Niet té stakkerig doen -Huurcontracten in Noord na 12 jan. 'nog niet veranderd I De Yalkschool sluit in zomer zijn deuren stad en randqemeenten IProvincie kort op tertiair wegennet Noorderwiek ebruik genomen Voorschotens raadslid over begroting: Nieuwjaarsrede dr. Vis: „Ludiek element ook in politiek'5 Universiteit wil Vietnam steunen u 1GINA 3 DINSDAG 9 JANUARI 1973 LEIDSE COURANT EIDEN Voorlopig zal een aantal daar oorspronkelijk voor in aanmerking komende bewoners van Leiden-noord nog geen nieuw huurcontract behoeven te tekenen. rheilOmstreeks 12 januari aanstaande zou dat eigenlijk moeten gebeuren maar door een rde'uitgekookt optreden van het PSP-raadslid Herman Amptmeijer met steun van PAK- fractievoorzitter In 't Veld, in de Leidse raad gisteravond zal bekeken worden of de lieuwe huurcontracten en de daarmee samenhangende huurverhogingen niet in strijd met een in het voorjaar van 1972 genomen raadsbesluit over deze zaak. jzijn t resultaat werd bereikt via een voorstel van de PSP-er, waarin een absolute bevriezing van de huren in Noord eiste en voorts aandrong op het maken ■■^van een soort huurparagraaf, die de huurverhogingen in de toekomst binnen de perken moet houden. Wethouder Ham verklaarde de hele zaak bijzon der ingewikkeld te vinden en stelde daarom voor tien minu- Opzichter gaat toezien _op onderhoud ten met de rest van het college lt in beraad te gaan. Na afloop hiervan deelde dé wethouder mee. dat de op stapel staande i maatregelen zullen worden on derzocht met betrekking tot het vorige voorjaar genomen raads besluit. discussie werd gevoerd naar aanleiding van een voorstel door B en W om een bedrag van 29.000 gulden beschikbaar te stellen om de voorbereidin gen van de renovatieplannen in de wijken Noorderkwartier en De Kooi te bekostigen. WD-er j Taffijn verklaarde, dat er grote ^ongerustheid bestond in Noord over een uitstel van het noodza- andere stadsdelen nu er zoveel over het Noorderkwartier en De Kooi te doen is. Zij sprak in verband hiermee over de Trans- vaalbuurt, die ook wel eens niet al te best meer in de verf zou kunnen zitten, de buurtbewoners Wethouder Ham deelde nog mee. heel ander karak- dat het personeel van de Ge meentelijke Woningstichting reeds uitgebreid is met een op zichter, die het onderhoud van de verschillende huizen in de gaten zal houden. Als het nood zakelijk is, zal er nog een twee de kracht bijkomen, aldus de heer Ham. kelijke onderhoud aan de huizen nu de renovatie van de wijk na dert. Hij zei te hopen, dat er niet gewacht zal worden met bepaalde werken totdat de wo ningstichting uitgebreid is. De heer Taffijn waarschuwde, dat de acties wel eens ter zouden kunnen gaan dragen in de toekomst als mocht blij ken, dat de zaken niet vlug ge noeg worden behandeld. Nu zijn het nog ingezonden brieven, maar straks zullen mensen uit protest de huur niet meer beta len, voorspelde het raadslid. Over het algemeen was men in de raad gisteren zeer te spreken over het feit, dat met het be schikbaar stellen van de 29.000 gulden, in ieder geval daadwer kelijk begonnen was met de aanpak van Noord. Mevrouw C. Xerling-Simons (PAK) verklaarde, dat het goed zou zijn, als nu al de bewoners uit Noord zelf mee zouden pra ten over alles wat hen te wach ten staat. Verder zei dit raads lid, dat vooral de voorlichting aan de bewoners van het groot ste belang is. Een krantje met daarin allerlei wetenswaardig heden over de komende renova tie en alles wat daarmee te ma ken heeft, zou zeker op zijn plaats zijn, aldus mevrouw Ker- ling-Simons. Hiermee