Nieuwe brandweer kazerne zal Leiden f8 miljoen kosten Goed vooruitzicht voor een R.K. Jenaplanschool Beker van LC als hoofdprijs bij hondenshow Eerste parkeer automaten zijn geïnstalleerd ,De ta ilha n delssch ooi is verademing in het onderwijsbestel stad en randqemeenten Betegeling van Haarlemmerstraat niet eenvoudig Onderzoek voor extra-leerkracht in Leiden-Noord Carnaval in R'Aveen PAGINA 3 VRIJDAG 19 JANUARI 1973 LEIDSE COURANT LEIDEN De bouw we brandweerkazerne in Leiden gaat ongeveer acht miljoen gul den kosten. De kosten zullen over vier jaar uitgesmeerd wor den. Met de bouw zal dit jaar begonnen worden. Buiten dit gi gantische bedrag zal in 1973 nog eens één en een kwart miljoen nodig zijn voor dekking van de grondkosten. Deze kunnen ech ter voor iets minder dan de helft gecompenseerd worden door de grondopbrengst van de huidige kazerne. )e bouw van de nieuwe brand weerkazerne komt voor op het investeringsprogramma 1973 van aan te vangen niet of niet geheel rendabele investeringen. de r Een ander punt op het pro gramma is de verandering van de rotonde bij het Plesmanvia- duct in een zogenaamde T-krui- sing, waarbij de nodige ver keerslichten komen. In 1973 zul len verder op drie plaatsen aan de Churchilllaan stoplichten worden geplaatst. Dat zal zijn op de kruisingen Kennedylaan, Vijf Meilaan en Telderskade. Op 't investeringslijstje wordt ook melding gemaakt van het deels uitvoeren van asfalteringen van busroutes in de verschillende stadswijken. Het gaat hier dus niet om de zogenaamde busba nen die in de binnenstad zullen liggen. Deze zullen in de jaren 19741976 aan de beurt komen. Het is de bedoeling, dat er dit jaar begonnen wordt met de ontwikkeling van het Vlietpark, in het bijzonder ten behoeve van de sport. Op de investe ringslijst komen verder onder andere voor: restauratie Laken hal, overdekt zwembad, herstel hockeyvelden Roomburg, uit breiding van het tennispark Roomburg, gebouw IJdo, voorlo pige brugverbinding bij molen De Valk, parkeerterrein Pieter Bothstraat, aangepaste bestra ting Haarlemmerstraat, riolerin gen en wallekanten en restaura ties aan gemeentelijke monu menten. Voor dit jaar heeft de Zijlpoort de grootste urgentie. In 1969 is hiervoor al een kre diet beschikbaar gesteld. LEIDEN De R.-k. Stedelijke Vrouwenbeweging heeft gisteren afscheid genomen van haar voorzitster. Na 20 jaar voorzitster van de beweging te zijn geweest, besloot mevrouw Uphoff-Visser dat het verstan dig was nu deze functie over te dragen. Haar opvolgster is (tijdelijk) mevrouw Van Leeuwen-Goddijn. De heer De Wilde, voorzitter van de NKV, bood de scheidende voorzitster een fruitmand aan. Namens het bestuur van de beweging kreeg mevrouw Uphoff een plantenbak en een doos bonbons. Het afscheid was gekoppeld aan de jaarvergadering. Na de gebruikelijke verslagen te hebben afgehandeld, konden de dames sjoelen en kaarten. LEIDEN Hondenliefhebbers kunnen zondag hun hart weer ophalen op de jaarlijkse club match van de kynologenvereni- ging „Rijnland". Er wordt ge streden in verschillende groepen en een van de hoofdprijzen is beschikbaar gesteld door de Leidse Courant. Voor de show in de Stadsgehoorzaal zijn maar liefst 185 honden aangemeld. Zij zijn vertegenwoordigd in 7(1 rassen of rasvariëteiten, 'n Show op zich zullen de ruim 30 poedels, in diverse formaten en kleurslagen, vormen. Erkende keurmeesters zullen de kwalitei ten en mogelijke foutjes via de microfoon bespreken en beoor delen. De grote rassen, zoals de groep LEIDEN Hoewel de (sier-)be- tegeling van de Leidse Haar lemmerstraat op de investe ringslijst 1973 van de gemeente staat brengt deze zaak bij de voorbereidingen nogal wat hoofdbrekens met zich mee. pe