Hulsbosch beluistert Melkweg-geheimen en de waterstofwolken Leidenaar weet alles van Alkmaars historie LAATSTE PROMOTIE PROF. OORT stad en randgemeenten 1/VfrAGINA 5 DINSDAG 9 JANUARI 1973 LEIDSE COURANT LEIDEN „De aarde draait om de zon en niet anders om". Tot deze conclusie kwam Galileo Galilei in de zeventiende eeuw na lange uren van turen naar verre planeten en na vele meters papier te hebben volgecij- ferd. Mede door deze uit spraak wordt Galileo tegen woordig gezien als de vader van de moderne sterrenkun de. In zijn eigen tijd was men echter minder gechar meerd van zijn doorgaans struise uitspraken en ver gaande ontdekkingen. Vooral de katholieke kerk vond zijn bewering dat niet de aarde maar de zon het middelpunt van ons zonnestelsel was, aan de zeer matige kant. Dat moest eerst allemaal nog maar eens bewezen wor den. De kerk voelde zich in het nauw gedreven want de uitspraken van Galilei zorg den ervoor, dat vele over het algemeen flink op de funda menten staande heilige hui zen plotseling aan stutstei- gers toe waren. Dat was te gek. De aarde moest gn zou het middelpunt van ons zon nestelsel zijn, daar viel toch niet aan te twijfelen. Tenslot te was men niet achterlijk: bij helder weer kon toch ie dereen de zon van 's mor gens tot 's avonds om moe der aarde heen zien draaien. Nee, dat stond vast. Anders denkenden waren voor de kerk ketters en dit soort fi guren moest eerst lang zaam geroosterd worden om vervolgens volledig in as over te gaan. De beste me thode daarvoor was in die dagen de brandstapel. De mensverbranding vond door gaans plaats in alle open baarheid met een dikke kraag likkebaardende toe schouwers er om heen om zodoende als afschrikwek kend voorbeeld te dienen. Galilei was dit lot bijna be schoren. Hij stond echter in hoog aanzien bij de toenma lige kerkelijke ivoren torens en ontsprong daardoor de dans. Wel werd hij voor de rechter gedaagd. Hiervoor beloofde hij op straffe van daadwerkelijke verbranding bij overtreding zich voor taan met meer belangrijke zaken bezig te houden. 'Hij bracht z'n hachje zodoende in veiligheid. Toch kon de geleerde zijn ogen niet van de sterrenkijkers afhouden en spoedig was het dan ook weer mis. Hij moest zijn uit spraken andermaal herroe pen. wat hij ook deed, en werd vervolgens in de ker kers geworpen. In de Katho lieke Encycloped:e staat on der andere over Galilei te le zen, dat de processen tegen de geleerde steeds weer als wapen tegen de katholieke kerk dienst hebben gedaan. LEIDEN Het gaat de hedendaagse astronoom, ook wel sterrenkundige genaamd, een stuk gemakkelijker af dan zijn geestelijke vader Galileo Galilei. Tegenwoordig wacht geen brandstapel meer als een astronoom meldt, dat hij door zijn honderd meter lange telescoop, wéér de hemel niet heeft kunnen ontdekken. Iemand, die van sterren en alles wat daarmee samendraait heel wat afweet, de Leiderdorper Aad Hulsbosch (21) kan daarover meepraten. Een aardig woordje zelfs want morgen gaat hij in Leiden naar alle waarschijnlijkheid promoveren tot doctor in de Wiskunde en Natturwetenschappen met als „specialiteit" de astronomie. Zijn proefschrift behelst een studie over „Hoge Snelheidswolken". Dat gaat niet over de alledaagse tussen hemel een aarde schipperende wattenvelden maar over sterrenwolken. En dan nog niet eens over gewone sterrenwolken maar over die materie, die afwijkt in beweging van zyn normale broertjes in het melk wegstelsel. Het klinkt allemaal erg ingewikkeld en dat is het ook in zeer hoge mate. Aad Hulsbosch: luisteren naar de melkweggeheimen Praten met Aad Hulsbosch is daarom geen eenvoudige aange legenheid. Voortdurend betreedt hij het vakjargon, dat voor een buitenstaander, die over het al gemeen in minder hoge sferen leeft, grote aantallen onbekende woorden en formules in zich bergt. Zo wordt bijvoorbeeld ge sproken over de zogenaamde 21-centimeterlijn. Bijna zeven jaar lang heeft de astronoom Hulsbosch zich met dit ver