Massaal protest tegen doorgaan Vietnam-oorlog telefoontjes Duitse synode neemt oecumene opnieuw in studie CeidaeSowo/tii Kissinger verwacht dat geheim overleg goed zal verlopen tlflll »iip 60,000 Nederlanders in Utrecht bijeen 01710-22244 xr&rirüs. Paarden bij stranding omgekomen Taken verdeeld in EEG- commissie MAANDAG 8 JANUARI 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 5 (Van een onzer verslaggevers) Utrecht Zeven kilometer walging trok zaterdagmiddag door Utrechts binnenstad in de grootste nationale protest demonstratie tegen de Amerikaanse oorlogvoering in Viet nam. Walging die tot uitdrukking kwam in spandoeken, die door de 60.000 deelnemers aan deze Vietnammars werden meegedragen, en in de spreekkoren die werden aangeheven. .Handen af van Vietnam", „We gaan de NAVO uit", "Stop bom bardementen op Vietnam", schalde tegen de gevels van de in de grauwe mistige middag slaperige Utrechtse huizen op, om later nog eens vele malen herhaald te worden in de Irene- hal waar sprekers als mevrouw dr. Marga Klompé en der Anne Vondeling, de voorzitter van de Tweede Kamer met dezelfde strijdkreet omlijst en onderbro- andere kwaliteiten gebruikt Zij kreeg uit de zaal nogal wat negatieve opmerkingen te ho ren. De enige wanklank bij deze ordelijk verlopen demonstratie. Evenals dr. Klompé drong ook Han de Leeuw lid van het or ganiserende comité aan op materiële hulp aan het geteis terde volk van Vietnam. Hij noemde de Amerikaanse prak tijken in Vietnam onduldbaar: „Als deze methoden geduld zou- tijken in Vietnam onduldbaar: „Als deze methoden geduld zou den worden, wie waar hij ook woont zou zich dan nog veilig voelen in de werld?" Dr. Vondeling, die als thema voor zijn toespraak de leuze „Eén wereld of geen wereld" had ge kozen, uitte zijn ongerustheid over het feit dat de -grootmach ten Amerika, Rusland en China onze zaken buiten ons om lijken te regelen. Ook Vietnam is onze wereld. En wat ons het meest verontrust is, dat van die drie het „vrije", het „democrati sche" Amerika zijn macht ge bruikt voor dom en blind ge weld in een verloren zaak". Hij vroeg zich af of de Amerikaan se regering door haar politiek het bondgenootschap van de NAVO niet op de proef stelt. In de stoet van de Vietnamdemonstratie liepen ook bekende politici mee als (v.l.n.r.) Hans Gruijters (D'66), André van der Louw (PvdA), Dolf Coppes (PPR), Dick de Zeeuw KVPPiet van Zeil (KVP) en dr. Marga Klompé (KVP). Ontploffingen in Lissabon In ver ban Lissabon tag in totaal gen voorge- f op 3 achtereen. slechts 2 x betalen op 6 achtereenvolgende dagen: ■sp slechts 3 x betalen ar**-' t- Sl*'gewas srsjr PARIJS (AP) In een villa in de Parijse voorstad Gif Sur Yvette zijn vanmorgen de Ame rikaanse - Noordvietnamese on derhandelingen hervat over de wapenstilstand in Vietnam. Pre sident Nixons onderhandelaar dr. Henry Kissinger verklaarde gisteravond bij aankomst in Pa rijs dat de Amerikaanse presi dent hem heeft teruggestuurd om nog een poging te doen de onderhandelingen af te sluiten. Kissinger zei voorts te verwach ten dat de besprekingen dit keer serieus zullen verlopen en tege moet zullen komen aan het ver langen van de mensen in de ge- Vijf Amerikaanse jachtbommen werpers, die boven een zwaar wolkendek vlogen, hebben van daag per ongeluk 34 zware bom men afgeworpen boven het wes telijk deel van de Zuidvietname- se luchtmachtbasis te Da Nang Drie brandstoftanks vlogen in brand, een Amerikaanse heli copter werd beschadigd. Henry Kissinger bij zijn vertrek