Controle op leven Engelse bejaarden Israël trekt record uit voor defensie NA TRAGISCHE ONTDEKKINGEN TWIJFEL OVER DOOD BORMANN Ettelijke duizenden aanvragen uitkering oorlogsslachtoffers Renae en Julia zijn gauw weer herenigd T Glazen gooister weer vrij Waldheim wil naar M.-Oosten Arrestaties in Egypte uw persoonlijke lening is ons geheim Ontsnapte patiënt cel weer m fSDAG 9 JANUARI 1973 LEIDSE COURANT (Van onze correspondent iba-DNDEN In Engeland wordt aangedrongen op de werving van op- in lichters voor bejaarden, die dagelijks moeten controleren of de oude mensen in hun buurt het goed maken. De noodzaak van een ge-dergelijk toezicht is de laatstet tijd voortdurend duidelijker geworden heinaar aanleiding van allerlei akelige ontdekkingen in verband met ROTTERDAM (ANP) De uurlonen van de havenarbeiders in Amsterdam en Rotterdam zullen met ingang van 1 januari 1973 met 30 cent worden ver hoogd. Dat is een verhoging van 3,5 procent van het ge middelde loon. De havenbonden zijn dat met de werkge vers overeengeko men tijdens de on derhandelingen over de nieuwe ha ven-cao. De nieuwe haven-cao Haven arbeider kan met 64 jaar ophouden voorziet verder in een volledige com pensatie van de prijsstijgingen in 1973. Verder zal de arbeidstijd met 1 1/4 uur per week worden verkort tot 38 3/4 uur per week. De vakantie wordt met één dag uitgebreid en komt op 20 dagen. Nieuw in de cao is een speciale rege ling voor havenar beiders van 64 jaar. De 64-jarige haven werker wordt de mogelijkheid gege ven op non-actief te gaan. Hij ontvangt dan van zijn werk gever 80 pet van het voor hem gel dende loon in dag dienst. lot per dag even te gaan bezoeken om te kijken of alles in orde is. Deze goede buren" controleren of de slaapkamergordijnen 's morgens opengetrokken zijn en of er 's avonds licht brandt, de bejaarden. Overigens niet alleen een Engels pro- Mevrouw Marion Green, secreta- en, bleem. Ook in Nederland komt het vaak voor. in. ei- KRIJS (AFP) Mej. Ineke van Eek uit Lexmond, die 30 decem- 'ber in Griekenland tot 10 dagen is- 'gevangenisstraf werd veroor deeld omdat ze op een feestje glaswerk stuk had gegooid, is gisteren op het vliegveld Orly bij Parijs aangekomen heeft haar straf uitgezeten in een gevangenis op het eiland Kos bij Rhodos. Ze werd ver welkomd door haar ouders. Mej. Eek zei dat ze erg moe was verder niets nieuws te vertel len had. Het gooien van glazen voor de voeten van muzikanten om bijval te uiten is een oude Griekse gewoonte, maar sinds de militaire staatsgreep van 1967 is dit gebruik verboden. Oude mensen werden in Engeland dood aangetroffen, verscheidene dagen en zelfs weken nadat zij gestorven zijn. Bijzonder tra gisch was het geval van een oud Engels vrouwtje, dat rond Kerstmis stierf in haar ijskou de, eenzame kamer, waar ze karton gegeten had omdat ze geen voedsel meer in huis had en zelf niets kon gaan kopen in de winkels. Het nadeel van waarschuwings systemen, waaronder telefoons, die op gang gebracht moeten worden door de oude mensen zelf, is dat alleenwonende be jaarden soms te ziek en te zwak zijn om er gebruik van te ma ken. Daarom werden in Enge land allerlei automatische waar schuwingssystemen ontworpen. Een ervan is een licht, aange bracht buiten de woning, dat begint te flitsen als de wc niet elke acht of tien uur minstens eenmaal doorgespoeld wordt. Het kost ongeveer 20 pond. Hugh Faulkner, directeur van ..Help de bejaarden", geeft evenwel de voorkeur aan per soonlijk contact, als het behoor lijk georganiseerd kan worden. Zijn vereniging zet vandaag de dag een „goede buren"-actie op touw, waarin mensen, die in