schijnsel bezig gehouden. Bij nadere informatie blijkt dit een radiolijn te zijn, waarop allerlei radiosignalen te horen zijn van verre Melkwegsubstanties. Geen signalen, afkomstig uit een zen der maar natuurlijke golven, zoals die in het heelal blijken voor te komen. Deze 21-centimeterlijn ll een bij zonder belangrijke, zo legt Aad Hulsbosch uit, want hierop ko men de signalen door van de voor hem zo interessante „wa terstofwolken". Hieruit mag ge lijk al blijken, dat de Leiderdorp- se astronoom geen observeerder is maar een luisteraar. Hij zit ploegd, is de romantiek voor hem toch niet helemaal uit zijn werk verdwenen. Jonge aanko mende astronomen zou hij dan ook zeker nooit afraden deze richting te kiezen. Integendeel, vooral mensen, die veel weten schappelijke ambities hebben kunnen in de sterrenkunde hun hart ophalen, aldus Hulsbosch. Iedereen moet echter wel be denken, dat het bedrijven van astronomie voor een land een grote mate van luxe betekent, die geen enkel economisch nut heeft. Daarom zal, als het een land niet zo bijzonder voor de wind gaat het eerst op de ster renkunde worden bezuinigd. Een teer en veel besproken punt wat betreft de astronomie en ze ker ook de ruimtevaart, is wel het gigantische bedrag, dat elk jaar weer de lucht wordt inge schoten of wordt gebruikt om peperdure telescopen en waar nemingsinstituten te bouwen. En dat terwijl minder bedeel den in deze wereld het nog met één bordje rijst per dag moeten stellen. Aad Hulsbosch zit daar het zou Hulsbosch zeer verwon deren. De mogelijkheid, dat er buiten ons zonnestelsel wel iets aan leven, met een bepaalde intelligentie bestaat, is volgens hem groter maar in ieder geval nooit te onderzoeken. De dichtst bijzijnde ster buiten onze eigen zonnehuishouding is de Proxima Centauri en deze ligt op 4,3 lichtjaren verwijderd. In kilome ters omgerekend betekent dit een afstand van 40 biljoen, of wel 40 duizend miljard, ofwel een 40 met daarachter 12 nul len. En dat is niet om de hoek. In ons eigen melkwegstelsel zijn maar even 10 miljard sterren te vinden maar berekend is, dat op slechts een tiental leven zou kunnen voorkomen, zoals dat op de aarde het geval is. Als even tueel op andere plaatsen in het heelal wezens voorkomen en daar zouden wij ooit contact mee willen hebben, dan zullen zij toch naar ons toe moeten ko men, want voor ons duurt de reis te lang. Astrologen of (sterrenwichelaars) verkondigen naar de mening van Hulsbosch niet veel meer dan onzin. „Het is niet eens een pseudo-wetenschap". Deze men sen houden zich dusdanig op de vlakte, dat het altijd wel een keer zal kloppen. Een collega van Hulsbosch vult aan: „De astrologen betrekken slechts zes planeten in hun .beschouwin gen", terwijl er toch negen zijn. ontdekt, i uitge- Maar drie werden toen de astrologie al vonden en toen kon geen rekening meer mee hou den". Aad Hulsbosch, de zoon van een aardappelboer uit Heemstede, behaalde op zijn eindexamen h.b.s.-b, twee negens en vier tie nen voor de exacte vakken. Hij vindt, dat hij deze hoge punten, later tijdens zijn universitaire studie maar matig heeft waar gemaakt. „Zulke cijfers op de h.b.s. moeten toch goed zijn voor gemiddeld een acht op de universiteit maar dat haalde ik toch niet". De 72-jarige nestor van de Neder landse astronomen, professor dr. J. H. Oort, zal morgen de laatste door hem geleide promo tie van Aad Hulsbosch afnemen. Als de sterren hem goed gezind zijn zit er waarschijnlijk wel een bul voor promovendus Huls bosch in. geen nachtenlang achter een lange telescoop om te kijken, wat zich in de donkere duister nis van het oneindige heelal af speelt. Nee, hij luistert de ster ren af. Sterren, die niet te zien zijn_ doordat ze een te groot aantal lichtjaren van ons ver wijderd zijn. Ondanks het eeuwige gecijfer en het vele andere papieren werk, waar Aad Hulsbosch zich de laatste jaren doorheen heeft ge duidelijk zelf ook mee. Hij zegt na enig aarzelen: „Ik vraag me