Nederland verkwanselt Antillen aan Venezuela OFFICIEEL PARIJS BOYCOT CONGRES VAN SOCIALISTEN Ambassadeur in ES laten zitten Onderzoek naar discriminatie van Surinamers Geheim onthult rapport In Moskou lopen mensen niet maskers op straat I WOENSDAG 10 JANUARI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 7 PARIJS (RTR) President Georges Pom pidou van Frankrijk heeft gisteren onder meer premier Golda Meir van Israël en premier Olof Palme van Zweden „radica len" genoemd die wanneer ze volgende week naar Parijs komen voor het congrs van de Socialistische Internationale, niet door de regering ontvangen zullen wor den. Pompidou betitelde het congres als een „inopportune inmenging in het Fran se politieke leven". De president sprak op een persconferentie nog geen twee maan den voor de parlementsverkiezingen in zijn land. Hij liet er geen twijfel over be staan dat hij het congres van de Socialis tische Internationale ziet als oneerlijke steun voor oppositieleider Francois Mit terrand. Studenten blij met heengaan j secretaris t.h. pELFT (ANP) De secretaris van de Technische Hogeschool in Delft, mr. E. G. Wesselink, heeft zijn ontslag gevraagd. Hij is het niet eens met de manier waarop de wet op de universi taire bestuurshervorming in Delft wordt uitgevoerd. De heer Wesselink distantieert zich met name van de gang van zaken in de afgelopen weken. Js'aar het Algemeen Bezuinigings- I Comité (ABC) van de th-Delft. die vorige maand de bezetting van het hoofdgebouw organi seerde, meent, is met mr. Wes selink „een van de meest anti democratische factoren aan de th" verdwenen. Als secretaris van de th had mr. Wesselink zich een machtige positie opge bouwd. Hij was het, volgens het ABC, die de bezetters door de politie uit het gebouw wilde la ten slaan, terwijl het college van bestuur de noodzaak daar toe ontkende. Ook met betrekking tot de uitgifte van de zogenaamde kinderbij- slagverjclaringen voor studen ten, die de duizend gulden colle gegeld niet betaalden, wilde mr. Wesselink, aldus het ABC, de minister en niet de hogeschool- raad of het college van bestuur volgen. Dit leidde er onder meer toe, dat een proces tegen hem voor de ambtenarenrechter en een motie van wantrouwen van de hogeschool dreigden, al dus het ABC. Pompidou wees het argument van enkele buitenlandse socialisti sche leiders van de hand dat ze de datum van de Franse verkie zingen niet hadden gekend toen de uitnodigingen voor de socia listische bijeenkomst op 13 en 14 januari uitgingen. ,,lk heb zo het idee dat de heer Mitterrand ervan op de hoogte was", zei hij. Anderen die het congres zullen bijwonen maar niet hoeven te rekenen op contact met de Franse regering, zijn kanselier Surinamers in R'dams politiekorps ROTTERDAM (ANP) De lei ding van de Rotterdamse politie gaat de mogelijkheden onder zoeken Surinamers op te nemen in het korps. De gedachte, die ook in Amsterdam wordt uitge werkt, is opgekomen in een ge sprek dat een Surinaamse dele gatie onder leiding van premier Jules Sedney gisteren op het stadhuis van de Maasstad heeft gevoerd met het Rotterdamse gemeentebestuur. Nieuwe leider van P.P.R. (Van onze correspondent) RENKUM De heer W. van Dam, die vormingsleider is, lid van het dagelijks bestuur van de PPRen raadslid van de ge meente Renkum, wordt ge noemd als nieuw landelijk voor zitter van de PPR. Op 10 februari wordt tijdens hel landelijk PPR-congres besloten wie de nieuwe voorzitter zal worden. Dolf Coppes legde deze functie neer omdat hij het te druk heeft met zijn Tweede-Ka merwerk. Waarom geen politiek binnen de kazerne DEN HAAG Op een perscon ferentie ter introduktie van zijn op verzoek van de minister van Defensie samengestelde rapport over reorganisatie van de De fensie-voorlichting heeft mr. A. C. A. Dake gezegd niet in te zien waarom militairen na diensttijd binnen de kazerne muren geen politieke (voorlich- tings)bijeenkomsten zouden mo gen beleggen of bijwonen. Zoals bekend hebben de achter eenvolgende ministers van De fensie tot dusver geweigerd poli tieke bijeenkomsten binnen de kazernes toe te