nternationale dndigt zonder esoluties Vrouw blijkt toch 't sterke geslacht Plan door Wereld- sterk afgezwakt sendingsconferen tie £eidce Soütant PRINS CLAUS ACHTER STOP KINDERMOORD eui Klopjacht op nieuw soort drug Executies tn Marokko Verkeers- ongelukken n weekeinde Tankauto in brand: 10 doden UNDAG 15 JANUARI 1973 LEIDSE COURANT isle onjlECHT (ANP) - Bü twee van de drie uur. 'jjwelijken zal de rouw, vroeg of laaf, s weduwe overblij' >n". Dit staat in eer jjblikatie van het Ne derlands Interuniversi- ir Demografisch In- sle Bejituut in Den Haag. wegvallen van en de huwelijkspart- •rs heeft in de 20.001 gevallen vrij ingrij- ?renwi.nde wijzigingen enwljk ileln) B de levensomstandighe den van de nabestaan den tot gevolg. Het is daarom verwonderlijk dat vrijwel nauwelijks onderzoek is verricht naar de psychologische en sociologische gevol gen van een verande rende gezinssamenstel ling, vooral door het wegvallen van de va der. Het is van het grootste belang de on gunstige sterfte-ont- wikkeling bij mannen nauwlettend te volgen, aldus het Demogra fisch Instituut. Tussen de periode 1947 1949 en de periode 19661970 is de gemid delde levensduur van mannen gestegen van 69,4 tot 71 jaar, terwijl de levensduur van vrouwen steeg van 71,5 tot 76,4 jaar. Conclusie uit de beschikbere ge gevens: de stijging van de kans dat een kind voor zijn acht tiende jaar vaderloos wordt, is opvallend, al thans in gezinnen waar de vader ouder dan 35 jaar is. In 1960 waren er 200.000 onvolledigen gezinnen met een verhouding 21 pet vrouw afwezig, 79 pet man afwezig. Met een toeneming van het aantal onvolledige ge zinnen moet rekening worden gehouden, al dus het instituut. TRIJS Een boze en geirriteerde president George Pom- Prolidou heeft niet kunnen verhinderen, dat zijn voornaam- te opposant, Mitterrand, secretaris van de Franse socia listische partij, zondagmiddag een zeer goed bezette pers- nconferentie heeft gehouden over de tweedaagse vergade- ing van de socialistische internationale in Parijs. Aan de vergadering, gehouden in het gebouw van de Franse se naat, namen deel 20 delegaties onder wie vijf regeringshoof den: drie uit de Scandinavische landen (Finland, Zweden en De nemarken) en voorts uit Oosten rijk en Israël. De besprekingen van de interna tionale hebben plaats gehad achter gesloten deuren en er is geen enkele resolutie aangeno men. Toen de eerste internatio nale in 1864 in Londen werd op gericht, waren alle socialisti sche partijen nog in de opposi tie, en geen van hen droeg rege ringsverantwoordelijkheid. Die tijd ligt ver achter ons. Ver scheidene socialistische partijen zijn in de regering van hun lan den vertegenwoordigd, bezetten posten van eerste ministers of zijn zulke grote oppositiepartij en geworden, dat zij binnen af zienbare tijd andermaal met ministerposten regeringsverant woordelijkheid zullen dragen. Nergens kunnen socialistische ministers Cch de wet laten voorschrijven door resoluties van ee internationale. Dit laatste verklaart, dat zelfs over Vietnam geen enkele reso lutie is aangenomen. Een rap- (AP)— De Britse politie eeft maandag verklaard een mdelijke klopjacht te hebben eteopend op diegenen, die een gevaarlijke drug in et land binnensmokkelen. chercheurs van Scotland Yard b ebben reeds een hoeveelheid an deze drug die wetensch-ap- elij'k tetrahydrocannabinol 'gei the) heet en een sterk gecon- entreerde exitr-act van maijua- 1 is, gevonden. ldusverre is ongeveer 1 kg. the gevonden. Deze hoeveelheid s.'sat gelijk aan 55 tot 60 kg H marijuana. ing voo j, 1AT (AP) De elf Marok- ranse luchtmacht-militairen