MEDEZEGGENSCHAP BIJ SPREIDING BLEEK VALS Euthanasie: moord bf zege op het leven? Politiehulp geweigerd aan Amerikanen Geen rol voor artijen in EEG Dader overval op Heintje ziet aanval als grap ABVA-voorzitter: /G^tedische Contact met speciaal nummer ISDAG 17 JANUARI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 7 giAAG (ANP) De natio- m partijen van de negen lid- ■n van de EEG hebben af- Ean bij het ontwikkelen van jAoekonistig beleid binnen de Benschap. Liberalen, chris- Hemocraten noch socialisten »n een rol bij de vorming het politieke gezicht van de ipese unie die rond 1980 rezenlijkt moet zijn. Dit t de onlangs afgetreden litter van de Europese piissie dr. S. L. Mansholt iren in Den Haag verklaard tijn afscheid van de Neder- ge publiciteitsmedia. ïansholt trekt zich de ko lde tijd terug om de organi- 5 van het partijwezen te on- joeken, met name de vor ming van een Europese socialis tische partij. Hij wil de moge lijkheden hiertoe aftasten. In di verse landen waaronder Neder land, aldus de heer Mansholt, is het bewijs geleverd dat de par tijverhoudingen niet deugen. Volgens hem zouden in een der gelijke radicaal progressieve partij progressieve socialisten en linkse vertegenwoordigers van andere partijen thuishoren. De socialistische Internationale zou hierbij een rol kunnen spe len, die zij thans niet vervult. Het grote werk welk soort Eu ropa wij willen— ligt nog voor ons, zo meende de heer Mans holt. Met de resolutie van Pa rijs als start kunnen raad, com missie en parlement actief ge noeg zijn. Twee van de grootste Hollywoodsterren van weleer, Bette Davis en Jimmy Stewart, hebben elkaar weer eens ontmoet. Beiden werken aan afzonderlijke produkties ze hebben trouwens nooit samen in één film opgetreden. Maar het feit dat ze gelijktijdig aan het werk zijn, was wel aanleiding voor een etentje. i feCHT Goede dood, wiens zuiver bijten door het verstilde Ie- I boortGoede dood. Rond de eeuwwisseling schreef de dichter Boutens deze woorden al over de dood, die een verlossing uit I lijden betekent. Nu is die verlossing uit dat lijden, de euthana- onderwerp van felle discussies. Op 9 februari zal in Leeuwar- l zelfs een arts, mevrouw Postma uit Noordwolde, moeten te- t staan, omdat zij op haar oude, ongeneeslijk zieke moeder op r verzoek euthanasie heeft toegepast. Een feit, dat de artsenwe- I niet onberoerd heeft gelaten. Achttien Friese artsen hebben riftelijk verklaard al eens euthanasie te hebben toegepast. De of Ier van justitie in Leeuwarden, mr. G. R. Nubé heeft nog niet tot gerechtelijk vooronderzoek besloten tegen deze achttien. Een taal proefproces blijft dus vooralsnog achterwege. Ie benadering van de feiten maar ook de mening van de lit het standpunt: euthana- arts, de meningsvorming van de .s moord of een maatschap- ouders zal beïnvloeden. Ijke beoordeling in een ver- Dr. J. M. J. Tans, neuroloog, be- rde maatschappij? Eeuwen- nadrukte dat voor hem het cri terium van ,,een zinvol leven" niet als leidraad voor het me disch handelen kan worden ge hanteerd. ,,Het behoort niet tot onze competentie uit te maken beneden welk niveai van een behandeling moet worden afge zien, zei hij. „Het van zommige zijden naar voren gebrachte cri terium als het nog zinvol zijn van het leven kan door ons niet worden gehanteerd Wanneer ik u meeneem langs de bedden van ons ziekenhuis, komen wij ongetwijfels een aantal patien- hebben de artsen de woor- Hippocrates in hun ba- gevoerd: ,,Ik zal niemand dodelijk middel geven, ook als ik daarom word ge- igd en ik zal een dergelijk Idel ook nietmand aanra- Het banier blijft even ig gedragen, de woorden erop gen om een herwaardering, de eersten die dat