Winston Churchill als romanticus Publiek bracht 2000 dieren Autoverkoop 1972 weer fors gestegen Dampaleis ongeschikt als stadhuis ARTIS-LOKET GEWILLIG NOG EVEN WACHTEN Ralph Nader helpt Softenon-ouders gearresteerd Kadett weer het meest verkocht Brandt moet V.S. terechtwijzen RAND- KRANT VRIJDAG 5 JANUARI 1973 LEIDSE COURANT LONDEN (Reuter) Een ver zameling brieven die Sir Winston Churchill in de Eer ste Wereldoorlog aan zijn vrouw geschreven heeft, laat hem kennen van een onver wacht tedere en romantische kant. De brieven werden ge schreven toen Churchills po litieke carrière ten dode op geschreven leek. Na het falen van de Britse ma rine-actie tegen Turkije 'n maart 1915 was Churchill als eerste-zeelord ontslagen en bij het publiek in ongenade geraakt. Wanhoop scheen hem nabij toen hij eind 1915 vanuit Bel gië aan zijn vrouw Clementi ne schreef: ,.Hoe zou ik mij zonder jou staande kunnen houder? Mijn politieke ambi ties liken te zijn wegge vaagd, mijn vrienden kennen me nie meer". In een aidere brief en ze volgdenelkaar in snel tempo op srhreef hij: „Ik heb van miji liefste maar een brief in rijf dagen gekregen en zou ei liefst elke dag een ontvangst". Churchill legde een brief apart om in geval van zijn dood aan zijn vduw gegeven te worden. De inhoud is een mengeling tan nuchter ad vies en geldiaken en drama tisch Churohlliaans proza. Hij schrijft: „iouw niet teveel om me. Ik bn een geest die staat op zijn rechten. Dood is maar van voorbijgaande aard en niet het belangrijk ste dat ons in dit stadium kan overkomen. In het algemeen, vooral sinds ik jou ontmoette, ben ik ge lukkig geweest. Jij hebt mij geleerd hoe edel het hart van een vrouw kan zijn. Als er hiernamaals iets is, zal Jk naar je uitkijken. Zie intus sen naar de toekomst. Voel je vrij. Geniet van het leven. Verwen de kinderen. Denk aan mij. God zegene je. Vaarwel". De brieven van de tedere en romantische Churchill ver schijnen op 15 januari in Londen -in druk. DEN HAAG (ANP) Het uit de 17e eeuw daterende paleis op de i Dam in onze hoofdstad is naar de mening van minister Geert- I sema niet geschikt om het ge meentebestuur met secretarie in zijn huidige omvang te huisves ten. I De minister van Binnenlandse Za- ken is dan ook niet bereid te be- j vorderen dat het paleis in zijn oorspronkelijke functie wordt i hersteld. Amsterdam kan eerst met de bouw van een nieuw stadhuis beginnen zodra het daartoe door de gemeenteraad genomen be- sluit door Gedeputeerde Staten goedgekeurd. Hartchirurg Christian Barnard en zijn vrouw hebben het Groote Schuur ziekenhuis in Kaapstad verlaten, drie weken nadat zij daar waren opgenomen na een auto-ongeluk. Mevrouw Barnard draagt nog een steunverband om de hals en draagt haar arm in een doek. I Dokter Barnard zelj had acht gebroken ribben, een beschadigde long en andere verwondingen. OSLO (AP) Dezer dagen kreeg Bente Oseid uit het Zuidnoorse plaatsje Porsgrunn een aanslag biljet voor de inkomstenbelas ting. Daar stond ook op dat zij recht had op aanvullend pensioen, in welk geval zij de kaart naar de betrokken autoriteiten moest terugsturen. Dit is niet gebeurd en het zal voorlopig wel niet gebeuren ook, want Bente is precies een jaar oud en daarmee vermoedelijk 's werelds jongste „aangeslage- Op de computerkaart stond nog een foutje. Haar leeftijd werd aangegeven als 101 jaar, een Negen maanden voor nep-kapér AMSTERDAM (ANP) Het ge rechtshof in Amsterdam heeft de 27-jarige matroos Gerald B. uit St. Albans wegens dreiging met vliegtuigkaping veroordeeld tot een gevangenisstraf van ne gen maanden met aftrek van voorlopige hechtenis. De rechtbank had verdachte, die op 22 juni vorig jaar de beman- I ning van een KLM-toestel tij dens een vlucht van Londen naar Rotterdam tien minuten lang met een alarmpistool in bedwang hield, een gevangenis straf van een