Surprise Den Haag geen verrassing Nonchalance werd Twente noodlottig laarlem en Derks k.o. KWALITEITSVERSCHIL SPARTA IS DE TWEEDE PLOEG mm ROTTERDAM De surprise die trainer Evert Teunissen voor Sparta in petto had, werd geen verrassing, ten hoogste voor hemzelf. Hij had Joop Korevaar op het middenveld geposteerd, enerzijds omdat hij altijd de grootste moeite heeft met Sparta's rechtervleugel- Nol Heijerman, ander zijds om „meer druk op het middenveld te hebben". Dat liep falikant af en Teunissen was reëel genoeg om dat toe te geven. Deze goocheltruc van Teunissen was evenwel slechts ten dele oorzaak van het po vere resultaat dat FC Den Haag op Het Kasteel boekte. Sparta was doodeenvoudig de veel betere ploeg en is dit sei zoen zelfs uitgegroeid tot het team dat in de competitie waarschijnlijk - op Ajax in vorm na - het attractiefst speelt. Dat deden de Spartanen zeker, weer in de eerste helft en het verschil aan inhoud was zo groot dat het bij lange na niet is weergegeven door de uitslag 3—-1. ARLEM De eer ste opwinding in de redstrijd Haarlem— Ijax betrof scheids- echter Frans Derks. *Ja een kwartier ichoot de opgekomen Jirol tegen het hoofd van Derks, die even stond te duizelen voordat hij het spel affloot. Nadat de Bre dase scheidsrechter was opgelapt, hervat te Ajax de stormlo pen. laarlem toonde geen enkel initiatief om er een einde aan te maken. Het elftal ,van Joop Brand speelde (bijzonder lusteloos' en gaf de Amsterdammers alle gelegenheid om zorgvul dig en in alle rust de aan vallen op te zetten. Dat ïaar beperkte tijd goed kon gaan,.toonde als eerste Piet Keizer aan, de de eerste goede voorzet van John Rep, die linker vleugelverdediger Peys voorbij flitste, met een zeer knap schot ineens af rondde; 01. „Na ruim een half uur vergat ver dediger Wentink opnieuw de ijverige Keizer af te stoppen, die ditmaal, na een combinatie met Krol, doelman Lelieveld met een scherp schot kansloos liet: 0—2. Snel na de hervatting zorg de Neeskens voor 0-3. Een voorzet van Krol werd door Haan ingekopt, waarna de meegekomen Neeskens de weggeslagen bal achter Lelieveld gleed. Neeskens was ook de redder in de nood bij Haarlems enige tegen stoot van betekenis. Vos- maer omspeelde Nees kens en Stuy, maar dit vergde zo veel tijd dat Neeskens de gelegenheid kreeg zich te corrigeren, zodat een tegentreffer de onzekere Stuy bespaard bleef. Arnold Mühren, na een half uur ingevallen voor Nees kens, toonde al onmiddel lijk zijn rendement, toen Rep uit zijn voorzet eerst tegen de lat kopte, maar daarna nog voldoende tijd overhield om de geslagen Lelieveld voor de vierde keer te passeren: 04. Scoreverloop: 29. Keizer 0 —1, 35. Keizer 0—2, 49. Neeskens 0—3, 76. Rep 04. Scheidsrechter Derks, toeschouwers 17.000. laarlem: Lelieveld; Wen- tink, Hoeben, Marijt, Peys; Van Breevoort, Van den Berg, Vosmaer; Fernandez, De Goede, Boszhard. \jax: Stuy, Suurbier, Blan kenburg, Hulshoff, Krol; Haan, Neeskens (Arnold Mühren), Gerrie Mühren; Rep, Cruyff, Keizer. Blessures mogen FC Den Haag teisteren, de ploeg is niettemin weggezakt tot het middelmati ge peil waarop zich zo veel teams in de eredivisie bewe gen. FC Den Haag is momen teel niet meer de formatie die zich met recht en reden mag noemen te behoren tot de sub top Sparta wel. volop. De Rot terdammers bezitten zelfs pre cies wat hen doet zweven tus sen de top en de subtop: voor het een hebben ze net nog iets te weinig, voor het andere te veel. Een simpele vergelijking met FC Den Haag maakt dat duidelijk. Sparta speelt zelfver zekerd, heeft mede daardoor inhoud, beschikt over enige magnifieke spelers - Teunis sen: ,,Zo'n Kreuz is toch een juweel van een aankoop" - speelt puur professioneel en maakt niet meer zo'n dure vergissing als destijds de ne derlaag thuis tegen Excelsior. Sparta speelt „met de wed strijd in handen" en heeft als basis daartoe de hechte een heid. Trainer Leo Steegman verwoordde het zuiver met: ..Het klinkt vreemd maar in het vorige seizoen speelden we met twaalf man als we in de aanval waren maar als de te genpartij in het bezit van de bal was. waren er maar tien. soms zelfs negen. Nu zijn er ook zonder balbezit elf bezig". Steegman heeft een eenheid geschapen, elf spelers die ge zamenlijk voor het resultaat zorgen dat dit seizoen zo op zienbarend is. Dit is zijn geheim. Van het be gin van deze competitie af heeft hij gewerkt aan „het be wegen", het niet vastgeplakt zijn aan een bepaalde plaats maar toch alle posities bezet ten. Dat vermogen bezit FC Den Haag niet. De ploeg valt in brokjes uiteen die op zich soms leuk werk leveren maar niet tot een eenheid kunnen ge raken. Het positie zoeken, het passen, de combinatie, alles gaat te moeizaam. Teunissen vatte dat dan ook samen met: „Het is gewoon het verschil in kwali teit en dan nog hoofdzakelijk in aanvallend opzicht". Die Rotterdamse aanval - Teunis sen: „Wat is Heijerman-Kreuz een waardevol duo" - had bin nen een half uur de winst bin nengehaald. Toen De Cal uwé verkeerd plaatste, schoof Wal beek de bal naar Kreuz die feilloos uithaalde: 10. Twin tig minuten later werd een „doelpunt voor 'n schoonheids prijs" geboren. Venneker zet te voor, Van Staveren kopte de bal door naar Kreuz die be heerst door de knieën zakte en inkopte: 20. Dat doelpunt kan model staan voor het ver schil in de aanval, die bij FC Den Haag bovendien te weinig krachtig kon optreden omdat „de dwergen" moesten optor nen tegen de robuuste Spar taanse deefnsie. Ook Barend van Hijkoop kreeg, veel verder in de wed strijd, een kans om dn te kop pen. Maar hij raakte de bal met een te onbeheerste sprong en bezorgde Doesburg geen moeite. Trouwens, de Spar taanse doelman had weinig lastig werk, op een schot van Korevaar na dat hij kundig tot hoekschop verwerkte. Thie had veel meer te doen en daarbij een forse portie fortuin nodig. Hij vloerde de doorge broken Kreuz naar de oneven wichtig fluitende heer Boosten zag geen strafschop, die hij evenmin zag toen De Zoete - tegen het eind vervanger voor Berg die lelijk was geraakt door Eijkenbroek, wat deze een gele kaart kostte (maar Kila deed hetzelfde en kreeg er geen) - door Visser tot e«n salto mortale werd gedwongen. Voorts kanjerde Sadek - ver vanger halverwege de tweede helft voor Van Staveren - bin nen vijf seconden tweemaal te gen de paal. leverde Bosveld die met v. d. Veen en Wal beek een ijzersterk middenveld vormt, een lob af die Thie nau welijks machtig kon worden en nam Sparta na de rust zoveel gas terug dat FC Den Haag zich gelukkig mag prijzen met dde toch nog kleine nederlaag. Korevaar passeerde, ln paniek omdat Heijerman toestormde, zijn eigen doelman (30) en van Hijkoop zette duidelijk achter de lijn voor waardoor Bregman kon tegenscoren. Ook dat zag Boosten niet. Zoals hij zo veel niet waar nam. FC Den Haag twijfelde dan ook aan de geldigheid van het eerste en derde Spartaanse doelpunt (men claimde buiten spel). Nochtans viel er niets af te dingen op de zege van Spar ta, dat zo sterk en aantrekke lijk speelt dat Teunissen sprak van „het onderwaarderen van de prestaties van Sparta, dat sterk, professioneel «n krach tig optreedt". Sparta speelt zelfs zo goed dat het recht kan doen gelden op de kwalificatie: tweede ploeg van Nederland, na Ajax. HERMAN