Rusland staat opnieuw voor graancrisis DPR benadrukt eigenheid buitenlandse werknemers Europees luchtvervoer te kostbaar NOTA NAAR ACHTERBAN Militairen aan hoofd defensie voorlichting ip Personeel Verolme boos over terug betaling: |Griep in «Rusland IRA-leider in Dublin gearresteerd Reorganisatie bepleit Vondeling trad niet op als Kamer voorzitter Belgische snelweg niet in orde Mintoff mag meer gjeld Weerbericht Aanslag op joods gebouw in Parijs Jules de Corte ivilde Ambassadeur U.S. ontvoeren ^AMBASSADEUR UIT VER. STATEN TERUGROEPEN" blij NA I fSDAG 9 JANUARI 1973 LEIDSE COURANT TERDAM (ANP) Het per- an de Verolm e-werf in lozenburg is volgens een lid an de ondernemingsraad woe- jend over de manier waarop de bestuur van het Rijn- jchelde-Verolme concern de te rugbetaling van de stakings- jorschotten van februari vorig wil verrekenen. „Hiermee ferspeelt de raad van bestuur Ji ernstige mate het vertrouwen j|»an alle betrokkenen", aldus Ten pamflet dat gisteren door kaderleden van de drie indu- itriebonden en unie B. L. H. P. de arbeiders werd uitge beeld. Eerder uitte het perso- fceel van Wilton-Fijenoord zijn jnisnoegen over de regeling. De kaderleden laken ook de wijze, kvaarop de raad van bestuur het personeel van de regeling op de >ogte heeft gebracht. „De in- fcruk wordt gewekt, dat de rege ling is overeengekomen met de lentrale ondernemingsraad. Dat Jis niet juist". Het voorschot [voor alle werknemers bij het Micern, dat vorig jaar tijdens februaristaking werd uitge keerd, beloopt 11 12 miljoen kulden. JOSKOU (AP) In de Sowjet- ten Unie komt op het ogenblik veel griep voor en in Moskou heeft men een aantal noodmaatrege- ennjien moeten treffen. poliklinieken zullen er ook za- terdag open zijn, enige zieken- tei3 huizen zijn tot quarantainege- pt bied verklaard en de hulp van za> artsen, personeel verbonden aan medische faculteiten en centra van onderzoek is ingeroepen. BELFAST (AP) In Dublin is' gisteren Anthony „dutch" Doher- ty gearresteerd, vermoedelijk op verzoek van de Britse autoritei ten. Doherty is een "volksheld" van het Ierse republikeinse !e- ger (IRA). De arrestant die al eens in Noord- I Ierland was gegrepen maar toen uit de gevangenis te Bel- nt fast kon ontsnappen, is na kort in Dublin te zijn verhoord op borgtocht vrijgelaten. Explosie op schip rSl POSADAS (AP) Bij een ont ploffing op een schip op de Ar gentijnse rivier de Parana die ■„J werd gevolgd door brand zijn - gisteren vroeg zestien personen gedood en worden 23 mensen vermist. Twee en twintig men sen konden worden gered. Nog steeds komen foto's binnen van de verwoestingen in Hanoi door de Ameri kaanse bombardementen rond Kerstmis. Hier een op name van het verwoeste stationsgebouw van het civiele vliegveld Gia Lam. Met strakke gezichten heb ben de onderhandelaars bij de vredesconferentie over Vietnam in de Parijse voor stad Gif-sur-Yvette, Kissin ger en Le Due Tho, zich gisteren weer rond de tafel geschaard. Ditmaal was er geen vriendelijke begroeting en er werden geen hoopvolle verwachtingen uitgesproken. De nieuwe onderhandelings ronde zal waarschijnlijk vooral gaan over de toekom stige status van Zuid-Viet- nam. Le Due Tho heeft al laten weten niet akkoord te zullen gaan met „onrede lijke veranderingen" in het basisvedrag van 20 oktober. