In de Pieterswijk slecht gesteld met leefbaarheid Terras-hoogbouw in plaats de deel van van flatbouw Meren wijk Dienst van en aan Kerk thema derde ronde „Toerusting" -Bliksemenquête d buurtcomitè m Toch meevaller na heterdaadje Werkplaats in Afname aantal misdrijven Oegstgeest in stad en randgemeenten Ml OOK Wat u moet weten Ril PAGINA 3 WOENSDAG 10 JANUARI 1973 LEIDSE COURANT ik d, Ie ty skri :rmi bun» gang tot de wijk moeten heb ben. Het weren van alle door gaande verkeer ziet 29 procent als een ideaal. wijk vindt de verkeerssituatie in hun buurt slecht. Dit blijkt uit een door het buurtcomitè georganiseerde enquê- te, waarvan gisteren de balans kon worden opgemaakt. Een ander opvallend cijfer is, dat 53 procent van de be- Twee onderwerpen die wel enige woners de surveillance door de politie onvoldoende vindt, relatie hebben, hondenpoep Dat is natuurlijk niet zo verwonderlijk als men de onder bezetting bij de Leidse politie in aanmerking neemt. Eer- - der was al eens bekend geworden, dat het aantal autoin- —4 braken nergens zo groot is als in de nauwe straatjes van de Pieterswijk. De enquête is door het buurtcomitè ge houden om met de uitslag daarvan naar de aanstaande donderdag in het gemeentehuis te houden hoorzitting te J- Uit de enquête blijkt in ieder ge- straten tot gevolg heeft, val duidelijk, dat de leefbaar- De bewoners zouden graag rioolstank, werden o.a. genoemd als antwoord op de vraag „Wat staat u tegen in deze straat?". Vooral de eerste betekent een veel voorkomende steen des aanstoots, vooral door het ont breken van groenparkjes in de Pieterswijk. Een aantal bewo ners uit de Diefsteeg was van mening, dat door de slechte ver lichting de naam van hun straat alle eer kon worden aangedaan. Vooral oudere Pieterswijkers blijken bang te zijn om 's avonds de straat op te gaan. Het grootste deel Doorgezakte caféklanten en knetterende brommers zijn voor hen een onoverkomelijk pro bleem. deze Leidse buurt in ge vaar is, 60 procent van de on dervraagden sch'een bijvoorbeeld last van geluidshinder te heb ben. De grootste lawaaimaker rond de Pieterskerk is het ver keer. Daarnaast vormen sirenes van politie en brandweer en luid ruchtige cafébezoekers een doorlopende bron van overlast voor de bewoners. De Pieters wijkers hebben verder gemerkt, dat steeds meer weggebruikers de verkeersborden negeren. Au to's worden vlak voor de deuren ,411 van de huizen geparkeerd, wat het fraaie stadsbeeld zeker niet ten goede komt en wat bovendien ook weer een beperking van de bewegingsvrijheid in de smalle de erg nauwe straten eenrichtingsverkeer werd inge voerd en dat het zware verkeer de toegang tot de wijk zal wor den ontzegd. Ook vinden zij, dat het Pieterskerkplein niet meer gebruikt mag worden als par keerplaats. De ruimte is voor de omwonenden niet nodig, wat wel mag blijken uit het feit, dat het plein op zondagen doorgaans vrij is van ontsierend blik. Alleen toelaten van bewoners- verkeer vindt de helft van de ondervraagden de beste oplos sing van het verkeersprobleem in hun wijk. 44 procent is van mening, dat buiten de ,,eigen mensen" ook het bedienend en het winkelend verkeer de toe- Nieuw bestuur - PvdA-Leiden LEIDEN Het bestuur van de afdeling Leiden van de Partij M<f van de Arbeid is op de jongste ledenvergadering van de afde ling als volgt samengesteld: Voorzitter G.Dallinga 2e Voor zitter J.Kessen Penningmeester A.Ranner Comm. Rayonzaken B.Werk Comm.Propaganda L.van Gennip-van Rijn Comm. Propaganda M.A.Boer Comm. werkgroepen M.Th. Giesen Comm. Fractiezaken K.Visser Het secretariaat wordt nog enige tijd voortgezet door H.de Eoer(tel. 44356) K.Burkens-Gué- pin (tel. 64434) Met het oog op de