Vrouwen brengen de dag door in een alcohol-roes Advertentie biedt uniek natuurgebied Planken Wambuis aan p' Mevrouw Asluit zich de hele dag op Alcoholprobleem vaak groter dan drugprobleem Neder lander drinkt meer Stud( ■j met sherry seen dan Span jaard Si ■■BBnmmü Ni t - LANDGOED TE KOOP! Nagenoeg elke morgen gaat mevrouw A. de deur uit. Aan de hand draagt ze een bood schappentas. die wan neer ze na anderhalf uur de deur van haar flat weer opent, goed gevuld is. De rest van de dag laat ze zich niet zien. Mevrouw A. is een van de vele tienduizenden .groene weduwen", van wie de man de hele dag van huis is. Hun leven is een aan eenschakeling van huishoudelijke beslom meringen af en toe af gewisseld met een kopje koffie bij „haar van hiernaast". Op dat laatste maakt mevrouw A. een uit-> zondering. Ze groet ie dereen in de flat wan neer ze die tegenkomt, maar voor de rest houdt ze zich afzijdig. Buurvrouwen ergerert zich daar wel eens aan. Maar het blijft bij een schouderopha len. Zij en haar man gaan 's avonds wel op bezoek bij kennissen. Daarin verschilt het echtpaar in niets van andere flatbewoners. Alleen overdag valt de afwezigheid van me vrouw op. Meneer A. weet niets van het feit dat zijn vrouw zich overdag opsluit in de flat. Als hij 's avonds thuis komt, staat het eten klaar en is het huis aan kant. Het enige dat hem aan zijn vrouw opvalt is de lichte dranklucht die ze uitademt. Als hij daar iets van zegt, is steevast het antwoord: „Och, ik heb een glaasje sherry voor het eten genomen. Daar steekt toch geen kwaad in?" Hij haast zich haar daarin gelijk te geven, terwijl hij aan tafel schuift. Wat meneer A. en de buren niet weten is, dat de boodschappen tas van mevrouw A. vrijwel elke keer een of twee flessen sherry bevat. Die sherry koopt ze in de super markt. Wat meneer A. ook niet weet is dat de fles, die zijn vrouw 's morgens koopt steeds bij een andere supermarkt om niet ojj te vallen 's avonds leeg is, en dat die tweede fles ook al is aangesproken. Daarin schuilt de afwezigheid overdag van mevrouw A. want zij brengt de dag door in de roes van de sherry, die zij thuis opdrinkt. Zo is me vrouw A. geworden tot een latent alcoholiste. En met haar duizen den andere stille sher ry-drinksters. Van een onzer verslaggevers APELDOORN „Het aantal vrouwen dat de hele dag min of meer onder Invloed van drank verkeert, neemt inderdaad erg toe. Daarbij speelt vereenza ming een grote rol. A-sociaal drinken uit verveling kennen we _piet of nauwelijks. Fors drinken uit verveling wel." Dat zegt dokter G. L. Ellinger als psychiater verbonden aan huize Henriette, een kliniek voor uit sluitend vrouwelijke alcoholisten in Apeldoorn. Hij zegt ook dat vrouwelijke alcoholisten er in slagen veel en veel langer dan een man anoniem te blijven. Met andere woorden: het aantal vrouwen, dat ingeschreven staat bij de medische consultatiebu reaus voor alcohol en drugs, is slechts een fractie van het wer kelijke aantal. Waarbij dokter Ellinger de aantekening maakt dat a-sociaal drinken betekent, dat de gebruiker afhankelijk van de drank is geworden. De directeur van zo'n bureau, de heer D. Noordewie:-, voegt daar aan toe dat „het problematisch drinken vooral onder die vrou wen gebeurt, van wie de man een leidinggevende positie be kleedt en vaak de hele dag weg is. Soms ook nog 's avonds. Zo'n gezin houdt een bepaalde status op door bij voorbeeld parties te geven. Als de kinde ren de deur uit zijn, dringt het tot de vrouw door, dat haar man het veel verder heeft ge schopt dan zij. Zo ontstaat er een levensleegte, die de vrouw, de achtergeblevene, tracht op te vullen door zich in