Ruigoord moet verdwijnen ZIGEUNERS OP DE SCHOPSTOEL Laatste bewoners willen niet weg, maar -11; Kar 10; Peti Dl 12- —22; Kaï laeckse Corbi 11 Boi] Fali C/M—S! lts—Oly C 12- 12- 18; De nog maar acht jaar oude gezinswoningen gaan onder de slopershamer om plaats te ma ken voor de insteekhaven van Amsterdam. try/Hal LIIGOORD Ruigoord tegen de vlakte. Dat voor de gemeenten Am- 'ry/Hjirdam en Haarlemmerlie- kj geen probleem. 2 ^fdstedelijke bestuurders skspajjWïen het gehucht nodig /HaagL>r een insteekhaven en ok/Drf Houtrakpolder voor klustrieën, die overigens nog aangetrokken AÏ)eten won*en- Haarlem- üs iiüerliede, dat Ruigoord tot xÓm grondgebied mag reke- m, wil aan deze plannen jineewerken. Op voorhand vil Amsterdam het terrein □rn oor de nieuwe fabrieken S effenen door de polder op te ogen. Daarna kunnen er J is gegadigden komen. Mo- elijk kijkt de industrie het rst even af of men er in- ■daad in slaagt een fors ibrieksterrein te creëren, o is de redenatie, ie Ruigoorders, die zich verhuizen naar paarndammer flats heb ben laten lokken, draaien het precies om. Zij vinden het vreemd dat Amsterdam de polder naar de keel grijpt zonder dat er gega digden zijn om deze „moord" te rechtvaardigen. Op die manier is er volgens hen geen sprake van een af weging van belangen. Er is geen bezinning mogelijk over de vraag of de weeg schaal moet doorslaan naar de bewoners, die heel hun leven al in 'het gehucht ge sleten hebben of naar de grote economische belangen die injiet spel komen, zodra fabrieksdirecteuren hun oog 'op de polder laten vallen. Tot nu toe heeft alleen Eu- romin gezegd interesse te hebben en dan nog met het dreigement dat de milieu hygiënische eisen niet te hoog opgeschroefd mogen worden. De Ruigoorders zien het allemaal niet zo zit ten en hopen dat de be stuurders tijdig van hun wegen terugkeren. Maar, vraagt men zich in het dorpje bij Halfweg af, zul len gemeenten het aandur ven om gezichtsverlies te riskeren door de zaken te rug te draaien? Definitief is er in ieder ge val nog niets. Het streek plan voor het Noordzeeka- naalgebied moet nog vast gesteld worden. En voor dat het zover is, zullen er eerst nog wel enkele wijzi gingen komen. In januari komt er zo'n verandering, maar niet in het plan om Ruigoord van de aardbo dem te laten verdwijnen. Pastoor Van Dijk vermoedt dat dan de grens van de in dustrie bepaald zal worden op de weg tussen Halfweg en Ruigoord, de Machine- weg. Zo zal het gehucht met de grote kerk in een nieuwe haven verdrinken. Ruigoord maakt zijn naam hele maal waar. De vijftien gezinnen die nog zijn overgebleven in dit eens bloeiende gehucht onder de rook van Amsterdam, wonen op een eilandje middenin een enor me zandwoestijn. De industrie plannen van de hoofdstad heb ben het malse grasland rondom hen veranderd in een immense opgespoten dorre vlakte. Ondanks deze naargeestige om geving weigeren de Ruigoorders echter om hun woonplaats vrij willig te verlaten. Voor geen goud willen ze weg uit hun dorp je dat hen in de loop der jaren aan het hart gebakken is. Met grote tegenzin zijn de mensen met Pasen vorig jaar vertrok ken, die de huur werd opgezegd. Zij voelden zich helemaal niet aangetrokken tot de moderne flats in Spaarndam die de over heid voor hen had gereserveerd. De Ruigoorders zijn er namelijk van overtuigd, dat het beslist niet zo'n vaart zal lopen met de in dustrie-plannen. En zo kan het gebeuren dat waar Amsterdamse planologen met vooruitziende blik dwars door Ruigoord een insteekhaven hebben ingetekend, twee kruide niers hun sterk uitgedunde klan tenkring nog trouw bedienen en de dorpspastoor zegt nog heel goed te kunnen genieten van het laatste grassprietje, dat hij nog kan ontdekken. Deze verstokte Ruigoorders hebben steun gekre gen van Amsterdamse kunste naars die opeens in actie komen nu de slopers al bezig zijn hun hamers in nog maar acht jaar oude huizen te slaan. Zij willen om één minuut voor twaalf nog proberen Ruigoord nieuw leven in te blazen en hebben een huis gekraakt om er een centrum voor kunstenaars in te richten. Ook heeft het artiestengroepje onder wie componist Peter Schat het gehucht uitverkoren als de plaats waar Amsterdam mers even op adem kunnen ko men, als ze het stadsleven moe zijn. Jonge psychologen zouden hen bij dat uithijgen moeten hel pen. Bovendien hebben de kun stenaars al van pastoor Van Dijk gedaan weten te krijgen