EHD Aandacht voor geloof op scholen onvoldoende HP VEILIG VERKEER ACTIE: LET OP GLADDE WEGEN Verlies bij NS daalde in 1972 met f 100 min c <1> 5 DR. M. KLOMPÉ ERKENT: Golda Meir terug in Israël Uitverkoop met wat oude koeien DE NIEUWE UNIE Proces Pentagon Papers - DONDERDAG 18 JANUARI 1973 LEIDSE COURANT Minder reizigerskilometers UTRECHT (ANP) De Nederlandse Spoorwegen hebben vorig jaar een verlies geleden van 150 miljoen gulden, ruim 100 miljoen gulden minder dan het jaar daarvoor en iets meer dan het vderlies in 1970. De ontvangsten passeerden voor het eerst de miljard gulden (1,2 miljard.) De opbrengsten van het reizigersvervoer waren het vorig jaar naar schatting 51 miljoen gulden hoger dan in 1971. Het aantal Z reizigers-kilometers daalde met 55 miljoen naar acht miljard kilo meters. De president-directeur van de de wil van de Spoorwegen het Spoorwegen, mr. M. G. de treinkaartje tien procent duur- Bruin, durft geen voorspelling der werd dan nodig was. te doen of dit jaar het spoor Mr. de Bruin zei dat op korte ter kaartje weer duurder zal wor den. De NS hebben nog geen duidelijk beeld ten aanzien van het door de regering te volgen tariefsbeleid dit jaar. Bijsturing van de tarieven hebben NS steeds acceptabel gevonden, mijn, hopelijk nog dit jaar een positieve regeringsbeslissing over de Schiphollijn te verwach ten is. De NS verwachten dat op den duur op de stadsgeweste lijke lijnen ook 's nachts treinen zullen gaan rijden. maar sinds en ige jaren speelt Het aantal voor het reizigers ver bij de beoordeling van de rege ring mede een rol de bijdrage aan de spoorwegen uit de rijks kas zo klein mogelijk te doen zijn, waardoor vorig jaar tegen TEL AVIV, (AP) De Israëli sche premier mevrouw Meir is vandaag in Tel Aviv terugge keerd van haar bezoek aan Eu ropa. Zij heeft de socialistische internationale te Parijs bijge woond, is in Rome door de paus ontvangen en in Genève door de president van Ivooricust, Hou- phouet-Boigny. Aanvankelijk was gemeld dat Houphouet de Israëlische premier ontweken Tot de pers zei mevrouw Meir dat het bezoek aan paus Paulus een historische gebeurtenis was ge weest en dat de paus haar had aangeboden te doen wat hij kon voor het Midden-Oosten. voer geopende stations wordt dit jaar uitgebreid door de ope ning van nieuwe stations in o.m. Waddinxveen-Noord. In 1974 ko men er nieuwe stations in Den Haag-Moerwijk, Leiden-5 mei laan, Voorburg 't Loo. De uitverkoop doet zich ook voor in de weekbladen van deze week. Wat tamme, belegen arti kelen, wat reprises, wat oude koeien. Zo schroomt de Haagse Post bijvoorbeeld niet de Ba rend Servetshow nog eens op te voeren. Er staat tegenover, dal in de weekbladen zo links en rechts ook een uitspringer is die er zijn mag. Op de voorpagina van de Haagse Post prijkt dit maal in kleur de ..onfrisse, miezerige en misselij ke jongens achter Barend Ser vet". Een tamelijk onfris ver haal binnenin geeft geschreven portretten van die jongens: Wim Schipper, Wim van der Linden, Gied Jaspars. Ruud van Hemert. Opmerkelijke uitspraak van Ruud van Hemert: Wij willen ont roering opwekken, de mensen kunnen zichzelf herkennen en hun denken en doen opnieuw aan de orde stellen. Mag je ie dereen beledigen behalve de ko ningin? Al die gedragspatronen waar de mensen zo onder lij den, die blijken helemaal niet zo vast te hoeven liggen. Dat stellen wij aan de orde, dat kan bevrijdend werken, en de basis vormen voor menselijk geluk". Verder