Ambtenarencentrales zien geen heil meer in overleg over spreidingsbeleid VREDE IN VIETNAM ZOU IN ZICHT ZIJN blijmaker 14 kostschool meisjes week lang gegijzeld Informateur gedwongen tot noodsprong )ok wij pleegden eens euthanasie JAM: „Olie kwam niet van ons Fraude met kascheques verdien ti echte BON DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 64e JAARGANG No. 11902 ZATERDAG 13 JANUARI 1973 Zaterdag: Ned. I: 20.21 uur Een van de acht. Ned. II: 19.30 uur Voetballers van George Best. Zondag: Ned. I: 15.30 uur NOS- kiosk; 20.25 Paar Apart-show; 21.15 uur Brandpunt waarin Proloog en George Knobel. Ned. II: 22.05 uur ds. Buskes in Mar kant. OPKLARINGEN Droog weer met opklaringen. Zwakke tot matige zuidoostelij ke wind. Hier en daar mist. Middagtemperuturen om het vriespunt. Zondag: zon 08.42—16.56, maan 12.17—04.09. Hoogw. Schevenign- gen 10.01—22.45, laagw. 5.36— 18.13. Tekort aan gips BELGRADO (AP) In de met ijs bedekte straten van Belgrado zijn de laat ste tijd zoveel mensen ge vallen die, daarbij armen en of benen braken, dat de ziekenhuizen en de art sen zonder gips kwamen te zitten. Men is toen gips gaan toe passen dat wordt gebruikt bij de woningbouw, en dat ging goed. Het drogen van deze gips duurde wei enig uren langer dan de normaal gebruikte, maar kwam aan het gestelde doel tegemoet. In een enkele kliniek in Belgrado zijn de laatste dagen alleen al 160 frac tures per dag behandeld. 27 Friese artsen: n EIDEN De directie van de LIAM te Leiden ontkent dat de olie, die vorig weekend in de spoor sloot bij de Vondellaan een aantal eenden fataal dreigde te worden, uit haar automobielbe drijf afkomstig is. veronderstelling was uitge sproken door de Vogelwacht Leiden, die de vervuiling bij het Hoogheemraadschap aanhangig maakte. Rijnlands Opsporings ambtenaar De' Graaf stelde vast, dat de olie niet van de wal af was gestroomd, maar ook niet door een afvoerpijp: „ze is gewoon Dat kan iedereen gedaan héb- luidt het commentaar van de heer Heinsdijk van Rijnlands laboratorium, die de zaak heeft behandeld. „Wanneer je olie vindt zo dicht bij een garagebe drijf, dan ligt een veronderstel ling dat het daar vandaan komt wel voor de hand. Maar het was niet te bewijzen en ook het be wijs van het tegendeel is niet geleverd". Kunstenaar Adolf Hitler WNCHEN (AP) In 'n adver tentie in een Westduits weekblad worden reprodukties aangebo den van tijdens de eerste wereldoorlog gemaakte werken van „de kunstenaar Adolf Hit- Ier". De oplage is slechts klein, aldus de aanbieding en elke serie be staat uit „zeven van de bekend ste aquarellen en schetsen" door Hitier gemaakt in dat tijd vak. Een serie kost 89 Mark. ADVERTENTIE Nieuwe Dansklubs voor beginners en gevorderden 5eginnen spoedig! Inschrijving: a.s. zondag 3-10 n.m. Ant. Clubhuis - Leiden hscotopdansavond edero zondag 8 uur Ant. Clubhuis. LEEUWARDEN (ANP) - 27 Friese artsen hebben in een brief aan het artsenechtpaar Postma - Van B. te Noord- wolde verklaard dat zij eens eu thanasie op een patient hebben gepleegd. Dit heeft dr. D. P. v. Heel, voorzitter van de afdeling Heerenveen van de Maatschap pij tot Bevordering van Genees kunst gisteravond verklaard. Het besluit de brief te schrijven werd genomen tijdens een ver gadering van de afdeling, waar werd gesproken over de recht zaak in februari wiar mevrouw P.