om de grote schuur achter de kerk in te richten als atelier- ruimte. Maar zover is het nog niet. nere parochie wilde. Dat werd toen Ruigoord, Ik vond de men sen eerlijk gezegd wel een beetje primitief. In de Wierin- germeer waren de boeren veel welvarender. Hier heeft het kerkbestuur, dat tegelijk ook het schoolbestuur was, nog aan het hoofd van het tweemansschooltje als eis moeten stellen, dat de kinderen van toen af ook op het voortgezet onderwijs voorbereid moesten worden. De mensen hier hadden altijd geredeneerd, dat dat niet voor hun kinderen weggelegd was." Toch zijn zijn contacten altijd beperkt geweest tot het katholie ke deel van de Ruigoorders en dat was altijd iets meer dan de helft van het totaal: „Met de andersdenkenden heb ik me nooit zo bemoeid, want ik vond dat de dominees in Halfweg niet mochten denken, dat ik hier aan het zieltjes jagen was." Hij heeft overigens het idee, dat de oecumene veel meer leeft tussen de dominees en de pastoors dan onder de mensen. VrQeger waren de Ruigoorders voórnamelijk landarbeiders, die onder andere op de boerderij Ruigoord werkten. De pastoor denkt dat het gehucht zo aan zijn naam gekomen is. Deze boerderij werd als een der eer sten gesloopt. Later gingen ve len in de bouw in Halfweg en Amsterdam. Ze bleven echter erg op zichzelf. Ook de laatste jaren waarin er steeds meer vliegtuigen met donderend ge raas overkwamen, deden hen niet besluiten Ruigoord vaarwel te zeggen. Voor de boeren was het bittere noodzaak om te ver trekken, omdat Amsterdam het land nodig had om op te spui ten. Pastoor Van Dijk: „Ze von den het verschrikkelijk, dat hun kostbare grond naar de Filistij nen ging. Ik voelde dat natuur lijk niet precies zo aan als zij. Ik vond die heuvels wel aardig. De oude flora komt er alweer doorheen". Pastoor Van Dijk denkt dat het zuidelijk deel van zijn parochie nog wel vijf jaar kan blijven be staan. Tot zolang zou de kerk dan misschien nog dienst kun nen doen. Het gebouw verkeert nog In een goede staat, ook al omdat het pas vijf jaar geleden is opgeknapt. Over zichzelf maakt hij zich geen zorgen. Hij zal natuurlijk een ander huis moeten krijgen, maar hij komt de tijd best door. Elke week komt hij drie dagen te kort oin in zijn boeken te lezen. Ook al voelt hij zich als „een ruiter die uit het zadel getild wordt", zo erg als de overige Ruigoorders om te moeten vertrekken, vindt hij het niet. Dat ligt heel anders bij tante Jans, die samen met haar broer al jaar en dag een kruideniers zaak drijft, die haar vader 60 jaar geleden begon. Zij zegt zo lang mogelijk te willen blijven zitten waar ze zit. De industrie komt toch voorlopig nog niet en de zaken gaan goed. Ze vertelt een beetje trots over de grote ogen die mensen van de ge meente hadden opgezet, toen zij haar grote voorraad aan levens middelen zagen. Ze hadden haar niet tot een ver trek kunnen verleiden. Zij ver telt alles te weten van iedereen in Ruigoord. De mensen komen bij haar het hart luchten. De banden zijn door de jaren heen zo hecht geworden dat de men sen die gedwongen worden te verhuizen gewoon geen afscheid durven nemen van hun tante Jans, uit vrees waarschijnlijk dat het een emotionele aangele genheid wordt. Tante Jans be hoort met haar broer tot do laatsten der Mohikanen van Rui goord. Daar twijfelt ze niet aan. CEES VELTMAN Slopershamer j Ook de voor Ruigoord forse kerk moet er straks aan geloven De Ruigoorder zieleherder die zijn kudde steeds verder ziet af kalven, weet dat al deze plotse linge en rijkelijk late activiteit maar van korte duur kan zijn. Vriendelijk rept hij van „kra kertjes" en van „een plezant en alleraardigst gezelschapje" als hij het over Ruigoords nieuw ste bewoners heeft, maar hij gelooft stellig, dat zijn kerkje verkocht zal worden hij heeft gehoord voor een half miljoen en dat de slopers daarna hun werk zullen doen. Alleen het tijdstip waarop, is nog onbe kend. Omdat hij de slopersha mers om zich heen hoort dreu nen, kan hij het niet anders zien dan dat ook de plaats waar hij nog elke week de mis leest, met de grond gelijk gemaakt zal worden. En hij vindt dat nog lo gisch ook als de huizen over eni ge tijd allemaal weg zijn. Nu heeft hij gemiddeld nog dertig veertig man in de kerk 's zon dags, maar het wordt steeds minder. Primitief De man, die al bijna negentien jaar pastoor in Ruigoord is, weet natuurlijk precies wat er in zijn dorpje