juiste methode voor de aanpak van deze drukke winkelstraat is nog niet gevonden, zo bleek gis teren uit een uitspraak van een ambtenaar in de commissie van volkshuisvesting en openbare werken. Hij zei, dat er nog steeds gezocht wordt naar de beste oplossing en „misschien is dat wel een schaap met vijf po ten". Vooral de afvoer van re genwater maakt de zaak verre van eenvoudig. Commissielid Amptmeijer vroeg zich af of het niet mogelijk is de straat in het midden iets op te hogen, zodat het water vanzelf naar de goten kan stromen. Maar ook dat was al door de gemeente bekeken en niet goed bevonden. De heer Taffijn vond. dat de affaire am-sam" met de winke- lersvereniging van de Haarlem- :rstraat moest worden uitge- i. Volgens de KVP'er Cor- nelissens heeft deze hele zaak ieder geval totaal geen urgentie en hoort het „gezellig maken" van deze straat onderaan het lijstje te staan. PSP'er Amptmeijer vroeg de voorzitter waar het al in de herfst van het vorige jaar ver wachte rapport van de brandweer bleef over de brand(on)veiligheid van de du- plexwoningen in het Haagweg- kwartier. De wethouder ant woordde, dat het hem door het hoofd geschoten was om de raad op de hoogte te stellen van de inhoud van dit rapport en voegde daar aan toe, dat een mens nu eenmaal niet alles kan onthouden". Commissielid Amptmeijer deed later nogal nijdig over het feit. dat hij als raadslid maar geen inzicht kan krijgen in de jaar verslagen van de Leidse wo ningbouwverenigingen. Hij had het over „vorst in eigen konink rijk" en „ze kunnen doodval len" en waarschuwde, dat tij dens de komende raadsvergade ring het een en ander van hem te verwachten was naar aanlei ding hiervan. LEIDEN Drie parkeerautoma ten zijn deze week in Leiden ge plaatst. Op de Garenmarkt (123 plaatsen), Beestenmarkt (76) en op het parkeerterrein aan de Ir. Driessenstraat (175) kunnen au tomobilisten nu hun auto kwijt, als zij een kaartje kopen bij de parkeerautomaat. Parkeerautomaten zijn apparaten, waarmee men een bepaalde parkeertijd kan kopen. Elk uur kost een kwartje. In Leiden kan men maximaal vier uur ineens claimen. Het is echter mogelijk, na het verlopen van de termijn weer nieuwe parkeertijd te ko pen. Langparkeerders kunnen dus op deze drie parkeerplaat sen terecht, desnoods een hele dag, als er maar genoeg be taald wordt. Bij de ingang van de terreinen wijzen borden de automobilist erop, dat zij een kaartje moeten kopen. Het beste is wel om eerste de auto te stallen daar na een kaartje te kopen, daar anders de kans bestaat, dat alle plaatsen ineens bezet zijn. De niet gebruikte tijd kan een an dere dag weer gebruikt worden. Op Apothekersdijk, Boommarkt, Hooigracht, St. Jorissteeg en Pieterskerkgracht worden ver der deze week parkeermeters geplaatst. Leonbergse honden, New-Found- landers, Ierse Wolfshonden, Sint Bernards, Afghanen etc. zullen de vreedzame strijd opnemen met de miniatuurtjes. Van de „kleintjes" zijn o.a. Pe- kingezen, Mopshondjes, Chia- hua's en de zeldzame Sydney- Terriërs aanwezig. Bij de groep der Windhonden geven de Ierse Wolfshond, Bassoi en Afghaanse Windhond acte de présence. Een nieuwe verschijning op de Leidse planken zullen de mach tige, witte Pyrenese Berghonden zijn. Bij de grote groep jacht honden kan men enkele Wei- marse Staanders bewonderen. Ook de Terriërgroep geeft een ruime variatie in rassen te zien dit jaar. De parade der kampioenen zal ook nu weer gehouden worden (dit zijn honden die de hoogste bekroning op grote tentoonstel lingen behaalden). De keuringen beginnen om 11 uur met de Her dershonden en Poedels en eindi gen om ongeveer 17.00 uur. De entrée is vrij, doch een catalo gus A 1,50 is verplicht. Kinde ren zonder begeleiding