VAN BERGEM Vijf minuten gespeeld. Sparta's eerste treffer. De maker was de „gouden aankoop" Willy Kreuz (in het midden) die ook nummer twee voor zijn rekening nam. Rechts Van Staveren die op ge heel eigen wijze juicht. Links Walbeek en de naar het midden wijzende Boosten. Naast hem Harald Berg, één van de (wei nige) betere hij FC Den Haag die het hoofd buigt. Hij voelt de bui al aankomen. teletikker 27 Scoreverloop: 5. Kreuz 1—0, 25. Kreuz 2—0, 72. Kore vaar 30 (eigen doel), 89. Bregman 31. Scheids rechter Boosten. Toeschou wers 15.000. Sparta: Doesburg. Venneker, Ter Horst, Eijkenbroek, Visser, v.d. Veen, Bosveld, Walbeek, Heijerman, Kreuz, van Staveren (Sa- dek). FC Den Haag: Thie, Wijn- gaarde (Bres), Mansveld, Weimar, Korevaar, De Ca- luwe, Kila, Advocaat, Bregman, Berg (De Zoete) Van Hij koop. ALKMAAR Spitz Kohn schudde zijn met een fraaie bont muts getooide hoofd. „Hoe is het mogelijk", stamelde de ontgoochelde trainer van FC Twente. „Onbegrijpelijk, dat ze hier de overwinning nog uit handen hebben gegeven. Zo kort voor het einde moet je toch een voorsprong kunnen vasthouden. Misschien hebben ze AZ '67 tocho nbewust on derschat. Maar voor het onderschatten van een tegenstan der is bij ons op het ogenblik niet bepaald aanleiding". Het was de ontboezeming van een teleurgesteld man, die Spits Kohn ten beste gaf. Te gen AZ '67 verspeelde zijn FC Twente, dat de afgelopen we ken nederlagen tegen Sparta en MVV had moeten slikken, tegen alle verwachtingen in op de valreep nog een punt. Min der dan een minuut voordat scheidsrechter Van Gemert het sein tot inrukken gaf, strafte Dick Twisk met een onhoudba re koDbal een dekkingsfout in de Twentse defensie af en zorgde met die hartstochtelijk bejubelde aktie voor een eind stand van 2—2. En het was voor de Twentenaren maar goed, dat Kirsten Nygaard even later met een ziedend af standsschot een paar centime ter te hoog richtte. Een teleur gestelde Kohn: „AZ heeft ge woon feller gespeeld dan wij. veel te slap gespeeld. En te veel risico's genomen in de slotfase. Dat kun je niet doen natuurlijk. FC Twente had kunnen weten dat nonchalence in Alkmaar een ten oprechte gehanteerd „Wapen" is. AZ '67 heeft dit seizoen al de nodige malen la ten zien, dat het de moed niet opgeeft zolang de 90ste minuut nog niet Is verstreken. Daarom had Kohn alle gelijk van de wereld, toen hij de hou ding van zijn spelers die in de loop der jaren toch een flinke hoeveelheid ervaring hebben verzameld, onbegrijpelijk noemde. FC Twente had, na dat Jan Jeuring vlak na de rust zijn en FC Twentes twee de doelpunt had gescoord, door kunnen en moeten drukken. Maar FC Twente vergenoegde zich nadat het eenmaal een voorsprong had genomen met resultaat voetbal. Toen daar in de slotfase de factor noncha lance werd bijgevoegd, tartte de oostelijke ploeg het noodlot. Met fataal en voor AZ'67 ver heugend gevolg. AZ's Cor van der Hart: „Ik begreep FC Twente niet helemaal. De ploeg is me tegengevalen. Het is een ploeg van klasse, maai zeg nou zelf. Ze hebben toch puur op resultaat lopen voet ballen? Met dat tweede doel punt hebben ze trouwens alles mee gehad. Het tweede Twente-doelpunt zette een forse domper op de optimistische stemming, waar in de AZ-aanhang na de eerste helft verkeerde. Een eerste helft, waarin AZ na 24 minuten zowaar de weelde van een voorsprong van 1—0 kende. Ruud Suurendonk lan ceerde Eddy Schaafstra, die Schrijvers met een griezelig zuiver gerichte schuiver on houdbaar hanteerde. FC Twen te, dat de laatste tijd zeer moeizaam tot scoren komt, vocht geschrokken terug. Rene van de Kerkhof plaatste de bal uit een