Het Zwaard van het Witte Licht PAGINA 6 LEIDSE COURANT ZATERDAG 13 JANUA* IN de wapenzaal van de koning schitterden, en glansden de ko ninklijke wapens: de mooiste uit het hele land! Aan het hoofd die wapenzaal stond Eens kwam bij het paleis een rei zend toneelgezelschap aan om een uitvoering te geven. In het stuk speelde een komediant met een houten zwaard. De koning moest erom lachen en zei tegen de houten-zwaarden-vechter: „Kom maar eens in mijn wa penzaal naar echte zwaarden telkens kreeg hij van de dolfijn een schelp met een parel. De koning was met deze dienaar zo ingenomen dat hij hem vrije toegang gaf tot zijn hele paleis, kijken!" Dat deed de kome- Toen de koning op een dag ging zwaard te stelen. Maar zorg dat het goed in de schede steekt, want als het onbedekt naar bui ten komt, schieten de dodelijke bliksemflitsen In het rond", ils parelvisser diende de wap meester zich aan en de wrede koning zei verheugd: „Jou kan Een goocheltrucje is nooit weg. Je kunt er een feestje prettiger ik gebruiken". Zeven dagen 1 1 A'~ u"' lang ging de wapenmeester in de vroegte naar het strand diant, maar toen hij de zaal ge zien had, zei hij: „Ik ken een zwaard dat alles overtreft. Het Zwaard van het Witte Licht schittert en doodt als een blik semflits". De koning had nog nooit over dat zwaard horen spreken. „Waar is dat dan te vinden?" vroeg hij. „Ergens over zee, ik weet niet meer waar, wij komen over al", was het antwoord. De komedianten vertrokken, maar de koning riep zijn wapenmees ter en zei driftig: „Jij schijnt niet te weten dat er een Zwaard van het Witte Licht bestaat. Als wapenmeester van de koning had je dat wèl moeten weten. Ga het onmiddellijk halen overzee". OP een avond bereikte hij het wijde water. Hij spreidde zijn cape uit op het strand en legde zich te rusten. Maar vóór hij insliep, hoorde hij gespetter en gefluit... Overeind komend, zag hij een dolfijn op de punt van zijn staart in het ondiepe water staan. „Dit is de verkeerde ma nier om de nacht door te bren gen! snaterde de dolfijn. „Straks komt de vloed en zal je verdrinken". „Dat kan wel wezen", antwoordde de wapenmeester, „maar mis schien zet de vloed mij wel af in het land waar het Zwaard van het Witte Licht te vinden is. Als ik zonder dat zwaard bij mijn koning terugkom, zal hij woedend zijn". Toen keek de dolfijn hem aan met het slimme jagen, stal de wapenmeester het zwaard, stak het in de beparel- de schede en wilde het paleis verlaten. Maar hij struikelde i over de drempel, viel en de schede gleed van het zwaard. Bliksemschichten schoten aan alle kanten door de lucht! In galop kwam de koning van zijn jachtpartij terugrennen. ,,Je steelt mijn Zwaard van het Wit te Licht en ik zal er je hoofd mee afhakken!", brulde hij. „Vergeef me, heer", riep de wa penmeester, „maar mijn eigen koning slaat mijn hoofd af als ik hem dit zwaard niet breng". Toen keek de koning van het Groene Eiland die zogenaamde parelvisser eens goed aan en zei: „Ik zal je sparen als je mij de dochter van je koning als bruid brengt. Zij moet van top tot teen met parels behangen zijn". „Ik zal mijn best doen", stamelde de wapenmeester. En hij ging naar het strand waar de dolfijn hem al opwachtte. „Ik heb aan de bliksemschichten al gezien dat je onhandig bent geweest", snaterde hij. De wapenmeester vertelde dat er een prinses vol parels gevonden moest worden als bruid voor de koning van het Groene Eiland. Met het slimme en grappige gezicht dat bij zijn soort past, snaterde de dolfijn: „Nog vóór de zon mor genochtend opkomt, staat hier de bruid met parels en koraal behangen. Wees