Gemeente raadsverkiezingen 1974 zullen twee commissies tot stand ko men: een die zich zal richten op een analyse van de samenwer king in PAK-verband één m.b.t. het verkiezingsprogram 1974. de Pieterswijk komen de meeste auto-dief- s LEIDEN In de aula van het scholencomplex wordt woensdag 17 januari een in formatieve vergadering ge houden. Wethouder Kret zal spreken over de toekomstige ontwikkelingen van de Me- renwijk. Aanvang 20.00 uur. LEIDEN In de aula van de Lorentzschool wordt mor gen een bijeenkomst gehou den. De heer Sloos van de Leidse onderwijs Instellingen zal tijdens de bijeenkomst aan zes hoofden van scholen leer- en hulpmiddelen over handigen. LEIDEN Het Nederlands Katholiek Ondernemers Ver bond houdt op zondagmorgen 21 januari een bezinnings- en ontmoetingsmorgen. Om 9 uur zal monseigneur Simonis voorgaan in de Hartebrug- kerk' waarna om 10 uur in het Anthoniusclubhuis geza- melijk zal worden ontbeten. Voor verdere inlichtingen wende men zich tot de pen ningmeester van het NKOV, Kort Galgewater 3. ALPHEN De 20-jarige M. A. de W. uit Woubrugge kwam gisteren op onver klaarbare oorzaak in de sloot terecht. Het ongeval gebeur de op de Gnephoek. VOORSCHOTEN B. en W. van Voorschoten heeft nog geen beslissing genomen inzake het gebruik van vuil niszakken. Dit naar aanlei ding van vragen gesteld door de heer Van Dalen. Het gaat erom of behalve de zakken met het gemeenteopschrift ook de zakken met KOMO- keur voor gebruik in aan merking komen. B. en W. heeft de kwestie naar de Commissie van Maatschap pelijk Welzijn verwezen. ZOETERWOUDE Na de indrin gende, dubbele, bijeenkomst met prof. H. Fiolet over de Oe cumene wordt het pastorale plan „Toerusting" donderdag avond weer voortgezet met een z.g. informatie-avond. Het 'thema hiervan luidt: Dienst aan de Kerk, dienst van de Kerk, Kerkdienst. Inleiders daarbij zijn Mgr. W. v. d. Ende, vicaris van het bisdom Rotter dam en ds. J. F. van Woerden. Hervormd predikant te Delft. In de Christus Dienaarkerk zijn ook zij die niet voor de gehele cyclus staan ingeschreven van harte welkom. In de inleiding welke aan alle deelnemers is toegestuurd schrijft vicaris V. d. Ende o.m. dat de Kerken nieuws zijn geworden, maar dan op een schrale wijze. Het „goede nieuws", de blijde bood schap. lijkt in de berichtgeving weinig interessant. Als de bui tenwacht iets van de Kerk be merkt. is het vaak het gebrek van Kerk-zijn. Zo laat de Kerk zich aan velen zien in haar ge raamte. niet in viees en bloed. Toch zijn die aanwezig. In de dienst aan de Kerk groeit de rol van de leken, door eigen aktiviteit, door publieke opinie, door mede-verantwoordelijkheid. Daardoor gaat de Kerk er an ders uitzien. Het Evangelie wordt anders gelezen. Wat vrij gestelden niet zien wordt ge openbaard aan leken. Ds. Van Woerden zegt o.m. „Het inschakelen van gemeenteleden in het kerkewerk op zo groot mogelijke schaal lijkt mij voor al van belang omdat je je pas werkelijk bij een gemeente be trokken gaat vo?len als je er iets voor doet. Dat de Kerk er is terwille van de wereld mag haar nooit verleiden tot een prijsgeven van haar „eigen heid". Ze heeft de wereld alleen iets te bieden omdat en voorzo ver ze anders is dan die wereld. Het „andere" van de kerk leeft, als het goed is, in haar gemeen schap, haar dienst en haar ge tuigenis. Volgende keer meer, belooft de rechter Dat DEN HAAG/LEIDEN Het doel van het nachtelijk karwei waar mee een 26-jarige chemisch ar beider uit Leiden en diens 27-ja- rige collega in de Leidse Sociale werkplaats aan de Gabriël Met- zustraat bezig waren, betreft de muurkluis. Daar werd hard aan geslepen en het zag er naar uit, dat het doel bereikt zou worden, toen de