beseffen, de artsen zelf,, getuige ook feit, dat ditmaal Medisch ;act een speciaal Euthana- mmer heeft uitgegeven, opgenomen de voor- ichten, gehouden op het Eu- lasiesymposium, dat najaar door de afdeling 's Graven- ge en omstreken van de Ko- iklijke Nederlandse Maat- lappij tot Bevordering van de neeskunst werd georgani- ird. an Zeben (kinderarts) meen- dat, wanneer bij kinderen kwaadaardige ziekte een idium bereikt, waarin het Brvensproces niet meer mag Drden verhinderd, men het beter zou kunnen verhaas- Bij kinderen met aangebo- n afwijkingen zonder duidellj- prognose, kan de toepassing ün alle beschikbare medische verpleegkundige macht9mid- ïlen leiden tot consequenties, e liggen op de grens van het jedisch menselijk toelaatbare, van Zeben stelde echter euthanasie, tenzij het gaat om een levensverkortende opzette lijke gedraging die primair in het belang van de patient is. Het is in het hedendaagse spraakgebruik onjuist, en zelfs misleidend, om in verband met levensverkorting van euthanasie te spreken, tenzij er sprake is van een levensverkortende op zettelijke gedraging, die primair in het belang van de patient is die dient om een goede dood mogelijk te maken voor een on geneeslijk zieke patient, die sub jectief ondraaglijk lijdt, of dient om althans diens lijden te ver korten. Hiermea is nog niets ge zegd over wie euthanasie kan toepassen en of dat strafbaar is of niet. Als het staken van de stervensvertraging niet primair in het belang en volgens de wil van de patient is, maar hoofdza kelijk of uitsluitend in strijd dat wij het niet meer kunnen aanzien. En voor die ander min- deer ellende en een sneller ver loop zouden wensen. Het wil mij voorkomen dat vooral dit on machtsgevoel een aanleiding kan vormen tot de gedachte aan doelbewust, drastisch verkorten van een stervensproces. Het is volkomen juist om te proberen dat gevoel van onmacht te be strijden, maar door een te voor barige keuze tot actieve eutha nasie kiest men voor een ande re vorm van onmacht: de on macht tot het geven van ster venshulp. Naar mijn overtuiging is dit ethisch onaanvaardbaar omdat men daardoor geweld doet aan een van de meest fun damentele aspecten van onze grondhouding ten opzichte van de ander: het geduld om de an der zichzelf to laten zijn zowel ten leven als ten sterven." met de ethische en juridische Begeleidend commentaar plicht van de arts om primair in het belang van zijn patient te handelen en diens sterven te vertragen. De arts pleegt dan geen euthanasie, maar pseudo- euthanasie, in juridische termen uitgedrukt is dat doodslag of moord. ten, zelfs jonge patiënten tegen, Dr. Oostvogel, geriater, achtte het wie wij met zekerheid kun- belangrijk dat wii de euthanasie nen stellen, dat het leven hen zelf niet zinvol meer is: ze lijden geen pijn, maar ze func tioneren alleen reflectoir of met automatismen en er is geen en kel psychisch contact met hen mogelijk. Doordat het restver- schijnselen zijn van traumati sche hersenletsels, hebben wij te maken met stationele toe standen. die bij een goede ver pleging niet snel tot exitus zul len komen en waarvan men niet kan stellen, dat het stervenspro ces voortschrijdt. Dat dergelijke ziektebeelden de acute fase kun nen overleven is nu eenmaal de keerzijde van de grotere moge lijkheden die thans door een zorgvuldige behandeling op een Onmacht intensieve guard afdeling aan wezig zijn, en de consequenties daarvan zullen wij moeten aan. vaarden." in de oorspronkelijke beteke nis van een goede, gelukkige dood weer inhoud geven. „Het leven is nosig om te leren sterven, zei Seneca. Wij, artsen, pastores, verpleegsters e.a. zul len moeten leren dit sterven door een goede