zou tevens bereikt kunnen worden, dat vooral al te hoge verwachtingen iets kunnen worden bijge schaafd. Een ander punt, dat het PAK-raadslid aanroerde was het mogelijke vergeten van LEIDEN De werkplaats voor lichamelijk gehandicapten in de Groenesteeg (foto) gaat verhuizen naar de Willem Barentzstraat in het in dustrieterrein De Waard. De gemeenteraad besloot gisteravond het complex van Bredero Vast Goed NV te huren voor f 320.000,- per jaar. De overplaatsing is noodzakelijk, omdat „de Groenesteeg" niet meer aan de eisen voldoet. Ook de andere werkverbanden van de GSW, nl. van de geestelijk gehandicapten mannen en vrouwen (Gabriel Metzustraat en Vestestraat) gaan naar de Waard. 150 «ld boete voor "coureur* LEIDEN/NOORDWIJKERHOUT - De kantonrechter veroordeelde een 21-jarige gasfitter uit Noord- wijkerhout tot 2 jaar voorwaar delijke ontzegging van het rij bewijs en *n geldboete van 150. De man had met enkele vrienden een weddenschap gesloten dat hij zonder ongelukken met grote snelheid de bochten van de Noordwijkse Duinweg zou ne men. Eén van de vrienden reed mee om te kijken of het zo was. Bij een van de bochten raakte de gasfitter de macht over het stuur kwijt. Bij de dui keling die volgde werd de pas sagier ernstig gewond, de be stuurder kwam met de schrik vrij. De officier eiste de intrekking van de rijbevoegdheid voor vier maanden. Gezien de werkzaam heden van de man, wilde de rechter het liever houden op een voorwaardelijke intrekking van twee jaar. LEIDEN Henny Pleizier, in het bezit van de blauwe band en lid van Sportschool Luiten is door de Budobond aangewezen om ons land te vertegenwoordigen bij de open Duitse jeugdjudokom- pioenschappen. Hij zal uitko men als adspirant zwaarge wicht boven 85 kg. Herman Amptmeijer: „Minister zal nu beslissen over huren" Y" LEIDEN Niet de gemeente, maar de minister gaat straks beschikken over de huren in Leiden-Noord. Een gevolg van de renovatie van de buurt is na melijk, dat de woningen later zullen moeten worden aangepast door middel van de algehele huurharmonisatie. Hiervoor waarschuwde gister avond de PSP-er Amptmeijer in de Leidse raad. ,,De minister gaat dan de huur vaststellen en we weten, dat hij niet zo sociaal bewogen is dat de huren betaal baar zullen blijven", aldus de PSP-er. Wethouder Ham antwoordde dat bijzondere aandacht wat de har monisatie aangaat, vereist is. Hij-zei voorts in te zien, dat de huursubsidie voor veel mensen te laag zal zijn. LEID EN Daartoe gedwongen r door gebrek aan middelen, zal ?n. het provinciaal bestuur van :rv Zuid-Holland niet alleen op het secundaire maar ook op het ter- tiaire wegenplan moeten bezui- nigen. Het ontwerp tertiair we- '9' genplan 1973 omvat 571 km., be- staande uit 54 km nieuw aan te leggen wegen. Van deze laatste ■ui' categorie zal 27 km. van het y plan worden afgevoerd omdat in de komende tien jaar niet be- In vergelijking met het tertiaire wegenplan 1968 wordt bovendien 70,7 km provinciale weg niet meer in het wegenplan- 1973 op genomen; van deze wegen of wegvakken wordt 18,1 km over gebracht naar de lijst van quar- 1 taire wegen. Daardoor wordt van de Schulp- weg, Duindamse Slag (1,8 km) te Noordwijk 1,6 km. op de lijst 1 van quartaire wegen 'geplaatst. De gemeente Noordwijk blijft voor de totale lengte onder houdsplichtig. Van de verbin ding Kwaaklaan—Haarlemmer trekvaart komt 0,3 km. voor re kening van Leiden en 0,4 km. voor rekening van Oegstgeest. Drietiende kilometer Achthoven- seweg (Rijndijk-noordzijde) wordt aan de gemeente Leider dorp toegewezen terwijl de ge meente Zoeterwoude onder houdsplichtig blijft voor 1,8 km. Nieuweweg tussen Zuidbuurt en Weipoort (2,3 km) die van de lijst van tertiaire wegen wordt afgevoerd. Het nieuwe schoolgebouw aan de Ter Haarkade m LEIDEN R.