DE DUIZEND EN EEN VRAGEN NA SCHAATSHAPPENING SCHENK Toeschouwers waardeerden noviteit van schaatsprofs DEN HAAG. Meer nog dan een in financieel opzicht niet geslaagde premi re van de International Speed Skating League is het een mengsel geworden van duizend en een vragen en een spel der vergissingen. In het programma liet de Amerikaanse geldschieter Bill Moore weten dat hij „tot de schaatssport was bekeerd" omdat hij van zijn vriend Tom Liden in woorden en via t.v.-beelden uit Sapporo in daden had vernomen dat schaatsen een evenement is dat uitpuilende tribunes ga randeert. Vooral, zo had Tom Liden vele jaren in Zweden vertoe vend zijn niet onbemiddelde Amerikaanse vriend gezegd, in Noordeuropese landen bestaat een bijkans waanzinnige be langstelling voor het schaat sen. Het wat zuidelijker gele gen Nederland maakte daarop geen uitzondering want deze „schaatsdollen" emigreerden in drommen als waar ook ter wereld de eigen sterren zich op de baan begaven. Het moet Tom Liden, die overigens groot gelijk had met zijn bewe ring, droef te moede zijn ge weest toen hij in het schaats- gekke Nederland de dunbevolk te tribunes van ,,De Uithof" zag, hoewel zijn glimlach hem op deze voor de ISSL trieste dagen nimmer heeft verlaten. Hij, Bill Moore, diens Europe se vertegenwoordiger Johnny Nilsson, die op de schaats we reldnaam verwierf, en allen die nauw aan de ISSL verwant zijn, zullen hun hoop dienen te vestigen op de volgende wed strijden, in, Skiën en Gotén- burg, maar als Nederland niet warm loopt voor het puikje van de schaatselite is het de vraag of dat in Noorwegen en Zweden wel het geval zal zijn. Het is een van de vragen die na dit toernooi zijn gerezên. Er is alleen komen vast te staan dat het publiek niet te peilen is. Er is alleen bewezen dat veertien schaatsers die toch waarlijk tot de groep be horen, die in de amateurwe reld de lakens uitdeelden, niet in staat zijn geweest het schaatsvolk in Nederland naar de tribunes te lokken. Van alle kanten zijn veronderstellingen aangedragen, beweringen los gelaten, mogelijkheden geop perd. Het weer? Een eerste dag met een vochtig-doordringende at mosfeer. Maar twee jaar gele den goot het bakstenen in Hee renveen en bleven tienduizen den, onder grote stukken plas tic, trouw op de tribunes. Het gaat nergens om, dat wil zeggen, er staat geen erkende titel op het spel. Maar daar staat tegenover dat men een kort te kort volgens sommi gen programma ziet met vrijwel louter cracks. Den Haag geen schaatsstad, in die zin dat schaatsminded Ne derland al de kriebels krijgt als de namen Heerenveen of Deventer vallen, erkende schaatsburchten waar moei zaam onderdak kan worden gevonden en twee dagen schaatsen ook twee dagen feest betekenen. Van heinde en ver stromen daarheen de schaatsfans. En dat is een on derdeel dat in het spel der ver gissingen thuishoort. Wie Den Haag en omgeving schat op een inwonerspotentieel van ruwweg twee miljoen moet verbijsterd erkennen dat vier duizend kijkers op de eerste dag en zes- tot zevenduizend op de tweede dag een zeer schamel totaal is. Men had ge rekend op het vanouds schaatsminnend Westland maar dat liet hopeloos verstek gaan, evenals Den Haag en naaste omgeving trouwens. Er werd zonder meer op gere kend dat de tribunes (twee da gen van 26.000 capaciteit) zou den volstromen. Jan Klok, de verantwoordelijke (technische) man van deze wereldpremière, had zijn waarschuwende vin ger opgeheven maar was door alle beslommeringen niet in staat zelf deze verkooporgani satie ter hand -te nemen. Hij moest dementeren dat er een onbegrijpelijke