GEORGE KNOBEL IS 'N TRAINER DIE VEEL DURFT POST BALT VUISTEN TEGEN SLENTERAARS „Spelers hoeven niet meer terug te komen Renners kwamen maar wielerbaan was er nog niet HONKBALCOACH URBANUS: I MrOENSDAG 10 JANUARI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 13 LAGOS De 150 Afrikaanse sportjournalisten bij de Afri kaanse spelen in Lagos (Nige ria) overwegen in staking te gaan. Om onbekende redenen worden zij door de organisato ren niet voorzien van inlichtin gen over en van de complete uitslagen van de diverse takken van sport. De Unie van Afrikaanse sport- j journalisten heeft nu „gezien de I onverschilligheid en minachting Sldster Proll 20ste succes van Münchejn PFRONTEN Annemarie Proell heeft dinsdag door de afdeling te winnen van de internationale skiw^dstrijden in Pfronten haar 20e zege behaald in een wed strijd tellend voor de wereldbe ker. De Oostenrijkse had voor de 2022 meter lange piste 1 min 17,32 sec nodig. De tweede en derde plaats waren voor haar landge noten Monika Kaserer (1.18.68) en Irmgard Lukasser (1.18.89). Annemarie Proell, wereldkam pioene Alpine combinatie, voert het klassement van de wereld beker aan met 100 punten.. De tweede plaats is voor de Fran- $aise Patricia Emonet met 51 punten en de derde voor Monika Kaserer met 48 punten. Fair playcup voor publiek RUHPOLDING De Westduitse federatie van sportjournalisten heeft de Fair Plav-trofee voor het jaar 1972 toegekend aan de toeschouwers bij de Olympische Spelen van München. De Zwitserse atlete Meta Ante- nen, die de prijs in 1971 ont ving, heeft dinsdag in de Beier se wintersportplaats Ruhpolding de trofee overhandigd aan Georg Kronawitter, de burge meester van München. Niet 1 maar 2 Van onze zwemmedewerker DEN HAAG Kari Ran (ZIAN/Vitesse) heeft zondag tij- dens zwemwedstrijden in de Mauritskade toch twee kringre cords verbeterd. Haar tijd van 1.18.1 op de 100 me ter rugslag meisjes onder 12 jaar Ij een verbetering van het record van Woudi de Ruiter (Die Ha<»he), dat op 1.18.3 ston<* CtZi. recordtijd was op de rn'angs gerubliceerde lijsten foutief op 1.16.1 gesteld van de organisatie ten opzichte van de buitenlandse journalis ten", besloten de Nigeriaanse organisatoren een termijn te stellen van 24 uur, waarin alle problemen moeten worden opge lost. Zo niet, dan zal een verga dering van sportjournalisten in Lagos maatregelen nemen, het geen wel eens een staking van nieuwsverbreiding zou kunnen betekenen. De journalisten zijn niet de eni gen in Lagos, die kwaad zijn. De organisatoren van de wieler wedstrijden hadden een fout ge maakt met de inschrijvingsfor mulieren. Bij de 100 kilometer ploegentijdrit op de weg had men de twee nullen achter de een vergeten. Het eiland Mauri- tius had dan ook twee baanren ners, specialisten op het onder deel een kilometer tijdrijden, naar Lagos afgevaardigd. In Lagos ontdekten deze coureurs dat de Nigeriaanse hoofdstad niet eens een wielerbaan heeft. Zij ontstaken in hevige woede, maar uiteraard tevergeefs. De twee Mauritiërs hebben nu maar besloten deel te nemen aan de individuele wegwedstrijd (170 km) om niet alle kosten voor niets te doen zijn. Willi Daume, vice-voorzitter van het internationaal Olympisch co mité, heeft de opening van de Afrikaanse spelen met gemeng de gevoelens gadegeslagen. Toen hij bij de ingang van het Su- ru-Lerestadion geen kaart kon tonen, werd hem door soldaten en officieren de toegang gewei gerd. Daume moest onverrrich- terzake naar zijn hotel terug, waar hij de opening op de tele visie volgde. Zo hoorde hij ook dat de heer Ordia. voorzitter van de hoge Afrikaanse sport raad (CSSA) hem hartelijk vei welkomde als eregast Turnselectie UTRECHT Het afdelingsbe stuur turnsters van de sectie topsport van het KNGV heeft de samenstelling bekend gemaakt van de nieuwe centrale a-ploeg: Ans Smulder-Van Gerwen, Margo Velema, Jeanette van Raven- stijn (allen PSV), Ans Dekker, Ikina Morsch, Joke Kos, Astrid Ranzijn (allen Klimop-Heiloo) Rennie Meester, Anneke Roosen burg (beiden Quick—Huizum); Ineke Willemsen (Donar—Den Haag), Linda Toorop (De Halter Alkmaar), Betty v. Dam (FIT Cothen), Els Dijkstra (DOS Amsterdam), Cora Hoogstrate (Delta Sport—Zierikzee), Fran- ka v. d. Vorst (Vanti—Hel mond), Yvette Dorland (DOH*- Delft). MAASTRICHT George Knobel is een trainer, die durft. Dit is de belangrijkste indruk die de nieuwe AJAX-leider bij zijn huidige werkgever M.V.V. achter laat. Dit kenmerk wordt het beste getypeerd door zijn en tree in Maastricht, ruim vier jaar geleden. Het eerste wat hij toen deed was namelijk het vastspijkeren van een houten bordje op de kleedkamer van De Geusselt met de veelzeggende tekst: "1969 is het jaar dat M.V.V. niet degradeert". Het Limburgse voetbalvolk keek na zoveel lef voor zich uit alsof het water zag branden. Wat krijgen we nou, dacht iedereen. Is deze onbekende Knobel een praatjesmaker? de belofte als een soort relikwie Zijn confrontatie met bestaande is je gaande gekoesterd in de kantine van het stadion De Geusselt. Want George Knobel was geen lef schopper. Integendeel zijn belof te kwam uit. En meer dan dat zelfs. Hij maakte van M.V.V. wat niemand gedacht had dat er van te maken was: een sub top-ploeg. Zonder dure investe ringen en zonder veel ophef. Gewoon volgens het principe: Laat me maar mijn gang gaan. Ik haal er uit wat er in zit. Ajax dat in Rinus Michels ook altijd een man heeft gehad die zocht wat hij nodig had, heeft daar om in George Knobel de opvol ger van de Roemeen Stefan Ko- vacs herkend. Zijn contract heeft een duur van twee jaar. invloeden en sentimenten bij M.V.V. heeft hem vaak in een conflictsituatie gebracht. Maar steeds laveerde hij zich door alle moeilijkheden heen. Naast problemen met spelers kreeg hij het ook aan de stok met de Maastrichtse manager Dreimul- ler. In een interview met een sportblad praatte hij op een ge- Koersen in Hilversum irnverljen luider. Bablcheprij* 2040 m.: 1. Kos Ro/on- hout (J. Obermeljer) 3.00.1 1.39.2 2. Koek Buitenzorg3. Jacktiil Hnn.v- ver. Wlnn. 11.70 pl. 2.60 1.70 l.SO kopp. ll.SO. ReacleprU* 2440 m.1. John You Kid (C HcttellnK) 3.40.3 1.30.3: 2. J "P Polsbroek; 3. Jersey Rodney. Wlnn. 7.- pl. 1.90 2.70 4.60 kopp. 9.-. BarooiprU» 2000 m.: 1 Klnartje (H. 2.50.8 1.25.4 2. John Spencer: Harro Bond; 3. Ivoormeeuw S Wlnn 1,90 pl. 1.60 2.10 7,50 kopp S.40. •rbornsprijs 2oon m Val da Vrtd (M. Vercav) 2.42.9 1.21.5: 2. Hn/le- ton B.: 3. French Mac. Wlnn. 4.40 pl. 2,30 2.40 1,40 kopp. 13.70 trio 257,30. jrlJ* (2e nfd.) 2000 m.: I Jnrrt itprUs 2040 m 1 Idoiil Hartman) 2.51.9 1.24.3; 2 lamlla3. Geisha I i..uhle V pl. 1.80 3.30 2,50 kopp. Boonen) 3.2S.8 1.25.6: 2 lm Hanover; 3. Ido Roodnoot. V 3,20 pl. 1.20 1.10 1.40 k-.pp 5.90. muierend effect duidelijk opge trokken waren. Zo kon het ge beuren. dat de Pool Szefer, een speler die M.V.V. liever wilde behouden, toch vertrok, omdat zijn eisen buitensporig hoog ren. Knobel prefereerde toen collectieve eensgezindheid bo ven een kwaliteitsverbetering. Toen Kovacs na het kerstreces Roemenië liet weten het con- Respect voorbij en zei: "Met die niet samen te werken. Hij gaat er uit of anders ik". Bij M.V.V. brak terstond paniek uit. Paleis revolutie, dacht iedereen. Maar de bewondering voor de kwali teiten van Knobel won het ten slotte weer van de emotionali teit. Knobel bleef. Dreimuller vertrok. tract met AJAX niet te kunnen verlengen, heeft het bestuur van de Amsterdamse club op 30 de cember j.l. contact opgenomen met Knobel, wiens verbintenis met M.V.V. eind van dit seizoen afloopt. Overeenstemming was snel bereikt. "Deze benoeming is voor mij een geweldige pro motie", beredeneerde de 10 de cember 1922 geboren Roosenda ler, die zijn trainersloopbaan bij Baronie begon. „Ajax is een van de ploegen die ik altijd het liefst heb willen trainen". De hartewens van Knobel bleek zo- Topsalarissen doende krachtiger te zijn dan het verlangen van erkende trai nersgrootmachten, tot wie onder anderen ook de ex-Manchester oefenmeester O'Farrel behoor de, die een sollicitatieformulier naar AJAX opstuurden. Voor Knobel is deze wetenschap een formidabel succes geven moment zelfs zijn^mond ondertussen liet George Knobel u.. j.