in de Haagse Post Joop den Uyl en de socialistische houding tegenover de NAVO. JU JQ J* O O O "O Den Uyl: ,,Het idee dat de Amerikanen zouden schrikken als wij de NAVO zouden verla ten kinderwerk De essen tie van de NAVO is de nucleai re garantie van de Verenigde Staten aan West-Duitsland. Vrij Nederland komt tot de con clusie, dat de Amerikaanse in vloed in Nederland echt niet zo bar groot is als algemeen ge dacht wordt. Verder wijdt het aandacht aan de rel rond de Pro loog toneelgroep in Eindhoven. En zo maar een paar goeie uit Vrij Nederland: „Nog een paar maanden en niemand weet meer, dat de regering die we dan krijgen dezelfde is als die we al hadden". En nog een: ,,De oorlog in Vietnam heet voortaan: represaille wegens bestandschending". In Accent schopt Sal Tas tegen het overheidsbeleid aan in een artikel: „De overheid als snob", met als uitgangspunt de discussienota kunstbeleid, uit gebracht door het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk werk. „Er heeft" zo Heroïnesmokkel uit China EW YORK, (AP) - In New York is verklaard dat men een Chinese connection" op het is gekomen die schuldig het smokkelen naar de rV.S. van honderden kilo's heroi ne ter waarde van miljoenen dollars, en wel via het vaste land van China en Hongkong. Er was al een aantal arrestaties t verricht maar de grote man van de smokkelbende, een Chi nees burger, die geregeld de V.S. bezoekt, was nog op vrije voeten. Op de persconferentie waar dit bekend werd gemaakt, werd ook gezegd dat de bende zich bedient van zeelui uit het oosten die in de havens New York en New Jersey heimelijk van boord gaan, met de drugs b* zich. zegt Sal Tas, „vooral onder het bewind van mejuffrouw Klompé rondom en op het Ministerie van Cultuur en Recreatie een meningsterreur plaats gevonden die zijn voedsel vond in angst en onkunde". Verder een verhaal over spionage vanuit de ruimte, geschreven door ruimtevaartjournalist Ge rard Plukkel. Hij toont aan, dat meer dan de helft van de Ame rikaanse en Russische kunst maanlanceringen voor rekening komen van de militaire organi saties in beide landen. Dit in te genstelling tot de projekten van de NASA en de Sovjet-academie voor wetenschappen, die uitslui tend een civiel karakter dragen. De Nieuwe Linie vertelt hoe en waarom het Amerikaans consu laat in Amsterdam werd bezet en constateert elders in het blad, dat de pechvogels altijd in het gevang komen en de meeste echte schurken op vrije voeten blijven. De criminaliteit neemt gestaag toe in Nederland, al is er dan nog niet van een vloed golf te spreken. Verder het geheim rapport over de Antillen, waaruit zou blijken, dat achter de schermen wordt geprobeerd om snelle onafhan kelijkheid van de Nederlandse Antillen door te drukken en daardoor de Shell-belangen in het Caraïbisch gebied veilig te stellen. Het rapport is opgesteld voor de Staten - het parlement- van de Antillen, door de ambte naar dr. W. C. Jan van Leeu wen. De Shell komt er niet al te best af bij dr. Van Leeuwen. Elsevier zet de quiz in Nederland in het zonnetje. Berend Boude- wijn, Nederlands beste weggeef quizmaster wordt in het zonne tje gezet, evenals pendante Mies Bouwman, al verdwijnt die aan het eind van het seizoen van het scherm. Mies: „Ik vind het wel letjes. Als zo'n programma vier jaar gelopen heeft moet je ge woon zelf zeggen, dat je er mee ophoudt, anders blijft het maar lopen en in televisie moet je je zelf beschermen, want er is nie