lie schuldig zijn bevonden aan een poging het privévliegtuig van koning Hassan II neer te Schieten, zijn zaterdagochtend de gevangenis Kenitra bij ibat voor een vuurpeloton te- rechtgesteld. De aanslag op ko- 1 ling Hassan was in augustus 1 vorig jaar gepleegd EN HAAG Bij een verker- songecal bij Maasland is in de nacht van zaterdag op zondag op zondag de 18 8 JARIGE A. Stolze uit D Lier omgeko men. De brommer waar hij als duopassagier op zat werd door personenauto gêsche,t.De 32— jarige A. van Beukei uit Hoek van Holland kwam om het leven toen hij rhet zijn auto in Rotterdz tegen een truck reed. r*.. onbekend gebleven man van' nirca 25 jaar heeft, nadat hij in Amsterdam met zijn auto een fietser schepte en hard doorreed heeft zijn vluchtpoging met de dood moeten bekopen. Even verder reed hij tegen eenpaal van de tramleiding. Groningen kwam de 20-jarige nej. M. Andriessen om toen de auto waarin zij zat tegen een lichtmast reed. De politie heeft vriend, die aan het stuur zat, gearresteerd omdat hij on der invloed was. fcó busje met ambonnese voet- 1 bailers vloog bij Nijkerk uit de bocht. De inzittenden raakten allen gewond. - KUNST EN KUNSTENAARS Indré Vandernoot die per 1 sep tember dirigent wordt bij het Noordhollands Philharmonisch Orkest is ook benoemd tot mu ziekdirecteur van het Nationaal Orkest van België. Hij zal, ge leidelijk over het seizoen ver deeld, beide orkesten dirigeren. port over Vietnam is uitge bracht door onze landgenoot Den Uyl, waarna de algemene wens is uitgesproker, dat de be treurenswaardige bombarde menten niet zullen worden her haald en dat vrede moet worden gesloten op basis van het zelfbe schikkingsrecht der volken met vrije verkiezingen en het vrijla ten van de gevangenen. Daat is heel wat anders. Boven: Premier Golda Meir, bij haar aankomst in Parijs wac de Socialistische Internationale heeft bijgewoond. Onder: Franse oproerpolitie in aktie tij dens een pro-Palestijnse demon stratie in Parijs, waar dit week- ende de socialistische leiders hebben vergaderd. Kerkleiders naar Hanoi? SCHIPHOL (KNP) Het voor stel, dat de secretaris van de Nederlandse Zendingsraad, ds. R. J. van der Veen op de We- reldzendingsc'onferentie in Ban- kok heeft gedaan, om naar Ha noi te gaan zodra de Ameri kaanse bombardementen zouden worden hervat, heeft het in zijn radicale en duidelijke demon stratieve bedoelingen niet ge haald. Bij zijn terugkeer zon dagmiddag op Schiphol toonde ds. Van der Veen zich min of meer teleurgesteld. Zijn voorsteld vervatte de belofte, dat de delegatie der kerken tij dens eventuele bombardementen niet in de schuilkelders zouden vluchten. Maar daarvoor voelde de Wereldzendingsconferentie niets. Ds. Van der Veen is niet bepaald gelukkig met wat de conferentie van zijn radicale voorstel heeft overgelaten. Het wordt nu als aanbeveling aan de Wereldraad van Kerken overhandigd, die deze week in Bangalore verga dert. „En wat zal er dan uitein delijk mee gebeuren", zo vroeg ds. van der Veen zich af. Voor hem is het verzoek aan de Noord-Vietnamese regering con structief mee te werken aan de vrede in Vietnam niet te rijmen met het uiteindelijk voorstel om naar Hanoi te gaan. „Men vlucht nu in verklaringen, aldus ds. Van der Veen en vraagt nu dingen, die men eerst niet tot een expliciete opdracht voor zichzelf wenste te maken. Luik(AP) De bevolking van Visé mag weer water van de Maas gaan drinken nadat dit gedurende één dag, zaterdag, verboden was geweest. Dit ge beurde nadat ontdekt was dat het water enigszins radioactief Een te Visé wonende officier had in het water