„ •- zich niet onbetuigd in de scou ting sector. Zijn apparaat kwam vele talenten op het spoor die pasten in zijn schema. Lacroix en Colombain zijn enkele van de nieuwelingen die voor bijna geen geld 'n bezoek aan De Geus selt brachten en er nog steeds plezier aan beleven. Dit gedrag heeft Knobel tot de overtuiging gebracht dat de tijd van dure aankopen en schulden maken van de verenigingen voorbij is. Al bewaart hij aan één aankoop in 't bijzonder veel prettige her inneringen. De aankoop van melijk van Co Prins. "Van hem heb ik ontzettend veel geleerd, van zijn geslepenheid als full prof bijvoorbeeld en ook van zijn aangeboren vakkennis. Co is voor mij en ook voor het elf tal de man geweest die de laat ste jaren het meeste heeft bete kend". Hoewel M.V.V. ondanks het aflo pen van Knobel's contract nog een optie van drie jaar had, heeft het uit dank voor bewezen diensten de promotie van de Brabander niet in de weg willen staan. Zijn waarde voor het Limburgse voetbal staat op het bordje in de kantine van de Geusselt duidelijk genoeg om schreven. HANS DE BRUYN Het respect voor de doortastende Brabander die ook bij R.B.C. speelde, was gebaseerd op zijn begrip voor de situatie. Nooit liet hij 'n klacht horen over zijn geringe aankoopraogelijkheden. "Dat wist ik toen ik bij M.V.V. ging werken", herhaalde hij steeds. Hij denkt en dacht met het arme „us M.V.V. ke" mee. Maar ook voor deze moeilijk heid vond hij uiteindelijk een aanvaardbare oplossing aanvankelijk sterren zoals Mraz en Prins werden uitgetrokken, ver dwenen zeer geleidelijk van de Maastrichtse loonlijst. Een meer gespreide en gelijkmatige honorering kreeg de voorkeur. Dat kwam de homogeniteit van het elftal duidelijk ten goede. Vooral ook, omdat de premies die beschikbaar kwamen als sti- Succes Haast net zo'n groot succes als waaraan hij eigenlijk alles te danken heeft. Zijn werk bij M.V.V. Net zoals clubs uit ande re delen van ons land had M.V.V. heel lang last van een zeker minderwaardigheidscom plex. George Knobel is de chi rurg geweest die daarin vooral het mes heeft gezet. Hij maakte van Willy Brokamp een interna tional en maakte van Jo Bonfre- re een nationale toppen. Daarnaast liet hij het complete elftal een facelift ondergaan, zo danig zelfs dat Maastricht na korte tijd reeds begreep dat er onder leiding van Knobel een nieuw, jong M.V.V. aan het ont staan was. Zijn herinnering aan die tijd waarin interne vetes en ontevreden spelers de sfeer ver troebelden, luidde: „Toen ik kwam was de gemiddelde leef tijd 31 jaar. Er was veel routine in het elftal maar er waren ook veel complexen.. Men had vaak vooral de laatste jaren tegen degradatie moeten vechten en dat alles wreekte zich iedere zondag opnieuw". Geleidelijk aan, na een periode van opbouw van bijna vier jaar is die erfe nis verdwenen. Knobel is als de René Pijnen ziet Peter Post als één van de coureurs, die aan Eddy Merckx de vedette van Rotterdam tegenspel moet bieden. Van onze sportredactie. AMSTERDAM In het vaak turbulente honkbalwereld je is weer eens een rel ont staan. Niet minder dan ze ven spelers van Raak Ni- cols trokken zich terug uit de selectie na het toernooi om het Europese kam pioenschap in Haarlem. Charles Urbanus betwijfelt of de door de zeven spelers opgegeven reden voor het bedanken de enige is. Eer der gelooft hij dat het de kapstok is waaraan Boude- wijn en Robert Maat, Jan Dik Leurs, Harry van der Vaart, Arnout Blom en Ton de Jager hun