Bij Nogal Wiedus kan alles Bartje naar school TELEVISIE VANAVOND Kindercircus van Billy Smart zet traditie voort TELEVISIE MORGEN KR0: m RADIO VANAVOND RADIO MORGEN TERUGBLIK LEIDSE COURANT DINSDAG 9 JANUARI lfGI Bijna was het misgegaan bij de opname van de derde aflevering van het KRO-klnderprogramma Nogal Wie dus, dat morgenmiddag om vijf uur op het scherm digd over de klokkenmaker, die stilletjes de cijfers van komt. De kinderen van de Paus Johannesschool uit Rot terdam, die het publiek vormden, waren zo verontwaar- de grote toneelspeelklok wilde meenemen, dat ze spon taan achter het decor snelden om tante Emma en Wie- dus te halen. Dankzij het improvisatietalent van de klokkenmaker alias Rien Kroon die buiten de tekst om uitlegde, dat hij zo'n zielige man was, die amper zijn brood verdiende en dat hij de grote cijfers hard nodig had, liep de opname niet in het honderd. Louis Lemaire (30), de geeste lijke vader van Nogal Wiedus. die zelf met verve de rol van de onnozele Jan de Klusjes man speelt, zei na afloop ,,Ik moest Wiedus - Louis Kockel- mann - met beide handen vast houden, anders was hij zo het toneel opgerend, op het geroep van de kinderen af. In de meeste situaties moet je ook direct reageren, maar in dit speciale geval kon het niet, omdat de klokkenmaker eerst nog moest vertellen, dat hij 's nachts om twaalf uur zou te rugkeren om de rest van de cijfers te halen. Voor het ver volg van het spel was dat no dig. Rien de klokkenmaker heeft zich er voorbeeldig uitge red". Achteraf niet zo verwonderlijk, want voor de spelers wan het Rotterdamse kindertheater ..Wiedus", die tevens de ma kers en spelers zijn van het tv-programma Nogal Wiedus. is de improvisatie het belang rijkste ingrediënt in hun spel. Al vier jaar lang spelen ze elke zondagmiddag in het Pic colo Theater in Rotterdam voor een zeer jeugdig publiek en al ligt in grote lijnen het verloop van het toneelspel vast, toch wordt elke zondag het stuk door de inbreng van de kinderen anders. Toeval De KRO is bij toeval met de groep van Louis Lemaire in contact gekomen. Nan de Vries, regisseuse van Nogal Wiedus, licht dat toe: ..Van de zomer toen Bram van Erkel van de KRO en ik over de op zet van een nieuw kleuterpro gramma praatten, stond bij ons voorop, dat het kind in dit nieuwe programma centraal moest staan. Teveel tv-makers stellen zich niet naast maar boven het kind op. Een fout uitgangspunt, volgens mij. Een serie slapsticks met Peppi en Kokki, een heerlijk duo, dat kostelijke en vooral begrijpelij ke humor voor de hele klein tjes brengt, was al gepland, maar de rest stond nog open. Ga eens met Louis Lemaire van het Rotterdamse kinder theater praten, zei Bram tegen me, die Louis nog van het amateur-cabaret kende. Een uur heb ik met Louis Lemaire gesproken. Het zat meteen goed. Zijn ideeën over een ac tief kinderprogramma kwamen helemaal overeen met de mij ne. Zonder een script te heb ben gezien, heb ik snel ja ge zegd". Louis Lemaire, afkomstig uit een oud toneclspelersgeslacht, zoon van Jan Lemaire en broer van Cor, gaat daar ver der op in: „Kindertheater is geen slap aftreksel van het volwassen toneel, bereidt er ook niet op voor. Grote men sen gaan in de schouwburg zit ten en klappen aan het eind. Kinderen willen lijfelijk het spel beleven, anders gaan ze weg. Zodra een scène erom vraagt, bemoeien ze zich met het spel. Dat bouwen we ook bewust fn. We gaan echt niet van te voren in een kringetje staan om de rollen te verdelen. Door het tempo te vertragen, waardoor het kind aan het denken wordt gezet of een pro bleem aan te snijden, dat ze net zelf opgelost hebben, kan het erin springen. Zolang je de kinderen maar niet beduvelt. Ze moeten zich wel veilig voe- Handige jongen „Wiedus, gespeeld door de ca baretier Louis Kockelmann, is in het tv-programma de handi ge jongen, die de oplossing aandraagt, als het probleem