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Minister De Kos- jj ter van Defensie heeft de aan- j beveling gekregen het voorlich- i tingsapparaat van zijn ministe rie ingrijpend te reorganiseren. Aan het hoofd van de dienst zouden personen moeten komen die als hooggeplaatst militair of oud-militair de nodige ervaring en gezag inbrengen. Ook zouden de vier bestaande voorlichtings diensten tot één organisatie sa mengevoegd moeten worden. Over de defensievoorlichting is een rapport opgesteld door de journalist mr. A. C. A. Dake. Het huidige interne communica tienet binnen de drie krijgs machtonderdelen en met het mi nisterie noemt hij „onderontwik keld". Verbetering is van vitaal belang. Behalve de concentratie zou er een decentralisatie moe ten komen van de bevoegdheid tot „woordvoering" bij de troe pen tot het niveau van brigade commandant of basiscomman dant. Voordelen van concentratie noemt Drake toename van slagvaar digheid, deskundigheid, doelma tigheid en democratische ver antwoording. Met cyaan in vliegtuig NEW YORK (UPI) Een 27-jari- ge Amerikaanse laboratorium technicus is gearresteerd en be schuldigd van poging tot vlieg tuigkaping. Hij zou gepoogd hebben aan boord te stappen van een toestel van de Eastern Airlines met twee flessen van het zeer giftige cyaangas bij zich Rapport Europees parlement: DEN HAAG De Europese luchtlijnen worden veel te on doelmatig beheerd. Als gevolg daarvan zijn vluchten in Europa zo duur, dat men in feite veel beter langere Atlan tische vliegtochten kan maken, aldus de conclusie van de politici L. Noe (Italië) en dr. ir. Oele (Nederland) als le den van het Europees parlement. (Van een onzer verslaggevers) DELFT De pastorale raad van het bisdom Rotterdam heeft gisteravond een gespreksnota aangenomen inzake de problematiek van de buitenlandse werknemers. In die nota zegt de Diocesane Pastorale Raad (DPR) onder meer dat men de gastarbeiders moet helpen zich in dit voor hen vreemde land thuis te voelen en dat men hun een volwaardig menselijk bestaan moeten bieden. De gespreksnota van de DPR, die opgesteld is in overleg met pas tores, die onder buitenlandse ar beiders werken en met mensen die dagelijks met de problema tiek van de gastarbeiders te maken hebben, legt sterk de na druk op de eigenheid van de buitenlanders. Men moet hun naar de mening van de DPR de ruimte geven die eigenheid ge stalte te geven en hun daar naast dezelfde mogelijkheden bieden, die ook de Nederlandse bevolking heeft. De nota zal, voorzien van een brief van de raad, verstuurd worden naar parochie en dekena le raden en naar die mensen aan de basis, die bij de buiten landse werknemers betrokken zijn. De raad beoogt met de nota een plaatselijk beraad op gang te brengen. Dit beraad kan naar de mening van de raad het beste nagaan hoe de mensen zo direct en zo concreet mogelijk kunnen worden gecon fronteerd met de leefsituatie en de problemen van de gastarbei ders en met de vraag, wat men plaatselijk voor hen kan doen. Na kritiek Wiegel DEN HAAG (ANP) Tweede- Kamervoorzitter dr. A. Vonde ling heeft dj leider van de libe rale fractie Wiegel er gisteren op gewezen dat hij op de de monstratiebijeenkomst in Utrecht niet heeft gesproken als kamervoorzitter, „maar als ie mand uit de kring van de poli tieke partijen". Dr. Vondeling reageert hiermee op de beschuldiging van de heer Wiegel dat „het optreden niet in overeenstemming was met een juiste vervulling van de taak van kamervoorzitter", aldus een brief van de liberale fractie. Dr. Vondeling zegt in zijn brief, waar hij de volledige tekst van zijn toespraak bij sluit, dat er een taakverdeling was afgespro ken met mevrouw Klompé. „Zij zou