Hoogste tijd voor 'n duidelijke economische visie op het zwakke Rijnland Geen mensen voor grondige aanpak De gemeente gunt woningverbeteraars 'n wintervoor deelt je Kamer van Koophandel-voorzitter Koningsveld Worsteling in alle sectoren tegen kosten, stad r Stillistische nuances en verfijning in Stadsgehoorzaal AfIPrijswinners op onze Boeken en Platen Markt de Bijenkorf VRIJDAG 5 JANUARI 1973 LEIDSE COURANT LEIDEN Korter dan in andere jaren stond de, voorzitter van de K.v.K. ditmaal stil bij het wel en wee in de verschilletide sec toren van bjedrijf in het district Rijnland inj 1972. De algemene trends waren: Metaal Verminderde werk- bezetting, met uitzondering van de industrieën, die arbeidsbe sparende apparatuur leveren. Bouw Buitenlandse concur rentie en kostenniveau deden zich geldei bij productie en handel in bouwmaterialen. Textiel Consument waar deert natuurvezels boven syn- thetica, mjiar hoge wolprijzen werkten remmend. Confectie-in- dustrie bledf structureel zwak. Chemie -*• Verslechtering van de exportpositie. Stijging loon kosten blijkt niet steeds te compenseren met hogere pro ductie. t Grafisch bedrijf Versnelling van de omschakeling op ar beidsbesparende productieme thoden. Uitgeverijen laten in toenemende mate boeken in het buitenland drukken. De verkoop van het duurdere boek was goed te noemen. Voedings- en genotmiddelen Afbraak conservenindustrie in Leiden; verminderd broodver- bruik per hoofd in Leiden, maar meer vlees en vleeswaren. De veevoederhandel constateerde bij de afnemers wanverhouding tussen geïnvesteerd vermogen en arbeid en de winsten. Visserij Meer haring dan in 1971 aangevoerd, maar lagere prijzen. Tuinbouw Overschakeling van groenteteelt naar bloemen cultuur, waar de rentabilitèit ook iets terug loopt. Horeca Geringe omzetstij ging: moeilijk jaar. VW's moe ten meer geld voor reclame krijgen. Winst door gevaarlijke besparingen LEIDEN Voorzitter A. Ko ningsveld van de Kamer van Koophandel heeft gistermid dag gewaarschuwd, dat nien niet te optimistisch moet aankijken tegen de verbeter de bedrijfsresultaten, die verscheidene bedrijven in 1972 behaalden. „In de meeste gevallen waren zij het gevolg van bezuinigin gen op de arbeidskosten; meer en meer constateren wij, dat vooral wordt geïn vesteerd in arbeidsbesparen de productiemethoden en machines. Dat is vanuit het eigen bedrijfsbelang gezien logisch en begrijpelijk, om dat de kostenontwikkeling van de factor arbeid op die van de andere productiefac toren vooruitholt. Vanuit het werkgelegenheidsbelang en dus op langere termijn van ons algemene belang gezien, baart deze ontwikkeling evenwel de nodige zorg", al dus de heer Koningsveld. Over de afspraken tussen over heid en bedrijfsleven op het stuk van prijzen en lonen zei hij nog, dat deze niet ver ge noeg gaan in betekenis en tijdsduur om op iets langere termijn zekerheid te bieden bij commerciële planning of inflatiebestrijding. LEIDEN „Het is van onze situatie uit be zien een frustrerende zaak voortdurend te stuiten op het ontbreken van een regio naal georiënteerde beleidsconceptie", al dus de heer A. Koningsveld, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland tijdens de nieuwjaars reden, die hij vanmiddag hield in de La kenhal. Die rede was voor het grootste deel gewijd aan de inspanningen, die de Kamer zich het laatste jaar getroost om in het Rijnland en de regio de nodige im pulsen en eigen bijdragen te leveren voor et 6ebouu> de uiteindelijke totstandkoming van een regionaal economisch plan. n de Kamer aan de Stationsweg voorstelt, dat de opstelling van de discussienota voor een groot deel in hechte samenwerking met de gemeenten gebeurt, zei ook, dat de Kamer zich positief opstelt tegenover de gewestvor ming. Bij de geweestvorming gaan de gemeenten immers hun beleid meer op elkaar afstem men. Met enige zorg had de heer Koningsveld overigens wel geconstateerd, dat regionaal economisch beleid niet met name als één der ge westelijke taken was genoemd. Economische planning in regio een plan, zullen aldus de heer Koningsveld, duidelijkheid scheppen voor de belanghebben den; agrariërs, industriëlen, middenstanders, werknemers