een sherry- roes te begeven." Het sterk gestegen drankgebruik in Nederland heeft tot gevolg dat het aantal alcoholisten in ons land ook toeneemt. Daarbij blijft de vrouw niet achter, hoe wel het aantal vrouwelijke alco holisten zich tot het aantal man nelijke verhoudt als 1:20. Er staan op dit ogenblik 120.000 al coholisten bij de medische con sultatiebureaus ingeschreven, 40.000 mensen met alcoholische aandoeningen en nog eens 80.000 mensen die problemen met de borrel hebben. Bij het Amster damse bureau is zes tot zeven procent van het patiëntenbe stand een vrouw. Taboe Dokter Ellinger zegt dat vanwege het grote taboe dat rust op de vrouwelijke alcoholiste, de meesten in eerste aanleg behan deld worden in particuliere kli- Alhoewel het drugprobleem de laatste tijd opvallend in de schijnwerper staat, moeten we toch niet vergeten, dat alcohol bij ons nog steeds het drug bij uitstek is. Lange tijd heeft men gedacht dat de alcoholist een bepaalde karakterstructuur had, m.a.w. dat er iets bestond als een al coholische persoonlijkheid. Dit bleek niet te stroken met de werkelijkheid. De alcoholisten zijn vogels van de meest ver- schillende pluimage. Ze vormen een heterogene groep, zowel wat de oorzaak van hun misbruik betreft, de manier van drinken als de daaruit voortvloeiende gebeurtenissen. Wat de oorzaak betreft moet men steeds de drie „M's" name lijk het middel, de mens en het milieu voor ogen hebben. Al cohol heeft wel bepaalde eigenschappen, maar ook de drinker met zijn eigen lichamelijke en geestelijke gezondheidstoe stand speelt een rol. Psychische afwijkingen zoals neurosen, psychosen of zwakbegaafdheid, kunnen ongetwijfeld van in vloed zijn. Maar ook aantasting van de hersenen met karak- ter- of gedragsstoornissen, als gevolg van een ongeval kunnen veel verklaren. Tenslotte speelt ook het milieu niet zelden een doorslaggevende rol. Overvloedig drinken kan in sommige milieu's tot de spe ciale gewoonten en zeden behoren. De geheelonthouder wordt Een ernstiger patroon is waarbij men de onthoudingsmogelijk heid verloren heeft over de capaciteit van de ingenomen hoe veelheid alcohol. Een derde patroon bevat de drinker die dervingsverschijnselen vertonen maar tevens de controle over de hoeveelheid verlie- dan beschouwd als een rare snuiteren zal er doorgaans de so- sociale gevolgen van ondervinden. Anderzijds zijn er soms ongewone sociale omstandigheden die het alcoholmisbruik stimuleren. Denken we in dit verband aan legermilieu's, oorlogsomstandigheden, werken in een brouwerij, werken in drankgelegenheden, schepen enz. Het gunstigste patroon is dit waarbij de drinker niet alleen be schikt over de vrijheid om ja en dan neen beginnen te drin ken, maar tevens de controle-mogelijkheid bezit om matig te drinken. Hij bepaalt niet alleen of hij drinkt, maar ook hoe veel hij drinkt. Wanneer hij het drinken stopt voelt hij zich niet ellendig omdat de dervingsverschijnselen ontbreken, zen. Zodra ze drinken valt de controle weg. Een laatste pa troon omvat de kwartaaldrinkers of dipsomanen. Ze kunnen werken of maanden de alcohol laten maar eenmaal aan het drinken weten ze van geen ophouden meer. Enkele keren per jaar drinken ze tot het einde van hun krachten en van hun financiële middelen. Alcoholisten hebben een ruime keuze uit zowel organische als psychische verwikkelingen. Behalve milde lichamelijke stoor nissen zoals diarree, gastritis, gebrek aan eetlust en ochtend- braken, kunnen ze ook te maken krijgen met ernstige zoals maagzweren, leverkwalen, aderverkalking, aantasting van de hartspier en ontregeling van de schildklier. Steriliteit en im potentie staan