jaar en drie maanden opgelegd. Zowel B. als de officier van justitie waren van dit vonnis in hoger beroep gegaan. De matroos heeft steeds verklaard nooit de bedoe ling te hebben gehad het vlieg tuig te kapen. Hij had alleen willen aantonen hoe gemakke lijk het was. Zonder er bij te denkei dat het nog veel te vroeg is werf in Glaner. brug bij de familie ralman een lammetje geboren. Tegen het echte voorjaar zal deze voor jaarsbode al wel aadig gegroeid zijn. Bijna ItOO illegale gastarbeders verwijderd AMSTERDAM (ANP) Arttis in Amsterdam heeft in 1972 ruim 2000 dieren opgenomen, die door het publiek naar de dierentuin werden gebracht. Daaronder waren enkele apen, die wegens hun agressieve of onzindelijke gedrag door particulieren waren aangeboden, maar hun aantal was zo groot, dat Artis wegens ruimtegebrek vele van deze aapjes moest weigeren. Opnieuw waarschuwt de Artis-di- rectie het publiek: neem geen aap in huis. Apen zijn beslist ongeschikt als huisdier. Zinde lijkheid zit deze boomdieren niet in het bloed, talloze infecties kunnen op de mens worden overgebracht en da onbetrouw baarheid van apen neemt toe naarmate ze ouder worden. De meeste van de ruim 2000 die ren, die naar Artis werden ge bracht, waren vondelingen en verder de meest uiteenlopende soorten exotische en andere in huis gehouden dieren, behalve honden en katten, want die wor den in Artis niet aangenomen. Bij de vondelingen telde men on der andere twee eenzame, op straat aangetroffen aapjes, een paar in een brievenbus geboren pimpelmezen en een jonge zee hond. Voorts een aantal „vreemde" dieren, afkomstig uit scheeps- en vliegtuigladin gen, zoals een hagedis uit een van de Bermuda's teruggekeerd vliegtuig en een slang die ge vonden werd tussen de sinaas appels op een boot uit Surina- Talloos waren de problemen met dieren in huis. Bij goudham sters en muizen bleek het nog wel eens uit de hand te lopen; er passeerden althans ruim 300 van deze „overtollige" knaag diertjes het loket. „Huiskonij- nen" leverden moeilijkheden als ze aan stoel- en tafelpoten gin gen knagen, bijterig werden of niet zindelijk wensten te wor den. Een mevrouw vroeg waar om haar konijn altijd zijn be hoefte op het bed deed; zou Ar tis het dier willen hebben als ze hem deze gewoonte niet zou kunnen afleren? Veel teleurgestelde en soms rade-1 loze eigenaars van dieren die niet aan de verwachtingen had den voldaan, brachten de onge wenst geworden huisgenoot naar Artis. Meestal ging het om die ren die nogal hoge eisen stellen aan verzorging en huisvesting en om die reden minder ge schikt zijn als huisdier. Ver scheidene papegaaien „hij schreeuwt de hele buurt wakker en zegt geen woord" en bijna 200 schildpadden „eigenlijk maar een saai beest, bovendien eet hij niet meer" werden aan het loket afgegeven. Prof. Barnard naar huis KAAPSTAD (AP) Prof. Chris-1 tiaan Barnard, de hartspecia list, die drie weken geleden met zijn vrouw op straat door een vrachtauto was aangereden, mocht gisteren het Groote Schuur-ziekenhuis verlaten. Hiu liep naar zijn auto met zijn vrouw, die al eerder naar huis mocht gaan. Zij had een steun verband om de nek en droeg haar linker arm in een mitella. Prof. Barnard had acht ribben ge broken en enige andere wonden opgelopen. Ook was een longcol laps geconstateerd. Egypte maakt zich gereed voor oorlog o CAIRO (AP) In heel Egypte worden thans, gehoor gevend aan de plannen een week gele den bekend gemaakt door presi dent Sadat, voorbereidingen ge troffen voor een eventueel uit breken van een nieuwe oorlog met Israël. In Cairo, met zijn zes miljoen in woners de grootste stad van Afrika, gaat men morgen begin nen met luchtbeschermings oefeningen. In steden en dorpen zullen speciale „oorlogseomi- té's" worden gevormd, bestaan de uit plaatselijke politieke lei ders. LONDEN (AP) In de campag ne van