situatie ■in Nederland Opgekropte onvrede moest er 'n keer uit nam ^Willem ~v. Otterloo afscheid van zijn Residentie Orkest Mgr. Bluyssen: J KORTE METTEN KERK EN WERELD BTW-strop voor Britse kerken Kleurig muziekboeket bij dirigent Fournet Uitvinders- salon naar Genève J jpENSDAG 10 JANUARI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 11 Uitgewezen pater V. d. Hurk bezorgd V Het feit, dat sommige Neder- 3 landse kranten na terugkeer van mgr. Bluyssen van Den Bosch hadden gemeld, dat de eerste twee delen van de O.M.O.-katechesecursus door Rome zouden zijn „goedge keurd" is voor kardinaal Wright prefect van de Romein- Ése congregatie voor de geeste lijkheid aanleiding geweest om telefonisch mgr. Bluyssen er op te wijzen, dat de term „goedkeuring" ten onrechte is gebruikt. Het secretariaat van het bis dom heeft daarover een spe ciale verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat de congregaties voor de geestelij ken en voor de geloofsleer geen goedkeuring hebben uit gesproken over de eerste twee delen van de cursus. „Dat kon ook niet worden ver wacht en het is evenmin ge- Met een herdruk van het H pamflet „Voorbehoedmidde- N len" hééft de totale oplage van de GG-pamfietten, die worden y uitgegeven door de protestant- vraagd. Wel is men samen tot de conclusie gekomen, dat voor de genomen besluiten en de gemaakte afspraken de pro blemen, die rond de katechese- cursus waren ontstaan, in prin cipe zijn opgelost". Deze week houden de veertig katecheten, die de delen drie en vier doceerden een werk week om samen de stof te her schrijven, zodat zij dit trimes ter weer verder kunnen. Niet bevredigend In een uitvoerig interview in het bisdomblad van Den Bosch heeft mgr. Bluyssen uitgebreid verslag gedaan van zijn be zoek aan Rome. Daarin zegt hij onder meer, dat kardinaal Seper in een prettig onderhoud een volmondig ja ten antwoord had gegeven op de vraag of hij se stichting voor verantwoorde gezinsvorming, de 500.000 exemplaren overschreden. Bij na vier jaar geleden werd de serie GG-(geestelijke gezond- heidszorg)pamfletten met de uitgave van het nu voor de tiende maal herdrukte pamflet gestart. Dezer dagen heeft een groep christenen een communi qué gepubliceerd, waarin begreep waarom de geschiede nis zo lang had geduurd. „Want we hebben er in feite ruim een jaar mee gewor steld". Mgr. Bluyssen noemde de oplossing eigenlijk voor nie mand bevredigend, maar meende, dat het van de andere kant toch de enig juiste oplos sing was. Met kardinaal Garonne had de bisschop gesproken over de priesteropleiding. De kardinaal had aangedrongen op een wat duidelijker structuur voor de menselijke, persoonlijke en geestelijke vorming van de studenten. Hij had niet gespro ken in de richting van een con vict of een semenari. „Hij heeft duidelijk in deze onze verantwoordelijkheid erkend en hierop geappelleerd ook. wordt geprotesteerd tegen de sluiting van een kerk in Lissa bon op oudejaarsavond door de politie, omdat men er een vre- deswake wilde houden. De po litie greep in op het ogenblik waarop de gelovigen kennis zouden nemen van de bood schap van de paus over de mo gelijkheid van vrede, aldus de verklaring. Het ingrijpen wordt veroordeeld als een ern stige inbreuk op de onschend- MGR. J. BLUYSSEN Maar zijn gedachten en wen sen lopen niet ver uiteen met die van ons", aldus de bis schop. Mgr. Bluyssen had ook een in formeel gesprek gehad met kardinaal Willebrands die een duidelijk