TOCH VERLOOR HUISKES GROTE ILLUSIE Jeltje Heslinga en Wim Heida vormden weer klasse apart Erhard Keiler legde basis voor praktijk als tandarts Noor Grönvold aast op revanche in Skiën „ISSL moet boeten' Tsigankov sneller dan Ard VERHEYEN: MAANDAG 8 JANUARI 1973 DEN HAAG En toch was Anton Huis- kes ondanks een winnaar in zijn team verliezer bij de eerste profschaatswed strijden. De man die door zijn eigen pupillen weer werd teruggeroepen aan het schaatsfront, proclameerde gelijk de oorlog aan de schaatser, die het hardst had gehuild bij zijn vertrek: Ard Schenk. ,,Die lange is te pakken. Die lange is echt geen klasse apart. Die lange is geen superkampioen." Dat waren de uitspraken die hij de overige drie Oranjerijders steeds voorhield. Het waren de beweringen, die voor de overige drie Nederlandse schaatsprofs maar moeilijk te aanvaarden waren want zij zagen tijdens de trainingen hoe de lange weg spoot. Zij zagen hoe de' veelvou dig wereld-. Europees en Olym pisch kampioen tijdens de tem potrainingen hen als het ware vermoordde door zijn geweldig atletischvermogen. Zij zagen ook hoe soepel de lange tijdens de trainingen reed. Ondanks dat kreeg Huiskes zijn mannen zo ver dat zij de strijd met hem aandurfden te binden. Vooral Kees Verkerk was extra gela den, vol zelfvertrouwen dat hij na een paar jaren in de breedte Ard Schenk heeft hem, de allround-bokaal. Naast hem Olsen en Bols te hebben gezeten, het weer aandufde om een frontale aan val op Ard Schenk uit te voe ren. Na afloop van het door de bezoekers bijna vergeten prof- schaatsfestijn in het brandnieu we complex van De Uithof ston den de Oranje-drie en hun trai ner er toch wat verslagen bij. Goed, er mocht door de invoe ring van het professionalisme dan revolutie in de schaatssport hebben plaatsgevonden, de krachtsverhoudingen waren in feite ongewijzigd gebleven. Ard Schenk was toch een klasse apart gebleven. Zo domineerde hij dat de penningmeester van de ISSL al na drie afstanden de cheque van 35.000 gulden kon uitschrijven, Pas toen Ard Schenk die kolossale buit hele maal binnen had, kon een ge tergde Kees Verkerk wraak ne men voor zijn afgang op de 5 km. Op de 10 km. liet de kleine Puttershoeker zien. dat hij op basis van zijn fabelachtige tech niek nog steeds een groot schaatsenrijder is. Met een knallende opening dook hij ge lijk onder de tussentijden, die een voorzichtige Schenk tegen Bols neerzette en met speels ge mak pakte hij binnen 5, 6 rond jes een voorsprong van 7 secon den op de tussentijd van Bols en Schenk. „Wat gaat er nu gebeuren", riep een angstige Jan Bols langs de kant. "Kees pakt, als het zo doorgaat, nog mijn derde plaats in het klasse ment" en ten bewijze van zijn nieuwe profstatus voegde de Drent er aan toe: "En echt als hij 13 seconden op de 10 km. goedmaakt, kost me dat toch wel een paar duizend gulden". Maar naarmate de lichte mist meer neersloeg op de baan zak te het tempo van Kees Verkerk. En juist in die fase had Ard DEN HAAG Jan Klok, sinds de oprichting van de ISSL (International Speed Skating League) secretaris-generaal van de profschaatsbond, was na afloop van de eerste schaatswedstrijd erg optimis tisch. „Na de desillusie van de eerste dag heeft het en thousiaste publiek, dat op de tweede dag in meerdere ge tale naar de Uithof was ge komen, veel goed gemaakt. Ik geloof dat de profrijders toch een toekomst hebben. De eerste wedstrijden waren voor ons op experimentele basis georganiseerd. Nie mand van de organisatie had enige