BELANGSTELLING PROFS IN SKIEN ERG MATIG Verbod mgr. Gijsen van OMO-katechese zeer ongelukkig" Curie-kardinalen moeten doorstromen KORTE METTEN KERK EN WERELD Schenk: Noorivegen is nog niet rijp voor prof sport" VRIJDAG 19 JANUARI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA II Hoewel het er aanvankelijk op leek dat de grootste moeilijk heden rond de OMO-katechese- cursus tot het verleden behoor den, ziet het er naar uit dat de omstreden cursus weer op nieuw veel stof zal doen op waaien. Zoals gisteren gemeld, heeft de bisschop van Roer mond mgr. Gijsen, de OMO- cursus in zijn bisdom in zijn geheel verboden. In de bisdom men Den Bosch en Breda kon de cursus na overleg met Rome voor de helft worden ge handhaafd, terwijl de rest wordt herschreven. ,,Dit geeft weer onbegrijpelijk heden", aldus drs. H. Jo- chems, bisschoppelijk gedele geerde voor het katholiek on derwijs en de katechese in het bisdom Roermond. Toen drs. Jochems van vicaris A. Meertens vernam, dat mgr. Gijsen de cursus uit de roula tie wilde nemen, heeft hij laten weten dat hij het een zeer on gelukkige stap zou vinden, in dien het bisdom Roermond in deze een ander standpunt zou innemen dan de bisdommen Den Bosch en Breda. Volgens drs. Jochems heeft mgr. Gijsen hem telefonisch verzekerd, dat hij over de in houd van de brief, die hij de betrokken scholengemeenschap zou sturen, overleg had gehad met mgr. Bluyssen, die volle dig met de inhoud van de brief accoord zou zijn gegaan. Ook zou mgr. Bluyssen op de vraag van zijn Roermondse collega of hij met zijn brief de opstelling van de andere bisschoppen niet zou doorkruisen, geant woord hebben: „Nee, u kunt die brief rustig versturen". Het secretariaat van 't bisdom Den Bosch ontkent echter ten stelligste dat mgr. Bluyssen, die momenteel op vakantie is, hier over een formeel contact gehad zou hebben met mgr. Gijsen en dat hij zich zou heb ben uitgelaten, zoals door mgr. Gijsen wordt geschetst. Vicaris Meertens op zijn beurt heeft dr. Jochems verzekerd dat mgr. Gijsen zijn informa tie, dat de Romeinse autoritei ten nog steeds de volledige OMO-cursus afkeuren, recht streeks uit Rome had ontvan gen. Drs. C. Tibosch, coördinator van de OMO-katechese, typeert het besluit van mgr. Gijsen met „ergerlijk" en „nog room ser dan de paus". Hij betreurt het dat hierdoor opnieuw on rust rond de cursus is ont staan. Aangenomen wordt dat deze jongste verwikkelingen rond de OMO-cursus tijdens de bis schoppenconferentie van 13 fe bruari ter sprake zullen ko- De leden van de Amerikaanse „wanhoopsdelegatie", bestaande uit vertegenwoordigers van verschillende kerken, hebben na een rondreis door Europa in Washington de leden van het Ame rikaanse Congres geïnformeerd over de Europese afschuw over de Amerikaanse bombardementen op Vietnam. Op de foto v.l.n.r. prof. Harvey Cox, bisschop R. L. DeWitt en zuster Mary Luke Tobin, drie van de zes leden tellende delegatie. NKV-ers geven niets om de „k" Uit een onderzoek, gehouden onder leden van het Neder lands Katholiek Vakverbond, is gebleken dat het bij het eigen karakter van het NKV niet gaat om het katholiek-zijn van deze vakcentrale of om haar evangelische bewogenheid, maar om de eigen sfeer. „NKV-ers geven niets om de „k", aldus valt te lezen in het jongste nummer van De Stei ger, orgaan van de Nederland se katholieke bond voor de bouw- en houtnijverheid. Op het verlanglijstje van NKV-leden in het land, wat zij van het NKV binnen de federa tie van vakcentrales verwach ten, staat de gezondheidszorg bovenaan, gevolgd door eigen scholing en vorming en oplos sing van milieuproblemen. Het geven van individuele juridi sche adviezen staat onderdaan, aldus de Steiger. Volgens het blad zien vrijwel alle ondervraagde NKV-ers in de nu tot stand gekomen NKV, NVV en CNV, slechts een voor loper van een door hen spoedig verwachte totale fusie van de drie. Op de traditionele Brabantdag, die zaterdag 27 januari in Til burg wordt gehouden zal de identiteit van het Nederlands Katholiek Vakverbond dit jaar centraal staan. De kardinalen Seper, Confalo- nieri, Antoniutti, de Fürsten- berg en Garonne zullen per 1 maart hun leidende functies als voorzitter van een curiede partement moeten neerleggen. Ook loopt het mandaat van tenminste tweehonderd bis schoppen en lagere curie-leden met ingang van die datum ten einde. Naar aanleiding daarvan doen in Rome talloze geruchten