worden niet toegelaten. LEIDEN Voor het theoreti sche gedeelte van de oplei ding tot gezinsverzorgster aan de Interkerkelijke Oplei dingsschool voor Gezinsver zorgsters te Leiden zijn uit de regio geslaagd: A. Brug- mans, J. van Driel, E. Keur, en S. Keekstra te Leiden. G. van Brummen, M. de Groot, I. Roest, te Alphen a.d. Rijn. A. Meijvogel te Katwijk: S. van Ingen Schenau te Lei derdorp: J. Kraan te War mond; M. van Veen te Roe- lofarendsveen; C. Winkelman Ie Wassenaar; J. Kooy Ie Leimuiden; W. Möhlman te Lisserbroek en M. Slootweg te Lisse. ZOETERWOUDE De bouw van de gecombineerde kleuterschool aan de Oranjelaan te Zoeterwou- de-Hoge Rijndijk maakt momen teel fikse vorderingen. Deze zal de bestaande rooms-kotholieke school ,,De Krakepit" en de vo rig jaar opgerichte Protestants Christelijke School huisvesting gaan bieden. De laatstgenoemde school is voorlopig ondergebracht in de voormalige rectorswoning van „De Goede Herder". i j EIDEN „De detailhandels school staat nog een grote toe komst te wachten". Dit waren de woorden van de heer Vélu de Ned. Middenstandsbank, die sprak op een bijeenkomst in de Kamer van Koophandel en georganiseerd was door de De tailhandelsschool zelf. De school die nu vijf jaar bestaat en ver leden jaar de eerste examens afnam, wilde vooral het be drijfsleven met deze bijeen komst aanspreken. Gebleken was dat juist het bedrijfsleven, waar de school op afgestemd is, nog maar weinig notie had van leze speciale school. heer Van Haasteren, lid van het schoolbestuur namens de jjl-OI, gaf als eerste spreker (hij 'erving voorzitter mr. Porthei- ne als zodanig) een historisch (Overzicht van de ontwwikkeling van de Detailhandelsscholen .Het Middenstandsdiploma, on toereikend omdat het slechts 2; «eringe mate gespecialiseerd is de voorloper geweest van de Detailhandelsscholen. De economie, zowel klein- [rootbedrijven, vroegen meer dan alleen maar wat elementai- e kerfnis. Ook hier in Leiden, 'aarom is men er vijf jaar ge- eden toe over gegaan om ook n Leiden een lagere Detailhan- delsschool te stichten, estreefd wordt nu nog naar een middelbare Detailschool, omdat 'el® leerlingen nog verder wen- 'n te studeren. moet nu helaas nog in Den haag", aldus de heer Van haasteren. Hij voorzag, binnen mot al te lange tijd, toch ook "el een middelbare Detailhan delsschool hier. De plannen wa- ieder geval in verre gaand stadium daarvoor, icteur Van Britsum lichtte èèn de examenvakken, Ver loop-bevordering, toe. Naast de twintig uur die gegeven worden de algemene vakken zoals Nederlands, Engels etc. wordt op de school tien uur besteed n de gespecialiseerde vakken reclame, etaleren, bedrijfs economie enz. Verkoop-bevorde- "ng, een van de commerciële Vakken moet de zelfstandigheid van de leerling bevorderen school geleerd wordt en dat juich ik toe", aldus de heer Vélu. „Vooral die zelfstandigheid is uiterst belangrijk gezien in het licht van het zelfstandig optre den in, of het zelfstandig uitoe fenen van een bedrijf". Jos Aniba, pas afgestudeerd aan De heer Vèlu, goed op de hoogte Detailhandelsschool, gaf ten slotte van de gang van' zaken rond de school sloot zich wat die zelfstandigheid betreft en de noodzaak daarvan, geheel bij de directeur aan, maar nog meer prees hij de school vanwege zijn experimentele karakter. „Ik vind deze school een verade' ming in het onderwijsbestel. Een vraag Hier worden ouderwetse, com mercieel ingestelde kooplui af geleverd, maar dan met een ge heel nieuw tintje. Dit bedrijfsle ven heeft deze mensen, die niet te beroerd zijn om te experi menteren en risico's te nemen hard nodig. Flexibel en prak tisch gericht zijn, dat is voor deze economie noodzakelijk; ik geloof dat dat juist