Te weinig tijd, te volle agenda —dekenale ia Uecumene Raad bespreekt Kath. Kerk'' in Ook brief over viering in de Merenwijk tliï*' Briljante vertolking van Pijper en Ravel1 Ruim drie ton in subsidiepot stad en randgemeenten „Straal elachelijk" NIXON TEKEN DE VREDE - r NU! OOK Wat u moet weten Vrouwen gilde net rond in 1972 ÏANUAI^A 3 WOENSDAG 17 JANUARI 1973 LEIDSE COURANT ready go ren? Dornay-(f STOP BOMBARDEMENTEN OP HEEL VIETNAM rk al IN De Dekenale Raad en, die op maandag 22 ja- <i des avonds om 8 uur in ANDS adering bijeenkomt in de -czaal van de gereformeer- 1 erk aan de Lammenschans- tjeskrj gaat vee| aandacht beste- S<t ^rm'aan een stuk' dat een paar e r'bunj,den geleden door de Dio- J ne Pastorale Raad van het ™an Dm Rotterdam in behande- eKKers js genomen. ajtreft hier de nota „Oecume- n zien ,jnnen de Katholieke Kerk", leidraad voor een gedachten- rikkeling rond de snelle en Ijpende veranderingen in de Ijrlandse samenleving en en de Kerk. Aan dit belang- werkstuk ligt de optreden- pluriformiteit binnen de t van Nederland ten grond- een pluriformiteit, die t.v.-serfchien niet bet best te verta' valt met „verdeeldheid", Ljst jr dan toch tot uiting komt ®n verscheidenheid van me- ooi t.v™ die aan de katholiciteit g van'dide Kerk ooit vreemd 's ge- VDS 'V 4a maakt o.a. gewag van de lemende polarisatie, waar- r nog onlangs met name linaal Alfrink en Rotter- looltelets bisschop, dr. Simonis, hun visie ;e bezorgdheid hebben uitge- tjeskra^ken. Het uiteenrijten van de de ko|esgemeenschap - waartoe iken Evangelie van Christus op- doc* )t - is een concrete ver- èurdheid binnen de Kerk ge- den. In de nota van de Dioc. rd itorale Raad wordt gesteld. Rosen: deze verscheurdheid zo ern- dient te worden genomen, men moet spreken van de dzaak van oecumene binnen ^■^■Kath. Kerk. n diagnose wordt gewezen op spanningen en conflicten die schillende oorzaken hebben, ïreerst zijn daar de snelle janderingen en vele onzeker- len. In Kerk en samenleving Jid: inikt enerzijds de roep om een ■rammak gezag en om duidelijke in. ïsjnitieve uitspraken, ander- 1910 Js verdediSen velen, dat men ïdaag. i onzekerheden moet leren spel.) ze laatsten wijzen een sterk tag af, omdat zij vrezen dat «le DÏrdoor nieuwe mogelijkheden 02 De'en worden afgesneden. De M. 22a noemt dit vooral een pro- 3'g jJjJjem van sociaal-psychologi- it. ïicle aard. dat de Kerk alleen 5ten- tt kan oplossen. ander verschijnsel! is het te- ret over lange Raadszittingen 15.1 DEN „Het Is toch straal ij lachelijk, dat de Leidse raad SSSfeel en zo langdurig verga- dat is toch volkomen houder Kret zei dit gisteren in commissievergadering voor Hug adsontwikkeling. Hij maakte KR ït overstapje van de commis- r de raad, nadat de heer iieüSf'cbenga van de VVD op de hogelijkheid van een spreek- ws. Ijdbeperking in de commissie ïad gewezen. Deze zou volgens Ie heer Kret op de eerste plaats ti de raad moeten worden inge- foerd. it commissielid Houtman (Prot- Chr.) vindt, dat de bewegwijze- fing in Leiden zeer te wensen Iverlaat. Wethouder Kret stelde hem gerust door te zeggen, dat Verlichte vitrines met het stads plan daarin te verwachten zijn. Er zijn plannen voor zeventien Lran deze dingen. „Maar dan noeten ze wel van dik - meter- lik - gewapend beton zijn", vond Ie heer Kret want glazen vitri- tes zag hij geen lang leven be- ichoren. genover elkaar staan van aspec ten die elkaar juist behoren aan te vullen: de eenheid van de Kerk van Rome en de verschei denheid der lokale kerken; de hiërarchische Kerk als behoed ster der waarheid en de Kerk als het volk Gods onderweg, po gend te leven vanuit het Evan gelie; de institutionele Kerk en de charismatische Kerk; een geloofsbeleving, vooral gericht op liturgie en sacramenten, en