te groot wordt. Ik speel zelf Jan de domoor, die de dingen, wel ke de kleuters net geleerd heb ben, nog fout doet. Dat geeft ze zelfvertrouwen. Je krijgt spontaan hulp aangeboden. In de vorige uitzending had ik moeilijkheden met veters vastknopen en aankleden, dit keer stumper ik met de wij zers van de klok. Tante Emma Loes Vos is voor de kin deren het symbool van veilig heid. Als er gevaar dreigt, zoals nu met die klokkenmaker, lopen ze direct naar tante Emma. Ook stappen ze naar haar toe. als ze midden onder de uitzending naar de wc moe ten. Dat kan hoor. de opname wordt gewoon gestopt". „Kinderen denken logisch. Ze vinden echt niets gek. Heb je ?en tafelkleed, maar geen ta fel, geen probleem hoor. Zij spelen wel voor tafelpoot. Kijk je vragend rond naar ander meubilair, dan bieden ze zich direct aan voor stoel, kast, kleed, zeep, handdoek, lusje en haakje. Een telefoon is ook zo uitgebeeld. Een is het toestel en de ander speelt, eroverheen liggend, voor hoorn. Een tele visie wordt voor het gemak uitgebreid tot drie netten. Spookscènes zijn niet eng, zo lang de kinderen maar weten, dat het verklede mensen zijn". „Actief kindertheater", zegt Louis Lemaire, „is een combi natie van verschillende facto ren, spelplezier, lachen, ont roeren, het samen iets tot stand brengen, spanning. Het mag best over leeronderwer- pen gaan. Bewust hebben we aansluiting gezocht bij de on derwerpen, waar ze op school en thuis in die bepaalde perio de mee bezig zijn. De eerste uitzending ging over letters, vooral dat moeilijke verschil tussen de b en de p. Bij de tweede, in december, draaide alles om het eten. Het klokklj- ken komt nu ongeveer aan bod. De volgende uitzending, in de griepmaand februari, gaat over ziek zijn. De zorg voor het milieu wordt het on derwerp van een voorjaarsuit zending". Taalarmoede Bestrijdt het programma Nog al Wiedus de taalarmoede? Nan de Vries vindt van niet: „Daarvoor is één uitzending per maand te weinig. Wil je effectief het gebrek aan woord kennis bij sommige groepen kinderen aanvullen, dan moet je iedere avond op het net ver schijnen. En het is dan ook de vraag of de kinderen, die liet nodig hebben, wel kijken. „Louis Lemaire valt haar bij: „Hetzelfde probleem geldt voor ons. Wij bouwen in ons spel nieuwe begrippen in, maar aan de herhaling, essen tieel om woorden te herkennen en te hanteren, komen we niet toe" HANNEKE WIJGH In Nogal Wiedus speelt Loes Davida Smart gaf het ballet op voor een circuscarrière Marline en Karin ofwel de Alma Piaia-kinderen in actie op de trapeze Voor de Tweede Wereldoorlog telde Europa vele grote circussen. Des tijds had je er in Londen alleen al drie: Bertram Mills, Chipperfield en Billy Smart. Na de oorlog kwam de televisie en daarmee verdwenen de meeste circussen. Tenminste de spektakels zoals wij die gewend waren in een grote tent en met de houten tribunes. De gezelschappen werden ontbonden en de beroemde families vielen uiteen. Sommige circussen hielden echter ondanks alles stand. Zij ver kochten hun tent en richten zich op de moderne media. De Smart-familie is hier een goed voorbeeld van. De voorstelling die op kerstavond door de KRO-televisie werd uitgezonden, zal menigeen nog vers in het geheugen liggen. Wat we toen echter te zien kregen was lang niét alles wat het Billy Smartcircus traditiegetrouw via de Engelse tv op kerstavond te zien geeft. Een belangrijk onderdeel wordt verzorgd door de kinderen van de artiesten die aan het Billy Smart-circus verbonden zijn. Dit gedeelte wordt door de KRO-tv mor genavond uitgezonden. Voor het programma werd een keuze gemaakt uit de leukste en vi sueel aantrekkelijkste nummers. Zo zien wij woensdagavond David en Gabriella Smart die de taak van spreekstalmeester toegewezen kre gen. Zij zijn 6 en 9 jaar oud en kleinkinderen van de stichter van het circus. Gabriella komt ook nog in de ring