fout was ge maakt toen een official daags tevoren nog vertelaarde dat om en nabij zestienduizend kaar ten per dag waren verkocht. Als het een beetje meezit, ra ken we morgen (zaterdag) die laatste tienduizend best kwijt", riep deze Jaap Cohen optimis tisch uit. Er was nauwelijks eenvierde verkocht van wat werd beweerd. Coach Anton Huiskes hierover: „Ik geloof dat de organisatie van de kaartverkoop niet goed is geweest. Ik sprak een dame die drie weken heeft gepro beerd telefonisch te bestellen bij „De Uithof". Er waren geen kaarten. Ze kreeg een adres in Amsterdam, stuurde er geld heen en, kreeg dat weer terug. Met grote moeite heeft ze drie kaarten op de kop getikt, zoals ik trouwens ook. Ik wilde voor mijn gezin drie kaarten en wenste die niet gratis. -Het kostte me heel wat moeite om die te bemachti gen". Klaas Schenk, de vader van Ard: „Ik werd uit heel Noord- Holland gebeld waar men kaarten kon kopen. Ik wist het niet". De kaarten waren slechts te verkrijgen bij „De Uithof" en bij voorverkoop adressen van Ajax en Feyen- oord. Maar die zijn toevallig bijster schaars in de noordelij ke provincies waar de fans van Bols en Verheyen wonen, in het zuiden waar de belang stelling voor schaatsen de laat ste jaren groeiend is. Er ont braken ook de fanclubs met de spandoeken waarop de „grote vier" hun aanmoedigingen vin den. Ard Schenk, teleurgesteld: „Wat moeten wij er verder nog aan doen,. We hebben goed schaatsen afgeleverd maar als je die lege tribunes ziet, ga je toch bij jezelf zeggen: als ik mijn poen maar krijg". Jan Bols: „Ik zag het zaterdag om één uur al. Bijna niemand op de tribunes op dat uur. Dat is erg als je gewend bent altijd voor volle huizen te rijden". De af scheidsronde van de eerste prof kam pioenen: Ard Schenk en Erhard Keiler. Zij worden gevolgd door de andere deelnemers, die wuiven. Kees Verkerk: „Voor de twee- Je dag werden vijfduizend kin- derkuarten voor vijf gulden be schikbaar gesteld. Dat was een voorstel van ons maar het is te gek dat zoiets pas na een eerste sofdag gebeurt. Aan zoiets had men moeten den ken". Inderdaad zijn er te wei nig kinderen die vijftien of twintig gulden per dag kun nen betalen. Ouderen wel, dat is bewezen. Vorig jaar nog trokken drommen naar het buitenland voor veelvouden van wat Den Haag had gekost. Maar ze bleven ditmaal weg. Of omdat ze geen kans zagen kaarten te verkrijgen, of om dat het profschaatsen niet die weerklank heeft gevonden die mocht worden verwacht met dat aantal cracks. In elk geval was er de tweede dag wel sfeer. Het publiek deed zijn best om de lege vak ken vol te juichen maar de fanfares bij de cérémonie pro tocollaire bleven iel klinken in de schaars gevulde kom van „De Uithof", dat een meerjarig contract heeft met de ISSL, die zich ijlings zal moeten be zinnen op zeker de wedstrijd- formule. Het nieuwtje waarbij werd bepaald dat landgenoten niet tegen elkaar zullen rijden, zal moeten vervallen. Het was De noviteit: „de achtervolging" viel bij het publiek bijzonder in de smaak, 't Fascinerende beeld Psycho'°fijCh. ge?'