mand anders die het voor je doet". De enquête van Elsevier-Nipo brengt dan eindelijk de onthul ling waar politiek Nederland op gewacht heeft: De KVP is rechts. Het overgrote deel van de Nederlanders die op de KVP hebben gestemd, namelijk 59 procent, deed dat in de veron derstelling voor een rechtse partij te hebben gekozen. Deze cijfers wettigen de veronderstel ling, dat het overgrote deel van de KVP-stemmers dan ook geen bezwaar heeft tegen óf een her stel van de oude coalitie Bies heuvel van KVP, AR. CHU, VVD en DS '70, óf een voortzet ting van de huidige confessio neel-liberale combinatie, be staande uit KVP, AR, CHU en VVD. Je vraagt je af: waar pie kert zo'n Ruppert dan nog over? De Groene brengt een ontroerend uittreksel uit een dagboek van een onbekende Vietnamese ver zetsstrijder. concludeert dat in ons geliefde vacantieland Span je de repressie nog steeds toe neemt, en neemt een duik in de geschiedenis van de heroine, die praktijken aan het licht brengt als ClA-bemoeienis enzo voorts waar men ongelovig het hoofd bij schudt. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG „De besturen van katholieke scholen zullen nieuwe pe dagogen voor de scholieren moeten zoeken als blijkt dat de katholi citeit bij de huidige leerkrachten of godsdienstleraren niet aan bod komt of verschraald wordt". Dit verklaarde mej. dr. M. A. Klompé gisteravond tijdens een discussie met leden van de Haagse Jacobs- kring. Als gevolg van de steeds voortdurende staking van arbeiders in de Belgische petroleumbedrijven begint langzamerhand de benzine in België op te raken. Verscheidene pompen in het land zijn al geheel droog gevallen. De grote oliemaatschappijen menen dat indien de automobilisten afzien van hamsterpraktijken de voorraad benzine in veel steden nog wel voldoende zal zijn voor één of twee dagen. nslK' loeit» al M BONN (Reuter) De uitgever van het Westduitse tijdschrift Der Spiegel, Rudolf Augstein, heeft bekendgemaakt dat hij zijn zetel in de Westduitse Bondsdag beschikbaar zal stel len. Hij keert terug naar Der Spiegel als een van de drie hoofdredacteuren. UTRECHT (ANP) - Gladde weg pompend remmen, technische staat voertuigen, weekendlre- crjatie- en vakantieverkeer, vei ligheid voetgangers, verlichting en autogordels vast en zeker. Dat zijn enkele van de belang rijke onderwerpen waaraan vei lig verkeer Nederland dit jaar aandacht besteedt. Het actbpro- gramma is er op gericht wegge bruikers voor te lichton hoe zij een bijdrage kunnen leveren in Gedurende de carnavalsperiode de strijd tegen de rampzalige begin maart zal „Glaasje op? verksersonveiligheid. Laat je rijden" worden gepro- Gladde weg pompend remmen pageerd. Taxibedrijven in het ds deze en volgende maand de zuiden is gevraagd medewer- eerste campagne. Via televisies- king te verlenen aan deze cam- pots, radio-informatie affiches pagne. en folders wordt de automobilis- In dezelfde maand en in april be ten duidelijk gemaakt, dat door nadert VVN aspirant-autobez it- pompend remmen de kans op slippen wordt verkleind. Een ander voordeel van het rempe daal stevig intrappen - loslaten - weer intrappen - loslaten kan zijn: een aanzienlijke kortere remweg. ters met d eraad „Laat bij de (K)neus nemen". Tijdens deze actie wordt gewezen op de gevaren die verbonden aan het rijden in een kneusje of in au to's met gladde banden. In mei en juni wordt een voetgan gersactie gevoerd. Daarop aan sluitend zal aandacht worden besteed aan