met Birma, een 32 jaar oude olifant die zowat het troeteldiertje van de familie Smart is. Davida Smart is 11 jaar en de dochter van David Smart, de huidige leider van het circus. Davida heeft er vier jaar ballet op zitten, haar grote liefde, omdat ze vreest dat ze door haar lengte nooit een topbal- lerina zal worden wil ze een circuscarrière opbouwen. Haar sterkste nummer is de trapeze. Little Gina, 10 jaar. lijkt even gemakkelijk op haar handen als op haar voeten te kunnen lopen. We zien haar zich zelfs schijnbaar zon der moeite verplaatsen op één enkele hand. Bij haar nummer wordt ze geholpen door haar vader. De zes Garcia-kinderen laten een staaltje van springplank-acrobatiek zien. De groep bestaat uit: Tony van 15 jaar,, de tweeling Mona en Carmen van 10 jaar, Pablo van 8 jaar en Eva die 7 jaar oud is. De Garcia's komen uit het Ierse Fosset-circus en stammen van moeders kant uit de beroemde Fosset-familie. De grote ster van de groep is Carmen, die in deze voorstelling een sprong uitvoert waarvan gezegd wordt dat geen enkele vrouw het na kan doen. De Alma Piaia-kinderen, twee uit Luxemburg afkomstige meisjes van 14 jaar. treden voor de eerste maal in het Billy Smart-kindercircus op. Martine en Karin hebben een adembenemend trapeze-nummer. De naam van de groep is die van hun leermeesteres Alma Piaia, eens zelf een gevierde artieste. Nu heeft ze iri Luxemburg een turnschool voor gehandicapte kinderen. De enige volwassenen met een eigen nummer in dit programma zijn Alun Davis en King Kong. Alun Davis die een nummer met poedels heeft zit nog maar twee jaar in de circuswereld. Voordien had hij een winkeltje in Wales. King Kong is een griezelig uitziende aapmens. Onder de vermomming zit echter een vriendelijke 72 jaar oude man. King Kong, die op 14-ja- rige leeftijd al in het circus stond, is op het ogenblik waarschijnlijk de oudste circusartiest. ROELFIEN SANT NEDERLAND I 18.45 uur 18.55 uur NCRV 19.05 uur 19.30 uur 20.00 uur 20.21 uur 21.20 uur 21,45 uur 22.10 uur 22.15 uur NOS 22.40 uur I 22.50 uur J Tweekamp Beter samen Journaal Bartje, tv-serie Drentse Aa Adam Smith, serie Laten we wèl zijn, overpeinzing Ander nieuws, gesprekken r Hier is Lucy r Journaal r De kommissaris, politieserie r 2 voor 12, quiz r Achter het nieuws r Journaal NEDERLAND II NEDERLAND II 18.45 uur Ti-Ta-Tovenaar 18.55 uur Journaal VARA 19.05 uur Een rondje goud, zil ver en brons, repor tage turnen TV-BELGIë MAANDAG 17.00 uur Schooltelevisie 18.00 uur De Fabeltjeskrant I 18.05 uur Skippy, jeugdserie!». 18.30 uur Tienerklanken 19.05 uur Kijk en kook 19.35 uur Zoeklicht 19.40 uur Mededelingen EI] 19.45 uur Journaal 20.10 uur De kleine waarhei^, r Verover de aarde, wetenschap Ul1 r Heinrich Böll |fr* r Journaal ;iii< r Schooltelevisie 10.45 ui KRO: 17.00 uur Nogal Wiedus, ki n derprog ram m a NOS: 18.45 uur Ti-Ta-Tovenaar 18.55 uur Journaal TROS: 19.05 uur Los Muchachos, film 19.30 uur Kleine grote wen: jeugdserie wel raad op. Spontaan NOS: 19.50 uur 20.00 uur 20.21 uur 22.35 uur NOS: 22.50 uur 23.00 uur Stichting Socutera Journaal Politieke uitzending, ARP De kleine kolonel, speelfilm Opportunity Knocks, talentenwedstrijd Telekommunikatie tante Emma, symbool de veiligheid NEDERLAND II 19.05 uur Billy Smart's kindercircus ve 19.50 uur Radboudzondag 20.00 uur Journaal te 20.21 uur Studio vrij, doe-het-zelf-informa^ KRO/RKK-IKOR: 22.05 uur Kenmerk-kort IKOR: 22.10 uur De wereld der ikontj Journaal 1 r Hoe word ik de computer de baas?j les 17 BELGIE (Nederlands) 17.00 uur Jevanjong te 18.40 uur De Fabeltjeskrant Jjn 18.45 uur Milieubescherming®,j 19.20 uur Politieke tribune 19.35 uur Zoeklicht n 19.40 uur Mededelingen ein weerbericht I v, 19.45 uur Journaal j,i 20.10 uur Dubbeldekkers, je tv-serie a 20.35 uur Two man sound ,j follies, amusement v 21.15 uur Konfrontatie 22.00 uur Horen en zien, g theaterkroniek <j 22.20 uur Journaal r i 23.00 Nieuws 23.02 Wachtel middernacht. 