de omgeving van bejaarden wonen, verzocht worden ze tweemaal resse van de Britse Nationale Federatie van Verenigingen van Ouderdomsgepensioneerden, breekt een lans voor de aanwer ving van opzichters, die voor een pond per week iedere mor gen moeten aankloppen bij een aantal bejaarden. „We hebben hulpverkeersagenten, die kinde ren helpen, wanneer ze een drukke straat moeten overste ken om naar school te kunnen gaan. Een dergelijk korps kun nen we ook samenstellen om de bejaarden te helpen. Net zoals de leden van de luchtbescher ming, die tijdens de oorlog iede re woning controleerden, zouden deze opzichters voor de bejaar den een uniform dragen". Ingeval van onraad kunnen derge lijke controleurs de politie waarschuwen en een dokter ont bieden. Andere waarschuwings systemen volstaan niet altijd. In het Noord-Engelse Chorley lag een vrouw 36 uur zwaar ziek, terwijl haar alarmbel zonder onderbreking rinkelde aan de buitenkant van haar huis. Geen enkele voorbijganger sloeg er acht op. NEW YORK, (AFP) De secre taris- generaal van de Verenig de Naties, Kurt Waldheim, heeft in New York verklaard dat hij bereid is zich naar het Midden- Oosten te geven, "als blijkt dat persoonlijk contact met de rege ringen van de landen in dat deel van de wereld een nuttige bij drage tot een regeling kan zijn" PARIJS (AP) In Egypte zijn i verband met de onrust op de universiteiten de laatste tijd tientallen officieren van het le ger gearresteerd, aldus meldde het Franse blad Le Figaro. Schilderijen van Zitman worden tentoongesteld in ,,'t Venster", Gouvernestraat 129 te Rotter dam, van 13 januari tot 2 fe bruari. De tientallen persoonlijke leningen, die wij dagelijks verstrekken worden helemaal schriftelijk afgehandeld. Geld lenen is een kwestie van wederzijds vertrouwen. Het aanvraagformulier, dat wij u in blanco enveloppe toesturen geeft u alle informatie die nodig is. k Als u gehuwd bent en in loondienst, beschikt u over enkele dagen ?:'i over het gevraagde bedrag. Van f. 1000.- tot f. 10.000.-. Aflossing in 12 tot 48 maanden. Wettelijke tarieven. Geen informatie mm bij werkgever, bankrelatie of buren. Geen kosten. Bel of schrijf aan: Financicringskantoor E.J. Möller, St. Catharinastraat 1Eindhoven. 'jM tel. 040 -66633 of 25472. (Door gcm. Eindhoven toegelaten financieringskantoor) „WEST-BERLIJN/WENEN (RTR) Dr. Simon Wiesenthal. de grote man achter de jacht op Duitse oorlogsmisdadigers, heeft zijn twijfel uitgesproken ten aanzien van de beweringen van een Westduitse deskundige op het terrein van de gerechtelijke geneeskunde, dat Hitiers plaatsvervanger Martin Bormann „naar alle waarschijnlijk heid" op het einde der tweede wereldoorlog in Berlijn het leven liet. t Duitse deskundige baseert zijn Het verbaast hem dat de West- conclusie op het onderzoek van december in Berlijn op- gegraven skelet. De belangrijk- ste aanwijzing dat het skelet j van de gevreesde nazi-misdadi- is. zou gekomen zijn van de assistent van Bormanns tandarts jJWiesenthal wijst er echter op, dat er al vele geraamten zijn ge vonden die van bepaalde ex-na- zi's zouden zijn geweest, maar later bleek dat men zich vergist 1 had. duitse autoriteiten er ineens zo op gebrand zijn aan te tonen dat Bormann dood is, temeer waar dit gebeurt zo kort na een in Londen verschenen publika- tie, waarin werd vermeld dat Bormann het leven van een wel gestelde zakenman in Zuid-Ame- rika leidt en is opgespoord door de Argentijnse geheime politie. Wiesenthal is van mening, dat er evenveel kans op is dat Bor mann nog leeft dan dat hij dood DEN HAAG (ANP) Bij het mi nisterie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk zijn thans bijna 13.000 aanvragen in gediend, waarvan plusminus 850 uit het buitenland, voor uitke ringen krachtens de wet vervol gingsslachtoffers. Bij de invoe ring van de eerste regeling voor oorlogsslachtoffers fn 1968 was een raming gemaakt van enkele honderden tot hooguit duizend. Deze ontwikkeling geeft op ver bijsterende wijze een indicatie van de nodsn onder de diverse groepen van vervolgden. Minister Engels van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk heeft dit gisteren meege deeld in een toespraak, waarmee hij afscheid nam van de com missie van advies voor bijstand aan vervolgden, ingesteld voor uitvoering van de rijksgroepsre geling oorlogsslachtoffers, die is vervangen door een afzonderlij ke wet vervolgingsslachtoffers. Maandelijks komen nog ettelijke aanvragen op het ministerie binnen: in december waren het er rond 400. De tendens is, dat voorlopig het aantal aanvragen nog met drie- k vijfhonderd per maand zal toenemen. De taak van degenen, die met de uitvoe ring van de wet zijn belast, wordt steeds zwaarder. Minister moet berisping van de VPRO verantwoorden De PVdA-Ieden in de vaste ka mercommissie voor CRM willen minister Engels verantwoording laten afleggen voor zijn beleid inzake de aan de VPRO opge legde berisping voor de Barend Servet-show van 14 dec. j.l. Op hun verzoek komt de vaste commissie morgen bijeen. De PvdA-leden zullen dan het voor stel doen de minister van CRM in de commissie te doen ver schijnen. Ook naar de mening van NOS-voorzitter E.A. Schüt- tenhelm dient het tuchtartikel ir de omroepwet (op grond waar van de VPRO door minister P.J.Engels van CRM is berispt) gewijzigd te worden. De heer Schüttenhelm zei dit gis teren op ee npersconferentie in Hilversum. Volgens de NOS- voorzitter heeft de bewindsman met zijn berisping niet in strijd met de wet gehandeld, 'maar het is ongewenst, dat een poli tieke figuur een dergelijke uit spraak kan doen", aldus de heer Schüttenhelm. Naar zijn mening dient alleen een rechter in dergelijke gevallen radio- of televisie-uitzendingen te toetsen en een oordeel daarover uit te spreken. De heer Schüttenhelm zei ervan overtuigd te zijn, dat vrijdag ook het NOS-bestuur zich in soortgelijke zin zal uitspreken. TEL AVIV (AP) Terwijl Israëlische vliegtuigen gisteren aanvallen ondernomen diep binnen Syrisch grondgebied en aan de bestandslijn tussen beide landen tank- en artilleriegevechten werden geleverd, verzocht de regering van premier Golda Meir het Israëlische parle ment zijn goedkeuring te hechten aan de record-begroting van 4,7 miljard dollar, waarvan eenderde voor de Defensie is bestemd. De defensiebegroting van 1,46 miljard was de hoogste die ooit door het departement van minister Dajan is ingediend. In de felste gevechten in het Midden-Oosten sinds november drongen de Israëlische straaljagers gisteren het Syrische luchtruim tot op 270 km binnen en voerden bombardementen uit op een legerkamp en op door de Russen aangelegde rndarstations, waarvan er volgens het opperbevel vier werden vernietigd. Deze stations vormen een vi- 'taal onderdeel van het Syrische luchtafweersysteem en zij worden aangevallen om Israël de heerschappij in de lucht te verschaffen. De Israëlische acties waren een vergelding voor incidenten die de af gelopen dagen door Syrische verzetsstrijders waren uitgelokt. De luchtaanvallen passen helemaal in het nieuwe Israëlische beleid te gen Arabische guerrillastrijders, waartoe werd besloten na de aan slag op de Israëlische atleten op de Olympische Spelen in München. Nadat de vijandelijkheden gisteren na acht uur