begeleiding zo zinvol mogelijk te maken. Want niemand is onsterfelijk en juist in het beperkt ziin van het le ven is het waardevoller eraan gelegen volgens Karl Barth. De dood groeit met ons mee en is een onafscheidelijke dimensie van ons bestaan. Als we bewust leven zijn we ook bewust bezig te leren sterven." disch contact zegt: „Medisch handelen zou niet moeten ver plichten tot het aanwenden van alle middelen om leven te rek ken. De dood heeft in vele ge vallen het pleit al gewoonen, al onze pogingen ten spijt.Wij moe ten dat aanvaarden. Maar al leen als wij in staat zijn alle hulp te bieden die door de pa tient wordt gevraagd. Euthana sie kan een middel bij deze stervenshulp zi&. Het bepalen van de grenzen waarbinnen dit middel mag worden gebruikt, zal een diepgaande bezinning noodzakelijk maken. (Van onze parlementaire redak- tie) DEN HAAG De spreldlngsover- legballon is doorgeprikt en goed ook. Iedere voorstelling van za ken dat over het spreldingsbe- leid namens het kabinet overleg met het personeel kan worden en wordt gevoerd Is vals. Dit moest definitief worden vastge steld In het overleg van 12 ja nuari over het CBS met de mi nisters mr. W. J. Geertsema en mr. drs. H. Langman". Dit schrijft ABVA-voorzltter Van Dijck in het vrijdag 19 januari De heer Van Dljck herinnert er aan dat de vijf centrales van overheidspersoneel zich hadden verzekerd van de medewerking van een vijftal deskundigen, de heren dr. M. W. Holtrop, prof. Tinbergen, prof. Lambooy. prof. Goudswaard en drs. De Jonge. Deze deskundigen vonden een eventuele overplaatsing van het CBS naar Heerlen een ramp voor de Nederlandse statistiek. De heer Van Dijck kwalificeert minister Langman als een muur met een glimlach en minister Geertsema als een welwillende meeloper die het kabinetsbeleid op politieke gronden mede dekt. Een boze Van Dijck zegt: „Amb tenaren worden in het sprel- dingsbeleid door deze regering verplaatst als zakken meel. Hun opvattingen t.a.v. doelmatigheid etc. zijn niet van enig belang. Dat is niet te aanvaarden. Men moet zich er maar op voorberei den dat er binnenkort geen ambtenaren meer zijn, die het „onwaardig" vinden „de straat" op te gaan. Ze worden er naar toe gedreven door het beleid van het kabinet-Biesheu vel dat daarvoor de laatste maanden steeds nieuwe en on gedachte impulsen geeft." Griffier Schepel met pensioen DEN HAAG (ANP) De griffier van de Tweede Kamer, mr. A. F. Schepel, gaat aan het einde van januari met pensioen. Op woensdag 31 januari houdt hij een afscheidsreceptie In de Rid derzaal. Zijn opvolger als grif fier is mr. W. Koops, thans eer ste plaatsvervangend griffier. Nu pas worden door het Vaticaan de foto's vrijgegeven van het be zoek van mevrouw Golda Meir. Op de foto de hartelijke begroe ting van mevrouw Meir door de paus. Uitlevering drugskoning aan Zweden DEN HAAG (ANP) De Hoge Raad heeft de uitlevering van de 34-jarige Duitse ongekroonde Ubach Palenberg afkomstige toelaatbaar verklaard. De uit vangenisstraf van vijf maanden uit wegens verblijf hier. hoewel Duitser zit in Nederland een ge- narcoticakonong Karl Paucksch hij tot ongewenst vreemdeling was verklaard. Zweden heeft Nederland gevraagd Paucksch uit te leveren, omdat hij ver dacht wordt van smokkel van amfetaminen naar Zweden. De rechtbank in Maastricht had de uitlevering ontoelaatbaar verklaard. De officier van justi tie tekende cassatie aan bij de Hoge Raad. VERVIERS (ANP) In het pa leis van justitie In he Belgische Verviers is gisteren het proces begonnen tegen de 23-jarige Duitser Siegfried Martin, die wordt beschuldigd van geweld pleging tegen de Nederlandse stool had bedreigd. Hij wilde het zaïigidool echter geen