de humanitaire kanten be lichten, do schuldvraag zou zij uitdrukkelijk in het midden la ten. Ik zou de kant van de onge loofwaardigheid van de Ameri kaanse politiek behandelen. Zo is het ook gebeurd", aldus de brief van dr. Vondeling. .Waarom niet viaron dvluchten langs een aantal Europese cen tra zoveel mogelijk passagiers vervoeren tegen een redelijke prijs", vraagt de Italiaan Noe zich af in een rapport voor het Europees parlement. Hij schrijft: „Een vliegtuig start bijvoorbeeld in München, vliegt BRUSSEL (ANP) Een nieuw stul Belgische autoweg, het stuk van de E-39 tussen Lummen in België en de Nederlandse grens (Maastricht), is gisteren tegen de verwachting in, niet in ge bruik gesteld. Bij metingen aan het pas gereed gekomen wegdek bleek dat niet voldaan was aan de gestelde normen voor de stroefheid. Het nieuwe stuk weg moet nu eerst opgekalefaterd worden en het zal waarschijn lijk oas over een week ofndrie opengaan. BRUSSEL (ANP) - Tijdens een informele vergadering van de NAVO-raad (de NAVO-ambassa- deurs) in Brussel, is gisteren het principebesluit gevallen pre mier Mintoff van Malta een verhoogde vergoeding aan te bieden voor het gebruik van de militaire bases op zijn eiland. Zoals bekend eist Mintoff een verhoging van die vergoeding met tien procent in verband met de waardevermindering van het Britse pond. Dood tengevolge angst voor vampiers STOKE (AP) Een bizarre angst voor vampiers heeft het1 leven gekost van een 56-jarige arbeider in een pottenbakkerij, zo is door de officiële lijkschou wer te Stoke bekend gemaakt Een arts deelde op de hoorzitting mee dat de uit Polen afkomsti ge Demetrius Myiciura was ge storven nadat hij was gestikt in een bosje knoflook dat hij 's j nachts in de mond hield omdat volgens het bijgeloof knoflook j iemand vrijwaart voor een aan- i val door een vampier. DE BILT Vorst van enige bete kenis komt in Europa vrijwel niet voor. Alleen uit Finland wordt plaatselijk strenge vorst geme'd en in de Noorse bergen bij Oslo vroor het 9 graden. Op de Britse Eilanden, in ons land en m de Noordduitse laagvlakte bleven de temperaturen een paar graden boven nul. Plaatse lijk kwam er mist voor en viel er wat motregen. Ook in het Alpengebied belette een zwaar wolkendek de nachte lijke uitstraling en vroor het slechts 2 tot 4 graden. Uit die omgeving en uit Joegoslavië wordt plaatselijk ijzel gerappor teerd. Het weer wordt geheel bepaald door een gebied van hoge barometerstanden, waar van het centrum boven Enge land ligt. Zwakke noordelijke tot noordwestelijke winden voe ren ook het komende etmaal lucht van de Noordzee naar onze omgeving, zodat in het hui dige weertype vrijwel geen ver andering wordt verwacht. Vooruitzichten voor donderdag: geen belangrijke veranderingen in het heersende weertype. Johnny Jordaan mag dan offi cieel van de planken verdwe nen zijn. achter de schermen werkt hij voort. Hij begeleidt jonge artiesten en maakt soms een plaat. Zijn eers'e ontdekking is Maria de Vries, natuurlijk niet de Jor daan. Johnny en Maria proosten op de komende grammofoonplaat. naar Milaan, van Milaan naar Parijs, van Parijs naar Frank furt en Van Frankfurt weer naar München. Het is toch te dwaas, dat men vanuit Straats burg niet rechtstreeks naar Frankfort kan vliegen, maar eerst naar Parijs moet. Met dr. Oele, eveneens lid van het Europees parlement, de de heer Noe het eens, dat er veel besparingen zullen optreden met een nieuw vluchtenschema, maar dat ook eerst de nodige investeringen