Nachtelijke première Johnny en Rijkfilm Voorbesprekingen LPO afgesloten ZEVEN ACTEURS EN COR STEDELINCK WEG BIJ NIEUWE KOMEDIE Twee documenten gereed Korte metten KERK EN WERELD CONVICT VOOR PRIESTERSTUDENT NOODZAKELIJK 9«0NDERDAG 18 JANUARI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 11 Ter voorbereiding van het Landelijk Pastoraal Overleg (LPO) hebben de afgelopen weken in de Nederlandse bis dommen voorbesprekingen plaatsgevonden rond het cen trale thema „rechtvaardigheid in de wereld", dat volgende week In Noordwij kerhout in een gezamenlijk beraad van bisschoppen en gelovigen aan de orde zal komen. Belangrijkste documenten, die in Noord wij kerhout straks ter tafel komen zijn de slotrepor- tages, die samengesteld zijn uit de rapportages, afkomstig uit de delgaties van de zeven bisdommen, de slotreportage over de „rechtvaardigheid in de wereld" werd geschreven door A. J. Kramer uit Den Bosch, terwijl mr. J. J. Bak ker uit Den Haag het rapport verzorgde over „dringende pastorale problemen." Wat de rechtvaardigheid in de wereld betreft: in de voorbe sprekingen is duidelijk naar voren gekomen dat men deze problematiek als het ware in drieën kan delen: rechtvaar- digheidsopgaven als christenen leren zien, signaleren en leren doen. Onderwerpen die naar de mening van de heer Kra mer in het kader van de recht vaardigheid in het LPO be sproken dienen te worden zijn: de vrouw in de kerk, onze prestatie-maatschappij, de on mondigheid in de kerk en sa menleving en de verhouding rijk-arm in de wereld. In zijn slotreportage stelt de heer Kramer voor, rond deze vier onderwerpen in Noordwij- kerhout gespreksgroepen te formeren. Een vijfde gespreks groep zou samengesteld moe ten worden over „rechtvaar- digheidsopgaven als christenen leren zien." Over het „leren doen" van de rechtvaardigheid zal het er volgens het slotdocument voor een eventueel voortgezet LPO na te gaan welke wegen en welk apparaat de christe nen/de kerken ter beschikking staan, welke hulpmiddelen en Vragen groepen in de kerkgemeen- schap dienstig zijn of in de weg staan. In een aparte ge spreksgroep zou dit onderwerp eventueel nader besproken kunnen worden. pen", aldus mr. Bakker in zijn slotrapport. Hij registreert de twee kerkvi sies, uniform en pluriform, die in Nederland voorkomen en herhaalt de conclusie van de delegaties dat de beide visies •op het terrein van de ge loofsleer onverzoenbaar lij geloofsleer onverzoenbaar lij ken. „Op de terreinen van de geloofsbeleving en pastorale ethiek lijken de kansen voor de bruggenbouwers groter", aldus mr. Bakker. Wel bestaat er op deze gebieden verdeeld heid over de vraag, „wie nu uitmaakt wat legitiem is en wat niet." De gestelde problemen worden door mr. Bakker herleid tot drie vragen, die het LPO zou kunnen bespreken: Voor en tegen Over het in het ontwerprapport over de rechtvaardigheid geda ne voorstel een landelijke raad van kerk en samenleving op te richten reageerden drie dele gaties van de bisdommen posi tief, vier negatief. De laatsten zijn van mening dat bestaande instanties voldoende zijn. In het eindrapport over de dringende pastorale problemen ligt het hoofdaccent op de te genstellingen in de Nederland se kerkprovincie. „Uniformi teit, pluriformiteit en polarisa tie zijn de drie woorden die als een rode draad door de rap porten van de delegaties lo- 1. Is een pluriforme kerkvisie een rechtmatig en doelmatig uitgangspunt voor het in de Nederlandse kerkprovincie te voeren beleid? 2. Welke rol zouden in de Ne derlandse kerkprovincie de diocesane pastorale raden en een ventueel voortgezet LPO tunnen spelen bij de hervor ming van dat beleid? 1. Langs welke weg kunnen de catholieken in Nederland ver staanbare, voor ieder bereik- jare informatie krijgen over le bestaande tegenstelling in le Nederlandse kerkprovincie :al worden gevoerd? Iet Landelijk Pastoraal Over- eg wordt op 26, 27 en 28 ja- luari gehouden. Dr. E. Carson Blake, de oud secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, heeft zich kandidaat gesteld voor het voorzitterschap van de Ver enigde Presbyteriaanse kerk in de Verenigde Staten'. De alge mene vergadering van deze kerk komt in mei in Omaha bijeen. De synode van het angli caanse bisdom Damaraland in Namibië heeft zijn bisschop Collin Winter gevraagd als zo danig aan te blijven, ook al vertoeft hij in ballingschap. De bisschop, die zich vorig jaar iet lot aantrok 'van de bewo- aers van Ovamboland, werd wegens openbare kritiek het land uitgezet door de Zuidafri- De katholieke Theologische Hogeschool