het weekendrecrea tie-' en vakantieverkeer. Zij kwam tot haar uitspraak naar aanleiding van beweringen van verschillende leden dat op de middelbare scholen geen of on voldoende aandacht wordt ge schonken aan het christelijk ge loof. Men toonde zich bezorgd over het feit dat men aan ziet komen dat op die manier een groot gedeelte van de jeugd voor de kerk verloren gaat. Mej. Klompé. onderkende deze problematiek, maar wees er ge lijktijdig op dat de jeugd andere vormen van kerk-zijn, andere vormen van bidden verlangt dan de ouderen. Communica- tiestoornissen maken het moei lijk de juiste wegen in dezen te bewandelen. In haar inleiding, waarin mej. Klompé de verwikkelingen rond de geplande Landelijke Pastora le Raad en de totstandkoming van het uiteindelijk binnenkort te houden Landelijk Pastoraal Overleg, schetste, benadrukte ze het belang van de communica tie binnen de kerk. „Door het gemis aan contact van boven naar beneden, ontstaan er knel punten en krijgt men aan de ba sis een gevoel van machteloos heid". Hoewel mej. Klompé ook de com municatie met Rome van het grootste belang achtte, duidde zij wel op de vertragende Ro meinse bureaucratie, met haar ingewikkelde juridische structu- AFLEVERING 22 Michael begreep onmiddellijk waar hij heen wilde. „U wilt weten of ik in het leger ga, of het als pacifist wil uitzingen", zei hij. „Uitzingen?", vroeg Edwin, een beetje verrast door Mi chaels woordkeuze. „Bent u ooit pacifist geweest, meneer Ashton?" „Nee, maar ik heb er wel over gedacht", antwoordde Edwin naar waarheid. Michael glimlachte begrijpend. Hij had dit al zo vaak van anderen gehoord, en hij haatte deze slapheid en dat gebrek aan overtuiging. Van deze grote man klonk het hem echter als een smeekbede om sympathie in de oren. „Maar het is niet meer hetzelfde, hè", zei hij. „Het schijnt tegenwoordig een respectabel standpunt te zijn. Het schijnt niet meer zo te worden afgekeurd als in de vorige oorlog, en er zitten er ook niet zoveel van ons in de gevangenis." Hij zweeg even. „Van die anonieme brieven trek ik me niets aan, maar ik wil mijn vrienden niet verliezen". Naarmate het gesprek vorderde, begon Edwin zich meer en meer tot Michael aangetrokken te voelen. Hij bewonderde de overtuiging die uit zijn woorden klonk, en er sprak ook verdriet uit om de omstandigheden waarin zijn overtuiging hem had gebracht. Er was moed voor nodig. Niet de moed van een soldaat in de oorlog, maar een ander soort moed, in een ander soort oorlog. En als het erop aan kwam. een betere oorlog, vond Edwin. „Ik haat het fascisme", zei Michael, toen Edwin dat woord noemde, „ik haat het om de bom die Margaret en mij bijna doodde. Ik haat het om het leed en het bloed die ik elke dag in het ziekenhuis zei. Soms wekt het het verlangen in me. mee te vechten, en niet alleen maar m'n vuist te schudden; maar wat doe je dan?" Hij wachtte, alsof hij een antwoord van Edwin ver wachtte, en vervolgde toen: „Het zou tenslotte beteke nen, dat ik hetzelfde leed zou veroorzaken en het bloed zou vergieten van kinderen als mijn Barbara Mi chaels stem begaf hem. Hij kon de zin niet afmaken. Het was misschien een zin waaraan geen eind bestond. „Het is waanzin, hè?", zei Edwin. „Ja. een moeilijk te doorgronden waanzin. Ik heb niet meer die onwankelbare overtuiging. Het is zo moeilijk." „Ze wordt weer de oude", zei Edwin, in een poging het gesprek tactisch op Margaret te brengen. Hij nam een slok van zijn thee, maar