sporen van rf dioactiviteit bespeurd, maar bij latere onderzoeken kon dit niet worden bevestigd. Arrestaties na „volksgericht" in Abbekerk ABBEKERK (AN() De rijkspo litie heeft vrijdagavond vier mannen alt Abbekerk (NH) aangehouden, die hebben be kend een aandeel te hebben ge had in het „volksgericht", dat zich nieuwjaarsnacht afspeelde rond de familie Van Amsterdam uit Abbekerk. Aanleiding to het volksgericht te gen de familie was de getuige nis die de heer Van Amsterdam aflegde in een milieuproncs te gen de grasdrogerij in Abbe kerk. De directeur van de dro gerij kreeg toen een flinke boe te. tot ergernis van een groot deel van de inwoners van het dorp. In de nacht van oud op nieuw kam het tot een uitbars ting: het huis van de familie werd belegerd en met verf en vuurwerk bestookt. De heer Van Amsterdam zou hierdoor hartaanval hebben gekregen. De familie heeft inmiddels besloten te verhuizen. KAMPALA RTR —In de hoofd stad van Oeganda zijn zaterdag minstens tien mensen om het le ven gekomen en zeventig naar een ziekenhuis gebracht toen een tankauto met benzine vlam zatte. Volgens een regeringyverklaring zijn vele gewonden er ernstig aan toe. De tankauto was bij een van de hoofdmarkten van Kampala om gevallen en de mensen kwam en- met emmers en blikken toelo pen om de benzine op te vangen die uit de tank lekte. Toen ie mand een sigaret liet vallen, vloog de auto in lichter laaie. B. Klaverstijn voorlichter bij Akzo Van een onzer verslaggevers. DEN HAAG De heer B. Kla verstijn, lid van de hoofdredac tie van Sijthoff Pers is benoemd in een voorlichtingsfunctie bij het Akzo-concern. Hij komt in deze functie rechtstreeks onder de voorzitter van de Raad van Bestuur van Akzo N.V. De heer B. Klaverstijn, die sinds 1 januari 1967 lid van de hoofd redactie van Sijthoff Pers was, heeft per 15 maart ontslag uit deze functie gevraagd. De di- rektie van Sijthoff Pers heeft hem dit ontslag verleend onder dankzegging voor zijn belangrij ke bijdrage aan de ontwikkeling van de Sijthoff Pers. Prinses Beatrix en prins Claus zijn zondag in Tunis aangekomen. Zij werden verwelkomd door mevrouw Waasila Bourguiba (rechts), echtgenote van de Tunesische president. Ambassadeur in Djakarta DJAKARTA (AP) Indonesië heeft zijn goedkeuring gehecht aan de benoeming van de 52-ja- rige mr. P. W. Ja link tot de nieuwe Nederlandse ambassa deur in Djakarta. Mr. Jalink was Nederlands plaatsvervangend vertegenwoor diger bij de Navo. Hij vervangt mr. H, Scheltema. „Aksiegroep spelling vereenvou diging" opgeheven -ITRECHT (ANP) - De „Aksie groep spellingsvereenvaudlging 1972", die eind 1971 werd opge richt, heeft zichzelf afgelopen zaterdag te Utrecht opgeheven. Het streven van de aktievoerders was de spellingvoorstellen van vier onderwijsorganisaties (de ANOF, levende talen, de VON, de VWS) algemene bekendheid te geven en te bevorderen dat deze voorstellen door regering en parlement aanvaard zouden woden. De ectiegroep heeft ziichzelf bij ziijn oprichting uit- dufkelik het jaar 1972 als ter- miijn gesteld voor het voeren van zijn actie. Geen dronken automobilisten bij controle AMSTERDAM (ANP) Een op 7 controleposten in en om Am sterdam uitgevoerde technische verkeerscontrole heeft de am- sterdamse politie in de nacht van vrijdeg op zaterdag geen enkele echt dronken bestuurder ohgeleverd. Natuurlijk kwam toch wel dan- klucht uit enkele geopende por tierraampjes naar buiten en in 7 gevallen legde de poliitie de bestuurders een rijverbod op. Het zelfde geschiedde met een bromfietser. Er werden 108 bestuurders aange troffen zonder geldig rijbewijs en 