inda vond In Thailand genezing Vormingswerk in bedrijven uitbreiden Mgr. Gij sen verbiedt OMO-cursus geheel RaiffeisenbanklQBoerenleenbank Staatsbezoek aan Indonesië kostte ruim één miljoen at westerse artsen niet konden uw persoonlijke lening is ons geheim Voor'n vakantiereis loop je niet stad en land af. Daar ga je eenvoudig voor naar de Raiffeisenbank of de Boerenleenbank. Kom morgen de reisgids even halen CeidacSouxa/itt JAN WOLFSLAG IN AKTIE 18 JANUARI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 9 IEN Gisteren is na een reis van de andere kant van de wereld in met een nieuw geloof in wonderen, het echtpaar F. A. Hamar de L Brethoniere teruggekeerd in Assen. I is dan bijna de eindhalte van een aanvankelijk uitzichtloze tocht r Thailand waar dochter Linda (19), door westerse medici opge- en, gered werd door de onbegrijpelijke kunde van een Thaise i. Linda was opgegeven, een hopeloze zaak, een geval dat nog n paar jaar beschoren was en dan kwaim het voorspelbare einde, aar in april, een paar maanden na haar ouders, zal op schiphol n herboren jonge vrouw uit het vliegtuig stappen; niet meer ge reid door een mysterieuze ziekte, die haar eerst van een aantrek- rlljk meisje veranderde in een door afzichtelijke builen gepijnigde itiënt, vervolgens haar aan de rand van de verlamming bracht en (eindelijk zou hebben gevoerd naar de dood. r een explosie van sympathie 1 Linda in staat gesteld de en de nog duurdere ideling in Thailand te on- rgaan. De buurt, de scholen, bejaarden, de kazernes, de ïatselijke pers, de burgerij, ideren en bejaarden organi- rden een grootscheepse actie lulp voor Linda" die ruim 130.000 opbracht. Hamar de Ia Brethoniere jeg toen ze 12 was de eerste mtomen van een onbekende die een overdaad aan k in haar lichaam produceer- Niemand wist wat het was. liaar broer André, 24 jaar zegt: jLinda was gewoon, was ge- Het begon met winterhan- tenminste dat zei de dok- er. Toen kreeg ze zwarte plek- 1 op haar voorhoofd. Te wei- kalk zei de arts e^hij gaf idicijnen. Maar het werd erger. Linda kreeg over- I bulten. Haar been was zo jgezwollen, dat ze niet meer in schoen kon. Mijn vader bracht haar naar het acade misch ziekenhuis in Groningen, waar ze door een prof onder zocht werd. Daar bleef ze twee maanden, maar zelfs de prof wist niet wat het was. De art sen gaven Linda nog hooguit tien jaar. In Nederland kon ze niet meer genezen." Linda kon alleen door een speciale homeopatische behandeling ge red worden. Maar de techniek hiervoor was in West-Europa niet bekend. Linda's ziekte was zeer zeldzaam. Door afzetting van kalk in de spieren zou ze volledig verlamd worden en vervolgens sterven. Een broer van mevrouw de Brethoniere schreef vanuit Thailand, waar de familie vele jaren heeft ge woond, dat daar een arts woon de die hulp kon bieden. André: ,,Ik weet niet hoe die arts heet. Mijn vader leende 5.000 van de bank en ging met Linda en mijn moeder naar Thailand. Na zes weken was het geld op. We hebben geprobeerd geld te lenen van Sociale Zaken maar die De tientallen persoonlijke leningen, die wij dagelijks verstrekken worden helemaal schriftelijk afgehandeld. Geld lenen is een kwestie van wederzijds vertrouwen. Het aanvraagformulier, dat wij u in blanco enveloppe toesturen geeft u alle informatie die nodig is. Als u gehuwd bent en in loondienst, boschikt u over enkele dagen j over het gevraagde bedrag. Van f. 1000.- tot f. 10.000.