merkte dat hij koud was ge worden. Hij zette de kop voorzichtig weer neer. „Er is alleen maar tijd en geduld voor nodig", zei hij. „Ja, ik geloof wel dat dat nodig is, als ik met haar „Zou je met haar trouwen als ze vrij was?", vroeg Ed- „Ja, als zij ook zou willen". „Geloof je niet dat zij het zou willen?" Michael stond op en keek Edwin recht in zijn ogen. HIJ streek met zijn hand over zijn voorhoofd, alsof hij een gedachte wilde wegvegen. „Ik weet het niet", antwoordde hij en het klonk op recht. „Soms denk ik, dat ze het alleen voor het kind zou doen". Edwin begreep hem en hij wilde juist antwoorden, toen een lange gestalte in uniform het kantoor binnenkwam. Tony zag er keurig en knop uit. Michael keek naar hem op en vergeleek zijn slordige, versleten kleren met To ny's keurige, blauwe marine-uniform. Het was meer dan een verschil in kleding, het was een verschil in levenshouding. Het stak in Michaels geweten en bracht zijn besluit nog iets meer aan het wankelen. „Ik ben op weg naar vader", zei Tony. „Zijn varkentje moet jongen", voegde hij er spottend aan toe. Hij voel de de stemming aan en keek van de een naar de ander, alsof hij probeerde erachter te komen wat hij had ver stoord. Het gesprek tussen Michael en Edwin was blijkbaar af gelopen nu het onderbroken was, maar uit beleefdheid bood Tony aan, Michael het bedrijf te laten zien. Toen ze weggingen, stak Tony zijn hoofd nog eens om de deur en riep Edwin een afscheidsgroet toe. Michael nam ook afscheid van hem. Edwin gebruikte de rest van de middag om door zijn achterstallige werk te komen en stond Juist op het punt om wat vroeger weg te gaan, voor een bezoek aan Mar garet, toen er weer op de deur werd geklopt. Ditmaal was het een nerveus, aarzelend klopje. Het klopje van een vrouw. HIJ had in de loop der jaren geleerd, het ka rakter van iemand te bepaler, naar de manier waarop hij of zij op de deur klopte. „Meneer Ashton?" Edwin herkende onmiddellijk de nerveuze gespannen klank van die stem. Het was mevrouw Porter. In de seconde die hij nodig had om zich om te draaien, kwamen er beelden voor zijn geest. Beelden van Michael en van Margaret, zijn dochter, die gewond en zwanger in het ziekenhuis lag. „Kom binnen, mevrouw Porter", zei hij. Edwin vroeg zich met verbazing af waarvoor ze kwam. Zou ze weten wat er met Margaret aan de hand was, of iets hebben gehoord? Ze had nog kennissen in de buurt en iemand kon het haar hebben verteld. Edwins knieën trilden van angst. Deze uitgedroogde, magere vrouw was in staat hem bang te maken. „We hebben niet veel meer van elkaar gezien of ge hoord, hè, meneer Ashton, sinds wij uit Liverpool zijn vertrokken?", zei ze, terwijl ze ging zitten. „De brief die ik van uw vrouw kreeg, was de eerste sinds Kerst mis en Margaret heeft sindsdien ook niet geschreven." Edwin antwoordde aarzelend, dat Margaret zich niet goed had gevoeld. Hij durfde niet te liegen, omdat hij niet wist hoeveel deze vrouw wist en bovendien was hij bang dat ze zou merken, dat hij niet oprecht was. „Het is onze kleinzoon, weet u", zei mevrouw Porter, op John George doelend en zich op het onderwerp wer pend als een jachthond op het spoor van een vluchtend konijn. Haar stem begon te trillen en ze greep zich aan de rand van het schrijfbureau vast. Edwin zag een zweetdruppel op haar voorhooid en begreep dat ze dichtbij een flauwte was. Hij wachtte even tot ze zich hersteld had en besloot toen dat hij haar beter all^s