Amsterdam organi seert in februari, maart en april, zowel in Amsterdam als in Rotterdam, voor niet-studen- ten aan de KTHA een cursus van tien colleges over het the ma: „geloven in de politiek maatschappelijke ontwikke ling". De cursus wordt vrij dagavond in Amsterdam en za terdagmorgen in Rotterdam gehouden. Nadere inlichtingen: KTHA, Keizersgracht 105, Am sterdam. Zondag 4 februari wordt in de gereformeerde kerken de jaarlijkse collecte voor het We- relddiakonaat gehouden. Men hoopt op een bijdrage van tien gulden per persoon. De op brengst zal onder meer ge bruikt worden voor hulp aan de kerken in Indonesië, slacht offers van rampen en oorlo gen, tehuizen, opbouwprojecten 3p Soemba, Java, Sumatra en Pakistan. Op een bijeenkomst van vertegenwoordigers van de christelijke kerken in India, ter gelegenheid van het negen tiende eeuwfeest van de mar teldood van apostel Thomas, die het christendom naar India bracht, heeft minister-presi dent Indira Gandhi het vele werk dat door de christeliike kerken in India wort verricht, geprezen. In India zullen de kerken altijd hun vrijheid van godsdienst behouden, aldus mevr. Gandhi. Mgr. Gij sen: Zeer binnenkort zal er een offi cieel onderhoud plaats vinden tussen de bisschop van Roer mond, mgr. J. Gijsen en het bestuur van de hogeschool voor theologie en pastoraat te Heerlen. Belangrijkste onder werpen van gesprek zullen zijn: de theologische opleiding en de wens van mgr. Gijsen om een convict voor alle pries terstudenten in zijn bisdom op te richten. Uit een eerder onderhoud dat leden van de contactraad van de hogeschool hadden met mgr. Gijsen, is duidelijk ge worden dat ook de bisschop zelf nog niet helemaal concreet weet hoe 'n dergelijk convict of leefgemeenschap er uit zal moeten zien. De bisschop acht een dergelijk convict van belang, maar vindt tevens dat de kandidaten voor zo'n gemeenschap ge schikt moeten zijn. Mgr. Gij sen kan zich voorstellen dat er individuele gevallen zijn, die in een dergelijke gemeenschap niet zullen passen. In het onderhoud met het ho- geschoolbestuur zal de bisscKop ongetwijfeld ook de rela tie tussen de vorming binnen de leefgemeenschap en het onderwijs aan de hogeschool naar voren bren gen. In het gesprek met de contactraad heeft hij reeds la ten weten dat hij graag zou zien dat de leden van de leef gemeenschap aan de hoge school hun theologische studie zouden doen, mits de theologie, die daar wordt gedoceerd in overeenstemming is met het decreet van Vaticanum II hier over. Voorwaarde voor de goedkeuring van de opleiding is voor mgr. Gijsen uitdrukke lijk dat de theologie van de kerk wordt gedoceerd, en niet als een van de theologische meningen naast vele anderen. Alstublieft, geen i ruimers tijdens de diensten". Met deze tekst, aangebracht op een boom nabij de kerk probeert de Lutherse pastoor in een New Yorkse voorstad te voorkomen dat hij tijdens znij predikatie overstemt zal worden door de brullende motoren van 3 Vaticaan verdedigen euthanasie egoïstisch De verdediging van euthanasie getuigt naar de mening van Radio Vaticana van een „egoistische en materialisti sche mentaliteit". De uitlating was een reactie op de jongste verklaring van de artsenver eniging van de staat New York over het recht menswaardig te sterven. Aangenomen wordt dat de kritiek evenzeer be doeld is voor de Friese artsen, die hebben toegegeven ooit eu thanasie te hebben gepleegd. In de Vaticaanse verklaring werd gezegd dat „de arts in de kern van de zaak de onver zoenlijke tegenstander is van de dood en noch de ongenees lijkheid van een ziekte, nocht de onverdraaglijkheid van de pijn stellen hem vrij van de verdediging van het leven, waartoe hij zich heeft ver plicht". Tweehonderd- miljoen bijbels in omloop Het Belgische Bijbelgenoot schap heeft ter gelegenheid van zijn 25-jarig bestaan be kend gemaakt dat er over de gehele wereld momenteel twee- honderdmlljoen bijbels zijn verspreid. Het genootschap houdt er reke ning mee dat er in 1980 onge veer 1600 miljoen mensen zijn, waarvan de helft dan jonger dan twintig jaar zal zijn. Uit gaande van die getallen en de veronderstelling dat dan 600 miljoen jongeren lager- of se cundair onderwijs zullen vol gen, verwacht het Bijbelge nootschap dat de bijbelproduk- tie in de wereld nog opgevoerd moet worden. Over de steun in eigen land heeft het Belgisch genootschap niet te klagen. De rond 50.000 Belgische protestanten hebben vorig jaar ruim 50.000 guldens bijeengebracht voor de bijbel verspreiding en daarmee zijn ze. althans voor dit doel, de (Van onze