ervaring op het gebied van professioneel schaatsen. Sporttechnisch is alles naar wens verlopen. Er zijn zeker een aantal kanttekeningen te maken bij de organisatori sche kant van de zaak". „Ik kan begrijpen dat het pu bliek de entreeprijzen Iets te hoog vond. De Amerikaanse organisatoren hebben de po pulariteit van de vier Neder landse rijders overschat. Dat het op een misrekening uit kwam had niemand durven denken". „We hebben contacten met een aantal Nederlandse banen. Misschien zullen we dit jaar nog enkele profwedstrijden organiseren. De wedstrijden in Eindhoven (28 januari) gaan waarschijnlijk niet door. We hebben wel een contract met de kunstijsbaan Eindhoven, maar zijn finan cieel nog niet rond. Ned Nee- ly, de Amerikaanse initiatief nemer is in onderhandeling met de motorclub Valkens- waard (broer Dirkx en Pier re Karsmakers». Hij wil na de wedstrijden een ijs-speed way wedstrijd houden. Als de onderhandelingen met de motorclub gunstig verlopen dan zullen we dit jaar nog naar Eindhoven komen. Ook de kunstijsbaan Alkmaar heeft aangeboden de poorten voor de profs te openen. Deze week zullen we een be slissing nemen over Alk maar. Ik weet dat de zaak dan nog moeilijker komt te liggen met de KNSB." OPPASSEN „De KNSB moet toch oppassen want we hebben met de lan ge afstandsrijders van de KNSB contact. Het was onze bedoeling geweest om tijdens de wedstrijden in De Uithof een een-uurswedstrijd te hou den. Een dergelijk spektakel is aantrekkelijk voor het pu bliek. Organisatorisch zou een lange-afstandswedstrijd goed uitkomen. De profrij ders hebben dan voldoende tijd om zich te concentreren op het volgende nummer. Nu moesten we de baan regel matig dweilen. Om de rij ders de tijd te geven tot rust te komen. Ik begrijp dat de lange tussenpauzes niet aan trekkelijk zijn voor het pu bliek. maor het is nood zaak", aldus Jan Klok, die als secretaris-generaal van de ISSL nog steeds in het be- ziï is van een KNSB-schaats- paspoort. Klok is namelijk nog niet geschorst als voor zitter van de ijsclub Wage- ningen. Ard Schenk was ontevreden v over de kaartverkoop. Na af loop van het evenement zei Schenk: „De voorlichting over de verkoop was vals. De ISSL had nimmer mogen lanceren dat er 18.000 kaar ten waren verkocht. Ik ken gevallen van mensen die de Uithof vorige week belden en toen te horen kregen dat de kaarten uitverkocht wa ren". In het Nederlandse kamp was een duidelijke teleurstelling te bespeuren. Eddyy Verheyen zei: „De ISSL zal nog lang moeten boeten voor de valse voorlichting aan de pers en aan het publiek". Jan Bols: „Toen we zaterdag naar het stadion gingen en de matige belangstelling za gen sloeg de schrik ons om het hart. De eerste dag was een teleurstelling. De ISSL had eerlijk spel moeten spe len. In de kleedkamer werd ons meegedeeld dat het pu bliek wat later zou komen omdat er opstoppingen wa ren op de toegangswegen naar het ijsstadion. Kees Verkerk: „De publieke belangstelling viel tegen. Als topsporter ben je niet ge wend om voor zo weinig pu bliek te rijden. In augustus werd ik al door een honderd tal supporters benaderd voor kaarten. Ik kon geen kaarten krijgen want alles moest in de voorverkoop. De ISSL had er beter aan gedaan de voor verkoop in augustus al te be ginnen. Van deze fouten zal de ISSL hebben geleerd." Ook Erhard Keiler was reso luut in zijn uitspraak: „De organisatoren hadden ons in spraak beloofd in de gehele organisatie. Als we vragen stelden over dit soort zaken dan werden we met een kluit je in het riet gestuurd. De ISSL zal nu moeten toegeven dat er fouten zijn gemaakt. De prijzen waren te hoog. Profschaatsen moet een be taalbare zaak zijn voor het gewone publiek. Het mag geen elitegroep worden. De ISSL heeft de fout hersteld door op de tweede dag „kin- derkaarten" te verkopen 5.