook van plan zouden zijn diplomaten te ontvoe ren om hen uit te wisselen tegen Griekse politieke gevangenen. Alle dertien verdachten hebben ont kend. AFLEVERING 23 „Mevrouw Porter", zei hij, „Margaret is gisteravond tijdens het bombardement gewond en ze ligt in het zie kenhuis". „Mankeert het kind niets"?, vroeg ze meteen. Edwin schrok. Hij keek haar even aan en dacht dat dit het moment was, dat hij had gevreesd en dat ze van Michael wist. Toen begreep hij dat ze John George be doelde. „Het kind mankeert niets. Margaret was niet thuis, ziet u> ze was bij een kennis". Mevrouw Porter veranderde telkens van onderwerp, alsof ze haar gedachten niet op één kon bepalen. Edwin luisterde naar haar gebruikelijke jeremiades over Harry zonder ze te horen. Hij liet haar enige minuten praten en keek toen ongemerkt op zijn horloge. Het was bijna tijd voor hem om weg te gaan. Ze zouden op hem wachten om naar het ziekenhuis te gaan. „Kan ik nog iets voor u doen"? vroeg hij, in de veron derstelling dat ze niet helemaai van Chorley was geko men voor een praatje over Margaret. Dat was niets voor deze vrouw. „Ja", ze morrelde aan de sluiting van haar tas en nam er een brief uit. Het was een verfrommelde en naar het scheen vele malen gelezen brief. Ze hield hem in haar handen en draaide hem als een rozenkrans tussen haar vingers rond. „Ik heb deze brief ontvangen, over John", zei ze. John. Edwin verstijfde. Het was alsof het noemen van die naam de grond onder zijn voeten wegnam, en even verwachtte hij half en half de tengere gestalte van zijn schoonzoon te zien bin nenkomen. Het was alsof het vertrek boven zijn hoofd instortte. Hij keek mevrouw Porter aan, maar aan haar gezicht kon hij niet zien wat ze dacht. „John"?, vroeg hij. „Van iemand in het leger. In Liverpool. Hij heeft hem in Frankrijk gevonden." De kalmte waarmee ze dit zei, verbaasde Edwin. „U kunt hem beter lezen, meneer Ashton. Er zit nog een brief in, waarin hij zijn vader over mijn verjaardag schrijft. Hij herinnerde Harry altijd aan mijn verjaar dag. Hij zorgde er altijd voor dat hij mijn verjaardag niet vergat". Ze herhaalde dit enige malen, alsof het voor haar erg belangrijk was, alsof het haar een soort contact met John gaf. De emotie begon op haar gezicht zichtbaar te worden. Het bekende trekken van haar mond begon weer. Haar mondhoeken gingen op en neer, alsof ze van de rest van haar lichaam gescheiden waren. Edwin las de brief. Er stond in, dat de man die hem had gevonden, hem in een veld had opgeraapt. Meer niet. Niets over een lijk of wat een aanwijzing zou kunnen zijn. Ze vertelde Edwin, dat ze een afspraak had met de man die de brief had gestuurd, in een café waar hij werkte. „Als u wilt, zal ik in uw plaats gaan", bood Edwin aan. „Het zou u misschien teveel aangrijpen". „Na wat ik al heb doorgemaakt?", ze lachte gesmoord en hysterisch. „Na dat ene telegram, en het andere dat nooit kwam?" „Het andere dat nooit kwam?" „We hoefden niemand te zeggen dat hij definitief dood was, niet waar? En als hij gesneuveld was, hadden we he tiemand moeten zeggen, nietwaar, meneer Ashton?" Ze zweeg even, en voegde er toen aan toe: „Ik weet trouwens dat hij leeft. Ik weet het. Ze zei het met zo'n zekerheid, dat Edwin begreep dat er toch niet met haar te redeneren viel. Hij wilde niet nog eens doormaken wat hij met Jean had doorge maakt. Hij zag de glans van hoop in haar ogen en kreeg medelijden met haar. Ze zou die hoop altijd blij ven houden, waarschijnlijk ook wanneer alle kans op John terugkeer uitgesloten zou zijn. Waarschijnlijk tot lang na de oorlog. Als ze dood zou zijn, zou die hoop nog op haar gezicht geschreven staan. Hij wilde haar troosten. Haar leed verzachten. „Ik ga met u mee, mevrouw Porter", zei hij. Edwin