Engelse ouders tegen de Distillers Company, het Engelse bedrijf dat eertijds het rampza lige slaapmiddel Softenon ln li centie vervaardigde, lijkt consu mentenkampioen Ralph Nader in Amerika kan bereiken'* en voegde daaraan toe „Hij is de man die General Motors heeft verslagen. Vergeleken met Ge neral Motors is de Distillers Company maar een kleine grut ter op de hoek". de rol van drakendoder te gaan Gisteren is achter gesloten deuren vervullen. een vergadering over de Softe- David Mason, wiens 10-jarig doch- noncompensatie gehouden, tertje Louise door Softenon ge- Het laatste aanbod van de Distil- handicapt is, is gisteren per Iers Company is een bedrag van vliegtuig naar Washington ver- 5 miljoen pond, de ouders onder trokken om daar met Nader diens aanbod te gaan uitwerken voor een Amerikaanse boycot van Distillersprodukten. Op het vliegveld verklaarde Ma son: „Ik heb een onbeperkt ver trouwen in wat Nader voor ons aanvoering van Mason hopen op een uiteindelijke smartegeldre- geling van circa 20 miljoen pond. Na de vergadering is uit niets gebleken dat de maat schappij bereid is haar aanbod te herzien. TV'-nieuwslezers gaan kijkers recht in ogen zien Hilversum (ANP) De nieuwsle zers van het NOS-journaal zul len met ingang van het journaal van 20.00 uur op zaterdag 6 ja nuari de tekst van de nieuws bulletins niet meer aflezen van een voor hen liggend papier, maar van een aan de camera gemonteerde monitor, waardoor de nieuwslezer het tv-publiek in feite voortdurend „aankijkt". De nieuwe apparatuur, een zgn. te leprompter. is de laatste dagen getest. In de praktijk is geble ken, dat een bericht voor het publiek beter en duidelijker overkomt, wanneer de nieuwsle zer het publiek meer aankijkt. D£N HAAG (ANP) - In het eer ste halfjaar van 972 zijn 1360 illegale werknemes, afkomstig uit landen rond deMiddellandse Zee, uit ons land «rwijderd. Dit heeft de ministc van Justitie j gisteren laten \eten in ant woord op schrifelijke vragen van het socialistiche Kamerlid mej. Barendregt. STINKBOM NIET VOOR t KONINGIN Luchtpiraat LONDEN (Rtr.) Een stinkbom, die woensdag een woedende blik op het gelaat van koningin Eli zabeth van Engeland bracht bij haar aankomst bij het opera gebouw voor het Europa-concert, was niet voor haar bedoeld. De leider van de rechtse groep die daar demonstreerde, Gorden Brown, zei gisteren dat de bom bedoeld was voor premier Heath uit protest tegen de Britse toe treding tot de EEG. „Ongelukkigerwijs werd de bom gegooid toen de premier de ko- ningiir begroette bij haar aan- komst", aldus Brown. VANCOUVER - Een luchtpiraat die een losgdd van twee mil joen dollar iste en een over tocht naar Niord-Vietnam, is op het vliegved van Vancouver (Canada) gearresteerd kort .voor het vetrek van het toestel dat hij wild: kapen. De man die slechts bevapend was met twee speelgoed-pstooltjes was aan boord gegian van een Convair van Pacifr Western Airlines die een binnmlandse vlucht zou maken. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Er zijn vorig jaar meer auto's verkocht dan In 1971. Hoeveel precies meer is nog niet bekend, maar te oorde len naar de tot nu toe beschik bare gegevens zal de verkoop uitkomen op een totaal van ruim 431.000. dan in 1971. D net achter bij het topjaar 1970, toen er 432.200 nieuwe auto's werden verkocht. Het zag er aanvankelijk niet naar uit dat 1972 voor de automobiel verkoop een bijzonder goed jaar De top tien wordt ook ditmaal aangevoerd door Opel (General Motors) met als best verkochte wagen de Kadett (29 tot 30.000 stuks). Het marktaandeel 127. De 2 CV komt op de vierde plaats met 17.000 stuks. Simca 1100 is vijfde, met circa 16.000 stuks. Simca 1000 staat met 14.250 stuka zesde. General Motors is ten opzichte De lijst van de twaalf best ver van 1971 teruggelopen tot 15,2 kochte merken uitgedrukt in per procent (15.8 procent in 1971). maar streefde Simca voorbij, j. Opel I De volgorde is verder: Simca 2. Flat 1 vierde, Renault vijfde, Citroën 3, ponj zesde, Volkswagen zevende. Daf 4. simca Nederland achtste Peugeot negende en 5. Renault Toyota tiende. 