m Minder miskramen na goede voorzorgen VOOR DE VROUW EREPLAATS VOOR KAAS IN HET LEVENSMIDDELENPAKKET VOOR DE VROUW De ridders van het celibaat ■r-™--mi J MEDISCHE RUBRIEK UNDAG 8 JANUARI 1973 LEIDSE COURANT Op onze tafels heeft Hollandse kaas een best plaatsje, maar ook in het buitenland is dit product graag gezien (en geproefd). In ons totaal „levensmiddelenpakket" neemt kaas een hoogst belangrijke positie in. Kaasmaken is in ons land, in Engeland, jprankrijk en Noord Duitsland van hujs uit vrouwenwerk geweest. De boerin bereidde „haar" kazen liefderijk en trots. Beroemde soorten zoals Camembert en Tilsiter zijn aan vrouwen te danken. (In meer zuidelijke lan den zaten de gangmakers in de kloosters). Dat is nu bijna verleden tijd. Nog mèèr 10 j miljoen kilo per jaar komt van de Neder landse boerderij, dat is slechts 5 van onze totale productie. De overige 95% komt van de fabriek. „Oude" kaas Dat de Germanen kaas maakten, blijkt uit de gevonden aardewerk bakken met zeefga- ten, die dateren uit het bronzen tijdperk en dienden om zuremelkse kaas te bereiden. Aangezien wij uit de boekjes weten dat de Batavieren (een Germaanse stam) leefden van jacht en visserij, terwijl de vrouwen huishoudelijk werk deden en af en tqe ver dobbeld werden, geloven wij zeker dat om de Bataafse die de lekkerste kaas maakte, hartstochtelijk werd gespeeld. Dat kunnen we nu wel geloven, maar zekerheid is er pas over Kaasbereiding in ons land gedurende de 8ste eeuw. Toen had Friesland een grote veestapel, veel boter en dientengevolge ook kaas. Goudse en Edammer waren al vele eeuwen beroemd toen in de 13e ep 14e eeuw Haarlem en Leiden hun zuivelmarkten kregen en toen kaas en boter werden „uitgevoerd" naar de Zuidelijke Nederlanden en naar de Baltische staten. De faam werd tegelijkertijd met het product wijd en zijd over de zeeën gebracht door onze zeelieden die de vrachtvaarders van Europa heetten. Vroeger werd de kaas bijna uitsluitend uit volle melk bereid. Later, na het ontstaan van fabrieken, van ontroomde melk. Het was op de kaasmarkt natuurlijk niet alles goud wat er blonk en daarom werd in de 17e eeuw al de „Vereniging tot bestrijding van knoeie rijen in de boter en kaashandel" opgericht, en ontstonden later kaascontrolestations: in 1911 kwam de wet op Rijkskaasmerken tot stand. „Jonge" kaas en garanties Voor boerenkaas is er het tonvormig merk met de aanduiding Boerenkaas, volvet en Holland. Voor fabriekskaas: een cirkelvor mig merk met de woorden „Holland en vol vet". Voorts zijn er nog kleinere cirkeltjes, zes hoekjes, rechthoekjes, afgeronde rechthoek jes, met de aanduidingen 60 40+ of 20+, telkens met het woord Holland, op allerlei verschillende producten te vinden. Onder „Holland" staat het nummer, de stationslet- ter en de serieletter, waaruit kan worden op gemaakt waar en wanneer de kaas werd ge produceerd. Het kaasmerk biedt garantie dat de grondstof goede koemelk is en allerlei voorschriften beschermen de faam waarin de Hoollandse kaas zich verheugt. Momenteel maken, eten en exporteren wij (hollandse kaas is een belangrijk exportarti- kell) Goudse- Vierkante, en lunchkaas, Edammer- en Broodkaas, Leidse, Friese- en Roomkaas, Dieetkaas, magere kaas, smelt kaas, Kaaspoeder en smeltkaaspoeder, Witte meikaas, Kwark, cottagecheese, Mon Chou, St. Paulin, Schoonauwen, Kerheimse kaas, Limburgse of Hervese kaas, Bluefort, ched dar kaas, Gheshir kaas. Wij maken dus kaassoorten die lijken op bui tenlandse, maar aan het merk is te zien dat het Hollandse producten zijn. Zo wordt ook de Nederlandse kaas in het buitenland nage maakt, maar dank zij de Internationale Kaasconventie van 1952 mogen zij niet zon der meer in de handel gebracht worden on der de naam GOUDA, EDAMMER enz. maar o.a. als „Gouda Francais", ,^vensk Gouda". De kazen-saga Aristeus, zoon van Apollo, gaf vóór uitvinder van de kaas te zijn, maar hij stond op goede voet met de nymfen die de