staan. De heer Dake zou voorts graag zien dat binnen het centrale voorlichtingsapparaat een man speciaal wordt belast met de externe voorlichting over dienst plichtzaken en kwesties betref fende de Vereniging voor Dienstplichtige Militairen (VVDM). Bruno Kreisky van Oostenrijk en premier Joergensen van De nemarken. De Britse Labour- partij zal worden vertegenwoor digd door oud-minister James Callaghan. In antwoord op vragen zei de Franse president dat hij me vrouw Meir niet tot zondebok maakte, hoewel zij de kern is van de controverse door de ge spannen betrekkingen tussen haar land en Frankrijk. Pompidou zei dat alle buitenland se deelnemers aan het congres langs diplomatieke weg was meegedeeld dat de Franse rege ring hun verblijf als niet-offi- cieel zou beschouwen en dat zij als ze kwamen, beschouwd zou den worden als radicalen. De Westduitse Bondskanselier Willy Brandt die met Frank rijk een verdrag van vriend schap heeft blijft in Bonn. President Pompidou argumen teerde dat de buitenlandse lei ders die aan het congres deelne men, van hun vertrouwen in Mitterrand blijk geven, aange zien hij „hoewel hij de inter nationale voor het grootste deel van zijn leven links heeft laten liggen" vorig jaar tot vice- voorzitter van de organisatie werd benoemd. De secretaris-generaal van een socialistische internationale in Londen Hans Janitschek, zei: „Ik ben sprakeloos, Pompidou's verklaring is er wel een zonder weerga van een Westeuropees staatshoofd. Ik wijs zijn be schuldiging van inmenging in Frankrijks zaken resoluut van de hand. De uitspraak van pre sident Pompidou is gewoonweg dwaas". Pompidou was vaag ten aanzien van het onderwerp waarvoor de persconferentie heette te zijn uitgeschreven: wat doet hij in geval van een linkse overwin ning in de verkiezingen in maart. Ministerie Buitenlandse Zaken De Franse president Pompidou heeft gisteren onder meer premier Golda Meir van Israël en premier Pal- me van Zweden „radicalen" genoemd, die, wanneer zij volgende week naar Parijs komen voor het con gres van de Socialistische Internationale niet door de Franse regering ontvangen zullen worden. Den Haag (ANP) „Gevolg ge ven aan het verzoek van hon derdtwintig bekende Nederlan ders, de Nederlandse ambassa deur in de Verenigde Staten naar Nederland terug te roepen bete kent In feite het in ernstige mate bemoeilijken van het di plomatieke verkeer", zo ver klaarde de woordvoerder van het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren desgevraagd. „Tijdens de interpellatie in de Tweede Kamer op 20 december vorig jaar na de hervatting van de Amerikaanse bombardemen ten op noord-Vietnam waren vrijwel alle partijen het eens met minister drs. W. K. N. Schmelzer (Buitenlandse Za ken), dat hoe gering het resul taat ook zou kunnen zijn, alle middelen gebruikt moeten wor den om nog enige invloed uit te oefenen op de Ver. Stoten inza ke de kwestie-Vietnam. Het is daarom gewenst dat de dialoog wordt voortgezet. Het terugroe pen van de Nederlandse ambas sadeur in Washington (mr. jB Baron van Lynden) betekent hgt wegnemen van een van 8e bruggen, die voor de dialoog ge bruikt kunnen worden. En in dit licht gezien zou terugtrekking niet overeenstemmen met het beleid van de regering, die $e vrijwel volledige steun heeft ge kregen van het parlement", Al dus de woordvoerder. -v MOSKOU (AP) De grote a-grlcp- I epidemie in Moskou en ook el- ders in de Sowjet-Unle gaat voort. In de hoofdstad waar do 1 ziekenhuizen vol liggen, dragen j de mensen maskers op straat en het rode leger heeft verlof gangers verboden zich naar Moskou te begeven. I Het aantal nieuwe patiënten dat daar dagelijks griep krijgt be draagt ruim 70.000. De ziekte is volgens de autoriteiten bijion- der besmettelijk. Ook in Leningrad zijn vele du'zen- den mensen aangetast, hun aan tal neemt van dag tot dag met sprongen toe. WILLEMSTAD (ANP) „Het aandringen van Nederland Dat er tussen Venezuela en Ne- op onafhankelijkheid voor de Nederlandse Antillen is het derland besprekingen hebben gevolg van manipulaties, van groepen in de Nederlandse