jongste werker plotse ling een Dolitie-uniform voor een raam zag. Hij sprong naar buiten, bijna in de armen van de politiemannen, die hem plichtsgetrouw opvin gen. Even later kon de collega inbreker worden gearresteerd. Nu stond het tweetal voor de Haagse politierechter terzake de mislukte poging en verdach ten bekenden vlot. Dat was dus geen probleem, dat werd wel gevormd door de omstandig heid, dat toen verdachten op deze inbraak gingen, zij de dagvaarding in hun zak had den vanwege een eveneens mis- LEIDEN Het ziet ernaar uit, dat in plaats van normale flats zoge- naamde terras-hoogbouw in het oostelijk deel van de Leidse Meren- wijk zal komen te staan. Dit hoeft niet te betekenen, dat de wonin gen duurder worden en heeft als voordeel, dat men een beetje van het konijnenhok Idee afraakt. Dit bleek gisteren toen de ingenieur ee^ van de woningen in Merenwijk-oost, de heer A. Ganev, een toelich ting bij zijn maquette gaf aan Leidse commissieleden. Na lang en intensief vergaderen was deze maquette voor de leden van de com- '1R missies het eerste tastbare resultaat van de nieuwe wijk. In totaal gaat het hier om 750 wo ningen, waarvan 250 hoogbouw en 500 laagbouw. Zoals bekend zijn de woningen voor de ver koop bestemd. Wat de terras- hoogbouw betreft (zie links on derin bijgaande foto van de ma quette) staat vast, dat de hoog ste delen uit acht woonlagen be staan. De bouw heeft als groot voordeel, buiten het feit dat het beter „oogt", dat elke bewoner voor zijn woning-eenheid een ei- tie. gen platje heeft. Typerend voor Wat het verkeer betreft is bij de prijzen, waaruit misschien wel mag blijken, dat er in de Me renwijk-oost voor ieder wat wils te vinden is. Voor ongeveer 120.000 gulden kan men een bij zonder on-Nederlands aandoen de woning kopen. Het gaat hier om een chalet, dat twee woon eenheden onder een kap heeft. De Bulgaarse afkomst van inge nieur Ganev zal zeker niet vreemd zijn aan deze construc- deze wijze van bouwen voorts, dat de verschillende een heden sterk afwijken qua groot te. Hoe hoger men op het terras zit, hoe kleiner en goedkoper de woning. Ingenieur Ganev heeft in het tota le bestek van dit deel van de Merenwijk acht woningtypes ge bruikt. Dat gaat van de norma le eengezinswc- '-g tot fraaie losstaande huize*1 De goedkoop ste zullen rond d«. zeventig mille gaan kosten Ier ijl de duurste een prijs en --.derhalve ton zullen moeien maken. Daartusr senin ligt nog een aantal andere indeling van de wijk zeer duide lijk rekening gehouden met de veiligheid. De straten zijn zo kort en kronkelig, dat de be stuurder van een auto nauwe lijks de kans zal krijgen om in de derde versnelling te rijden. Voor de rest zijn er talloze voet gangers- en rijwielpaden gepro jecteerd en is de hele wijk door kruist met „waterwegen". Een andere nouveauteit is, dat de kopers van de huizen zelf mo gen bepalen of er al dan niet een parkeerhaven 1 de Merenwijk-oost. Links onderin is duidelijk de ter tas-hoogbouw te kelig zijn gehouden om de automobilisten niet op snelheid te laten komen. plaats daarvoor bij zijn huis wil De heer Oosterman, commissielid, hebben, hoeft hij dan ook min- verklaarde een beetje huiverig der te betalen. Verder zullen op te zijn, dat de wijk ietwat verschillende plaatsen in de „clean" zou worden doordat ning komt. Indien iembnd geen -4 wijk kleine parkeerstroken wor- >toch wel duidelijk te merken auto heeft en dus ook geen den aangelegd voor bezoekers. was volgens hem, dat hier maar één ingenieur aan het werk was geweest. Hij zei, dat met het oog hierop de materiaalkeuze van groot belang is. In april zal dus worden begonnen met het werk in het oostelijk deel van de Leidse Merenwijk. Het