- van B. terecht staat omdat zij euthanasie gepleegd zou ben op haar oude zieke moeder. Aan het echtpaar zijn twee brie ven overhandigt, één waarin 27 artsen zeggen dat euthanasie in bepaalde gevallen een daad van barmhartigheid is en dat de on- tekenaars er dan niet afwijzend tegenover staan en een tweede, waarin 18 artsen zeggen dat er twee redenen voor euthanasie kunnen zijn en waarin de 27 ook verklaren eenmaal om deze re denen tot de ingreep te zijn overgegaan. De redenen zijn: 1 wanneer het on< luisterend ka rakter van een Iijdpn een zinvol sterven onmogelijk maakt, waar al een stervensproces is. 2 de verhouding tot de patient strikt individueel en persoonlijk ds. (Van een onzer verslaggevers) Breda 25 rekeninghouders bij de postcheque- en girodienst zullen binnen tien of 18 maan den de 500,- of 1.000,~ moe ten teruugbetalen, die zij met be hulp van een of twee kasche ques hadden opgenomen zonder dat zij een saldo op hun reke ning hadden. De rekeninghouders, van wie de meesten uit Tilburg, werden gis teren door de politierechter m Breda wegens fraude veroor deeld tot 3 weken gevangenis straf voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Een hunner kreeg een voorwaardelij ke boete van 500,-- met twee jaar proeftijd, omdat hij inmid dels het ten onrechte opgeno men geld had teruggestort. Het de eerste maal dat dit soort fraudeurs voor de rechter verscheen. Er zullen er nog wel meer volgen, want de PTT is onlangs tot de ontdekking geko men dat zij door ongedekte kas cheques voor een totaalbedrag van anderhalf miljoen gulden is benadeeld. In dichte mist en op een glad wegdek heeft zich gisteren op een autosnelweg bij Kopenha gen een enorme kettingbotsing voorgedaan, waarbij honderden auto's waren betrokken. Twee personen kwamen om het leven en tientallen werden gewond. De Rotterdamse kunstenaar Wim Gijzen bracht een bezoek aan 865 gemeenten van Nederland. Het resultaat van zijn reis vormt het onderwerp van een tentoonstelling in Museum Boy- imans - van Beuningen die ge houden wordt van 27 januari tot 25 februari. Den Haag De vijf centrales van overheidspersoneel hebben gis teravond geweigerd aan de regering advies uit te brengen over het voornemen van het kabinet om het CBS van Den Haag naar Heerlen te verplaat sen. Zij vinden dat het gehele tot dusverre gevoerde overleg met de vertegenwoordigers van de regering zinloos is geweest. Zij hebben ook besloten de ver gadering van de centrale com missie van volgende week don derdag, waarin de brief wordt behandeld van minister Geert- sema (Binnenlandse Zaken) over de procedure bij de sprei ding van de tot dusver bekend gemaakte rijksdiensten, te boy cotten. De Vijf oentrales hadden gisteren, bijgestaan door deskundigen, tegenover de ministers Geertse- ima en Langman (Economische Zaken) nog eens duidelijk uit ééngezet waarom overplaatsing van het CBS desastreus zal zijn. „Maar je kunt net zo goed tegen een muur praten", merkte woordvoerder van de centrales na afloop op. Zij hadden de ministers gevraagd alle argu menten nog eens in overweging te willen nemen en in een vol gende vergadering verder te praten. De ministers wezen dat echter af en wilden gisteravond nog een advies, opdat het ka binet zo spoedig mogelijk een beslissing kan nemen. De cen trales weigerden. „Dit koekje is al voorgebakken, van de Tweede Kamer hoeven we ook niet veel te verwachten", zed een lid van de centrale. De centrales zullen na het be kend worden van het voor hun al vaststaande kabinetsbesluit nog acties voeren om hun onge noegen over de gang van zaken te spuien. i BIJ UITWIJKEN HET WATER IN De 34-jarige heer N. v. E. van De La Reyweg is vannacht te gen twaalf uur met zijn bestelauto in het water langs de Loosduinsekade in Den Haag terecht gekomeq. Twee voorbij gangers, de 22-jarige B. H. Ramdaeja van de Laan van Meer- dervoort