op deze overzicht waar de ge- dit jaar terecht zijn gekomen. De helft bleek verder te studeren, een aantal kwam in de verzorgende sector terecht, terwijl de rest (onge veer 1/3 deel) in het bedrijfsle ven belandde. een toehoorder of de school in feite niet overbodig was omdat men met een MA- VO-opleiding ook in deze beroe pen terecht kan, werd door de heer Vélu beantwoord „Natuur lijk kan je ook met de MAVO hierin terecht, maar dan wel met een enorm tekort aan vak bekwaamheid; een vakbe kwaamheid die men hier wel wordt geleerd'*. LEIDEN De Nederlandse Schoolraad heeft zich gisteren op de hoogte gesteld van de si tuatie op de H. Hartschool en de Alphons Ariënsschool in Lei den-Noord. Doel van het bezoek is om de nodi ge informatie te hebben om een advies te kunnen uitbrengen aan de minister naar aanleiding van het verzoek van het R.K. school bestuur voor een extra leer kracht. Het verzoek werd gedaan omdat het leerlingenaantal iets gezakt is en er een onderwijs kracht terug genomen moest worden. Op basis van sociale in dicatie is het echter mogelijk dat zo'n leerkracht behouden kan blijven. De Nederlandse Schoolraad heeft via bemiddeling van het wijkco- mité ook de nota van het Maat schappelijk Contact Orgaan Lei den ontvangen waarin veel cij fers voorkomen, die het argu ment van de sociale indicatie ondersteunen. OEGSTGEEST De eerste raadszitting te Oegstgeest in 1973 werd gisteravond gemar keerd door drie aardige aspec ten: de bijeenkomst was kort, de raadszaal was versierd met enkele zeer fraaie bloemstukjes en de publieke tribune was vrij wel geheel bezet. Ook werden er enkele veelbelovende mededelin- ZOETERWOUDE In Zoeterwoude-Dorp is men gestart met de afwerking van De Loethe waar de laat ste huizen deze dagen betrokken zijn. Het wachten is nog op de verbinding met het Watertje. De raad voteerde hiervoor een krediet van 2400 gulden dat twee maanden geleden is goedgekeurd door Gede puteerde Staten. Op de foto de brug tussen De Loethe en de Jan van Banningstraat. gen gedaan door o.m. de wet houder van onderwijs en finan ciën, de heer Temmink. „Ik koester bijzondere verwachtin gen ten aanzien van de vlugge financiering van de bouw van een nieuwe R.K. Jenaplan school", aldus de wethouder. „Wij hopen zo spoedig mogelijk met de plannen ter tafel te ko men, zodat wij gereed zijn als de financiering daar is!" Hoezeer het college van Oegst- tiekonderwijs. Ik steek de vlag it als wij ook het tweede lo kaal knnen bowen. „De bshaltes langs de Lange Voort zijn in discssie", meldde de voorzitter. De verkeerscom- missie zal zich binnenkort her over beraden. Los hiervan de raad het beslit het college een krediet van 12000 glden te verlenen om een niewe halte plaats voor bslijn 42 te realise- nabij Kenntdy- en Irislaan. geest gegaan is met da verkeer- De Terweeschool is met ingang van 1 janari 1974 afgeschre- opdracht worden gegeven een renovatieplan op te stellen. Ge zien dt tijdsfactor waarin dit al lemaal zal geschieden kan de prijs van een renovatie sterk oplopen. De heer Gmelich Mey- lingh (VVD) vroeg wethoder Temminck of hij en termijn kon noemen. Deze moest dit ontkennend beantwoorden maar: „als het bedrag te hoog mocht itvallen en niet worden goedgegtrd door G.S. dan kom ik met een alternatief opgnap- P|an"- el. De rondvraag leverde de volgende informatie op: Op de Kennedy laan wordt met onverantwoorde lijke hoge snelheden gereden; de Oegstgeester Vrowenadvies- commissie komt niet voldoende tot haar recht omdat adviezen vaak niet worden opgevolgd: de directer gemeentewerken komt met een nota over gescheiden vilophalen (glasafval). Op vra- van Deene (KVP) deelde wet hoder Thorn mede dat de toe gang tot de IJsbaan met