-. Aflossing in 12 tot 48 maanden. Wettelijke tarieven. Geen informatie bij werkgever, bankrelatie of buren. Geen kosten. Bel of schrijf aan: Financieringskantoor E.J. Möller, St. Catharinastraat 1, Eindhoven, tel. 040 -66633 of 25472. (Door gem. Eindhoven toegelaten financicringskantoor) ging daar niet op in omdat de Nederlandse artsen weigerden te geloven aan de arts in Thai land en zijn methoden. Zijn behandeling had Linda onder tussen al zichtbaar geholpen. Maar ze moest wegens geldge brek terug. Toen greep de buurt in. Vier jon gens van 12 en 13 jaar. de broers Hans en Peter Gorter, Jelle Langeland en Linda's broertje Albert zetten een actie op. Met een jampotje gingen ze de buurt rond en na een paar uur hadden ze f 70 verzameld. Mevrouw Gorter haakte hierop in, schakelde de volwassen wereld in en toen kwam een stortvloed van medeleven los. Scholen gin gen collceteren, Linda's eigen mavo haalde 3400 op, militai ren liepen op betaaldag direkt door naar een speciale bus „een tientje voor Lientje". De ge meente sprong bij, de bejaarden van Borger scharrelden hun kaartcentjes bij elkaar, er werd een disco-avond gehouden voor Linda, de plaatselijke pers spoorde haar lezers aan en opende een girorekening en toen het geld werd geteld bleek de oogst ruim 30.000. In een hoekje van de huiskamer zat Linda te slikken toen het geld werd overhandigd. Ze was al lang niet meer het leuke meisje van toen. Haar gezicht was een afgrijselijk masker ge worden en haar lichaam haar slechts tot last en ze nam haar moeder bij de arm en fluister de, wat heerlijk mamma dat je nu ook mee kunt gaan, dan ben ik niet zo alleen. De SAS had voor twee personen gratis vliegvervoer naar en van Thailand aangeboden. Op 18 maart vorig jaar reisde vader en moeder en dochter Linda ten tweede male naar Thailand, maar nu geruggesteund door een fors kapitaal. Het was de grote ommekeer. Lin da genas zienderogen. Van een mismaakt wezen werd ze weer een jong meisje. De ouders keerden terug en wachtten ang stig op elke brief uit het verre land. Ook in Thailand werd Iin da weinig bespaard. Haar arts werd zelf ziek, maar een colle ga nam de behandeling over. Linda kreeg moeilijkheden met haar visum maar ook dat werd opgelost. In augustus stuurde Linda een foto. André: „Mijn moeder schrok: „ze Is een nieuwe Linda gewor den riep ze uit. Ze kende haar dochter bijna niet terug. De builen en gezwellen waren verdwenen. Linda was 6 kilo aangekomen. De kalk was uit haar been verdwenen en ze kon weer strompelen. Op 11 december ging het echtpaar (de heer Hamar de La Bretho niere is telefonist-burger bij de landmacht) naar Thailand. Een paar dagen later kwam de ver lossende brief „Linda Is bijna genezen". Gisteren keerde het echtpaar dat 9 kinderen heeft, en dat in '63 van Thailand naar Nederland verhuisde, terug. In april volgt Linda, die was opge geven door de superieure wes terse beschaving en die werd gered door de primitieve derde wereld. JAN KOESEN Van een onzer verslaggevers UTRECHT Er moet meer con tact komen tussen bedrijven en vormingscentra voor vormings werk onder werkende jongeren. Dat was de teneur van een con gres van leidinggevende functio narissen van bedrijven, vor mingswerkers en vakbondsmen sen dat gisteren in Utrecht werd georganiseerd door de Ne derlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel. De opzet van de organisatoren was bedrijfsleven en vormings werk met elkaar te confronte ren. Figuren uit het bedrijfsle ven namen over het algemeen een opvallend positieve houding in tegenover het nogal eens voor overkritisch en indoctrine- rend uitgemaakte vormingswerk onder werkende jongeren. Bij sommige congresdeelnemers was wel bezorgdheid over de „linkse signatuur" of „indoctri- nerende invloed" van het vor mingswerk. Maar congreslei ding en, naar de algemene stemming te peilen, ook de meerderheid van de zaal zagen het anders. .De onderneming is niet gediend met ja-knikkers", zei drs. Hen- ny in een inleiding. Henny heeft als hoofddirecteur van Siemens Nederland N.V. in Den Haag anderhalf jaar geleden nog een conflict gehad met het Haagse vormingswerk onder werkende jongeren. Hij onderkende dat vorming kritisch denken ontwik kelt en daardoor het verlangen om veranderingen in het be staande aan te brengen. Een