107 zonder kentekenbewijs. Wegens gladde banden kregen 23 bestuurders een proces-ver baal, wegens onvolcoende ver lichting. Overheidspersoneel komt op temperatuur ANNEER de overheid in haar relatie tot haar werknemers een gewone werkgever was. zou er op dit moment gegarandeerd zo iets als een complete opstadssfeer bestaan hebben. Die bestaat er niet, maar het kan wel die kant uit gaan, want het overheidsperso neel begint op temperatuur te komen. Hoewel de organisatie-graad bij vele groepen overheidspersoneel ho ger is dan bij vele bedrijfstakken, staan de vertegenwoordigers van het overheidspersoneel niet bekend als de meest heetgebakerde: men vindt in hun kring geen Groenevelts, geen Brouwers. Maar de stemming in de bonden van overheidspersoneel en in hun nevensec toren (het onderwijs bij voorbeeld) nadert langzamerhand toch het nulpunt. Twee maatregelen van de reegring zijn daartoe de aanleiding: ten eerste het doordrijven van de ministers Geertsema en Langman om het CBS naar Heerlen „te deporteren" en de eenzijdig genomen re geringsmaatregel om de pensioenbijdrage voor hét overheidsperso neel te verhogen. De manier waarop de overheid in beide bevallen het overleg voert, zou in het vrije bedrijfsleven onherroepelijk een complete breuk tussen werkgevers en vakbeweging betekend heb ben. Maar de regering voelt zich sterk omdat het overheidsperso neel nog altijd het stakingsrecht inist en de bonden van dit perso neel in het algemeen een beere greep hebben op hun leden dan bij voorbeeld in Frankrijk of Italië. Geen voorbeeld Toch dreigt ht nu voor de ovrheid de verkeerde kant uit te gaan. Mede beïnvloed door adviezen van meer deskundigen dan de minis ters Langrpan en Geertsema gaat een groot deel van het CBS-perso- neeKniet mee naar Heerlen en weigeren de bonden langer deel te nemen aan schijn-overleg. Bovendien kan de pensioenkwestie vol gende maand aanleiding zijn tot bepaalde acties. NS standpunt was en is, dat de pensioenregeling voor het over heidspersoneel beter don verreweg de meeste particuliere re gelingen geen onaantastbare grootheid is,. Maar de regering had hierover een open overleg moeten bevorderen en niet eenzijdig zo moeten handelen, dat haar maatregel het karkter krijgt van een di recte bestedingsbeperking. Maar de meeste ministers schuwen open overleg en maken veel lie ver (zie bij voorbeeld het onderwijs) in topberaad met een groep hoofdambtenaren de dienst uit. Waarbij onder invloed van poli tieke factoren een groot deel van de Tweede Kamer ook met lamme handjes pleegt te reageren. Regering en Kamer zijn bovendien permanent huiverig voor een goed voorbeeld. Waarom bij voorbeeld aarzelen ministers iets te doen aan hun eigen salaris en waarom duurt het zo lang tot de volksver tegenwoordigers hun eigen schadevergoeding in het teken van „cen ten in plaats van procenten" stellen? Bang dat ze een eventuele re gering van andere kleur hiermee hinderlijk voor de voeten zullen lopen behoeft ons wetgevend en uitvoerig gezag o.i. niettezijn.Op de burgerij wekt dit gezag nu de indruk weer te denken dat het hemd nader is dan de rok. Maar zo denkend en het overleg behandelend, zoals ze nu doet, ver liest de overheid moreel het recht erop te speculeren dat het over heidspersoneel de bijzondere grenzen van zijn bijzondere positie in acht zal blijven nemen Hitiers Mercedes Benz die 6 janu ari voor 153.000 dollar in Amerika werd verkocht, blijkt achteraf niet van Hitier te zijn geweest. Volgens experts is dit de auto die Hitler in 1941 aan de Finse maarschalk Mannerheim heeft geschonken. Op deze oude foto