-) maar toen was het te laat. Er zal nog veel moeten gebeuren om het profschaat sen populair te maken", al dus Erhard Keiler. ALMA ATA De 24-jarige Rus Alexander Tsigankov heeft zon dag tijdens de nationale schaatswedstrijden op de Medeo- baan in Alma Ata de 3000 meter gewonnen in 4 minuten en 8,2 seconden. Dat is eentiende secon de onder het wereldrecord, dat Ard Schenk op 2 maart van het vorig jaar in Inzeil vestigde. De kans dat de prestatie van Tsji- gankov wordt erkend is echter gering, daar het een officieuze wedstrijd betreft, tsigankov kwam tot nog enkele opvallende verrichtingen. Hij reed de 500 meter in 39,5 secon den, de 1500 meter in 2.01,3, het geen een nieuw nationaal record en de beste seizoentijd inhield UTRECHT Ook gisteren hebben de Friese deelneemsters gedomineerd op de jeugdkampioenschappen voor meisjes in Assen. A-kampioene werd Jeltje Heslinga uit Jelsum, bij de b-meisjes vormde Pietie Postma (Langweer) een klasse apart. Zij won alle vier afstanden en wordt be schouwd als de toekomstige „Atje". Jeltje Heslinga dankte haar titel aan het feit dat haar grote con currente Haitske Pijlman (Grouw) op de 3000 meter vol komen faalde. Haitske werd elf de in 5.30.7 minuten en zakte daardoor van de eerste naar de zesde plaats. Voor Jeltje Heslin ga, die de 1000 en de 1500 meter had gewonnen (in 1.37.0 en 2.33.0 min.), was de vierde plaats op de 3000 meter (5.23.1) daardoor juist onvoldoende voor de eindzege. De drie kilometer werd gewonnen door een zusje van Jeltje, Afke Heslinga in 5.19.4. De eerste negen plaatsen in het eindklassement van de a- meisjes werden bezet door pu pillen van trainer Wiebe Kort. Tweede was Jima Jansen (Har- Iingen) en derde Kaske Meijer (Heerenveen). In de B-categorie maakte Pietie Postma met 46.9 seconden op de 500 meter, met 1.36.6 en 1.39.1 minuut op de 1000 meter en met 2.33.1 op de 1500 meter een weergaloze indruk. Zelfs was zij op de 500 en 1000 meter sneller dan de a-meisjes. Achter Plietie bezetten vier andere Friezinnen de tweede tot en met de vijfde plaats. Jan Heida en Jan de Vries, die reeds na de eerste dag aan de leiding gingen van het algemeen klassement in het toernooi in het nationaal jeugdkampioen schap schaatsrijden lange baan van Nederland, hebben ook op de tweede dag hun superioriteit duidelijk bewezen. Heida zegevierde zowel op de 1500 meter (2.12.5) als de 5000 meter (7.58.3, een uitstekende tijd) en Jan de Vries, die reeds de 1500 meter op zijn naam had ge bracht won nu de 1000 meter (1.27.7) en de 3000 meter (4.43.-). Peinsde Anton Huiskes, de Nederlandse coach van de prof schaatsers in een rustig ogenblik tijdens het toernooi om de World Cup: ,,Toch is er iets fout met het schaatsenrijden. Ik bedoel maar ik ben er vijf jaar uit geweest als coach en ik kan zo met dezelfde schema's terugkomen. Dat mag gewoon niet mogelijk zijn. Ik stel me voor dat dat bij het voetbal ook niet kan". Vervolgde Anton Huiskes: „De jongens zullen ook moeten gaan wennen aan een wetenschappelijke benadering van de schaatssport, ook een Kees en een Eddy, die keihard hebben aangepakt. Wat dat betreft kunnen velen in de ploeg toch een voorbeeld nemen aan een Ard Schenk, die