vrije schop (Vonk had hands gemaakt) in een wirwar van Spelers, van wie alleen Jan Jeuring het nodig achtte te spelen (1—1. En toen Jeu ring via een simpele voetbewe ging Twente «1 zo vroeg in de tweede helft op 12 had ge bracht, leek AZ een verloren strijd te moeten leveren. Tot die laatste minuut. BERT BREVOORD Jan Jeurin8 »prong het hoogst en de gelijkmaker (l—l) Voorlopig r\E sombere vooruitzichten na de schaars bezochte wedstrijden van de profschaat sers ten aanzien van het be zoek aan de amateurs zijn niet bewaarheid geworden. Het pu bliek heeft gekozen en de ama teurs werden tot favoriet uitge roepen. Om en nabij tiendui zend schaatsliefhebbers togen naar Heerenveen en dat is een normaal aantal voor Neder landse kampioenschappen. Er mag evenwel niet uit het oog worden verloren, dat Heeren veen voor de fervente schaats fans uit het „hoge noorden" gemakkelijker te bereiken is dan Den Haag waar de profs ln actie kwamen. Men is daar bovendien „thuis". De grote krachtproef komt derhalve pas half februari als in Deven ter de wereldstrijd van de (he ren) amateurs wordt georgani seerd. Dan heeft men ook inzicht in de internationale verhoudingen want Grenoble (Europese kam pioenschappen) is dan al ach ter de rug. Dan zal blijken of de voorlopige winst van Hee renveen tot een definitieve kan worden verheven. Gevaar TNDIEN de schaatsers In de internationale titelstrijden eventueel op een (of meer) van de eerste vier plaatsen te recht komen, ligt hen een gel delijke beloning van de zijde van de door de KNSB aange trokken sponsor te wachten. Geld is altijd een verfoeid arti kel geweest in de wereld van de amateurs. Jan Cottaar, di recteur van het NOC, privé in Heerenveen aanwezig hief al een waarschuwende vinger ten aanzien van de sponsoring en zei: „De aan vaarding van het systeem van beloning naar prestatie brengt de Olympische gedachte in ge vaar. Het IOC zal zeker be zwaar maken tegen deze vorm van betalen." En dan kon KNSB'er Henny Roos wel zeg gen: „We kunnen niet anders, we moeten aan de rijders den ken en we weten allemaal dat Ard Schenk ook nimmer een echte amateur is geweest", de KNSB heeft zich wel op glad ijs begeven. Men tornt aan de bepalingen die men zo streng wilde handhaven. Als men wist dat Schenk nooit amateur is geweest, heeft men met die wetenschap de hand gelicht. De KNSB zal op het ISU-con- gres sterk moeten pleiten om de amateurs niet de dupe te laten worden van een overeen komst die zij zelf heeft geslo- Verschil JN Heerenveen was Ron Nooitgedagt woedend. HIJ was vijfde geworden maar de t.c. van de KNSB achtte het verschil (0.014 pnt.) met num mer zes, Jan Derksen, te ge ring om meteen de eerste vijf, zoals normaal is. aan te wijzen voor het Europees kampioen schap. Nooitgedagt en Derksen zullen in Davos moeten uitma ken wie de vijfde plaats defini tief mag bezetten. De „op ei gen kracht" vijfde geworden Nooitgedagt was er terecht woedend over. Verschil is ver schil. hoe k'ein ook. Belde rij ders kregen hun kans ln Hee renveen, Nooitgedagt greep hem. Maar kennelijk niet voor de t.c. Geen angst TIET milde wintertje tot nu toe zorgt voor een vlotte afwerking van de voetbalcom petitie, ook bij de amateurs. Daar heerst evenwel sinds jaar en dag de angst dat men te vroeg klaar zal zijn met de wedstrijdreeks. Er wordt dan getracht de strijd te rekken. Als plotseling de vorst Invalt, de sneeuw velden onbespeel baar maakt, raakt men toch weer ln tijdnood en moet tot In de zomer worden doorge speeld. Laat men dit seizoen eens denken* binnen Is binnen en de angst laten varen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9