bekijkt maar schalk Mannerheim de bewuste Mercedes. Studie over dierenleed in bio-industrie (Van een onzer verslaggevers). Den Haag De Nederlandse ver eniging tot Bescherming van Dieren heeft een commissie In gesteld die een studie gaat ma ken van de omstandigheden waaronder dieren In de zoge naamde intensieve veehouderij bedrijven (de bio-industrle) le- Deze commissie Is een direct ge volg van een studiedag die door de Dierenbescherming over dit onderwerp is gehouden. Een film die voor deze studiedag was vervaardigd over de om standigheden waaronder var kens, kippen en kalveren in sommige gevallen in de bio-in dustrie leven, is onlangs op de t.v. geweest en heeft veel reac ties opgewekt. Ook in deze krant werd onlangs aandacht besteed aan de bio-industrie, waarin dierenleed geen uitzon dering is, omdat het dier onder geschikt wordt gemaa a/n eco nomische motieven. Inmiddels is ook bekend gewor den, dat van de zijde van het ministerie en het bedrijfsleven is getracht de vertoning van de film op de tv te voorkomen. Men schijnt niet zo gelukkig te zijn geweest met de publiciteit die de bio-industrie heeft gekre gen. Syrië stapt uit federatie BEIROET (AP) Syrië zal zich wellicht afscheiden van de fede ratie met Egypte en Libië, waarin het zestien maanden ge leden verenigd werd, zo meldt het gezaghebbende Libanese dagblad An Nahar. Damascus, dat zware verliezen lijdt door Israëlische aanvallen over land en door de lucht en dat nog meer invallen ver wacht, wil meer financiële steun van Arabische staten en meer wapens van de Sovjet-Unie, al dus het dagblad. Bomaanslagen in Ulster BELFAST (AP) Leden van het verboden Ierse republikeinse le ger hebben aanvallen gedaan op de NoordJerse politie. Bij explo sies kwamen drie mensen van de Ulster politie om het leven en raakten drie anderen ernstig gewond. Een bom van twintig pond die was achtergelaten onder de par ticuliere wagen van een politic- funktionoris in Londonderry be tekende de dood van twee agen ten. Twee anderen raakten ern stig gewond. 55 DEN HAAG (ANP) „Ik vind dat het de plicht van de mensen die in auto's rijden is, de kinde ren te beschermen tegen het verkeer. Het Is niet de plicht van de kinderen zich te be schermen tegen al die grote mensen die in auto's rondrazen. Ik sta dan ook achter de aktle „stop de kindermoord", ik ben zeer onder de Indruk van de In formatie die met deze aktie wodt geboden". Dit zei prins Claus zaterdagmiddag in een gesprek met twee jongens en twee meisjes. Het op film opge nomen gesprek werd uitgezon den In het kinderprogramma „kijk naar je elge" van de VA- RA-tv. Het programma sotnd deze keer in het teken van het verkeer en speciaal het kind in het verkeer. Prins Claus sprak met de vier over verkeerspoblemen. Prins Claus wees erop dat in de oprijlaan van kasteel Drakes- teyn een drempel is aange bracht, waardoor automobilisten wel gedwongen zijn heel lang zaam te rijden. Dergelijke drempels zouden vlgens prins Claus ook heel goed kunnen worden geplaatst bij scholen en speelsplaatsen. De olifanten in de Berlijnse dieren tuin hebben een eigen overdekt zwembad gekregen, waar zij nu het hele jaar hun 'jumbo' zwem bad kunnen genieten. Bombrieven TEL AVIV (REUTER) In Is raël houdt men rekening met ten nieuwe golf bombrieven die dit keer kennelijk bedoeld is voor gewone burgers. Tot zondagavond is er melding gemaakt van drie van deze brieven. Een ontplofte en ver wondde drie mensen, twee kon den bijtijds onschadelijk worden gt maakt. De drie brieven zijn in Israel zelf gepost.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5