Gebedsweek voor eenheid De Rijksuniversiteit van Utrecht Herstel mogelijk betrekkingen Vaticaan-China KERK EN WERELD KORTE METTEN Positie wankel van abt Franzoni Nu's avonds in driejaar meester in de rechten! Kunst en Kunstenaar pagina leidse courant dinsdag 9 januari i |ns Het Vaticaan zal dit jaar wel licht betrekkingen aanknopen met de volksrepubliek China, aldus luidt de voorzichtige con clusie van een artikel in het gezaghebbende katholieke Franse dagblad „La Croix". Het blad herinnert aan de vele oproepen van de paus om het contact te herstellen, aan zijn pleidooi voor toelating van Chi na tot de Verenigde Naties in 1965, en aan zijn in 1966 ver zonden nieuwjaarsboodschap aan Mao. Tijdens zijn Aziatische reis in december 1970 was het opval lend dat paus Paulus niet al leen de volksrepubliek China vermeed, maar ook een bezoek aan Taiwan (nationalistisch China) uit de weg ging om de verhouding met Mao niet te verslechteren. Vanuit Hong kong richtte de paus zich toen Kong richtte de paus zich toen tot het gehele Chinese volk. Als teken van toenadering wordt ook het feit gezien dat de pronuntius op Taiwan voor onbepaalde tijd is teruggeroe pen. Ook van de kant van Peking zijn er enige tekenen van toe nadering- In 1970 werd bis schop Walsh voortijdig uit de gevangenis ontslagen, de Vati caanse staat wordt voor het eerst vermeld in een onlangs verschenen Chinese atlas en de paus wordt niet langer de handlanger van het Ameri kaanse imperialisme genoemd maar geestelijk hoofd van zes honderd miljoen katholieken. Toen Tsjang Kai Sjek in 1949 naar Formosa moest uitwij ken. waren er in de volksrepu bliek ongeveer 3,5 miljoen ka tholieken. Men vermoedt dat er nu één tot anderhalf miljoen over zijn op een bevolking van 780 miljoen. Het kerkelijk leven schijnt niet volledig dood te zijn. In grote steden zijn enkele kerken hero pend. Van de ongeveer 65 bis schoppen zitten er vijf gevan gen en zijn er 45 gewijd zon der toestemming van Rome. „Zal het Vaticaan uiteindelijk overgaan tot de erkenning van de geldigheid van de wijding opend. Van de ongeveer 65 bis- vraagt La Croix zich af. Volgens dr. M. Pörksen, vice- voorzitter van de Duitse pro testantse zendingsraad komen er door de veranderingen die onlangs binnen de politiek tot uiting kwamen nieuwe moge lijkheden voor de kerken en christenen in China. Volgens hem zouden er al te kenen zijn van een nieuw vra gen naar de zin van de religie. Dr. Gustav Weth uit Wupper- tal, oud-secretaris voor China van de Rijnse Zending heeft onlangs eveneens gewezen op de nieuwe mogelijkheden in China, in het bijzonder via de Chinese christenen zelf en niet door terugkeer van Westerse zendingsgenootschappen Weer pastorale raad in bisdom Haarlem Het bisdom Haarlem heeft na. een vacuüm van anderhalf jaar weer een pastorale raad. Hoewel nog niet uitputtend is vastgesteld welke bevoegdheid de vierenvijftig leden van de DPR hebben, staat wel vast dat het bestuur van het bisdom de adviezen van de raad niet in de wind zal slaan. Uitdrukkelijk liet mgr. Th. Zwartkruis tijdens de installa tiebijeenkomst en tevens eer ste vergadering weten dat de DPR het beleid moet helpen de juiste weg te kiezen. Hoe wel de DPR van Haarlem een beleidsvormende taak krijgt, aan de bisschop blijven Voor aan de bisschop blijven voort behouden. De raad heeft zich voorgeno men zich vooral bezig te gaan houden met pastorale vragen van het bisdom en wil zich lie ver niet bemoeien met theo rieën of nationale hete hangij zers. Positief oordeelde de raad over de werkbezoeken van het bisdombestuur aan de Zaan streek, de Haarlemmermeer en Hilversum. Mgr. Zwartkruis zelf vond de grootste ervaring hierbij „dat we elkaar beves tigd hebben, al kreeg ik van alles naar mijn hoofd, van vooruitstrevende en verontrus te groepen. Bij de laatsten gaat het gesprek heel moei zaam, maar we moeten het blijven proberen", aldus de bisschop. Van de bisdomtop vroeg de raad tenslotte meer inspiratie en meer zorg om in de com municatie ook de niet-kerkgan- gers te betrekken. Zeven Vietnamezen, twee Chinezen, vier Nigerianen en een Joegoslaaf bevonden zich bij de achtendertig priesters, die dit weekeinde door paus Paulus in de St. Pieter werden gewijd. Hij zei daarbij, dat zij niet moesten toegeven aan „angst, onzeker heid en twijfel", die hij karakteristieke verzoekingen van de moderne tijd noemde. „Twijfel over eigen capaciteiten en identi teit is ongegrond", zo zei hij. President dr. G. Heinemann van West-Duitsland, die kerke lijk en oecumenisch meelevend is, heeft uit persoonlijke mid delen een bijdrage gegeven aan het speciale fonds van de Wereldraad van Kerken ter be strijding van het racisme. Hij is het tweede staatshoofd die dat doet. Koningin Juliana ver schafte het fonds in 1971 een aanzienlijke gift. De gereformeerde kerken in België, die nu nog ressorteren onder de classis Dordrecht van de gereformeerde kerken in Nederland overwegen de vor ming van een classis België. De betreffende kerken zijn die van Antwerpen, Boechout, Brussel, Denderleeuw, Gent en Mechelen, die samen de kring België van de gereformeerde kerken vormen. Griekse ministerie voor cul tuur en wetenschap tot histo risch monument verklaard. Dit eiland, vijftien kilometer lang en negen kilometer breed, is bij velen bekend ais de ver blijfplaats van de evangelist Johannes. Het eiland werd tot monument verklaard vanwege de historische plaatsen en de buitengewone schoonheid van zijn natuur. groei. Volgens statistische ge gevens zijn er op dit moment 1.094.730 christenen. Dat is slechts 640 meer dan het vorig jaar. Dr. Won Yong Ji, de se cretaris van Azië van de afde ling voor interkerkelijke sa menwerking van de Lutherse wereldfederatie in Genève, is van mening dat de nu in het zicht gekomen vermindering van het aantal christenen in Japan vooral een gevolg is van de verwarrende situatie binnen het protestantisme in Japan. Er zijn 119 onderling nogal verdeelde protestantse kerken. De onlangs gerestaureerde Piëta van Michelangelo zal tegen het eind van februari weer voor het publiek te zien zijn in de St. Pieter. Een ne gen millimeter dikke kogelvrije glasplaat, die reikt tot acht meter hoogte, zal het beeld te gen nieuwe vernielingen moe ten beschermen. De liturgie voor de interkerkelijke internationale week van gebed voor de eenheid, die dit jaar wordt gehouden van 18 tot 25 janua ri, heeft als hoofdthema: „Heer, leer ons bidden". De liturgie is samengesteld door de Wereldraad van Kerken te Genève en hel centrum voor christelijke eenheid te Lyon. De liturgie stelt het bidden zelf aan de orde en de verlegenheid, waarin de oproep daartoe brengt. De Nederlandse tekst van de liturgie is verkrijgbaar bij de Raad: van Kerken in Nederland, Maliebaan 88 te Utrecht, tel. 030—' 310615. De Utrechtse stedelijke raad van kerken heeft er in een openba-ÓM re verklaring op gewezen het belangrijk te achten om juist nu, inzie! een tijd van veel gebedsnood, een accent te leggen op de bevrij-jouc ding, die in een goede oefening en toepassing van het bidden ge-der legen kan zijn. „Wij zullen moeten trachten om mensen niet het nas bidden aan te praten als een mogelijk bruikbaar recept om te het ontkomen aan de nood van de levenssituatie, maar door met hen, ble naar nieuwe woorden en vormen te zoeken, die ons in die situatie i verder helpen", aldus de raad. f— - staat het afzetten van de „Ias- Volgens onbevestigde berichten tige" abt van de Benedictijner abdij St.-Paulus binnen de Mu ren te Rome, Giovanni Franzo ni, voor de deur. Een enquête onder de leden van de communauteit zou uit gewezen hebben, dat een groot deel van de paters het stellen van de vertrouwenskwestie over de leiding van abt Fran zoni op prijs zóu stellen. Offi cieel loopt de ambtstermijn van abt Franzoni eerst begin 1974 af. Franzoni heeft zich nogal spec taculair bezig gehouden met dienstweigeraars, de oorlog in Vietnam en het concordaat tussen Italië en het Vaticaan. Ook heeft hij stakende arbei- A" ders openlijk gesteund. Door dit alles heeft hij van de kant ;be van het Vaticaanse staatsse cretariaat en de Italiaanse bis- ,8e schoppenconferentie, waarvan de hij lid is, aan scherpe kritiek |gl blootgestaan. Verscheidene ke- _j ren is zijn afzetting geëist. Volgens Spaanse corresponden ten in Rome zou paus Paulus bezwaar gemaakt hebben te gen de begroting van de pau selijke commissie Justitia et Pax. De totale kostenstijging van de curialc begroting zou rond tweeëneenhalf miljoen gulden bedragen. Kardinaal Vagnozzi, voorzitter van de commissie voor econo