kunst van het kaasmaken waarschijnlijk reeds verstonden. (Wij zeiden het al, het is vrouwenwerk.) Minder romantische bronnen vermelden dat Finse nomaden de eersten waren en de be reiding leerden aan de Scandinaviërs. Het moet een soort kwark of ingedikte melk zijn geweest; later leerde men de melk door leb te stremmen met takken, o.a. van vijgebo men, zoals de Griekse dichter Homerus ver haalt. In de Bijbel wordt kaas vermeld; in het Mid den-Oosten was de bereiding vroeg bekend; de Scyten diep in Rusland aten dagelijks kaas van paardemelk; Grieken en Romeinen serveerden kaas bij elke maaltijd. De Romeinen hadden in hun woning naast de eigenlijke keuken, een afzonderlijke kaaskeu ken en dikwijls nog speciale ruimten om de kaas te laten rijpen. In het begin van onze jaartelling was Rome beroemd om de vele voortreffelijke kaassoorten waarvan men dan ook verschillende kaasgerechten bereidde. Voedingswaarde van kaas Kaas is eigenlijk melk in geconcentreerde vorm en wij kunnen er dan ook de voedings stoffen die in melk voorkomen, in terugvin den. Naast het melkvet, waarover het rijkskaas- merk spreekt, bevat kaas een belangrijke hoeveelheid melkeiwit. De onderlinge verhou ding tussen vetten en eiwitten zal afhangen van het vetgehalte van de kaas. De veron derstelling dat volvette kaas een hogere voe dingswaarde zou hebben dan kaas bereid uit gedeeltelijk ontroomde melk, is niet juist. Volvette kaas bestaat voor ongeveer de helft (tenminste 48%) uit vet en de rest uit de z.g. „vetvrije droge stof" (eiwitten, zouten, vita mines en de in melkzuur omgezette melksui ker). Bij 40% kaas bedraagt het vetgehalte slechts 40% van de droge stoffen en een hoger eiwit gehalte. Daar de eiwitten als voedingsstof hoger te waarderen zijn dan de vetten zou men zuiver vanuit voedingsoogpunt dus mogen zeggen, dat de minder vette kaassoorten nog waarde voller zijn dan volvette kaas. Kaas is dus een voedingsmiddel dat bijzon der rijk is aan eiwitten en kaas is niet duur wat wij va nandere eiwitrijke voedingsmid delen meestal helaas niet kunnen zeggen. Daarom dus kaas niet alleen op het brood, maar ook een kaasgerecht als onderdeel van de warme maaltijd. Jonge kaas heeft een hoger vochtgehalte dan belegen of oude kaas, zodat de totale calori sche waarde iets lager zal liggen dan bij een oude kaas. Behalve eiwitten en vetten is kaas ook rijk aan voedingszouten, vooral aan calciumzou- ten en aan vitamines. Jonge kaas is het lichtst verteerbaar. Voor dieetpatienten zijn ook verschillende soorten dieetkaas verkrijg baar. „Wij hebben besloten af te zien van het huwelijk zolang er geen vrede heerst in de we reld. Wij weigeren kinderen te verwekken om ze te laten ster ven op de slagvelden in alle uithoeken van de aarde". Deze gelofte wordt jaarlijks hernieuwd door een honderdtal vrijgezellen uit het Italiaanse Vagadizza di Legnago in de provincie Verona, tijdens de algemene vergadering van hun bond van „De Ridders van het Celibaat". Traditiegetrouw wordt die bijeenkomst gehou den in de grootste herberg van het land. Het afzien van de hu welijkse staat verdubbelt bij elk lid het ideaal de ridderlijke geest uit de middeleeuwen te laten herleven, die van de le gendarische koning Arthur met zijn tafelronde cn die van graaf Roland. De ridders heb ben het voornemen zich in 1978 op pelgrimstocht te begeven naar Roncevalles, om er deel te nemen aan de plechtigheden rond de herdenking van de slag en de heldendoden van Roland in het jaar 778. Vol gens de gedichten en liederen zou Karei de Grote met zijn le ger vanuit Spanje getrokken zijn terwijl Roland de achter hoede begeleidde. Bij Ronce valles zou de koning der Snra- cenen de Franken hebben aan gevallen. Wonderen van dap perheid hebben zij verricht maar tegen de overmacht zou den zij verloren zijn geguan, ware het niet dat Roland op zijn hoorn zo hard had gebla zen dat koning Karei het in zijn leger had gehoord, was