gedaan moeten worden om tot een nieuw sy steem te komen. De heer Oele merkt in hetzelfde rapport op het onjuist te vinden, dat het binnen-Europees lucht verkeer ondergeschikt gehouden wordt aan de concurrentie op de noord-Atlantische route. „Door deze concurrentie kan men tussen New York en Lon den terecht voor een prijs waar van men op de binnen-Europese route niet verder dan Narvik of Napels kan vliegen", aldus de heer Oele. PARIJS (DPA/Reuter) Voor het gebouw van het „Joodse bu reau in Parijs, een hulporgani satie voor joden die naar Israël willen emigreren, is vanmorgen een bom ontploft. Tot vijftig meter in de omtrek werden rui ten vernield en auto's bescha digd. Het gaat hier vermoede lijk om vergelding van een aan slag waarbij vorige maand een woordvoerder van de Palestij- nen een been verloor. AMSTERDAM (ANP) De Hilversumse politie zal in opdracht van de Amster damse hoofdofficier van justitie, mr. J. F. Hartsuiker, een onderzoek instellen naar de klacht van Max Lewin tegen de cabaretier Jules de Corte. Deze heeft volgens Lewin zich schuldig ge maakt aan een strafbaar feit door in het radioprogramma „VPRO-vrijdag" van 29 december een oproep te doen om „een vooraanstaand Amerikaan in ons land, met name de Amerikaanse ambassadeur, in gijzeling te nemen teneinde te bewerk stelligen dat de regering van de Verenig de Staten vrede in Vietnam zal sluiten. Tevens verzocht de heer Lewin (voorzit ter van de Partij Nieuw Rechts) aan de officier na te gaan in hoeverre de heer Pelle Mug (voorzitter federatie Amster dam der PvdA), die het radiogesprek met Jules de Corte voerde, ook verant woordelijk is omdat hij zijn instemming met het ontvoeringsplan van de heer de Corte betuigde. Bekende Nederlanders DEN HAAG (ANP) Een aantal bekende Nederlanders vindt dat Nederland niet door een ambassadeur bij de Verenigde Staten vertegenwoordigd mag zijn, „zolang dit land een niets en niemand ontziende oorlog in In- do-China blijft voeren". Zij zeggen dit In brieven aan het kabinet en aan het parle ment. De brieven, waarin de regering wordt ge vraagd de ambassadeur in Washington terug te roepen, zijn ondertekend door onder ande re Elisabeth Andersen. H. Bernlef. Wim de Bie, Jan Blokker, Gerda Brautigam, ds. Buskes en ds. Kater, pater Van Kilsdonk, Remco Campert, Marcel van Dam. Koos Postema, Harry Mulisch, Annie M. G. Schmidt Ton van Duinhoven en nog vele an deren. Ir. Steenbergen dir.-generaal van de arbeid DEN HAAG (ANP) Binnenkort is de benoeming te verwachten van ir. M. H. Steenbergen tot directeur-generaal van de ar beid als opvolger van ir. W. C. Rey, die na de splitsing van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid is overgegaan naar het ministerie van Volks gezondheid en Milieuhygiëne. De heer Steenbergen (62) werd in 1947 benoemd tot hoofd van de afdeling hinderwet bij de centrale dienst van de arbeids inspectie in Den Haag. Sinds maart 1969 is hij plaatsvervan gend directeur-generaal van de arbeid. Hans v. Manen bij Nat. Ballet AMSTERDAM (ANP) In het komende seizoen 19731974, zal Hans van Manen vast Verbon den zijn aan het Nationale Bal let. Hij zal werkzaam zijn als choreograaf, waarbij een of twee nieuwe balletten van zijn hand te verwachten zijn, en als coach-balletmeester. In deze laatste hoedanigheid zal van Manen enerzijds zijn reeds tot het repertoire van het Natio nale Ballet behorende werken als ook bepaalde andere delen van het overige repertoire van het Amsterdamse ballet repete ren. Hij