een geloofsbeleving, vooral ge richt op het werken in de we reld; kerkelijke legimitering van morele opvattingen en de eigen verantwoordelijkheid der gelovigen. Het werkstuk voert aan. dat in vroegere perioden van de kerk geschiedenis de pluriformiteit binnen de Kerk vaak groter was dan men thans wel denkt: „vroeger waren culturele ver schillen tussen mensen sterker dan nu afhankelijk van hun woonplaats. Men sprak van landsaard, streekkarakter of van de geheel eigen mentaliteit in een bepaalde stad -op stads wijk. Bij het trekken van gren zen voor bisdommen en paro chies hield men hiermede veelal rekening. Zodoende gaf de terri toriale organisatiestructuur van de Kerk ruimte aan deze cultu rele verscheidenheid, die zich ook uitte in verschillen in de godsdienstbeleving. Ook de or den en congregaties lieten hier voor ruimte. Tegenwoordig wor den culturele verschillen en (daarmee samenhangend) ver schillen in godsdienstbeleving eerder bepaald door leeftijd, ka rakterstructuur, leefsituatie, be roep enz.". De pastoraal die zich speciaal tot deze groepen wil richten, noch gerichte gemeentevorming zijn ooit goed van de grond geko men, doordat de territoriale or ganisatiestructuur bleef domine ren. De kerkrechtelijk vastge legde autonomie van de paro chie is hiervan een duidelijk voorbeeld. Interparochiële sa menwerking en gerichte pasto raal krijgen hierdoor moeilijk een kans, aldus de nota va' Dioc. Pastorale Raad Rotter dam, die niettemin stelt, dat een pluriforme samenleving als de onze alleen een pluriforme Kerk als zuurdesem kan werken en recht doen aan de grote ver scheidenheid van inzichten, le vensvormen en belevingswerel den in onze moderne samenle ving. Mensen zijn niet in staat, het Openbaringsmysterie in zijn vol le rijkdom en in woorden te vat ten. Duidelijkheid is een onbij bels begrip. „Daarom zullen mensen, naar gelang van hun verschillende geaardheid en mo gelijkheden. ook steeds verschil lende facetten van de openba ring verstaan en naleven, zal de een meer dit facet willen bena- cet. Dit mag ons wel tot voor zichtigheid manen, wanneer wij anderen op religieuze gronden zouden willen veroordelen. Eer der zou dit inzicht ons er toe moeten brengen, kritisch naar elkaar te luisteren, hopend sa men eigen eenzijdigheid te kun nen overstijgen en het Evange lie steeds beter te verstaan. Dit gelovig inzicht is de kern van een oecumenische houding in een pluriforme Kerk. Plurifor miteit is dan het antwoord van het menselijk tekort op de vol heid van het Evangelie, een op dracht ook om in veelkleurig heid de volle rijkdom van het Evangelie tot uitdrukking te la ten komen". Tenslotte werpt de nota - als bij dragen tot een oplossing - een aantal vragen op met het doel tot praktische beleidsconclusies te komen. Zo vraagt men zich af, of wij kunnen leren leven met onzekerheden en onduide lijkheden, zonder terug te willen vallen op gezagsdragers, die dan gevraagd worden het laat ste woord te spreken, en: „kun nen wij onze aandacht primair richten op wat ons bindt, elkaar gelovend in onze gemeenschap pelijke liefde voor Christus en zijn Evangelie, zorg voor de Kerk en verantwoordelijkheids besef voor de wereld en elkaar ruimte latend voor verschillen in geloofsinzicht en geloofsbele ving? Een andere vraag is, of wij kunnen besluiten tot dusda nige veranderingen in de orga nisatiestructuren van de Kerk, dat gerichte gemeenschappen en bijzondere vormen van pas toraal een gelijkwaardige plaats krijgen naast de parochie pasto raal. Tegelijk met deze nota wordt in de Dekenale Raad Leiden aan de orde gesteld ene brief van enige leden van deze raad (d.d. 29 okt. *72) n.a.v. de oecumeni sche Eucharistie/ Avondmaals viering op 15 okt. in de Meren wijk. In deze brief vragen