de ronde ten aanzien van de ko mende hervorming van de cu rie. Herhaaldelijk is immers van verschillende kanten op de Vredes boodschap Kardinaal Ribeiro van Lissa bon heeft in één verklaring te gelijk kritiek uitgeoefend op de gelovigen, op de Portugese re gering en de paus. De kardinaal is het er niet mee eens dat d egelovigen een kerk gebruikt hebben voor een gebedswake voor de vrede, die het karakter zou hebben gehad van een betoging. De Portuge se autoriteiten verwijt de kar dinaal dat zij de kerk zijn bin nengedrongen, arrestaties heb ben verricht en de kerk met geweld hebben gesloten. De kardinaal oppert ook be zwaren tegen de paus, want de boodschap van paus Paulus ter gelegenheid van wereldvre- desdag werd voorgelezen. De kardinaal zegt bang te zijn dat een dergelijke boodschap een te grote invloed heeft in een land in oorlog, zoals Portugal. „Daardoor dreigt men inbreuk te doen op de onpartijdigheid welke de kerk moet bewaren. Nog steeds zitten zeven arres tanten, die aan de gebedswake deelnamen gevangen. Deelne mende ambtenaren zijn ontsla gen. Zoals bekend werd de Neder landse pater .J van den Hurk Portugal uitgewezen vanwege zijn concrete preek over de pauselijke vredesboodschap. doorstroming binnen het cen trale bestuur van de kerk aan gedrongen, onder andere door het concilie. De paus zelf heeft in een constitutie van 1968 be paald dat leidende functiona rissen binnen het centrale be stuursapparaat na een bepaal de periode verplicht zijn af te treden. Nu onder meer de vijf ge noemde kardinalen aan de beurt zijn af te treden blijkt enerzijds dat het aantal ge schikte kandidaten voor de openvallende posten niet zo groot is, terwijl anderzijds ook de bereidheid om die posten te vervullen bij bisschoppen en clerus buiten Italië niet bijster groot is. Om het aantal be schikbare kandidaten uit te breiden zou de paus moeten beginnen met het bijeenroepen van ee nconsistori en een aan tal nieuwe kardinalen moeten benoemen. Alleen kardinalen kunnen de functie van prefect van een congregatie bekleden. Het ziet er, volgens Vaticaanse waarnemers, niet naar uit dat de paus dit de komende tijd van plan zou zijn. Men veron derstelt dat de paus het aftre den van de huidige functiona rissen zal laten doorgaan maar in plaats van definitieve nieu we benoemingen „noodverban den" zal legen. Dat zou hem de gelegenheid geven zijn plannen voor herstructuering van de pauskeuze en het cen traal bestuur van de kerk rus tig te kunnen uitwerken. De bisschop van Rotterdam, mgr. A. Simonis heeft kape laan J. M. Boelen van de H. Liduinaparochie in Rotter- dam/Hillegersberg om gezond heidsredenen eervol ontslag verleend. Ook is aan drs. M. L. v. d. Leeden eervol ontslag verleend uit de priesterlijke be diening in het bisdom Rotter dam en herbenoemd tot dioce saan katechetisch adviseur. Nadat paus Paulus begin deze week tot leden van de Ro meinse gemeenteraad had la ten doorschemeren dat het Heilig Jaar in 1975 weieens geen doorgang zou kunnen vin den als er niet snel iets zou gebeuren aan de achterbuurten en het zedelijk verval in Rome, heeft nu de Vaticaanse woordvoerder Allesandrini ver klaard dat er geen twijfel aan hoeft te bestaan dat ook in 1975 het Heilig jaar wordt ge vierd. De katholieke kerk van Zweden herdenkt dit jaar het feit dat de H. Brigitta van Zweden zeshonderd jaar gele den overleed. Voor het hoogte punt van het jubileumjaar. rond 6 en 7 oktober, komen en kele Romeinse kardinalen naar Zweden. De katholieke kerk in Zweden telt 55.000 leden. 92 procent van de Zweedse bevol king behoort officieel tot de lu therse kerk. De Romeinse congregatie voor de eredienst heeft de ex perimentele tekst die in Oost- Duitsland wordt gebruikt voor zondagsvieringen, waarbij geen priester aanwezig is, ge prezen en een voorbeeld ge noemd voor anderen. De ge bruikte modellen, beantwoor den aan de mogelijkheden die Vaticanum II voor dergelijke diensten heeft gegven. „Kerklid of kerklijder" is het motto van een weekeindbij- eenkomst op 10 en 11 februari op het vormingscentrum Den Alerdinck te Laag-Zuthem bij Zwolle. Kerkelijken, randker- keiijken en buitenkerkelijken kunnen er met elkaar praten over de taak van het instituut kerk voor mens en maatschap pij. Opgave en inlichtingen bij het vormingscentrum, tel. 05290284. SKIEN Geld verdienen en professioneel denken blijken geheel ver schillende zaken te zijn in het