stond op en trok zijn jas aan. Ze verlieten het kantoor en begonnen de trage tocht over de rivier. De hele weg vroeg Edwin zich af, wat hij moest zeggen als ze thuis kwamen. Hij dankte de hemel dat Michael die avond moest werken. Jean en Freda wisten dat ze in Liverpool was, want er was die middag een telegram van Harry gekomen, met de geheimzinnige woorden: „Celia komt. Zorg voor haar". „Dat hoeft nog niet te betekenen, dat ze vandaag in Li verpool komt", zei Freda, in een pogingen het van de goede kant te bekijken, „het kan evengoed later zijn". Jean dacht aan Michael en Margaret en dankte de he mel dat Margarets verwonding het noodzakelijk maak te, dat ze vanaf haar middel onder een soort kooi lag. „We zullen haar moeten opnemen", zei Freda, „ze zal er op staan, mee te gaan naar het ziekenhuis". (wordt vervolgd) UTRECHT (ANP) De secreta ris van de werkgroep vermaat schappelijking krijgsmacht, ma joor G. Miog, Is door generaal- majoor Kranenburg naar aanlei ding van een publicatie in de Haagse Post van 29 november gestraft met veertien dagen ar rest. De publicatie betrof het onderwerp politiek in de kazer ne. Volgens majoor Miog Is veertien dagen arrest de zwaar ste straf die generaal Kranen burg In een geval als dit ten dienste staat om officieren tot de orde te roepen. Moordpartij in Brussel BRUSSEL (AP) Een Belgische industrieel heeft gisteren zijn vrouw, zijn maitresse en haar vader doodgeschoten en vervol gens zefmoord gepleegd. De man, Marcel Pottergent (54) van beroep makelaar, heeft te vens de echtgenoot van zijn maitresse ernstig gewond en zijn hond, een poedel, doodge schoten. Blinde man bestolen DOESBURG (ANP) - In Does burg heeft de rijkspolitie vier scholieren (van 14 en 15 jaar) gearresteerd, omdat zij de blin de sigarenwinkelier C. Merkus vele malen zouden hebben be stolen. Geregeld miste de man rookartikelen en aanstekers. Op zijn verzoek hield de politie een oogje in het zeil, met nis gevolg dat het viertal op heterdaad kon worden betrapt. In de loop van de tijd is voor vele honderden guldens verdwenen. De generaal meent, dat het arti kel van de heer Miog de konink lijke landmacht tegen beter we ten in in een vals daglicht stelt, omdat daarin een voorstelling van zaken wordt gegeven, alsof commandanten politieke voor lichting aan militairen buiten de kazerne zouden tegenwerken. Starfighter neergestort AFFERDEN Bij Afferdcn In Noord-Limburg is gisteren een Starfighter van de vliegbasis Volkel verongelukt. De bestuur der van de straaljager de 25-ja- rige eerste luitenant H. v.d. Hout uit Uden kon het vliegtuig door middel van de schietstoel verlaten, hij bleef ongedeerd. Over de oorzaak ls nog niets be kend. Russischh maankarretje bijna gebotst MOSKOU (UPI) Het Russische maankarretje Loenochod-2 is j woensdag bijna in botsing geko- men met het landingsgestel van j de Loena-2I, het moederschip waarmee het voertuig naar de maan is gebracht. Volgens het i Russische persbureau gebeurde dit bij voorbereidende manoeu vres met het dinsdag gearri veerde onderzoekwagentje. PALERMO (REUTER) De Sl- clliaanse rechter Flllppo Nerl heeft besloten 114 verdachte le den van de mfia te berechten op beschuldiging van medeplich tigheid aan het plegen van mis- daden. Na een vooronderzoek van bijna 18 maanden heeft hij voldoende i bewijsmateriaal voorhanden om een rechtszaak tegen de ver- i dachten te rechtvaardigen. Dit is in Palermo bekendgemaakt. Dolle Mina's De Dolle Mina's van het Schot' se golfstadje St. Andrewi hebben er schoon genoeg van op straat door mannen lastig te worden gevallen. Ze heb ben de rollen omgekeerd. Ze staan op drukke kruispunten naar mannen te fluiten en te zwaaien en vragen op de golfbanen mannen naar hun telefoonnummers. De fluiten de