6. Citroën zou worden. Waarschijnlijk heb- Wat de modellen betreft is het op- 7. Volkswagen Oude auto's horen in het auto-museum. Maar deze kever van de Düs- seldorfse brandweerman/bankwerker Bernhard Vormann is daar duidelijk nog lang niet aan toe. Hoewel zijn wagentje al in 1947 uil de fabriek kwam. wijst de kilometerteller nog met gemak 100 km per uur aan. In 1963 kocht Vormann zijn kever voor 350 gulden. Wat de antikwarische waarde momenteel is, is niet bekend, maar onge twijfeld zijn er verzamelaars die er best wat voor over hebben. ben de dreigende fiscale verho gingen per 1 januari jl. vooral in het laatste kwartaal veel ko pers naar de showroom ge bracht. Wie het laatste kwartaal van het vorig jaar nog een auto kocht, bespaarde al gauw een vier tot vijfhonderd gulden. Ge middeld werden nieuwe wagens per 1 januari 4 tot 4.5 procent duurder. merkelijk dat de Volkswagen 8. DAF met de kevers (1200, 1300, 1303) 9. Peugeot op de tweede plaats komt; er 10. Toyota werden ongeveer 20.000 kevers 11. Datsun verkocht: 2.000 meer dan de Fiat 12. British Leyland ÜUlKillllllKüliilit! wit. .üiiiir:. nilii. ;iin, .'iiiii ja. üüiüJii,..:1* '!w 'l—: hem keek Hij zag hoe Jean naar haar handen keek, Edwin stond op en richtte zich tot alle aanwezigen. Hij die ze hard op het tafelblad drukte. Hij zag de nerveuze domineerde het gezelschap met zijn zware, vertrouwen- trekking in Freda's gezicht. wekkende gestalte, terwijl hij wachtte tot ze allemaal De vraag was te dicht bij de werkelijkheid, te dicht bij stil waren wat eens kon gebeuren, en ze wisten het allemaal. „ik wil dat David en Robert horen wat Sefton voor ons „Niet één, oom", zei hij vlug, „eigenlijk hebben de heeft gedaan", zei hij. „Je oom heeft ons het huis gege- 'meeste jongens op zee er niet é^n gezien, sinds het s Ven. Ik weet wel dat ik dat al eerder heb gezegd, maar ik wil het nog eens zeggen". begonnen". Hij loog tegen beter weten in. David stond op. „Ik ga er vandoor", zei hij, „Sheila weet niet eens dat ik kom". „Toe jóh", zei Sefton, die zich juist begon te „neem nog een borrel" Ze dronken v ïeegebracht Hij wachtte even alsof hij op adem wilde komen. „Ik vind het een edelmoedig gebaar en dat mag ieder een weten", zei hij eindelijk. Er volgde een lange stilte. Sefton keek een beetje schaapachtig en verlegen bij Edwins toespraak. Nie mand zag de zijdelingse blik die hij naar Jean wierp, de whiskey die David uit het kamp had Zij dacht aan het gesprek, dat ze met Sefton had ge- aarvoor Sefton hem, als een soort had, toen dit was opgekomen, en ze lachte zachtjes j- AFLEVERING 13 voorzienigheid, een bakbiljet in zijn hand had gedrukt, zichzelf. Haar broer was handig, zeer handig, handiger „Goed, dan blijf ik nog even", zei hij, „tot Maggie dan haar man. Dat wisten ze allemaal. Maar Jean wist thuis komt. Ik wil haar ook wel weer eens zien". nog iets. Zij wist dat Sefton, om het met zijn eigen Er volgde een stilte. woorden te zeggen, nooit iets deed als er niet een klein „Zal ik dan maar inschenken?", vroeg Edwin vlug. Hij voordeeltje voor hem aan verbonden was. Hij kon op nam de fles en begon glazen te vullen. dat voordeeltje wachten, onverschillig hoelang, maar „Hoe gaat het eigenlijk met Maggie?", vroeg David. uileindelijk zou hij het krijgen. Zo leefde hij en zo zag Weer een stilte. David vermoedde dat er iets mis was, hij het leven. Zo was hij nu eenmaal en je moest hem maar begreep niet wat, nemen zoals hij was. De anderen wisten allemaal, dat hij en Robert het niet Niemand wist goed wat te zeggen, zodat het leek alsof wisten, van Margaret en ze