en de heer R. van Vliet uit de Joubertstraat, die het ongeval zagen gebeuren sprongen direct en met al hun kleren aan achter de wagen het Ijskoude water in. Gezamenlijk be vrijdden ze hef slachtoffer uit zijn auto. De bestuurder Van de wagen, die evenals zijn redders aan het natte avontuur geen letsel overhielden, verklaarde later tegenover de politie dat hij als gevolg van een uitwijkmanoeuvre op de kruising van de Loosduinsekade en de Zuidernarklaan de macht over zijn stuur was kwijtgeraakt. De drie mannen werden door de politie naar huis gebracht. Onder grote publieke belangstel ling werd de bestelwagen door de grote kraan van de Haagse brandweer op het droge getrokken. NEW YORK (AP) In een nieuwsuitzending van de Amerikaanse omroepmaat- schappij ABC is gisteravond gezegd dat president Nixons adviseur Henry Kissinger en zijn Noordvietnamese tegen speler Le Due Tho wellicht reeds definitieve overeen stemming hebben bereikt over beëindiging van de oor log in Vietnam. Er zijn duidelijke aanwijzin gen dat een oplossing is ge vonden voor de laatste grote geschilpunten en dat de Ver enigde Staten en Noord-Viet- nam nu bereid zijn een vre desovereenkomst te onderte kenen, zo werd in een ABC- bericht uit Parijs gezegd. De perschef van het Witte Huis zei naar aanleiding hier van, dat „wij op deze berich ten absoluut geen commen taar zullen leveren". Op de vraag of Kissinger dit week einde, gezien het mogelijk succes van de onderhandelin gen, naar de V.S. zou terug keren, liet het Witte Huis we ten dat daarover bericht zou komen als dergelijke moge lijkheden zich voordoen. Intussen heeft William Cle ments, de man die Nixon wil benoemen tot onderminister van Defensie, voor grote be roering in de wereld gezorgd met zijn verklaring dat, als de besprekingen in Parijs niets zouden opleveren, de kans bestond dat Amerika in Vietnam zou overgaan tot het voeren van een „beperkte" atoomoorlog. Later nam Cle ments, die zijn uitlatingen had gedaan voor een senaats commissie, zijn woorden weer terug, nadat ook het Witte Huis had laten weten, dat de Verenigde Staten geen kernwapens zullen gebruiken in de oorlog in Indo-China Een woordvoerder van het Witte Huls zei, dat Nixon herhaaldelijk duidelijk heeft gemaakt, dat hij niet van plan is om in Vietnam ge bruik te maken van kernwa pens. Miljoenen arbeiders in Italië hebben gisteren deelgenomen aan de alge mene staking uit protest tegen de sociale en economische politiek van de regering. BOEDAPEST (DPA) Met wa pengeweld heeft de Hongaarse politie gisteren veertien meisjes van een kostschool bij Boeda pest bevrijd, dio door twee jon- gi mannen vijf dagen lang be zet was. Volgens het Hongaarse persbu reau MTI bestormde de politie de school en schoot daarbij een der jonge mannen, de 19-jarige Andras Pintye dood. Hij en zijn 18-jarige broer Laszlo waren maandag in het internaat bij Balassagyarmat, ten noorden van Boedapest, binnengedron gen. Zij gijzelden de veertien kostschoolmeisjes en eisten een yliegtuig om naar het westen te vluchten. De beide afpersers, aldus MTI, hadden gedreigd de meisjes te vermoorden als de Hongaarse autoriteiten hun eisen niet zou den inwilligen. Zij eisten wa pens, een hoog bedrag aan geld en een bus en een vliegtuig om te kunnen vluchten. De meisjes werden met pistolen en machinepistolen in bedwang gehouden. Deze wapens hadden de jongemannen eerder gesto len. Het internaat werd door de politie en militairen omsingeld. Terwijl Andras Pintye met een pistool in de hand doodgescho ten werd, werd zijn broer gear resteerd. De veertien meisjes zijn onge deerd