standpunt had la ten horen over open commu nie, waarbij hij had gewezen op het laatste document dat vanuit het Secretariaat voor de Eenheid van de Christenen is gepubliceerd. Daarin was bij voorbeeld voor het geval Rijs wijk geen rechtvaardiging te vinden. Rijswijk Mgr. Bluyssen was ook door de paus ontvangen, die duide lijk bezorgd bleek over de si- baarheid van de kerk in Portu gal. In een vernietigend artikel in het Russische vakbondsblad diostations Voice of America, de BBC, Deutsche Welle en Radio Liberty ervan beschul digd door middel van religieu ze uitzendingen te pogen het socialisme van binnen uit te ondermijnen. „De pogingen zijn vruchteloos, zo zegt het tuatie in Nederland. „Hij 6prak ook duidelijk zijn ver trouwen uit, maar toch weer zo vermengd met zorg dat je zegt: ja, ik wou dat ik hem wat meer vertrouwen kon ge ven. Ik heb hem in ieder geval gevraagd, dat hij veel vertrou wen zou hebben in ons. Dat hij dat gerust kon hebben". „Ik vond het leuk", aldus hogr. Bluyssen, „dat ik hem kon me dedelen de uitslag van de actie „Kom over de brug". Het was toen bekend, dat het bijna zes tig miljoen gulden was en dat is omgerekend in lire, tien mil jard lire, dus een mooi afge rond getal. Hij stond er gewel dig van te kijken. Astronomi sche getallen, zei hij, hoe is het mogelijk"-. blad, omdat zij proberen ideeën te exporteren, die het Sowjet-volk vreemd zijn. Het blad beschuldigt vijftien reli gieuze centra eveneens van het verzorgen van uitzendingen in het Russisch. Hieronder valt ook het Vaticaan. Drie journalisten hebben een prijs gewonnen bij een wedstrijd die was uitgeschre ven ter gelegenheid van het „Ik was ervan op de hoogte dat de geheime politie van mijn nieuwjaarspreek 'n band opname maakte. Ik rekende op een waarschuwing of een berisping van de zijde van de staatspolitie. Dat het zou uit lopen op een uitwijzing heb ik niet vermoed", aldus pater Jan van den Hurk (37) die zoals gisteren gemeld, uit Por tugal is gezet. Bij zijn vérhoor in Porto was pater Van den Hurk toegezegd dat hij nog verhoord zou wor den in Lissabon en dat hij daarna naar Poro terug mocht keren. In Lissabon werd hij echter op het vliegtuig naar Nederland gezet. „De hele pro cedure was eigenlijk een klucht, want alles was al in kannen en kruiken. De tickets lagen al gereed", aldus de pa ter. In Porto werkte hij in een ach terbuurt, verrichtte ziekenbe- De toetreding van Engeland tot de EEG bezorgt de Britse kerken een strop van ruim 15 miljoen gulden vanwege de in voering van de BTW. De Brit se regering heeft tot dusver kerken en weldadigheidsorga nisaties geen vermindering 350-jarig bestaan van de con- Trud (Arbeid) worden de ra- gregatie voor de missies. Er was gevraagd naar de beste reportages over de kerk in de missielanden. De eerste prijs ging naar de Amerikaan Pa trick Riley, redactielid van het Romeinse bureau van N.C. News Service. Hij won een reis naar Z.O.-Afrika. De twee de prijs, een reis naar Afrika, wonnen de Italiaan Svildërco- zoek en had de zorg voor jeugdpastoraat. Zijn activiteit was er op gericht om de men sen tot een bewuste gemeen schap te maken. Tot nu toe had pater Van den Hurk nooit moeilijkheden ge had met de Portugese politie, omdat hij zijn positie en van zijn collega's niet in gevaar wilde brengen. „Maar mijn on vrede heeft zich opgekropt tot ik op een gegeven moment dacht: het moet er een keer uit". Een van de collega's van de pater heeft de hulp