ook op het lijstje. De mogelijkheid van eventuele psychische stoornissen is zeer groot. Alcoholisten krijgen niet zelden karakterveranderingen. Ze verliezen hun moraliteit, ze worden achterdochtig en niet zeiden prikkelbaar. Maar alles kan nog ellendiger worden. Paranoïde syndromen vergallen het familieleven. Mentale af takeling, m.a.w. de alcoholische dementie, alcoholische val lende ziekte, dilirium tremens en aantasting van de zenuwen (polyneuritis) maken van het leven een echte hel. Alcohol behoort tot de „hard drugs". Een van de kenmerken van deze drugs is het feit dat ze niet alleen nadelig zijn voor de gebruiker, maar dat ze ook nadelige gevolgen kunnen heb ben zowel voor de gebruiker als voor zijn sociale omgeving. Echtelijke conflicten, feitelijke en wettelijke scheiding zijn ook schering en inslag. Maar ook op het werk kan het flink mislopen. Veelvuldige af wezigheid, werkloosheid, werkonbekwaamheid en voortdurend van werk veranderen zijn evenveel factoren die het misluk ken op professioneel gebied bevorderen. Tenslotte komt men niet zelden in aanraking met het gerecht. Veroordelingen, ontzetting uit rechten, kriminaliteit zijn er het logisch gevolg van. De meeste gevolgen van het alcohol misbruik vergen terecht, zoals u ziet, onze voortdurende aandacht. Preventief werken heeft natuurlijk de voorkeur. Maar dit is een zware opgaaf die slechts kan lukken indien iedereen op zijn plaats zijn verantwoordelijkheid neemt. Uiteindelijk komt men dan toch tot een grondige mentaliteits verandering. DOKTER G. L. ELLINGER: sterke stijging nieken van psychiaters, (in 1969 waren 6.831 vrouwen bij psy chiatrische inrichtingen inge schreven). „Bij ongehuwde of gescheiden vrouwen, weduwen ook, is de voornaamste oorzaak van het a-sociaal drinken de eenzaamheid. Bij getrouwde vrouwen gaat het vaak om spanningen in het gezin, of het niet-geaccepteerd worden door de buurt. Vrouwen hebben ook een veel groter schuldgevoel dan een mannelijke alcoholist. Als ze bij ons komen, horen we altijd dat ze het zo lang moge lijk voor hun naaste omgeving hebben geprobeerd te verber gen. En vaak staat het milieu inderdaad zeer belastend tegen over een vrouwelijke alcoholis te, die terug in huis nogal eens met de vinger wordt nage wezen. Dat komt omdat velen denken: ze drinken voor hun plezier. Van die gedachte moet je de mensen afhelpen. Een al coholist of het nu een man is of een vrouw, drinkt niet voor zijn plezier. Het is een ziekte." Het drankgebruik is de laatste tien jaar drastisch omhoog ge gaan. Bedroeg het gebruik van gedistilleerd in 1961 1,19 liter per hoofd van de Nederlandse bevolking, in 1971 was dit geste gen tot 2,11 liter. Het bierver- bruik klom van 26,4 liter naar 62,1 liter en het wijnverbruik steeg van 2,24 liter tot 6,23 liter. Als saillant detail zij opge merkt. dat sinds enige tijd Ne derland per hoofd van de bevol king het hoogste sherryverbruik ter wereld kent. Een ander ge geven is dat het aantal jongeren met alcohol-problemen vrij sterk toeneemt. Was in 1950 slechts 1 procent van het aantal geregistreerde alcoholisten jon ger dan 18 jaar, in 1960 was dit percentage gestegen tot 5 pro cent. Ook dokter Ellinger gelooft dat het aantal alcoholisten zeker de eerste jaren nog belangrijk zal toenemen. „Maar hoe het pre cies met de jeugd zal gaan, die in een veel vroeger stadium met verslavingsverschijnselen door middel van drugs in aan raking komt, is de vraag. Of die bELFT - in Delft, heeft zijr is het nï< Delft woi Wesselinl name va de afgelc ;Is'aar het Comité die vori; van het seerde, selink democrs th" ver van de zich eer bouwd. ABC. di politie i ten sla