met de koning en het zwaard op tijd!" maken. Let op. Je zet een lege fles in de ijskast. Als het goed vriest, kun je hem ook op het balkon of in de tuin zetten. Als de fles ijskoud is, leg je een muntstuk op de hals dat precies past. Maar eerst die munt aan een kant met een natte vinger bevochtigen en met de natte kant op de flessehals leggen. Dan neem je de fles in beide handen en wat gebeurt? De munt wipt op, valt weer neer, wipt nog eens op. Je kunt de fles, als je hem met je handen hebt verwarmd, ook rustig op tafel zetten want de munt zal dan ook bewegen. Hoe dat komt? De lucht in de fles heb je met je handen verwarmd, zet uit en tilt de munt een stukje op. Als je niet laat zien dat je de munt vochtig maakt, begrijpen je vriendjes en vriendinnetjes er helemaal niet van. Een horloge is niets bijzonders meer. Vroeger wel. Het eerste in strument waarop de tijd kon wor den afgelezen, was de zonnewij zer. Een heel eenvoudige want men stak een stokje in de grond en aan de schaduw die werd ge vormd als de zon tenminste scheen kon men ongeveer be palen hoe laat het was. Later kwamen onder andere de zand. lopers. Eerst in de middeleeuwen werd de eerste klok gemaakt, die alleen maar een uurwijzer had. Pas in de zestiende eeuw kwam er een wijzer bij die de minuten aangaf. Nu wordt per seconde geteld en sporthorloges chrono meters heten die) geven zelfs tienden van seconden aan. Er bestaan zelfs atoomuurwerken die een tienmiljoenste seconde kunnen meten. En dat begon al lemaal met een stokje in de grond. grappige gericht dat doltij- vol8«"^^orgen liep de k» nen hebben, en zei: „Een moei- lijk geval, maar als je goed uit kijkt toch niet onmogelijk". Terwijl zij over en weer praatten, hoorde de wapenmeester dat de wrede koning van het Groene Eiland dit zwaard bezat om er iedereen, die hem niet aanstond, mee te doden, maar vooral om dat hij zoveel hield van de met parels en koraal bezette schede. „O, mijn parelbruid!" riep de ko ning met het Zwaard van het Witte Licht naast de wapen meester naar het strand. Daar stond in de rozenkleurige dage raad een wezentje met zoveel parels en koraal behangen, dat haar gezicht versluierd was en handen en voeten verborgen bleven. Een zilverachtige schijn blonk tussen de „Klim op mijn rug", nodigde de dolfijn hem uit. „ik breng je er heen". Op de rug van de dolfijn voer de wapenmeester over zee. De maan kwam op. de maan ging onder en toen landden zij op het Groene Eiland. „Dien je bij de koning aan als pa relvisser". raadde de dolfijn aan. Je zult kans krijgen het Oplossing vorige week Als je niet hebt kunnen vinden hoe de jager van de vorige week naar de olifant moest komen, zie je hier de oplossing. ning en breidde de armen uit. De bruid floot zachtjes. Het was de dolfijn. De wapenmeester griste het zwaard weg, dook het water in en zwom weg. De dol fijn liet alle parels en koralen van zich afvallen en sprong met een boog in het diepe water, waar de wapenmeester met het zwaard op zijn rug klom. Onderweg zei de dolfijn: „Beste jongen, nu draag je het gevaar lijkste wapen van de wereld. Hoeveel hoofden zal het nog af hakken?" „Het mijne zeker niet!" Juichte de wapenmeester. „Zeg dat niet te hard.." mijmerde de dolfijn. „De koning kan nog wel eens driftig worden om wat anders.." Toen begreep de wapenmeester dat dit zwaard zijn geluk niet kon verzekeren. Hij liet het in zee glijden waar het wegzonk. Fluitend bracht de dolfijn zijn reiziger naar een kust waar juist de komedianten speelden. „Ik doe mee!" riep de wapen meester en greep een houten zwaard. Hij speelde dat het een lieve lust