®.n al oniuist waarmee de rijders elkaar aan de kop van de schaatstrein aflosten bracht diverse toeschouwers dat in Nederland door te voe- tot groot enthousiasme. ren want *uist de «rechten ter hulde met hun bloemboeketten tussen de Nederlandse cracks zouden interessant zijn ge weest. Zij vervielen zonder meer door de nieuwe bepaling. Wellicht verdient het aanbeve ling het inderdaad aan schaatsminuten korte toernooi vooral de eerste dag uit te breiden met wat zaterdag werd geprobeerd: een ploeg achtervolging. Indien de teams wat zijn ingespeeld Nederland reed uitnemend, de buitenlanders vormden nog een te ongeordend groepje zou dit „bijwerk" zelfs uitgebreid kunnen worden met koppel- of afvalraces, Want helaas moest bij deze première in een magnifiek schaatscentrum worden gecon stateerd dat het bijeen brengen van het merendeel van de bes te amateurs ter wereld in een profgrocp nog niet de garantie biedt dat de publieke belang stelling meteen en uitsluitend wordt geconcentreerd op de nieuwe formatie, die wellicht en daarop mogen BUI Moore, Tom Liden en Johnny Nilsson met de capabele Neder landse staf hopen bij het schaatspublick moet groeien. Skiën en Gotenburg zullen daarvoor de volgende graad meters zijn. Nederland staat er niet voor niets om bekend dat het graag eerst de kat uit de boom kijkt. Herman van Bergem DEN HAAG Het hand jevol toeschouwers, dat op de eerste dag maar voor een erg schamele omlijsting van de eerste profwedstrijden zorgde, raakte geheel in extase bij een noviteit van de profs: de ploegachter volging over drie kilo meter. Toen de geoliede oranjetrein met Schenk, Bols, Verkerk en Ver- heijen steeds meer af stand nam van een Noors-Zweedse combina tie, werden de aanmoe digingen sterker. Het was dan ook een prach tig gezicht toen de vier schaatsenrijders een drachtig in eikaars spoor glijdend, de drie kilometer te zien afleg gen. De Noors-Zweedse combinatie bewees echter dat de profs ook op dit nummer nog ge woon hard moeten trainen. Bij de Noren ontbrak Grön- vold, die werd vervangen door de sprinter Erikson. Erikson moest dan ook al na een 1500 meter lossen, zodat slechts drie man: Höglin, 01- sen, en Tveter die heel ver schillend schaatsen, overble ven. Het bleek ook wel uit de tijden: 4.15 voor de Neder landers en 4.19.5 sec. voor de Scandinaviërs. En daardoor werden de 10 mille Skol aan prijzen beschikbaar gesteld als volgt verdeeld: 6.000 gul den voor de Nederlanders en 4.000 gulden voor de Noren en Zweden. Jan Bols was niet alleen blij met de ver diensten door die achtervol ging: „Ik geloof dat het aan sloeg bij het publiek. Zelf vond ik het ook leuk om te doen. Ik was alleen eerst bang dat die afstand in de benen zou gaan zitten na zo'n eerste dag. Daarom hebben wij ook gevraagd om de oorspronkelijk geplande afstand van vijf kilometer terug te brengen tot drie ki lometer. Maar dat geeft he lemaal geen last". Ard Schenk vulde aan: „Het ging bij ons goed maar wij had den dan ook al diverse ma len getraind op waar nu bij voorbeeld de aflossingen al lekker liepen. Alleen het rij den van Eddy Verheiien vormt voor ons nog een pro bleem. Wij kunnen namelijk moeilijk achter hem blijven rijden. Aangeslagen Dat de achtervolging ook was aangeslagen bij het publiek bleek wel uit het gejuich, waarmee de aankondiging werd ontvangen van de twee de achtervolging door de sprintersgroep. Dat de training wel erg be langrijk is bleek wel uit het optreden van die sprinters in een achtervolging om 5.000 gulden, beschikbaar gesteld door het Sijthofconcern. De sprinters, die vier ronden re den hadden namelijk een erg slechte aflossingstechniek en dat het kwartet KeilerLin- kovesiKonig en Blatchford won, was alleen te danken aan de grotere individuele kwaliteit van het viertal. Be sloot de Nederlandse coach Anton Huiskes: „We zullen het toch echt wel in deze dingen moeten gaan zoeken. Zo'n ploegenachtervolging, een persoonlijke achtervol ging en weet ik nog wat meer. We bieden tenslotte al zes jaar hetzelfde program ma en dat kan ook weieens oorzaak zijn voor de vermin derde publieke