overheden. naai verband is noodzakelijk, Men omdat wegen, scholen, onder wijs, woonklimaat niet op zich zelf en geïsoleerd aan de orde kunnen zijn, maar behoren tot het complex van voorwaarden voor een optimaal functioneren de regionale economie. kunnen weten waar men op langere termijn aan toe is, maar ook moet „een zinvolle aanpak op gang komen om aan de zorgelijke economische ont wikkelingen in de Rijnstreek een halt toe te roepen en een proces om de ontwikkelingen in positieve zin om te buigen", al dus de heer Koningsveld. De Kamer, die zich medio vorig jaar deze taak stelde gaat in de directe toekomst in fasen een discussienota opstellen, die op haar beurt wellicht een basis zal vormen voor plan waarin de vele economische belangen en ambities, ook van de vele afzon derlijke gemeenten, geïnte greerd verwerkt zullen worden. De noodzaak, dat men het in het Rijnland met elkaar eens wordt over een duidelijke economische beleidsvisie is er, zo bleek uit de woorden van de heer Ko ningsveld om vele redenen. Op de eerste plaats dreigt de zeer gevoelig gestructureerde Leidse regio en het Rijnland voor jaren de gunstige mogelijkheden onge bruikt te laten door het ver waarlozen van de infrastruc tuur. Daarbij moet er in de re gio van onderop gewerkt wor den aan een degelijk plan, om dat zowel de rijksoverheid als de provinciale overheid tekort schieten bij de regionale econo mische planning. De heer Koningsveld noemde met name het wetsontwerp van de selectieve investeringsheffing, waarbij door de provincie en de lokale overheden in het getrof fen Rijnland geen behoorlijke inbreng geleverd kon worden. Het economische beleid van de provincie in bepaalde gebieden beperkt zich tot nu toe tot een economische paragraaf in streekplannen. „Paragrafen, die doorgaans niet de sterkste zijn in streekplannen", aldus de heer Koningsveld. Zijn grote al gemene klacht was. dat het plaatselijk bedrijfsleven thans te veel afhankelijk is „manage ment by crisis", ad hoc-beleid van de overheid. De Kamervoorzitter, die zich De concurrentie uit het Oostblok heeft al veel tuinders gedwongen tot overschakeling op bloementeelt C. F. Meerpoel man met veel verdiensten LEIDEN Zowel in de ledenver gadering als tijdens de bijeen komst in de Lakenhal is door KvK-voorzltter A. Koningsveld de onlangs overleden heer C. F, Meerpoel herdacht. De heer Meerpoel is vele jaren ondervoorzitter van de Kamer geweest en had in tal van com missies zitting. Zijn specialiteit was het middenstandsbedrijfsle ven, voor welke sector van het bedrijfsleven hij ook het onder- voorzitterschap bekleedde. Voor zitter Koningsveld zei bij de herdenking, dat de heer Meer poel door zijn inbreng en activi teiten en door zijn aanwezigheid namens de KvK bij tal van ge beurtenissen in sterke mate het gezicht van de Kamer van Koophandel mede heeft bepaald. Het plotseling overlijden, enkele dagen voor Kerstmis is dun ook als een zware slag gevoeld. Herdacht werd ook de heer Bor- gerding, die in het achterliggen de jaar eveneens plotseling overleed. De heer Borgerding was lid van de Kamer en was vooral actief op het gebied van de Horeca. Op de besluiten, die genomen werden tijdens de zakelijke ver gadering (daarin werd ook een nieuwe ondervoorzitter gekozen) komen wij morgen nader terug. LEIDEN Van een orkest met een grote naam, zoals inmiddels ook het Orchestre de chambre de Versailles, stelt men zijn ver wachtingen altijd op in superlatieven. Men verwacht wonderen van klankschoonheid, men verwacht een exclusieve programma- samenstelling. Maar men vraagt zich niet af, of de mensen al- tijd gedisponeerd kunnen zijn. Als dan bij toeval aan het licht komt, dat een orkest na een doodvermoeiende reis, zich onmid dellijk voor een repetitie bij de zaal meldt omdat men die toch op zijn minst op zijn akoestische mogelijkheden moet verkennen, deze bezet vindt, en alle mogelijke tegenslagen heeft, dan mag het een wonder heten wanneer 's avonds de uitvoering volledig slaagt. Over de gehele linie genomen, is dan ook een wonder niet ge beurd. Maar wel hebben wij een kamerorkest gehoord dat een prachtig