-k. Scholengemeen schap „De Noorderwiek" heeft sinds gisteren een nieuw onder komen aan de Ter Haarkade. Met het hijsen van de vlag ver richtte de jongste leerling, de 12- jarige Corry, de officiële hande ling. Hierna hield de voorzitter van het schoolbestuur, pater P. Mikx een toespraak op het schoolplein. Een draaiorgel, dat na de opening bekende melodieën speelde, gaf een feestelijk tintje aan het geheel. Voor de leerlin gen was een vossenjacht door 't nieuwe gebouw uitgeschreven. „Om het gebouw te leren ken nen", aldus de leiding van de school. Ee nkijkje in de fijne keuken Vergadering :f O O Leidse school voor de detailhandel LEIDEN De Leidse school voor de Detailhandel vergadert don derdag 18 januari in de grote zaal van de Kamer van Koop handel en Fabrieken. Het doel van de bijeenkomst die om 16.00 uur begint, is informatie te ge ven over de waarde van het de tailhandelsdiploma, be voorzitter van het schoolbe stuur, mr. F. Potheine spreekt over het detailhandelsonderwijs in het algemeen. Enkele aspec ten van het onderwijs op de Leidse detailhandelsschool wor den belicht door directeur Van Britsum. Oud-leerlinge, Jos Ani- ba, zal vertellen waar de leer lingen van de lichting 1972 te recht zijn gekomen. Voorschoten De financiële posi tie van de gemeente Voorschoten is toch lang zo slecht niet alé bur gemeester en wethouders in hun toelichting op de nieuwe begro ting suggereerden. Tot die con clusie kwam de raadscommissie voor de gemeentefinanciën en de gemeentebedrijven gister avond. „We moeten niet tè stak- kerig doen", vermaande mr. F. Italianer (PvdA) lakoniek, „wél tegenover Gedeputeerde Staten, maar niet hier in de raadzaal. Daar word ik zo nerveus van" Hij kwam tot deze glimlachend uitgesproken woorden, na uit de begroting een aantal fondsen en reserveringen te hebben gevist, die bij elkaar voor minstens ze ven miljoen speling zorgen. Nu Voorschoten aan een periode van consolideren toe is„Hier en daar nog wat afbouwen"— vond hij het alleszins verant woord een greep uit al die re servepotjes te doen, om voorlo pig de noodzakelijke investerin gen van dit moment te kunnen financieren. De heer M. de Klerk Wolters (CHU) noemde dit „geen ma nagement" en vond het onjuist al die in de loop der jaren ge kweekte reserves nu bij elkaar te vegen ten gerieve van een onrendabele investering hij noemde met name het nieuwe zwembad waarop wethouder W. Iestra hem krachtig bij viel. Het fonds Bijzondere Voorzie ningen, dat de heer Italianer had genoemd, is gereserveerd voor het zwembad, bracht hij in herinnering, terwijl tal van re servepotjes doelreserves zijn en dus nergens anders voor ge bruikt mogen worden dan voor het doel waarvoor ze zijn ge vormd. De KVP-er drs. A.F. van der Laan bepleitte een meerjarenplanning, vooral met het oog op de uitgaven. In ver band daarmee wilde hij het voorgelegde investeringsschema 1973 nog eens verfijnen. De heer De Klerk Wolters betwijfelde of de raad daartoe in staat is zon der eerst grondig te worden voorgelicht.,,Wat weten wij van de ellende van de bibliotheek? Wat weten wij van de nood van de brandweer?" riep hij uit. De wethouder verwees hem naar de betreffende jaarverslagen. VVD-er dr. R.A. Oosterbaan had in de Memorie van Antwoord geen duidelijke uitspraak van het college