besluit heb ben opgehangen. „Ik heb op dit moment", vertelde Urbanus gistermiddag. „nog niet de specifieke reden ge hoord. Het is mogelijk dat andc- Q^arles Urbanus kan niet treuren re factoren een rol hebben ge speeld. De kwestie van dat vrije weekeinde speelde al geruime tijd. De terugtrekking van de spelers komt voor mij dan ook niet als een levensgrote verras sing Nadat hij in het verleden op aandrang van een aantal spe lers was afgetreden als coach na het échec in Columbia was hij na deze voor hem bijzonder grote teleurstelling onlangs be reid om weer de begeleiding van het Nederlandse team op zich te nemen tot het toernooi Europese kampioen- geveerd. Dat kan dan versneld gebeuren". Niet bang Charles Urbani de konsekwenties die het uittre den van de „zeven" met zich mee brengt. „Ik geloof niet", zegt bij, „dat Frascr nu zal be danken voor het coachschap. Hij is een enorme vechter die het als een uitdaging zal zien om met een jong team aan het Europese kampioenschap te be ginnen. schap in Haarlem. Daarna zou Het ds natuurlijk duidelijk dat een Ron Fras?r de coaching op zich nemen. Het zou een voor de hand liggende reactie van de Amerikaan zijn als hi'j voor de eer bedankt als hij hoort dat ze ven steunpilaren uit de selectie zijn weggevallen. „De betrok ken zeven spelers waren inder daad steunpilaren", meent Ur banus. „Althans tot dit moment. Maar dat hoeft niet altijd zo te blijven. Er zou toch eens een verjonging moeten worden door brok routine is weggevallen, Maar het talent is in voldoende mate aanwezig. Daarom ben ik er helemaal niet bang voor dat het Nederlands team in Haar lem zal teleurstellen. Het heeft er al jaren ingezeten dat Italië ons zou voorbijstreven. Het heeft me eigenlijk steeds ver baasd dat Nederland toch nog Europees kampioen werd. Italië heeft do laatste jaren aan kracht gewonnen. Er is daar meer geld beschikbaar dan hier. Daardoor zijn de mogelijkheden aanzienlijk groter. Die Italianen zijn bijvoorbeeld bij het laatste wereldkampioenschap niet min der dan acht weken van te voren a| naar Nicaragua gegaan om te acclimatiseren. Zo iets zou voor ons volsla gen onmogelijk zijn. Het lag dus toch al in de lijn van de ver wachtingen dat Italië op een ge geven moment de hegemonie van ons zou overnemen. Maar ik til er niet zo zwaar aan. We zijn met onze jeugd op de goede weg. Binnen twee jaar zijn we weer op het niveau dat we Ita lië als gelijke kunnen tegemoet treden". Onbegrijpelijk Toch betreurt Urbanus het ver trek van de zeven Haarlem mers. „Ik vind het onbegrijpe lijk. Als je tophonkbal speelt moet je het hele seizoen be schikbaar zijn. Dan moet Je niet om een vrij weekendje gaan vragen. Als je weet dai ir dMff> mee het Europees kampioen schap laat schieten, geelt dat weinig blijk van een prolesslo- nele instelling. En dat is iets waarmee de spelers zo graag schermen. Aan de ene kant h?bben ze een sponsor van 8.000 gulden en kunnen met dat bedrag een hoop doen. Voor zo'n bedrag mag je een beetje karakter ver wachten. Maar ze willen toch een weekende vrij om op va kantie te gaan. Dat valt niet te combineren. Dat is eten van twee walletjes". Voor Charles Urbanus is de stap van de zeven honkballers van Raak Nicols definitief. Hij ver trekt over enige weken naar de Verenigde Staten voor een trai- ningstrip met de resterende le den van de selectie. „De acht tien overgebleven spelers zijn voldoende", zegt hij. „Ik geloof niet dat er nog anderen zullen worden uitgenodigd. Ik hoef die spelers van Nicols niet meer te rug. We zullen het met de rest doen". FRANK WERKMAN. ROTTERDAM Het sportpaleis AHOY geeft Rotterdam nog één kans om zijn wie- lerzesdaagse te behouden. Daarvoor moe ten dan wel tenminste 28.500 betalende be zoekers van 18 tot en met 23 januari de tri bunes bevolken. Zijn het er beduidend min der dan is het vrijwel zeker dat de zes daagse uit Nederland