kunstredactie) DEN HAAG —Er hebben zich de laatste tijd spanningen binnen De Nieuwe Komedie voorge daan, die leidden tot een crisis. Diverse niet voorziene gebeurte nissen hebben er voor gezorgd, dat de spanningen hoog oplie pen. Naar aanleiding van een daarbij door acteurs verzonden brief werd de samensteller er van, de dramaturg Rob Schol- tens, op staande voet ontslagen. De leiding van dit toneelgezel schap heeft de opdracht het ko mende seizoen meer aan vor mingswerk te doen. Wie zijn of haar artistieke aspiraties laat prevaleren boven de doelstellin gen van Int gezelschap kan be ter vertrekken. Thans is be kend, dat zeven acteurs en ac trices alsmede artistiek leider Cor Stedelinck het gezelschap om die reden verlaten. Vijf acteurs en actrices hebben met huis-auteur Albert Maurits en de tweede artistiek leider, Erik Plooyer, evenals vijftien man van de publieksbegelei ding, technische diensten en ad ministratie besloten te blijven. Reeds het vorige seizoen werd er iets van een bestaande onvrede binnen het gezelschap manifest. Dit seizoen begon dan ook met de opzet, dat Erik Plooyer geen regies meer zou doen. De ande re artistiek leider, Cor Stede linck, nam deze taak op zich, terwijl het gezelschap hiervoor ook als gast Lodewijk de Boer aantrok. Van de acteurs en actrices had den velen voorkeur voor werken onder Cor Stedelinck, juist om diens manier van werken. Zij zouden onder hem een grote vrijheid hebben eigen artistieke aspiraties te volgen. Dit vergde wel meer tijd om tot een pro- duktie te komen dan de werk wijze van Erik Plooyer, wat op zich geen onoverkomelijke be zwaren hoefde op te leveren. Cor Stedelinck werd echter ziek en met instemming van de spe lers ging Erik Pooyer de regie doen voor Kanker van Michael Weller i.p.v. de voorgenomen Midzomernachtsdroom. Thans wordt energiek gerepeteerd voor Kanker en van „laaiende ruzies", zoals wel is gesugge reerd, is geen sprake, aldus de zakelijk directeur, Aad Greida- nus. Het stuk gaat op 23 februa ri in het HOT-theater in Den Haag in première. Bij de Nieuwe Komedie blijven de actrices Klithy Gosschalk, Jen nifer Willems en Ellen Röhr- man en de acteurs Johan Slrag en Ed Bollmunn. Do vijf, dio om redenen van persoonlijke aard, die buiten het conflict lig gen, besloten te vertrekken, zijn Rein Edzard, die een studie beurs heeft voor een reis naar Amerika, Ad Fernhout, die aan produkties voor het Shaffy-thea- ter gaat werken, Polio Hambur ger, die naar toneelgroep Cen trum gaat. Henk Votel. die door het gezelschap van Lodewijk de Boer is geëngageerd en Willem Wagter, die zich verbonden heeft aan toneelgroep Theater, (Van onze filmredactie) Een nieuwe Nederlandse speelfilm is tegenwoordig niet meer zo'n bijzonderheid als enkele jaren geleden, maar nog altijd wel een goede gelegenheid om er een feestje rond te bouwen. Vandaar dat gisteren in Am sterdam vrijwel de hele Neder landse filmwereld (en alles wat daar nauw mee te maken heeft) vertegenwoordigd was bij de eerste nachtelijke verto ning van de nieuwe Johnny en Rijk-film „Geen paniek", die vanaf heden in veertien theaters tegelijk in ons land te zien al ijn. De gala-stemming was er, maar de spontane reacties en het ova tionele applaus aan het slot ble ven uit. Men kreeg de indruk, dat vooral de dialoog-grapjes door de nogal moeilijk verstaan baarheid ervan aan het publiek voorbij gingen en dat men bleef wachten op de grote verrassing. Wij willen morgen op onze film pagina uitvoeriger op de film terugkomen, maar een feit was „Geen paniek" gedurende de vertoning maar twee keer 'n open doekje kreeg. Voor de er een beetje met de hartp bij gesleepte monoloog van Johnny Kraaykamp over het ego van de muis en voor de te lefoonscène, waarin dczc'f 'e ac teur namaak-Italiaans brabbelt. Er werd zo nu en dan gegnif feld, de schaterlach kwam ech ter niet los. Of men nu het idee had, dat men naar een uitge breide Johnny en Rijkshow zat te kijken in plaats van naar een nieuwe Nederlandse komedie viel niet te peilen. Adrlaan Dit- voorst, eens met „Puranoia" een van onze meest belovende het als volgt onder woorden te bren en: „Komedies maken is het moeilijkste wat er is. Wat op papier en tijdens de opnu- men leuk lijkt, valt soms heel and- is bij het publiek. Toch ge loof ik nu, dat er in Nederland voor dit genre mogelijkheden ijn. De Amerikanen hebben op cit gebied zo'n grote voor sprong, dat wij ons daarmee niet mogen vergelijken. Ik haat Amerikaanse films, maar tegen hun ervaring kan je niet op."

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11