de adressanten o.a., of de raad niet van meing is, dat door een een zijdig optreden in een zo delica te zaak (een „vervangende Eu charistieviering"), met voorbij zien van de door de Kerk na drukkelijk gegeven instructies, de polarisatie binnen de eigen geloofsgemeenschap wordt aan gewakkerd en de „Oecumene binnen de eigen kerk" (mgr. Si monis) nog moeilijker wordt. VIETNAM VOOR DE VIETNAMEèÉN Ook in Leiden verkoop van Yietnani-affiehes LEIDEN/DEN HAAG Hoewel Amerika bepaalde oorlogs-acti- viteiten in Vietnam gestaakt heeft (sinds afgelopen weekend) is de vrede nog niet getekend. De plaatselijke linkse partijen en de Brede Vietnambeweging zijn daarom een verkoopaktie van affiches begonnen. Enerzijds om te protesteren tegen de toch nog steeds voortdurende oorlog, anderzijds om de om- brengst welke gaat naar het Medisch Comité Nederland-Viet- nam. De affiches, die twee gul den per stuk kosten, zijn ver krijgbaar aan: Schubertlaan 221, Bevrijdingsplein 22, De Ge- nestetstraat 53. Piet Heinstraat 14, 5e Binnenvestgracht 1. Franchimontlaan 52, Druive- straat 24. Borneostraat 38, Loui se de Colignystraat 15, Arends horst 164, Boerhavelaan 126. Het centrale adres is Noordeinde 5 (tel. 40789). In Den Haag wordt, ondermeer onder auspiciën van de Brede Viotnam Beweging Leiden, op 20 januari een pro testmars tegen de oorlog in Vietnam gehouden. Aanvang 13 uur, vertrek van het Malieveld. Verschillende sprekers zullen namens de politieke partijen het woord voeren. LEIDEN Onderstaande kandidaten zijn in het Acade misch Ziekenhuis op 11 ja nuari jl. geslaagd voor het eindexamen ziekenverzorg- ster: Mej. G. A. Assink, mej. T. G. J. de Bont, mej. J. N. A. Barelds, mej. H. C. Clar ke. mej. T. H. van Delden. mej. E. G. Klijnsma. mej. I. J. van Elk, mej. A. H. Ko per. mej. C. M. M. Mes, mej. W. M. H. M. Mimpen, mej. S. Monna, mej. M. Roos, mej. J. L. Valenkamp, mej. J. M. S. Versluys, mej. T. C. van der Werf. LEIDEN De afdeling Lei den en Omstreken van de Koninklijke Nederlandse ;.«aatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde houdt mor genavond de ledenvergade ring in het Rijksherbarium, Schelpenkade 6, Leiden. De aanvang is om 20.00 uur. Verschillende jaarverslagen zullen aan de orde komen terwijl ook een bestuursver kiezing zal plaatshebhen. Na de pauze worden binnengeko men vragen over de planten wereld behandeld. Binnenkort zal dit beeld van het Stationsplein verdwenen zijn LEIDEN Bij eeuwenoude gebouwen vinden wij het te genwoordig mooi en bijzonder als we verschillende bouw stijlen kunnen ontdekken. Gothiek en barok werden dik wijls vermengd in de loop der tijd en dat vinden we nu toch prachtig. De tijd ligt zelfs nog niet zo ver achter ons, dat de Jugendstill werd veracht en nu houden een hoop mensen ervan. Bouwkunst in de commissie stadsontwik keling gistermiddag. Wethouder Kret wilde maar zeggen, dat smaken nu eenmaal verschillen. Wat de een mooi vindt kan een ander maar nauwelijks pruimen. De heer Kret zei dit naar aanleiding van een aanmerking van de heer Oosterman (D'66). Deze vond de nieuwe spaarbank in de Doezastraat qua stijl ten enenmale niet in de omge ving passen en was van mening, dat de welstandscommis sie dergelijke zaken beter in de gaten moet houden. 