gehad, dat de wo ningbouw als nummer één op het prioriteitenlijstje blijft staan. Gisteravond kreeg hij die toezegging wél. De wethou der leek het de normaalste zaak van de wereld te vinden. Be reidwillig doseerde het VVD- raadslid nog even, dat woning bouw een stijging van het inwo nertal en dus hogere uitkerin gen van rijkswege betekent. „De zaak waar alles om draait", ziei hij. Wethouder Iestra betreurde het, dat er door de strubbelingen rond Noord-Hofland nog steeds niet wordt gebouwd, maar vol gens hem stellen B. en W. alles in het werk, nog dit jaar de bouw in deze halfvoltooide wijk, alsook in Blijdorp, weer op gang te brengen. De heer Oosterbaan wilde des noods voor sociale bouw be stemde grond in de vrije ver koop gooien, maar daar peinsde wethouder Iestra niet over. De rest van de commissie was evenmin enthousiast. „Betaalba re woningen krijg je", legde de heer Oosterbaan uit. „door de mensen de mogelijkheid te bie den voor een aantrekkelijke prijs een eigen huis te kopen, waardoor woningen met een la gere huur weer vrij komen. Suggesties van de heren Ooster baan en Italianer. om als ge meentelijke overheid financieel bij te springen, waardoor de prijs van bouwgrond aantrekke lijker zou kunnen worden, zag de wethouder niet als reële mo gelijkheden. „Tóch zijn er ge meenten, die het doen", wist de heer Italianer. „Bewijzen kan ik het niet, maar ik hoorde het van een deskundig iemand. Een deskundige instantie". De wet houder had er nog nooit van ge hoord. KVP-er Van der Laan had nog een waardevolle tip: „Er wonen veel rijksambtenaren in Voorschoten en die zeggen steeds: „Er is nog wel méér subsidie uit te halen. Laat ze maar eens komen pra ten. En met die ze bedoelen ze dan het college van burgemees ter en wethouders." Schmaper reageerde wethouder Iestra: „En als we komen zijn ze niet thuis". „De heer Van der Laan repliceer de, dat het ook wel een klein beetje ligt aan de manier waar op zo'n subsidie verzoek wordt ingekleed. „Nee maar de prak tijk is moeilijker dan men vaak denkt", hield de wethouder vol. D'66-er mr.J. Goosens schaarde zich hierop aan de zijde van de heer Van der Laan. maar de wethouder bleef volhouden, dat B. en W. de zaak op alle moge lijke manieren doorpraten met het ministerie maar dat het maximum haalbare eruit wordt gesloopt. LISSE De behandeling van het bestemmingsplan „Laan van Rijckevorsel" is, op voorstel van b en w, voor een periode van drie maan den uitgesteld. Het plan heeft reeds ter visie gelegen; er werden drie bezwaar schriften tegen ingediend. De termijn vervalt nu op 5 fe bruari. In de raadsvergade ring van die maand wordt hel plan definitief vastge steld. - OEGSTGEEST Leden van de jeugdnatuurwacht Oegstgeest zijn bezig met het maken van nestkastjes. Het plaatselijk comité zorgde voor het benodigde hout. De 55 deelnemende leden moe ten vóór 12 januari hun kast jes hebben ingeleverd. Aan de makers van de beste kast jes worden prijzen uitge reikt. LEIDEN Met de langdurige en veelal grimmige raadsvergade ringen van het afgelopen jaar kennelijk vers in het geheugen, heeft burgemeester dr. A. J. Vis de gemeenteraad gisteravond In zijn Nieuwjaarsrede opgewekt in het politieke bedrijf ook het ludieke element te zien. De burgemeester had zijn opwekking, die men ook wel een spitse filosofische vermaning zou kunnen noemen, verpakt in een be schouwing over prof. Huizinga, de grote Leidse historicus wiens honderste geboortedag onlangs door de Leidse universiteit werd herdacht. Dezelfde Huizinga, die het spelelement als