zal verdwijnen. „Groningen", de enige andere zesdaagse in Nederland, stond vorig jaar voor 100.000 gulden in de rode cijfers en zal daarom niet meer worden gehouden. „Zo erg was het bij ons niet", aldus Harry Hofmeester, directeur van AHOY. „Wij hadden in 1972 een nadelig saldo van enkele tienduizenden guldens. Maar ook zo'n ver lies kunnen we ons niet nog eens permitte ren". Ahow, dat wil zeggen de gemeente Rotter dam, reikt de Rotterdammers overigens wel de helpende hand. Men heeft alles op alles gezet om een goede show te kunnen bieden. Vorig jaar rammelde de Rotter damse zesdaagse. Peter Post, de oud-zes- daagsekeizer, die na zijn val in 1972 in Rotterdam stopte als renner, werd aange trokken als wedstrijdleider om orde op za ken te stellen. Een van zijn eerste daden was de zesdaagseformule herzien. Hij be paalde dat er alleen nog 's avonds zal wor den gereden. „In de middag kwam er toch geen hond kijken. Nu laat ik de coureurs van acht tot twee uur rijden, maar dat wil nog niet zeggen dat ze het gemakkelijker zullen krijgen. Ik verwacht var, iedere ren ner een inzet van honderd procent. Tegen „slenteraars" zal ik optreden met Ijzeren vuist." Peter Post, die zich zelf immer een stalen tucht oplegde, heeft er anderzijds zelf voor gezorgd dat het voor zijn artiesten de moeite waard zal zijn om zich leeg te fiet sen. „Deze zesdaagse heeft de vetste pre- miepot aller tijden. Naast hun gages kun nen de renners zo'n kleine honderdduizend gulden verdelen. Dat is uniek. Ik heb dat in mijn carrière nooit meegemaakt. Al thans niet in werkelijkheid. Op papier in casseerde ik inderdaad geweldige bedra gen, maar als er werd afgerekend was hel heus heel wat minder. Hi«r is elke cent premie ook werkelijk aanwezig. Dit danken wij uiteraard aan de talloze sponsors. Zo veel waren er, dat we zelfs sommige fir ma's hebben moeten weigeren." Accent Hieruit blijkt al dat de wedstrijdleider het accent in deze zesdaagse zal leggen op het gebeuren op de baan. Bij Post staat niet, zoals bij veel baandirecteuren, het gezelllg- heidselement voorop. „Er komt wel wat vertier, maar het gaat op de allereerste plaats om de prestaties van de renners. Daarom wilde ik een veld van internatio naal allure van mannen aan wie ik iets Zo'n man is Eddy Merckx, het dure Belgi sche fenomeen. „Ik heb hem inderdaad veel moeten betalen, maar ik zeg het voor de duizendste maal hij is het waard. Met Merckx verwacht Ik duizenden toeschouwers meer." Post is niet bang dat Merckx met koppelgenoot Patrick Sercu te sterk zal blijken en dus de spanning uit de strijd zal halen. „Ik breng ook nog ploegen als Pijnen - Duyndam, Gilmore - Janssen en Bugdahl - Alain van Lancker, die zor gen wel voor evenwicht". Nu bijna al het voorbereidende werk is ge daan blijft er voor Post weinig anders te doen dan zijn vingers gekruist te houden en te hopen dat het publiek hem ondanks alles toch niet in de kou zal laten staan. „Maar mocht dat zo zijn, dan heb ik me niets te verwijten. Programma-technisch wordt dit een van de beste zesdaagsen en voor het publiek een van de goedkoop ste. Het klinkt wel niet zo, bij toegangs prijzen van 12,50 en 15 gulden per avond, maar we blijven gemiddeld ver onder de prijzen van elke andere zesdaagse in Euro pa. Alles bij elkaar genomen moet het toch wel lukken." De twaalf deelnemende koppels zijn: Leijn Loevestijn/Piet de Wit (Ned.), Klaas Balk/Cees Stam (Ned.), Leo Duyndam/ René Pijnen (Ned.), Eddy Merckx/Patrick Sercu (Belg.), Cees Bal/Theo Verschueren (Ned./Belg Graeme Gilmore/Jan Janssen (Austr./Ned.), Albert Fritz/Dieter Kemper (W.-Dld.). Klaus Bugdahl/Alain van 1 anc ker (W.-Dld./Fr.), Rik van Linden/Julien Stevens (Belg.), Harry van Leeuwen/Tim Mountford (Ned./VS), Ferdinand Bracke/ Gerben Karstens (Belg./Ned.) en Enzio Cardi/Giorgio Borbiato (It.).

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13