belangstel ling". Wal en schip Van het grote aantal uit nodigingen dat nament de ISSL was verstuurd, waren die aan de KNSB vergeefs verzonden. Op het speciale vak van de overdekte tribu ne van „De Uithof" ?at geen official van de KNSB. Men heeft dus niet met eigen ogen kunnen aanschouwen dat het eerste profoptreden niet is aangeslagen. Men zal het ongetwijfeld wel hebben vernomen. Dan dringt de bange vraag rich op of er eensklaps een geweldige in zinking is ontstaan in het tot dit jaar zo turbulente wereld je van de schaatsminnenden. Volgende maand wordt in Deventer het toernooi om de wereldtitel van de overgeble ven amateurs georganiseerd. Er Is een kapitaal besteed aan uitbreiding van de tribu nes die een capaciteit van rondom de 25.000 toeschou wers hebben gekregen. Maar ook daar loopt de kaartver koop en de KNSB kan be schikken over de medewer king van ijsclubs overal in het land n:et naar wens. In vroeger tijden was de ho telaccommodatie in Deventer en omgeving reeds volge boekt in deze dagen. Wie er niet snel bij was, had geen plaats meer. Voor het eerst in de vaderlandse schaatshis torie is dat veranderd. Er lijkt grote verwarring te zijn ontstaan door het ontstaan van twee schaatsgroepen. Het lijkt ook dat men niet weet wat te kiezen. En het kan gebeuren dat men in het geheel niet kiest waardoor èn de profgroep èn de amu- teurorganisatle tussen de wal en het schip zullen zijn ge vallen. Ontnomen De veronderstelling dat de profschaatsgroep bij een groot deel van het publiek wordt vergeleleken met „het tenniscircus" en „het zes- daagseoircus" men gelooft niet zozeer In de integriteit en spreekt nogal snel van „versierde" sport Is on juist. De te verdienen prijzen zijn zodanig dat ze voor elke deelnemer, waarbij niet moet worden vergeten dat zij nimmer ietr verdienden, bij zonder Aantrekkelijk zijn en aanstekelijk moeten werken op het leveren van presta ties. Dat Ard Schenk de hoogste ogen gooit, mag evenmin als reden voor het wegblijven van publiek wor den aangevoerd want hij doet dat al jaren. Wellicht is het aantal rijders te gering, zodat de mogelijkheden tot verrassende resultaten te snol zijn uitgeput. En dat is zeker het geval indien land genoten niet tegen elkaar mogen uitkomen. Nederland zal blijven smullen van duels Schenk—Verkerk, Schenk— Bols, Bols—Verkerk enz. En die kans is de schaatsfans door de nieuwe bepaling van de ISSL wel ontnomen. Oorzaken EDDY VERHEYEN Iet merendeel van do trainers in het betaald voet bal is bijeen geweest om te zoeken naar oorzaken van de verminderde belangstelling. Er zijn velerlei redenen ge vonden maar wonderlijker wijs is er een niet genoemd: de prijzen van de plaatsen. Het zou best kunnen zijn dat het voor de gemiddelde werknemer langzaamaan te duur wordt om elke week of ten minste iedere twee weken naar hei betaald voetbal te gaan. Ook voor de betalende clubs stijgen de kosten. De entreeprijzen moeten noodwendig worden aangepast. Maar hoe hoger de prijs hoe meer het pu bliek gaat verlangen. En als de kwalkelt niet stijgt in verhouding met de verboging van de entreeprijs en zeker als de dikwijls uitstekend ge honoreerde spelers niet twee maal drie kwartier het uiter ste geven, zal de gemiddelde werknemer die zijn dure gul dens moet neertellen sneller geneigd zijn te zeggen: wel meer betalen maar niet meer leveren. Het is een fa cet dat de trainers gehezl over het hoofd hebben gezien maar dat wel degelijk een van de belangrijkste Waarschijnlijk praten trai ners te weinig met de man op de tribune.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9