alleen af, of het geld, dat nu in ons werk wordt gestoken, dan naar de mensen zal gaan, die het nodig hebben. Dat betwijfel ik eigenlijk". Dat er buitenaards leven bestaat in ons zonnestelsel, is volgens de promovendus zeer onwaar schijnlijk. Misschien kan op Mars wat zeer eenvoudige plan ten worden aangetroffen maar Huize Ter Wadding op de grens van Leiden en Voorschoten, tegenover het vanouds bekende hotel-restaurant De Vink staat rustig tc wachten tot de restauratie een aanvang zal nemen, waardoor weer een mooi landhuis voor het nageslacht bewaard zal blijven. Het Park Ter Wad ding wordt opengesteld voor de bewoners van de Voorschotense wijk Noord-Hofland, terwijl ook de toekomstige bewoners van de nog te realiseren Leidse wijk Stevenhof hier rust zullen kunnen vinden. UW MENING Paepse Stdjutigheyd Onder dit hoofd hebben we nu twee afleveringen kunnen lez-n van de heer Willem Prins. Dit waren interessante stukken uit het rijksarchief. Echter bij het lezen van dergelijke stukken en dus ook bij het publiceren hier van. hoort ook zij het in verkor te vorm. een voorafgaande ge schiedenis om het verband te kunnen begrijpen. De archiefstukken die de heer Prins publiceert zijn van het jaar 1608 en van deze tijd blijkt ook weinig bekend te zijn. In Roelofarendsveen was de kapel even voor 1600 tijdens de refor matie verwoest en hi-'ld men kerkdiensten en verschillende woningen en op Oud Ade in een zogenaamde kerkschuur. In die tijd ook werden de gelovi gen (in hun geestelijke noden bijgestaan door de pastoors van Rijnsaterwoude Hougrnade en Warmond. In deze tijd waa Al kemade een heerlijkheid, maar het zal wel geen heerlijkheid ge weest ziijn om er te wonen. Enkele jaren geleden heeft de heer Antoon Hoogeboom, thans woonachtig in Nijmegen een tweetal lezingen gehouden over de geschiedenis en ontstaan van de omgeving. Thans wordt ook door het gemeentebetuur ge werkt aan de historie om te ko men tot een boekwerkje over dit onderwerp. Hierbij zij aange merkt dat het manuscript hier van reeds klaar is en naar ik hoop spoedig kan worden uitge geven. Tom v. d. Meer, Roelofarends- Parochieraad zet discussie voort over ALMAAR „Meneer, ik heb me jarenlang intensief verdiept in de historie van Leiden, vanaf het jaar duizend heb ik die geschiedenis leren kennen. Maar toen ik me ging bezig houden met de geschiedenis van Alkmaar, toen ben ik gegrepen door wat daar is gebeurd. Als ze me 's nachts wakker maken, dan kan ik zo alles over Alk maar opratelen. Als u mij iets vraagt, kan ik het beantwoor den. Ik ben net een computer. Hoeveel Alkmaarders zullen er zijn die nog precies weten wat er rond de tijd van de Spanjaar den is gebeurd?" Leidenaar J. Tegelaar is na zijn pensionering tot zijn 76e jaar, twee jaar geleden door blijven werken. Al veel eerder begon hij zich met geschiedenis bezig te houden, en in de loop der ja ren is hij een wandelende ency clopedie geworden. „Hé profes sor" zeggen de Leidenaars die hem op zijn wandelingetjes te genkomen. Er is geen gebouw, geen gevelsteen die tijdens die wandelingen aan zijn aandacht ontsnap:. Hij kent alle teksten van die gevelstenen uit het hcofd, en hij stimuleert de Leid se jeugd, ook aandacht voor dat soort dingen te hebben, te pro beren iets meer te weten van het waarom van een gedenk steen, een standbeeld. „Ik ben begonnen met de Leidse hofjes, en ik weet nu alles uit mijn hoofd over de hofjes, de stich ters, de preuves, noem maar op, alles kan ik zo opzeggen. Als ik 's ochtends opsta denk ik al: wat staat er ook al weer precies op die en die gevelsteen. Ik doe dat om mijn geestvermo gens gezond te houden. Ik wil niet dat de mensen zeggen daar heb je die ouwe....ook weer. Het is vandaag de eerste keer dat ik in Alkmaar ben, toch kan je me alles over de geschiedenis van Alkmaar vragen. Het is verschrikkelijk zoals ze hier in Alkmaa rin 1573 te keer zijn ge gaan. Deze week hebben we in Leiden 3 oktober gevierd. Als je nu