politieke wereld, die niet alleen op politiek gewin uit zijn, doch die vooral de belangen van het Shell-concern veilig willen stellen, wanneer de olieconcessies in het begin van de jaren tachtig in Venezuela zullen aflopen". Dit ci taat publiceert het Antilliaanse dagblad „Beurs- en Nieuwsberichten" gisteren uit een geheim rapport dat is opgesteld door dr. W. C. J. van Leeuwen, hoofd van de af deling algemene en juridische zaken van het eilandge bied Curasao. Het rapport is bestemd voor de voorzitter van de staatkundige commissie van de Antilliaanse staten (parlement). Het Utrechtse hotel Terminus, een bekend oriëntatiepunt Stationsplein verkeren, verdwijnt onder de slopershamei Catharyne. In dit rapport komt Van Leeuwen tot de conclusie dat Venezuela belangstelling heeft voor an nexatie van de benedenwindse eilanden (Aruba. Curacao en Bonaire) van de Nederlandse Antillen vanwege de oliereser ves in het continentaal plateau voor de kust van Aruba. Tot de groep die dwars door het spel van de politieke partijer heen, bezig is een eigen lijn uit te stippelen wil Van Leeuwen voorlopig rekenen de Nederland se minister-president mr. Bies heuvel, minister Schmelzer van Buitenlandse Zaken en mr. R. Nelissen van Financiën. In zijn achterhoofd houdt hij staatsse cretaris Th. Westerterp (Buiten landse Zaken) en het KVP Tweede-Kamerlid Mommer- steeg. „En hoewel het midden- blok in de Tweede Kamer ge vormd door de PvdA, KVP en VVD zich voor een gemenebest verhouding heeft uitgesproken, gaat deze groep rustig door mei het duwen in een andere rich ting. De redenen van deze poli tiek kunnen vele zijn, maar daaronder moet zeker gerekend worden realiteitszin, afspraken tussen Nederland en Venezuela in verband met wederzijdse eco nomische belangen, waaronder die van de Shell en een combi natie van beide". plaatsgevonden, is volgens de heer Van Leeuwen vrijwel zeker, „Luns, Schmelzer en Wes- terterp zijn in Caracas geweest j en ik (Van Leeuwen, red) heb vertrouwelijk van de beste bron op de Nederlandse Antillen ver nomen dat Nederland buiten ons om met Venezuela voorbespre kingen heeft gehad over ons". Op het eiland Aruba heeft de pu- blikatie van het rapport diepe indruk gemaakt. De leider van de Partido' Patriotico Arubano, Osbaldo Croes verklaarde voor de Arubaanse tv-zender: „De heer Van Leeuwen beweert dat minister Schmelzer reeds in 1971 in Caracas de Antillen aan Venezuela heeft verkocht. Zowel de Nederlandse als de Antil liaanse regering heeft dit des tijds met nadruk ontkend. Maar het is goed er even bij stil te staan en te overwegen wat er zou gebeuren als wij een afzon derlijke staat wensen als klein eiland met zestigduizend inwo- I liHilK AFLEVERING 16 S Terwijl Sheila thee zette, kleedde Doris zich vlug aan 'f en daarna lachten ze samen onder het genot van een kopje thee, om het incident. Toen David genoeg moed i had verzameld om hen weer onder de ogen te komen, j! was Doris weggegaan, met de belofte dat ze later zou terugkomen. s ,ls ze voortaan altijd hier als ik thuis kom?', vroeg Da- j§ vid. -j ,Ze is gezelschap voor me, meer niet', zei Sheila. Ze S wilde zeggen dat hij niet al te vaak thuis kwam en hoe i zij zich voelde, alleen in huis zonder hem, maar de ma- nier waarop hij naar haar keek. weerhield haar daar- g van. Ze werd er zelfs door vertederd, i ,Ik heb naar m'n eigen bed verlangd', zei hij. Sheila zag haar kans en maakte er gebruik van. 1 .Ik denk dat je teleurgesteld zult worden, Davy', zei ze liefjes. n Zijn gezicht betrok en zij zag er het oude, bekende voorspel van een ruzie in. g ,Ik heb het opgeruimd en een nieuw gekocht', zei ze. David slaakte een zucht van verlichting en greep haar H om haar middel. Terwijl hij haar knuffelde en kuste, g legde ze hem uit waarom zeieen nieuw bed had gekocht. .Dan ga ik de veren proberen', zei David, ,we kunnen hier beneden niet slapen. Vannacht niet'. ,0 nee, Davy, dat kunnen we niet doen', zei ze, .niet voordat het veiligsignaal is gegaan. Ik ben boven doods bang als er een bombardement aan de gang is'. David probeerde haar