was en bleek al gauw de knapste toneelspeler in het gebruik van allerhande wapens. Ongevaarlijke. Van hout. Hij werd een gelukkige kome diant. UITSLAG KLEUR- WEDSTRIJD Met verf, kleurkrijt, ver sierd met gekleurd papier of stukjes textiel zijn weer honderden prachtige werkstukken ontvangen van de kleurplaat uit het kerstnummer. We hebben ervan genoten en het was, zoals elk jaar, erg moeilijk om de prijswin naars aan te wijzen. Maar we zijn er uitgeko men. Kijk maar gauw hieronder of je straks je prijs thuis krijgt ge stuurd. Dit zijn de adres- Ema van Santen, Oostvliet- weg 14, Leidschendam: Marion Wessendorp, Meer hof 9, Leiden; Elise Papot, Dorpsstraat 112, Warmond; Tinie van Dijk, Achterweg 72, Lisse; Jan Verhaar, Essenweg 14, Roelofarenasveen; Gerda van Steijn, Rljnsbur- gerweg 17, Voorhout. BOEKENWIJS BOEKENWIJS Ik weet niet wie ik ben BOEKENWIJS BOEKENWIJS BOEKENWIJS BOEKENWIJS BOEKENWIJS BOEKENWIJS BOEKENWIJS BOEKEU succesrijke romanschrijvers. *1» er ook nog een priester ml. Met „Ik weet niet wie ik ben" fifi toont hij aan dat zijn succes in de eerste plaats is te danken aan zijn boeiende verteltrant en het vakkundig preluderen op het thema „met een lach en een CiST©® 3B3®¥€ Daar zat die cowboy, op zijn paard. Hij had al een tijd door een barre zandvlakte gereden, op weg naar de stad. Eindelijk zag hij een bord maar hij kon er met geen mogelijkheid wijs uit worden. De schilder had de letters door elkaar gezet en de cowboy moest ze in de goede volgorde plaatsen om te weten te komen welke stad wordt bedoeld. Kun jij dat ook? Erg moelijk, hoor, want het is natuurlijk een stad in Amerika. traan". Het verhaal speelt zich Legenden en waarheid omtrent de af in een Weense kelder waar arts ontdekken we door een on- drie mannen, drie vrouwen en derzoek van een Londense advo- een kind, in maart 1945 een kaat. In opdracht van een bombardement van Amerikanen grootindustrieel, die de Barring- proberen te overleven. ton Stichting financieel wil hel pen. maar ei rst het naadje van pas komt wiens geloof aan het de kous wil weten, krijgen we wankelen is geraakt, is de scè- de levensloop van deze tweede ne compleet om er een dolle Albert Schweitzer te lezen in een boel van te maken. Simmel redelijk boeiend boek. weet dondersgoed, waar de (Auteur John Rowan Wilson. Uit- grens tussen geloofwaardig en geverij De Fontein, Utrecht), niet-geloofwaardig ophoudt, om het boek niet te laten afglijden D© 33n9©Sl29©n tot het niveau van een prul. dragsonderzoek bij dier en mens. Wat heeft de mensheid eigenlijk aan de bestudering van het gedrag van dieren? Dr. Wickler verklaart belangrijke resultaten aan de hand van trole werd gebracht en hoe het gebruikt werd, eerst voor con traspionage, vervolgens voor in lichtingenwerk en tenslotte voor misleiding van de Duitse leger leiding. sprekende voorbeelden en laat (Auteur Sir J. Masterman, Uitge zien dat gedragsonderzoek niet alleen leidt tot een betere ken- advocaat Dit is weer een nieuwe uitgave in de Lew Archerreeks. geschre ven door Ross McDonald. Wat voor Lew Archer aanvankelijk een routinezaakje leek te wor- De weldoener Dr. Barrington de hoofdfiguur uit de roman „de Weldoener" van John Rowan Wilson heeft een behoorlijke baan bij het Metro politan ziekenhuis in Londen. Door een conflict van ethische aard (vivisectie) besluit hij dat dat niet de aangewezen plaats voor hem is om de rest van ziin leven door te brengen. Hij maakt kennis met ontwikke lingswerk en stort zich daar met hart ei iel in. Afrika zelf ontwikkelt zich in de jaren na de oorlog echter zoda nig. dat er van Barrington's