aan de Leidenaars vraagt: Waarom vieren jullie eigenlijk feest, dan zeggen ze: Nou, Lei den Ontzet. Verder komen ze net. Als je duizend Leidenaars op een rijtje zet, is er mis schien één er meer over kan vertellen. Jammer. Als je vraagt: hoe heet die jongen die die pot met hutspot heeft gevon den weet niemand te vertellen dat dat Gijsbert Cornelis Schaeck was. Die Gijsbert zag de voor- vloot van Louis van Boisot na deren, de commandant van de Watergeuzen, en dat betekende het begin van de bevrijding van Leiden en dat bracht een enor me vreugde teweeg. Er kwam nog een jongen achter hem aan, Joppens, maar die kreeg niks van die hutspot. Nee, hoor, zei Gijsbert Cornelis Schaeck. ik heb mijn leven gewaagd voor zes gulden, die hutspot is voor „Doe als ik: onderzoek alle dingen en word WIJS In 1959 is de heer Tegelaar zich in de geschiedenis van Alk maar gaan verdiepen. Hij schreef alle vragen die in hem opkwamen in een dik cahier Zoals: Vraag 4. Hoe sterk waren de Sp;i tnsche troepen? en Hoeveel soldaten had Alkmaar tot ziin beschikking, d.w 7. afgerichte manschappen'' Antwoord nr. 4. De Spanjaarden hadden 16 dui zend goed geoefende soldaten, Cavalerie, Artillerie en infante rie met een hoog gevechtsmo- reel, terwijl Alkmaar slechts 800 geoefende soldaten ter beschik king had en 1.400 leden van de Nationale resèrve wel bewapend maar onvoldoende getraind. Vraag 10. Wie begeleidde Kapitein Hennebert? Antwoord nr. 10 Dat was Vaandrig Waalwijk. „Ik wil een leven hebben vol ro mantiek en avontuur", zei J. Tegelaar toen hij in het verre verleden naar Indonesia trok en achteraf vindt hij dat hij daar ruimschoots aan zijn trekken is gekomen. Tegelaar is als jongen in de kleermakerij van zijn va der gekomen. Werd muzikant bij een Leidse muziekvereniging en trok in 1914 als „koloniaal" naar het toenmalig Nederlands- Indië. Hij ging er werken in een kininefabriek. vervolgens op een plantage. Huwde een Moham medaanse en maakte een pel grimstocht naar de Kattba in Mekka. Pas in 1950 kwam hij in Leiden terug. Hij ziet nu als zijn grote taak, de jeugd te wij zen op de geschiedenis van de eigen stad. „Ik raad de jeugd aan- loop niet doelloos door de stad te zwer ven, vernielingen aan auto's am te richten en kruimeltjes- diefje te spe'en. ie medemensen irstig te vallen. Doe zoals ik: onderzoek alle dingen en word wijs. Je behoeft ie niet te ver velen op straat. Bezoek de mu sea. Het kost je niets eri als je ermee begint begin je er plezier in te krijgen". betrokkenheid ZOETERWOUDE De leden van de parochieraad welke ln de vergadering van de vorige maand spraken over „De be trokkenheid van de parochianen bij het parochlelo leven" zetten vanavond de discussie voort. Dat gebeurt tijdens de openbare bij;enkomst In het zaaltje van de Christus Dienaarkerk. Er zijn ook verslagen uit de di verse werkgroepen. Vanuit de pastores is de wens naar voren gekomen om de werkgroep Oe cumene nieuw leven in te bla zen. Deze is door de werkzaam heden van do begeleidingscom missie van de „Toerusting" wat op een zijspoor gekomen. In de nieuwe opzet zou zij mogelijk kunnen fungeren onder de naam „Raad van Kerken". Zij komt dan in aanmerking voor de stukken van de Nationale Raad van Kerken waardoor er ge makkelijker contacten gelegd kunnen worden. Vehikel kost Leiderdorper 60 gulden LEIDEN/LEIDERDORP De kantonrechter veroordeelde een 19-jarige timmerman uit Leider dorp tot een boete van 60,-. Al eerder had de officier van Justi tie een totale geldboete van 70- geëist. De Leiderdorper had een ongeluk gemaakt, dat veroorzaakt werd door zijn ondeugdelijke rem men. De auto waarin hij reed had hij gekocht voor 55.-. Vol gens het rapport van de politie deskundige bleken na inbeslagne ming behalve de remmen ook het stuur, de uitlaat en het chassis niet in orde te zijn. De timmerman kon niets ter verde diging aanvoeren en werd tot de geldboete veroordeeld.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5