klankraffinement kan ontwikkelen, zoals in het laatste deel van het Concert nr. 3 van Rameau, of in de toegift "La poule" van dezelfde componist. Naar onze smaak heeft het or kest met Rameau de grootste affiniteit getoond. In mindere mate had het dat met Handéls Concerto Grosso in B Dur, dat wij ons naar klankkleur imposanter hadden voorgesteld. Solist in het Concert in a kl. t. voor viool en orkest van J. S. Bach was de jonge violist Ami Flammer. Temperamentvol, met een grote en mooi genuanceerde toonvorming, gaf hij een Bach te horen die bewondering afdwingt. Van Jacques Aubert een onbekende (nog niet uitgegeven) Suite voor strijkorkest. Geen opvallend werk, maar in elk geval inte ressant doqr de vondst ervan, die een vrij onbekend gebleven componistieens voor het voetlicht plaatst. Ook in dit opzicht ver dient het Orchestre de chambre de Versailles aller waardering, zij het dan ook dat de uitvoering ervan niet geheel vlekkeloos verliep. Maar ook dit is ongetwijfeld toe te schrijven aan de boog, die door omstandigheden niet altijd gespannen kan zijn. Wanner wij dit concert in zijn geheel samenvatten, dan blijft toch vooral de indruk overheersen, van een kamerorkest met grote aandacht voor stilistische nuances en van verfijning, van klank raffinement, de Franse geest eigen. En dit is iets dat in hoge mate ook voor rekening komt van dirigent Bernard Wahl. De belangstelling voor dit concert was vrij groot en men heeft zich in zijn waardering dankbaar getoond. B. RIJNDERS LEIDEN Meer dan honderd hoogleraren en lectoren van de Leidse Universiteit hebben zich dezer dagen in een brief aan de ambassadeur van de Verenigde Staten in Den Haag aangesloten bij het protest van hun Gronin ger collega's tegen de Ameri kaanse bombardementen op Noord-Vietnam. In hun brief wijzen zij erop, dat ten tijde van de verzending een groot aantal Leidse hoogleraren en lectoren niet bereikbaar was. LEIDEN Leidse woning verbeteraars, die nu actief zijn, kunnen een aardig financieel voordeeltje bij de gemeente op halen. Het normale subsidiebe drag, waarvoor men in bepaal de gevallen in aanmerking komt, wordt namelijk nog eens met 20 procent aangevuld als de werkzaamheden tussen 1 no vember en 1 maart worden uit gevoerd. Een voorwaarde is dan echter wel, dat de opknapbeurt door een erkende aannemer en In de normale werktijden wordt gedaan. Deze regeling moet als praktisch gevolg hebben, dat het aannemingswerk meer wordt gespreid. Een andere nieuwe regeling voor wat betreft het in aanmerking komen voor de normale verbou wingssubsidie is, dat de huisei genaar of huurder ook zelf mag gaan metselen. Dat geldt dus ook voor huurders mits zij toe stemming hebben van de eige naar. Ongeveer 20.000 woningen in Leiden -dateren van voor 1945. In veel gevallen bestaan er wensen bij de bewoners om het een en ander aan het huis toe te voegen. Daar is door gaans nogal wat geld mee ge moeid. De gemeente wil huisei genaren en huurders tegemoet komen, wat zelfs kan uitlopen op een bedrag van een kwart van het totaal aan kosten. Deze mogen echter nooit meer dan tien mille bedragen. Als men meent voor een subsidie in aanmerking te komen, dan is een bezoekje aan de dienst ge meentewerken nodig, waarna een ambtenaar de woning zal komen bekijken om uit te zoe ken wat de mogelijkheden zijn. Hij zal ook advies geven. Ver volgens maakt hij de benodigde papieren in orde. Tussen het in dienen van de aanvraag en het ontvangen van de uitslag liggen gemiddeld vier a vijf maanden. Met het oog hierop is het das belangrijk, dat direct als er plannen zijn voor een verbete ring van een huis contact wordt opgenomen met de gemeente. Werken, waarbij men over het algemeen wel kan rekenen op de steun van de gemeente zijn onder andere: aanleggen van een doucheruimte, ombouwen van een zolder, het samentrek ken van twee kleine woningen, noodherstel aan woningen, die nog maar voor bepaalde tijd houdbaar zijn, het vergroten van de keuken enzovoort. Ver bouwingen of verbeteringen, waarbij de gemeente geen geld verstrekt zijn onder andere: aanleg centrale verwarming, zo merhuizen, tweede woningen, opheffing van tekortkomingen