5LEIDEN Het R.K. Vrouwengilde heeft het af gelopen jaar net rond kunnen komen. Dit bleek uit het jaar verslag van de penningmeeste- resse mevr. de Wil, dat gisteren op de jaarvergadering werd voorgelezen. Om het Vrouwengilde wat meer armslag te geven deed de kas- commissie enkele ideeën aan de hand hoe dit kon worden be reikt. Zo werd voorgesteld tot ee n andere opzet van hel blaadje te komen en de bezor ging ervan in eigen hand te ne- Het jaarlijkse uitstapje van de da mes gaat dit jaar naar het Vle- vohof. Dit maakte de voorzit ster, mevrouw Westerman be kend. Ook liet zij het de leden haar gedachten gaan over 1974, wanneer het vrouwengilde zijn 25-jarig bestaan viert. In februari start men met de cur sus groepssamenwerking. Op de jaarvergadering kregen de da mes gelegenheid zich daarvoor op te geven. De avond werd be sloten met een gezellig spelletje bingo. LEIDEN De gemeente zal een aantal maatregelen nemen op de hoek van de Jan van GoyenkadeHugo de Grootstraat. Dit om de gevaarlijke situatie die is ontstaan door het (verboden) parkeren te gen te gaan. Er komt onder meer een parkeerverbod voor de hoeken, een oversteekplaats voor voetgangers en een zogenaamde gele par- keerstrook. De politiecontrole aldaar zal worden verscherpt. Naar aanleiding van vragen van de heer Kuyper hebben b. en w. het bovenstaande laten weten. illElDEN Om met de deur in icïhuis te vallen: het Mendelssohn tiljl Trio heeft met zijn concert dins- I Kiagavond voor de „Leidsche if) Kunstkring voor allen" getuigd van intense muzikaliteit en j technische veelzijdigheid. Niets is zo moeilijk, en vooral in een pianotrio, de persoonlijke in- breng" te herleiden tot een ge- ,i meenschappelijke klankkleur die door de compositie wordt bepaald. Dit geldt vooral voor de trio's van Pijper (het twee- de) en Ravel (in a kl. t.), waar bet juist om dit evenwicht gaat. sche) leest geschoeid, is eer prestatie van hoge orde. Geen moment heeft Jan van dei Meer zijn briljante techniek la ten overheersen, ofschoon zijn spel toch van veel persoonlijk heid getuigt. Een opvallend deel, ook hier hoorden wij een grote homogeniteit. Alleen en dat is een persoonlijke mening, vonden wij in dit werk niet die grote weerklank, die ons in de beide andere werken trof. En dit geldt dus de compositie zelf. Arizeuren, wiens spel, evenals dat van violiste Henny Raves- tein van een doorwrochte muzi kaliteit is. In beide genoemde trio's hebben wij het mooiste, en naar onze smaak, ook het knapste van deze avond ge hoord. te kunnen verdiepen in Dit wil niet zeggen, dat het laatst 6e aard en de geest van deze uitgevoerde werk, het Trio in g. werken, beide dus ook Pijper kl.t. op 15 van Smetana. minder op Franse (impressionisti- boeiend werd vertolkt. Integen- heeft cellist Elias /Maar ongetwijfeld zullen ande- juist van dit werk ge noten hebben. De Stadsgehoorzaal was heel re delijk bezet en dit moet de Kunstkring de voldoening ge ven, dat er wel degelijk een grote behoefte bestaat aan deze kamermuziek. Wat ons betreft, mag het Men delssohn Trio zich hier spoedig weer laten horen. B. Rijnders dienstonderwijs op de openbare lagere scholen een bedrag be groot van 2.724,12 (vorig jaar 2.092,50), maar de werkelijke uitgaven volgens de laatst vast gestelde rekening zijn nihil. De Kerkgenootschappen kunnen ook voor godsdienstonderwijs aan de bijzondere lagcri scho len een uitkering ontvangen, dit jaar begroot op 4.669,92 (vorig jaar 3.487,50), werkelijke uit gaven slechts 1.076,19. Het Mendelsohn-trio. Spoedig terug in Leiden? VOORSCHOTEN Dc gemeente Voorschoten heeft up dc begro ting voor 1973 een bedrag staan van 312.409,73 voor gemeente lijke financiële steun aan instel lingen en verenigingen. Vorig jaar was dit bedrag 265-965,- en de werkelijke uitgaven vol gens dc laatst vastgestelde re kening bedroegen 237.489,03. De kleinste subsidiepost staat bij de Nederlandse Heide Maat schappij. Ingevolge een raads besluit van 11 februari 1938 be taalt de gemeente Voorschoten 4.- per jaar. De grootste sub- sidieposten worden uitgekeerd aan de Stichting Gezondheids-1 zorg" 36.275.