een hek zal worden afgezet zodat met voortijdig het ijs stk zal worden gereden situatie rond het Rijnzichtweg- viaduct en de bocht bij Buiten- lust (Floreslaan) bltek gisteren wederom. Mededelingen over de stand van zaken rond genoemde knelpunten worden maandelijks door de voorzitter, burgemees ter Jhr. T. A. J. van Eysinga gedaan. „Thans zijn de ttchni- sche instanties het allen met el kaar eens over dt te plaatsen verkeerslichten", aldus de voor zitter, ,,tn voor wat betreft de voorziening nabij se Flores- straat bijna". Hij sprak de voorzichtige verwachting uit dat het dit jaar wel kaar kon komen. Verheugd waren alle raadsfrac ties dat met de bouw van een nieuw gymnastieklokaal aan de Pieter de Hochlaan thans enige ruimte zal komen in het Oegst geester gymnastiekonderwijs. De heer Brower, vroeg naar aanleiding van een schrijven van het hoofd van de Kamper- foelielaanschool ook de nodige aandacht voor een lokaal in de omgeving van deze school Wet hoder Temminck*" De twee geplande lokalen vormen een grote noodzaak. Oegstgeest kan niet voldoen aan het voorge- "'1 dee'de ook mede. dat met be schreven aantal ren gymnas- trekking tot een in te stellen weekmarkt een brief verzonden is aan de leden van de midden van de middenstandorganisaties te Oegstgeest en de afd. Am- baiht en detailhandel met zoek om nadere adviezen. Roelofarendsveen De drum band „Liefde voor Harmonie" organiseert op 27 januari een carnavalsavond in de bloemen veiling. Het programma, waar aan ook Prins Carnaval van „De Knoerissen" cn zijn Raad vanElf zullen deelnemen, be gint om 8 uur on duurt tot 2 uur 's nachts. De Prins en zijn escorte zullen om precies 11 minuten over 11 hun entree maken. De avond wordt geopend door het interna tionale dans- en showorkest „De Bouquets" onder leiding van Frans de Jong. Ook het bekende duo „De twee Pinten" zal zich presenteren. DEN HAAG/LEIDEN - Een 22-jarige koopman hoor de gisteren vrijspraak eisen door de officier omdat niet bewezen kon worden, dat hij medeplichtig was aan in braak bij een motorhandel waarbij een chequeboek werd ontvreemd. De vrij spraak moest volgen omdat een getuige terug kwam op een eerder afgelegde verkla ring. AZL benadert patiënten met gastvrouwen LEIDEN Het Academisch Zie kenhuis in Lelden is overgegaan tot het instellen van een „gast- vrouwendienst". De taak vnn de nieuwe dienst en de eerste gast vrouw (mevrouw L. van Wco- nen-Hulswit uit Voorschoten) is het opvangen en/of begeleiden van patiënten, die dat behoeven. De AZL-directie heeft tot de in stelling van de gastvrouwen- dienst besloten op grond van het streven de algemene dienst verlening aan putiënten te ver hogen. De gastvrouwendienst besloten op grond van het streven de alge mene dienstverlening aan pa tiënten te verhogen. De gastvrouwendienst opereert voorlopig alleen in de centrale polikliniek aan de Wassenaarse- weg, waar de centrale patiën- ten-adminstratie is gevestigd en waar ook een groot aantal poli- linieken is ondergebracht. Stille wacht en op toont tegen oorlog in Vietnam LEIDEN/DEN HAAG - Behalve de protestdemonstratie van van middag in Den Haag, zal er te vens een „Stille wacht voor vre de in Vietnam" worden gehou den. Aanwezig bij de Gcvungen- poort zijn de vertegenwoordi gers van de Stille Wacht uit ll steden. Ook in Leiden wordt eenmaal per maand zo'n Stille Wacht georga niseerd. Op de tweede zaterdag van de maand komen de deelne mers van II tot 12 uur bijeen op de St. Jansbrug om zwijgend te protesteren tegen de oorlog. De achtergrond van de deelnemers is politiek en/of kerkelijk ver schillend; iedereen is welkom, centraal staat het verlangen naar vrede.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3