kwaad doen maar hem dwingen tot een gesprek. Martin had Heintje al vele malen geschre ven, maar nooit antwoord ge- kregen. zanger Heintje, huisvredebreuk Ter zitting bleek dat Martin in - augustus vorig Jaa niet uit MO ziekenhuis was ontsnapt, zoals eerder officieel bekend was ge- maakt, maa dat hij was ontsla gen omdat er geen arestatiebe- f vel tegen hem liep. Daadoor kon Martin naa Duitsland uit wijken. Vorige week meldde hij 1 pikkelijk. dat euthanasie Ee gevalle in overleg met de r)ft0Jclflff iers zou moeten gebeuren. L»ooasiag iHet zal u duidelijk zijn, dat dit Mevrouw mr. H. A. H. van Till- Kn uiterst delikaat overleg is. d'AuInis de Bourouill noemde Een overleg bovendien, waar het onjuist om in verband met liet alleen medisch kunnen, levensverkoting te spreken van De ethicus dr. Paul Sporken ging in er in zijn voordracht, van uit, dat gevoelens van onmacht er ons toe kunnen brengen te kie zen voor een doelbewuste dras tische verkorting van het ster vensproces: een keuze bij vals licht. „Soms duurt een sterven sproces zo lang en moet een stervende zoveel doormaken, Antilliaanse tekorten stijgen WILLEMSTAD (ANP) De Ne derlandse Antillen zullen voor 1975 een tekort aan financiële middelen hebben van 87 miljoen Antilliaanse guldens (bijna 160 miljoen). Dit blijkt uit een prog nose die is gemaakt door een fi nanciële commissie van de An tilliaanse regering. De gedepu teerde (wethouder) van finan ciën van Curacao, P. van der Hoeven, die deze cijfers bekend- £>e twee torens van de kathedraal van Albany lijken in gtas-in-lood gevat. De werkelijkheid is prozaïscher: maakte voegde er aan toe dat I j,et lijnenspel op de voorgrond wordt gevormd door een bouwstelling, die de afmetingen van de kathe- dit neerkomt op vierduizend An- draal terugbrengt tot die van een dorpskerk. tilliaaanse gulden per hoofd. Hij wilde verder in smerige, gemene woorden uitweiden En er niets voor terug zou krijgen, over Johns dood. Hij wilde de herinnering aan zijn Edwin ging die middag gewoon naar zijn werk. Hij stak schoonzoon bij zijn vrouw bezoedelen, uitbranden en als de rivier over met de veerboot en keek over de reling verstrooien. Als smerige, stinkende as. Het was alsof geleund naar het natte, levenloze licht van de lucht dat de duivel in hem met zijn gevorkte staart prikte het water weerkaatste. Het gaf vorm aan wat hij i hem naar de rand van een afgrond dreef. Hij wilde het ziekenhuis had getracht tegen Jean te zeggen. Hij woorden uitspreken die zich in Jeans geheugen zouden wist dat zijn hersenen steeds trager gingen werken. Dat branden, zo meedogenloos waren dat ze ze nooit zou vergeten. niet meer waren zoals vroeger, toen hij nog jong is. Hij had getracht iets te zeggen over tijd en onver- Hij sprak maar één zin uit. Die zin bevatte alle waar- mijdelijkheid. Niet dat hij geloofde dat een mens geen heid van de wereld. Alle menselijke waarheid. De kern invloed had op zijn eigen leven, maar het zijne had lijn t hij dacht. gevolgd, die hem meer en meer de overtuiging had ge- het hem toch niet toewensen? Terug te komen geven, dat het enig mogelijke was, zich op de stroom te naar dit-alles". laten meedrijven. Er waren geen woorden meer voor wat hij wilde zeg- Eens zou het getij keren, maar hij had opgegeven erte gen te vechten. Er waren in tijden als waarin ze nu leefden zoveel on- gen. Ze bestonden niet. De taal liet hem in de steek. Ze bleven zwijgend zitten, en wat hij had gezegd leek zekerheden, dat het hem het beste leek. zich er i nog in zijn hoofd rond te fladderen als een oude haan. te schikken. Zich er niet tegen te verzetten. Hij had iets menselijks gezegd, iets dat een groot ge- Hij zat aan zijn