een wezen lijke factor van de cultuur ontleedde en de Nelerlandse taal ver rijkte met het woord „Ludiek". In de politieke arena wordt het ludieke element soms node gemist, aldus de burgemeester; de grap, die temidden van de loodzware beraadslagingen de bevrijdende ach oproept, de spitse woordspe ling of gedachtensprong die plotseling een zo andere kant van hot probleem laat zien. De burgemeester wekte zijn raad overigens niet op er voortaan maar een lollige boel van te maken, want met Huizinga stelde hij, dot het politieke spel een spel is, dat volgens de regels en in ernst gespeeld moet worden. De bcscouwing aan de hand van Huizinga leverde de heer Vis nadat hij een opsomming had gege ven van de Leidse moeilijkheden, maar ook van enkele hoopge vende besluiten, die de Leidse raad nam. LEIDEN De Valkschool ann de Rijnsburgersingel wordt per 1 augustus opgeheven. De reden is dat het aantal leerlingen niet meer toereikend is. „We zitten in een nogal vergrij zende wijk", aldus de heer Su zan, hoofd van de school. Voor de leerlingen gaat hij samen met de ouders zoeken naar een nieuwe school. Dat kan nog pro blemen opleveren aangezien verschillende scholen in de buurt (Maresingelschool, Lucas van Leydenschool) een voldoende aantal leerlingen hebben. De leerkrachten zullen door de gemeente geplaatst worden op een aantal andere scholen in Leiden. Wat er met het gebouw gaat gebeuren is nog niet be kend. De L.O.M.-school, die een deel van het gebouw gebruikt, blijft er voorlopig zitten. Kapelaan Bos overleden LEIDEN De parochlnnen van de Petruskerk hebben gisteren afscheid kunnen nemen van ka pelaan Bos. Na kortstondige ziekte is de 58-jarige frater van Mill Hill zaterdag overleden. Vanmiddag is het stoffelijk over schot overgebracht naar Ooster beek waar het morgen op de be graafplaats van dc fraters van Mill Hill ter aarde zal worden besteld. Dir.-secretaris van Ned. raad bloembollen ondernemers HILLEGOM (ANP) Tot alge meen directeur-secretaris, te vens directeur afzetbevordering van de Raad van Nederlandse Bloembollenondernemcrs te Hll- legom is benoemd mr. F. B. M. Nedervcen. De raad is in 1971 door de georganiseerde bollen- kwekerij en -exporthandel op gericht met het doel, de econo mische belangen vnn de onder nemers in het bloembollenvak gemeenschappelijk te beharti gen. De nieuwe directeur-secretaris van de raad is sinds 1958 als se cretaris en directeur in dienst geweest van de bond van bloembollenhandelaren. LEIDEN De Leidse universiteit i wil hulp verlenen aan Vietnam. Tijdens de universiteitsraads- j vergadering van gisteravond is besloten een werkgroep in te I stellen, die moet onderzoeken of I de universiteit zinvol kan reage- j ren op de gebeurtenissen in I Vietnam en daadwerkelijke hulp kan geven aan volk. De de grotp hebben .ii- versiteitsraadsledcn 1 om, J. H. Bonarius, mr. W. li. Mey- boom en prof. dr. A. Quispcl en het lid van het bestuurscollege mr. W. G. Koppelaars. Eredoctoraat voor topmam van Rode Kruis LEIDEN (ANP) De Leidse uni versiteitsraad heeft gisteravond ingestemd met het voorstel van het college van dekanen van de universiteit om ter gelegenheid van dc vieriny van de 398e dies op donderdag 8 f-bruarl het e re-doctoraat leerdheid te Zwitserse Jur' vice-presidcr tionale com t Kruis te Gen tor zal optreden mr. F. Kalsho- ven, lector in het volkenrecht. Het is de eerste maal dat een lector optreedt als erepromotor. dn rcchtsge- 1 aan de S. Plctet, t Interna- het Rode re-promo-

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3