stelden zich allemaal voor iedereen in stille bewondering was voor Seftons edel- streek voorzichtig met haar wat er zou gebeuren als ze de kamer binnen zou ko- moedigheid. len. Er klonk een stem in de gang en David en Robert ston- Het zou voor ons allemaal beter zijn als we 's nachts den op toen ze de stem van Margaret herkenden. nerveus, „en je hebt „Nee. je blijft natuurlijk", hoorden zc haar zeggen. Ze nog niet naar Sheila gevraagd. Ze schijnt het wel te ging naar de keuken en deed het luik open. rooien. Ik heb haar een Morrisonschuiihok gegeven. Het „Robert, David", riep ze oprecht verrast uit, „wat konijnehok, zoals het daar midden- leuk", de keuken staat". Ze zagen het begin van een lach snel van haar gezicht Hij keek om zich heen, niet wetend of het moment verdwijnen, toen ze het luik weer dicht deed. danwel of hij moest doorpraten, om meer „Robert is naar West-Afrika geweest om tafels te kopen Margaret te voorkomen. en met hagedissen te zwemmen!", riep Freda, met een Precies op dat moment kroop Doris in Sheila's huis in hoge. ijle stem van de zenuwen. Haar stemgeluid kaat- j Hen beetje bedroefd zag de 3-jarige Catherine French rechtsde titel ..Miss Mini United Kingdom" haar neus voorbij gaan. Dc I-jarige Elizabeth Seal ging met de eer, het kroontje en de sjerp strijken. 3 Jean zat in de hoek hand over het gladde blad van een mahonehouten ta feltje, dat Robert als een souvenir voor haa- had mee gebracht. Ze volgde met haar nagel de sjieet tussen konden slapen", zei Edwin vlug het ivoren inlegwerk en het hout. „Het moet je een kapitaal hebben gekost' „Het heeft me een paar sokken gekost", zei Robert lijkt wel lachend, „om precies te zijn, de sokken die :reda me heeft gebreid". - Hij keek zijn zuster aan met een quasi veiontschuldi- voorbij gende uitdrukking op zijn gezicht. Ze lachtei allemaal vragen i Freda's verontwaardiging. Ze wisten dat ze een spelletje speelden. Eei spelletje het schuilhok. Sheila was nog niet thuis van haar werk ste terug van de muren en het gesloten luik. Jean keek j waarbij alles mag worden gezegd, als het naar onbe- '■•ngrijk is en voor niemand kwetsend, er ton had, zonder aandacht voor het gesprik, in zijn ..Ik geloof dat k theekop zitten kijken, spelend met zijn eigen jedachten. gen zijn vader. „Nog duikboten gezien jongen?", vroeg hij. Robert zag de bezorgde blik waarmee zijn \ader Doris ging vroeg naar bed, in de hoop dat ze die naar haar handen en schoof voorzichtig het tafeltje op- nacht zouden kunnen slapen. zij. Edwin bracht zijn hand naar zijn haar, alsof hij het beter kan gaan", zei David te- wilde gladstrijken, maar in werkelijkheid was het een wanhoopsgebaar. .Sheila zal wel op me zitten wachten". „Ik zou je eerst nog iets willen zeggen, jongen". (Wordt vervolgd) HEINRICH BÖLL MUNCHEN (DPA) De Westdultse schrijver en Nobelprijswinnaar Heinrich Böll eisl, samen met andere schrijvers ,dal bondskanselier en mede-nobelprijswinnaar Willy Brandt, de „brutale oorlogspoli tiek" van de Verenigde Staten in Vietnam „ten scherpste veroor deelt". In een gisteren in MUnchen gepubliceerde brief verklaren Böll en anderen dat „alle echte vrienden" van Brandt zich oprecht zouden verheugen als hij zich, als eerste stup, solidair verklaart met zijn Zweedse collega Ólof Palme. „Wanneer cynisch opportunisme alléén maar lozo protesten toestaat worden toekomstige wetsverkrachters, naties of individuele perso nen, door eigen schuld aargemoedigd". aldus de brief. De regering in Bonn mag volgens Böll cn zijn collega's niet aan het (alen van de Amerikanen in Vietnam medeschuldig zijn. Immoreel Een aanklacht wegens immo reel gedrag, ingediend tegen een 26-jarige onderwijzeres in de Franse plaats Belfort, is ingetrokken. Na verhoor van de onderwijzers kwam de rechtbank tot de slotsom dat er niets te berechten viel. De aanklacht was inge diend door een groep ouders omdat zij tijdens oen los de bespreking had toegestaan van een geschrift getiteld ..Laten wij leren liefhebben, laten wij leren plezier te hebben". E.E.G.