schrijfbureau, afwezig spelend met de bied van stilte omvatte. Toen ze naar binnen gingen, bed. Ze boog zich vlug haar op haar wang. „Dag, kind", zei ze. Edwin schrok. Jean praatte over het kind alsof het een Toen Margaret de kus teruggaf, keek ze over de schou- gammele trap naar het kantoor afkomen. Ze stopten I sok was, die je kunt weggooien als er een gat J~" 1 7o Aa> J~ J J~"~ o*—i- - AFLEVERING 21 kop thee die voor hem stond. Er was veel te doen, zoals Jean het eerst bij het de post opbergen of enige bestellingen controleren, die haar dochter heen en kuste nog lagen te wachten, maar het was alsof hij zijn her senen niet op één ding kon concentreren. Hij verwachtte Michael. Hij hoorde zijn voetstappen de „Voor jou of voor haar?", vroeg hij ,Ik probeer alleen maar logisch te zijn, Edwin' ders van haar moeder en zag Edwin staan. Ze zag dat voor de deur en door het matglas zag Edwin in de ver hij een klein scheurtje in zijn jas had en dat de hoed vormde gestalte van Michael, zoals wanneer men voor tussen zijn handen met de jaren meer verfomfaaide. Ze een vuile, oneffen spiegel staat. dat hij herinnerde zich hem als een mooie, stevige hoed, Zo had hij Michael misschien altijd gezien, dacht hij. toen begreep ze dat hij met de jaren versleten was vervormd door zijn voorbarig oordeel. Er - „Hoe weet je dat? Jij weet niet wat ze voelen, je zoa,s ziJ allemaal met de jaren versleten geraakten. Er djngen die hem beletten Michael te begrijpen. Hij kunt niet weten wat anderen voelen. Dat kan niemand". 'a8 een zorgelijke trek op het gezicht van haar vader Margarets vader. Hij moest tegen de dwang Hij dacht aan zijn eigen huwelijk en wist dat hij ge- jg ggjj |gg u" f§ lijk had. „Je zult het zien als John terugkomt." milie in, zijn oordeel over de man bepalen. Ik zou meer mijn best moeten doen", dacht Edwin. Margaret voelde zich verdrietig. Ze betreurde het dat Michael duwde aarzelend de deur open. de druppel die de emmer deed overlopen zij hun zoveel last veroorzaakte. Haar hart en haar lief- i Edwin koos de wreedste woorden die hij kon beden- de gingen uit naar haar vader, zoals hij daar in gebo- en fcdwin ROOS ae wreeaste wooraen aie nij Kon Deaen- ue gingen uil naar naar vauer, zuais nij uaar lil gL-uu- -hli„ Mirha(,| kpnnpliik WP1 ken. Hij vond een bijna kinderlijk genoegen in wat hij gen houding stond te wachten tot Jean hem gelegenheid ging zeggen, want hij vond dat ze ver buiten de gren- zou geven om iets tegen haar te zeggen. Waarom was Ja het ,,a n"" dus gevonden", zei Edwin, even ze- aardig tochtje c wnAaiThet' fatsoen 'was gegaan, buiten het redelijke, het ïeven toch zo hard voor hen? Waarom moest er Michael kwam voorzichtig het kantoor binnen, alsof hij en dat hij het recht had, hetzelfde te doen. „John komt niet terug, zei hij. „Hij is dood. Hij ligt ergens in België te rotten zijn nek, en dat zuig ik toch altijd zoveel verdriet zijn en zoveel lijden. Waarom ...BBS!was de toekomst altijd zo vaag en zonder hoop. identiteitsplaatje om Ze dacht aan haar tijd als onderwijzeres. Dat was nu stond Edwin op. Hij liep naar de archiefkast MW MBP m'n duim. Jean. Je voorbij en ze vroeg zich af of ze ooit dat geluk en die dere kant van het vertrek en leunde er tegenaan. Daar kunt de feiten niet opzij zetten door er het jouwe van te bevrediging zou vinden, of gedurende de rest van haar hij geen reden zag er omheen te draaien, vatte hij met- i leeg hart. zonder liefde DEN HAAG (ANP) Het Twee de-Kamerlid Geurtsen (VVD) heeft van Amerikaanse zijde vernomen, dat zondagavond twaalf uur voor de bezetting van het Amerikaans consulaat- generaal te Amsterdam Ame rikanen bijstand en bewaking van het gebouw gevraagd