probleem bij het vormingswerk onder jonge werknemers is vol gens Henny, dat het de genera tiekloof vergroot. De jongeren die naar een cursus zijn geweest komen vol enthousiasme terug op hun werk, maar lopen vast op een front van onbegrip bij hun oudere ploeg- of teamgeno ten die geen vormingswerk krij gen. Henny pleitte daarom voor vorming onder alle bedrijfsge- noten, van alle leeftijden en alle niveaus. Tot een soortgelijke conclusie kwam drs. J. Bavinck, oud-di recteur Sociale zaken van Phi lips. Vorming is volgens Ba vinck een van de middelen tot verbetering van de kwaliteit van het arbeidsleven. De heer Buurmeijer, directeur vormingscentrum De Wangh jn Hengelo, klaagde over gebrek aan belangstelling bij midden- en kleinbedrijf voor het vor mingswerk. De samenwerking met grotere bedrijven lukt meestal wel, zei hij. In het Noordhollandse Hoogkar spel (West-Friesldan) zit de vrouw, waar alles mee begon Het is de 94-jarige weduwe Aal tje Klein-Eg. Zij is de oudste van vijf vrouwen, die allemaal in een rechte lijn van elkaar af stammen. Een unieke zaak vol gens de statistieken. Aaltje is de moeder van Anna Kaag- Klein uit Zwaagdijk-Oost. Anna had op hoer beurt ook weer dochter, Gre de Greeuw-Kaag (49). Gre kreeg Ans (24) en Ans kreeg Chantal, die intussen al weer een week of zes oud is. Een vakantiereis bespreek je bij de de bank voor iedereen 3000 vestigingen Geen mazen, maar gaten in het net Ook de 2de helft van de 20ste eeuw lijkt een tijd te gaan worden waarin de bindende kracht van de wet gerelativeerd wordt. Dat zien we in de internationale politiek, maar ook bij nationale wetge ving. Twee voorbeelden van het laatste. Vorig jaar werden een paar dui zend illegale werknemers uit ons land verwijderd en naar schatting leven er binnen onze grenzen nog honderden die niet over de vereis te papieren beschikken en daardoor in verschillende opzichten rech teloos zijn. Een flink deel van de jongemensen die aan onze hoge scholen en universiteiten studeren, heeft niet het verhoogde college geld betaald en is van plan dit te blijven weigeren. Zogenaamd omdat er mazen in de wet zitten: maar wie heeft de illu sie dat als die mazen gestopt zijn, men zich bij de wettelijke maat regel zal neerleggen? Het heet dat de maatregel, hoewel volgens de parlementaire procedure van kracht geworden, onrechtvaardig is en dat gewacht wordt op de regering welke de wet weer zal intrekken. Zo wordt ook voor illegale gastarbeiders een generaal pardon geëist, desnoods zonder dat eerst de mogelijkheden tot herhaling weg genomen zijn. Kortom het is geen uitzondering meer dat op mazen in het net wordt geloerd, maar het forceren van gaten in het net lijkt sommige burgers ook een prijzenswaardige zaak. Een raadsel lijkt ons, dat op den duur zo de gelijkberechtigdheid van burgers die onder één wetgever leven, stand zal kunnen houden. Kan een overheid, die niet betalen van verhoogd collegegeld duldt, straks wel krachtig optreden tegen het weigeren om verhoogd schoolgeld te betalen? Kan de vreemdelingenpolitie blijven optreden tegen verstekelingen die hier een sociaal asyl zoeken, tegen zigeu ners die de grens overkomen e.d., wanneer met passieve mede werking van het bedrijfsleven anderen zich hier illegaal kunnen vestigen en op een generaal pardon speculeren? ADVERTENTIE Bloemenveilingvereniging „FLORA" - Rijnsburg Wij prijzen ons gelukkig dat u alsnog gelegenheid kan worden geboden om, na 50 jaar trouwe dienst als chef-veilingmeester, afscheid te nemen van de heer H. van Iterson Een ieder die zich hiertoe gedrongen voelt, kan op vrijdag 19 januari a.s. tussen 10 en 11 uur v.m. in de kantine van veiling „Flora", hem de hand komen drukken. Namens het bestuur. H. J. DEN HAAG, secretaris (ADVERTENTIE) DEN HAAG (ANP) Het staats bezoek (In 1971) van koningin Juliana en prins Bernhard aan Indonesië