gewoon goed luistert en niet gelooft in sprookjes". En hoofdschuddend stapte de man die na vijf jaar terug feon komen, weer op het ijs, om de kampioen naar de zege ter waarde van 35.000 gul den te coachen. Schenk zijn beslissende aanval op Jan Bols Ingezet. En hetzelf de wat Ard Schenk op het sche ma won verloor Kees Verkerk nu per ronde. De spanning werd wurgend tijdens de laatste ron de van de uitgeputte Verkerk. Zou hij het redden of niet Het publiek schreeuwde de stem banden aan flarden want ieder een wilde de nederlaag van de superkampioen wel eens mee maken. Het werd tenslotte een overwinning. Voor de totaal leeggereden Verkerk. Met bijna het kleinst mogelijke verschil, namelijk 3/100 seconde. Het pu bliek jubelde, nog harder bijna dan vlak daarna toen Ard Schenk samen met Erhard Kei ler werd gehuldigd. Misschien dat daar ook wel een van de denen van het schroomvallige bezoek van het publiek bij het profdebuut lag. De al te grote superioriteit van Ard Schenk. Daar wil Huiskes, ondanks de alleszeggende zege van Schenk in Den Haag nog wel wat doen. Hij zei: "Die lange is mo menteel erg sterk, maar ik zou toch wel eens hebben willen zien hoe het gegaan was als Kees Verkerk op die 5 km. niet zo sterk was gehandicapt door het ijs. Echt daar heb ik het nooit over, maar Kees had abo minabel slecht ijs. Hierdoor is zijn vijfde plaats te verklaren, anders was hij hetzelfde of zelfs beter geëindigd als Schenk." Huiskes is eerlijk genoeg om toe te geven dat ook Ard Schenk last van het ijs heeft ge had. Hij was ook eerlijk genoeg om mee te delen dat de experi mentele schaats, die Ard Schenk samen met de firma Adidas ont wikkelt, nog niet helemaal per fect gleed. Het zijn bewijzen te meer dat Ard Schenk op dit mo ment toch weer een klasse apart is en dat vormt tegelijk een groot probleem in het prof circus, want alhoewel Willy Ol sen zich ontpopte als de grote revelatie in de profgroep door middels drie derde plaatsen een klassering als vierde op de 10 km. de tweede geldprijs te veroveren, is de afstand hem tot Ard Schenk nog erg groot. "Ik durf er dan ook nog niet aan te denken om van Ard Schenk te winnen", zei de 22-ja- rige Noorse student na afloop. "Misschien volgend jaar. Ik ge loof namelijk dat er een vooruit gang in mijn schaatsen zit maar zoiets moet je rekenen in jaren. Daarom zeg ik dus pas volgend jaar en dan nog heel schien". De Noor, die als een van de randfiguren de prof- groep was binnengehaald omdat hij in de Noorse ploeg tenslotte pas de derde man was en op het Europese kampioenschap nog werd voorbij gestreefd door Tveter verraste in feite alleen zijn trainer Josh. Tenman niet. Last Olsen was de enig overgebleven Noorse prof omdat Grönvold te veel last had van een zware griepaanval. "Bij de 5000 meter heb ik de laatste rondjes maar kalm aan gedaan. Als ik dat niet had. gedaan, was Ik geloof ik, op het ijs gestorven", zei de slecht uitziende Noor na afloop. "Maar echt, over twee weken in Skiën zal ik bewijzen dat Ik nog steeds schaatsen kan. Dan wil ik toch proberen Ard Schenk te pakken". Grönvold en Olsen zullen samen met Kees Verkerk en Jan Bols in de profgroep moeten probe- re nom het Ard Schenk lastig te maken, want dit viertal is na Ard Schenk duidelijk het sterk ste. Dat bewees zelfs de zieke Grönvold die nog -Eddie Ver heyen achter zich hield. Voor Verheyen gelden echter de ex cuses dat hi jovertraind is. Bo vendien nog hinder ondervindt van een oude knieblessure. De overige twee rijders, Tveter