te ruggekeerd en de Saracenen had verslagen. Roland had op zijn hoorn de laatste adem uit geblazen om Koning Karei te redden, maar tevoren sloeg hij zijn trouwe zwaard Durandal stuk op de rotsen. Kinderkamers Er waart (gelukkig) een golf van onrust rond: zullen onze kinderen opgroeien in een ver ontreinigde wereld waar geen leven meer mogelijk is voor de natuur? Zullen stadskinderen nog bomen, bloemen, jaargetij den kennen? Er wordt wat aan gedaan: scholen houden boomplantda- gen, in vensterbanken staan bloeiende planten, konijnen en marmotten mogen in de klas. Een overdreven suggestie doet een (ongetwijfeld kinderloze) journaliste in de Franse Figa ro aan de hand: Als kinderen hun kamer uittekenen komen daarbij frustraties aan het licht: sneeuw valt op hun bed, bloemen groeien alom. de zon staat er altijd bij. Dat komt omdat de kinderen de natuur zo missen. „Waarom niet alle drie maanden hun kamer aan passen bij het ritme van de 1 i' 'v* 1 zL Marmotten in de klas natuur"? zo vraagt zij. „De muren decoreren met voorstel lingen van het seizoen, 's zo mers het bed bij het raam zet ten, 's winters dicht bij de ver warming? Waarom niet ver lichting en kleuren telkens af gewisseld? Gordijnen zijn goedkoop en niet-goweven tex tiel kan ook deze veranderin gen in de natuur uitbeel den. Het is een aardige geste tegen over de gordijnfabrikanten maar een wonderlijk voorstel van een vrouw uit deze tijd. Moeders van kinderen die nog zulke tekeningen maken, weten nauwelijks hoe ze het huis nor maal aan kant kunnen houden. Elke drie maanden een ander decor gelijk aan het wisselend jaargetijde. om voorgoed naar de noordpool te trekken, daar verandert tenminste niets. Modieuze nouveauté's Koffers Handschoenen Vanwege hun sportief karakter zijn auto-handschoenen ook erg ohic voor de vrouw die niet achter het stuur zit en mis schien niet eens een auto bezit. Ze mogen geheel van varkens leer zijn, als er maar gaten in zitten. Voorts kan de hand palm uit leer bestaan terwijl de rug uit katoen is gebreid. Warmer zijn de 100 wollen exemplaren met versteviging van ledervervangend materiaal (Prijzen van 10,- tot ruim 30,-) Ceintuurs De lederen ceintuur met dof metalen gesp van simpele vorm is momenteel in, maar blijft sportief en ongeschikt voor „echt gekleed". De suède ceintuur (behorend bij tas) geappliqueerd met plakken goudleer waarop bol geslepen stenen in verschillende kleuren glanzen, werd door Swarofski gepousseerd om gekleed voor den dag te komen. Klokje \ets heel nieuws, een Zwitsers uurwerkje met één onbeweeg lijke wijzer waaronder de uren en minuten ononderbroken voorbij, defileren. Wie in het middernachtelijk duister wil weten hoe laat het is, hoeft maar de bovenste knop ih te drukken en het licht is in de bol ontstoken. Het is weer tijd voor de twee de vakantie. Of het reisdoel nu in het sneeuwgebied ligt dan- wel aan warme stranden, kof fers zijn er nodig. Wie niet tweemaal hetzelfde wil aan trekken, maar zich wel drie maal per dag wil verkleden, kan een hele set gebruiken, bijvoorbeeld deze van goud kleurig en bruinzwart gemeng de nylontwist. De cijfersloten hebben een code die door de eigenaar zelf kan worden vast gesteld. Er zijn speciale cos- tuum- en japonnenkoffers bij terwijl mevrouw hier een beautycase vasthoudt (ook zeer practisch voor meneer die dan liever toilet-case zal zeg gen) met nylon binnenwerk, sponzezak en dergelijke. De laatste jaren is het aantal miskramen, zo we de gynaeco logen mogen geloven, sterk verminderd. De vrouwenartsen worden nu veel minder dan vroeger uit hun bed gehaald. De toekomstige moeder wordt meer dan vroeger in de watten gelegd, ze wordt van dichterbij gevolgd, ze krijgt vlugger rela tieve of volledige rust voorge schreven en ook de hormonale behandeling wordt doeltreffend toegepast. Er zijn een aantal miskramen waarbij iedere behandeling nog machteloos blijft. Het be treft hier afwijkingen van