door verwaarloosd onderhoud. Het is dus bijzonder van belang, dat men eerst informeert en aanvraagt en dan pas aan het werk begint. Is het werk al be gonnen, dan verspeelt men elke kans op subsidie. Het spreekuur van de afdeling volkshuisvesting gemeentewerken (Breestraat 117) is op elke werkdag van 11 tot 12 uur. LEIDEN 54 procent van de be woners in Leiden-noord bestaat uit „steuntrekkers". Maar vijf procent van de overige bewo ners komt boven een jaarinko men van 12.000 gulden uit. Deze onthutsende cijfers werden gis teren tijdens de vergadering var de commissie voor volks huisvesting en openbare werken bekend gemaakt door de heer Vervoorn. Hij was samen met nog een aantal buurtbewoners naar het stadhuis getrokken om de behandeling in commissie mee te maken van een brief, die een buurtorganisatie uit noord aan de gemeente had ge richt. Dit schrijven handelt over de uitvoering van de onder houdswerkzaamheden aan ge meentewoningen in het noorde lijk stadsdeel. De cijfers over de inkomenssituatie in Leiden- noord zijn het resultaat van een onderzoek door de Nationale Woning Raad. Met oog op deze nieuwe cijfers pleitte de heer Vervoorn ervoor, dat bij de toekomstige aanpak van de wijk zeer duidelijk reke ning wordt gehouden met de lage inkomens. Ook verklaarde hij, dat met reparaties alleen in noord niets meer te redden valt. Het enige wat de gemeente naar zijn mening nu te doen staat is het zo snel mogelijk doorvoeren van de renovatie van deze stadswijk. Over een niet al te groot aantal jaren is het laat om met het bewoon baar maken van de wijk te be ginnen. Als het nu niet gebeurt, aldus de heer Vervoorn, dan is alles verkeken en zijn de gevol gen niet te overzien. De heer Vervoorn benadrukte verder nog, dat bij het onderzoek door de Nationale Woning Raad niet eens het allerarmste deel van noord onder de loep is genomen wat erop neerkomt, dat een nog groter percentage van de wijk tot de zogenaamde krepeerge- vallen moet worden gerekend. Een direct gevolg van hetgeen zich afspeelde in de vergadering van de commissie gisteren was, dat er bij B. en W. vandaag reeds op wordt aangedrongen, dat de personeelsstop voor de gemeentelijke woningstichting zo snel mogelijk wordt beëin digd. Dit zal noodzakelijk zijn om op korte termijn de situatie in noora door te lichten en daadwerkelijk aan te pakken. De woningstichting zit namelijk, door verschillende oorzaken zoals zieken, met een nijpend gebrek aan personeel. De even eens aanwezige directeur van de stichting, de heer Streefland, zei de enorme problemen van Leiden-noord wel degelijk in te zien maar een grondige aanpak was volgens hem nu niet moge lijk omdat hij doodeenvoudig geen mensen ter beschikking heeft. Zelfs het samenstellen van een lijst van zeer ernstige gevallen meende hij niet te kun nen beloven omdat zijn mensen al tot over de oren in het werk zitten. De leden van de commis sie waren er hierna dan ook unaniem over eens, dat alleen een uitbreiding van het stich- tingspersoneel soelaas kan bie den. Gisteravond werden daar om gelijk alle formaliteiten in orde gemaakt waardoor de per- soneelssituatie vandaag nog in het college van burgemeester en wethouders aan de orde komt. De renovatie van Leidon-noord had ook aan do andere kant nog een gunstige nawerking. Het buurtcomité van de bond van Huurders en Woningzoekenden en het Wijkcomité Plan-Noord besloten namelijk tot het aan gaan van een soort procf-huwe- lijk. Zij zuilen zich zodoende als één beweging achter de renova tie van noord zetten. Het gebruikelijke Klaar- af-teken van het nieuwe jaar ia er weer: de Boeken en Platen Markt van de Bijenkorf. Onze vaste bezoekers kennen de formuleboeken en platen die werkelijk af z(jn. En voor de prijzen geldt al precies hetzelfde. Af-Prijswinners dus. Titels noemen heeft geen 'zin. Maar goed, Stoa-boeken voor 2,60. En eipee's vanaf 4,95. Buitenkansje dus voor boeken- en platen-liefhebbers. Trouwens, op alle andere afdelingen vindt u ook af-Prijs- winners. Speciale aanduidingen wjjzen u de weg. N.B. Van BTW-verhogingen is uiteraard helemaal geen sprake.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3