en zwaaiende meisjes rei ken in het kader van hun campagne ook een pamfleI uit: „Hoe voel je je nu?". De meeste slachtoffers voelen zich rot. Een hunner beken de: „Ik heb nog nooit zo iels grievends ondervonden". De leidster van de campagne. Diana Lee zei: „We bereiken wat wij willen, we worden al minder nagefloten en met oneerbare voorstellen bena derd". Zij voegde hier nog aan toe, dat een man van middelbare leeftijd door da actie zo opgewonden raakte, dat hij een der meisjes die naar hem lonkte wilde aan vallen. „We hebben dat var- feemie snel gewassen. We hebben hem languit op het trottoir gelegd". Verkeerd uitgelegd Roy Sheldon uit het Engelse plaatsje Presbury wilde in zijn vrije tl/d wat bijverdie nen en plaatste de volgende raamadvertentie: Man zoekt werk. Wil alles doen. Bel op wanneer u wilt". En daaronder zijn telefoonnum mer. Maar dat pakte anders uit dan Roy en zijn vrouw gedacht hadden. De telefoon hegon inderdaad te ramme len en aan de lifn waren vrouwen die zich van Roy's „diensten" wilden verzeke ren. De meesten lieten on verbloemd uitkomen, dat zij al geruime tijd getrouwd wa ren en wel eens wat anders wilden. Alle opbelsters, aldus mevrouw Sheldon, spraken beschaafd en maakten de in druk van middelbare leeftijd te zijn. Mevrouw Sheldon was van het hele geval danig ondersteboven. „Ik had altijd gedacht dat we in een nette plaats woonden. Na een paar telefoontjes dacht ik dat ik flauw zou vallen". De heer des huizes stond „r ook van te kijken en bekende „Dat soort dingen had ik he lemaal niet In gedachte". Hij heeft nu een nieuwe adver tentie opgehangen. Daarop staat: „Man zoekt werk. Wil alles doen. In de tuin". Grijpgraag In Londen ls een onthullend rapport gepubliccert. Daaruit blijkt, dat de arbeiders in da fabrieken en op de bouwter reinen In Engeland per dag hun werkgevers voor acht miljoen gulden bestelen. Da buit van de grijpgrage arbei ders wordt vergaard in mil joenen diefstalletjes waar 'e bazen niets van merken of waartegen ze niet durven op treden. „De diefstallen kun nen worden vergeleken met overspel. Iedereen weet dat het bestaat, maar niemand geeft graag toe er het slacht offer van te zijn", aldus het rapport. Beginneling In het Belgische stadje Tienen stapte een jongeman ccn kruidenierswinkel binnen, zijn hand In zijn jaszak, voorwendend dal hij gewa pend was, en eiste van de kruidenierster haar „geld nf haar leven". De vrouw trok de geldlade open, de jonge man greep toe en verdween spoorslags In een aportwa- gen. De buit ....14 hele gul-' dens. F.en aanzienlijk bedrag aan geld dat er naast lag had hij over het hoofd ge zien. Commentaar van de kruidenierster: „Zeker een beginneling. Hibeefde ook als een riet". Alarm Terwijl Engelsman John Simp- son sliep, begon het automa tisch theezet-apparaat naast zijn bed te werken. Uren te vroeg flitste het groene waarschuwingsllcht van het apparaat aan en uit. Een passerende automobilist dacht aan een noodsignaal en waarschuwde de politie. In allerijl naar daflat, hard bonken op de deur, zo hard dat de buren er van wakker werden. Simpson is doof, zel den ze. De brandweer gea larmeerd. die met een ladder Simpson's slaapkamerraam wist te hereiken. Men eon- etateerd* dat de man heer lijk lag te slopen naast het knipperlicht van het theezet, apparaat. Tikken op het raam maakten hem niet wakker. Om er zeker van te zijn dat alles in orde was, zetten de redders de slaap kamer in 'n fel licht met een 5000 kaars lamp. Het aan en dtschakelen maakte Simp son tenslotte wakker. Hij kwam naar het raam. riep dat alles in orde was en daarop ging iedereen Simp son, de buren, de politie, de brandweer en het uitgescha kelde theezetapparaat weer slapen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7