is noodzakelijk, dat op zeer korte termijn met deze bouw begon nen wordt daar het grondrente- verlies per maand 650.000 gul- <ftn kost. lukte inbraak in een meubel zaak. n uitgedraaid op een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee weken, doch de Offi cier van Justitie gaf te kennen, daarmee niet door te willen gaan. en vorderde nu twee we ken gevangenisstraf. Dat valt u zeker geweldig mee", veronderstelde de politierechter en daarop konden verdachten bevestigend antwoorden. "Het had me niet verwonderd, wan neer er twee maanden gevange nisstraf uit was gekomen." zei de rechter, die echter niet hoger wilde gaan dan de eis en de twee weken gevangenisstraf op legde. waarbij de twee weken voorwaardeljk nog boven het hoofd van verdachten blijven hangen. Briefkaarten actie in Leiden LEIDEN Het comité „Van mens tot mens" afdeling Leiden organiseert binnenkort een huis-aan-huis actie. Leden van het comité zullen langs de deu ren gaan om briefkaarten af te geven, die de bewoners naar Amerikaanse burgers kunnen sturen. In vele steden van Nederland is de actie al van start gegaan. Honderdduizenden mensen heb ben al met dc actie mee ge daan. Belangstellenden die een deel van hun vrije tijd .willen besteden aan het verspreiden van de kaarten kunnen zich op geven bij P. Westbroek, Kager- singel 23 in Sassenheim tel 02522 10859 Schoolopeming in Opaalstraat LEIDEN— Het tweede gebouw van de lagere school aan de Opaalstraat, hoek Agaatlaan. in Leiden wordt vrijdagmiddag aanstaande om 16.00 uur ge opend. Wethouder J. Duijver man zal de officiële opening verrichten. Het gebouw zal het einde van het schooljaar 1972/73 worden gebruikt als dependanc van dc Jan Ligthartschool, waarna het een zelfstandige school zal worden. Veurseweg wordt verder verbeterd VOORSCHOTEN Binnenkort zal een aanvang worden ge maakt met de verdere recon structie van de Veurseweg. Het betreft de uitvoering van fase 6. Hiervoor zal het verkeer tijde lijk over één weghelft geleld worden. Het verkeer wordt langs het opge broken stuk. ongeveer 150 me ter, door middel van een stop lichtinstallatie geregeld. Voor al in de spitsuren zal dan met enige vertraging rekening moe ten worden gehouden. Protest vergadering van „De Eendracht" LEIDEN Donderdagavond houdt de bond van woningzoe kenden een protcstvcrgudering tegen de huurharnionlsatic voor de leden van woningbouwvereni ging „De Eendracht" in het clubhuls De Zevensprong aan de Bernhardkade, aanvang 20 uur. Als sprekers zullen optreden de gemeenteraadsleden Waal (PvdA), Amptmeler (PSP), Vun der Hoeven (CPN) en een afge vaardigde van D'66. Ook de voorzitter van het bestuur van de landelijke bond voor woning zoekenden, de heer Van Some ren zal aanwezig zijn. OEGSTGEEST Het aantal mis drijven in Oegstgeest Is het af gelopen jaar minder geweest dan vorig jaar. De Oegstgeester politie heeft overigens in 1972 toch wel de handen vol gehad aan inbraken, ongelukken e.d. zo blijkt uit het jaaroverzicht van hot Oegstgeester korps. Ruim 37 keer werd 'n winkeldief stal gepleegd. Meestal betrof het winkelende vrouwen. Driemaal werd op straat iemand beroofd. In /otaal werden 36 bromfietsen en'-niet minder dan 122 fietsen gestolen. Het merendeel daar van is niet meer boven water gekomen. Vooral het zwembad blijkt -een ideale plaats voor zwijntjesjagers te zijn. Voor het schenden van de openbare eer baarheid werden vier personen aangehouden. Ook het verkeer vroeg veel aandacht. In totaal werden 365 aanri'rlingen behan deld. Tengevolge h ervan kwa men 2 personen het leven en werden 76 ernstig gewond. De maximumsnelheid werd &34 maal overtreden.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3