ingeroepen van de bisschop van Porto, mgr. Ferreira Gomes, die heeft toegezegd de Portugese autoriteiten te zullen benade ren. Pater Van den Hurk geeft zichzelf weinig kans ooit naar Portugal terug te kunnen ke ren: „Ik heb de politiek aange vallen en dat is een reden om nooit meer het land binnen te mogen". van belasting toegestaan. De Anglikaansc kerk moet de zwaarste tol betalen: ongeveer acht miljoen gulden BTW. De katholieke kerk krijgt een ex tra-rekening gepresenteerd van zo'n slordige 1,4 miljoen gulden. schi (Avvenire) en de Frans man Huber (La Crolx). De bisschop van Rotterdam, dr. A. J. Simonls, heeft aan J. M. Th. Reiber wegens emeri taat eervol ontslag verleend als pastor van de Christus Ko ningparochie te Rotterdam. Tevens werd P. W. M. A. Boussardt benöcmd tot pastor van het Algemeen Psychia trisch Ziekenhuis St. Joris te Delft. Amnestie voor gevangenen in Afrika In verband met de voortgaan de inwilliging van de autono mie voor de Portugese provin cies in Afrika heeft de rege ring in Lissabon bij gelegen heid van de jaarwisseling am nestie verleend aan een aantal politieke gevangenen. Volgens de Lutherse wereldbond in Ge- nève bevinden zich onder de vrijgelatenen ook zevenender tig geestelijken en leden van de presbyriaanse kerk In Mo zambique. Over het lot van nog enkele honderden politieke gevange nen is bij de wereldbond tot op heden niets bekend. In de centraal-Afrikaanse re publiek Gabon is de vroegere vicaris-generaal van Librevilk mgr. Camille Nazi Boe op vrije voeten gesteld. De vica ris was in 1970 tot acht jaar gevangenisstraf veroordeeld vanwege belediging van een lid van de regering. Onzeker is nog het lot van de sinds 1970 gevangen zittende aartschop van Conakry in Gui nee, mgr. Raymond-Mario Tschidimbo. Samen met de uit Duitsland afkomstige ontwikke lingswerker Adolf Marx en een aantal burgers was de bis schop door een volkstribunaal beschuldigd van hoogverraad. Hoewel velen hoopten dat de jaarwisseling ook voor deze groep amnestie zou brengen, is dat tot op heden niet gebeurd. een waarlijk overweldigen de belangstelling heeft gister avond Willem van Otterloo we- igens het bereiken van de „pen- ■sioengerechtigde leeftijd" in het ^BMederlands Congresgebouw af- |9scheid genomen als vast diri- Cflgent van Het Residentie-Orkest. Hij deed dit met hetzelfde werk' als waarmede hij in 1949 zijn 'loopbaan te 's-Gravenhage be- Ëon: de Zevende Symfonie in E root van Anton Bruckner. Dat 'erd, zowel voor de normale concertbezoekers als voor de oorrechten, die hun hart aan van de Meester van iankt Florian verpand hebben, 'ederom een bijzondere beleve- is. Want ook nu werd de hoar ier getroffen door een artistieke laad, geboren uit de combinatie scherpe intuïtie en een icherpe intelligentie. volle Prins Willem-Alexan- (derzaal, waarin'zich ook Konin- Juliana, in gezelschap van Ide Commissaris der Koningin in jZuid-Holland, Mr. M. Vrolijk, Burgemeester Mr. V. G. M. Ma- frijnen en de Voorzitter Stichting Residentia-Okest L. Brouwer, •evond, heeft met jintense aan- fdacht het boeiend verloop van Ideze muzikale verrichtingen ge volgd. [aarop de officiële huldiging volgde. Als eerste nam de Mi nister van Cultuur. Recreatie en Maatschappelijk Werk. Mr. P. ■Engels het woord. Hij memo- ■reerde het begin van Van Otter- ■loo's artistieke loopbaan als cel- Hist in het Utrechts Stedelijk Or- jkest, ongeveer dezelfde periode, «at een toeval, ziekte van Wil lem Mengelberg, hem