i be: I toe ontl eenderde van het aantal pati&Qok met ten komt er terug. Ongeveer van de procent komt voor de tweed slagver Huize Henriette in Apeldoorn, de behandelingskliniek voor uitsluitend vrouwelijke alcoholisten. Het aantal gevallen met bijvoorbeeld dilirium tremens is de laatste jaren afgenomen, een teken dat vrouwen.met- alcohol-problemen zich (vrijwillig) in een vroeger stadium melden. maal terug. „Dat wil echte niet zeggen dat die ander groep na hier te zijn behandeli geen moeilijkheden meer me de drank zou hebben. Overigen krijgen we de patiënten thans t een vroeger stadium dan voo: heen. In het verleden waren r dan ook uitsluitend een instituu voor sociaal vastgelopen vrou v'Èm'de welijke alcoholisten. Thans ziji jus he we een behandelingskliniek chronische gevallen krijgen niet meer." ten. die gegeid Wesseli ministe raad o volgen, meer t hem vi Geaccepteerd de alcohol zullen overstap- Duizenden Terug naar mevrouw A, die over dag zo keurig in haar flat zit opgeborgen. Duizenden vrouwen leven zo'n zelfde leven. Ze zien nérgens meer het nut van in, ze hangen maar wat rond in huis. Het gevoel de beste jaren van hun leven te mosten doorbren gen in de kooi, die stedebouw kundigen de naam van „flat" gegeven hebben, vliegt sommi gen naar de keel. Ze worden kribbig, staan onder een voort durende spanning en rennen op een gegeven ogenblik naar de huisarts en vandaar naar de psychiater. Het in veel gevallen voorgeschreven middel: een tranquillizer*. Sommige vrouwen slikken ze alsof het dropjes zijn, waarbij ze totaal niet beseffen dat hun afhankelijkheid van het middel bij wijze van spreken met de dag toeneemt. Een si tuatie die te vergelijken is met die van een latente alcoholiste. Dokter Ellinger: „Alcoholisme komt in alle lagen van de bevol king voor. In het begin is het sociaal drinken net als ieder an der. Maar dan gaan ze merken dat de drank iets anders vour hen betekent. Ze gaan sneller drinken. Alvorens ze naar een feestje gaan nemen ze thuis al vast een paar glaasjes vooraf. Op een gegeven ogenblik verlie zen ze de controle over hun ei gen drankgebruik. „Ten aanzien van het gebruik van tranquilli zers merkt de Apeldoornse psy chiater op dat het gecombineer de gebruik van medicamenteuze middelen en alcohol bij vrij veel vrouwen voorkomt. Een omstandigheid die tot ernstige vergiftigingsverschijnselen kan leiden. In Nederland zijn vier plaatsen waar vrouwelijke alcoholisten behandeld kunnen worden. In huize Henriette beschikt men over negentien plaatsen. De ge middelde verblijfsduur bedraagt er drie maanden. Een kwart tot Dokter Ellinger stelt daarnaa; vast dat een stukje van he boe rond de alcoholist toch het verdwijnen is. Wellicht di dit te maken heeft met het f< dat drankgebruik ook d< vrouwen algemeen aanvaai is. En een alcoholist(e) zou deze redenering min of mei zijn vaste plaats hebben, vanuit gaande dat het gezegi „waar gehakt wordt vallej spaanders" nog altijd een 1 van waarheid bevat. Dat kunnen betekenen dat vrouw-met-alcoholproblemen niet langer de „lellebel" i waar ze altijd voor is gehouden Dokter Ellinger zei het al: „1 feite is alcoholisme een ziektt Ze drinken niet voor hun plf zier". ROTTE ding gaat zoeke in he gatie stadi gevo gemi REr Dan EDE Wie behoefte mocht heb ben om een fraai stuk land schap te kopen die kan nog te recht. Het Planken Wambuis, een tweeduizend hectare groot landgoed, is nog steeds te koop. Met een advertentie worden ge gadigden gezocht voor een van de mooiste landgoederen in Ne derland; er wordt wel onderhan deld, maar definitief is nog niets. Het landgoed, dat geheel in de ge meente Ede ligt, langs