gerust te stellen, met de verzeke ring dat de aanval die nu aan de gang was, niet zo erg was. Hij probeerde met zijn deskundigheid indruk op haar te maken en haar uit te leggen, dat dit maar een schijnaanval was en niet een waarom ze zich ongerust behoefde te maken en haar uit te leggen dat dit maar een schijnaanval was en niet een waarom ze zich onge- behoefde te maken. Maar hoe hij ook pleitte, zij naar beneden te gaan als er iets zou gebeuren. ,Je bent een doorzetter, hoor', zei ze, lief glimlachend bij de gedachte dat hettussen hen ook zo was geweest voordat het door de bombardementen en luchtaanvallen werd verstoord. .Ik? Ik ben alleen maar een vent met achtenveertig uur verlof. Weet je nog wat jij altijd zei? Net een tweede huwelijksnacht'. ,Je weet altijd precies wat je moet zeggen, hè, Da vid?". Een paar minuten later lagen ze samen in bed en voel de David voor de tweede keer in korte tijd de spanning van zich afglijden. De strijd was bijna gewonnen, dacht hij. Hij vroeg haar hoe ze aan het geld voor het bed was gekomen en zij vertelde hem dat ze ervoor had ge spaard, en dat ze nog wat geld op de spaarbank had. Hij dacht aan zijn schuld, maar zette deze gedachte met alle andere onaangename van zich af. Hij leefde nu al leen maar voor het ogenblik. Net toen hij zich over haar heen boog en haar kuste, hoorden ze weer bommen ontploffen. Ze vloog overeind en sprong het bed uit, alsof ze door een wesp was ge stoken. Hij probeerde haar te grijpen, maar ze ontglip te hem. Hij schreeuwde haar achterna, maar zonder het te horen, rende ze naar beneden en het schuilhok David lag in de lege kamer op het bed op zijn rug, keek naar de lege plaats naast hem en toen naar het pla fond. Daarboven was de lucht. Hij beukte met zijn vuist op de nieuwe matras en knars te met zijn tanden. Toen schreeuwde hij in een onbe dwingbare woede naar de onzichtbare vijand: „Vuile schoften!! Vuile,- smerige schoften!!". Toen later in de nacht het veiligsignaal ging. werd Sheila wakker. Ze keek naast zich en daar zag ze Doris liggen, ^an de andere kant naast haar lag £Javid zacht «Muf MMB v« iii -Mmsmm kot mnai1 te snurken. Ze lagen alle drie in het Morrison-schuilhok beneden. Ze huiverde even bij de gedachte aan wat hieraan vooraf was gegaan en schudde David aan zijn schouder. David, David', fluisterde ze. Maar hij sliep vast en bewoog zich niet. Sheila glim lachte in zichzelf en ging weer slapen. Morgenochtend dan maar, dacht ze en droomde van schone lakens en nieuwe spiralen. De volgende ochtend bracht Jean Margaret een kop thee. Hel veiligsignaal was omstreeks vier uur gegaan en Margaret was op de divan in de huiskamer in slaap gevallen. Jean stond voor haar oudste dochter, zich verwonde rend over de vredige glimlach op haar gezicht. Ze wens te dat ze wist wat in haar slaap zo'n uitdrukking aan haar gezicht kon geven, nu haar geest zo verward was. Margaret werd wakker en Jean gaf haar de thee. Ter wijl Margaret haar jurk aantrok, die op de vloer lag, praatten ze over onbelangrijke dingen. Ze schikte haar kapsel en keek toen haar moeder aan. „Ik kom van avond pas na theetijd thuis, moeder", zei ze. .Ik ga naar Michael". Ze bleef haar moeder aankijken en het leek alsof Jean voelde wat ze wilde zeggen. Jean vertrok haar gezicht, als een hond die een klap van zijn baas krijgt. Het had geen zin er omheen te draaien, vond Margaret. „Ziet u. Michael heeft me gevraagd met hem samen te leven en ik ga hem vanavond zeggen, dat ik het goed vind. Het lijkt mij het enige verstandige". Het zou haar anker zijn. Iets waaraan ze zich kon vast klemmen en dat haar kon tegenhouden in de sterke stroom die haar dreigde mee te slepen in het onzekere. Ze was bang. In half geformuleerde woorden en ge dachten trachtte ze haar moeder haar spijt te betuigen voor het leed dat ze haar aandeed, maar Jeans gezicht bleef uitdrukkingloos, alsof ze uiteindelijk de barrière had overwonnen. „Ik geloof niet, dat ik er helemaal gelukkig mee kan zijn', zei Jean, .ik ben nu eenmaal zoals ik ben en we heb' en allemaal wel iets dat we