schaatswereldje. Een man als Er- hard Keller, die aan de vooravond van het eerste Europese kam pioenschap in Skiën verklaart zich nergens bezorgd over te maken, omdat het met het prijzengeld wel goed zit, is in het profgezelschap een uitzondering. Bij Ard Schenk heeft de antipathie van de plaatse lijke pers en de koele afwachtende houding van het publiek gevoe lens van wrevel gewekt. Hij beseft maar al te goed, dat na de geringe toeloop bij de wed strijden in Den Haag een even tueel fiasco bij de „open" Euro pese kampioenschappen (zo ge noemd omdat bij de sprinters twee Amerikanen meedoen) op het natuurijs van Skiën het ver langen tot samenwerking bij de amateurbond niet zal vergroten. „En het ergste moet nog ko men" realiseert de Olympische kampioen zich. Straks in Go thenburg, daar mogen ze de poorten wel openzetten om het publiek voor niets naar binnen te laten, anders wordt het een sof. bedraagt nauwelijks 6000 op een stadion dat 24 000 man kan be vatten. Verkerk wijt dat aan de ongelukkige weersomstandighe den. Bij zijn good-will-actie in Kristiansand was het zes gra den boven nul. „Bij zo'n tempe ratuur denkt niemand aan schaatsen". In Skiën, vriest het inmiddels zes graden. De ijspis- te ligt 'er prachtig bij. Maar het is de vraag of die wetenschap de belangstelling zal stimuleren. Volgens Ard Schenk is Noorwe gen niet rijp voor profsport. „Men kent het eenvoudig niet. Zelfs in de voetbalsport niet. De Amerikaanse manier om bree duit te adverteren met het prij zengeld, dat er bij ons verdient kan worden, valt hier nog slech ter dan in Nederland." Schenk en Verkerk hebben met het zetten van handtekeningen geprobeerd de belangstelling voor de wedstrijden van, zater dag en zondag te timuleren. Schenk persoonlijk heeft die con- Zonder veel succes overigens. sequenties al ondervonden. Het aantal verkochte kaarten „Tien jaar lang was ik hier kind aan huis. Nu zien ze je niet meer staan. Daar maak ik me wel een beetje kwaad over. De Noren zin een hartelijk volk, maar je moet niet aan hun na tionaal gevoel komen. Dat heb ikm vroeger ook al gemerkt. De krampachtige pogingen van de Issl om publiek te trekken (fi nancieel zit het met rechtstreek se uitzendingen op de televisie van Noorwegen, Zweden Fin land en Nederland wel goed) hebben het Nederlandse kamp in tweeen gesplitst. Jan Bols en Eddy Verheyen hebben gewei gerd de trainingen voor de handtekeningenactie te onder breken en arriveerden pas in de loop van gisteren uit Hamar. Jan Bols had een excuus dat de griepaanval, die hem enkele we ken langer in Nederland heeft gehouden dan de anderen, nade lig is geweest voor zijn vorm en dat hij alle tijd nodig heeft ge had om aan zijn conditie te spij keren- Eddy Verheijen heeft ronduit geweigerd. „Ik voel niets voor dat soort toestanden. Ik ben aangenomen om zo hard mogelijk te schaatsen en verder niets". Anton Huiskes, ook al geen voorstander van de publi citaire toer die de Issl leiders voor ogen staan is eveneens tot het laatste toe in Hamar geble- Aan geen van de Nederlanders is de lauw ontvangst van de profs in de Noorse pers ongemerkt voorbij gegaan. Anton Huiskes: „De laatste dagen zijn Stensen en Lavroesjkin uitgebreid op de tv te zien geweest. Maar Willy Olsen, die in Den Haag toch knap gereden heeft is doodge zwegen. Bij het Noors kam; pioenschap van de amateurs werd enthousiast commentaar geleverd of er ik weet niet wat gebeurde. Maar de nummer drie ging in een race bijna vier keer onderuit. Dat een man als Guttormsen die we bij de profs niet wilden hebben omdat hij geen slag meer traint, tweede werd zegt toch genoeg." „Toch beinvloedt die wijze van berichtgeving de houding van het publiek, aldus Eddy Ver heyen „ik zie niet in, of we dat op korte termijn kunnen veran- Sprlnl lc r Her Lliikovesle—Böurjes: 3e rit: Lv- man—Künig; -Ie rit: Blatchtord-È- rlksen. 10 meter: le rit: KeilerHennlnen 2e. rit: Bilrjes—Batehtord3e rit: Lyman—Llnkovesl4e rit: Erlksen Högln Allroundcrs: 500 meter: le r Verkerk: 2e rit Bols— 3e rit: Verheyen—Olsen4e rit Ti ter—Verheyen. MüNCHEN - De Westdu itse schaatsbond heeft voor het Eu ropese kampioenschap (Greno ble) en voor het wereldkam pioenschap (Deventer) Helmut Kraus en Anton Eicher inge schreven. Voor het sprintkam pioenschap (Oslo) zijn Horst Freese en de dames Monika Pflug en Monika Süttzle aange wezen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11