gaande is en hoe de mensen er over denken. Van Dijk: „Ik ben uit Slootdorp weg gegaan, omdat Ik een veel klei De zigeuners leven als verworpenen in woonwagenkampen of krotwoningen De zigeuners leven als verwor penen in woonwagenkampen of krotwoningen in Helmond Maasbracht en Stein. In Stein vierden ze onlangs feest, om dat Gedeputeerde Staten van Limburg, tegen het gemeente bestuur in, heeft beslist dat ze er (voorlopig) mogen blijven, in zigeunerorkesten (de Hon gaarse zijn ons het meest be kend) spelen musici die al bij geboorte voor muziek werden bestemd volgens een traditie van reeksen generaties. Het 1 moeilijk te erkennen dat deze meeslepende tovenaars met hun snareninstrumenten „van hetzelfde slag" zijn als de met uitwijzing bedreigden uit Stein. Omgekeerd is het moeilijk de gediscrimineerde zwervers, die ook in ons land op de schop stoel zitten, te zien als waardi ge musici. Toch moet dat kun nen meent de Stichting Het Zi- gs-'-ercomlté, dat zich ton dcc! stelt de in Nederland levende zigeuners een wat betere toe komst zonde rdiscriminatie te bezorgen. Onder de zigeuners in de drie Nederlandse oorden schuilen ook muzikanten en vioolbou wers. Het comité heeft vijf be gaafde musici bijeengebracht in het orkest „Romanesj" dat al te beluisteren was op de ra dio, in het Amsterdams Con certgebouw, en dat een lang speelplaat heeft uitgebracht. Meer dan 500 jaar trekken de donkere zonen van Indiase oor sprong door Europa, overal door de gezeten burgers veraf schuwd en gemeden. Hun dien sten werden aan de achterdeur aangenomen, zoals die van de ketellapper en de waarzegster. „Zigeuners stelen kinderen", zei de volksmond nog in onze eeuw. Een gruwelijke ver draaiing van de werkelijkheid. De zigeuners zijn gek op hun kinderen en daarom gijzelden Duits3 boeren zigeunerkinde ren als de ketellapper kostbaar koper meenam naar zijn „werkplaats" om het te repa- In de 15e eeuw kwamen zij Zuid-Oost-Europa binnen. Op de „'alkan, vooral in Grieken land heeft di* volk de meeste rust gekend. Ofschoon ook daar de zigeuner mikpunt van spot was, liet hij dat over z.ch heengaan en behield zijn opgewektheid, trots en muzika le hartstocht. De geschiedenis van de zigeu ners was moeilijk na te vor sen, omdat zij analfabeten niets op schrift hebben ge steld. Om hun tradities en taal te leren begrijpen, hun overge leverde poezie en vertellingen te verstaan, hebben weten schappelijke onderzoekers uit verschillende landen onder zi geuners geleefd, te beginnen in de vorige eeuw. In 1888 werd in Engeland het nog steeds be staande tijdschrift opgericht The Journal of the Gipsy and Lore Society, dat op hoog ni veau het leven van de zigeu ners en hun cultuur bespreekt. Hoe ver men ook tracht door te dringen in het verleden, zelfs in het land van herkomst India, blijkt de zigeuner 1000 en 2000 jaar geleden al de pa ria geweest te zijn, de kasten- loze, die volgen.: het India's wetboek Manu, buiten dorp moest wonen, van plaats naar plaats moest trek'.en. op ko ninklijk bevel als beul moest optreden. Het zwerversleven In India heeft een stempel gedrukt on de zigeunertaal, die mede daardoor een mengelmoes werd, zodat de oudste ba e-- mat niet meer is aan te wij zen. Ook nu nog leven in Ir cl a zigeunerstemmen met verschil lende talen. De eerste Europese notities zijn afkomstig van een Georgi sche monnik. Hij noemt ze to venaars, slangenbezweerders, waarzeggers, die in tenten bui ten de stad leven, en als door een vloek van plek naar plek trekken. Maar in de eigen overgeleverde vertellingen leeft humor, geloof in het ge luk en vreugde om de muziek. Een beroemd en authentiek zi geunersprookje verhaalt hoe de viuol ontstond: Een koning wilde zijn dochter schenken aan de man die iets zou ma ken dat nog nooit eerder aan schouwd was. Maar een jonge man vroeg de prinses ten hu welijk zonder zo Iets gemaakt te hebben. Hij werd daarvoor In dc gevangenis gezet, maar nauwelijks was hij ingesloten of Mc.t'tya de feeënkoningin vcrsch-2. „Trek haren uit mijn hoofd cn cnan ze over dit k!*,tje ei over dit stokje", zei zij, „Dit vzorct e n viool die de mensen treur g maakt of vro- i -1 ,::ir je~w.lt". De jongen d 2J wat zij hem opdroog. :r jk nu", gcbcod ze. De jon- treek en daar stroomden l eün uit dc viool die het rt i f.c.ns rolijk, dan weer treurig stemden. A. Mac Gillavry

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7