ons meer aantrekken dan een ander. Als ik jonger was, zou ik misschien ver standiger over dat soort dingen kunnen praten'. Ze keek Margaret aan en realiseerde zich, dat het er eigenlijk niets toe deed, wat zij dacht. Ze nam Marga rets hand en drukte die alsof ze daar kracht uit wilde putten. „Wees gelukkig, kind", zei ze. „wees gelukkig". (wordt vervolgd De Nieuwe Komedie geeft op 23 februari in het HOT-theater te Den Haag de eerste voorstelling van „Kanker" van de Ameri kaanse toneelschrijver-musicus Michael Weller. De ondertitel van deze navrante komedie luidt „Maankinderen". De Britse acteur Michael Caine het huwelijk getreden met de koningin Shakira Baksh (25). de Engelsman. (39) is gisteren in Las Vegas in voormalige Indiase schoonheids- Het is het tweede huwelijk van (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De Amsterdam se hoofdofficier van justitie, mr. J. F. Hartsuiker,- heeft naar aanleiding van de reportage over discriminatie van Surina mers in de hoofdstad in AVRO's Televlzier van maandagavond de Amsterdamse politie op dracht gegeven en onderzoek In te stellen of hier sprake is geweest van strafbare achter stelling wegens ras. Seder 1971 becat het wetboek van strafrecht een apart discrimina tie-artikel (429 quater). Dcgeen die in de uitoefening van zijn beroep of bedrijf iemand we gens zijn ras achterstelt wordt gestraft met een hechtenis van ten hoogste een maand of een geldboete van maximaal 1000. In de Televizier reportage nam de directeur van de Surinaamse Rijksvoorlichtingsdienst. de heer Balthus Lochem, tezamen met twee landgenoten en een Nederlands meisje een proef of zij toegang konden krijgen tot een aantal bars in de hoofdstad. Zij werden echter geweigerd omdat het om besloten clubs zou gaan enSurinamers daarvan geen lid zouden kunnen worden. Nadien kreeg echter een Neder landse AVRÖ-verslaggever wel zonder meer toegang tot deze etablissementen. officier van justitie heeft re centelijk van twee Amerikaanse De Amsterdamse hoofdofficier van justitie mr. J. Hartsuiker heeft een onderzoek gelast naar discri minatie van Surinamers in Am sterdamse bars. negers klachten gekregen over discriminatie. Een geval betrof het weigeren van toegang tot een nachtclub. In het andere ge val werd een neger geweigerd ah gast in een hotelletje. De beide klagers zijn inmiddels weer teruggekeerd naar Ameri ka. Soortgelijke gevallen van discri minatie werden reeds eerder door een onzer verslaggevers ook geconstateerd in Den Haag. Hoge Raad besprak zaak j v. d. Moosdijk DEN HAAG (ANP) De advo caat-generaal bij de Hoge Raad heeft gisteren geconclp- deerd tot verwerping van het cassatieberoep dat de 46-jnrlge kruidendokter W. van dc Moos dijk uit Casteren had Ingesteld tegen het vonnis van het ge rechtshof in Den Bosch, waarbij hij wegens oplichting met zijn „geneeskrachtige krulden" is veroordeeld tot negen maundOn gevangenisstraf. De advocaat-generaal kwam tot dit advies aan de Hoge Rna'd, omdat in de zaak van de krui dendokter geen schriftuur met cassatiemiddelen bij de raad is ingediend. Het ging om een aantal gevallen van oplichting met de verkoop van kruiden in België, in 1969. Daarbij verkocht de heer Vpn de Moosdijk zakken kruiden van 2,5 kilo. die hij had ingekocht voor ƒ19,50 per zak, voor 2300,— aan zijn cliënten. De Hoge Raad zal op dinsdag 16 ja nuari uitspraak doen. De kruidendokter moet zich nog verantwoorden voor de in zijn huis gepleegde overval op dc chef van het grenswisselkantoor van Eindhoven. Samen met zijn broer maakte de kruidendokter de chef van het kantoor op vr}j- dag 10 november meer dan een miljoen gulden afhandig. De broers vluchtten met het geld. De kruidendokter werd vijf da gen na de overval in zijn hips aangehouden, zijn broer werd -in het Duitse Neurenberg gearres teerd. Van de buit is het groot ste deel nog zoek. Het werk van Küthc Kollwit/ <f*t onlangs in „Dc Moriaan" -te Den Bosch te. zien was, zal vfcn 20 januari tm. 25 februari geëx poseerd worden in het Singer Museum te Laren.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7