bevrijd. De autoriteiten hadiden de bezetting sinds maandag voor de buitenwereld geheim gehouden. DEN HAAG Informateur Ruppert begint maandag zijn onderzoek naar de mogelijkheden van een extra-parle mentair kabinet. Dat is het merkwaardige resultaat van het gesprek dat de informateur gisteren had met de frac tieleiders van KVP, VVD, ARP en CHU. De informateur zou gisteren met die fractieleiders gaan praten over een vierpartijenkabinet, een voortzetting dus van het huidige kabinet. Maar alle vier fractievoorzitters lieten weten dat zij nu eerst een extra-parlementair kabinet onderzocht willen zien. Kennelijk kwam dit voor informa teur Ruppert als een grote ver rassing. De informateur ziet im mers een extra-parlementair kabinet als laatste oplossing - mia of meer als een nood sprong. KVP-fractievoorzitter Andriessen heeft de laatste we ken laten weten dat hij de voor keur geeft aan de vorming van een extra parlementair kabinet, een kabinet dus dat tot stand komt zonder afspraken met Ka merfracties. Heel opmerkelijk is dat Wiegel zich nu op het standpunt heeft gesteld dat eerst de mogelijk heid van een extra-parlementair kabinet moet worden ander- zocht. Politiek Den Haag be schouwt dit als een „handige zet" van Wiegel. Het was namelijk duidelijk dat een gesprek van de vier fractie leiders met de informateur niet zo lang had hoeven duren, om dat al gauw zou zijn gebleken dat een kabinet van confessione len met de VVD er niet In zit. Met name bij de KVP bestaan veel weerstanden tegen voortge zette samenwerking met de VVD. Door steeds maar over ee«i extra-parlementair kabinet te praten, verhindert Andriessen een confrontatie tussen de KVP en de WD. Wiegel voorkomt nu dat een ge sprek over een vier-partijenka- binet op een mislukking uit loopt, omdat dit gesprek er voorlopig niet komt. Hij Js wel niet „gecharmeerd" van een ex tra-parlementair kabinet maar zou via deze weg kunnen voor komen dat zijn partij door de KVP wordt afgedankt. Paus ontving Spaanse minister ROME (DPA) De Spnase mi nister van Buitenlandse Zaken is in het Vatlkaan ontvangen door paus Paulus. Spaanse kerkelijke kringen In Rome leggen verband tussen het bezoek en de toenemend® spanningen in Spanje tussen re gering en episcopaat, waarvan oen deel grotere onafhankelijk heid van de staat wil. Op de achtergrond speelt de con troverse over herziening van het concordaat tussen Spanje en de Heilige Stoel. Verblindend licht met kogels gedimd BANGKOK (Reuter) Twee bus passagiers werden doodgescho ten en drie ernstig verwond toen de inzittenden van een tegemoetkomende vrachtauto even ten noordwesten van Bang kok (Thailand) plotseling het vuur op de bus openden. De schuttèrs waren woedend gewor den omdat de buschauffeur had nagelaten zijn grote lichten te dimmen, aldus de politie. Nr. 3 Hoe dikwijls heelt u 'n rolmaat eigen lijk al niet nodig gehad? Wij geven u de kans in het bezit te komen van een hele fraaie. Deze verchroomd-metalen zakrolmeetband met wit geëmailleerde 1,50m lange band is voorzien van oen sleutelring en sierlijk slangenkettinkje. Het aanbrengen van een nieuw abonnement wordt door ons goed beloond. Voor ieder nieuw kwartaalabonnement, dat door U wordt opgegeven, ontvangt u een echte 'Blijmaker'. Maak een ander blij met onze krant en uzelf met zo'n geweldige Blijmaker. stuur deze bon In open envelop, zonder post zegel naar: antwoordnummer 349, Leiden Noteer m.i.v. de LEIDSE COURANT Naam: Adres als nieuw kwartaalabonnee op Woonplaats Stuur blijmaker nr. 3 naar: Naam: Adres Woonplaats LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1