naar Parijs. c5 KOPENHAGEN (DPA) Bij de stranding van het Deense vrachtschip „Inger Clausen", dat met een transport paarden onderweg was van Littouwen naar Frankrijk, zijn zaterdag vijftig paarden omgekomen. De kapitein zag zich gedwongen het schip, dat lek geslagen was, aan de oostkust van Bornholm aan de grond te zetten. De paarden op het onderste van de twee dekken stonden binnen en kele seconden tot hun nekken in het water. Er zijn 190 paarden gered. Luchtaanval op Syrië TEL AVIV (DP) - Israëlische vliegtuigen hebben vandaag doelen in Syrië aangevallen, zo is door een militaire woordvoer der in Tel Aviv meegedeeld. Het ging om „steunpunten van Arabische terroristen". Alle vliegtuigen waren onbescha digd teruggekeerd. Israëlische en Syrische troepen hebben el kaar in de afgelopen nacht tweemaal beschoten in de door Israël bezette Golan-heuvels. Ook gisteren is in Golan een Is raëlische patrouille beschoten. Hotelbrand: 7 doden KERHONKSON (AP) Ten min ste zeven personen zijn om 1 leven gekomen bij een brand de dienstafdeling van een hotel in Pine Grove (New York). Negen rr.ensen liepen verwondin gen op. Griep in Engeland LONDEN (DPA) Aan de gevol gen van de sinds de afgelopen herfst heersende griep zijn in Engeland tot nu toe bijna zend mensen gestorven. NIET LANGER WACHTEN TYEe kans op echte Europese verkiezingen is door de uitbreiding van de EEG niet vergroot. „Nieuw Europa" komt in zijn januari-af- levering o.i. terecht tot deze conclusie. Want wanneer het Europese Parlement in zijn nieuwe samenstelling „ja" zegt, moet gevreesd worden dat in het nog almachtige minis tercomité het tegenstribbelende Frankrijk bijval zal krijgen van en kele, zo niet alle nieuwe EEG-partners. Landen die niet van eeuwigheid-tot-amen willen wachten op het ogen blik dat deze oppositie zich breken laat, zouden dan inderdaad niet anders kunnen doen dan snel overstappen op een nationale regeling van de kwestie. Met andere woorden: zorgen dat de Nederlandse afgevaardigden voor het Europese parlement wel rechtstreeks geko zen worden en tegelijkertijd proberen andere landen voor zo'n ini tiatief te winnen. In de vorm van een initiatief-wetsontwerp van twee christen-democra- i (Bos en Westerterp) ligt voor ons land een goede regeling als t ware op afhandeling te wachten. Premier Biesheuvel heeft op laatste Bdusselse (topconferentie aangekondigd dat de Nederland- regering aan het initiatiefwetsontwerp haar medewerking zal rlenen, wanneer de Europese ministerraad niet binnen afzienbare d een meer positieve houding aanneemt t.o.v. de Europese verkie- Weinig kans WHE daarop durft te rekenen, is evenwel een ongelooflijk optimist;1 zolang in Parijs de gaullisten het in de regering voor het zeg gen hebben, blijft Frankrijk de plicht tot directe Europese verkie zingen beleefd en desnoods onbeleefd boycotten. Wanneer het Europese parlement binnenkort in zijn nieuwe, uitgebrei de samenstelling de bestaande voorstellen, opgenomen in het rap port van de Belg Dehousse, gaat behandelen en tot een positieve meerderheidsuitspraak komen zou, blijft de barrière van de minis terraad levensgroot. Misschien wordt dan zelfs wel als nieuwe stok om de hond te slaan aangevoerd, dat er van een Europese partijvorming nog weinig te- komen is en dat de toetreding van Engeland, Denemarken jnd in dat opzicht ook nieuwe complicaties opwerpt. Wel lijkt eerste gezicht de kans op een duidelijke liberale Europese at groter geworden maar dat is dan ook alles. Nevenresultaat