mische zaken bij het Vaticaan, die de begroting heeft ge maakt, meent dat de bezwaren Bezwaren paus tegen begroting Justitia et Pax van de paus niet gerechtvaar digd zijn. Het secretariaat van Justitia et Pax moet om haar werk te doen regelmatig con tacten in de verschillende con tinenten onderhouden en inter nationale conferenties bijwo nen. Leden van de commissie zelf krijgen voor hun bijeenkom sten in Rome slechts de reis kosten en een deel van de ver blijfkosten vergoed. De rest moeten zij er zelf bijleggen. Suske en Wiske De malle mergpijp 'tlerrdr Bmtw nreft tin kivX imf Our moet ih nrer vin urttoHchirl, m'n pillrnHo moet miinhrn. J. de heeft m.i.v. 1972/73 als eerste en tot n toe enige universiteit in Nederland een examenreglement Ingevoerd dat het personen met een werkkring mogelijk maakt optimaal te studeren. Indien men geen hbs of gymnasium diploma heeft, kan men via het universitaire toelatingsexamen examens worden toegelaten. Vrijblijvende Informatiebijeenkomsten ovor onze opleidingen; DEN HAAG, 8 januari 20.00, Congres gebouw; EINDHOVEN, 9 Januari 20.00, De Cocagne; AMSTERDAM, 10 Januari 20.00, Krasnapolsky; ARNHEM, 11 Januari 20.00, Het Haarhuis: ROTTERDAM, 12 januari 20.00, Groothandelsgebouw; GRONINGEN, 13 januari 13.30, Het Tehuis; ZWOLLE, 15 Januari 20.00, Swi UTRECHT, 20 januari 13.30, Jaarbeursvergadercentrum. Tijdens deze bijeenkomsten zi cursusprogrammering uiteengezet de Amsterdam, Groningen, Den Haag, Rotterdam, Utrecht, Zwolle Instituut voor Rechtswetenschappen. Veemarktplein 35, Utrecht. Telefoon 030-94 06 41. Rijksmuseum had een goed jaar AMSTERDAM (ANP) Het Rijksmuseum in Amsterdam heeft in 1972 1.317.240 bezoekers getrokken. 23.931 meer dan in 1971. De drukste maanden wa ren april met 160.842 bezoekers, juli met 175.818 en augustus met 174.655. Het recordjaar is nog steeds 1969, toen liet museum dank zij de grote Rembrandt- tentoónstelling 1.402.563 bezoe kers kreeg. LISSE Voor de zuivering van het afvalwater moeten in Lisse een poldergemaal en een voorbezinkingsinstallatie gebouwd worden. Het Hoog heemraadschap van Rijn land, dat de zorg heeft voor de waterkwaliteit,brengt daarvoor bij de gemeente 395.000,- in rekening. In 1968 al, reserveerde de ge meente een bedrag van drie ton. De raad moet nu derhal ve nog een aanvullend cre- diet verlenen van 95 mille. Felix Timmermans, de Vlaan schrijver, staat na zijn dood, 25 jaar geleden, weer volop de belangstelling. In Maastrii loopt een tentoonstelling zijn werken tot 2 februari in gebouw Algemene Bank Nei land. Kleinplastiek van Mari sen is te zien in de Stichting ETC-expositie, straat 10a te Bergen i van 12 januari tot i bruari. De burgemeester vt' Bergen op Zoom zal de exptt tie openen. Toneelkunstenaars waardigd over de Eindhoven gemeenteraad die geen stqj wil geven aan de Toneelwei groep „Proloog". De Ned- Vt£ van Toneelkunstenaars heeft een brief geprotestered tegtj deze maatregel die zij „Preventieve censuur en politit ke willekeur" Schilderijen van Zitman wordé tentoongesteld in .,'t Venster! Gouvernestraat 129 te Rotte dam, van 13 januari tot 2 fi bruari. Markten Veemarkt Rotterdam (8 jan.) Aanvoer: totaal 1400, slachtrun- deren 1033, varkens 367. Prijzen, (in guldens per kg.): koeien 5,70—6,15 (le kwal.) 5.00—5.45 (2e kwal.) 4.854,95 (3e kwal.): 6,20—6,75 (le kwal.) 5.40—5 85 (2e kwal.); stieren 6.75—7,25 (le kwal.) 6,35—6,70 (2e kwal.); worstkoeien 4,85hoger, enkele prima's boven no- groenteveiling leiden <s j; 4,95; varkens 2,98—3,00 (le tering. kwal.) 2,96—2,98 (2e kwal.) Coöp. Veluwse eierveiling Barne- 2,92—2,96 (3e kwal.); slachtzeu- gen 2,40—2,45; zware varkens 2,782,88. Overzicht (resp. aan voer, handel en prijzen): slacht- runderen groter vlot ho ger, varkens groter vlug veld (8 jan.) Aanvoer: 801.150 stuks. Stemming: rustig. Prijzen (in guldens per 100 stuks): eieren van 50—51 gram 9.61; 55—56 gram 10.18; 60—61 gram 11,44; 6566 gram 12,85. Appelen 6S—106, Aardappelen 18. Andijvie 150—lfl Kroten, gekookt 65. Boerenkool r 89. Rode kool 35. Groene kool 3 Spruiten A 60—71, Spruiten Prei 65-75. Uien. grof 53—56. 1 127172. Sla A 16-23. Sla T Selderij 12—29. RuSSeioMï£*?S - 'Zèzv/y w£S-.'D/r/s mtw) X M&H/pst3»rcpzn&wj£ft mr/.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 6