waren beëindigd,, ga ven Israël en Syrië hun verliezen op. Zij zijn echter met elkaar in strijd. Een Israëlische woordvoerder verklaarde, dat zijn land de Syriërs zal leren dat het beter is het bestand te eerbiedigen en de rust te bewa ren, „zoals Egypte, Jordanië en Libanon al hebben geleerd". President Sadat van Egypte zou gisteren naar Libië zijn gevlogen met een plan voor een lange oorlog met Israël. ZUTPHEN (ANP) In het huis van bewaring in Zutphen be vindt zich de uit Amsterdam af komstige C.T., die onlangs door de Franse politie werd aange houden. T. ontsnapte enige tijd geleden uit een ziekenhuis in Arnhem, waar hij een operatie had ondergaan. Hij zat in voorarrest wegens zijn aandeel in een cheque-affaire, waarbij de daders voor een half miljoen aan gestolen cheques wisten te verzilveren. Tijdens zijn voorarrest moest T. geopereerd worden. Toen zijn be wakers even de kamer verlie ten, klom hij met een infuus nog in zijn arm via een wc- raampje naar buiten. Tro|uwzaal op instorten HAARLEM (ANP) De negen 500- jaar oude moerbalken van de Gravenzaal van het Haarlemse stadhuis vertonen zodanig? spo ren van verval, dat het gemeen tebestuur besloten heeft de zaal te sluiten. De voor de komende maanden ge maakte huwclijksafspraken in de Gravenzaal zijn geannuleerd en andere bijeenkomsten zullen op een andere plaats in het stadhuis of in Haarlem worden gehouden. De toestand is zo ha chelijk dat het theoretisch niet uitgesloten is, dat de Graven zaal zou kunnen instorten. Voor restauratie is nog geen geld be schikbaar woordde hij ontwijkend. haar mond kussen. Ze wilde hem vragen wat hij daarmee bedoelde. Ze „Christus!!", riep Doris, voelde zich als een stuurloos schip. Ze had hem als een „Sheilaü", riep David. soort anker gezien, maar het was alsof het anker door Ze waren in minder dan geen tijd allebei het bed uit. de modder sleepte en geen houvast kon vinden. Gedurende de volgende, onwezenlijke momenten, scho- Michael liep naar de uitgang. ten duizenden gedachten door Davids hoofd. „Het gonst nog steeds daar buiten", zei hij luchtig. De straal van een zaklantaarn sneed door het donker Toen hij naar buiten ging, trok hij zijn sjaal hoog op, toen David naar zijn broek grabbelde en Doris hel la- alsof hij zijn gezicht voor de wereld wilde verbergen. In ken om zich heen trok. De lichtstraal trof hem, toen hij de deuropening boog hij zich over haar heen en kuste in zijn haast bijna struikelde. haar op haar wang. Ze legde haar hand in zijn nek, als- „David", zei Sheila half lachend, want ze begreep of ze hem nog even wilde vasthouden. Hij voelde een meieen wat er gebeurd was, ze hoopte tenminste dat ze rilling over zijn rug gaan en genoot even van het ge- het begreep, „wat doe je?" voel, maar toen maakte hij zich vlug van haar los. als- „Ik probeer m'n broek aan te trekken", antwoordde hij. of hij bang was voor de betekenis van dat gevoel. „En hoe kwam je erbij om hem uit te trekken?", vroeg Het betekende ee nzekerheid en Michael had het gevoel zijn vrouw. Ze begon ai te genieten van zijn verlegen dat hij zich, in een tijd van onzekerheid waarin zelfs beid. goed en kwaad niet meer zeker waren, waarin alles op David opende zijn mond om te antwoorden, maar z'n kop stond, nergens aan mocht vastklampen. zweeg wijselijk. Vlug trok hij zijn broek op en rende David maakte de deur van zijn huis met zijn eigen met de rest van zijn kleren de trap op, om zich bo- sieutel open. Het was laat en hij was benieuwd of Shei- ven verder aan te kleden. la al zou slapen. Hij keek bij het zwakke licht om zich Sheila liep naar het fornuis en zette een ketel