-staartje De Londense bookmakers/Irma William Hill wil zaken gaan doen in Europa nu Engeland tot de E.E.G. is toegelaten. Men wil wedders de kans ge ven mee te gaan spelen in grote sportevenementen zoals de Ronde van Frank rijk. de autoraces in Le Mans en alle voornaamstc atletiek- en voetbalwedstrij den. De firma verwacht ook, dat er nu veel meer Britse renpaarden zullen gaan deel nemen aan wedstrijden op het vasteland. Daarop kan men in Engeland straks ook geld gaan zetten. Record-ei Onlangs kon men in deze krant lezen dat een jonge hen van het pluimveebedrijf Madi in Harlingen het gepresteerd had een ei te leggen van maar even 183 gram. Kippen leggen normaal eieren van zo'n 55 gram of iets zwaar der. Een wereldrecord, zo liet men vanuil Harlingen weten. Het instituut voor pluimvee-onderzoek te Beek bergen was er echter als de kippen bij om dit bericht te rectificeren. Het stuurde ons een wetenschappelijke publi catie. waaruit bleek dat in een Parijs museum een kip- pe-ei wordt bewaard van maar liefst 320 gram, gepro duceerd door een Witte Leg horn. In dit soort gevallen gaat het om zogenaamde tweelingeieren Ei ei.' Tanden op elkaar Alleen maar om te bewijzen dat vrouwen het ook kunnen, heeft mevrouw Marie Mcard een vrachtwagen van 12 ton met haar tanden 50 meter door de hoofdstraat van het Engelse Bedford getrokken. Onder de toejuichingen van een menigte hijkers klemde het 45 kilo wegende vrouwtje een stevig stuk touw dat aan de wagen was gebonden tus sen haar kaken en sleepte het gevaarte weg. Een half uur na de krachtprestatie kon zijn nog geen woord uit brengen. maar toen dat na een biertje weer lukte zei Marlc: „Ik dacht dat mijn keel en rug zouden barsten, maar ik was vastbesloten te bewijzen dal een vrouw het ook kan". Vergissing Een artikel in het jongste nummer van het tijdschrift van de Zweedse ziekenhuizen beweert dat bij chirurgische ingrepen in de Zweedse zie kenhuizen herhaaldelijk gro ve vergissingen worden ge maakt. Het blad somt enkele gevallen op. Zo zou onlangs het linkerbeen van een zieke moeten worden geampu teerd. Hij werd op zijn buik op de operatietafel gelegd en dc chirurg sneed hein prompt het reohterheen af. Toen deze zijn vergissing be merkte. haalde hij het lin kerheen er ook maar af. Daar was de patiënt tenslot te voor gekomen. Het komt herhaaldelijk voor dat zie ken, die voor een operatie al onder narcose zijn gebracht, weer bewerkt moeten worden om te vertellen aan welk or gaan zij eigenlijk moeten worden geopereerd. Parlement Gelijk met de Tweede Kamer verkiezingen in november j.l. zijn er ook schoolverkiezln- gen gehouden op de Da Cos- taschool. een lagere school in Utrecht. Dezer dagen kwamen de jeugdige parle mentariërsvoor het eerst bijeen, in het statige provin ciehuis. voor het eerst bij een, in het statige provincie huis, voor dit doel beschik baar gesteld. De organisatie van een schoolloterij bleek vele voorstanders te hebben. Sommige kinderen leek het wel leuk meteen maar over te stappen op deelname aan de staatsloterij. Een voorstel om bij de eerste volgende vacature op school voorkeur uit te spreken voor een on derwijzer. omdat er al ze^. onderwijzeressen zijn, wera afgestemd. De kinderen von den dat er geen onderscheid gemaakt moest worden tus sen mannen en vrouwen. Bo vendien: „Je hebt net zo goed kattige juffrouwen als aardige meesters en omge keerd". Sommige kinderen hadden ook wel oren naar type-lessen op school, hoewel een van hen opmerkte, dat je In een schrift niet kan ty pen. Een ander vond dat het beter was eerst goed met de hand te leren schrijven.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7