WSSTOm dromen na enige tijd niet veel over blijft. Zijn tweede vrouw do© j© dst tracht op haar manier het pro ject van haar man aan te pak- In dit boek wordt een antwoord ken, maar dit leidt tot een gegeven op vragen over het hoe breuk tussen de echtelieden. en waarom van vergelijkend ge- nis van de menselijke biologie. Hij toont daarbij aan hoe men de ethische normen van 't men selijk handelen kan toetsen aan dierlijke gedragingen onder ver gelijkbare omstandigheden. Ook wanneer men de mens een uit zonderlijke plaats onder de le vende wezens toekent, is het volgens dr. Wickler duidelijk dat hij in zijn gedragingen van nu iets heeft meegekregen als een erfenis van zijn dierlijke voorouders. verij A. Donker, Rotterdam). Poema den blijkt een uitgebreide speur- (Auteur Dr W. Wicker. Uitgeverij tocht naar een vermiste erfge- Ploegsma, Amsterdam) naam, waarbij hij mensen ont moet, die zo van haat bezeten m i HfiLlhle-CrOSS zijn. dat ze niets menselijks neil aOlJDie meer in zich hebben. Hij wordt c„.ippm zelfs geconfronteerd met drie 5y5lccm van de wreedste moordenaars. Een njeuw Spjonage en anti-spio- hetgeen ook drie bloederige lijken oplevert. (Auteur Ross MacDonald. Uitge verij Luiting, Laren-NH). Een boeiende schildering van het leven van de poema, de Zuid- amerikaanse leeuw, in de woeste natuur van de onmetelijke Everglades. Caras is in de huid van het dier gekropen, beziet door diens ogen de grillige na tuur, zijn meedogenloze natuur lijke vijanden en zijn grootste bedreiging:, de mens. Realisti sche romantiek, waarin de lezer na iedere volgende bladzijde steeds meer partij kiest voor het dier. naast hem zou willen staan in zijn striid om het be staan. Voor liefhebbers van die renverhalen een heerlijk boek. met prachtige tekeningen van Rien Poortvliet. F.en warm plei dooi voor het behoud van het natuurleven. nage-docume«it uit de tweede (Auteur Roger Caras, Uitgeverij wereldoorlog, ditmaal handelend De Boer, Bussum). over de misleiding van de Duit sers door de Britse geheime N©G©i"l£rJClS6 dienst. De (ingewijde) schrijver kreeg eerst vorig jaar van de jaZZ ICl CljferS Britse regering toestemming tol publikatie. Nu kan men het sue- In de serie „voetzoekers" een cesverhaal lezen: hoe het gehe- uitgave van de Dr. E. Boek- le Duitse spionagenet in Groot manstichting verscheen deel Britannië via spionnen en dub- 8, dat de Nederlandse jazz en (Auteur Wim Knuist. Uitgev belspionnen onder Engelse con- haar beoefenaars tot onderwerp Dr. E. Boekman-stichting) heeft. De auteur Wim heeft middels een wetensi pelijk onderzoek tal ten in dit specifieke muziel re onder de loep genomei zijn bevindingen samengev nuchter cijfermateriaal. Aa» totstandkoming van deze i ve hebben tal van musici middel van vragen lijsten medewerking verleend. [l De Stichting Jazz in Nedei verzorgde in dit rapport ee leiding waarin de geschiei van de jazz in Nederland o teressante wijze wordt beli Men heeft hierin de periode schreven tot aan de beki plaat-opname „Jazz behind dikes" en vervolgens de onl kelingen tot in de laatste ja Het eigenlijke werkje is deeld in vijf hoofdstukken t in de voornaamste aspecten aanzien van Nederlandse beoefenaars, alsmede het I tioneren van deze muziek verband met sociale achterg den worden behandeld. Alle sultaten snr ken worden tenslotte v Ucen in gedegen cijfers kan de e uitgave wi i'.vd .v-, ee:i veelal vd rapport dat voor •ion: ars en geinte seerden rog niet gekende vens bevat. Het met vele fc van Pieter Eoersma verlui rapport werd gelanceerd od de titel „Jazz anno 1970".

Leidse Courant | 1973 | | pagina 6