de chromosomen van de ge slachtscellen met een abnor male vrucht als gevolg. Deze ernstige chromosomale afwij kingen geven aanleiding tot een klein vruchtblaasje zonder vrucht of met een abnormaal vruchtje erin. De abnormale vruchten vormen nog steeds de grootste categorie van miskra men. Een andere kategorie van mis kramen wordt hormonale mis kramen genoemd omdat de oorzaak hier moet gezocht worden in de hormonale afwij kingen gedurende de zwanger schap. De vrouwelijke ge slachtshormonen worden gedu rende de drie eerste maanden van de zwangerschap geprodu ceerd door de eierstokken. Na de derde maand wordt de pro- duktie overgenomen door de placenta (nageboorte). Bij de overneming van de werking van de eierstokken door de placenta is er een kritieke fase. Vandaar dat de meeste hormonale miskramen zich voordoen in de derde of vierde maand van de zwangerschap. Andere oorzaken van mis kraam moeten gezocht worden in een abnormale baarmoeder. Deze kan te klein zijn of een kanteling vertonen. De zoge naamde kanteling van de baar moeder is nog steeds het on derwerp van veel discussies, maar in de praktijk zelden de oorzaak van miskraam. Vormafwijkingen en ver groeiingen zijn dit wel. Deze laatste kunnen het gevolg zijn van een curettage die te fors is uitgevoerd zodat het slijm vlies van de baarmoeder plaat selijk te diep werd wegge- krabd. Vormafwijkingen zoals een dubbel baarmoederlichaam of een tussenschot (septum) geven meestal aanleiding tot miskraam alhoewel hierop uit zonderingen bestaan. Ook een te slappe baarmoeder hals is een bekende lokale oor zaak. Behalve de genoemde oorzaken zijn er een aantal al gemene aandoeningen die een miskraam of vroeggeboorte kunnen uitlokken. Als voornaamste noemen we: ernstige bloedarmoede, nier ziekten, suikerziekte en aan doeningen van de schildklie ren. Een vrouw die nooit eerder een miskraam had, komt meestal haar geneesheer con sulteren wegens bloedverlies en pijn. De pijnen worden aan gevoeld en beschreven als menstruatiepijnen. Bloedverlies is evenwel niet al tijd een voorbode van een drei gende miskraam, ook de pijn is niet essentieel. De gynaecoloog beschikt tegen woordig over andere onderzoe kingsmethoden om het gevaar voor miskraam op te sporen. Nrmen we het geval van een vrouw die reeds een miskraam gehad heeft en onmiddellijk na het wegblijven van haar men- struaties haar geneesheer raadpleegt. Deze beschikt behalve over het klassieke klinische onderzoek over enkele andere technieken die hem belangrijke inlichtin gen verschaffen. Vooreerst is er de dosage van de vrouwelij ke geslachtshormonen. De meting van de hoeveelheid h.c.g. (human chorion gonado- trofine) in de morgenurine is een zeer goede aanwijzing voor de leefbaarheid van de vrucht. Minder dan 1500 e van het h.c.g. wijst op dreigend mis kraam, zelfs wanneer de vrouw zich goed voelt en geen bloedverlies vertoont. Maar ook de oestrogeen- cn progesteron hoeveelheden in een urinemonster van 24 uur geeft duidelijke aanduidingen. Dit alles wordt eventueel aan- gevulgd met een vaginaal ult- strijkje waarbij het schedes- lijmviies microscopisch onder zocht wordt. Ook de toestand van het vaginaal slijmvlies, al thans wanneer de gynaecoloog deze techniek goed beheerst, geeft inlichtingen over het al of niet vlot verloop van de zwangerschap. Het zijn Juist deze technieken die de arts vlugger een drei gende miskraam doen vermoe den en ook aanleiding zullen geven tot strenge maatregelen. Op het ogenblik dat in vele landen zware druk uitgeoefend wordt om de abortuswetgeving te verzachten, mag de aan dacht niet afgeleid worden van die kategorie van dc toekom stige moeders die er aktief nog iets voor over hebben om een kind te hebben. Meer facilitei ten op het abortusfront moeten onzes inziens in evenwicht ge houden worden door uitgebrei der tegemoetkomingen aan toekomstige moeders.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7