zal in dit verband een speciale taak krijgen bij de rol- opbouw en stijl- en persoonlijk heidsontwikkeling van dansers van solistische rollen. Tenslotte zal van Manen deel uitmaken van het team, dat als ballet- meesters de taak van de artis tiek leider van het Nationale Ballet. Rudi van Dantzig, in een gezamenlijke verantwoordelijk heid nader vorm geeft. MOSKOU Voor het tweede achtereenvolgende jaar is in Rusland het klimaat anders dan gewoonlijk. Dit zou de graanoogst voor de tweede maal wel eens nadelig kunnen beïnvloeden en een nog ernstiger economische Inzinking kunnen veroorzaken. De winter-tarwe gebieden van de Russische en Oekraïnische republieken zijn dit jaar be dekt met een dun laagje sneeuw. Door een strenge vorst zou het grootste deel van de gewassen kunnen bevriezen, Hetzelfde weer vernietigde een jaar geleden minstens een derde van de wintertarwe. Een hete droge zomer gevolgd door een nat oogst-sizoen, in samenhang met tekortko mingen in de organisatie, vergrotten de schaden en hadden een rampzalig kleine graanoogst tot gevolg. De aardappel- en koolopbrengst, die naast de tarwe het belang rijkste bestanddeel zijn van het Russische wintermaal, was ook onvoldoende. Volgens een wes terse bron ziet de toestand er nu erger uit dan vorig jaar of net zo slecht. Vorig jaar besloot Rusland 28 mil joen ton graan van Amerika. Canada, Frankrijk, Australië en Zweden te kopen voor een be drag van 7200 miljoen. Een groot gedeelte van de winter tarwe van dit jaar wat een derde van de totale Russische graanproduktie vertegenwoor digt zou nog gered kunnen worden als er genoeg sneeuw valt voor de strenge vorst zijn intrede doet. Volgens de weer- profeten ziet het #r echter niet naar uit. De bevolking werd pas kortgele den verteld hoe slecht dc oogst van vorig jaar was. Zij is ech ter niet op de hoogte van de enorme graanaankopen die het verschil tussen de geplande oogst en de eigenlijke produktie moet overbruggen. De regering heeft ook nog aardappelen van Oosteuropese landen gekocht. Via berichten over de radio en aanplakbiljetten wordt het pu bliek gewaarschuwd tegen het kopen van meer brood dan no dig is. Instellingen wordt gead- vlseerd om hun brood dunner te snijden. Bakkers worden drin gend verzocht om kleinere bro den te maken voor kleine gezin nen en alleenstaanden. Ereveld bij Steneke mag ven DENDERMONDE. (ANP) - Het ereveld voor oostfrontstrijders in het bosrijke Belgische Stene ke, dat aan de grens van Zeeuws-Vlaanderen ligt, mag als zodanig blijven. Dit heeft dc rechtbank te Denderrqonde, na in beroep het vonnis van de po litierechter te Sint Niclaas te hebben bevestigd, beslist. Markten ROELOFARENDSVEEN. Bloemenvel' Una 8 Jnn. 1973. Anjer» 27-45. Rn- zen 21-53. Forsythlotakken 41-46. Strelltzla 2.20. Seringen Stepmnn 715 95 p.*l Tr<.*rhry*iint«-n 1,30 -1.60, Idem Janrrond 1,65-2,36, Trosnnjer» 1.45—1.60. Freenln's 1,25-2.66. Nnr.-lc sen 1.06-1.50. Tulpen Tommy 1'lnM Trophy. I-nul Richter. Preludium. i lo-i..-.5. ar111r11Apn col Bcnuty, Cu»»lnl 1.65-2.00, I.uilige Wllwo. Cnnlor. Rolph. ChrlstmM Mnrvel. Christmas r.nld. l.cvnn» 120-1.70. Demeter 2.40-2.66, .Inmel V I nrreslnl 3.28. Corlulnn. Mlrkev Mouse Golden Apeldoorn 2.00-2.24 Comet 2.50-2.60 r> bos. Veiling KATWIJK a d. RIJN 8 Jnn - Wn*poen p. kist Al 140-6 kb, ll 2.90-6.60, B I 5.70-8.90, II 2,40-6.lOr Cl 6.50-7.60, C U 6.60. Groene k...J 25-26. boeren kool 56-70, Aanvoel waspeen: 168.000 kg.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9