kostte de schatkist een totaalbedrag van f 1.190.000,—. Voor de staatsbe zoeken aan Luxemburg en aan West-Dultsland werden bedra gen uitgetrokken va nrespectle- velijk 60.000,— en 120.000,— Minister Schmelzer (buitenlandse zaken) heeft de Tweed? Kamer een overzicht gezonden van deze kosten: daaruit blijkt, dat het staatsbezoek van de gouver neur-generaal van Canada aan ons land een bedrag vergde van 150.000,—. In dit bedrag is op genomen een post van f 15.000,— voor de schoonmaak van het koninklijk paleis. In het overzicht is, op uitdrukke lijk verzoek van de kamer, een specificatie opgenomen van de kosten, verbonden aan het be zoek aan Indonesië. In het over zicht stonden onder meer: Kosten chartervlucht KLM, met bijkomende kosten voor tussen- Berrigans mogen niet naar Vietnam WASHINGTON (AP) De Ame rikaanse opperrechter Warren Burger heeft een tijdelijk verbod afgekondigd voor de paters Da niel en Philip Berrigan, zich naar Noord-Vletnam to begeven De rechter, die dit deed op ver zoek van het ministerie van jus titie. hield daarmee een uit spraak aan die eerder op de dag was gedaan door het hof van appèl van het district Columbia. Opperrechter Burger zei de zaak morgen voor te leggen. Als alle leden van het hoogge rechtshof bijeen komen. landing te Bangkok en rege ringsvliegtuig 325.000. Geschenken 75.000. Regeringsgeschenk 50.000. Voorbereidingskosten 90.000. Uitvoeringskosten (tropenkleding, logies, contra-diner enz.) 94.000. Verzekeringspremie (aanvullende verzekeringen) 30.000. Voorlichting (RVD) totaal 376.000. Indonesië te maken kosten en on voorziene uitgaven 150.000. Jaarlijkse SENSATIONELE FOTO-FILM I OPRUIMING I MIRANDA REFLEXCAMERA'S - TELE-LENZEN FISH-EYE-OBJECTIEVEN - SCHIANSKY STATIEVEN BAUER FILMCAMERA'S - AGFA PROJECTOREN JaGERMEISTER KIJKERS enz. enz. ALLES MET 25 - 40 I VERGROTINSPAPIEK in ruime keuze a En oen lieerlUke ZOEK-UIT-TAFEL met FANCY-PRIJZEN Breestraat 141 Haarlemmerstraat 141 Drie zusjes uit Salt Lake City. Paula Weimer (links). Wanda middenj en Pamela rechtshebben zich ingeschreven voor het leger. Zij hopen gezamenlijk hun diensttijd in Duitsland te kunnen doorbrengen. Het is mogelijk voor het eerst dat drie zusjes tegelijk zich voor het Amerikaanse leger hebben aange meld. Nederlands schip verlaten EL FERROL (AP) - HET Ne derlandse vrachtschip Sloman- Valenciase (de naam komt niet voor in het register van Lloyd's) is naar van Spaanse zijde gisteravond is verklaard, door de bemanning verlaten in de buurt van kaap Finisterre. De bemanning is aan boord ge gaan van de Britse tanker Man tua, die zich in de buurt be vond. ROERMOND (KNP) Mgr. J. Gijsen, de bisschop van Roer mond, acht de OMO-katechese- cursus ongeschikt en onbruik baar. Dit heeft hij laten weten aan de drie scholengemeen schappen in Limburg, die van de cutsus gebruik maken. Deze cursus Is niet geschikt om jonge mensen in te leiden in de kennis van het christelijk geloof, zoals dit door de rooms katholieke kerk verstaan wordt", zo heeft mgr. Gijsen de scholen meege deeld. Hiermee gaat mgr. Gijsen een stap verder dan zijn collega's van Breda en Den Bosch, die de delen l en 2 van dn cursus handhaafden, terwijl ze toeston den dat de delen 3 en 4 worden herschreven. Dit gebeurt met goedvinden van de Romeinse in stanties. „Op grond van mijn opdracht en verantwoordelijkheid het kate- chetlsch onderricht met grote zorg te doen geven en er op te letten dat hierbij de juiste orde en methode wordt gevolgd, vraag ik u ervoor te willen zor gen, dat deze cursus, waar hij gebruikt wordt als lesstof, wordt teruggenomen", aldus mgr. Gij sen. De bisschop heeft de scholen aan bevolen het algemeen directo rium voor katechese te gaan ge- brutken. Het besluit betreft de scholenge meenschappen in Heerlen-Wel- ten, Hoensbroek en Vaals.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9