- (vorig jaar. 27.775,-); de Drie Kruisvereni-leiden De Wandelkring Leiden en Omstreken organiseert, In samenwerking met de VW, een Molen-wandeltocht op zaterdag 20 januari. Gestart kan er wor den tussen 10.00-14.30 uur vanaf het VVV-kantoor. Stationsplein 3 te Leiden. De afstand van de Molentocht bedraagt 10 km en dé beloning voor de deelnemers bestaat uit een tegel, voorzien van een afbeelding van één van de molens langs de route. In schrijfgeld 1,50 per persoon. Zaterdag weer molentocht Met de begrotingsbehandeling voor de deur krijgen alle raads commissies deze dagen de kans aan- en opmerkingen te maken over het gevoerde en te voeren beleid. Gistermiddag was de commissie voor stadsontwikke ling aan de beurt. Mevrouw Kerling (PvdA) was van me ning. dat de commissie eigenlijk altijd te weinig tijd heeft om grote zaken uitvoerig en nauw keurig door te praten. De dis cussie wordt nogal eens voortij dig afgekapt, doordat er nog zo veel andere zaken wachten. „Stadsontwikkeling" is natuur lijk een bijzonder ruim begrip. En zo wordt het ook gezien door de verschillende leden van de commissie. Het komt niet zel den voor, dat uitgebreide en langdurige discussies worden gevoerd over het verkeer in de stad. En dat terwijl er toch een aparte verkeerscotamissie is. Maar van de andere kant hoort verkeer duidelijk, vooral tegen woordig, bij de stadsontwikke ling. Het is dus zaak, dat pre cies afgebakend wordt waar precies de grens ligt tussen het „rekening houden met" en het zich „uitvoerig bemoeien met" verkeer. De heer Wiebenga van de VVD was de mening tocgedaun, dat er het een en ander schortte aan de vergadertechniek. Hij dacht, dat spreektijdbeperking en het verbieden van „interrup tie op interuruptie" de commis sie een heel eind op weg zouden kunnen helpen. De wethouder was niet helemaal te vinden voor een „straffere aanpak", omdat er nogal wat praatstuk ken in de commissie moeten worden behandeld, die soms een losse behandeling eisen. In de praktijk was het hem verder op gevallen. dat wat hij voor ge sneden koek hield, bij anderen ten dele of soms zelfs helemaal onbekend is. En als er dan nog een overladen programma wacht, dan wil het een en ander er wel eens doorgejaagd wor den. De heer Oosterman zei gisteren de grote stapels fietsen op het stntion een zeer ontsierende zaak te vinden. Hij vroeg de wethouder of binnenkort nog nieuwe stallingen te verwachten zijn. De heer Kret zei, dat het inderdaad de bedoeling is het aantal fietsenstallingen uit te breiden. Er liggen bij de ge meente een aantal fietxenklem- men te wachten op plaatsing. Wat het stationsplein betreft verklaarde hij, dat regelmatig grote ladingen fietsen dooi' de politie worden weggehauld. PSP-er Amptmeyer dacht, dat het Terweepark, althans een deel ervan, mooi gebruikt kan wor den om de fietsen van Het sta tionsplein weg te houden. De heer Kret merkte nog op, dat de stalling onder V en D ook maar zeer slecht wordt ge- gingen 1 53.500,- (vorig jaar f 45.967,50): de Medischeopvoed- ku-dige bureaus 17.500,- (idem vorig jaar) en de Uitleen bibliotheken f 66.525,- (vorig jaar 56.086,-). r zijn ook instellingen en vereni gingen. die wel aanspraak kun nen maken op een uitkering uit de gemeentekas, maar hiervan nimmer gebruik maken. Zo staat voor de Kerkgenootschap pen voor het geven van gods- Het issielid Webster van dc PvdA vroeg wanneer de uitvoe ring van het fietsrouteplan in dc stad kon worden verwacht. Dnt zal volgens de wethouder nog wel even duren, daar er geen urgentie achter zit. Er worde» wel allerhande mautregelen voor de fietsers getroffen maai een grondige aanpak zit er nog niet in. De mogelijkheid een eenrichtingsstraat voor fietsen aan beide kanten open te stel len. is volgens de heer Kret ook niet erg gelukkig omdat de dis cipline van de wcggebruikei doorgaans nogal te wensef overlaat.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3