plotseling ■voor het Concertgebouworkest plaatste met een allergelukkigst gevolg. Sindsdien zijn zijn acti viteiten bijzonder zegenrijk ge weest: niet slechts voor jUtrecht, niet slechts voor 's- Gravenhage, doch voor het ge- Jhele Nederlandse muziekleven, ieden. waarom het hem bijzonder ■verheugde mede te kunnen de-1 ffllen, dat het Hare Majesteit de j ■Koningin behaagd had hem te ■benoemen tot Ridder in de Orde 1 Hvan de Nederlandse Leeuw, ■a de Minister sprak Burgemees- f ter Marijnen. Als eerste kon hij hem met deze onderscheiding feliciteren Bijzonder veel h«eft u voor de I ;stad gedaan, u heeft een orkest jgekweekt, dat zich met de beste j ensembles in de wereld kan me ten". Immers veel heeft u bereikt, doch één verlangen werd niet Ongetwijfeld was Van Otterloo ge- bevredigd: het bezit gen huis voor het orkest. Een verlangen, dat ook het onze is". Als blijk van hoge waardering lukkig met het geschenk, hem door zijn musici geoffreerd: een facsimile-partituur van Stravins ky's „Sacre du Printemps". bood hij Willem van Otterloo de Zeer getroffen toonde Van Otter penning van bijzondere verdien ste van de Gemeente 's-Graven- hage in zilvei aan, onderschei ding, welke hij vergezeld deed gaan van een geschenk, een „kniestuk" van de dirigent, ge maakt door de beeldhouwer Dirk Bus: cadeau van een 65-ja- rlge voor een 65-jarige. Zeer sympathiek klonken de woorden van Voorzitter L. Brouwer, die de leider dankte voor al de prestaties in meer dan 1800 con certen geleverd Jolle de Wit voerde het woord namens zijn cóllega's-orkestleden: „Van een orkest op provinciaal niveau heeft u een ensemble van nationale betekenis weten te maken". loo zich in zijn dankwoord door de aanwezigheid van de Konin gin en de door haar aan hem verleende onderscheiding. Als man enet een veertigjarige er varing waarschuwde hij er Mi nister Engels voor maatregelen te treffen, die de met zoveel zorg gekweekte orkestapparaten onberekenbare schade zouden kunnen toebrengen. En hij besloot dit gedeelte van zijn betoog met een protest te gen de ongelijke financiële waardering der orkesten. Bij zonder sympathiek waren zijn dankwoorden aan Burgemeester Marijnen en de heren L. Brou wer en Jolle de Wit. Nee, een „dooie boel" zal niemand het concert dat het Rotterdams Philharmonisch dinsdag maakte (het wordt vandaag en morgen in de Doelen herhaald onmo gelijk hebben kunnen noemen. Het was een kleurig muziekboe ket, waarvoor vooral Berlioz, De Falla en Bartok de bloemen geleverd hadden. Berlioz deed wit met zijn super- romantische „Harold en Italië" symfonie De Falla met zijn vuurwerk-danssuite uit „EI sombrero de tres picos" er Bar tok in zijn ritmisch alzijdige eerste pianoconcert. Berlioz was dan nog zeer toepasselijk inge leid met Mendelssohn's even eens romantische ouverture „Ruy Bias". Niet helemaal ongemotiveerd is de vrees, dat zo'n zeer geva rieerd concert een beetje als een ratjetoe uitvalt. Maar geen vrees daarvoor past bij Jean Fournet ook in zo'n boeket met bonte en zachte kleuren zorgt de dirigent met zijn esprit en verfijnde cultuur ervoor, dat er harmonie is en dat elke com ponist het passende kaarsje krijgt. Mendelssohn klonk levendig; Ber lioz instrumentaal niet helemaal- punt-gaaf maar qua stijl zeer mooi en met heel behoorlijke obligaat-soli van altist Gerrit Oldeman. Maar hoogtepunt werd toch het Bartok-concert, dat geweldige brok ritmiek dat na het eerste deel feitelijk een meesterlijke