24.00 Niei i2 Wachten i luws. 0.02—". L De kleine Bartje gaat deze tweede aflevering een belangrijke stap in zijn jonge leven doen. Hij gaat naar school. Voor zijn vertrek bouwt zijn moeder een stevig wantrouwen tegen de grote men senmaatschappij bij de kleine pork in. Van wat zich thuis af speelt mag hij niets aan de juf prijsgeven. Hierdoor maakt het slimme jongetje aanvankelijk op school een domme indruk, maar dat zal gauw veranderen. Ned. I 20.21 uur. Drentse Aa Hou "t scherm in het oog Min of meer in de sfeer van Bart je een documentaire over een van de laatste originele beken in ons land, n.l. de Drentse Aa in !f",°?B,e,s™onde" ,andschap- De kommissaris Ned. I 21.20 uur. met medewerking van dr. Marga Klompé. Ned. I 22.15 uur. Een rondje goud Russische keurturners in actie tij dens een onlangs in Dordrecht ge houden demonstratie. Allemaal mannen en vrouwen goed voor goud, zilver of brons, op film vastgelegd. Ned. II 19.05 uur. Ander nieuws In dit programma komen nu aan bod Amnesty International en de milieuvervuiling. Een en ander Een directeur en diens onderge schikte raken in verband met een moord in zodanige verwikkelin gen, dat het de kommissaris voor de ogen schemert. Ned. II 20.21 uur. We waren het totaal oneens met de samenstelling en presentatie van Volgende patiënt...!, de nieuwe medische rubriek van de KRO die gisteren van start ging. Aan de orde kwamen praktijken in ziekenhuizen. De feiten, verteld door enkele patiënten die ons bepaald niet representatief leken voor de doorsnee „volgende patiënt" vormden bij elkaar een soort gruwelverhaal die elke volgende patiënt doodongelukkig moet maken bij een eerstkomende zie kenhuisopname. Alleen al om dit psychologische effect een bijzonder ongelukkige uitzending derhalve. Uitzending bovendien die ons kwetsend leek voor de medische stand, omdat de indruk werd gevestigd dat hier een doorsnee werd geboden van wat de ziekenhuispatiënt te wachten staat. Weliswaar kregen twee deskun digen kaais op commentaar, maar die kans was nauwelijks reëel. Het betrof niet de behan delende artsen van de betrokken gevallen, het commentaar kon derhalve slechts uiterst vrijblij vend zijn. Het behoort tot de mode om op t.v. af te geven op de medische wereld. Als dat gaat om werke lijke misstanden, of bijvoorbeeld op sommige ongekend-hoge inko mens in dit beroep, hebben we daar geen enkel bezwaar tegen. Maar als in een speciale rubriek die medische stand oncontroleer baar als ondeskundig wordt te boek gesteld en het vertrouwen van de patiënt op grove wijze ondermijnd, vinden we dat een ernstige zaak. Want op deze wijze wordt in lei te de volksgezondheid aangi tast; omdat een patiënt die zij: arts niet vertrouwt geneigd u zijn om heil te zoeken bij kwal zalvers, „kruidendokters" of li< den van welk kwalijk allooi od die zijn vertrouwen wèl weten tt winnen. Bij de AVRO zagen we in ei- Duitse „koop" Bob Rooyens aa" het werk in de Heidi Brlihl show. Onze landgenoot toondt zich een knap t.v.-maker, mai leek weinig nieuws te hebbr toegevoegd aan zijn t.v.-tover-rt pertoire dat even fantastisch ah vermoeiend bleef. AVRO's Televizier heeft een vva gewijzigde presentatievorm:! nogal houterig. Dat slaat niet o; de inhoud van de rubriek overi gens die attractief-actueel was- Dat „houterige" kenmerkt overi gens ook de journaal-lezer vat de NOS die gestraft lijkt met di dure apparatuur die zijn „blaad je" overbodig maakt. V* Weinig liedjes voor Songfestival (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Het aantal lied jes, dat tot nu toe voor hei Nederlands Songfestival is inge zonden, is zeer gering. Er zijn maar een paar liedjes geschre ven voor Ben Cramer, die Ne derland uiteindelijk op het Eu rovisiesongfestival zal vertegen woordigen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 2