over Margaret kon vertellen. (wordt vervolgd) ren. „We moeten in de huidige situatie zo min mogelijk structu ren hehben. We moeten gewoon doen, anders maken we de pas torale kant van de zaak dood". Ir. Wellen weg bij Landbouw DEN HAAG (ANP) Ir. J. W. Wellen zal per 1 mei ontslag ne men als directeur generaal voor de landbouw en voedselvoorzie ning van het Ministerie van Landbouw en Visserij. Hij heeft gevolg gegeven aan de reeds lang gekoesterde wens terug te keren naar het bedrijfsleven. Ir. Wellen wordt algemeen-direc teur van een te Tilburg geves tigd verzekeringsconcern. Vaten met gift geborgen DUSSELDORF (DPA) - Dc va ten met giftige stof die op 8 Ja nuari na een aanvaring op de Rijn overboord sloegen zijn alle maal geborgen. Bij nader on derzoek bleek dat niet vier, maar drie vaten op de bodem van de Rijn lagen. Nederlandse duikers hebben de vaten gebor gen. Siamese tweeling gescheiden TOKI O(AP) Artsen hebben in een Noord-vietnamees Oostduits ziekenhuis te Hanoi met succes een Siamese tweeling operatief kunnen scheiden. De Ingreep werd uitgevoerd toen de jongetjes Hoeong en Lan 13 dagen oud waren en samen 3.9 kilogram wogen. De zuigelingen waren samenge groeid met het onderlichaam en de navel. De New Yorkse politie heeft beslag weten te leggen op een voorraad narcotica die door een bende in Chinatown was binnengesmokkeld uit Rood China en Hongkong. Volgens politic-autoriteiten ging het om een hoeveelheid met een waarde van enkele miljoenen dollars. LOS ANGELES (Reuter) Na veel uitstel is gisteren in Los Angeles het proces rond dc zogenoemde Pentagon Papers begonnen tegen de 41-jarige Daniel Ellsberg cn de 35-jarige Anthony Russo die worden beschuldigd van het ontvreemden en doorspelen aan dc pers van een 18-delige geheime studie over dc oorlog in Vietnam. Aanklager David Nissen zei niet tc zullen Ingaan op de vraag of de Vietnamese oorlog ten rechte of ten onrechte wordt gevoerd. Ook wil hij niet ingaan op de vraag of de voorlichtingpolltiek van de re gering juist of onjuist was en of de documenten ten rechte of ten onrechte het stempel zeer geheim hadden gekregen. De aanklager zei te zullen bewijzen dat dc documenten als zeer geheim waren ge- klassificeerd, dat zij regeringseigendom waren en betrekking had den op de defensie. Ellsberg, .die heeft bekend de documenten aan de pers te hebben gegeven, zei dit in het landsbelang te hebben ge daan. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data. waarop de corresponden tie uitelijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van, het schip vermeld. Argentinië: ma Cap Son Lorenzo (26/1) Australië: ma Encounter Bay (26/1) Brazilië: ms Cap San Lorenzo (26/1) Canada: ms CP Voyageur (22/1); 1 ms CP Trader (25/1) Indonesië: ms Hammonla (22/1) 1 Japan: ms Cardigan Bay (24/1) Kenya, Oeganda, Tanzunië: ms Henri Delmas (22/1); ms Fine- ming (26/1) Ned. Antillen: ms Amersfoort (22/1) Nleuw-Zeeland: ma Leuve Lloyd (24/1) Gisteren is de Edo-Bergsma-prijs van de ANWB uitgereikt aan de heer i -Suriname: ms Pericles (25/1) M. J. Adriani, directeur van het In Oostvoorne gevestigde biologische Verenigde Staten: ma Sea-Land station Weversduin voor zijn talrijke, jarenlange activiteiten voor Mc Lean (24/1) natuurbehoud. De prijs werd hem overhandigd door de voorzitter Z.-Afrlka (rep.1 m.i v. Z-W-Afri- van de ANWB. mr. K. H. Gaarlandt (rechts). I ka: ms Elbeiund (24/1).

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7