de rijks weg Ede-Arnhem, is nu nog el- gendom van de Beleggingsmaat schappij Unitas, die er wel van af wil omdat het niet langer De gemeente Ede is niet erg ge lukkig met de op handen zijnde verkoop. Koste wat kost moet volgens het gemeentebestuur van Ede worden voorkomen dat het natuurgebied voor de re creatie verloren gaat. Een drin gend verzoek om het Planken Wambuis te behouden heeft het gemeentebestuur gericht aan het ministerie van CRM. Maar op ministerieel niveau is men kennelijk niet zo happig om het landgoed te kopen. Er zijn al enige tijd onderhandelin gen gaande tussen het rijk en Unitas over de verkoop van het landgoed, maar resultaten heeft dit overleg nog niet gehad. Wel heeft het rijk .geld voor de aan koop van een aantal natuurter reinen, waarvan het Planken Wambuis er een is, maar het rijk heeft geduld. Er bestaat na melijk onenigheid over de prijs die voor het landgoed betaald moet worden. Unitas zou onge veer twintig miljoen voor het landgoed vragen, terwijl het rijk er ongeveer 10 miljoen voor wil geven. Nu er geen overeenstemming met het rijk bereikt kon worden, heeft Unitas advertenties laten zetten om ze aan kopers (uit binnen- of buitenland) te ko men. Minister Lardinois van Landbouw is overigens niet bang dat het landgoed in buiten Midden in het landgoed ligt het bekende restaurant Het Planken Wambuis landse handen terecht zal ko men. De toekomstige koper van het landgoed kan namelijk niets met het landgoed beginnen. Er .nogen geen zomerhuisjes ge- echter het landgoed het liefst in overheidshanden, evenals trou wens een aantal andere land goederen waarvan Unitas de ei genaar is, onder meer de Ame- rongse Berg en Huis ter Heide. bouwd worden en er mogen geen caravans worden geplaatst etc. Men mag er alleen wande len. De planologische regelingen zijn zo waterdicht dat er geen door het rijk, maar het lijkt op het ogenblik een kwestie van wie het langst voet bij stuk kan houden. Ook de natuurbeschermingsinstan ties hebben waarschijnlijk wel angst behoeft te bestaan dat er iets mis zal gaan wanneer het landgoed in andere handen zal I overgaan. In de Tweede Kamer ziet men j vertoon van een wandelkaart, 1 maar enkele stukken zijn rust gebieden voor het vele wild dat in dit deel van de Veluwe voor komt, herten, reeën, vossen etc. Liefhebbers spreken over het f -J -• - *>*w- /v'v Zoals bekend heeft staatssecre taris Vonhoff een nota gemaakt over landschapsparken. Voorge steld is om de Hoge Veluwe, de belangstelling voor het Planken Wambuis, maar ook zij kunnen de prijs die de beleggingsmaat schappij vraagt niet opbrengen. Veluwezoom. het Planken Wam- Het landgoed het Planken Wam- Het natuurgebied van het Plat ken Wambuis, tweeduizend hectare ongerept landschap vlak bij de Veluwr, hoort volgw ketvxers tot het mooiste dat nog in ons land bestaat. buis, het Deelerwoud en de Gin- kelse Hei samen te voegen tot een ongeveer 30.000 hectare groot park. Hoogstwaarschijnlijk zal het Planken Wambuis dus uiteinde lijk toch wel gekocht worden buis is in 1934 in handen geko men van Unitas. Vroeger is het goed familiebezit geweest van de families Van Beuningen en Fentener van Vlissingen. Grote delen van het landgoed zijn toe gankelijk voor het publiek o*ï Planken Wambuis als een van de mooiste natuurgebieden van ons land omdat het nog in origi- nele staat is. Er is weinig ge daan aan het in cultuur bren gen, massa-toerisme kent men er niet en daarom wordt het door kenners hoger aangeslagen dan bijvoorbeeld de Hvge Velu we. Het goed bestaat uit denne- bossen. loofbossen, stuifzanden en heidevelden.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 6