theewater heen en zag een vreemd, donker, rechthoekig ding mid- op. Toen draaide ze zich om naar Doris, die nog met denin de kamer staan. Hij herinnerde zich wat zijn va- het laken om zich heen gewikkeld stond, der had gezegd en begreep dat dit het Morrison-schuil- „De thee is zo klaar. Ik zal er veel suiker in doen. Dat hok was. Hij bleef even staan en hoorde het geluid van zal hem een beetje kalmeren", zei ze lachend en Doris I De luchtaanval begon net toen David de deur uitging, een ademhaling. Het kwam uit het schuilhok. Hij meen- lachte ook. Ze hadden eigenlijk allebei de neiging om in maar hij besloot toch door te gaan naar huis. Het was de dat Sheila daar binnen was in plaats van boven. Hij schaterlachen uit te barsten, maar David6 aanwezigheid II tenslotte zijn eige nacht met Sheila en hij verlangde lachte stilletjes. Een bed is een bed. dacht hij. Vlug en boven weerhield hen daarvan. erg naar haar. Hij wist waarom hij naar haar verlang- handig kleedde hij zich tot op zijn onderbroek uit. Zijn „Vond je het erg?", vroeg Sheila, f de. Het was zo lang geleden. Het verlangen joeg hem hele lichaam tintelde van verwachting en opwinding. „Ik denk dat het voor hem erger was I op door de duisternis en de vreemde geluiden. Zelfs de toppen van zijn vingers tintelden alsof er met „I.ach niet als hij binnenkomt. Hij is toch al verlegen. Michael en Margaret zaten alleen in de Anderson- spelden in werd geprikt. maar dat is z'n verdiende loon, omdat hij mij niet heeft schuilplaats achterin de tuin. Als een mol kroop hij in het schuilhok. Het leek alsof laten weten dat hij zou komen". I „Zul je voorzichtig zijn?", vroeg ze, toen hij opstond en hij onder de grond kroop. Binnen was het warm en be- Sheila zweeg even en voegde er toen peinzend aan toe: jj aanstalten maakte om weg te gaan. haagiijk en er ging een heerlijke geur uit van het li- „Op een dag. als hij weer komt. zal hij tot de onldek- „Wees gerust. Als ik iets hoor komen, duik ik in de eer- chaam dat er reeds in lag. Hij voelde alle zorgen van king komen dat ik vertrokken ben ste de beste schuilkelder". zich afvallen en zijn spanning wijken. Alles week toen „Hij is gel. op je, hè?", vroeg Doris. |- Margaret maakte nerveus haar excuus voor de voor hij zijn arm over het bed uitstrekte en fluisterde: Op hei moment dat Doris wakker werd, had i hem pijnlijke gebeurtenissen van die avond. Hij scheen .Sheila Sheila droomd en de komst van David had precies p het nogal goed op te nemen, dacht ze, tc goed mis- Hij kreeg niet direct antwoord en strêek zachtjes met droom gepast, maar het j schien, maar zij was niet tevreden. Ze had hem zoveel zijn hand over de uitnodigende schouder en de plaatsen zei dat David gek op zijn vrouw was. ''en vragen, dingen die voor haar belangrijk waren, die hij zo goed kende. Hij zou hier zoveel mogelijk van Hoer'.vroeg Sheila, die heel goed wist wat Doris maar zo moeilijk om te vragen. genieten, dacht hij. Hij kuste de nek. vlak boven de bedoelde, maar het prettig vond het tc horen j „We kunnen niet altijd op deze manier doorgaan, hè?", ruggegraat en drukte zijn lichaam stevig tegen de rug Ze keken elkaar aan en Doris wist dat ze niet behoefde vroeg ze aarzelen^ van de slapende vrouw. te antwoorden. Dit 22-jarige Engelse meis je, dat vanaf haar geboor. te doof was, kon ineens weer horen toen zij, wer kend in een autofabriek, plotseling moest niezen. Het lawaai was ineens zo over weldigend, dat zij vlug haar gehoorapparaat moest uitdoen om weer niet doof te worden. Zij kan nog moeilijk slapen, omdat zelfs het geluid van haar eigen ademhaling haar wakker