dialoog van klavier en slagwerk is. Andor Foldes, met de muziek als geheugensteun op de vleugel, speelde het concert goed: strak in de motorische passages, maar daar tussendoor soepel in de melodieuze brokstukken. Maar mooier nog dan de solo partij klonk de begeleiding, door Fournet overal op de juiste sterkte gehouden en zonder eni ge concessie ten koste van de goede smaak. G.v. L. 1 Voor wat hoort wat. De dirigent kreeg van Hare Majesteit „het Leeuwtje" en hij bood haar t i het Residentie-Orkest onder zijn directie aan Toneelvereniging Visie heeft van het Anjerfonds te Den Haag subsidie ontvangen om een band recorder aan te schaffen. Diertekeningen van Johanna Bot- tema en schilderijen van Poek Burman zijn van 13 januari tot 1 februari te bezichtigen in Kunsthandel Liernur te Den Haag. Delftse Comedie speelt Elckerlyc Delft De Delftse Comedie. een theaterstichting, wil de Elcker lyc in haar repertoire opnemen. Jarenlang is het middeleeuwse spel door beroepsac'.eurs in Delft respee'd tijdens het Hol land festival. Acn die traditie kwam een einde omdat de pu blieke belangstelling minder werd en de kosten sterk stegen. I Bij de Delftse Comedie zijn 300 j inwoners uit Delft in hun vrije tijd met vele vorme nvan thea. I ter bezig. Men wil, uitgaande van de oorspronkelijke tekst, tot een volledige nieuwe opvoering van Elckerlyc komen. Het stuk zal worden geregisseerd door Wim Wielen. De première is eind oktober. Kunst en Kunstenaars Schilderijen van Wim Bors wor den geëxposeerd in Galerie van der Vlist te Leiden van 13 tm. 31 januari. De cabaretier Ro bert Kreis zal deze expositie openen. .rge Lerminier, Frans toneel criticus spreekt op vrijdag 19 januari in het Nederlands Con gresgebouw over „Oü va le Théatre. Deze voordracht staat onder auspiciën van de Alliance Frangaise en het Genootschap Nederland-Frankrijk. Picasso taboe in Brazilië Brasilia (AP) De Braziliaanse minister van justitie Alfredo Buzaid heeft de verkoop in Bra zilië verboden van een erotische plaat van de Spaanse kunste naar Pablo Picasso. Hij acht de plaat in strijd met de zeden en goede beginselen van het Brazl-. liaanse gezin. die sinds 1969 in Brazilië wor den verkocht, een belediging van een kunstwerk genoemd. De afdrukken werden verkocht tegen een prijs van 50 cruzeiro (plm. 35,-). Zij werden afgele verd in gesloten enveloppes. Tot dusverre zijn 50.000 drukken in Brazilië verkocht. De Braziliaanse politie is begon- ncn de plaat bij krantenkiosken en boekhandels in beslag te ne- 'Ytien. In Rio de Janeiro wordt het verbod van Picasso's platen, 4et Keldertheater Arce Gent speelt op zondag 21 januari het Haagse HOT-thcater met „Anna Lusa" van David Mowat. Ge deelten van dit spel werden ge filmd door de Franse televisie. j Deel II van „The Family" het to- neelfeu.llcton van Lodewijk de Boer gaat op woensdag 17 ja nuari in première in het HOT- tfceater te Den Haag. De Boer regisseert het stuk zelf. BRUSSEL (ANP) De befaam de Brusselse uitvinderssalon die reeds 21 jaar achtereen in het vroege voorjaar in Brussel werd gehouden en waar ied r jaar de meest ingenieuze maar ook dc wordoriijkste zaken vinden warer. gaa' uit Brussel verdwij nen. De Belgische „syndicale ka mer voor bescherm.ng van de uitvinders" heeft besloten „het salon" samen te smelten met de vorig jaar voor het eerst in Ge nève gehouden salon voor, uit- 'vlndingen en nieuwe technieken.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11