heb ben aan de Amsterdamse poli tie. Zij hadden informaties ont vangen, die op het tot de bezetting wezen, hoofdstedelijke politie zoi Orkestvereniging Musica o.l.v. Jan Out geeft zaterdag 20 ja nuari een concert in de Kloos terkerk aan het Ha agse Voor hout. Medewerking verleent Wim van Beek, organist van de Grote Kerk. Op het programma staan werken van Messiaen, Poulenc en Saint Saëns. De Amerikaanse pianiste Nlna Deutsch geeft donderdag 25 ja nuari een recital in Diligentia. Zij speelt werken van Mozart en Schumann en, na de pauze, de Concord Sonate van Charles Ives. en het vernielen van diens auto. Martin bekende, maar voerde ter verdediging dat hij alles als een grap had bedoeld. De man, die in kf& al eens door een Duitse rechtbank voor enkele maanden naar een psychiatrische inrich ting was gezonden, zei dat hij inderdaad in april vorig jaar Heintje in diens huis in Neu Mo- De officier van justitie eiste een resnet (België) met een gaspi- straf die in overeenstemming was met het gepleegde feit. De uitspraak vindt volgende week plaats. KVP-fractie teleurgesteld over weigering visum Klompé DEN HAAG (ANP) De tweede- Kamerfractie van de KVP heeft een telegram aan de Zuld- afrikaanse ambassadeur gc- stuurd, waarin zij zegt In hoge mate teleurgesteld te zijn dat de regering van Zuid-Afrlkn mcj. dr. Marga Klompé geen visum heeft willen verstrekken. Wij hebben steeds een politiek van dialoog bepleit, aldus het tele- -, gram dat is ondertekend door fractieleider Andrlesscn. De fractie doet een dringend be roep op de Zuidafrikaanse rege- rin mej. Klompé alsnog een in reisvisum te verstrekken. Explosie in Italië eist 13 doden COSENZA, Italië, (UPÏ) - Bij een explosie op een boerderij In het Italiaanse Cosenza zijn der tien mensen omgekomen toen zij naar de televisie zaten te kijken. Volgens de politie keken de gezin nen van twee boerenknechten naar de film „Fountalnehead" waarin Gary Cooper als oncon ventioneel architect zijn eigen, bouwwerk opblaast, toen zich in werkelijkheid In de keuken een grote explosie voordeed. Een defecte gasfles is vermoedelijk de oorzaak van de ontploffing. Hasj vangst f 36 miljoen LONDEN (RTR) De Britse po- litlc heeft zich In verbinding ge steld met Interpol om de oor sprong te achterhalen van een partij hasjiesj ter waarde van 36 ml"o: i gulden dlc maandag door de douane ln beslag is go- nomen In een KLM-vrachtvlieg- tuig uit Amsterdam. De hasjiesj werd ontdekt tussen kisten groenten en is vermoede- li|k afkomstig uit West-Afrika. De politie meent dat de partij op Schiphol is overgeladen in het vliegtuig voor Londen. De douane wil er niets over zeggen- Er zou wel controle zijn op rei zigers uit Amsterdam. De doua ne wil de man hebben die dl partij komt opeisen. Hij heeft gistermiddag schriftelijk aan de minister van binnenland se zaken, mr. W. J. Geertsema, gevraagd of de hem van Ameri kaanse zijde gedane mededeling juist is. Als dat zo is wil mr. Geurtsen van de bewindsman horen op wiens gezag de bslis- sing genomen werd om de ge vraagde hijstand niet te verle nen. Voorts wordt gevraagd naar de motieven, die aan de beslissing ten grondslag lagen. Er is inderdaad zondagavond tele fonisch een anonieme waarschu wing binnen gekomen bij de Amsterdamse politie, zo beves tigt een zeg-man van de afde ling voorliching. De politie heeft op ziin beurt iemand van het Amerikaanse consulaat van deze anonieme tip op de hoogte gesteld. Dat van de zijde van het consulaat daarop zou zijn gereageerd met een verzoek het I consulaat te laten bewaken. I meente de afdeling voorlichting van de Amsterdamse politie te kunnen teganspreken.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7