houdt. Portugal wijst Nederlandse pater uit {den I1AAG- Do n,derland,e pa ter Jan van den Hurk, priester van de Congregatie der Heilige Harten, is door de Portugese geheime politie verhoord en vervolgens uitgewezen. Aanlei ding hiertoe was de preek, die de pater op nieuwjaarsdag heeft gehouden. In die preek benadrukte de pater, dat met name de vredesbood schap van paus Paulus bij gele genheid van de wereldvredes- dag ook naar de eigen Portuge se situatie toe verstaan moet worden. De preek was door de geheime politie op de band op genomen, zoals op vele plaatsen in Portugal gebeurd is. Pater van den Hurk was werk zaam in Portugal sinds septem ber 1962. Amin moet weer rusten KAMPALA (AP) President Amin van Oeganda heeft van zijn artsen to horen gekregen dat hij (huis moet blijven en rust houden. In oktober 1972 moest Amin ook op last van de dokter een week in een ziekenhuis doorbrengen, maar gedurende die tijd bleef hij ministers en hoge officieren ontvangen. Ditmaal is echter een waarnemend-president aan gesteld. Maaswater radio-actief DEN HAAG (ANP) Minister Stuyt (Volksgezondheid) heeft bevestigd, dat het maaswater in zeer lichte mate radio-actief is besmet. Het wordt niet uitgesloten, dat al thans een deel van de geconsta teerde toename in de besmet ting het gevolg is van lozingen door de kernenergiecentrale na bij Chooz in België. De concen traties, die thans gevonden wor den, betekenen echter op gener lei wijze een gevaar voor de drinkwatervoorziening. Hij acht het niet nodig bijzondere maat regelen te treffen. Luna naar de maan MOSKOU (AP) De Sowjet-Unie heeft gisteren een onbemande Luna op weg gezonden naar de maan. De Luna 21 zal de maan en de ruimte rond de maan bestuderen. Alles aan boord van Luna-21 werkt normaal. Bijzonderheden over de missie zijn niet bekend gemaakt. AFLEVERING 15 niet die droom die haar „We kunnen beter Z? dingen op hun beloop laten", ant- Ze draaide zich slaperig I David wilde haar al op r- (wordt vervolgd) ROTTERDAM (ANP) De Bulgaarse autoriteiten hebben de verloofde van de Rotterdamse journa list Renae Jansen, de 29-jarige Julia Slmeonova, toestemming gegeven haar land te verlaten. Voor de 2R-jarige Jansen kwam dit bericht van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Den Haag als een complete verrassing. Na zijn uitwijzing uit Bulgarije begin december, had hij zijn kansen op een huwelijk met Julia be slist met meer hoog aangeslagen. „Ik heb goede hoop dat zij nog vóór het einde van deze maand hier kan zijn." Volgens Jansen is de onverwachte ommekeèr in de houding van de Bulgaarse autoriteiten te danken aan de goede relatie tussen dit land en Neder land. Nadat hij vorige maand met zijn verhaal naar het ministerie van Buitenlandse Zaken was gestapt, is er tussen beide landen druk diploma tiek overleg geweest. In een gesprek met de Bulgaarse consul in Neder land is Jansen ook uitgelegd waarom hij, na eni ge dagen in de cel te hebben gezeten, op 8 de cember j.l. het land werd uitgezet. Hij zou zich o.m. niet hebben laten registreren bij de politie van Samokov, waar hij samen met Julia woonde cn in de dagen vóór de voetbalwedstrijd tegen CSKA Sofia en Ajax tegen Nederlandse journalis ten en toeristen dingen hebben verteld, die niet positief waren voor Bulgarije en tot slot zou hij illegaal journalistieke activiteiten hebben ont plooid. De verloofde van Jansen kreeg tijdens haar ver blijf in een Bulgaarse cel een miskraam. Zij werd toen met spoed overgebracht naar een zie kenhuis. Jansen beschuldigde de Bulgaarse auto riteiten toen van moord.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7