en Höglin, zijn dusdanig zwag, dat zij door de overige rijders met stukken worden geslagen. On danks hun matige deelname is het geld van profs toch van dus danige kwaliteit dat er voor de schaatsliefhebbers van verruk kelijke duels viel te genieten. De krachtmeting tussen Olsen en Bols op de 5 km. bijvoor beeld gaf bij het ingaan van elke ronde een andere leider te zien. Een slechts met de groot ste krachtsinspanning kon Bols in een sensationele eindspurt winnen. "Al deed hij dat wel in een verschrikkelijk slechte stijl", aldus Anton Huiskes. "Maar het pleit wel voor zijn vechtlust". Juist deze duels waarvan er veel te zien waren, ook op de 1500 m. en ook op de i 10 km., gaven aan dat er toch wel toekomst is voor prof- schaatsen. Ard Schenk, de grote winnaar van het profschaatsfes- tijn, zei treffend: „Sportief ge zien is dit 'n sohitterend toernooi geweest. Prachtige tijden en een goede sfeer. De oorzaken van het geringe publiek moeten dan ook elders worden gezocht", j Dat was niet geheel juist, want mogelijk moet als een van de voornaamste oorzaken van het geringe publiek de al te grote kracht van Ard Schenk worden genoemd. Ook de superkam pioen bij het voetbal Ajax on dervindt toch een steeds gerin ger belangstelling. BERT VOSKUIL DEN HAAG Erhard Keiler is bijna tandarts in februari volgt zijn laatste examen en wil binnen twee jaar een praktijk aan zijn profes capades overhouden. Deze belegging kost hem, rekent hij vlot uit, honderdvijftigduizend gulden. "Dat bedrag wil ik bij Bill Moore, de Amerikaanse financier, verdienen", zegt Keiler, in 1972 de best geklede man van West-Duits- land. Zijn streven is sneller succesvol ingezet dan hij verwacht had. Want op het laatste on derdeel (1000 meter) van de strijd om de Worldcup voor sprints greep de Olympische kampioen op De Uithof naar de macht. Een cheque van 23.400 gulden honoreerde zijn krachttoer, die de Zweed Hasse Borjes - tot dan aan de leiding - haast een minderwaardig heidscomplex bezorgde. Op de valreep ging zijn eerste internationaal succes de mist in. Zij excuus: "Keiler is een man voor wie je bewon dering moet hebben. Door zijn routine weet hij precies wanneer hij moet toeslaan." Erhard Keiler (28) heeft een vreemde carrière achter de rug. Hij won in 1968 en in 1972 op de Olympische Spe len goud, maar was op de daartussenliggende toernooien minder fortuinlijk. Alleen in 1971 op de wk sprint deed hij met een eerste plaats van zich spreken. Toen,,Sapporo" het vorige seizoen voorbij was, dacht hij er hardop over na een punt achter zijn loopbaan te zetten. Zijn stu die moest gaan domineren. Tot de ISSL aanklopte en hem uit de doeken deed, dat zijn populariteit grof geld kon opleveren. Pas heel laat tekende Erhard Keiler nog. "Aanvankelijk leek het me allemaal wat griezelig. Ik wilde eerst wel eens zien hoe dat afliep. Maar van liever lee raakte ik ervan overtuigd, dat de ISSL bestaansrecht heeft". Zijn lichte aarzeling en ook zijn studie hebben een vertragende invloed op zijn voorbereiding gehad. "Toen ik naar Den Haag kwam was ik dan ook niet pessimistich maar relistisch. Ik ging ervan uit, dat mijn tegenstanders conditioneel in het voordeel waren. Zij had den langer en beter kunnen trainen. Een derde plaats was het hoogste waarop ik reken de." Zijn pessimisme resulteerde in een eerste prijs. Erhard Kei ler kon zijn geluk niet op. En dat was begrijpelijk. Wat hij nooit verwacht had was toch realiteit geworden. De eerste titel bij de profs was voor