het doorzetten vam de initiatiefwet Bos—Westerterp valt veel te zeggen. Te meer omdat het organiseren van recht streekse Europese verkiezingen tot nevenresultaat zou kunnen ople veren een streven om tenminste bij die gelegenheid het aantal deel nemende politieke groepen in ons land te beperken. De Nederlandse confessionele partijen zullen zich bij die gelegenheid zeker kunnen aandienen als één groep; misschien willen als D '66 niet helemaal uit de rails loopt ook de progressieve drie zich met één lijst presenteren. En de vele kleine partijtjes weten bij voor- VOOR 1 dus - Sicco Mansholt drukt de hand van zijn opvolger, Xavier Ortoli BRUSSEL (REU TER) De dertien leden van de nieu we EEG-commissie hebben zaterdag overeenstemming bereikt over de taakverdeling. Na zes uur vergaderd te hebben maakte dr. Mansholts op volger, voorzitter Frangois Xavier Ortoli, op een pers conferentie bekend dat de drie sleutel- posten buitenlandse betrekkingen, finan- 5 ciën en landbouw achtereenvolgens zijn gegeven aan de Brit Sir Christopher Soames, de West duitser Wilhelm Haferkamp en de Nederlander Pierre Lardinois. De Belg Henri Simo- net en de Frans man Jean-Frangois Deniau zullen ech- mede verantwoor delijk zijn op eco nomisch gebied en voor de buitenland se betrekkingen. Ortoli zei dat de ver antwoordelijkhe den zodanig zijn verdeeld dat er een maximum aan doel matigheid wordt bereikt voor het doeleinden die op de topconferentie van oktober waren opgesteld. Hij zei verder dat er eén aantal nieuwe portefeuilles zijn gevormd, waaron der de betrekkingen met het Europese parlement, milieu- politiek, sociale za- P. G. VAN DER Zün grote toewijding en zorg waarmede hij de belangen van onze onderneming en haar dochtermaatschappijen voorstond, zal bij ons in dankbare herinnering blijven. Commissarissen, directie, medewerkers en medewerksters WüRZBURG (KNP) De leden van de Duit se synode hebb_n gisteren op hun laatste vergaderdag geen overeenstemming be reikt over de mogelijkheden om tot pasto rale samenwerking tussen de kerken in Duitsland te komen. De wegen die tot die samenwerking moeten leiden .en de tot op heden bereikte resultaten worden door de Duitse katholieken heel verschillend beoor deeld. De synode is er gisteren bij de bespreking van de oecumene niet uitgekomen. Het was vooral de vraag naar de theologie van de oecumene, die volgens velen nog eens nader bekeken moest worden die de synode uiteindelijk deed besluiten de discussies te kappen en er op de volgende zitting in november op terug te komen. Besloten is wel om bij het herzien van de theologie van de oecumene, de protestan ten in te schakelen om daarmee een aantal nu ingebouwde onzekerheden op voorhand te elimineren. Eerder verklaarde de Duitse synode zich ac- coord met de voorstellen, gedaan ten aan zien van de zorg voor de gastarbeiders. Die zorg betreft betere huisvesting, beter aangepast onderwijs voor de kinderen van de buitenlanders en gelijke rechten bij hun gezondheidszorg. Bovendien ging de synode zover, dat zij voor de gastarbeiders het recht bepleitte zich politiek te organiseren, zich bij bestaande politieke partijen in Duitsland te mogen aansluiten en tenslotte het actief en passief stemrecht bij verkie zingen van gemeenteraden te mogen uitoe fenen. De aanvaarde voorstellen gaan nu terug naar een commissie van deskund;gen, die de de finitieve voorste'len in m-enber ter goed keuring aan de synode zal voorleggen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5