hem. Het een en ander gebeurde nogal liefst in een toernooi, waarin bij de sprin ters de spanning tot een maximum werd opgevoerd. Want als er na drie num mers één ding duidelijk was, was het wel een uiterst mi niem krachtsverschil, gerin ger in ieder geval dan ooit voorkwam. Hasse Börjes, het Zweedse krachtblok, mocht op de 500 meter tot tweemaal toe zijn handen zegevierend omhoog houden. Dit machtsgebaar bleek echter onvoldoende voor de klassementswinst, omdat zijn optreden op de dubbele sprint te zwak was. Zijn verklaring: „Voor dit werk moet je lichamelijk erg sterk zijn. Je moet een uitge balanceerde conditie hebben, waarin je ook nog voldoende lucht voor de 1000 meter moet hebben. Ik heb dit sei zoen vooral aan dat punt gewerkt en ik voel nu dat ik ook een stuk sterker ben. Al leen ben ik er nog net niet." Erhard Keiler grijnsde. Hij heeft jaren lang als een berg tegen de kilometer opgezien, omdat deze afstand niet strookte met zijn visie de sprint. In zijn boek „In 72 slagen naar het goud" legde de mede-recordhouder met 38.0 seconde omstandig uit, dat de zuivere sprinter veel meer tot zijn recht komt in een vierkamp over 500 meter, "de duizend me ter verpest eigenlijk het sprintkampioenschap' meende hij dan ook keihard. Het vreemde in De Uithof was echter, dat Erhard Kei ler zijn faam als schaatser niet door zijn meesterlijk vakmanschap op de sprint ophield. Zijn tijden: 4000 (3de) en 39.73 (2de) waren heus niet om over naar huis te schrijven. Neen, zijn kracht op dit evenement lag op de „lange sprint". Bleef hij de eerste dag met 123.81 in de buurt van de concur rentie, de tweede dag dreef zijn eerzucht hem naar grote hoogte. Aangemoedigd door de enthousiaste toeschouwers voelde de populaire West duitser, tot voor kort kandi daat om Inzells burgemees- Leo Linkovesi speelde tot het laatst toe een belangrijke rol. Maar ook hij moest bij de sprinters voor Keiler het hoofd buigen. ter Ludwig Schwabl voorzitter van de ijsclub op te volgen, zijn grote kans r derbij komen. Zonder de druk van: Die tijd moet uit komen gleed Keiler naar de start van de eerste rit de duizend meter toe. In een gevecht op leven en dood zou hij met de Zweedse specia list Ove Konig om een ere plaats strijd leveren. "Ik was geladen. De verschillen waren zo klein, dat ik tot mijn verrassing had begrepen nog een kans op het goud te maken. Dat inspireerde enorm. Ineens was ik die angst voor die laatste paar honderd meter kwijt. Het ging toen geweldig. Mijn opening sloeg als een bom in. 18.1 seconde op 200 meter was bijna een volle seconde sneller dan zaterdag en bijni een halve seconde sneller dan de beste tijd van zaterdag van Eriksen. Daarna vloog ik als het ware." Erhard Keiler, de tandarts, die momenteel meer dan 72 sla gen op de 500 meter maakt ("Op De Uithof waren het t ongeveer 93") legde daarmee de eerste steen voor een mo nument, waarvan de kontou- ren pas zichtbaar zijn. Dit seizoen was mede door zijn examenbeslommeringen genlijk bedoeld als aanloop periode voor de grote slag, die dan het volgend jaar ge slagen moest worden. De eerste klap, die een daal der waard is, kwam echter wel zo plezierig "Thanks, mr. Needy", Keller gisteren met een knik je-toe, toen zijn baas met een zak patates in de hand zijn felicitaties kwam aan bieden. "Het geld komt me goed van pas.." De Ameri kaan, in De Uithof door te genslag overweldigd, voelde deze opmerking als een dui delijk plaagstootje.... HANS DE BRUYN

Leidse Courant | 1973 | | pagina 10